Autor Wątek: Pieniądze za wyjazdy  (Przeczytany 34164 razy)

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 19, 2007, 18:47:25 »
 Powyżej padły m.in słowa:

jak będziesz usuwał w czasie akcji jakiś wiatrołom i coś ci strzeli w kręgosłupie i potrzeba potem będzie kupować
 kosztowne leki to dowiesz się dlaczego należy ekwiwalent pobierać. A co by było, gdybyś w czasie
 akcji doznał jakiegoś długotrwałego urazu czy nie zastanowiłbyś się " po co mi to było ".
 Gmina w moim przypadku (...) nie zwraca kosztów
 zakupu leków więc dlaczego mam nie pobierać należnego mi zgodnie z ustawą ekwiwalentu.


 A od czego jest ubezpieczenie ? Przecież to wypadek przy pracy ?
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 19, 2007, 19:28:20 »
No właśnie od tego chyba jest ubezpieczenie, a czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na jakiś inny cel??

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 21, 2007, 21:43:33 »
Od początku tej historii z opinią prawną minęło troszkę czasu. Do dnia dzisiejszego brak jakichkolwiek informacji na stronie Związku – chyba, że nie widzę.
Brakuje mi „stanowiska” ZG w tej sprawie.
No cóż.. Może Ogólnopolski Festiwal Piosenki Strażackiej jest ważniejszy…


„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 22, 2007, 11:08:57 »
 Otrzymałem dzisiaj informację od mec. Krzysztofa Miazgi z ZG ZOSP RP, że Prezes ZG ZOSP  RP wystąpi do MSWiA o zmianę wadliwej interpretacji art. 28 ustawy o ochronie p.poż.
Informacja zostanie opublikowana na stronie internetowej Związku ponieważ odpowiada ona
oficjalnemu stanowisku Związku w tej sprawie.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 22, 2007, 12:50:09 »
Czyzby prezes czytał jednak wciaz nasze forum , czy moze glosy "z dOliny" sa na tyle głosne ze trzeba uspokoic to larum. -_-
 Niemniej ciesze sie ze sie ruszylo.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 22, 2007, 13:16:00 »
Witam Brać Strażacką.

Panie Prezesie ZG ZOSP  RP z niecierpliwością czekamy na informację o pozytywnym (tak myślę) załatwieniu problemu. I niech więcej osoby niekompetentne nie wypowiadają się w temacie straży. Bo CZK to i tak dziwny stwór. :wacko: ^_^

Ze strażackim pozdrowieniem.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 22, 2007, 13:47:25 »
 Informacja tj. opinia prawna ZG ZOSP RP w sprawie ekwiwalentu jest zamieszczona już
 na stronie ZG ZOSP RP w dziale opinie prawne poz. 16.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 22, 2007, 17:03:22 »
http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=aktualnosci&id_aktualnosci=270
Link do opinii prawnej na temat wypłaty ekwiwalentu za udział w akcjach.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 22, 2007, 19:28:25 »
O proszę!!
Wczoraj zamieszczam zgryźliwą uwagę a dzisiaj to! Bardzo mi miło – jednak dalej „nas” czytają lub zbieg okoliczności!!
Czekamy na rozwój sytuacji. Jak w Radzieckim filmie.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline engine 35

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 23, 2007, 12:27:07 »
Jak sie domyslam to czy gmina płaci czy nie, to kazdy napalony strazak do akcji pojedzie, ale czemu jesli nam sie nalezy to nie mozemy dostawac tych pieniędzy?! U mnie w gminie mamy na godz 12zł, i ponad 100 wyjazdów rocznie, ale kazdy w gminie to wie, ze nie jest to bezpieczna i łatwa to praca, a mundur czasem wyprac trzeba...
"Gdy obowiązek wezwie mnie
tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił"

Offline gejzer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 04, 2007, 10:27:04 »
i już są pierwsze decyzje: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070704/POWIAT/70703074 a większość gmin na pewno to skwapliwie wykorzysta!!
Tylko trochę tego nie rozumiem. Z reguły to właśnie bezrobotni najczęściej jeżdżą do pożarów ponieważ są najczęściej na miejscu. Ludzie pracujący, wiadomo...
Patrząc na to szerzej: pomoc dla bezrobotnych w naszym kraju, wsparcie itp., itd. a taka sytuacja troszeczkę się ze sobą kłócą. Wiadomo kokosów się na tym nie zarobi, ale zawsze coś, choćby dla zasady. Mnie akurat taka sytuacja nie dotyczy, ale szkoda mi sporej grupy chłopaków. Z resztą akurat w mojej jednostce robi się od jakiegoś czasu tragicznie :/ (ale tu nie o tym).


Offline ASTER

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 04, 2007, 10:43:13 »
http://polskalokalna.pl/fakty_dnia/news/news/kto-teraz-bedzie-chcial-gasic-pozary,937360

Witam wszystkich forumowiczów. Nie wiem jakie jest wasze zdanie na ten temat ale ja osobiście czarno to widzę.
Proszę o wypowiedż swego zdania.
Pozdrawiam i apeluję" NIE DAJMY SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ"!!!!!!!!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2007, 10:51:04 wysłana przez ASTER »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 04, 2007, 11:57:02 »
Tak to jest jak tam u góry siedzą ludzie, co nie mają zielonego pojęcia o tym, czym sterują. Skończy się tym, że my sami wyjdziemy na ulice skopać parę tyłków.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 04, 2007, 12:10:11 »
Kurwa co się w tym kraju dzieje??? Nie dość że zapierdalamy za damski w remizach, częśto sami kupujemy sobie sprzęt, jesteśmy praktycznie administratorami budynków OSP bo gmina ma to gdzieś to teraz jeszcze chcą pozabierać ekwiwalent za czas spędzony przy akcjach??? Coś mi się zdaje że ten artykół w Super Exkupie też był na zawówienie kartofli żeby teraz w sejmie mogli powiedzieć "zabieramy wam kasę bo rozpijacie za to młodzież" - no może trochę przesadzam, ale coś jest na rzeczy!!! Poza tym panie minister MSWiA weź się Pan lepiej za Policję bo niedługo ich też nie będziesz miał bo Ci co nie odejdą na emki to będą pana kumplom hamburgery dowozić a nas zostaw pan w spokoju, ze swojej kieszeni nam nie płacisz oszczędzisiu! Gdzie są do chuja działacze związkowi z warszawy - pawlak gdzie jesteś się pytam, może wreszcie weźmiesz się do roboty z całą resztą bandy i zaczniecie coć robić a nie bezczynnie siedzieć i krać świeże powietrze!
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline gejzer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 04, 2007, 12:39:58 »
Cytuj
pawlak gdzie jesteś się pytam
tego Pana to ostatnio jakoś sporo widać, ale akurat nie tam gdzie trzeba. Ja w ogóle nie wiem skąd on się wziął na tym stanowisku? Co było powodem wyłonienia jego kandydatury na Prezia ZG? Rozumiem, że wydawało się, że będzie z nim wszystko OK, ale w momencie gdy się okazało(już nie raz, nie dwa), że tak nie jest to powinno mu się już podziękować(podczas wyborów). Ja wcalę nie uważam, że władzę powinna sprawować osoba, która się świetnie zna na rzemiośle strażaka(od tego mogą być doradcy. Choćby ZG, którego członkowie powinni coś sobą reprezentować-jak jest to inna bajka), ale powinien reprezentować nas i dbać o nasze interesy. On q... jest od tego jak d... od sr....!!!!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #90 dnia: Lipiec 04, 2007, 13:28:15 »
Napisałe to w pokrenym temacie , "Kontrowersyjny dokument Zarządu Głównego ZOSP RP" ale główna dyskusja jest tu prowadzona więc przeniose to do tego działu .   


Odp: Kontrowersyjny dokument Zarządu Głównego ZOSP RP
« Odpowiedz #33 : Lipiec 03, 2007, 15:04:57 » Cytuj Modyfikuj 

--------------------------------------------------------------------------------
Ale tak na serio i zostawiając już w spokoju prezesa , no niestety, ale ja czytając ustawę , przedmiotowy przepis zawsze interpretowałem , że w jego myśl strażak nie może stracić , ale nie może też zyskać . Czyli w przypadku udziału w akcji w czasie pracy  i nie zapłaceniu za ten czas strażakowi przez pracodawcę należy mu wypłacić ekwiwalent by nie stracił . Ale to tylko moja interpretacja i mimo że twórcy ustawy zarzekają się że jest inaczej , to jakoś nie widzę w treści zapisu tych intencji .
Jak już, wypadało napisać – np. strażak otrzymuje za każdą godzinę udziału w akcji ratowniczej na wezwanie PSP „wynagrodzenie” w kwocie 1/175 średniej krajowej za godzinę . Kontrowersyjny jest już choćby zapis do 1/175 bo to można już różnie interpretować i w górę i w duł . Bo może to być 1/175 czyli równie 60/175 , lub 0,01/175 .

Więc od samego początku ten zapis jest kontrowersyjny , z tym o dodatku do emerytury też będą cuda , jak się zacznie udowadnianie kto i kiedy był w straży . Choć w ty przypadku skłaniał bym się bardziej za system PSP – 0,5% za każdy rok w podziale i na przykład udziale w min. 30 % akcji ratowniczych jednostki . To również by motywowało by być ratownikiem , a nie fikcyjny członkiem OSP , za 10-20 zł składki rocznej .     

PZDR   

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #91 dnia: Lipiec 04, 2007, 13:41:09 »
panowie to niema sensu my tylko sobie tym wszystkim nerwy szargamy a oni nas mają głęboko w d...e! dlaczego im nie pozabierają diet za pierdzenie w stołki ponieważ krzywda by im sie stała a my co zwykli szarzy ludzie więc nam sie nie należy jak musimy wstać o 1 czy o 4 w nocy i zapierdzielać 8 godzin w stodole przerzucając słomę. W tym śmiesznym jak i chorym kraju nigdy sie nie zmieni ponieważ nie umiemy walczyć oto co nam sie należy bo nasz szanowny prezes niema czasu zawracać sobie głowy jakimiś ekwiwalentami ponieważ ma ważniejsze sprawy. . .

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 04, 2007, 14:10:25 »
Panowie o czy wy tu piszecie?????? Jezeli ktos chce dostawac pieniadze za wyjazdy to niech sobie idze do psp i sprawa załatwiona a poznies sie dziwia wszyscy STRAZAK OSP PODPALACZEM  z czego to sie bieze z tego ze  dostaje kase wiec idze do lasu podpali 6 godzin akcji i kasa jest  to finansowanie musi byc w innej formie naprzyklad ulga w podatku albo  cos a nie kasa  do reki

Offline ASTER

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 04, 2007, 14:16:05 »
Widzę Panowie, że wszyscy jesteśmy takiego samego zdania a ta cała "chora sytuacja" z ekwiwalentami nabiera coraz to większej temperatury wrzenia. Lecz to nie tylko o to chodzi! Może potęga tego kraju czyli MY
STRAŻACY-OCHOTNICY przejedziemy się do tej p.........ej WAWY i pokażemy na co nas stać i co się stanie jak 2/3 ochotników odejdzie z dnia na dzień od tego co robi na codzień czyli naraża się, zrywa po nocach, stoi w smrodzie i mrozie po kilka lub kilkanaście godz. nic z tego nie mając.
Gdzie GÓRA ma oczy!!! Niedość, że sprzętu jak nie było tak nie ma, SYF, KIŁA I MOGIŁA bo rzekomo kasy brak to jeszcze taki cyrk. Gdzie dowartościowanie człowieka?! Moim zdaniem za długo siedzieliśmy cicho i robiliśmy swoje. Teraz to jest chyba najlepszy moment pokazać całej Polsce co znaczy Ochotnicza Straż Pożarna i wreście wykrzyczeć co nas boli i jak to wygląda naprawdę- wozy bojowe, sprzęt, odzież, kasa z KSRG (buhaha) np. 6000 zł na rok przy 200 wyjazdach w roku i największej gminie w powiecie. TO CO PANOWIE MOŻE JAKIŚ MAAAAŁY STRAJK!!??

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #94 dnia: Lipiec 04, 2007, 14:17:36 »
Pani Edyta sporządzając opinię, która jest powodem tego całego zamieszania, nie pierwszy raz wykazała się "pełną dyspozycyjnąścią", która mogłaby być uznana nawet za brak przygotowania teoretycznego. Popełniła kardynalny błąd dokonując wykładni art. 28 UoOP-poż.
Prawidłowo powinno być to zrobione w ten sposób:

Cytuj
Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej,
który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub
szkoleniu pożarniczym organizowanym przez
Państwową Straż Pożarną, otrzymuje ekwiwalent
pieniężny.

Jest to przesłanka pozytywna i nieprzypadkowo znalazła się w pierwszym ustępie. Od jej spełnienia jest uwarunkowane uprawnienie jakim jest ekwiwalent.

Cytuj
2. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, jest
wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175
przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego, przed
dniem naliczenia ekwiwalentu, przez Prezesa
Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku
Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor
Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia
17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z
Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r.
Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), za każdą godzinę
udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu
pożarniczym.

W tym ustępie jest określenie do jakiej wysokości jest ów ekwiwalent wypłacany (w temacie ustalania wysokości polecam lekturę tego ciekawego orzeczenia NSA)

Cytuj
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie
przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej
za czas nieobecności w pracy, za który zachował
wynagrodzenie.

Mamy wreszcie przesłankę negatywną, której spełnienie powoduje, że uprawnienie nie istnieje.
Tymczasem Pani Edyta potraktowała ją jako przesłankę pozytywną i dalszą wykładnię uzależniła od z góry założonej tezy. Akty prawne trzeba czytać w całości i zwracać uwagę na kolejność zapisów. Technika legislacyjna jest taka, że najpierw wymienia się przesłąnki pozytywne, a dopiero później negatywne. Gdyby zpis był w takim stylu:

Cytuj
Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej,
który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub
szkoleniu pożarniczym organizowanym przez
Państwową Straż Pożarną w czasie pracy i nie
otrzymał za czas nieobecności w pracy wynagrodzenia, , otrzymuje ekwiwalent
pieniężny.

wtedy oczywiście interpretacja Pani Edyty byłaby jak najbardziej prawidłowa. Jednakże Sejm RP uchwalił troszkę inne brzmienie i w moim przekonaniu intencją było wypłacanie strażakom-ochotnikom ekwiwalentu za poświęcony czas i zdrowie, o ile nie zachowali prawa do wynagrodzenia za ten czas na podstawie odrębnych przepisów. Myślę, że wkrótce w tej kwestii zaczną się wypowiadać WSA i być może NSA. Jestem przekonany, że Sądy są jeszcze niezawisłe i nie mam wątpliwości jakie rpzstrzygnięcia będą zapadały.

„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #95 dnia: Lipiec 04, 2007, 14:19:41 »
fabiswlkp jak to jest podpalić 6 godzin akcji???
Poza tym to już ktoś powiedział tutaj że największymi przeciwnikami ekwiwalentu są Ci co mają 3 godziny rocznie przy akcji... I Ty chyba do nich należysz.
Poza tym co się dziwisz o czym my tu piszemy - nie podoba się to nie czytaj, nikt Cię nie zmusza. A forum akurat poto jest żeby móc wyrażać swoje zdanie, jeżeli tego nie rozumiesz to jest mi Ciebie zwyczajnie żal.
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 04, 2007, 14:37:00 »
fabiswlkp - mogę się mylić, ale zdaje mi się po Twoim poście, że należysz do "MDP" i nie wiesz o czym tutaj jest dyskusja i nie rozumiesz tych, co wiele  przez wiele godzin robi za jeleni, nie mając za to nic ... A tak większość miało na jakieś drobne wydatki, albo oddawali te pieniądze na sprzęt - albo jego renowacje.  A teraz ... Będzie tak - ten ma bo pracuje, a ten co nie pracuję - nie ma ... Gdzie tu sprawiedliwość?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 04, 2007, 14:45:49 »
Lang no i właśnie chyba w tym problem , że w tych sondach możemy zacząć przegrywać . Ale fakt jest taki, że trzeba myśleć o jakiejś formie gratyfikacji , bo w wielu jednostkach OSP robi się już drugi etat . Co prawda przy dzisiejszy braku pracowników , może pracodawcy nie będą tak zawzięci by udawadniać że na twoje miejsce jest 30 i grozić zwolnieniami , ale strażaków do wyjazdu już w wielu miejscach brakuje , a nie wiem czy PSP z swoimi własnymi problemami podała . Sztuką jest jednak by płacić tym co się należy , by płacenie nie powodowało konfliktów i chorych sytuacji w jednostkach i by nasze żądania nie były ekstremalne bo tego też nikt nie przełknie .
A rolą ZG ZOSP jest by rozpocząć konsultacje w tej sprawie , ale z tymi których to dotyczy , a nie z tymi którzy stołki grzeją i pożaru na oczy nie widzieli . 

PZDR

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 04, 2007, 15:49:39 »
Lang no i właśnie chyba w tym problem , że w tych sondach możemy zacząć przegrywać


I tutaj się z tobą nie zgodzę. Przeczytaj całe uzasadnienie orzeczenia, do którego link zamieściłem w poprzednim poście, zwracając szczególną uwagę na drugie wytłuszczenie (z pierwszym się nie zgadzam - jest to stanowisko organu, które nie znalazło wyraźnego poparcia NSA). Ale poczekajmy na pierwsze skargi.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline jareks19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #99 dnia: Lipiec 04, 2007, 15:57:09 »
już dziś jest przesądzone ekwiwalent nam sie należy sejm uchwalił i uchwalili stawkę  12 zł za godzinę
 ^_^ ^_^

Także można spać spokojnie -_- :mellow: