Autor Wątek: Ściąga Komendanta Głównego  (Przeczytany 213672 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #400 dnia: Luty 16, 2007, 22:53:07 »
Panie Komendancie.
Jak wynika z większości postów największą solą w oku oportunistów kierownictwa PSP jest (oczywiście oprócz 48h) kwestia podwyżki na rok 2007. Nieszczęsne 238 zł.
Czy są jakieś przeciwwskazania aby wszyscy dostali podwyżkę mniej więcej w tej wysokości (bez zabawy w dodatki motywacyjne i współczynniki)?
Mała rzecz a cieszy! I zapewne zostanie doceniona. 

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #401 dnia: Luty 16, 2007, 22:58:14 »
Panie Komendancie, proces stażu dla "świeżaka" może być faktycznie próbą przetrwania i zdobywania doświadczeń.
Jestem członkiem OSP od 7 lat (udokumentowane!), posiadam dosyć duże doświadczenie zarówno pożarnicze (jednostka KSRG - ok 150 wyjazdów rocznie) jak i ratownicze (Droga Krajowa K-1 Łódź - Katowice).

Dla mnie 3 lata "próby" to zmarnowany czas, gdyż posiadam zarówno kursy Typowe OSP jak i specjalistyczne - rat. drogowe, medyczne, radiooperatorskie, aparaty ODO itp.

Może udokumentowanie stażu OSP i posiadanych kursów było by jakąś podstawą do skrócenia stażu ??
Posiadam wiedzę wystarczającą by brać udział w działaniach po "obeznaniu" się ze sprzetem jednostki i kolegami ze zmainy.
Niejednokrotnie zdażało mi się udzielać pierwszej pomocy medycznej z użyciem AED.

Można by pomyśleć o stażystach z udokumentowaniem.

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #402 dnia: Luty 16, 2007, 23:09:38 »
Szanowny Panie Komendancie

W związku z licznymi problemami:
- z udowadniania wyższości Oficerów po SGSP a Oficerów po studiach cywilnych
- szeregu niejasności jak to młody aspirant dowodzi (ucząc się) ogniomistrzami z 20 letnim doświadczeniem
- doświadczony wieloletnim stażem aspirant dowodzi młodymi oficerami
- idt.
mam pytanie:
Czy nie warto byłoby rozważyć możliwość pozbycia się stopni w PSP pozostawiając jedynie stanowiska co dałoby przejrzystość dowodzenia oraz raz na zawsze pozbawiło zbędnych dyskusji co po studiach cywilnych – oficer czy nie.

Pozostawienie stanowisk nie musi oznaczać pozostawienia nazewnictwa tzn. d-ca zmiany mógłby się nazywać kapitanem, aspirantem, czy ogniomistrzem oraz mógłby nosić pagony z oznaczeniem swojej funkcji np. wg obecnego wzoru.

Różnice w wykształceniu i doświadczeniu uzależniałby dodatek służbowy.
Różnice w stażu już uzależnia dodatek za staż służby.

Mam szczerą nadzieje, że weźmie Pan Komendant mój głos pod rozwagę.

Z wyrazami szacunku

PS. Szybkiego powrotu do zdrowia :)

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #403 dnia: Luty 16, 2007, 23:13:23 »
Szanowny Panie KG wyczytałem na forum, że Pan działał w związkach wlatach 90 tych, piastował Pan nawet funkcję w zarządzie chyba krajówki. Mam takie pytanko dlaczego teraz z taką niechęcią odnosi się Pan do związkowców. Przecież w związkach funkcjonują w większości normalni strażacy którym tak jak Panu dobro strażaków i służby leży bardzo na sercu.
Pozdrawiam
Szanowny Panie volf. Faktycznie w okresie tworzenia ustawy o PSP miałem przyjemność - OGROMNĄ przyjemność być członkiem KSP NSZZ Solidarność i działać wraz z tak pomnikowymi postaciami jak choćby Zdzisław Sołowin. Boję się wymieniać innych, bo mógłbym któregoś z tych wspaniałych ludzi pominąć. Nie wiem, czy ja mający wówczas 3 lata służby po SGSP mam moralne prawo "podczepiać " się pod dzieło w którym mojego udziału jest jak na lekarstwo. Faktem jest, że jako osoba znająca edytor komputerowy TAG 2.1 sporządziłem znaczną część uwag, notatek z posiedzeń itp. ale przecież ja głównie pisałem czyjeś pomysły i przemyślenia. Moim wkładem jest na pewno stopień młodszego kapitana. Wymyślanie stopni przebiegało w sposób, którego nie przedstawię, bo i tak nikt nie uwierzy. W każdym razie ja wówczas podporucznik pożarnictwa miałem zostać nadaspirantem. Jak się zbuntowałem, to dostałem zadanie wymyślenia sobie stopnia. No to wymyśliłem. A skąd mój sceptycyzm? W tamtym zespole obowiązywała zasada "zróbmy coś dla obywateli, a w nagrodę za znacznie większy wysiłek będziemy mogli ubiegać się o coś dla siebie". Pomimo, że po nowelizacji w 2005 drastycznie spadła ilość strażaków pełniących służbę jakoś nie słyszę protestów związkowców z powodu pogorszenia bezpieczeństwa obywateli. Dokąd związkowcy nie ustalą priorytetów najpierw bezpieczeństwo obywatela, a potem apanaże dla strażaków pozwolę sobie pozostać sceptykiem. No i te żądania stanowisk i kasy dla hierarchii związkowej praktycznie w każdym województwie.  No i przewodniczący - doradca komendanta doradzający jak przeprowadzić reorganizację komend, a teraz lejący krokodyle łzy nad biednymi poszkodowanymi przez reformę. Żenada.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #404 dnia: Luty 16, 2007, 23:25:16 »
Panie Komendancie.
Jak wynika z większości postów największą solą w oku oportunistów kierownictwa PSP jest (oczywiście oprócz 48h) kwestia podwyżki na rok 2007. Nieszczęsne 238 zł.
Czy są jakieś przeciwwskazania aby wszyscy dostali podwyżkę mniej więcej w tej wysokości (bez zabawy w dodatki motywacyjne i współczynniki)?
Mała rzecz a cieszy! I zapewne zostanie doceniona. 
Nie dostaliśmy podwyżki, tylko środki na wprowadzenie systemu motywacyjnego i mnożnikowego systemu wynagradzania. Jeśli się uda przeznaczyć 80% tej kwoty na stałe elementy uposażeń, to będzie to wyjątek od reguły i będzie obowiązywał tylko w tym roku. Całą operację wykorzystania środków z ustawy modernizacyjnej nadzoruje zespół powołany przez ministra i żadne kombinacje nie przejdą. Ma być stopniowo zwiększana motywacyjność systemu płacowego i już. Z czym się zresztą w pełni utożsamiam, bo np. zamiast stopnia za zrobienie studiów cywilnych będzie dodatek finansowy do poborów. Pozdrawiam Skomra

