Autor Wątek: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy  (Przeczytany 53926 razy)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 12, 2008, 15:40:13 »
Co do ekwiwalentu to niestety chyba bardziej zamieszali niż było bo pojawią się takie głosy jak wyżej, poza tym możliwość ustalania ekwiwalentu przez gminy będzie oznaczała, że praca strażaka w jednej gminie będzie miej warta niż przykładowo ta sama praca innego w innej (jak byśmy się nie spierali o interpretację słowa "ekwiwalent" to jednak do wyceny godziny pracy się to sprowadzi). Coś mi się wydaje, że przepis, który jawnie zakłada, że nie jesteśmy równi może być zakwestionowane jako niezgodne z Konstytucją.

Jak dla mnie cały ten ekwiwalent, czyli płacenie za akcje powinien jak najszybciej przejść do lamusa bo co by o tym nie mówić jest kryminogenny dla niektórych i jest powodem dla którego wszyscy jesteśmy postrzegani jako podpalacze.

Uważam, że to wymaga całkowitej zmiany i wprowadzenia zupełnie innego systemu uwzględniającego przede wszystkim jakieś profity dla naszych pracodawców (kiedyś pisałem, że np ulgi w podatku, ZUSie strażaka czynnego, uznawanie posiadanych badań okresowych czy szkoleń BHP). Da strażaków i gmin wydaje mi się, że ciekawszym rozwiązaniem byłyby jakieś zwolnienia z podatków od nieruchomości (żeby było sprawiedliwie to np liczone od liczby godzin w akcji za poprzedni rok).

Jak dla mnie ciekawsze jest, że w końcu dostrzegli naszych kierowców. Brawo. Tylko znowu nie zrobili tego do końca bo nie określili precyzyjnie kto ma płacić za badania i psychotesty. Pewnie my sie będziemy powoływać na ustawę o ochronie p. poż., że strażak ma prawo do bezpłatnych badań a gminy będą udawały greka, że to nie chodzi o te badania dla kierowców. Jak się dadzą przekonać to zaczną wprowadzać jakieś limity na liczbę kierowców jeszcze... i znowu będziemy kopać się z koniem i czekać na nowelizację kilka lat.
Jak już coś robić to z głową.

PS: przyznaję, ze nie miałem czasu jeszcze przeczytać opinii prawników a tylko same nowe przepisy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2008, 15:43:12 wysłana przez Sylwek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 13, 2008, 09:16:59 »
Założenia szczytne – po za ekwiwalentem widać dużą ekspansje ZOSP RP by ugruntować swoje miejsce w systemie  ^_^ ^_^ ^_^

A co do samego ekwiwalentu.

Uważam że logiczne staje się wprowadzenie elementów płacenia za gotowość , a nie tylko akcję .

Również po każdej nawet najmniejszej akcji doliczenie 1 godziny obsługi sprzętu i wyposażenia itp. rozwiązania .

Są to bardzo ważne elementy czasami bardziej wymierne niż sam czas akcji .

Pozdrawiam MIKO

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 13, 2008, 14:48:43 »
Witam

Miko w ustawie jest mowa o stawce godzinowej, więc nie powinniśmy rozliczać się za 2 godziny 14 minut, tylko za 3 godziny, co w jakiś sposób rekompensuje czas poświęcony na sprzątanie po akcji i przygotowanie samochodu do następnego wyjazdu. Oczywiście nie wszystkie gminy tak właśnie płacą /o ile w ogóle płacą/, ale tak jest i tego ta nowelizacja nie zmienia. (czyli zawsze doliczamy od 0 do 59 min. średnio wychodzi 29.5 min.)

