Autor Wątek: Pieniądze za wyjazdy  (Przeczytany 34060 razy)

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 14, 2007, 22:11:41 »
PANIE PREZYDENCIE, PANIE PREMIERZE, PANOWI WICEPREMIERZY, MINISTROWIE, POSŁOWIE, POSŁANKI, SENATORZY, PODSEKRETARZE STANU, AMBASADORZY, WOJEWODOWIE, BURMISTRZOWIE I WÓJTOWIE - jestem bezrobotnym studentem, nie wiem ile w tym roku dostałem ekwiwalentu który mi się według WAS nie należy ale wiem że na innych pracach spędziłem w remizie od początku roku ponad 130 godzin, ale jeżeli chcecie to dajcie numery waszych kont - pożyczę pieniądze od mamy i podziele je między WAS po równo - jednemu nic, a drugiemu gówno!!! Czyli dokładnie tyle ile dostałem od tego PAŃSTWA, od IV RP której jesteście szefami... Z wyrazami szacunku dumny obywatel (dumny oczywiście z siebie)
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 14, 2007, 22:48:04 »
Jeżeli chodzi o ekwiwalent to on jest zwolniony z podatku i chodzi o to żeby nie pobierać z dwóch źródeł kasy albo zakład pracy albo urząd. Pamiętajcie żeby tą kwotę wpisać przy rozliczeniu podatkowym jako wolną od podatku w druku PIT. Moim zdaniem system niemiecki się nie przyjmie, bo jaki pracodawca zatrudni takiego, który w każdej chwili może wybyć z zakładu. Przy pracy na taśmie nie wyobrażam sobie tego. Te parę groszy ulgi w podatku.
To jest tylko moje zdanie.

pozdro

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 14, 2007, 23:21:43 »
Witam

Z zapisu
„ekwiwalent nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie”,

zostało wywnioskowane:
Ekwiwalent nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej, który:
-   brał udział w akcji lub ćwiczeniach po godzinach pracy,
-   jest bezrobotnym,
-   jest rolnikiem,
-   jest emerytem,
-   jest rencistom,
-   jest studentem,
-   jest uczniem,


Pani Edyto, gdyby u mnie pani pracowała, to po takich wnioskach ...

Proponuję małe zadanie:
Idąc tokiem myślowym pani Edyty rozszerzmy nieco katalog .
I tak ekwiwalentu nie powinien otrzymać strażak OSP, który jest:
-   księdzem, bo ksiądz  nie jest niczyim pracownikiem,
-   posłom, bo otrzymuje dietę, nie wynagrodzenie,
-   z tych samych powodów radnym, którzy zerwali się z posiedzenia,
-   senatorom,
-   i wszystkim innym, bo tak.


Ministerstwo oczywiście nie ponosi odpowiedzialności za to, że urząd będzie wypłacał ekwiwalent zgodnie z opinią prawną ministerstwa, a odsetki płacić trzeba będzie.
Dobrze jeżeli złośliwy prokurator nie potraktuje tego, jako działania na szkodę gminy, której wójt jest pracownikiem.

PS. Teraz rozumiem dlaczego trzeba zmienić listę lektur w szkołach.
Bo dotychczasowe, nie dają gwaracji rzetelnego wykształcenia.

Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 15, 2007, 09:26:23 »
Najlepszy jest ostatni akapit:
Cytuj
Konczac pragne wyjasnic, iŻ długi czas przygotowywania odpowiedzi na zapytanie Pana Posła na Sejm RP spowodowany był skomplikowanym charakterem sprawy i koniecznoscia zasiegniecia dodatkowych opinii.

Sprawa prosta i oczywista dla większości, dla Pani Edyty okazuje się skomplikowana - czyżby ta Pani kupiła swoje dyplomy na "Jarmarku Europa"? Już kiedyś o niej pisałem, dlatego pozwolę sobie zamieścić cytat z mojego postu:

Podziwiam tą panią, która się podpisała pod tym dokumentem. Szczególnie za to, że pomimo tak mało ostrego umysłu zaszła tak wysoko.

„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 15, 2007, 16:10:50 »
Wspomniana okazuje się bardzo płodną kobietą (przynajmniej w głupich pomysłach). Wszyscy "zawodowi" znają jej dywagacje nt. odstąpienia od współczynnika 1 strażak na 1000 mieszkańców. Nie wyszło, teraz próbuje z OSP.
Panowie, przepis jest przepis i jaki on jest każdy widzi. pozostaje tylko szybko coś zmienić, bo jako "zawodowy" czuję, ze będziemy mieli ciepło bez OSP - zwłaszcza w komendach V kat.. Pozostaje tylko mieć głęboką nadzieję, że ochotnicza brać weźmie na wstrzymanie i nie zostawi Bogu ducha winnych strażaków PSP w biedzie, czego sobie i całej strazackiej rodzince życzę.
Pozdrawiam.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 15, 2007, 17:10:47 »
U mnie w jednostce nie braliśmy pieniędzy od trzech lat w tym roku chcemy na koniec podliczyć wszystkie godziny i każdemu wypłacić chociaż kilka złotych za godzine.
Co ja mam teraz powiedzieć chłopakom, że nie dostaną kasy bo jechali do akcji po pracy? Jak tak dalej pujdzie to wcale nie będziemy jeżdzić już niektórzy kręcą nosami, że za darmo jeżdżą.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 15, 2007, 17:47:17 »
Witam!

Jednak jest jeszcze druga strona medalu, bo jak wiemy najważniejszym prawem w RP jest Konstytucja. Art.32 tejże ustawy zasadniczej mówi jasno:
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
.........

Tu akurat się nie zgodzę. Przytoczony zapis nie ma akurat nic wspólnego z zaistniałą sytuacją. Otóż strażak PSP otrzymuje wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy/służby. Z tego co mi wiadomo, strażak OSP nie podlega wynagrodzeniu ze stosunku służbowego, więc nie może być mowy o nierównym traktowaniu obywatela. Sprawa wynagradzania strażaków OSP za udział w akcjach powinna być wyjaśniona jak najszybciej (odsyłam do mojego wcześniejszego postu)
Pozdrawiam.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 16, 2007, 17:29:08 »
Wszyscy jesteśmy zszokowani taką interpretacją ustawy z 1991 roku...
W ciągu roku strażak-ochotnik może być zwolniony z pracy na rzecz działań w ochronie ppoż. na okres nie dłuższy niż 6 dni. Tylko powiedzcie mi, gdzie w Polsce zwalniają z pracy, aby móc biec na syrenę? Ja jestem członkiem OSP od 4 lat i w życiu nie słyszałem o takim przypadku...
Jak sami piszecie, "odwalamy" kawał roboty pomagając PSP, na równi z nimi narażając swoje zdrowie i życie, aby ratować ludzi, których możemy nigdy więcej nie spotkać, nie oczekując od nich nawet słowa "dziękuję". Dlaczego mamy to robić za darmo? Ekwiwalent, który do tej pory otrzymywaliśmy i tak nie był wysoki, była to symboliczna kwota. Zakończenie wypłacania ekwiwalentu może w skrajnym przypadku doprowadzić do likwidacji nawet najprężniejszych jednostek OSP. Znam osoby, które nie widzą sensu dalszego działania w zamian słysząc obelgi i słuchając komentarzy typu "dlaczego przyjechaliście bez wody?" czy "trzeba było jeszcze wolniej jechać".
To, jak bardzo potrzebni są strażacy OSP wykazała chociażby wczorajsza nawałnica, która przeszła nad Olsztynem. Zalane ulice, piwnice i budynki odwadniało oprócz zastępów PSP, 5 zastępów z jednostek OSP z terenu powiatu olsztyńskiego. Trzeba do tego doliczyć pompowania, usuwania drzew i wypadki, które równorzędnie miały miejsce na terenie powiatu. Dla przykładu, gdy jeden z zastępów z mojej jednostki pomagał zawodowcom w Olsztynie, my drugim zastępem usuwaliśmy powalone drzewo na drodze krajowej, oraz wypompowaliśmy wodę z zalanej ulicy w mojej miejscowości...
W mojej OSP działają także strażacy zawodowi, którzy po zdaniu służby nadal są w ciągłej gotowości, ponieważ działalność w OSP traktują jako "przedłużenie" służby w PSP. Zgodnie z nową interpretacją przepisu, mają ryzykować zdrowie, a w skrajnym przypadku życie za darmo?
Chciałbym się dowiedzieć, czy jakby ktoś z członków rodziny pani Edyty był strażakiem-ochotnikiem, to nadal "twardo" stałaby przy tym, aby zaprzestać wypłacania ekwiwalentu... Przykre jest to, że mimo poświęcenia jakie wkładamy w swoją robotę włodaże IV RP szukaja oszczędności, nawet na nas... 
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2007, 17:51:07 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 16, 2007, 17:47:24 »
Panowie chodźmy wymyślmy jakieś porządne pismo jest tu nas dużo niech każdy z nas wyśle tej Pani pisemko o takiej samej treści reprezentujące nasze OSP.
Co wy na to ??

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwiec 16, 2007, 17:54:35 »
OSP Barczewo wystosowało odpowiedni pismo do ZW OSP z przeznaczeniem do ZG, na zjazd, który ma się odbyć 20.06.07 roku. Zmusiło nas do tego pismo, które otrzymaliśmy od Skarbnika Gminy, na mocy którego wstrzymano wypłacanie ekwiwalentu od kwietnia z możliwością zwrotu pieniędzy od stycznia przez poszczególnych strażaków.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 16, 2007, 19:13:54 »
 ZG ZOSP RP wie o tym problemie już od 3 miesięcy bo sam wysyłałem im informacje, które
 otrzymałem e-mailem z MSWiA. W pierwszym e-mailu z 5.02.2007 r. MSWiA stwierdziło, że
 ekwiwalent przysługuje każdemu członkowi OSP, który spełnia wymogi art. 19 ust. 1 b.
 W drugim e-mailu  z 30.03.2007 r. sprostowali swoją opnię powołując się na Departament
 Zarządzania  Kryzysowego i Spraw Obronności w MSWiA, stwierdzając, że ekwiwalent przysługuje
 tylko pracującym członkom OSP, którzy utracili wynagrodzenie w wyniku brania udziału
 w działaniach ratowniczych. ZG ZOSP RP powinien tą sprawę wyjaśnić bo może skończyć
 się tak, że nie będzie chętnych do wyjazdów za free, gdzie jak kolega wyżej napisał można 
 utracić zdrowie a w skrajnym przypadku życie.
 Wydaję mi się, że jeżeli któraś z OSP dostanie z gminy pismo lub decyzję o odmowie wypłaty
 ekwiwalentu na podstawie decyzji RIO i opinnii prawnej Departamentu z MSWiA to należy
 sprawę skierować do Sądu Administracyjnego, kóry właściwie zinterpretuje zapis ustawowy
 art. 28 ust. 1 i 2 o ochronie p.poż. i taki jaki będzie wyrok trzeba będzie uszanować.
 Nie jestem prawnikiem ale z zapisu art. 28 ust. 1 jasno wynika, że ekwiwalent należy się
 każdemu członkowi OSP biorącemu udzial w działaniu ratowniczym a ust. 3 jasno określa
 kiedy członek OSP nie może otrzymać ekwiwalentu.
 W słowniku j. polskiego jest dokonany zapis znaczenia słowa ekwiwalent na co powołuje się RIO
 i Departament ZKiSO MSWiA, ale jest jeszcze  "Słownik wyrazów obcych i obcojęzycznych"       
 aut. W.Kopalińskiego, który również określa znaczenie słowa ekwiwalent, które według mojej oceny
 uprawnia wszystkich strażakow do otrzymywania ekwiwalentu zgodnie z ustawą.
 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2007, 21:52:49 wysłana przez OSP Lichnowy »

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 17, 2007, 01:03:33 »
Panowie widzę w waszych postach rozczarowanie i rozgoryczenie związane z wstrzymaniem ekwiwlentu dla strażaków OSP. U mnie w jednostce w życiu nikt za nic nie dostał kasy i jakoś nie narzekamy bo sama nazwa wskazuje że to jest OCHOTNICZA straż pożarna. Kolego maldrin teraz dopiero będzie widać kto tak naprawdę jest strażakiem ochotnikiem ponieważ taki co odejdzie z szeregów OSP w których był wypłacany ekwiwalent robił to dla kasy.
   

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 17, 2007, 01:48:33 »
...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2023, 20:40:55 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 17, 2007, 07:37:00 »
Witam

Wypłata ekwiwalentu pismem pani Edyty nie została wstrzymana. Pismo to jest tylko opinią prawną (rażącą naruszającą postanowienia ustawy).
W urzędach gmin są zatrudnieni prawnicy.
Urząd gminy bierze pełną odpowiedzialność prawną za swoje działania.
W przypadku wstrzymania wypłaty ekwiwalentu, powstaje spór prawny, który kwalifikuje się do sądu. Urząd musi liczyć się z tym, że będzie musiał wypłacić strażakom ekwiwalent wraz z odsetkami.
Takie działanie urzędu niesie za sobą również inne negatywne skutki, którymi urząd będzie
obarczony, z potraktowaniem sytuacji jako celowe działanie na szkodę urzędu włącznie.


Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 17, 2007, 10:20:55 »
Krzyś Mila ma rację - nikt nie wstrzymał wypłaty ekwiwalentu za wyjazdy dla strażaków OSP z budżetu gminy. Jest to tylko opinia prawna pani Edyty, która jest podważalna.
Zastanawiam się, czy ta pani wie co pisze i o czym pisze.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 17, 2007, 10:31:01 »
Kolego maldrin teraz dopiero będzie widać kto tak naprawdę jest strażakiem ochotnikiem ponieważ taki co odejdzie z szeregów OSP w których był wypłacany ekwiwalent robił to dla kasy.

Gdy mówimy o 10-20 wyjazdach w roku, to sam robiłbym to za darmo. Ale gdy w grę wchodzi ponad 200 wyjazdów rocznie do całej palety zdarzeń, od płonących śmietników do wywróconych cystern, karamboli i innych zdarzeń, to chociaż "grosz" się należy.

Ja pier***e narażać życie i zdrowie zupełnie za darmo niechodzi tu o ten ekwiwalent o np. jakies znizki np. za przejazdy komunikacja miejska lub darmowe parkowanie w miastach.

To też jest wyjście z sytuacji, tylko które miasto by się na to zgodziło? W praktyce wyszłoby ich drożej niż dotychczasowe rozwiązanie.

pozdrawiam.


« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2007, 10:45:31 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline jareks19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 17, 2007, 10:45:25 »
u mnie w jednostce wszyscy strażacy oddają swój należny ekwiwalent na straż za te pieniądze kupujemy sprzęt robimy, kursy ,szkolenia , mundury,wszystkie przydatne rzeczy a nawet raz w roku impreze przy pieczonym dziku i muzyce.wyjazdów rocznie mamy około 60-70

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 17, 2007, 10:53:46 »
u mnie w jednostce wszyscy strażacy oddają swój należny ekwiwalent na straż za te pieniądze kupujemy sprzęt robimy, kursy ,szkolenia , mundury,wszystkie przydatne rzeczy a nawet raz w roku impreze przy pieczonym dziku i muzyce.wyjazdów rocznie mamy około 60-70

Teraz nawet to będzie Wam odebrane... o ile wasza gmina zinterpretuje pismo pani Edyty zgodnie z zamysłem autorki.

pozdrawiam
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 17, 2007, 10:59:14 »
Czy wójt jako ustawowo odpowiedzialny za bezp. w gminie nie może płacić w ramach umów z poszczególnymi strażakami? Jeżeli umowa będzie skonstruowana tak że płaci za godziny przy akcji, to interpretacja CZK nic nie wnosi.

Offline kcichy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 17, 2007, 21:16:55 »
Druchowie,a gdzie są nasze władze z Zarządu Głównego z Zarządów Wojewódzkich my rozdzieramy szaty i gdybamy co by było gdyby a tu jest potrzeba zmiany zapisu prawnego.Czy naprawdę nikt z wyższych władz nie czyta forum,nikt nie widzi zagrożenia dla obywateli Rzeczpospolitej.Państwowa straż pożarna to fachowcy , którzy doskonale radzą sobie z pojedynczymi zagrożeniami natomiast jeśli dochodzi do dużych zagrożeń (pożary lasów,powodzie,wiatrołomy,wielość zdarzeń itp.) wszyscy wiedzą ,że potrzebna jest OSP.Szkolenie ochotników,podnoszenie ich kwalifikacji,dopingowanie za pomocą ekwiwalentu pieniężnego,uszanowanie ich wysiłku i ryzyka odpowiednimi odznaczeniami to jest to wszystko co pozwoli przetrwać OSP i zachować gotowość bojową.Wielka emigracja za pracą pustoszy szeregi ochotników i wszyscy o tym wiedzą a nikt nic nie robi.wnosi się nową interpretacje ekwiwalentu pieniężnego za udział w akcjach rat-gaś.i nikt nic nie robi.Moim zdaniem powiniśmy powiadomić Pana Prezydenta Rzeczpospolitej bądź prokuratora generalnego o zagrożeniu jakie powstało bo WŁADZE OSP ŚPIĄ I TO ŚPIĄ OD LAT BĄDŹ NIE CZUJĄC ŻADNEGO ZAGROŻENIA ODBIERAJĄ SWOJE CAŁKIEM NIEMAŁE EKWIWALENTY PIENIĘŻNE ZA NIERÓBSTWO.Jakie jest wasze zdanie

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 19, 2007, 11:38:58 »
 Kolego Laciak, jak będziesz uczestniczył w działaniu ratowniczym przy pożarze np. słomy lub siana 
 przy jego przerzucaniu widłami i dogaszaniu ognia przez 12 godzin w zadymionej stodole lub na
 strychu budynku gospodarczego to będziesz wiedział, że tą swoją odzież którą miałeś na sobie to
 musisz wyprać i samemu się wykąpać na co zużywa się środki czystości. Albo jak będziesz usuwał
 w czasie akcji jakiś wiatrołom i coś ci strzeli w kręgosłupie i potrzeba potem będzie kupować
 kosztowne leki to dowiesz się dlaczego należy ekwiwalent pobierać. A co by było, gdybyś w czasie
 akcji doznał jakiegoś długotrwałego urazu czy nie zastanowiłbyś się " po co mi to było ".
 Gmina w moim przypadku nie funduje środków czystości osobistej ani piorących, nie zwraca kosztów
 zakupu leków więc dlaczego mam nie pobierać należnego mi zgodnie z ustawą ekwiwalentu.
 Ja i inni strażacy z mojej jednostki pobierają z gminy ekwiwalent, który i tak przeznaczają na
 działalność OSP.
 Ciekwi mnie, do którego posła była zawarta odpowiedź z DZKiOS MSWiA w sprawie interpretacji art. 28
 ust. 1 o ochronie p.poż. Jeżeli Gminy będą odmawiać wypłaty ekwiwalentu powołując się na wytyczne
 z RIO, które interpretację zapisu ustawowego art. 28 ust. 1 oparły na opinii prawnej DZSKiSO MSWiA to
 należy odwołać się do Sądu Administracyjnego, który wyda stosowny wyrok. Podobna sytuacja była
 z ustaleniem wysokości wypłacanych ekwiwalentów co zostało wyjaśnione przez NSA.



 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2007, 11:57:56 wysłana przez OSP Lichnowy »

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 19, 2007, 12:21:00 »
laciok - masz rację, o godz 1, 3, 5, 12, 15, 17, 19, 22 jestem gotowy aby biec na alarm do remizy dla pieniędzy. Bez tych pieniędzy nie wyobrażam sobie życia, to wszystko co jest dla mnie ważne, gdyby nie te pieniadze już dawno bym sobie dupy nie zawracał tą OSP... A tak poważnie to zastanów się nad tym co piszesz, czołem.
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 19, 2007, 12:45:10 »
Przepraszam kolegów za poprzedni post wyraziłem swoją opinie trochę po chamsku więc jeszcze raz mówię  sorki. Mam pytanie do kolegów czy ekwiwalent musi być wypłacany przez gminę zgodnie z ustawą jak to napisał kolega OSP Lichnowy, bu u nas wójt nie zgadza  się na wypłacanie ekwiwalentów   
za udział w akcji ratowniczo gaśniczej bo twierdzi że gmina ma za mały budżet powiem więcej w tym miesiącu prawdopodobnie odcinają nam wodę w strażnicy bo pani księgowa z UG powiedziała ze nie będzie płacić za wodę czy to jest zgodne z prawem co robi nasz UG :huh:
Pozdro dla forumowiczów :mellow:

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 19, 2007, 14:13:58 »
Witam

Wypłata ekwiwalentu pismem pani Edyty nie została wstrzymana. Pismo to jest tylko opinią prawną (rażącą naruszającą postanowienia ustawy).
W urzędach gmin są zatrudnieni prawnicy.
Urząd gminy bierze pełną odpowiedzialność prawną za swoje działania.
W przypadku wstrzymania wypłaty ekwiwalentu, powstaje spór prawny, który kwalifikuje się do sądu. Urząd musi liczyć się z tym, że będzie musiał wypłacić strażakom ekwiwalent wraz z odsetkami.
Takie działanie urzędu niesie za sobą również inne negatywne skutki, którymi urząd będzie
obarczony, z potraktowaniem sytuacji jako celowe działanie na szkodę urzędu włącznie.


Pozdrawiam


Zgadzam się z Krzysiem. Dla mnie ta interpretacja jest tylko interpretacją. Nie będę się wypowiadał na jej temat bo szkoda tylko nerwów. Mój burmistrz stwierdził że dla niego ten dokument jest tylko kawałkiem papieru bez żadnej mocy prawnej. A gdyby w dalszej lub bliższej przyszłości okazało się, że jednak coś sie z ekwiwalentem niedobrego stanie, wtedy zawsze mamy sąd administracyjny. Ale obawiam się, że skoro ma być tanie państwo to i na nas też teraz przyszła kolej zaoszdzędzić.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 19, 2007, 16:50:00 »
 Jeżeli wójt nie zgadza się na wypłatę ekwiwalentów to niech zrobi to na piśmie i uzasadni.
 Jest ustawa i musi ją przestrzegać,  jeżeli nie będzie przestrzegał albo wypłacał zaniżone stawki
 można będzie wysłać skargę do wojewody. Kolego Laciok, przyślij mi swój adres e-mail.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2007, 16:51:52 wysłana przez OSP Lichnowy »