Autor Wątek: Ściąga Komendanta Głównego  (Przeczytany 213533 razy)

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #550 dnia: Luty 25, 2007, 20:13:54 »
Cytuj
Może za dużo sobie obiecuję po systemie motywacyjnym, ale chciałbym by dodatek za wyższe wykształcenie niż wymagane na zajmowanym stanowisku znacznie zmienił tę sytuację. Nie chcę ani skracać okresu służby przygotowawczej ani odpuszczać okresu formowania (kurs podstawowy i podoficerski). No to trzeba motywować pieniędzmi. Zobaczymy co z tych planów mi wyjdzie. A generalnie dobrego informatyka, chemika itd ze strażaka nie będzie. A jeśli nawet będzie to raczej jako wyjątek od reguły niż reguła. Pozdrawiam

Nastapiło nieoczekiwane i w tym elemencie zgadzam się z panem.To muszę przyznać uczciwie.
Kolego Robart. Czekam na założenia Pańskiej pracy magisterskiej. Albo Pan coś umie, albo tylko w gębie jest Pan mocny. No to jak. Bierze się Pan za temat czy nie? Czekam

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #551 dnia: Luty 25, 2007, 20:24:58 »
Panie Konendancie.
W 2005 rok gdy  służyliśmy 48 godz/tyg./tzw.okers przejściowy/ obowiązywała rekompensata w postaci dodatkowego urlopu, który był udzielany /przykładowo 120 godz./, a rozpisywany był na wniosku 100 godz. czyli różnica 20% - tak było ?
Moje pytanie - czy będzie tak obecnie .Proszę o ustosunkowanie się do tej sprawy.
W 2005 faktycznie było dziwnie. Obowiązywała nowa ustawa i stary przepis wykonawczy sprzeczny z ustawą, czyli w zasadzie nie obowiązywał, albo raczej obowiązywał częściowo. Konia z rzędem temu kto spróbuje to wyjaśnić. Teraz zasada jest jednoznaczna. Obowiązuje godzina za godzinę i żadnych innych możliwości. Zanim wprowadzę dodatek za ponadnormatywny czas służby to będzie grudzień (w najlepszym przypadku). Chyba, że prawnicy wymyślą formułę ugody pozasądowej, ale to obciąży środki płacowe. Tak źle i tak niedobrze. Może jeszcze coś wymyślimy. Pozdrawiam W. Skomra

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #552 dnia: Luty 25, 2007, 20:26:55 »
Cytuj
Zespół powołany przez mojego poprzednika zmierzał do wprowadzenia systemu 12 godzinnego. W zespole działali głównie przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Mam wątpliwości czy związki zawodowe mają monopol na wiedzę o tym, jakie są oczekiwania strażaków.
Panie Komendancie.
O ile się orientuje to przymierzano się do wprowadzenia wprowadzenia 4 zmianowego toku służby.
Skąd wiadomo że miałyby to być akurat 12-stki.
Skoro ZZ (czytaj Solidarność) nie ma monopolu na wiedzę jakie są oczekiwania strażaków to czy Pan uważa  że taki monopol na wiedzę posiada jeśli chodzi o SK ?? Bo w tym przypadku właśnie to Pan uważa, że taki system jest dla nich najlepszy a niestety na tym forum możemy przeczytać zupełnie co innego. Oczywiście znam Pana argumenty itd, ale czy takie były oczekiwania tej grupy strażaków?


Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #553 dnia: Luty 25, 2007, 20:34:47 »
Cytuj
Kolego Robart. Czekam na założenia Pańskiej pracy magisterskiej. Albo Pan coś umie, albo tylko w gębie jest Pan mocny. No to jak. Bierze się Pan za temat czy nie? Czekam

Wcześniejszej informacji, faktycznie nie potraktowałem jako propozycji, ale skoro mam odpowiedzieć szczerze, to chociaż "Mnożnikowy system wynagradzania strażaków PSP jako element motywujący do podwyższania kwalifikacji zawodowych" jest z pewnością ciekawym wyzwaniem, którego z chęcią bym się podjął, to jednak temat mojej pracy magisterskiej został już wybrany i zatwierdzony dosyć dawno, dlatego niestety jestem zmuszony odmówić. Chociaż powiem, że z ciekawości zainteresowałem się tym systemem i jestem ciekaw co dalej z tego wyniknie.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2007, 20:36:57 wysłana przez robard »
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #554 dnia: Luty 25, 2007, 20:44:56 »
Panie Komendancie czyżby się Pan na nas obraził, ani jednej odpowiedzi od pięciu dni. Złości się Pan że te "buroki" z podziału nie potrafią Pana zrozumieć, a Pan chce tylko dla nich i dla podatnika dobrze. Myślę że nie ma się o co złościć, może trzeba poddać pod dyskusję wariant "c". Bo warian "b" którym nas Pan straszy czyli cztery zmiany i 12/24/48 nie przejdzie ze względu na "tanie państwo". Myśli Pan że Pani Gilowska da pieniązki na kilka tysięcy etatów, bo rozumiem że ich ilość musi się zwiększyć aby podnieść stany i zwiększyć bezpieczeństwo podatnika co jest Pana priorytetem. Niech Pan nas nie straszy wariantem "b", może Pan zabrać te nieszczęsne łóżka z PB, powiem więcej sam mogę je porąbać.
 Teraz o wariancie "C"
Proponuję: każda nadgodzina to godzina pracy ponad 40 godzin tygodniowo i za każdą nadgodzinę na dobry początek np. 5 zł a nie 10 jak Pan proponuje.
Da to tylko jakieś 160 zl za nadgodziny miesięcznie dla strażaka. Myślę że będzie taniej niż w wariancie "B"
Pozdrawiam
 