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #405 dnia: Luty 16, 2007, 23:30:09 »
Witam Pana KG.
Kiedy strażak z podziału może spodziewać się 50% dodatku służbowego?

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #406 dnia: Luty 16, 2007, 23:36:28 »
Panie Komendancie jak Pan zauważył podciągnięcie dyżurnych na wyższą grupę jeszcze nie stało się faktem ,a już rodzi kontrowersje, jedna prośba , proszę robić swoje i w końcu jako jedyny komendant przejdzie pan do historii jako ten który  zauważył że dyżurni to też ludzie
( nie pod ludzie) i że wykonujemy naprawdę odpowiedzialną służbę . Proszę nie dać się zwieść związkom ( bo na pewno będą opory) a jak trzeba będzie to przeprowadzić sondaż w komendach , szczerze polecam bo naprawdę zwykli strażacy maja już dość .
Pozdrawiam życzę wytrwałości.

dago  zgadza się ,,popieram.

Jeszcze dopytam skoro Pan wymyślał stopnie to  nie uważa Pan że powinien być stopień st.asp.sztab. i czy nie za długo (5 lat ) w stopniu na kolejny awans? Oczywiście poza mł.asp
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2007, 23:55:11 wysłana przez firepl »

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #407 dnia: Luty 16, 2007, 23:37:18 »
Cytuj
Szanowny Panie Sagan. To że ten wątek na forum wygląda jak wygląda wynika  z faktu, że odważyłem się wystąpić na nim jawnie. Wyobrażałem sobie, że zainteresowani piszą o problemach, a ja w miarę wolnego czasu na niektóre z nich odpowiadam, ale najważniejsze że mam możliwość "wyczucia atmosfery w służbie". Tymczasem paru kolegów traktuje mnie jak worek treningowy, kilku związkowców tępi każdego kto śmie mieć pogląd niezgodny z jedynie słuszną linią przewodniczącego i generalnie coraz bardziej jestem skłonny "dać sobie spokój". Chyba, że faktycznie wprowadzi się bezwzględny zakaz odnoszenia się do opinii innych forumowiczów. Pozdrawiam W. Skomra

Temat bije wszelkie rekordy popularności. Jednocześnie obrasta bocznymi dyskusjami.
Zgadzam się z Panem Komendantem, to Jego temat.
W związku z z tym, od tej chwili z tematu będą kasowane dyskusje wzajemne forumowiczów. Pozostaną wypowiedzi kierowane jedynie do KG.

Wzajemną Polemikę proszę przenieść do oddzielnych własnych tematów.

Przy okazji: Panie Komendancie, czy zwrócił Pan uwagę, z liczby wypowiedzi został Pan  "Bywalcem" na forum, gratulacje !
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2007, 23:41:45 wysłana przez dago »
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline franznarf

