Autor Wątek: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy  (Przeczytany 54054 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2008, 14:33:30 wysłana przez grzela »

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 30, 2008, 20:46:52 »
Zmiany w ustawie odnośnie ewiwalentu: http://www.zosprp.pl/?q=node/935
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 30, 2008, 21:15:04 »
czyli z tego wynika ze gmina musi wyplacac ekwiwalent ale nie ma ustalonej dolnej granicy, czyli teoretycznie moze to byc 0,01zl/godz. Otworzy ta droge do mozliwosci do dalszego nie placenia ekwiwalentu przez gminy ktore nie placily i tym razem bedzie to zgodne z prawem. Powinna moim zdaniem byc ustalona jakas dolna granica albo narzucona stawka. Znajac skapstwo niektorych gmin (naszczescie nie mojej) i ich stosunek do OSP bedzie to praktykowane.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2008, 21:23:40 wysłana przez malpa151 »

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 31, 2008, 14:30:09 »
Cytuj
czyli z tego wynika ze gmina musi wyplacac ekwiwalent ale nie ma ustalonej dolnej granicy, czyli teoretycznie moze to byc 0,01zl/godz. Otworzy ta droge do mozliwosci do dalszego nie placenia ekwiwalentu przez gminy ktore nie placily i tym razem bedzie to zgodne z prawem. Powinna moim zdaniem byc ustalona jakas dolna granica albo narzucona stawka. Znajac skapstwo niektorych gmin (naszczescie nie mojej) i ich stosunek do OSP bedzie to praktykowane.

witam

jestem prezesem OSP i pozwole sobie mieć inne zdanie niż druhowie, którzy optują za wypłatą pieniędzy za udział w akcjach i szkoleniach.

znam OSP gdzie wyjeżdżają dziennie do 15 likwidacji os im szerszeni. biorą oczywiście za to kaske. mówią przy tym słynne powiedzenie piłkarzy "nie ma sianka nie ma granka"
"zarabiają" w ten sposób niemałe pieniądze, a sprzętu w OSP nowego nie mają.
Uważam że zamiast wypłacać pieniądze za udział państwo powinno rozwiązać tem problem inaczej. Czynny udział w akcjach powionie być ewidencjonowany, a następnie po przejsciu na emeryturę powinien zostać wypłacany za to dodatek.
i na koniec

w gminie obok nie odbywają się ŻADNE szkolenia nie ma pieniedzy na wypłatę ekwiwalentu
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 31, 2008, 14:53:33 »
Tak, a kto z nas dożyje emerytury ^_^?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 31, 2008, 16:58:46 »

Uważam że zamiast wypłacać pieniądze za udział państwo powinno rozwiązać tem problem inaczej. Czynny udział w akcjach powionie być ewidencjonowany, a następnie po przejsciu na emeryturę powinien zostać wypłacany za to dodatek.
i na koniec

w gminie obok nie odbywają się ŻADNE szkolenia nie ma pieniedzy na wypłatę ekwiwalentu


Witam

Niestety mamy teraz tanie państwo.
Skarb państwa wypłaca obecnie pieniądze, co prawda nie jako dodatek do emerytury, a dla OSP będących w KSRG. Moja OSP dostała 22,08 zł za jedną akcją (dane za zeszły rok, a bywało gorzej). To jest porównywalna kwota do tej jaką tylko jeden strażak dostaje za tą samą akcję. Więc lepiej nie narzekajmy i nie oglądajmy się na państwo, bo stracimy i to co teraz mamy.
Obecne przepisy pozwalają, by strażak OSP przekazywał swój ekwiwalent dla OSP (np. na zakup sprzęt) i tak jest w mojej OSP (mowa o kwocie 25 000 zł rocznie). Tylko, że decyzję taką można teraz podjąć oddolnie. Nikt jej za mnie nie podejmuje - robię to sam.
Jeżeli by się jednak okazało, że sposobem na udział strażaków - ratowników w akcji ratowniczej jest płaceni im pieniędzy, to życie ludzkie jest więcej warte, niż te parę złotych, które gmina zapłaci strażakom OSP (zresztą dochodem gminy są przede wszystkim podatki m.in. tego który jest ratowany).

Pozdrawiam

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 31, 2008, 18:30:04 »
Tak dla jasnosci (m.in. do @biwaka) to u mnie ekwiwalent przekazywany jest do kasy jednostki.
a przy okazji emerytur to o ile dobrze sie orientuje, to byl projekt ustawy aby strazacy z OSP majacy iles tam lat przynaleznosci (chyba 25) mieli dodatek emerytalny w wysokosci 3 czy 6%. Podobno odbylo sie juz pierwsze czytanie ale to bylo przed wyborami a teraz sluch o tym zaginal. Wie ktos moze cos na ten temat?