Nie straszę, bo nie mam powodu do straszenia. Od chwili zmiany ustawy dostaliśmy 1100 etatów. Reforma Krzowskiego, to przesunięcie na podział 1400 strażaków. Z ustawy modernizacyjnej na podział ma trafić kolejnych 600 strażaków w ramach ucywilniania.
W sumie od 2009 w podziale będzie więcej o 3100  strażaków. W 2005 oceniano braki na 4500 strażaków, przy założeniu, że dobowo służbę pełni 4900 - 5000 strażaków. Ale jeżeli stan minimalny ustalić na 4500, a resztę potrzeb zapewnić w ramach nadgodzin, to w 2009 możemy wdrożyć system 12 godzinny analogiczny jak w Policji. Ale czy tego chcemy? Według mnie taki system w straży to pomyłka i będę robił wszystko by do tego nie dopuścić. I mam nadzieję, że związki zawodowe pójdą po rozum do głowy i poprą mnie w tym działaniu. Ciągle na to liczę. Pozdrawiam W. Skomra
P.S. A nadgodziny według stawki 5 zł za godzinę każę zespołowi "operacyjnemu" przeliczyć. Może ma Pan rację? Sprawdzę. Tylko czy ministerstwo zaakceptuje, że strażacy mają prawo do odpoczynku w ramach 40 godzin służby, a Policjanci nie?

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #555 dnia: Luty 25, 2007, 20:59:38 »

Skoro ZZ (czytaj Solidarność) nie ma monopolu na wiedzę jakie są oczekiwania strażaków to czy Pan uważa  że taki monopol na wiedzę posiada jeśli chodzi o SK ?? Bo w tym przypadku właśnie to Pan uważa, że taki system jest dla nich najlepszy a niestety na tym forum możemy przeczytać zupełnie co innego. Oczywiście znam Pana argumenty itd, ale czy takie były oczekiwania tej grupy strażaków?
Nie twierdzę, że system 12 godzinny jest dla dyspozytorów najlepszy. Wręcz przeciwnie jest niezwykle uciążliwy. Rzecz w tym, że w sposób ciągły nie wolno pracować dłużej niż 14 godzin. Mniejsza o te dwie godziny. Co mi po strażaku, który po 12 czy 14 godzinach pracy ciągłej musi dostać o ile pamiętam 11 godzin wolnego (pozostawanie w dyspozycji pracodawcy nie jest wolnym). Zamiennie można na jedno stanowisko dyspozytorskie zatrudnić 3 dyspozytorów na każdej zmianie ( po 8 godzin pracy ciągłej na głowę). System 12 godzinny jest optymalny ze względu na potrzeby służby, wymagania przepisów i możliwości psychofizyczne samych dyżurnych. A że trzeba za tę uciążliwość zapłacić? Akurat PSP będzie na to stać, a że stanowiska traktuję priorytetowo, to podwyżki dla tej grupy powinny być znaczne. Pozdrawiam.

Offline meremre

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
  • "Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie ......"
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #556 dnia: Luty 25, 2007, 20:59:39 »
"Po 12 godzinach ciągłego wykonywania czynności służbowych strażak musi dostać czas na odpoczynek. Co mi ze strażaka, który nie może już wykonywać czynności? Lepiej niech idzie do domu. Ot i wszystko. A za większą uciążliwość należy się wyższe wynagrodzenie to jednak wymaga zmiany w przepisach. Pozdrawiam W. Skomra"
  Panie Komendancie melduję się i jednocześnie zastanawiam czy przypadkiem przez takie stawianie sprawy pan mnie nie  obraża. Sugeruje pan, że dotychczas nie dopełniałem obowiązków służbowych bo pracowałem 24 h? Ponadto według mnie popełnił Pan zwyczajne nadużycie nakazując podległym jednostkom wprowadzenie 12 na SK. Przestudiowałem dokładnie rozporządzenie na podstawie, którego wprowadził Pan nowy system pracy i wyszło mi, że KG stoi ponad Ministrem, który w swym rozporządzeniu dokładnie określił kompetencje  KP/M w tej kwestii. Na koniec tylko jeszcze jedno dlaczego ciągle traktuje Pan niektóre kwestie wymijająco bądź po łepkach. Ja naprawdę w nowym grafiku we wszystkie święta pracuję dzięki dobroczyńcy, którym jest Pan.
Ps. W kwestii dodatku motywacyjnego to ja osobiście już Panu dziękuję . Dzięki racjonalizatorskim pomysłom KG- nej straciłem możliwość na awans bo w ustawie było "można" i zepsuto mi zespołowy system pracy bo w rozporządzeniu jest "może" taka ironia losu ale za to jestem w pełni zmotywowany gratuluję.

To nie pytanie, ale dyskusja do dz. ściągaII
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2007, 21:08:26 wysłana przez Ajax »

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #557 dnia: Luty 25, 2007, 21:12:14 »
W kwestii dodatku motywacyjnego to ja osobiście już Panu dziękuję . Dzięki racjonalizatorskim pomysłom KG- nej straciłem możliwość na awans bo w ustawie było "można" i zepsuto mi zespołowy system pracy bo w rozporządzeniu jest "może" taka ironia losu ale za to jestem w pełni zmotywowany gratuluję.

Chciałbym by na stanowiska trafiali myślący czyli najlepsi i mam nadzieję, że niedługo będzie to wyróżnienie przynajmniej finansowe i nie będzie problemów z chętnymi. Przy okazji Ci, którym taki system pełnienia służby nie pasuje będą mogli przenieść się na podział. I jeszcze jedno. System 12 godzinny wprowadził mój poprzednik i miał rację. Pozdrawiam

Offline fieman1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #558 dnia: Luty 25, 2007, 21:20:55 »
Panie Komendancie chciałbym uzyskać odpowiedź na temat awansowania na pierwszy stopień oficerski słuchaczy 4 roku studiów zaocznych w SGSP na wydziale inżynierii bezpieczeństwa pożarowego.
Czy awansuje każdy, czy tylko osoby zajmujące stanowiska oficerskie w swoich komendach jesli tak to co z osobami które nie zajmują stanowisk oficerskich (dodatek motywacyjny nie zrekompensuje kosztów poniesionych podczas nauki ok. 18 tyś. zł)
Proszę o odpowiedz

Ponawiam pyatanie jeśli Panu Komendantowi nie sprawia to kłopotu proszę o udzielenie odpowiedzi.Pozdrawiam.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #559 dnia: Luty 25, 2007, 21:40:09 »
Cytuj
Zobaczymy co z tych planów mi wyjdzie. A generalnie dobrego informatyka, chemika itd ze strażaka nie będzie. A jeśli nawet będzie to raczej jako wyjątek od reguły niż reguła. Pozdrawiam
Panie Komendancie tu mnie pan zaskoczył...A kto ma znac lepiej chemię ratowniczą niż strażak - chemik...przecież w PSP nie jest potrzebna metoda Mohra oznaczeń chlorków...za to niech pan spyta się chemika analityka co to jest BLEVE...polecałbym głębszą analizę tematu
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Robert Osmycki

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #560 dnia: Luty 25, 2007, 22:38:29 »
Panie Komendancie !!!!!
Do czego jest Panu potrzebna sławna już ANKIETA ? Kto układał do niej pytania ?
Wynik wiadomy z góry.
Jeżeli PAN nie odpowie na te pytanie to myślę(nie tylko ja) że odpowiada PAN tylko i wyłącznie na wygodne pytania .
Pozdrawiam
Zespół powołany przez mojego poprzednika zmierzał do wprowadzenia systemu 12 godzinnego. W zespole działali głównie przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Mam wątpliwości czy związki zawodowe mają monopol na wiedzę o tym, jakie są oczekiwania strażaków. Dlatego z badań będę korzystał częściej.  A co do pytań na ankiecie, to rozumiem, że według Pana pytanie powinno brzmieć "Czy chcesz być piękny, młody, bogaty i pracować nie dłużej niż 1 godzinę na tydzień?" Pozdrawiam Skomra

DziendobryWieczór

Chciałbym się dowiedzieć o jakim zespole Pan Komendant wspomina w którym działali "głównie przedstawiciele NSZZ"Solidarność" - bo ja sobie takiego zespołu nie przypominam, i na jakiej podstawie twierdzi Pan, że poprzednik dążył do systemu 12-sto godzinnego? Ponadto co ma jedno do drugiego oprócz sugestii że 12 = NSZZ"Solidarność"?
Być może chodzi Panu o fakt, że od 1996r. NSZZ"Solidarność" mówi, że strażak, tak jak każdy inny człowiek w Polsce, powinien mieć gwarancję, że normatywem jest 40 godzin służby tygodniowo?  Tylko czy to oznacza 12-sto godzinną służbę?

Jeśli chodzi o monopol na wiedzę, to powiem tak: nie jest istotą sprawy, kto  ma monopol, pytanie brzmi, kto posiada podstawy prawne do formułowania opinii środowiska zawodowego? Ponadto jeżeli ankieta miałaby być obiektywnym formułowaniem oczekiwań środowiska, to z całą pewnością nie byłaby "tajemnicą" dla związków zawodwych.

A jeśli chodzi o ostanią tezę (pytanie) w Pana poście to ja osobiście chciałbym być piękny, młody, bogaty i nic nie robić :rolleyes:

Pozdrawiam Robert Osmycki

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #561 dnia: Luty 26, 2007, 00:35:41 »
Panie Komendancie.
Dziękuję za odpowiedź. Wiem już że...
Cytuj
Koszt badań to zaledwie ułamek kosztów utrzymania np. jednego doradcy komendanta, a efektywność nieporównywalnie większa (przygotowano  4 tysiące ankiet)
oraz...
Cytuj
Ta ankieta to dopiero początek. Jeśli uda się uzyskać reprezentatywność wyniku, to w ten sposób zechcę zrobić badania nastrojów w służbie i mam nadzieję, że takie badania od tej chwili będą robione corocznie i na podstawie dostrzeżonych zmian będą ustalane kierunki działań.

Ustosunkowując się do tych cytatów...
Uwazam że koszt i tak jest zbyt wysoki gdyż ta akurat ankieta niczego nie pokaże gdyż pytania w niej zawarte odzwierciedlają tylko i wyłacznie Pański punkt widzenia. Oczywiście po zebraniu wyników wyjdzie z nich że strazacy chcą tego samego co Pan więc kierunek zmian jest słuszny. Pozostaje tylko POGRATULOWAĆ co czynię już teraz.

Może jednak należało w tej ankiecie zamiescić proste pytania choćby na wzór ankiety rozpoczetej na forum przez Ogniowego?

Cytuj
Szanowny Panie, albo Pan wskaże kiedy to groziłem strażakom usunięciem ze służby, albo uznam, że jest Pan pieniaczem z którym nie watro dyskutować.

Oczywiście nigdzie Pan Komendant nikomu nie groził usunięciem ze służby...z mojej strony było przejaskrawienie mające na celu oddanie ogólnej wymowy ankiety.
Jeśli uwaza Pan ankietę z pytaniami na które odpowiada się wybierając mniejsze zło (bez jakiejkolwiek alternatywy) ....za ankietę dobrą.... to faktycznie nie widzę tutaj pola do dyskusji.

Oczywiście nie jestem specjalistą od ankiet wiec to czy jest ona zła czy dobra jest moim prywatnym odczuciem ...być moze calkowicie błednym na tą chwilę.

Cytuj
Monopol na wiedzę o oczekiwaniach strażaków został przełamany i posiadaczom tej wiedzy tajemnej nerwy puszczają.

Tu się zgodzę...od kiedy są takie media jak internet z pewnoscią wiele monopoli drży w posadach... teraz strażacy w Polsce lotem błyskawicy dowiadują się o tym co dzieje się w ich formacji.

Cytuj
Słowa te kierują do pozostałych forumowiczów, bo przekonywanie pieniacza, to strata czasu.

No cóż...AWANSOWAŁEM (stopień -PIENIACZ)... myslę ze calkowicie niesłusznie... mógłbym uznać to słowo za obraźliwe ale nie ma co kruszyć kopii ... nie jestem  aż tak wrażliwy.
Przekonywać  mnie Pan Komendant nie musi do niczego ...będę pracował zgodnie z przepisami tymi czy innymi niezależnie czy będzie to 40... 48 czy 148 godzin.... jednak pozwolę sobie mieć na ten temat JAKIES zdanie.
Ważne by prawo było RÓWNE dla wszystkich...to jedna z podstaw naszej cywilizacji...(podobno).
Na koniec...
Mam nadzieję Panie Komendancie ze następne ankiety pokażą PRAWDZIWE nastroje wśród strazaków i będą zawierały znacznie wiecej pytań.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2007, 01:09:42 wysłana przez strazakSam »

Offline bombello1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #562 dnia: Luty 26, 2007, 01:08:54 »
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.
Próbowałem ustalić w jakim przypadku Pański urlop mógłby się zakończyć 28.03, ale w żaden sposób takie wyliczenie nie wychodzi. Prawdopodobnie Pańskie służby harmonogramowe przeliczono po 48 godzin tygodniowo, co jest kompletną bzdurą. Harmonogram roczny służb jest sporządzany według naliczenia 40 godzin tygodniowo i tylko tak może być użyty do rozliczania urlopu. Tak czy inaczej Pański urlop został najprawdopodobniej źle naliczony. Pozdrawiam Skomra.


Panie komendancie prosze  powiedzieć , według pana jak zaczynam urlop  26dni od 1.03.2007 to którego powinienem przyjść na służbę ,zaraz jeszcze wyjdzie że urlopy nam są źle naliczane.Nie musi się pan rozpisywać wystarczy data.Pozdrawiam

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #563 dnia: Luty 26, 2007, 01:57:55 »
Cytuj
Tylko czy ministerstwo zaakceptuje, że strażacy mają prawo do odpoczynku w ramach 40 godzin służby, a Policjanci nie?
Panie Komendancie nie sądzi Pan że taką wypowiedzią sam Pan daje argument Ministerstwu do tego żeby jednak swojej akceptacji nie wyraziło ??
I skąd taka troska o Policjantów ??


Potem znów ktoś panu napisze że "chyba nie gramy w jednej drużynie"....
Co do ankiety napisał Pan, że monopol na wiedzę o oczekiwaniach strażaków został przełamany i posiadaczom tej wiedzy tajemnej nerwy puszczają.
Panie Komendancie proszę powiedzieć jaki ma wybór ktoś kto chce pracować 40 h/tydz i za każdą nadgodzinę chce mieć wynagrodzenie lub zwrot w formie wolnego ? Co ma zaznaczyć A, B czy C ?
Nerwy puszczają na treść tej ankiety gdzie z jednej strony
(1 pytanie) : *pytany jest strażak o czas służby 24/48 ale za to 48 godzin na tydzień czyli wydłużenie czasu służby.
                  ** pytany jest strażak o czas służby 12/24/48 ale za to bez prawa do odpoczynku co wyraźnie wskazuje na straszenie zabraniem łóżek (zawsze modne) ale za to 40 godzin.
                  *** pytany jest strażak czy ma zdanie na ten temat czy jest mu wszystko jedno..

Proszę wskazać gdzie tu jest przełamany monopol na wiedzę o oczekiwaniach strażaków ?
Jaki Pan tu widzi wybór ? Dlaczego nie było pytania np. o 24/72 ?? Sądzi Pan że ma tę wiedzę tajemną i takiego założenia strażacy nie biorą w ogóle pod uwagę ? czy po prostu nie byłoby za bardzo co jeszcze dopisać bo 40 godzin prawie by było i łóżek nie bardzo można zlikwidować :rolleyes:
Jeśli sądzi Pan, że ta ankieta nie jest tendencyjna ....no to nie wiem co o tym myśleć...

A już w drugim pytaniu mamy forme rekompensaty za przedłużenie od 40 do 48 godzin:
        * Urlop dodatkowy w dotychczasowym wymiarze  czyli 15 dni mieliśmy za szkodliwe warunki służby (chyba że się mylę) i dochodzi nam obecnie 3 dni czyli 24 godziny.
Więc mamy 24 godziny urlopu więcej za ponad 300 godzin rocznie... :o
        ** rekompensatę finansową bez urlopu dodatkowego --> czyli bez 3 dni czy bez 18 dni i jakiej wysokości rekompensata . Nie wiadomo ?
        *** wiadomo to co w pyt1....   
I niestety dalej nie widzę tu żadnego wydobycia wiedzy od strażaków z PB. Po prostu co nie napiszą to będzie tak jak Pan oczekiwał i to co Pan chciał usłyszeć.
 Tradycyjnie już chyba obwinia Pan za wszystko ZZ. I nie wszystkie tylko ten wybrany którego był Pan kiedyś jak się okazało członkiem i do tego nie "szeregowym".
Cytuj
Zespół powołany przez mojego poprzednika zmierzał do wprowadzenia systemu 12 godzinnego. W zespole działali głównie przedstawiciele NSZZ "Solidarność".

Ale po chwili Pan Robert Osmycki twierdzi:
Cytuj
Chciałbym się dowiedzieć o jakim zespole Pan Komendant wspomina w którym działali "głównie przedstawiciele NSZZ"Solidarność" - bo ja sobie takiego zespołu nie przypominam, i na jakiej podstawie twierdzi Pan, że poprzednik dążył do systemu 12-sto godzinnego? Ponadto co ma jedno do drugiego oprócz sugestii że 12 = NSZZ"Solidarność"?
Być może chodzi Panu o fakt, że od 1996r. NSZZ"Solidarność" mówi, że strażak, tak jak każdy inny człowiek w Polsce, powinien mieć gwarancję, że normatywem jest 40 godzin służby tygodniowo?  Tylko czy to oznacza 12-sto godzinną służbę?
Więc jasno wynika, że ktoś tu po prostu mija się z prawdą.... :(
Tylko dziwi mnie dlaczego Pan tak ewidentnie unika konfrontacji/spotkania ze ZZ a już z "S" w szczególności ?
Może najwyższy czas już spojrzeć sobie w oczy i przedyskutować sprawy ważne dla służby ?                 

Offline mireks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #564 dnia: Luty 26, 2007, 08:14:34 »
A generalnie dobrego informatyka, chemika itd ze strażaka nie będzie
Rozumiem, za chemicy głupi są. Chemii się nauczyli, bo prosta jest. Strażactwo zbyt skomplikowane. Nawet w grupach specjalistycznych chemików nie trzeba. Jeszcze krzywdy narobią...
Brawo Panie KG, brawo
Coraz lepiej....
Przepraszam bardzo za brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. To, że ze strażaka trudno zrobić chemika jak najbardziej potwierdzam (z autopsji). Nie kasuję powyższego postu, bo nie wiem ile osób go już przeczytało. Nie wolno czytać tendencyjnie wypowiedzi KG! Przepraszam bardzo i dzięki dla Piotra998 za zwrócenie uwagi
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2007, 12:14:30 wysłana przez mireks »
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla Ciebie. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #565 dnia: Luty 26, 2007, 08:45:47 »
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.
Próbowałem ustalić w jakim przypadku Pański urlop mógłby się zakończyć 28.03, ale w żaden sposób takie wyliczenie nie wychodzi. Prawdopodobnie Pańskie służby harmonogramowe przeliczono po 48 godzin tygodniowo, co jest kompletną bzdurą. Harmonogram roczny służb jest sporządzany według naliczenia 40 godzin tygodniowo i tylko tak może być użyty do rozliczania urlopu. Tak czy inaczej Pański urlop został najprawdopodobniej źle naliczony. Pozdrawiam Skomra.


Panie komendancie prosze  powiedzieć , według pana jak zaczynam urlop  26dni od 1.03.2007 to którego powinienem przyjść na służbę ,zaraz jeszcze wyjdzie że urlopy nam są źle naliczane.Nie musi się pan rozpisywać wystarczy data.Pozdrawiam

Poprostu są źle naliczane i już. Jeśli godzin normatywnych masz w grafiku więcej zaplanowanych niż pracownicy ośmiogodzinni to nie możesz ich pokrywać urlopem. Jeśli taj jest to chora sytuacja i w związku z powyższym powinieneś urlopem wypracować nadgodziny.
Jednym słowem mówiąc przełożony powinien tak grafik ułożyć, aby w miesiącu miał taką samą ilość godzin normatywnych co pracownicy 8-śmio godzinny.
Zamieszania wprowadził kodeks pracy, tj. nienaliczanie sobót i niedziel pracownikom biurowym. Gdyby dzień urlopu = dzień misiąca każdy miałby tyle samego wolnego.

Odpowiedź na Twoje pytanie jest niemożliwa bez przedstawienia grafiku służb.

Pozdrawiam

Offline Bart2376

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #566 dnia: Luty 26, 2007, 15:24:01 »
1. Czasem słuzby strażaka jest czas 40 h tygodniowo. Można go przedłużyć do 48 (a czasem nawet dłużej) ale w kazdym wypadku nalezy to zrekompensować. Urlop dodatkowy nie zmienia faktu, że godziny ponadnormatywne muszą zostać oddane (vide cywilne uregulowania gdzie za godziny nadliczbowe oprócz normalnej stawki nalkezy się równiez dodatek).
2. Co za geniusz wymyslił, że za teg godziny bedzie sie płacić wszystkim równo. Panie Komendancie kompromitacja - w PSP wysokośc uposazenia jest uzależniona m.in. od zajmowanego stanowiska - tak więc oczywistym jest, że godzina pracy technika nie posiada takiej samej "wartości w pieniądzu" jak godzina pracy Dowodcy JRG.
3. Na jakiej podstawie zachowuje Pan strażakom mianowanym na niższe stanowiska słuzbowe grupy uposazenia na okres np. 2 lata? W art. 89 nie ma o tym mowy. Albo sie zachowuje albo nie i tyle. Bez żadnych warunków dodatkowych. Może mianowania tez bedzie Pan robił czasowe - np. mianuje Pana na stanowiska specjalisty na okres 1,5 h. KOMPROMITACJA Panie Komendancie

Prosze u ustosunkowanie sie do w/w kwestii

Offline makog

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #567 dnia: Luty 26, 2007, 16:27:34 »
Szanowny Panie Komendancie
Z ogromną niecierpliwością oczekuję na Pana odpowiedź na post z dnia 22 lutego, którego autorem jest „marus”http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=3543.msg47967#msg47967. Zawarte w nim pytania i przemyślenia są naprawdę warte uwagi. Dotyczą wielu bardzo poważnych zagadnień związanych z PSK i nie tylko. Rozumiem ogrom Pana obowiązków i związany z tym brak czasu. Ufam jednak, że doczekamy się odpowiedzi na zadane w tym poście pytania.
Serdecznie pozdrawiam.


Offline Fuher

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #568 dnia: Luty 26, 2007, 20:27:38 »
Panie Komendancie niech Pan wprowadzi kadencyjność np. 5 letnią dla  Komendantów i Dowódców JRG lub bardzo dokładną procedurę oceny ich działalności, rozwoju i wiedzy. Może to odmieniłoby naszą służbę i elimnowało nieudaczników, którzy nie potrafią dobrze zarządzać strukturą organizacyjną, maja kłopoty z realizacją budżetu i  często kompromitują naszą służbę na zewnątrz, nie znają podstaw zarządzania,itd. a dostali powołania i mianowania na stanowiska dzięki protekcji.
Jaką motywację ma np. Komendant, który przez 20 lat piastuje stanowisko w tym samym miejscu z myślą przewodnią aby do emerytury( nieszkodzić czyli nic nie robić)?
Fuher.
P.S.
Życzę powodzenia w reformowaniu naszej PSP. Niech Pan nie poprawia tylko wszystko zmienia a czas oceni.

Offline łysy62

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #569 dnia: Luty 26, 2007, 21:09:32 »
dla pana KG jestem starszy od kolegi  wiekiem i pozwolę sobie trochę przytrzeć pazurki  koledze komendantowi.Zapomina  Kolega że na dobry wizerunek PSP w kraju to nie zapracował kolega lecz tylko strażacy z podziału bojowego którzy również pracują na moją opinie bo ja jestem 8-godzinny.
Jestem również członkiem znienawidzonego przez kolegę ZW "S" od początku istnienia po stanie wojennym,i proponuje się nie obrażać się na ZW bo nikt ze zwiąkowców we wszystkich zwązkach nie podcina gałęzi na której siedzi.I jeszcze jedno na plewy i krzyki nas kolega nie weżmie.Ja już przeżyłem przez 25 lat służby paru komendantów którzy nie widzli w załodze partnera do rozmów ich już nie ma a my jak codzień coś tam gasimy,ratujemy i przeszkagzamy KG w ciężkej pracy. :wacko: 
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2007, 21:23:33 wysłana przez łysy62 »

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #570 dnia: Luty 27, 2007, 00:45:26 »
Szanowny Panie Komendancie.
Czy moze nam Pan odpowiedzieć jak zamierza Pan podać wiarygodne wyniki Pańskiej sondy, skoro ankiety są nieponumerowane, a jej dystrybucją zajmują się pracownicy administracyjni i kadrowi w komendach a ich rozpowszechnianie odbywa się poprzez kserowanie potrzebnej ilości na poszczególnych JRG. Czy to nie powinno być tak, że pracownik CBOS powinien nam je wręczyć, zliczyć i z każdego badania sporządzić stosowną informację, ile wydał ile zostało niewypełnionych a w pozostałych wypadkach określić wyniki. Mamy wrażenie , że dokleił Pan sobie z pomysłodawcą ankiety Panem JW logo CBOS do własnych wypocin i udaje że to CBOS przeprowadza badania. Jak podejrzewamy skończy się to tak, że wyniki nie będą prawdziwe a zebrane dane będą tak samo produkowane jak ankiety robione do prac magisterskich, czyli Pan z Pana zastępcą wypełnicie je po nocach albo co gorsze, w godzinach pracy.
Niepoważnie do nas podchodzicie i niepoważnie zostaniecie potraktowani, a ta ankieta to się nadaje do ZŁotej czcionki telexpresu i zapewnie tam trafi.
Liczę na wyczerpującą odpowiedź na powyższe pytania.
Nie pozdrawiam, bo nie mamy z Panem przyjemności, od kiedy Pan nastał.............mimo tego, że jest Pan najlepszy i nieomylny....w swoim mniemaniu.

A jeszcze podpowiem , że w tej kwesti gro strażaków z forum juz się wypowiedziało:

Pytanie: W jakim systemie wolałbyś pracować
24/48  111 (49.1%)
12/24 , 12/48  28 (12.4%)
24/72  87 (38.5%)

 
Głosów w sumie: 225
Wystarczy poczytać trochę więcej niż pytania tu zadawane, chociaż na te trudne unika Pan odpowiedzi...ale socjotechnika wyuczona tak pewnie Pana prowadzi.
 
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2007, 00:49:55 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline gonzo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #571 dnia: Luty 27, 2007, 07:45:16 »
Dzień Dobry
Panie Komendancie mam dwie kwestie:
1. Jaki ma Pan pomysł na tę tzw. informatyzację PSP bo już dziś brakuje miejsca (etatów) na służby techniczne które mogłyby sie tym zjmować. Pomysł z budowaniem Głównych Punktów Dostępowych uważam za dobry i przy obecnej technice pozwalający na sprawne zarządzanie i obniżenie kosztów obsługi nawet całego województwa, ale ktoś to musi nawet w KW robić (pomysł z outsorsingiem nie bardzo nam się uda jak ZUS-owi z PROKOMEM). Prowadzone są przymiarki do uruchomienia map cyfrowych pozyskanych od GDLP, ale kto się nimi zajmie kto będzie je wdrażał.
2. Od lat obserwuję trwonienie ludzkiego potencjału w postaci ludzi pracujęcych dotychczas w warsztatach łączności. Z doświadczenia wiem że w chwilach trudnych to oni ciągnęli całą łącznośc na terenie akcji. Dziś już nie ma warsztatów, PSP obsługują firmy zewnętrze (niestety), nie ma jednolitego standardu sprzętu. Jak wyobraża Pan sobie współpracę w zakresie łączności z Policją u nich Wydziały Łączności a u nas (osoby odpowiedzialne ^_^)? Jaki ma Pan pomysł na łączność Panie Komendancie? Ku przestrodze polecam książkę "102 minuty walki ożycie World Trade Center" Jim Dwyer i Kevin Flynn. Dodam że Policja w łączności poza wymianą central nie ma się czym poszczycić (bochyba nie TETRĄ   ^_^).

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #572 dnia: Luty 27, 2007, 08:41:38 »
Witam ponownie Pana Komendanta
Cytuj
W okresie zmniejszonej ilości zdarzeń jestem gotów tolerować stany osobowe na poziomie 57% skoro według komendantów jest to droga do zmniejszenia ilości nadgodzin. Od kwietnia przejdziemy na stany normalne czyli ok. 61- 62%, tyle że w praktyce to oznacza średni czas pracy strażaka 46 godzin tygodniowo, czyli tyle ile od zawsze obowiązywało na Śląsku i godzinę więcej niż obowiązywało na podkarpaciu. Jakie będą reakcje łatwo przewidzieć. Natomiast rozwiązaniem docelowym jest dodatek za ponadnormatywny czas służby. Wtedy dopiero komendanci będą mieli prawdziwą szansę elastycznego planowania służb. Pozdrawiam W. Skora
Cytuj
Tych 48 godzin braknie, ale życie i zdrowie strażaków cenię przede wszystkim.To że jeden czy drugi internauta psy na mnie wiesza, to trudno, ale jak ktoś zginie przez moje zaniedbanie, to sumienie (a może i prokurator) żyć mi nie dadzą. Do tego nie dopuszczę. pozdrawiam Skomra
Cytuj
Dla ułatwienia tej decyzji komendantowi powiatowemu w nowym przepisie BHP znajdzie się obowiązek dysponowania do działań pierwszego samochodu ratowniczego z pełną obsadą

      W Pana odpowiedziach nie znalazłem żadnych merytorycznych  przesłanek do usprawiedliwienia obecnej sytuacji jaka ma miejsce w JRG przy dysponowaniu do zdarzeń. Chodziło mi o wątek prawny i zgodność z przepisami ,regulaminami lub obowiązującymi zasadami sztuki pożarniczej. Z moich obecnych informacji uzyskanych od przyszłych  uczących się aspirantów, wynika że w szkole dalej z taktyki pożarniczej uczy się że obsada samochodu wyjeżdżającego do akcji to pełna obsada samochodu. Więc jak skutecznie podejmować działania rat-gaśnicze przy obecnym stanie faktycznym.
Nie wiedziałem że zależy to od zmniejszonej lub zwiększonej ilości zdarzeń i od tolerancji przełożonego.
Czy dobrze rozumiem - małe zdarzenie to może jechać nawet jeden strażak (kierowca)
- średnie 2-3 strażaków
- duże zastęp 4 lub więcej ?
Czyli do tej pory to Komendanci mogą stosować ,,wolną amerykankę,, z Pana przyzwoleniem ? Chyba że się mylę.
Jeżeli znajdzie Pan czas to proszę o sprecyzowanie odpowiedzi czy dziś można jeździć w sile 1,2 lub 3 osobowej załodze do zdarzeń ?
Chyba że sam już sobie odpowiedziałem na to pytanie.

Pozdrawiam i niecierpliwością czekam na odpowiedz.
P.S. Proszę o potraktowanie sprawy bardzo poważnie.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2007, 19:38:48 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #573 dnia: Luty 27, 2007, 10:20:28 »
Cytuj
W okresie zmniejszonej ilości zdarzeń jestem gotów tolerować stany osobowe na poziomie 57% skoro według komendantów jest to droga do zmniejszenia ilości nadgodzin. Od kwietnia przejdziemy na stany normalne czyli ok. 61- 62%, tyle że w praktyce to oznacza średni czas pracy strażaka 46 godzin tygodniowo, czyli tyle ile od zawsze obowiązywało na Śląsku i godzinę więcej niż obowiązywało na podkarpaciu. Jakie będą reakcje łatwo przewidzieć. Natomiast rozwiązaniem docelowym jest dodatek za ponadnormatywny czas służby. Wtedy dopiero komendanci będą mieli prawdziwą szansę elastycznego planowania służb. Pozdrawiam W. Skora
  :angry: To kolejny absurd. W tej służbie nie może być takiego podejścia do bardzo poważnych spraw, nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć. Często zdarza, że w "okresie zmniejszonej ilości zdarzeń" występują bardzo grożne pożary i miejscowe zagrożenia ( można by tu podać setki bardzo groźnych zdarzeń, nawet długotrwałych). Czyżby to była pomroczność jasna.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2007, 10:22:28 wysłana przez cul2 »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #574 dnia: Luty 27, 2007, 10:55:45 »
Można tak, a można odwrotnie. Mianowicie skoro prawa do odpoczynku nie maja pracownicy 8-mio godzinni i dyspozytorzy to analogiczne zasady wprowadzić dla podziału bojowego. 12 godzin służby i do domu. Żadnych sypialni, łóżek, pościeli itd. Za to 40 godzin służby tygodniowo i praca 4-ro zmianowa. Oczywiście powyżej 40 godzin rekompensata finansowa.To wariant "B" na wypadek gdyby pomysł z nowelizacją ustawy nie przeszedł. Tyle, że ciągle upieram się, że 48 godzin licząc wraz z odpoczynkiem jest wygodniejszy zarówno dla strażaka jak i przełożonego. Oczywiście powyżej 48 godzin rekompensata finansowa tak jak poprzednio ok. 10 zł za godzinę. Pozdrawiam.
Panie komendancie.
Jak Pan sobie wyobraża wprowadzenie wariantu "B" bez zmiany ustawy - fikcja i jeszcze raz fikcja.  :huh:
Wygodniejsze dla strażaka i jak sądzę nie byłoby niewygodne dla przełożonego 40 godzin i powyżej rekompensata finansowa.  Może zamiast upierać się, doprowadzić do zmiany ustawy w kierunku możliwości płacenia za godziny ponadnornatywne (norma 40 godz. tygodniowo) oraz pozyskania na to środków finasowych.
I jeszcze jedno pytanie, dlaczego za godziny ponadnormatywne stawka ma być jednakowa dla wszyskich, a za taką samą pracę w godzinach normatywnych jest zróżnicowana?  :rolleyes:
Czy nie sądzi Pan że należałoby to ujednolicić?
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe