Autor Wątek: Pieniądze za wyjazdy  (Przeczytany 34057 razy)

Offline luk@s

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Pieniądze za wyjazdy
« dnia: Kwiecień 06, 2007, 22:11:48 »

Witam
Chciałbym się dowiedzieć czy pieniądze należne strażakowi  za akcje może przejąc naczelnik jednostki po np zniszczeniu / uszkodzeniu sprzętu przez strażaka 

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2007, 22:22:51 »
Witam

Jeżeli jest komornikiem i ma tytuł wykonawczy to tak.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2007, 22:14:42 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 06, 2007, 22:28:19 »

Witam
Chciałbym się dowiedzieć czy pieniądze należne strażakowi  za akcje może przejąc naczelnik jednostki po np zniszczeniu / uszkodzeniu sprzętu przez strażaka 
Nie !! chyba ze zrobisz to celowo ,ale w takim obrocie sprawy zostaje droga sadowa jak bedzie sie w to bawil a sprzet jest troche warty.
 To ze uszkodzisz cos na akcji to nie powinno nikogo dziwic ani burzyc (pospiech itp.) a tym bardziej byc powodem by zabierac ci nalezna kase za udzial w akcjii.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2007, 23:00:05 »
Absolutnie NIE! Nie ma takiego prawa. Ekwiwalent ma zostać wypłacony. Na „liście płac” parafujesz przecież odbiór pieniędzy. Jeśli nie podpisałeś listy – sprawa jest oczywista człowiek, który zabrał te pieniądze złamał prawo. Tak czy inaczej, jeśli sprzęt uległ zniszczeniu na skutek „normalnej akcji” (pisząc „normalnej” mam na myśli – nie został zniszczony celowo – sprzęt użytkujemy przecież czasami w bardzo ekstremalnych warunkach i wszystko może się zdarzyć) nie widzę powodu byś sam za uszkodzenia płacił – w myśl zasadzie „wszystko może się zdarzyć”.
Inna sprawa, jeśli poczuwasz się do odpowiedzialności za uszkodzony sprzęt możesz oddać dobrowolnie pieniądze, nikt jednak bez jakiegokolwiek nakazu prawnego nie może Ci ich zabrać.
Sytuacja taka trąci paranoją – według takiego rozumowania niby, co: mamy oddawać pieniądze za przypalone NOMEXy, dziurawe węże, przetarte rękawice, pęknięte hełmy, (bo spadła cegiełka), czy uszkodzony aparat, (bo akurat przewrócił się idąc po pogorzelisku)? Wydaje mi się, że takie sytuacja nie powinna mieć miejsca – może jakieś ubezpieczenia sprzętu??
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2007, 08:39:12 »
Teoretycznie nie chyba że macie w jednostce odpowiednia umowe potwierdzona notarialnie ktora reguluje ta kwestie i wyraznie mowi ze w razie zniszczenia sprzetu naczelnik ma prawo do podjecia takich krokow. Chociaz dla mnie to bzdura... PZDR
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2007, 15:05:13 »
Nie ma takiego prawa, u mnie jeden ze strażaków oblał kwasem Nomeksa przy wypadku i jak go obciążyć kwotą +/- 1500 zł

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2007, 18:15:32 »
NIE!!!!ma prawa no chyba że jest złodziejem.pieniądze za akcje to nasza prywatna kasa!ty ją zarobiłeś i możesz je przeznaczyć na co tylko chcesz ja osobiście kupuje sobie sprzęt osobisty strażaka:)
pozdrawiam i WESOŁYCH ŚWIĄT:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline jugodehielo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2007, 09:16:39 »
chyba czegoś nie rozumiem... dostajecie pieniądze za udział w akcjach ??  :rolleyes: :rolleyes:

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2007, 09:55:51 »
Tak dostajemy pieniądze za udział w akcjach wg. ustawy należy nam się 1/175 średniej krajowej

Offline bobel

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2007, 10:08:12 »
Panowie czy wy jesteście zawodowcami,moze pół zawodowcami pieniądze za wyjazdy to jest smieszne my niebiezemy kasy bo wkącu ochotnicy to ochotnicy.

Offline jugodehielo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2007, 10:24:00 »
no właśnie... zawsze myslałem, że osp to praca społeczna... w wielu jednostkach płacą ??

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2007, 17:20:20 »
tak placa i wszystko zalezy od umowy z wojtem, w moim powiecie wiekszosci jednostkom w KSRG leci dycha za godzine akcji... a praca ta jest jak najbardziej spoleczna i to tylko od wojtow zalezy ile placa strazakom i czy wogole placa (bo znam i takie jednostki ktorym odmowiono naleznosci za akcje). W kazdym razie nikt nie robi tego dla pieniedzy...
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2007, 17:52:55 »
DO bobel i jugodehielo wedłóg ustawy należą się pieniądze i każdy powinien je dostać a co z nimi zrobi to inna broszka u mnie wójt powiedział że mamy pobierać za wyjazdy

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 09, 2007, 11:45:55 »
Witam jak nam się należy i jest na to ustawa to dlaczego nie mamy brać tych pieniędzy???? Bierzemy co się nam należy i tyle.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 09, 2007, 15:17:32 »
Nie ma jak samobiczowanie się Polaków. Jak coś się należy to trzeba brać zgodnie z zasadą jak dają to bierz, jak biją to uciekaj :D