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #408 dnia: Luty 17, 2007, 00:00:33 »
Jestem od dwóch lat emerytem. Przez 11 lat byłem dowódcą JRG od 1992 r. Skończyłem dzienną SGSP i wiem co to znaczy pożarnictwo i z dziwnie dziś patrzę na farbowanych oficerów w PSP po kursach i korespondencyjnych szkołach "baletowych", których się w służbie bardzo dużo się porobiło i dziś pełnią stanowiska. Część z nich w ogóle nie brała czynnego udziału w akcjach ratowniczych ani takimi nie kierowała. To skąd mają wiedzieć o co chodzi w tej robocie. Byłem członkiem NSZZ Solidarność. Jednak już bardzo dawno się ze związku wypisałem. Powodem odejścia był fakt, że w tamtym okresie w związku byli w większości sami karierowicze, którzy przy pomocy związku załatwiali sobie stołki. W mojej ocenie związek tylko w pierwszej fazie na początku PSP działał dla dobra służby i strażaków ze zmiany służbowej JRG. Później działał w moim odczuciu cały czas destrukcyjnie dla służby. Jak dziś patrzę na stany osobowe w mojej byłej jednostce to aż "żal dupe ściska". Gdyby nie pomoc OSP to w większości zdarzeń nie ma po co jechać. Jak się związek przymierzał wraz z KG do reorganizacji PSP to najpierw trzeba było się obejrzeć i dokładnie zobaczyć w jakim kraju żyjemy. Przecież nie oszukujmy się Polska nie jest bogatym krajem. Długo nie będzie państwa stać na dodatkowe etaty, które przy zmianie systemu służby musiały by się znaleźć przy zachowaniu gotowości bojowej czyli obsady zapewniającej bezpieczeństwo podczas działań. I dlatego całą reorganizację z systemu 24/48 na 24/72 i teraz jakby jeszcze kolejne udziwnienie uważam za bezsensowną i szkodliwą dla służby. Tylko ktoś bez praktyki i wyobraźni mógł wpaść na taki pomysł.
Dalej nawiążę do pewnych faktów, które są dla dzisiejszych strażaków już historią.
Tuż po powstaniu PSP (pewnie w 1993 lub 1994) jeden z doradców Komendanta Głównego w stopniu pułkownika jeździł po kraju i zbierał dane na temat stanów osobowych na zmianach JRG. W naszym województwie wytypowano 5 JRG, których dowódców zobowiązano do zrobienia analizy. Na spotkanie z doradcą koledzy dowódcy JRG poprzynosili piękne tabelki. Ja przyniosłem jedną kartkę papieru, na której były 3 wzory matematyczne łącznie z objaśnieniami. Wzory te w sposób spójny ujmowały stany osobowe na zmianie służbowej JRG. Pamiętam do dziś jak jako młody kapitan 2 godziny tłumaczyłem te wzory trzem pułkownikom najpierw osobno, a potem razem. Czy zrozumieli - mówili, że tak. Ale... Co się z tym opracowaniem stało nie wiem. Pewnie wylądowało gdzieś w szufladzie w KG. Kiedy zaczęło się w PSP mówić o nowym systemie służby w 2003 r. postanowiłem przypomnieć moje wcześniejsze wyliczenia i je opublikować na łamach PP (nr 6/2003 "Cztery zmiany i co z tego wynika" - w pierwszym wzorze jest błąd drukarski = pomiędzy Z i ułamkiem powinien być minus). Może dzisiaj warto się temu przyjrzeć.

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #409 dnia: Luty 17, 2007, 00:16:00 »
Cytuj
"zróbmy coś dla obywateli, a w nagrodę za znacznie większy wysiłek będziemy mogli ubiegać się o coś dla siebie".

Hm, no to Pan dostał nagrodę. A co mają powiedzieć strażacy którzy przez ponad 20 lat robili dużo dla obywateli a dziś w "nagrodę" każe się im wydłużyć tydzień służby o 8 godzin ? Jak Pan chce motywować tę grupę która karmiono ideałami przez ponad 20 lat ?

Cytuj
Naprawdę, a czasami to nawet dość bezsilnych, manipulowanych i rozpolitykowanych związków zawodowych

Może ostatnie wydarzenia (niedoszłe spotkanie) dadzą im coś do myślenia  - do rozmów trzeba mieć poważnego partnera, który ma coś do powiedzenia i zaproponowania.

Kolego mario68 (firepl) wazeliną zalatuje aż nieładnie. Dopiero co pisałeś petycje do wszystkich ZZ które działają w strukturach PSP a teraz jak Pan KG pokrzepił Twój umysł to "sprzedałbyś" te ZZ wszystkie razem wzięte. Czy Ty uważasz się za poważnego partnera do rozmów ? Śmiem wątpić abyś nim był. Oj nieładnie, nieładnie.  Widocznie co niektórym wystarczy rzucić parę miedziaków a sprzedadzą najlepszego przyjaciela. Coś w tym musi być.

Cytuj
Długo nie będzie państwa stać na dodatkowe etaty, które przy zmianie systemu służby musiały by się znaleźć przy zachowaniu gotowości bojowej czyli obsady zapewniającej bezpieczeństwo podczas działań. I dlatego całą reorganizację z systemu 24/48 na 24/72 i teraz jakby jeszcze kolejne udziwnienie uważam za bezsensowną i szkodliwą dla służby. Tylko ktoś bez praktyki i wyobraźni mógł wpaść na taki pomysł.

Słuchaj, nie jest moją intencją aby kogokolwiek obrażać ale jak czytam takie wypowiedzi to dochodze do wniosku, że Twój sposób myślenia jest właśnie bezsensowny a przede wszystkim szkodliwy dla służby. Kiedy w końcu tacy jak Ty zrozumieja, iż aby zorganizować profesjonalną służbę ratowniczą muszą zostać spełnione minimalne choćby wymogi. Jednym z tych wymogów jest odpowiedni normatyw  stanów osobowych w poszczególnych JRG i wierz mi, że tego efektu nie da się uzyskać poprzez wydłużenie czasu słuzby strażaka. Taki sposób myślenia dobija PSP. Ktos z KG wyliczył w swoim czasie Panu Brachmańskiemu (uwczesny v-ce MSWiA) czysto matematycznie (może nawet za pomoca Twojego wzoru) że ilość funkcjonariuszy zatrudnionych w PSP wystarczy do reorganizacji tej formacji. W praktyce taka reforma spotkała się z olbrzymim oporem ze strony dużej części strażaków systemu codziennego. Z drugiej strony KM/KP mieli duży zgryz jak zagonić np. całe stada "sztucznych oficerów" aspirantów i podoficerów (po kursach administracyjnych) do służby w systemie zmianowym. Jak mozna kazać np. iść kwatermistrzowi (oficerowi)z 25 letnim stażem (w administracji) na podział w sytuacji kiedy ten człowiek dymu nie wąchał. I tak ma wyglądac profesjonalna straż pożarna ? Powiedz może czy te Twoje wzory uwzględniały taką sytuację ? Dziś chyba ktoś się połapał, że taki manewr nie przejdzie i na chybcika wymyslił, że strażacy zmianowi powinni jednak pełnić służbę przynajmniej o 8 godzin dłuższą w tygodniu a cała winą z zaistniałą sytuację próbuje obarczać ZZ. Szanowny Panie franznarf bzdurą można nazwać sytuację kiedy ktos twierdzi, ze nie ma środków na dodatkowe etaty w PSP poniewaz kraj jest biedny. To czysta demagogia, gro środków finansowych jest po prostu marnowane w resorcie, nawet w PSP. Tak samo jest demagogia twierdzenie, że w ZZ są sami karierowicze, to, że Pan spotkał kilku takich jeszcze niczego nie dowodzi.