Pośrednio płacenie za godziny akcji jest płaceniem za gotowość. Czym bardziej jesteś dyspozycyjny, tym na większej liczbie działań ratowniczych jesteś, więc tym samym masz większe pieniądze (jest to pośredni sposób, ale ten element zawiera się, w jakimś stopniu). Obecne przepisy nie pozwalają na płacenie za gotowość, w ścisłym tego słowa znaczeni, i raczej trudno by było wprowadzić takie zmiany.
Jeżeli np. chcielibyśmy dostawać pieniądze od gminy za dyżury w OSP, to powołując się na obecne przepisu, można sobie wyobrazić taką sytuację. Innym sposobem jest - PSK wprowadza stan podwyższonej gotowości bojowej, takiej że zastęp ma być w koszarach i wtedy należy się ekwiwalent. 

Co do wypowiedzi Sylwka
Cytuj
Co do ekwiwalentu to niestety chyba bardziej zamieszali niż było bo pojawią się takie głosy jak wyżej, poza tym możliwość ustalania ekwiwalentu przez gminy będzie oznaczała, że praca strażaka w jednej gminie będzie miej warta niż przykładowo ta sama praca innego w innej (jak byśmy się nie spierali o interpretację słowa "ekwiwalent" to jednak do wyceny godziny pracy się to sprowadzi). Coś mi się wydaje, że przepis, który jawnie zakłada, że nie jesteśmy równi może być zakwestionowane jako niezgodne z Konstytucją.

Nie dla każdego dodać dwa do dwóch jest cztery, pojawiają się głosy, że jest to dwadzieścia dwa.
Nie każdą gminę stać na ekwiwalent. W założeniu możliwość regulowania stawki ekwiwalentu jest ukłonem w stronę biednych gmin, choć niektóre cwane na tym skorzystają. To właśnie gminy są jednym z największych przeciwników płacenia ekwiwalentu strażakom (co widać doskonale teraz). Na podstawie tej nowelizacji nie powinno budzić wątpliwości, że każda gmina ma obowiązek płacenia, choć istnieje możliwość, że nie płaci, ale rada gminy musi podjąć taką uchwałę. (I niech radny spojrzy później prosto w oczy strażakowi).
Przepis jest jak najbardziej zgodny z konstytucją.

Cytuj
Jak dla mnie cały ten ekwiwalent, czyli płacenie za akcje powinien jak najszybciej przejść do lamusa bo co by o tym nie mówić jest kryminogenny dla niektórych i jest powodem dla którego wszyscy jesteśmy postrzegani jako podpalacze.

Ja nie jestem postrzegany jako podpalacz, a Ty?
Noży do krojenia chleba, też nie powinno się sprzedawać, bo ich posiadanie jest kryminogenne i posiadacz noża do krojenia chleba jest postrzegany jako morderca.

Pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 13, 2008, 15:56:06 »
Krzysiu, w ustawie co prawda jest mowa o stawce godzinowej jednak jak wypadnie ci pół godziny to gmina policzy ci pół godziny bo tyle faktycznie byłeś. Tak jest przynajmniej u mnie. Liczą czas od alarmowania do powrotu bez zaokrąglania do pełnych godzin. W przypadku kiedy mieli by zaokrąglać musieli by to robić zgodnie z zasadą zaokrąglania. Np. byłeś 2 godziny i 35 minut to zaokrąglamy do 3 godzin. Byłęś 2 godziny i 25 minut to zaokrąglają do 2 godzin. I tak źle i tak nie dobrze.
Myśmy w proty sposób rozwiazali problem przygotowania samochodu i sprzętu po akcji do dalszych działań. Wracam do remizy, myję sprzęt, claruje go, tankuje wóz i wtedy zgłaszam gotowość do wyjazdu. Przecież gdybym wrócił do remizy i zgłosił powrót a za 2 minuty by mi dyżurny włączył syrenę to często gęsto bym nie był gotowy do wyjazdu bo czegoś nie zrobiłem przy sprzęcie. Wiec najpierw doprowadzam jednostkę do stanu gotowosci a potem zgłąszam. Oczywiscie tu jest wielkie pole do nadużyć. Ale jest coś takiego jak zaufanie. A na nie pracuje się latami. Stąd możliwość takiego rozwiazania tego problemu.
Ale to tak na marginesie bo zszedłem z tematu. Niech mi moderatorzy wybaczą.

