Autor Wątek: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy  (Przeczytany 53929 razy)

Offline Strażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 10, 2008, 00:41:45 »
Obecnie to raczej nie mają obowiązku a nawet są wstrzymane wypłaty aż do wejścia nowości w ustawie. Mi te planowane zmiany się bardzo nie podobają, chodź u nas i tak ekwiwalent będzie bo gmina jest za tym  :wacko:

Offline Marcinkiewicz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 10, 2008, 07:42:44 »
Kolego Krzyś Mila Gminy na maja obowiązku wypłacania ekwiwalentu. Projekt ustawy był już raz dyskutowany w sejmie ale niestety czy tez stety nie został poddany głosowaniu. A wójt nei wypłaci pieniędzy bez dobrej podstwy pozatym kto z nas chciałby miec RIO na karku...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 10, 2008, 11:08:44 »
Kolego Krzyś Mila Gminy na maja obowiązku wypłacania ekwiwalentu. [...]

a to to to już zostało zmienione: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/0835.htm
bo tam jest napisane , że:

Cytuj
7)   w art. 28 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2.  Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego, przed dniem naliczenia ekwiwalentu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.2)), za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym."

przypomnijmy, że art 28 pkt 1 brzmi:

Cytuj
Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1229.htm

Więc jeśli to się zmieniło to proszę o podstawę prawną a jeśli nie to proszę nie pisać nieprawdy.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 10, 2008, 20:52:23 »
 Dotyczy postu dh. Marcinkiewicz. Ustawa p.poż. nie została zmieniona tak, że ekwiwalent powinien
 być wypłacany aktualnie w kwocie ponad 15 zł. Jeżeli macie " jaja " to sprawdźcie wójta czy nie
 wypłaci wam ekwiwalentu bez dobrej podstawy ... Złóżcie pisemny wniosek o wypłatę ekwiwalentu,
 jeżeli odmówi wypłaty to musi podać uzasadnienie. Jeżeli nie wypłaci ekwiwalentu i nie poda 
 podstawy odmowy jego wyplaty sprawę oddajcie do sądu. Ekwiwalent strażakom biorącym udział w
 działaniu ratowniczym się należy jak psu buda. Nadal obowiązuje wyrok NSA w Warszawie w tej
 sprawie.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 11, 2008, 08:07:24 »
To już kolejna gorąca dyskusja dotycząca ekwiwalentu.  Takie dyskusje powoduje bylejakość prawa, co u nas jest normą.  Piszę już któryś raz, że ja jestem gorącym zwolennikiem systemu niemieckiego, gdzie wypłaca się tylko odszkodowanie za utracony zarobek i to jest ok. Odszkodowanie dostaje też pracodawca. Do tego są inne profity np. ulgi podatkowe.  Pewnie nigdzie na świecie nie jest to całkiem gratis, nie ma co się oszukiwać. I tak jest dobrze. Wcale nie niszczy to etosu szczytnej pracy społecznej. Na każdą godzinę akcji trzeba poświęcić kilka darmowych godzin na szkolenia, ćwiczenia, prace garażowe, imprezy społeczne itp. Tak przynajmniej jest u nas.  Państwo i gminy powinny myśleć nad systemem zachęt do wstępowania do OSP.  Bo to państwo i gmina mają korzyść z naszej działalności bojowej. Robimy to dla społeczeństwa ale wypełniamy obowiązki nałożone na państwo i gminy. Ale brakuje nam najważniejszego. Na zachodzie z reguły przepisy wymagają od gmin posiadania "siły ratowniczej" do reagowania w sytuacjach normalnych - nienadzwyczajnych. Każda gmina powinna być w zasadzie samowystarczalna. Odpowiedzialność gminy za skuteczność ratowniczą na pewno by nam pomogła bo OSP jest rozwiązaniem na pewno najtańszym.  Co do nowelizacji ustawy - to danie dowolności gminom jeszcze pogłębi różnice między nami i wywoła jeszcze gorętsze dyskusje.
Pozdrawiam Krzysiek.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 11, 2008, 08:31:26 »
@ksiwek - po pierwszej fali dyskusji pomiędzy znajomymi ochotnikami o wysokości ekwiwalentu w gminach bogatych (fajna kasa) i biednych (brak kasy) nastąpi zapewne odwrót ochotników w gminach biednych od działalności społecznej w OSP. I miejmy nadzieję że wtedy wymusi to jakieś działania systemowe. Chociaż nadzieja matką głupich ... :)