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 31, 2008, 20:35:57 »
Podobno odbylo sie juz pierwsze czytanie ale to bylo przed wyborami a teraz sluch o tym zaginal. Wie ktos moze cos na ten temat?

Przed wyborami czyli za poprzedniego parlamentu. Jakkolwiek poprzedni sejm dzialal mi na nerwy, to jednak gdyby nie przedterminowe wybory, znowelizowana ustawa bylaby dzis obowiazujacym prawem. Aktualnie z ustawa nie robi sie nic. Politycy PSL, ktore sila rzeczy bylo i jest glowna sila mogaca dalej prowadzic, w rozmowach z dziennikarzami wykrecaja sie ogolnikami - poki co, sprawa utknela. Ruszy sie najpewniej kilka miesiecy przed koncem kadencji... pozdrowienia, panie posle Woda.

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 31, 2008, 23:18:14 »
Tydzień temu w sobotę 26.7.2008 był u nas na uroczystości 100 lecia OSP senator RP generał Zbigniew Meres.
Na koniec imprezy powiedział publicznie do mokrofonu, że nowa ustawa o ochronie P.Poż regulująca sprawy ekwiwalentu, kierowania ruchem drogowym, finansowania osp i inne, jest po trzecim czytaniu w sejmie i została skierowana do komisji senackiej. Powiedział że we wrześniu powinna wejść w życie.
Tyle słyszałem na własne uszy od Pana Generała.
Pozdro
Eddie
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 31, 2008, 23:25:43 »
Tylko zeby ta ustawa rozstrzygnela spory a nie stworzyla nastepne.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #85 dnia: Sierpień 22, 2008, 13:08:40 »
Ustawa została uchwalona. Jest ekwiwalent, kierowanie ruchem, współpraca z PSP, zakres badań, kwalifikacje kierowców, komendant gminny. Nie ma emerytur. Senat nie wniósł poprawek. Aby zaczęła obowiązywać pozostał tylko podpis najjaśniejszego.
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/0/C1159BBBD5376BA4C12573FC004D0177?OpenDocument

i tu poz. 116.
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/0/B971622313603253C12573D00050C14A?OpenDocument
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2008, 13:47:17 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 22, 2008, 21:43:14 »
Mam nieco mieszane uczucia dotyczące zmian w sprawie ekwiwalentów.   Zmiany w dwóch pierwszych ustępach są właściwie kosmetyczne , a ustępy które wzbudzały największe emocje w ostatnim czasie ( np. ust.3)  nie zostały zmienione. Pole do interpretacji nadal więc pozostaje , a dochodzi tylko konieczność podjęcia uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu przez radę gminy - jednocześnie nie określono dolnej granicy więc otwarto furtkę do ustalania symbolicznych kwot.  Nie rozumie dlaczego ustawowo okresla sie minimalna pensje pracownika , a minimalnego ekwiwalentu nie można określić.
Sprawa zatrudniania Komendantów gminnych tez jest dziwnie określona. Może się mylę , bo nie jestem prawnikiem , ale mam wrażenie że teraz wójt (burmistrz) już nie będzie musiał zatrudniać komendanta ochrony przeciwpożarowej  , bo wolno mu będzie realizować swe zadania poprzez komendanta gminnego ZSOP  nie zatrudniając go wogóle.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 22, 2008, 21:58:46 »
Tak dla porządku to wcześniej burmistrz też nie musiał zatrudniać komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej i najczęściej tego nie robił. Teraz też nie musi zatrudnić ani jednego komendanta ani drugiego.  A obowiązków przypisanych w ustawie do burmistrza nie da się powierzyć społecznikowi bez podpisania umowy.  Musi powstać stosunek zatrudnienia. Ale co do zmian w ustawie też mam mieszane uczucia. Niepotrzebny jest rozrzut stawek ekwiwalentu, lepiej by było żeby to była sztywna stawka w całym kraju.  I wcale nie musi być tak wysoka jak ta 1/175.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 22, 2008, 22:23:31 »
To ze do tej pory  wójt,burmistrz nie musiał zatrudniać Komendanta ochrony ppoż. do oczywiste. Jednak miły byc zmiany powodujące konieczność zatrudnienia kogos kto będzie wypełniał te obowiązki - mógł to być ów komendant ZOSP.
Przegłosowana nowelizacja  mówi jednak że wójt będzie mógł realizować swe zadania przy pomocy komendanta gminnego o.ppoż, jeżeli komendant taki będzie zatrudniony , albo przy pomocy komendanta gminnego ZOSP.  Pozwala sie więc przenieść obowiązki wójta ( wraz z częściowa odpowiedzialnością) na Komendanta ZOSP bez konieczności jego zatrudniania.  Przy niesprzyjających układach można sie więc spodziewać przeniesienia na owego Komendanta obowiązków i odpowiedzialności bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Myślę że dobry radca prawny bez problemu może to tak zinterpretować swemu wójtowi.
Znając przykład interpretacji zapisów dotyczących ekwiwalentów można się wszystkiego spodziewać. Niestety...

Offline ester112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 22, 2008, 22:44:33 »
Witam panowie a jesli oddajemy już nasz ekwiwalent na jednostkę pieniądze są wypłacane imiennie . Odbiera naczelnik i nikt nawet nie wie poza pracownikiem UMiG i naczelnikiem ile tego było i na co zostało przeznaczone to co wtedy.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 22, 2008, 22:58:12 »
Spróbuj zadzwonić do RIO i powiedzieć o tej praktyce. Przecież to jest nadużycie (użyłem najlżejszego słowa jakie przyszło mi na myśl). W końcu oni sa od nadzoru nad finansami gminy a tu chodzi o finanse. Skoro mogli kwestionować ekwiwalent to niech sie zezma za sposób jego wypłacania.
Albo zawiadomnie prokuraturę o popełnieniu przestępstwa. Bo skoro są wypłacane imiennie a nikt ich nie otrzymuje to gdzieś one znikają.
No chyba kiedyś gdzieś tam, i nawet o tym nie pamiętacie, upoważniliście naczelnika do odbioru za was kasy. Wtedy można iść do prokuratora na naczelnika za defraudację.
To tyle na szybkiego przed snem mi przyszło do głowy.
Ustawa o ochronie ppoż określa jasno i wyraźnie, że członek OSP .... otrzymuje ekwiwalent pieniężny. A jak otrzymuje to znaczy, że powinien go dostać osobiscie w łapkę lub na kotnto któe wskaże w dokumencie pod kturym sie osobiscie podpisze.
U nas każdy strażak dostaje ekwiwalent na konto bankowe i nie ma takich problemów.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 22, 2008, 23:02:47 »
To ze do tej pory  wójt,burmistrz nie musiał zatrudniać Komendanta ochrony ppoż. do oczywiste. Jednak miły byc zmiany powodujące konieczność zatrudnienia kogos kto będzie wypełniał te obowiązki - mógł to być ów komendant ZOSP.
Przegłosowana nowelizacja  mówi jednak że wójt będzie mógł realizować swe zadania przy pomocy komendanta gminnego o.ppoż, jeżeli komendant taki będzie zatrudniony , albo przy pomocy komendanta gminnego ZOSP.  Pozwala sie więc przenieść obowiązki wójta ( wraz z częściowa odpowiedzialnością) na Komendanta ZOSP bez konieczności jego zatrudniania.  Przy niesprzyjających układach można sie więc spodziewać przeniesienia na owego Komendanta obowiązków i odpowiedzialności bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Myślę że dobry radca prawny bez problemu może to tak zinterpretować swemu wójtowi.
Znając przykład interpretacji zapisów dotyczących ekwiwalentów można się wszystkiego spodziewać. Niestety...

W sprawie komendanta poczytajcie co miało do powiedzenia biuro analiz:
http://orka.sejm.gov.pl/rexdomk6.nsf/Opdodr?OpenPage&nr=258

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 22, 2008, 23:04:36 »
Witam panowie a jesli oddajemy już nasz ekwiwalent na jednostkę pieniądze są wypłacane imiennie . Odbiera naczelnik i nikt nawet nie wie poza pracownikiem UMiG i naczelnikiem ile tego było i na co zostało przeznaczone to co wtedy.
Tak byc nie może. Ekwiwalent za udział w akcji należy się konkretnej osobie , a nie jednostce. Pieniądze winny być więc wypłacane tej osobie która była w akcji. Naczelnik może być jedynie pośrednikiem w tej wypłacie.  Należną kwotę ekwiwalentu każdy odbiera każdy komu się ów ekwiwalent należał, a co z zrobi z pieniędzmi to już sprawa jego. Jeśli ktoś się godzi przekazywac te pieniądze na jednostkę to chwała mu za to , ale równie dobrze może przekazać tylko ich część, lub wszystko pozostawić sobie w kieszeni . W róznych jednostkach różnie to bywa.
Jednak sposób wypłacania ekwiwalentów  o którym pisałeś jest delikatnie mówiąc dziwny. Wczesniej czy pózniej spowoduje on problemy - albo w jednostce bo będą równe podejrzenia i niedopowiedzenia , albo w Urzędzie który wypłaca w ten sposób pieniądze naczelnikowi.
 _________________________________________________________________________________

W sprawie komendanta poczytajcie co miało do powiedzenia biuro analiz:
http://orka.sejm.gov.pl/rexdomk6.nsf/Opdodr?OpenPage&nr=258
Czyli biuro analiz niestety potwierdza mój sposób rozumowania..
 
Cytuj
Proponowane brzmienie art. 14 ust. 5 ustawy o ochronie przeciwpożarowej (w zw. z projektowanym art. 32 ust. 3a ustawy) może zaś otwierać poszczególnym wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast możliwość powstrzymywania się od zatrudniania kogokolwiek na stanowisku komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, przy równoczesnym przerzucaniu związanych z tym stanowiskiem zadań na wykonującego te obowiązki w sposób nieodpłatny (tj. nie na podstawie stosunku zatrudnienia) komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych.


@Scalono
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2008, 23:23:52 wysłana przez MGNACZUS »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 23, 2008, 13:30:07 »
... Odbiera naczelnik i nikt nawet nie wie poza pracownikiem UMiG i naczelnikiem ile tego było i na co zostało przeznaczone to co wtedy.
Jeżeli nie daliście naczelnikowi upoważnienia na piśmie do odbioru ekwiwalentu, wystarczy aby któryś z zainteresowanych zapytał w Urzędzie gdzie jest jego kasa?  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpień 24, 2008, 19:28:56 »
ja mam dwa pytania:

1. czy przysługuje ekwiwalent za akcje w stylu zabezpieczenia imprezy masowej? (zakładając, że to zabezpieczenie jest traktowane jako MZ)

2. czy jeśli Miasto jeszcze nie ustanowi ekwiwalentu a załóżmy, że pojadę na akcję to czy po uchwaleniu konkretnej kwoty otrzymam pieniądze za ten wyjazd? niby prawo nie działa wstecz, jednak poprzez ustawę państwową samorząd jest zobowiązany do wypłacenia mi pieniędzy za wyjazd.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #95 dnia: Sierpień 25, 2008, 11:42:31 »
ja mam dwa pytania:

1. czy przysługuje ekwiwalent za akcje w stylu zabezpieczenia imprezy masowej? (zakładając, że to zabezpieczenie jest traktowane jako MZ)

2. czy jeśli Miasto jeszcze nie ustanowi ekwiwalentu a załóżmy, że pojadę na akcję to czy po uchwaleniu konkretnej kwoty otrzymam pieniądze za ten wyjazd? niby prawo nie działa wstecz, jednak poprzez ustawę państwową samorząd jest zobowiązany do wypłacenia mi pieniędzy za wyjazd.
ad.2. Tez się zastanawiam co będzie z ekwiwalentami z okresu od dnia wejścia w zycie nowelizacji ustawy , do czasu podjęcia uchwały przez radę gminy.Dotychczasowe zasady przestaną obowiązywać , a skoro wysokość jeszcze nie bedzie uchwalona więc jakie kwoty naliczać ?
 ad.1 skoro zabezpieczenie jest traktowne jako MZ i sporządzony został stosowny meldunek, to nie powinno być różnic w ekiwalencie w porównaniu do innych akcji - przynajmniej tak sie to traktuje u nas.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #96 dnia: Sierpień 26, 2008, 17:44:53 »
jeszcze jedno pytanko

3. czy godziny akcji są zaokrąglane, czy liczą się tylko pełne godziny? załóżmy, że akcje trwała dwie godziny i trzydzieści pięć minut to czy otrzymam pieniądze za dwie czy trzy godziny?
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #97 dnia: Sierpień 26, 2008, 21:30:18 »
Otrzymasz pieniądze za 2 godz. i 35 min
Nie jest problemem obliczyć ile będzie "kosztowało" urząd miasta te 35 min.
Znając życie to jeżeli już zaokrąglą to w dół... ^_^
Można też postarać się, żeby akcja trwała równe 3 godziny i po problemie (oczywiście nie namawiam do praktykowania).


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #98 dnia: Sierpień 27, 2008, 16:22:21 »
Ekwiwalent za wyjazdy do zdarzeń jest liczony co do min., nie jest zaokrąglany do pełnych godzin.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #99 dnia: Sierpień 27, 2008, 20:31:45 »
ustawa mówi że za kazdą godzinę, więc chyba z dokładnością co do godziny winno być nie? a może się nie znam :-\