Oddanie władzy radnym w zakresie ustalania wysokości ekwiwalentu jest defakto pozostawieniem sprawy ekwiwalentu w tym samym punkcie co jesteśmy teraz. Jedyną różnicą będzie to że wtedy nikt nie będzie powoływał się na śmieszne pisma z MSWiA czy z RIO. Bogate gminy dadzą lub nie dadzą. Biedne dadzą lub nie dadzą. Nic się nie zmieni. Radni uchwalą stawkę i bedzie po sprawie. Gdyby u mnie w gminie radni mieli uchwalać wysokosć stawki to wtedy zebrałbym wszystkich strażaków z wszystkich OSP i w umudnurowaniu stawilibyśmy się na taką sesję. Niech nas widzą. A my patrzmy im na ręce kto i jak głosował. Czy to coś da. Moze nie. A może tak. Ale każdy pomysł jest dobry byle by prowadził do celu.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 13, 2008, 16:07:06 »
Witam

Naliczanie ekwiwalentu powinno być zawsze w górę, choć nie wszędzie tak jest. Dlatego rozwiązanie, które opisujesz jest bardo dobre.
Co do drugiej części Twoje wypowiedzi też się zgadzam. Radni, co prawda uchwalają wysokość ekwiwalentu, ale strażacy mogą/stanowią silną grupę nacisku.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2008, 16:10:04 wysłana przez Krzyś Mila »

Młodzik

  • Gość
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 13, 2008, 17:28:13 »
Rozumiem ze nie ma zadnej dolnej granicy wysokosci ekwiwalentu?? znajac naszych radnych i podejscie do tematu strazy.. ustala stawke 50gr/h lub 1zł/h ;] to bedzie sie kasa dla nas zgadzać  :wacko:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 13, 2008, 21:07:43 »
Witam

Naliczanie ekwiwalentu powinno być zawsze w górę, choć nie wszędzie tak jest. Dlatego rozwiązanie, które opisujesz jest bardo dobre.
Co do drugiej części Twoje wypowiedzi też się zgadzam. Radni, co prawda uchwalają wysokość ekwiwalentu, ale strażacy mogą/stanowią silną grupę nacisku.

Pozdrawiam
Nie zrozumiałeś idei płacenia za gotowość , płaci tak duża część Europy i tam w gazetach nie piszą raz w tygodniu o strażaku piromanie , podobnie zresztą co do OC sprzętu , u mnie niema takiej możliwości by wydłużać akcję o godzinę , bo ktoś myje i sprząta samochód.
Ale dziś nie mam już siły się rozpisywać o szczegółach,  przez kilka dni mieliśmy dużo zdarzeń i trzeba trochę odespać .

Pozdrawiam MIKO

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 13, 2008, 21:16:25 »
Młodzik nie ma dolnej granicy. Dlatego napisałem że defakto będziemy w tym samym punkcie co jesteśmy. Tylko że po nowelizacji będziemy się kopać z koniem jakim będą radni. Ustawodawna nam odpowie, że przekazał te kompetencje do gminy. A radny powie, że na tyle nas tylko stać i tyle płaci. I po zamiatane. Wiec nie będzie żadnej zmiany. I po ptakach. Kto liczył na wiele to się może przeliczyć. Ale może być i tak że w pewnych gminach uda się dzieki temu coś osiagnąć. A my dalej róbmy swoje bo od tego jesteśmy.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 18, 2008, 09:19:45 »
Witam

Nie zrozumiałeś idei płacenia za gotowość , płaci tak duża część Europy i tam w gazetach nie piszą raz w tygodniu o strażaku piromanie , podobnie zresztą co do OC sprzętu , u mnie niema takiej możliwości by wydłużać akcję o godzinę , bo ktoś myje i sprząta samochód.
Ale dziś nie mam już siły się rozpisywać o szczegółach,  przez kilka dni mieliśmy dużo zdarzeń i trzeba trochę odespać .

Pozdrawiam MIKO


Co do idei płacenia za gotowość informacje znajdują się we wcześniejszych postach.


Cytuj
Założenia szczytne – po za ekwiwalentem widać dużą ekspansje ZOSP RP by ugruntować swoje miejsce w systemie  cheesy cheesy cheesy

A co do samego ekwiwalentu.

Uważam że logiczne staje się wprowadzenie elementów płacenia za gotowość , a nie tylko akcję .

Również po każdej nawet najmniejszej akcji doliczenie 1 godziny obsługi sprzętu i wyposażenia itp. rozwiązania .

Są to bardzo ważne elementy czasami bardziej wymierne niż sam czas akcji .

Pozdrawiam MIKO
odp.51


Cytuj
Miko w ustawie jest mowa o stawce godzinowej, więc nie powinniśmy rozliczać się za 2 godziny 14 minut, tylko za 3 godziny, co w jakiś sposób rekompensuje czas poświęcony na sprzątanie po akcji i przygotowanie samochodu do następnego wyjazdu. Oczywiście nie wszystkie gminy tak właśnie płacą /o ile w ogóle płacą/, ale tak jest i tego ta nowelizacja nie zmienia. (czyli zawsze doliczamy od 0 do 59 min. średnio wychodzi 29.5 min.)

Pośrednio płacenie za godziny akcji jest płaceniem za gotowość. Czym bardziej jesteś dyspozycyjny, tym na większej liczbie działań ratowniczych jesteś, więc tym samym masz większe pieniądze (jest to pośredni sposób, ale ten element zawiera się, w jakimś stopniu). Obecne przepisy nie pozwalają na płacenie za gotowość, w ścisłym tego słowa znaczeni, i raczej trudno by było wprowadzić takie zmiany.
Jeżeli np. chcielibyśmy dostawać pieniądze od gminy za dyżury w OSP, to powołując się na obecne przepisu, można sobie wyobrazić taką sytuację. Innym sposobem jest - PSK wprowadza stan podwyższonej gotowości bojowej, takiej że zastęp ma być w koszarach i wtedy należy się ekwiwalent.
odp.52

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2008, 13:45:41 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 18, 2008, 10:02:13 »
Więc tak u nas niby "płaci gmina" jak jest akcja i strażak gasi pożar a nie jest w swej pracy, a z tym płaceniem to różnie bywa,ostatnio na walnym była poruszana kwestia ekwiwalentu i było dużo sprzeczynych głosów że wzrośnie liczebność straży ale strażakami chętnymi tylko na pieniądze a  z tym sie łączy duża ilość pożarów<podpaleń>

Lepszym rozwiązaniem będzie nie wypłacanie ekwiwalentu bezpośrednio strażakom tylko na kase jednostki i później na sprzęt
Xyz

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 18, 2008, 13:14:45 »
[...]Lepszym rozwiązaniem będzie nie wypłacanie ekwiwalentu bezpośrednio strażakom tylko na kase jednostki i później na sprzęt

No tak ale mu tu rozmawiamy o zmianie ustawy - nie ma takiej prawnej możliwości, żeby komuś nakazać niepobieranie ekwiwalentu. Taka opcja, jak przeczytasz projekt zmian, nie jest rozpatrywana.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 18, 2008, 17:06:08 »
Do Pumby, przeczytaj dobrze ustawę. komu przysługuje ekwiwalent, strażakowi biorącemu udział
w działaniu ratowniczym czy jednostce OSP ?. Na stronie OSP Czchów jest uzasadnienie wyroku
SR w Brzesku w sprawie niewypłacania przez gminę ekwiwalentu. Jak ich poprosisz to przyślą ci
e-mailem to uzasadnienie. Wyrok co prawda jest jeszcze nie prawomocny ale OSP Szczurowo wygrała sprawę z gminą. Do tego zapoznaj się z  uzasadniemem wyroku NSA w Warszawie w sprawie ekwiwalentu to może wyrobisz sobie pogląd w tej sprawie.