Offline Marcinkiewicz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 11, 2008, 14:07:27 »
Kolego Sylwek poczytaj moze ust 3:
Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.
2. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej, obliczonego za poprzedni kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu ratowniczym.
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie

Nie oskarżaj kogoś o nei prawde jeśli nie wiesz sam co mówisz... Gminy mają obowiązek wypłacania tyle, że ochotnikom którzy udowodnią, że albo utracili dochody ze swojej pracy lub też nie pracuje. Jeśli jest to rolnik to także nei przysługuje mu ekwiwalent.
Wg obecnej ustawy ekwiwalent nei jest sam w sobie wynagrodzeniem za udział w akcji ratowniczej lub szkoleniu. Jest to forma rekompesaty za utracone wynagrodzenie. Wg. MSWiA Pismo DZKiSO-II-0714-6(2)/2897/07//AJ z dnia 24 maja 2007 "Nie przysługuje on również osobom, które nie są strona stosunku pracy, a wiec berobotnym, rolnikom, emerytom, rencistom oraz uczniom i studentom." Wystarczające Dowody?????

W swoim poście zle sie wyraźiłem i wyrażam skruche za moja gafe z tym "nie maja obowiązku", ale nei koniecznie odrazu baty sadzic za to komuś. Wg. takich praw to ekwiwalent nei przysługuje nikomu tak... A jeśli Wy u siebie dostarczacie jakieśdowody dla urzędów gmin i za to macie pieniądze to gratuluje i szanuje.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2008, 14:17:32 wysłana przez Marcinkiewicz »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 11, 2008, 14:39:26 »
Nie wiem kol. Marcinkiewicz kim jesteś i czyje interesy reprezentujesz, ale jedno jest pewne - na pewno nie interes członków OSP. Interpretacja dokonana przez p. Edytę w piśmie zacytowanym przez ciebie nie spełnia podstawowych standardów wykładni prawa. Generalną zasadą jest rozpatrywanie uprawnienia do jakiegokolwiek świadczenia najpierw w kontekście spełnienia przesłanek pozytywnych (w tym przypadku tymi przesłankami są: członkostwo w OSP i udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach organizowanych przez PSP), a dopiero później branie pod uwagę zaistnienia przesłanki negatywnych (w omawianym przypadku zachowanie prawa do wynagrodzenia za czas uczestniczenia w działaniach lub szkoleniach, o których mowa w art. 28 ust. 1). Pismo MSWiA urąga tym zasadom, a poza tym nie ma mocy wiążącej dla organów gmin, ani też Regionalnych Izb Obrachunkowych. Niewypłacanie ekwiwalentu przez gminy wynika z asekuranctwa (a co będzie jak RIO zakwestionuje?) bądź też z chęci zaoszczędzenia środków w budżecie gminy. Tym niemniej to na organach gminy spoczywa odpowiedzialność za stosowanie prawa.
Jeżeli masz wątpliwości co do tego co napisałem powyżej, to proszę cię o odniesienie się do opini prawnych zamieszczonych na TEJ stronie. Wskaż mi proszę błędy popełnione przez autorów tych opini, a być może przyznam ci rację;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2008, 14:56:27 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 11, 2008, 14:53:42 »
Pismo z MSWiA na które powołuje się kol. Macinkiewicz można wysłać do kosza, tyle jest warte.
Najlepiej niech kol. Marcinkieicz zapozna się z opiniami prawnymi znajdującymi sie na stronie ZG ZOSP RP oraz innymi postami w tym temacie. Niech przejrzy również forum na stronach ZOSP RP

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 11, 2008, 14:56:14 »
To nie pierwszy kwiatuszek p. Edytki, więc za bardzo bym nie polegał na jej interpretacji. PSP już przerabiała jej widzenie prawa.

Offline Marcinkiewicz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 11, 2008, 14:57:04 »
Uwierz mi stoje po stronie ochotników... Sadziłem, że na forum jest wolność słowa i można wyrażać jakie się ma podejście do tego tematu (na forum ZG ZOSPRP niestety tematy neiwygodne są usuwane). Ja mam proste... Tysiąc opinni i tysiąc projektów ale i tak ustawa jest ustawą i to ona obliguje do przestrzegania przepisów Urzędy. Zgadzam sie z Toba kolego lang i z innymi tylko trzeba czasem patrzeć też pod każdym kątem ...