Mario68

Cytuj
Strzeż mnie Panie od takich przyjaciół jak ZZ!

Strzelasz sobie w kolano jak by to powiedział Pan KG. Wcale nie twierdzę, że ZZ to Twoi "przyjaciele" uzyłem po prostu przenośni. Ty zaś w takim razie czemu ten protest składałes do ZZ. Należysz choćby do nich ? Jeśli nie to znaczy, ze szukałes sprzymierzeńca jeśli należysz to znaczy, że jesteś ..............
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 00:56:22 wysłana przez MCh »

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #410 dnia: Luty 17, 2007, 00:39:29 »
wazeliną zalatuje aż nieładnie. Dopiero co pisałeś petycje do wszystkich ZZ które działają w strukturach PSP a teraz jak Pan KG pokrzepił Twój umysł to "sprzedałbyś" te ZZ wszystkie razem wzięte
Jeżeli poprawnie nie odczytałeś intencji tego co zostało napisane to wyjaśnię: był to protest przeciwko bezczynności ZZ w sprawie m.in. dyżurnych operacyjnych a nie petycja. Petycję to możesz sobie podpisać w sprawie utwardzenia drogi gminnej!!

W przeciwieństwie co do niektórych na tym forum ja się nie daję manipulować demagogicznymi wycieczkami niektórych forumowiczów w kierunku KG. Po prostu myślę. Jeżeli jesteś takim wnikliwym obserwatorem tego co piszę przejrzyj sobie moje wszystkie posty i sprawdź jaki jest mój stosunek do fundowanej nam m.in. przez związki rozpierduchy. Niestety część moich poglądów na ten temat jest zbieżna z poglądami Pana Komendanta i nie zamierzam wcale się z tym kryć. I, za przeproszeniem, wali mnie to, że może się to komuś na tym forum nie podobać!
MCh jeżeli masz coś do mnie to pisz na priva a nie "tokuj" na ogólnym forum ku uciesze gawiedzi. Rajcuje Cię to? Potrzebujesz poklasku? To nie jest zebranie związkowe. Naprawdę nie wypada - jest tu Pan KG - nasz przełożony.


Widocznie co niektórym wystarczy rzucić parę miedziaków a sprzedadzą najlepszego przyjaciela.

Strzeż mnie Panie od takich przyjaciół jak ZZ!

Mch:
Nie ja składałem protest do ZZ. Zrobiło to zapewne ok. 1000 dyżurnych z całej Polski. Wysłano ten protest do organizacji których statutowym obowiązkiem jest ochrona praw wszystkich strażaków (nie tylko należących do ZZ). Organizacji związkowych, które pomimo że utrzymywane są ze składek tych strażaków olewają ich problemy. I tak jak napisał Pan KG (tak oczywiście jestem wazeliniarzem!) dbają o stanowiska i kasę (jeżeli chcesz to zapewne mnóstwo forumowiczów zasypie Cię przykładami).

 
DO ADMINA: To nie ja rozpocząłem tą polemikę i proszę o nieusuwanie tego postu. MCh bezczelnie zarzuca mi wazeliniarstwo więc chcę aby moja riposta pozostała na forum. Lub proszę o usunięcie obydwu postów ewentualnie przeniesienie ich na inny nowy wątek.

« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 01:18:33 wysłana przez mario68 »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #411 dnia: Luty 17, 2007, 01:21:54 »
Szanowny Panie Komendancie.
 Zadam kolejne pytanie , ale chyba i tak nie dostanę na nie odpowiedzi.
Co z dalszym ucywilnieniem w naszej służbie - chodzi mi głównie o pion administracyjny. Jeszcze nie tak dawno mówiło się o tym dość głośno, w tej chwili wszystko zawisło w martwym punkcie. Stanowiska pomocnicze miały być cywilne/ księgowość, kadry , sekretariat, służby techniczne/.Czyżby ten pomysł ucywilnienia pionu logistycznego w służbach MSWiA przedstawiony w sejmie przez   byłego ministra SWiA p. Dorna umarł wraz z jego odejściem z resortu.A przecież tak odzyskane etaty miały trafić na wzmocnienie stanów osobowych w służbie liniowej.Na etaty odchodzących funkcjonariuszy na zaopatrzenie emerytalne z tych komórek nadal się przyjmuje panie i panów na funkcjonariuszy.
Jakie ma pan pomysły i zapatrywania , a może projekty rozwiązań systemowych ,aby  wzorem policji funkcje pomocnicze wykonywali cywile .

 W jednych ze swoich odpowiedzi napisał Pan  w stosunku do dyżurnych: "Uważam że mają najdłuższy efektywny czas służby ze wszystkich strażaków systemu zmianowego ( przepraszam miało być " mają największe obciążenie psychiczne w czasie służby" bo paru forumowiczów nie pozwala mi używać pojęcia czas efektywny) za co dostają niższe wynagrodzenie (!!!)." Tu się z panem  zgadzam.

 A tu kolejne moje pytanie do Pana Komendanta w wyżej wymienionej kwestii . Co Pan uważa "za efektywny czas służby" np. na podziale bojowym?
  Bo moje zdanie w tym temacie jest takie: za czas efektywny strażaka z podziału uważam wszystkie czynności strażaków, dowódców jakie wykonuje się w trakcie służby, nie tylko wyjazdy ratowniczo-gaśnicze ,ale i szkolenie, przygotowanie się do niego, wszelkie prace remontowo-gospodarcze, porządkowe , naprawy i wiele temu podobnych czynności  . Dalsze wymienianie było by bez sensu.
Pozdrawiam !
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 02:23:53 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #412 dnia: Luty 17, 2007, 02:16:47 »
 Witam
:huh: Hehe nie dojdziemy ładu. No to może zlikwidować wszystkie komendy ( bo niechcą zrozumieć i forsują skostniałe stereotypy z poprzedniej epoki i wcale nie są potrzebne, ewentualnie stanowiska cywilne ), rozwiązać związki, bo uchawlili tyle ustaw, walczą o mniejszy wymiar czasu (pracy, służby itp.jak zwał tak zwał) - usilnie pogarszają i na siłę chcą uszczęśliwić 40 h tyg. pracy, a nikt tego niechce. Większość przecież chce pracować więcej i za friko. Inni mają problemy jak są za dużo w domu ( ktoś stwierdził, że będąc więcej w pracy to mniej kłótni z żoną - to poważny argument, rodzina w rozkładzie, hehe). No a pracusie do kamieniołomów, a najlepiej na wczasy na archipelag "Gułag", tam nie będą narzekać na brak pracy. ITP..itp.,itp. Co? To też nie pasuje. No to może przegląd techniczny z wymianą oleju. Też nie pomaga? No to ..... maczugą, tylko nie zamocno, bo trociny wylecą. Też nie. No to, żeby "NIE BYŁO NICZEGO. Oooo też nie? No to Q co?
Pozdrawiam  półżartem półserio.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 15:54:35 wysłana przez cul2 »

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #413 dnia: Luty 17, 2007, 03:19:24 »
Cytuj
A skąd mój sceptycyzm? W tamtym zespole obowiązywała zasada "zróbmy coś dla obywateli, a w nagrodę za znacznie większy wysiłek będziemy mogli ubiegać się o coś dla siebie".
Panie Komendancie proszę powiedzieć czego my jeszcze nie robimy dla obywateli ??
Od pszczółek, poprzez kotki na drzewie, sopelki na kamienicach  .. .... ...... ....... ............. ... .................................................na katastrofach, i klęskach żywiołowych kończąc.
Jeszcze tylko nie odśnieżamy ulic i nie sprzątamy głównych ulic.
Może jak zaczniemy to wtedy będziemy mogli ubiegać się o coś dla siebie.
Z drugiej strony łatwo jest rzucać takie hasła mając takie pobory..... (wiem jestem złośliwy)
Pan jak zauważyłem cały czas gra na "odczuciu bezpieczeństwa" i z resztą słusznie .
Ale dlaczego nie wystąpi pan do Ministra o zwiększenie liczby etatów. Pan widzi tylko jedno wyjście : wydłużyć czas pracy i będzie dobrze. A tak, zapomniałem : jeśli dostaniemy 4000 nowych etatów to znów będzie problem, bo wyszkolenie, bo ubrania....  no tak to jest argument.
Cytuj
I co z tego wszystkiego ma przeciętny strażak? Ma okazję posiedzieć dłużej w domu i pokłócić się z żoną unikając przy tym złośliwości sąsiadów (To Pana też zwolnili z pracy?)
Prorodzinny to Pan nie jest. Ale nie uważa Pan że to przesada żeby ingerować w sprawy poza służbowe a nawet domowe ?
Kiedyś stwierdziłem, że przyjął Pan taktykę unikania odpowiedzi na nie wygodne pytania.
No niestety dalej tak twierdzę..
Jeśli takie padają to od razu jest to demagogia i złośliwość.
Pozwoli Pan że przypomnę:
    Czy zna Pan powody dla których pański poprzednik podał się do dymisji ??
    Nadmieniam, że nie oficjalnie krążą plotki że nie chciał wprowadzić 48-godzinnego tygodnia służby bo stwierdził, że byłoby to zwykłe okradanie z podwyżki (którą strażacy mieli dostać w tym roku)poprzez wydłużenie czasu służby i Minister postanowił znaleźć kogoś kto to zrobi.
Czy wiadomo Panu coś o tym i czy może Pan to skomentować ?

2. Czy polecenie zweryfikowania naliczania ponadnormatywnego czasu służby za II półrocze 2006r., jest wg.Pana zgodne z prawem ?? Czy można zabrać strażakom nad pracowane godziny nawet pół roku wstecz ??

 Dlaczego Pańska interpretacja czasu służby strażaka jest na jego nie korzyść i czy to oznacza że przez półtora roku pracowaliśmy nie zgodnie z ustawą ? Zdaje pan sobie sprawę że będziemy jedyną formacją wśród mundurowych, która pracuje dłużej niż inne służby bez jakichkolwiek gratyfikacji finansowych lub możliwości odbioru nadpracowanych nadgodzin (mówię tu o 40 godzinnym tygodniu pracy)i do tego nie wszyscy, bo nie wydłuży Pan czasu pracy 8-godzinnym mimo, że przecież to tez strażacy ....

 Podwyżki 800 zł w ciągu 3 lat były uzgodnione wcześniej niż Pan objął stanowisko KG.
Dlaczego więc stwierdził Pan w wywiadzie, że da Pan podwyżki ale coś za coś i będziemy pracować przez to dłużej. Podczas ustaleń tych podwyżek nie było mowy o przedłużaniu czasu służby.
Czyżby Pan sobie przypisywał wcześniejsze ustalenia i zmienił zasady w trakcie gry ?? Czy po prostu znów ktoś coś dopisał tak jak to miało miejsce z "poskramianiem związków zawodowych".??

Druga taktyka to przytakiwanie i zgadzanie się z postami gdzie chociaż padnie jedno złe słowo na ZZ. A jak ktoś jeszcze dopisze żeby nie dać się zwieśc związkom ....uuuuu !
Treść nie ważna....
Cytuj
Jestem z Panem jeśli to Pana pociesza.

I od razu wiadomo kto jest wszystkiemu winien.....
W końcu jak pan pisze o ZZ to :
Cytuj
Udało mi się nie użyć żadnego wulgaryzmu, a to już sukces.
Nie wiem czy Pan też dzieli jak niektórzy forumowicze ludzi na :stażaków i związkowców?
Cytuj
Co do związków zawodowych to mam pewne zastrzeżenia, ale żeby do strażaków z pierwszej linii?
Przecież  ci z pierwszej linii to mogą być też związkowcy - nieprawdaż ?
I nie wszędzie jest tak jak u Pana Sagana gdzie wszyscy chcą pracować 48 i się o to proszą.
U mnie ci z pierwszej linii najbardziej krzyczą (i to ci nie zrzeszeni najgłośniej) że im godziny przepadły,że co komendant to nowy czas służby...itp
I zaznaczam że nie jest to głos zgodny z jedynie słuszną linią przewodniczącego, bo oni go nie znają (ja z resztą też). A poza tym to po to się wybiera przewodniczących aby wyrażali poglądy reszty wyborców.
Ale jak już widać po tekstach kolegi firepl udało się już rozwiazać sprawę dyżurnych SK i to z jak najbardziej pozytywnym dla dyżurnych skutkiem. A to jest już coś....
I to by było na tyle moich spostrzeżeń.
Co do tego, że jest Pan skłonny "dać sobie spokój" i że niektórzy traktują Pana jak worek treningowy to uważam, że nie powinien Pan zakończyć dyskusji na forum bo faktycznie można bezpośrednio poznać Pana stanowisko i poglądy na niektóre sprawy, a co do worka treningowego to trochę Pan przesadza nie jest jeszcze tak źle.
Wiem że mój post zawiera dużo złośliwości ale niestety nie potrafiłem tego inaczej przekazać....
Pozdrawiam i życzę wytrwałości w odpowiadaniu na pytania.

PS>
Cytuj
W ministerstwie przygotowano 3 warianty wyjścia z pata związanego ze zbyt niską obsadą w JRG. Jak sami nie znajdziemy rozwiązania problemu to problem zostanie rozwiązany za nas i bez nas (choć już pewnie beze mnie).
Czy już wiadomo jakie to warianty przygotowano i jak  to mniej więcej wygląda ??

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #414 dnia: Luty 17, 2007, 10:43:41 »
Panie komendancie, jestem strażakiem ochotnikiem, młodym jeszcze ale widzę dość dobrze sytuację, że brakuje strażaków. Z nami jedynie działa jednostka PSP w obsadzie dwóch osób na GCBA, albo wcale. Nie jest to regułą, bo zdarza się często, że i cała ekipa na zmianie ledwo daje sobie radę, wtedy wzywa nas. Strażacy ochotnicy przez to muszą częściej wyjeżdżać, sami brać udział w akcjach, a na to potrzebne są szkolenia, na które nie ma pieniędzy. Stan finansowy Ochotniczych Straży jest skąpy, a przez te zmiany w PSP jest jeszcze bardziej ubogi! W końcu pożarnictwo w naszym kraju polegnie ...
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #415 dnia: Luty 17, 2007, 11:51:03 »
Panie Komendancie.
Uważam że w tej kwestii od dawna bardzo się Pan zagalopował...

"Pomimo, że po nowelizacji w 2005 drastycznie spadła ilość strażaków pełniących służbę jakoś nie słyszę protestów związkowców z powodu pogorszenia bezpieczeństwa obywateli."

Czy to związkowcy mają się zajmować bezpieczeństwem obywateli? Czy zwykły strażak ( takze obywatel) ma zastanawiać się co jeszcze moze zrobić w tej kwestii? Od tego chyba jest państwo z calym swym aparatem...ministerstwami i ministrami.

Powtarzam z uporem MANIAKA... wiekszość obywateli w tym kraju nie czuje się bezpiecznie... przestępczość rośnie.... czy zwiększa się policjantom wymiar czasu pracy? Wg Pana tezy zwykli policjanci powinni sami przepracowywać conajmniej dodatkowe 40 godzin a ZZ same powinny namawiać policjantów aby pracowali jeszcze dłużej.... bo jak mozna znosić ciagle pogarszajacy się stan bezpieczeństwa.

Kwestia druga:

"Jeśli się uda przeznaczyć 80% tej kwoty na stałe elementy uposażeń, to będzie to wyjątek od reguły i będzie obowiązywał tylko w tym roku."

Z tego wynika że strazacy na podziale nie otrzymają praktycznie zadnej podwyżki! Chyba że zmieni się sposób przyznawania dodatku motywacyjnego....a skoro moze się zmienić dlaczego nie zostało to od razu zrobione by był on osiągalny dla każdego strażaka. Chyba Ogniowy pisał kiedyś ze teraz zabrano nam 20% a w przyszłym roku 50% itd. ...miał wyczucie. Obawiam się że skonczy się to wszystko sporym szumem bo to faktycznie nadaje się do telewizji.

Wielka podwyżka okazuje się wielkim kłamstwem....w związkuz tym proszę nie mieć pretensji do strazaków że przychodzą zmęczeni do pracy i szukają tu odpoczynku...bo chyba lepiej ze dorabiają niż mieli by chodzić po zasiłki do MOPS-u.

Chciałbym pogratulować Panu i życzyć dalszych sukcesów w oszczedzaniu na strazakach oraz jeszcze wiekszej podwyżki dla Pana.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #416 dnia: Luty 17, 2007, 12:02:14 »
Szanowny Panie Komendancie.
 Zadam kolejne pytanie , ale chyba i tak nie dostanę na nie odpowiedzi.
Co z dalszym ucywilnieniem w naszej służbie - chodzi mi głównie o pion administracyjny. Jeszcze nie tak dawno mówiło się o tym dość głośno, w tej chwili wszystko zawisło w martwym punkcie. Stanowiska pomocnicze miały być cywilne/ księgowość, kadry , sekretariat, służby techniczne/.Czyżby ten pomysł ucywilnienia pionu logistycznego w służbach MSWiA przedstawiony w sejmie przez   byłego ministra SWiA p. Dorna umarł wraz z jego odejściem z resortu.A przecież tak odzyskane etaty miały trafić na wzmocnienie stanów osobowych w służbie liniowej.Na etaty odchodzących funkcjonariuszy na zaopatrzenie emerytalne z tych komórek nadal się przyjmuje panie i panów na funkcjonariuszy.
Pomysł ucywilniania nie umarł, bo jest zapisany w ustawie modernizacyjnej. Mamy w latach 2007-2009 przesunąć 600 etatów z biur na podział zastępując je etatami cywilnymi. I oczywiście mamy na to pieniądze. Problem w tym, by nie wylać dziecka z kąpielą. Znam komendę gdzie pracuje 6 cywili (panie). Nie ma komu wziąć służby na stanowisku, pojechać na zawody, zrobić kontroli w OSP, a przy powodzi okazało się, że brakuje dowódców. Jeśli tak ma wyglądać ucywilnianie to ja osobiście bardzo serdecznie dziękuję. Natomiast 2 etaty cywilne w każdej komendzie są więcej niż potrzebne. Podobnie cały pion księgowo - kwatermistrzowski w KW. Tam powinny pracować wyłącznie cywile. No może z wyjątkiem komórki zajmującej się sprzętem. Wolałbym by utrzymaniem i zakupami samochodów zajmował się ktoś, kto odróżnia GCBA od śmieciarki. Natomiast kłótnie które stanowisko jest bardziej obciążone skończą się jak zlecę badania na ten temat jakiejś firmie zewnętrznej. Na no potrzebuję jednak nowego wykazu stanowisk, bez stanowisk łamanych (podoficer/aspirant czy aspirant/oficer), bez pomocników dyspozytora i z paroma innymi zmianami. Nie sądzę, by badania mogły się rozpocząć wcześniej niż pod koniec roku. Pozdrawiam. W. Skomra

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #417 dnia: Luty 17, 2007, 12:22:21 »
Panie Komendancie.
Uważam że w tej kwestii od dawna bardzo się Pan zagalopował...

"Pomimo, że po nowelizacji w 2005 drastycznie spadła ilość strażaków pełniących służbę jakoś nie słyszę protestów związkowców z powodu pogorszenia bezpieczeństwa obywateli."

Czy to związkowcy mają się zajmować bezpieczeństwem obywateli? Czy zwykły strażak ( takze obywatel) ma zastanawiać się co jeszcze moze zrobić w tej kwestii? Od tego chyba jest państwo z calym swym aparatem...ministerstwami i ministrami.

"Jeśli się uda przeznaczyć 80% tej kwoty na stałe elementy uposażeń, to będzie to wyjątek od reguły i będzie obowiązywał tylko w tym roku."

Z tego wynika że strazacy na podziale nie otrzymają praktycznie zadnej podwyżki! Chyba że zmieni się sposób przyznawania dodatku motywacyjnego....a skoro moze się zmienić dlaczego nie zostało to od razu zrobione by był on osiągalny dla każdego strażaka. Chyba Ogniowy pisał kiedyś ze teraz zabrano nam 20% a w przyszłym roku 50% itd. ...miał wyczucie. Obawiam się że skonczy się to wszystko sporym szumem bo to faktycznie nadaje się do telewizji.

Wielka podwyżka okazuje się wielkim kłamstwem....w związkuz tym proszę nie mieć pretensji do strazaków że przychodzą zmęczeni do pracy i szukają tu odpoczynku...bo chyba lepiej ze dorabiają niż mieli by chodzić po zasiłki do MOPS-u.

Chciałbym pogratulować Panu i życzyć dalszych sukcesów w oszczedzaniu na strazakach oraz jeszcze wiekszej podwyżki dla Pana.
Po raz ostatni odpowiadam na post w którym są złośliwości. To po pierwsze. Owszem jak ja byłem w KSP NSZZ Solidarność do podchodziliśmy do problemu "rynkowo". My chcemy sprzedać usługę w postaci poprawy bezpieczeństwa, w zamian za co oczekujemy Wyższych uposażeń. A jak jest teraz? W 2005 r. służbę codzienną pełniło na podziale bojowym 5100 strażaków. Końcem 2006 r tylko 3900. W tym czasie wzrosła ilość strażaków, ich pobory i koszty ogólne PSP. I co z tego ma PODATNIK? Natomiast co do systemu motywacyjnego to rozumiem Pańskie obawy, ale ich nie podzielam. Chciałbym zrównoważyć elementy uznaniowe z elementami zależnymi wyłącznie od samego strażaka. Za element motywacyjny uważam dodatek za wykształcenie wyższe niż wymagane na danym stanowisku, czy dodatek za zdany egzamin recertyfikujący. Na te elementy motywacyjne przełożony nie miałby żadnego wpływu. Pozdrawiam. Skomra

Offline keram998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #418 dnia: Luty 17, 2007, 12:33:25 »
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #419 dnia: Luty 17, 2007, 12:40:08 »
Hm, no to Pan dostał nagrodę. A co mają powiedzieć strażacy którzy przez ponad 20 lat robili dużo dla obywateli a dziś w "nagrodę" każe się im wydłużyć tydzień służby o 8 godzin ? Jak Pan chce motywować tę grupę która karmiono ideałami przez ponad 20 lat ?


Jak ja lubię taką demagogię w czystej formie. Przez te 20 lat strażacy pracowali 52 godziny tygodniowo. Teraz mają pełnić służbę do 48. Szanowny Panie MCH. Bardzo proszę o odpowiedź na proste zadanie matematyczne z zakresu 1 klasy szkoły podstawowej. Czy przejście z 52 na "do 48" jest wydłużeniem czasu, jak Pan sugeruje, czy skróceniem? Pozdrawiam. W. SKomra

Poprawiono sposób zagnieżdżenia znaczników cytowania. Moderator.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 21:54:29 wysłana przez Witold »

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #420 dnia: Luty 17, 2007, 12:44:17 »
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.
Pojęcia nie mam. A co na to kadry w Pańskiej jednostce? Pozdrawiam Skomra

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #421 dnia: Luty 17, 2007, 12:49:42 »
Panie Komendancie !!
Jeszcze o dyżurnych.
Pan będzie stał na stanowisku iż służba na PSK/MSK będzie w dzień 2 osobowa a w nocy 1 osobowa - tak.
Czy to będą etaty oficerskie/aspiranckie czy też podoficerskie.
Jak Pan widzi dyżurnych : na której grupie zaszeregowania.
Moim skromnym zdaniem to powinna być conajmniej d-cy zmiany ?
Uważam to za bardzo dobre wyjście.
Pozdrawiam

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #422 dnia: Luty 17, 2007, 12:59:53 »
Szanowny Panie
Jedno krótkie pytanko, i oczekuję krótkiej odpowiedzi a mianowicie DO KIEDY STRAŻACY BEDĄ JEZDZIC DO AKCJI W SILE TRZECH OSÓB - kierowca dowódca stażysta  lub kierowca st.ratownik stażysta ???
Proszę jednak o odpowiedz ! Bo problem jest bardzo istotny i na czasie.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 13:02:25 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline ronin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #423 dnia: Luty 17, 2007, 13:03:31 »
Panie K-cie co dadzą badania stwierdzające obciążenie danego stanowiska, które ma wykonać jakaś firma zewnętrzna skoro w małych jrg strażak musi umieć wszystko. Dzisiaj jest ratownikiem, jutro p.o. d-cy zmiany, a pojutrze dyspozytorem. Bardzo często dochodzi do takich rzeczy, że d-cą zmiany jest ratownik, starszy ratownik, st. specjalista ratownik. Nie ma za to zadnego dodatku, zadnych profitów, poprostu trzeba robic to co każą.

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #424 dnia: Luty 17, 2007, 13:13:21 »
Jak ja lubię taką demagogię w czystej formie. Przez te 20 lat strażacy pracowali 52 godziny tygodniowo. Teraz mają pełnić służbę do 48. Szanowny Panie MCH. Bardzo proszę o odpowiedź na proste zadanie matematyczne z zakresu 1 klasy szkoły podstawowej. Czy przejście z 52 na "do 48" jest wydłużeniem czasu, jak Pan sugeruje, czy skróceniem? Pozdrawiam. W. SKomra

Szanowny Panie Komendancie.
Albo Pan nie chce zrozumieć albo Pan nie może. Strażacy z podziału bojowego przez te 20 lat pracowali 52 godz/tydz, następnie wprowadzając nowelizację ustawy o PSP ustawodawca zagwarantował strażakom z podziału bojowego pracę w wymiarze 40godz/tydz. a po "Pańskim Nastaniu" znów nakazano (tak tłumaczą to KP/M) podwyższenie normatywu do 48godz/tydz.
Więc zadanie matematyczne chyba jest proste i nie wymaga tłumaczenia. Kto stracił a kto zyskał widać gołym okiem.
Kończąc proszę o odpowiedź na proste pytanie:

Dlaczego strażak z systemu zmianowego ma pracować 48godz/tydz. a strażak z systemu codziennego ma pracować 40godz/tydz. obaj pracują w "firmie" zwanej Państwowa Straż Pożarna. Proszę o merytoryczne wytłumaczenie tej kwesti.

Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 13:16:29 wysłana przez fireman5 »