Offline strazakkumendant

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 20, 2008, 12:47:41 »
Odpiszcie gdzie cały czas w gminach płacą ekwiwalent,bo mam zebranie zarządu gmonnego i chcę to poruszyć.Bo nasza madra pani inspektor od ppoż razem ze skarbnikiem twierdzi ze nie płacą nigdzie w Polsce.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 20, 2008, 15:29:17 »
gmina Polkowice płaci
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 20, 2008, 16:36:24 »
Gmina Lichnowy, woj pomorskie płaci ekwiwalent w wysokości 1/175.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 20, 2008, 22:40:00 »
Lepszym rozwiązaniem będzie nie wypłacanie ekwiwalentu bezpośrednio strażakom tylko na kase jednostki i później na sprzęt

Nie ma problemu , tylko nie winem czy znajdziesz takich, co całkowicie społecznie spędzą 500 godzin rocznie w akcji . A jak znajdziesz to ilu ?  W moim powiecie takie cyferki są normalne.  Zawsze można się zrzec albo zrzucić na coś .

Pozdrawiam MIKO

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 21, 2008, 11:17:18 »
Gdzie płacą?
Warmia i Mazury płacą. 7zł MZ 13zł Pożary. A zaczynaliśmy w 1995r tak jak w ustawie 1/175 za wszystkie zdarzenia. Wypłacane mamy co kwartał każdy pobiera indywidualnie w kasie urzędu. Składka roczna wynosi 50zł

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 22, 2008, 14:33:03 »
 Art. 2 ust. 2 i 3 ustawy o ochronie p.poż. określa co jest działaniem ratowniczym, jest to każda
 czynność podjęta w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska a także likwidację przyczyn
 powstania pożaru, wystąpienia klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

 Art. 28 ust. 1 ustawy p.poż. określa, za co członek OSP otrzymuje ekwiwalent: Członek
 OSP, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym
 przez PSP otrzymuje ekwiwalent pieniężny.

 Z uzasadnienia wyroku I OSK 614/06 NSA w Warszawie z dnia 13.07.2006 r. wynika m.in. że:
 - Sam ustawodawca w art. 28 ust. 2 ustawy o ochronie p.poż. uregulował i określił wysokość
    wypłacanego ekwiwalentu mimo, że nie zrobił tego wprost.
 - Rada Gminy nie ma prawa ani kompetencji do regulowania materii już uregulowanej przez   
   ustawodawcę, nie ma również prawa do działania bez wyraźnego upoważnienia ustawowego.

   W mojej ocenie cytaty z wyroku NSA dotyczą również Burmistrza lub WG, który ekwiwalent 
   wypłaca na podstawie wydanego Zarządzenia.
   Ustawodawca w ustawie o ochronie p.poż. nie zawarł żadnych zapisów prawnych dotyczących 
   klasyfikacji i rodzaju dzialań ratowniczych, od których uzależniałby wysokość wypłacanego 
   ekwiwalentu w myśl art. 28 ust. 1 i 2 ustawy.
   Dlatego, też uważam że klasyfikowanie ekwiwalentu i ustalanie jego wysokości od rodzaju
   zdarzenia jest bezprawne.

   W uzasadnieniu wyroku NSA  zapisano również m.in. że: w działaniach organów samorządu   
   terytorialnego nie stosuje się zasady co nie jest zakazane jest dozwolone lecz regułę
   dozwolone jest tylko to co prawo wyraźnie przewiduje

   W mojej gminie były wypłcane 3 stawki ekwiwalentu w wysokości 1/246, 1/492, 1/616
   ale po ogłoszeniu wyroku NSA na nasz wniosek uchylono uchwałę RG i mamy wypłacany
   ekwiwalent  na podstawie wydanego Zarządzenia przez WG.
   Obecnie ekwiwalent jest wyplacany w 1 stawce w wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia.
   Mimo zamieszania wywołanego przez PiS, MSWiA i RIO w sprawie wypłat ekwiwalentu WG nadal
   wypłaca ekwiwalent zgodnie z obowiązującym zapisem ustawowym.
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2008, 14:39:40 wysłana przez OSP Lichnowy »

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 22, 2008, 17:44:29 »
Gdzie płacą?