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 11, 2008, 15:20:29 »
Już tu o tym ostro dyskutowaliśmy - ta interpretacja wydana przez MSWiA i niektóre RIO jest błędna, poczytaj opinie prawników: http://www.zosprp.pl/?q=node/387
i to:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5806.0.html 
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1935.0.html
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1276.40.html

W przepisie jest jasne, że się należy ekwiwalent no chyba, że ktoś zachował zarobek w pracy to mu się nie należy. Tylko i tylko tyle. W miarę logiczne to jest nie można dostać 2 razy kasy za ten sam przepracowany czas.

Więc skoro przepis mówi, że wszystkie kolory maja prawo się nazywać "kolorowe" chyba że jest to czarne to czemu to interpretować, że tylko kolor biały ma prawo się nazywać kolorowym?

Jeszcze z tymi rolnikami to można dyskutować - w sumie: on gasi, jemu rośnie - kasa będzie... ale jak gasi to czasem też krówki nie wydoi - kasy nie będzie...

Co do nas to żadnego "podkładania papierków nie ma" bo też nie ma takiej potrzeby - jak ktoś jest w pracy to i tak go w dzisiejszych czasach nikt nie zwolni do pożaru więc problem podwójnego płacenia nie istnieje.

Nikomu batów nie sadzę tylko dobrze najpierw sprawdzić jak się coś pisze tym bardziej w "bardzo precyzyjnej dziedzinie" jaka jest nasze prawo :). Nikt nie jest wyrocznią wiem że w niektórych rejonach za świętość uznali to co cytujesz (bo tak im wygodniej) i stosują ale jest to sprzeczne z obecnie obowiązującymi przepisami.

Pozdrawiam


Ok a teraz jako moderator udzielam upomnienia sobie, bo temat niesławnej interpretacji jest w innym wątku http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,5806.0.html 
Tu rozmawiamy o planowanej nowelizacji ustawy i tego się trzymajmy!

Dodano: O proszę zanim kliknąłem wyślij to już 4 nowe posty się pojawiły - Wam też udzielam upomnienia
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2008, 15:24:52 wysłana przez Sylwek »

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 11, 2008, 22:14:14 »
Uwierz mi stoję po stronie ochotników... Sadziłem, że na forum jest wolność słowa i można wyrażać jakie się ma podejście do tego tematu (na forum ZG ZOSPRP niestety tematy niewygodne są usuwane). Ja mam proste... Tysiąc opinii i tysiąc projektów ale i tak ustawa jest ustawą i to ona obliguje do przestrzegania przepisów Urzędy. Zgadzam się z Tobą kolego lang i z innymi tylko trzeba czasem patrzeć też pod każdym kątem ...

Witam

Wolność słowa nie upoważnia do pisania nie prawdy. Pytanie na które zechciałeś odpowiedzieć dotyczyło stanu prawnego i przestrzegania prawa a nie wyrażenia Twojego podejścia do tematu.

Pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 13, 2008, 13:04:35 »
Czyżby niektórzy z was boili się radnych? Nie wiedziełem że mamy tu oprócz strażaków rownież i prawników. Jak niektórych ochotników drażni temat pieniądza - bo o nim tu jest mowa. Kol Marcinkiewicz nagle stał się "zły" i nie interesuje go dobro członków OSP.
Koledzy strażacy opanujcie się, nasza sprawa o ile dobrze pamiętam miała być priorytetem dla nowych władz, jak narazie oni palcem nie kiwnęli. Także nie oburzajmy się na poszczególne partie, tylko róbmy to co najlepiej potrafimy, ratujmy życie, zdrowie i mienie. W ten sposób możemy tylko osiągnąć sukces. Udowodnić niedowiarkom, że OSP to nie stowarzyszenie ludzi "oderwanych od pługa" , tylko ludzi rozsądnych, mądrych i odpowiedzialnych. Jeżeli my damy się takimi poznać wówczas zdobędziemy szacunek, bo puki co to my go nie mamy zbyt wiele.

Offline Marcinkiewicz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 14, 2008, 09:17:44 »
Każdy jest prawnikiem pod swoja obronę... (jak mu wygodniej, jak mu zapłacą lub zaśpiewają) Prawda jest taka ze nikt z władz niechce kiwnąć palcem w tej sprawie. Jestem "zły" bo wyrażam racje. W pierwszym poście omylnie pomyliłem słowa i każdy zainterpretował to na swój sposób. Tak samo jest z ustawą o  ochronie p.poż..
Wracając do wątku tutaj także można dostrzec takiej interpretacji... Słowo Rada Gminy może. Dla niektórych Wójtów a tym bardziej radnych jest to punkt zapalny...
Wracając do kolegów "prawników" może trzeba samemu zapukać gdzie trzeba żeby zapis zmienic...