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 09, 2007, 20:08:10 »
Co gmina to inny obyczaj z tym ekwiwalentem. Faktem jest że ustawa stanowi iż gmina ma wypłacać ekwiwalent. Która gmina tego nie robi to dla mnie w oczywisty sposób łamie prawo. W jaki sposób go płaci i co robi z tym strażak to jest nie ważne. Ma obowiazek i już. W mojej gminie nikt z nami nie chciał rozmawiać o ekwiwalencie. Po prostu mieliśmy dostarczyć nr kont bankowych i co kwartał dostajemy adekwatnie do wyjeżdżonych godzin ekwiwalent. Po prostu urzędnicy nie będą sie narażać na odpowiedzialnosć za łamanie prawa. Ale jak widzę tu na forum, takich gmin jest nie za wiele. Nie wiem jak te co nie płacą ekwiwalentu tłumaczą sie przy kontrolach. A może kontrole z RIO tego nie widzą. Jest dla mnie to co najmniej dziwne. Ale w tym pięknym kraju wszystko pewnie się moze zdarzyć.

Offline cool_as_ice

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 13, 2007, 20:18:30 »
u nas też płacą, nie wiem ile dokładnie bo jeszcze jestem nieletni i nie jeżdze do pożarów, ale coś ok 10-15zł, i wypłacają też kwartalnie, ja osobiście nie słyszałem żeby ktokolwiek zabrał komuś pieniądze za zniszczone sprzęt, no w końcu podczas eksploatacji może się uszkodzić i już.
...:::OSP DOLANY:::...

Offline lukas_lysy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Kursy i szkolenia ratownicze
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 19, 2007, 23:09:57 »
 witam! czy mógłby mi ktoś podesłać ustawę na ten temat??? nie wiedziałem że mamy prawnie to załatwione...... bo w takim razie u nas jest to notorycznie łamane...... W wichury które były jakiś czas temu wyjechaliśmy przesżło 20 razy, straż państwowa nie dawała sobie rady, a my braliśmy udział około 18-20 godzin ............. I jedyne co za to mieliśmy to nieprzyjemnosci dla zastępcy naczelnika, ponieważ naczelnik był w szpitalu........ troszeczke tego nie rozumie.......orkiestra zawsze regularnie dostawała po 20 zł lub wiecej za każdą imprezę :(  Ogólnie nie jestem zwolennikiem brania za to pieniędzy........ bo to OCHOTNICZA straż pożarna, jednak wolałbym sobie kupic za to jakis sprzęt, lub umundurowanie niż patrzeć jak to przepijają na zebraniach ...... taka niestety jest prawda....... :(

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 20, 2007, 11:52:00 »
Ustawa o ochronie p.poż. z dnia 24 sierpnia 1991 r.
Art. 28. 1. Członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną, otrzymuje ekwiwalent pieniężny.
2. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce uspołecznionej, obliczonego za poprzedni kwartał przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu ratowniczym.
3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
4. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z przyczyn określonych w ust. 1, zachowują przewidziane w odrębnych przepisach uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą.
5. W przypadku zbiegu świadczeń, o których mowa w ust. 1 i 4, przysługujących na podstawie odrębnych przepisów stosuje się przepisy korzystniejsze.

Offline witek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 20, 2007, 20:13:39 »
witam
Jeżeli jest w ustawie jest napisane ze ekwiwalent jest wypłacany z budżetu gminy do wysokości 1/175 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to może być to równe dobrze jedna złotówka, 1/175 jest to maksymalna stawka, więc wszystko zależy od wójta.

Offline cool_as_ice

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 20, 2007, 22:25:28 »
nie jestem pewien ale chyba to 1/175 to nie jest maksymalna stawka tylko powinni ok tego płacić, u nas jest 10zł/h, w sąsiedniej osp jeżdżą dużo i nawet wychodzą na kwartał ok 300zł, więc zawsze można coś odłożyć
...:::OSP DOLANY:::...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 21, 2007, 11:46:03 »
Zgadza się do 1/175 może to być 1 zł., ale nie więcej niż ta stawka. Dzisiaj jest to około 14 zł.
Za szkolenia organizowane przez KP płaci się  u nas po 5 zł. za h. Tak zadecydował ZOG wraz z Wójtem.

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 21, 2007, 23:58:34 »
W mojej jednostce często ludzie sami zrzekali się diet na sprzęt,często sami z własnej kieszeni dokładali ale nigdy nie zabierano w ten sposób bo jest to nie legalne w waszej jednostce coś nie najlepiej skoro nie zabrał głosu prezes a tym bardziej Komisja Rewizyjna która ma czuwać nad właściwą gospodarką i przestrzeganiem Statutu OSP. Jeśli zniszczyłeś sprzęt celowo to po prostu nie powinno cię być wśród nas.

Offline lukas_lysy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Kursy i szkolenia ratownicze
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 22, 2007, 02:19:28 »
Właśnie takie rozwiazanie jest najlepsze jak dla mnie ............ Jesteśmy ochotnikami wiec nie bierzmy pieniędzy, ale niech one będa przeznaczane na pożyteczne cele......... na dalszy rozwój!!! Bo przecież im więcej sprzętu i szkoleń, tym więcej korzystamy....... a to także jest dobra nagroda :) Co innego gdy pieniądze lądują na ,,górze" i tam sie rozpływają......... nie rozwijam tematu dalej bo mógłbym za duzo napisać........... po prostu brak słów........  :huh:

Offline Matti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 10, 2007, 18:35:52 »
niemoże my za 1 godzine w akcji standartowo mamy 10 zł ale może sie stawka zwiększyć gdy jest poważne zagrożenie