Gmina Wołów Woj.Dolnośląskie 1/175. wynosi to ok.16zł za godzinę akcji
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline luk@s

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 30, 2008, 17:59:02 »
Witam
 I-wszy kwartał 2008 roku zbliża się ku końcowi stąd też moja pytanie, czy na liście z godzinami wyjazdowymi zamieszczacie jakieś akty prawne bądź coś w podobie ? czy sama lista ludzi, godzin i podpisy władz OSP wystarczą ?
Proszę o odpowiedz.

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 30, 2008, 19:59:08 »
Moje zdanie jest takie,  jeżeli widze iż gmina  troszczy się o osp kupuje sprzęt zwiękrza budżet na straż to nie zalezy mi na kasie tylko na tym aby moja jednostka się rozwijała. Wkuzają mnie tylko członkowie w mojej jednostce którzy nierozumieją tego i jezeli zdaża się ku temu okazja wykożystują straż do własnych celów czasem zarobkowych :angry:
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 02, 2008, 10:48:47 »
I czytanie zmiany ustawy o ochronie p.poż.:
http://orka.sejm.gov.pl/Biuletyn.nsf/0/EEBE8CF47E789CF3C125741E004A7322/$file/0039106.pdf

Offline strazakkumendant

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 07, 2008, 20:17:56 »
Porażka.Nowy wójt i pani od ppoz. chcą to na pismie od RIO.A nam kazali sie przeprowadzić tam gdzie płacą.Zastanawiamy się  czy nie założyc h...wi sprawy,bo po zmianie wójta nastały czarne dni na OSP w gminie Łomża.Dzięki za informację gdzie płacą.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 07, 2008, 21:16:28 »
Witam

Może prościej będzie wystąpić z zapytaniem prawnym do RIO, powołują się na już wygrany proces strażaków z gminą.
Jeżeli chcesz jednak iść na noże, to występując do sądu, nie zapomnij o odsetkach.

Pozdrawiam

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 08, 2008, 09:04:14 »
 Ty nie masz obowiązku dostarczania jakichkolwiek dokumentów z RIO ani też wyroków sądowych
 dla UG. W pozwie do sądu powołujesz się na wyroki NSA i SR podając sygnaturę akt i datę wydania
 wyroku. Ja na twoim miejscu nie miałbym skrupułów aby sprawę ekwiwalentu oddać do sądu. Jeżeli
 wójt uważa że ekwiwalent się nie należy to nie ma na co czekać należy żłożyć pozew z wnioskiem
 o obciążenie kosztami procesowymi  wójta z imienia i nazwiska.
 Dobrze byłoby kopię ( ksero pozwu ) wysłać Przewodniczacemu RG i radnym do wiadomiści
 publicznej. Aby umilić życie wójtowi dobrze by było aby każdy strażak złożył induywidualnie taki
 pozew do sądu np. z kilkadniowym opóźnieniem. Sąd będzie musiał wszcząc kilka spraw co podniesie
 koszty sądowe, które będzie musiał pokryć wójt.
 W pozwie musisz wskazać za jakie działanie ratownicze , jaki czas tych działań gmina jest winna
 wyplatę ekwiwalentu. Trzeba sprawdzić na stronie internetowej GUS jakie było przeciętne
 wynagrodzenie w tym czasie i przyjąć wysokość ekwiwalentu w 1/175 przeciętnego wynagrodzenia.
 Dobrze by było aby wzór pozwu pozyskać od OSP Szczurowa bo wasz ewentualny pozew będzie
 podobny.