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 14, 2008, 11:22:32 »
Kolego Sylwek poczytaj moze ust 3:
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie
Przeczytałem za kolegę Sylwka i moja interpretacja jest taka: nie przysługuje za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie. Proste. A tak na marginesie, który to pracodawca płaci za nieobecność. Mój na pewno nie. I na koniec jak to się ma do mojego regulaminu zakładowego gdzie jest napisane członek OSP lub GOPR uczestniczący w działaniach ratowniczo-gaśniczych, który utracił wynagrodzenie powinien ubiegać się o rekompensatę tego wynagrodzenia w wysokości i jest podana kwota na przykład dniówka 200zł akcja twała 8 godz. a Wójt Burmistrz nic nie płaci  lub 7zł za godzinę.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 14, 2008, 16:23:01 »
Czyżby niektórzy z was boili się radnych? Nie wiedziełem że mamy tu oprócz strażaków rownież i prawników. Jak niektórych ochotników drażni temat pieniądza - bo o nim tu jest mowa. Kol Marcinkiewicz nagle stał się "zły" i nie interesuje go dobro członków OSP.
Koledzy strażacy opanujcie się, nasza sprawa o ile dobrze pamiętam miała być priorytetem dla nowych władz, jak narazie oni palcem nie kiwnęli. Także nie oburzajmy się na poszczególne partie, tylko róbmy to co najlepiej potrafimy, ratujmy życie, zdrowie i mienie. W ten sposób możemy tylko osiągnąć sukces. Udowodnić niedowiarkom, że OSP to nie stowarzyszenie ludzi "oderwanych od pługa" , tylko ludzi rozsądnych, mądrych i odpowiedzialnych. Jeżeli my damy się takimi poznać wówczas zdobędziemy szacunek, bo puki co to my go nie mamy zbyt wiele.

Witam

Sensey, kiedy czytałem Twój post nóż sam mi się w kieszeni otwierał (obrazowo, bez łaciny, bo nie każdy jest poliglotą).
Tyle ile bzdur napisałeś w jednym poscie, nie w każdym wątku się znajdzie.
Ale choinka w domu jeszcze stoi, więc nie chce mi się z nikim wpaść w pyskówkę.
Jednak nad jednym nie mogę przejść do porządku:
Cytuj
óbmy to co najlepiej potrafimy, ratujmy życie, zdrowie i mienie

A o czym my tu właściwie dyskutujemy?
Strażacy w mojej OSP swój ekwiwalent przekazują na zakup sprzętu (od wielu lat). Tylko w zeszłym roku pozwoliło to na zakup:
dwóch aparatów powietrznych Fenzy Aeris,
pięciu butli kompozytowych,
dwóch radiostacji Motorola GP 360,
dwóch zestawów do sterowania radiostacją z przedziału autopompy,
mini nożyc do ciecia pedałów Holmatro,
sześciu sygnalizatorów bezruchu,
Uważasz, że to nie jest ratownie życia, zdrowia lub mienia?

Dziś nie stoję jeszcze przed wyborem, czy za ekwiwalent kupić sprzęt, czy dać go strażakom, by miał kto ratować życie, zdrowie lub mienie.

I tak się składa, że jestem prawnikiem.
I tak się składa, że nikomu w mojej gminie nie przyszedł do głowy pomysł, by wypłatę ekwiwalentu wstrzymać. Przede wszystkim dlatego, że gmina zauważa ile mogłaby taką decyzją zepsuć (tu nie chodzi o pieniądze, bo strażacy ich nie dostają, ale o wzajemny
Cytuj
szacunek
)

A PIS właśnie chce to wszystko popsuć. I o tym jest ten wątek.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2008, 12:54:00 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 18, 2008, 20:03:32 »
Udeż w stół a nożyce się odezwą. Twoje słowa sa obrażające. Ale nic to.
Teraz ja dolączam do grona złych,  a Krzyś Mila do dobrych. :))
a tak poza tym Nie zaskoczyłeś mnie że jesteś prawnikiem. W końcu W OSP na chleb się nie zarbia (poza wyjątkami).

To bardzo dobrze że dajecie swiją kasę na sprzęt, tego nigdy nie negowałem, także odpuść sobie te retoryczne pytania. Ale nie każdą gminę stać aby płacić strażakom 1/175 średniego wynagrodzenia. Dlatego PiS chce tą decyzję dać radnym. Czy to najlepszy pomysł? może i nie. Ale nikt nie wymyślił niczego innego. Twoi koledzy ze Związku z PiSem na ten temat nie chcieli wogóle negocjować. Żadnego dialogu nie prowadzili, nawet pan Pawlak dla przykładu nie chce rozmawiać z nami na forum. Ogólnie wg mnie Związek nie robi nic w tej sprawie. Dzisiaj są w rządzie i co zrobią cos? Nie wierzę. Dla wielu z nich pewnie ważniejsze jest utrzymać się w 5% progu wyborczym w sejmie, niż nam pomagać.

PS. co to znaczy popsuć?

A i jeszcze jedno, już zacząłeś pyskówkę, mimo stojącej jeszcze choinki w domu. Strach pomyśleć co się u ciebie dzieje jak choinki nie ma.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 19, 2008, 09:49:32 »
 Jeżeli nie stać gminy na wypłaty ekwiwalentów dla strażaków to mam retoryczne pytanie czy
 stać gminę na wypłaty diet dla radnych. Gmina ma tak planować roczny budżet aby starczyło
 również pieniędzy na ekwiwalenty. Tam gdzie strażacy chcą pobierać ekwiwalent a gmina ich
 zbywa stwierdzeniem, że nie ma pieniędzy świadczyć jedynie o słabości ich jednostki albo o
 nieskutecznym, bojaźliwym działaniu ich Zarządów OSP wobec władz samorządowych. 
 Samorządowcy są tylko urzędnikami, których nie należy się bać. Samorządowcy są dla ludzi i
 powinni służyć ludziom a nie odwrotnie. Samorządowcy mają obowiązek przestrzegać prawa i
 obowiązujących ustaw, w tym o wypłacie ekwiwalentu dla strażakow za udział w działaniu rato-
 wniczym. Jeżeli tego nie czynią to łamią prawo. Więcej wiary w siebie, więcej odwagi i zdecydo -
 wania w działaniu, jestem przekonany, że każda jednostka OSP może doprowadzić do tego aby
 zapis ustawowy o wypłacie ekwiwalentu, był stosowany przez Gminę zgodnie z zapisem ustawowym.
 Jezeli Zarządy OSP nie podejmują takich działań to poprostu trzeba wymienić ludzi w zarządach na
 skuteczniejszych  w działaniu, takich ludzi co wiedzą czego chcą dla swojej jednostki i strażaków.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 19, 2008, 11:48:58 »
... Strażacy w mojej OSP swój ekwiwalent przekazują na zakup sprzętu (od wielu lat).
Po jakiego tak kluczyć > przecież można od razu przeznaczyć te środki na zakup sprzętu dokonując stosownych zapisów w budżecie gminy ?  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 20, 2008, 11:36:07 »
I tutaj was popieram. skoro radni mają dla siebie, musza mieć i dla nas.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 11, 2008, 16:26:06 »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 11, 2008, 16:42:51 »
Witam

Nowe informacje.
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/258.htm

Pozdrawiam

Mamy w końcu projekt możliwy do zaakceptowania. Ta poprzednia wersja ze sformułowaniem "może" tylko by pogorszyła sytuację. Jak ten projekt wejdzie w życie, to przynajmniej nie będzie problemów z wykładnią:). Przydałoby się jeszcze określić też dolną granicę wysokości stawki godzinowej ekwiwalentu. Tak, żeby jakaś gmina nie uchwaliła go np. w wysokości 1/1000 albo jeszcze niższej...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 12, 2008, 12:58:43 »
 W nowym projekcie , w art. 28 ust. 2 jest zapisane m.in. Wysokość ekwiwalentu o którym jest   
 mowa w ust. 1 nie może przekroczyć  1/175 przeciętnego wynagrodzenia ........ .
 Czyli wysokość ekwiwalentu w wysokości np. 1/176  przeciętnego wynagrodzenia lub wyższej
 wysokości  będzie stanowiło przekroczenie zapisu ustawowego.
 

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 12, 2008, 13:32:54 »
W nowym projekcie , w art. 28 ust. 2 jest zapisane m.in. Wysokość ekwiwalentu o którym jest   
 mowa w ust. 1 nie może przekroczyć  1/175 przeciętnego wynagrodzenia ........ .
 Czyli wysokość ekwiwalentu w wysokości np. 1/176  przeciętnego wynagrodzenia lub wyższej
 wysokości  będzie stanowiło przekroczenie zapisu ustawowego.
 

"nie może przekroczyć" tzn. nie może być np. 1/150..(bo to więcej niż 1/175). "1/176" może być, bo to mniej niż "1/175"

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl