Autor Wątek: Pieniądze za wyjazdy  (Przeczytany 34171 razy)

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #150 dnia: Styczeń 27, 2008, 21:28:55 »
Pieniądze z ekwiwalentu nie są opodatkowane, wciska ktoś wam kit.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #151 dnia: Styczeń 27, 2008, 21:31:44 »
a to ok czyli jaka stawke uzgodnimy to czyli tyle na reke mamy dostac tak ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #152 dnia: Styczeń 27, 2008, 21:55:51 »
 Wysokość stawki  masz ustaloną ustawowo, jeżeli brałeś udział w działaniu masz odebrać pieniądze
 z kasy i pokwitować ich odbiór. Co zrobisz z pieniędzmi to twoja sprawa. Możesz je wszystkie prze-
 kazać na rzecz twojej jednostki lub inny szczytny cel. Każdy inny strażak, może to zrobić w
 podobny sposób.
 Pieniądze z  ekwiwalentu  tj. z tytułu udziału w działaniu ratowniczym są własnością indywidualną
 każdego członka OSP biorącego udział w działaniu ratowniczym i nikt nie ma prawa nimi dysponować
 bez twojej zgody(osoby biorącej udział w działaniu ratowniczym). Jeżeli to robią to łamią prawo.
 Jeżeli wypłacają zaniżone stawki niezgodne z zapisem ustawowym to może dojść do takiej sytuacji, że
 organ który podjął taką decyzję będzie ponosił odpowiedzialność finansową, może to dotyczyć Wójta,
 Burmistrza lub członków Zarządu OSP (każdego szczebla), który podjął taką decyzję w imieniu strażaków.
 O wyrównanie wypłaconych zaniżonych ekwiwalentów zgodnie z Kodeksem Pracy można ubiegać się
 za okres ostatnich 3 lat. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym za ostatnie 10 lat ale w tym przypadku
 sprawa jest utrudniona bo na stonie pozywającej spoczywa obowiązek dowodowy.
 Na dzień dzisiejszy stawka ekwiwalentu zgodnie z zapisem ustawowym za 1 godz. wynosi 15.43 zł.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2008, 22:08:43 wysłana przez OSP Lichnowy »

Offline adamutas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #153 dnia: Styczeń 28, 2008, 14:26:09 »
phi... a my 5 zł / h dostajemy... fajnie. :/

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #154 dnia: Styczeń 28, 2008, 15:08:23 »
Włączając się do dyskusji to powinno uregulować się też stawki dla kierowców konserwatorów bo z tym też jest rożnie i śmiesznie .W Małopolsce jest taki wójt Prezes ZP , który płaci swoim kierowcom 100 zł brutto i mówi że jest to wszystko na co stać .Oczywiście jak większość wójtów w Małopolsce nie płaci za wyjazdy.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #155 dnia: Styczeń 28, 2008, 15:16:16 »
wiec jak nie placa to jest to niezgodne z prawem wnioskujac z tego co przeczytalem
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #156 dnia: Styczeń 28, 2008, 15:25:47 »
 Wynagrodzenia kierowców, gospodarzy remiz, konserwatorów odbywają się wg. innych zasad.
 Gmina może podpisać z nimi umowę zlecenie, umowę o dzieło albo wynagradzać w formie miesięcznej
 lub kwartalnej nagrody pieniężnej. Ustawa o ochronie p.poż. nie uwzględnia kosztów wynagrodzenia
 kierowców. Kierowcy, którzy biorą udział w działaniu ratowniczym mają rownież prawo do otrzymania
 ekwiwalentu.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #157 dnia: Styczeń 28, 2008, 15:54:09 »
u nas (nowy targ i okolice) nikt nie dostaje ekwiwalentu. może nie wszyscy są zadowoleni (pracodawcy), ale jest to w miarę sprawiedliwe i nikt nie nie narzeka.

Offline mircze

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #158 dnia: Styczeń 28, 2008, 19:39:59 »
Do D-ha OSP Lichnowy Jak wcześniej pisalem w Ustawie o ochronie ppoż. jest wyrażnie napisane do 1/175 a nie 1/175, nie neguję, że wszlkiego rodzaju uchwały podjęte przez rady gmin są niezgodne z prawem. W związku z tym przedstaw mi przepis który mówi, że"Na dzień dzisiejszy stawka ekwiwalentu zgodnie z zapisem ustawowym za 1 godz. wynosi 15.43 zł." Podałeś górną granicę tej kwoty, ale również niższe mieszczą się w tym przedziale. Jak ktoś wcześniej powiedział kwota ekwiwalentu zależy od zasobności gminy.

Młodzik

  • Gość
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #159 dnia: Styczeń 28, 2008, 21:42:19 »
czyli gmina moze wyplacic 20gr/h ?? :mellow:

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #160 dnia: Styczeń 29, 2008, 15:18:20 »
 Do dh. mircze na stronie internetowej ZOSP RP w opiniach prawnych zawarta jest pełna informacja
 prawników na temat ekwiwalentu. Opisywane to również było w ub. roku w czasopiśmie "Strażak".
 Jeżeli nie znasz treści wyroku NSA w Warszawie w sprawie ekwiwalentu po prześlij  mi swój adres
 e-mail na PW to ci wyślę wyroki WSA w Lublinie i NSA w Warszawie i sam ocenisz co jest zgodne z
 prawem a co nie jest.

Offline mircze

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #161 dnia: Styczeń 29, 2008, 17:17:22 »
W nawiązaniu do wyroku NSA z 13 lipca 2006 r.cytuję:
Przedstawione wyżej regulacje ustawowe wyposażając wójta w kompetencje wykonawcze w stosunku do budżetu gminy pozwalają przyjąć, iż to temu organowi, odpowiedzialnemu za prawidłową gospodarkę finansową gminy i wykonującym budżet, przysługuje prawo określenia wielkość ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego członkom OSP. Wysokość ekwiwalentu z zachowaniem ustawowo zakreślonej granicy wójt gminy określa w zarządzeniu, będącym aktem wewnętrznym, a więc niestanowiącym przepisu prawa miejscowego.
Powyższa wykładnia wynika wprost z przytoczonych przepisów ustawy o samorządzie gminnym, lecz także odpowiada regulacji zamieszczone w art. 28 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Z tego ostatniego przepisu wynika, że wypłacanie ekwiwalentu następuje wówczas gdy członek OSP nie pobiera wynagrodzenia, a ponadto może ona ulegać zmianie z uwagi na częstotliwość uczestnictwa w działaniach ratowniczych lub ilości organizowanych szkoleń.
Ta zmienność zarówno w zakresie globalnej kwoty jak i jednostkowej wielkości przemawia za przyjęciem zadania organu wykonawczego gminy, a więc bardziej operatywnego, nie zaś rady gminy, która obraduje i podejmuje uchwały na sesjach.

więc ekwiwalent może być.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #162 dnia: Styczeń 29, 2008, 19:54:45 »
 Propnuję przeczytać wcześniejsze posty innych forumowiczów w tym temacie, najlepiej od
 pierwszego hostu i sami będziecie mogli wyciągnąć stosowne wnioski.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #163 dnia: Styczeń 30, 2008, 00:21:12 »
Jeżeli nie znasz treści wyroku NSA w Warszawie w sprawie ekwiwalentu po prześlij  mi swój adres
 e-mail na PW to ci wyślę wyroki WSA w Lublinie i NSA w Warszawie i sam ocenisz co jest zgodne z
 prawem a co nie jest.
I co z tego skoro w naszym kochanym kraju wyrok w Warszawie , Lublinie nic nie znaczy dla urzędnika w Pcimiu Dolnym bo on ma instrukcję RIO i przed tą instytucją trzęsie dupą. Wyroki dotyczą tylko zaskarżonych przypadków i należałoby zaskarżyć własną gminę.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #164 dnia: Styczeń 30, 2008, 20:56:03 »
 Jeżeli Wójt czy Burmistrz nie stosuje się do zapisu ustawowego w sprawie wysokości wypłaty
 ekwiwalentu i nie zamierza tego zrobić to nie zostaje nic innego jak pozwać własną gminę do
 sądu. Jeżeli jesteś (ście ) stanowczy i zdecydowani  do uregulowania stanu prawnego w sprawie
 waszego ekwiwalentu to możesz ( możecie ) skorzystać z pomocy jak przypuszczm druhów
 z wykształceniem prawniczym, którzy zadeklarowali się na tym forum do reprezentowania strażaka 
 (ów) jako ich pełnomocnicy przed sądem. Jak przypuszczam jest to kwestia do dogadania się między
 zainteresowanymi stronami.
 Mogę tylko dodać, że w mojej gminie odbyło się bez sądu. Na nasz pisemny wniosek uchylono 
 uchwałę rady gminy. Wysokość ekwiwalentu została ustalona w 1 stawce, zgodnie z zapisem 
 ustawowym. Wcześniej obowiązywały 3 stawki znacznie przekraczające 1/175 przeciętnego
 wynagrodzenia. Argumentem, którym się posłużyliśmy był wyrok NSA w Warszawie.
 Odstąpiliśmy, tylko od wyrównania wypłaconego ekwiwalentu za okres ostatnich 3 lat.
 
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2008, 20:58:27 wysłana przez OSP Lichnowy »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #165 dnia: Styczeń 31, 2008, 01:16:34 »
I co z tego skoro w naszym kochanym kraju wyrok w Warszawie , Lublinie nic nie znaczy dla urzędnika w Pcimiu Dolnym bo on ma instrukcję RIO i przed tą instytucją trzęsie dupą. Wyroki dotyczą tylko zaskarżonych przypadków i należałoby zaskarżyć własną gminę.
[/quote]
Jak słusznie zaznaczył OSP Lichnowy możecie zaskarżyć gminę jak oni ale spróbujcie przekonać innymi sposobami.
RIO prowadzi kontrolę w urzędach pod katem m. in. legalności wydawanych decyzji i podejmowanych uchwał, kontrolują i nadzorują gospodarkę finansową Jednostek Samorządy Terytorialnego, czyli niech nie trzęsie dupą ten urzędnik bo nie ma przed czym RIO nie ma prawa się przyczepić do wypłacanego ekwiwalentu bo jest on zgodny z prawem.
Ja u siebie w gminie nie mogłem doprosić sie badań lekarskich i tak w jednym roku po kolegę do akcji przyjechała karetka na szczęście nic poważnego i gmina jak szybko przystąpiła z wnioskiem do PZU o odszkodowanie tak sprawa ucichła jak PZU poprosiło o aktualne badania lekarskie, dwa lata później ja trafiłem do szpitala na obserwacje po akcji oczywiście przez te 2 lata doprosić się nie mogłem Urzędnik tłumaczył również na zebraniach Zarządu gminnego ze przepisy nie mówią jasno kto ma za to zapłacić troche grzmiałem ze jak ktoś będzie kaleką to kto będzie płacił rente?? Sprawa szybko sie rozwiązała pozytywnie jak w ten sam dzień zaniosłem na jego biurko i wójtowej wydrukowaną opinie prawną ze strony Związku apropo finansowania OSP.
Podejrzewam ze u ciebie będzie podobnie jak nie idzie w ten sposób sie dogadać daj im przepisy i wyrok NSA.
Swoja drogą u nas nie mamy wypłacanego ekwiwalentu.
PS przepraszam za rozpisanie sie  ^_^
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #166 dnia: Styczeń 31, 2008, 10:07:07 »
 Jeżeli chodzi o badania lekarskie,to naczelnicy wszystkich OSP wiedzą czym to pachnie jeżeli stanie
 się coś strażakowi a nie miał on ważnych badań lekarskich i ubezpieczenia. Wobec tych co dopuścili
 strażka do akcji bez ważnych badań może zająć się prokurator a być może, że ktoś będzie musiał 
 wypłacać odszkodowanie lub rentę z własnej kieszeni, jeżeli nie dopilnował swoich obowiązków.
 Gmina ma obowiązek finansowania badań lekarskich. W moim przypadku robię wykaz strażaków,
 którzy mają zostać poddani badaniom lekarskim a Gmina wystawia skierowanie i pokrywa koszt
 badań.

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #167 dnia: Styczeń 31, 2008, 11:39:38 »
Zgadza się ale ja tą sytuacje z badaniami specjalnie przedstawiłem dlatego ze ten urzędnik od ciebie postępował jak ten nasz a pomogło przedstawienie przepisów o których zresztą pewnie on też wiedział ale było kiedyś tak ze wójtowa na straż dawała jak musiała teraz mamy nowego wójta Strażaka to jest inaczej  :mellow:. Teraz z badaniami jest już wszystko ok :)
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2008, 15:25:34 wysłana przez grzela »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #169 dnia: Luty 03, 2008, 15:37:35 »
I co wy na to:
http://www.kurierlubelski.pl/module-dzial-viewpub-tid-9-pid-50085.html
http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/812356.html

Szkoda, że autor artykułu nie dopisał małego szczegółu! Większość strażaków ochotników zrzeka się swojego ekwiwalentu na rzecz własnej OSP. To znaczy pobierają kasę, ale wpłacają na konto straży. W ten sposób maja środki na doposażenie jednostki w sprzęt. Szkoda, że o tym się nie mówi.

I tak społeczeństwo słysząc o pieniądzach patrzy na ochotnika przez pryzmat podpalacza. Czyli na 16,5 tyś normalnych rzetelnych ratowników patrzy tylko na tych 2 lub 3 rocznie.
A szkoda.

Tak też napisałem pod artykułem.

Co rozwiązań – uważam, że słuszne. Podtrzymuję tym samym moje poglądy.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #170 dnia: Luty 03, 2008, 18:09:11 »
Co do artykułu to szlag jasny chciał mnie trafić a to piep...  NIEKOMPETENTNY DZIENNIKARZ zwródźcie uwagę "Do tej pory mieli takie prawo, ale tylko w teorii: w przypadku emerytów, rencistów, uczniów, rolników i osób bezrobotnych (a więc większości strażaków ochotników) pieniądze się nie należały."
Co nie gra??
Jak wg mnie emeryci (kojarzona grypa osób po 65 roku życia, ale z wyłączeniem emerytów z mundurówki, a przepisy że do akcji mogą jeździć tylko osoby (...) które mają od 18 do 60 lat ) i renciści (z nimi to różnie to zależy od grupy itd ale lekarz który przeprowadza badania na strażakach biorących bezpośredni udział w akcjach jak by patrzył na sprawę rencisty??)

Brawo dla człowieka który w komentarzu sprostował sprawę  :rolleyes: MGNACZUS!!!
Nie pamiętam w tej chwili ale w strażaku była taka instrukcja ze możemy na "szkalujący" artykuł dać odpowiedź w postaci sprostowania gazeta ma obowiązek to zamieścić aha i to mają być suche fakty podważające co "dziennikarz" napisał.
No tak jak się o nas myśli w końcu w sejmie i rządzie to źle.
Pozdrawiam
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #171 dnia: Luty 03, 2008, 18:28:16 »
Czegoś tu nie rozumiem. Czyli cały ambaras o to, że dziennikarz nie napisał, że dostajemy cały czas kasę? Jeżeli o to się rozchodzi to i moim zdaniem dobrze - bo zaraz będzie gadanie ludzi, że 'dostają kasę to czego im jeszcze dawać'.
Wcześniej toczyła się zadyma na forum, że co to za strażacy-ochotnicy, którzy pobierają (należny im) ekwiwalent?
A teraz chcecie się chwalić, że go cały czas pobieraliście (nie w każdym przypadku)?
Jakoś nie mogę do końca zrozumieć co macie na myśli.

Ktoś już tam napisał komentarz, że zwiększy się liczba podpalaczy - prawda, bo ludzie zaczną w tym widzieć jeszcze większy interes.

Słusznie napisał Mgnaczus. Nie wszyscy biorą, (chociaż im się należy), a to już zmienia wizerunek wśród ludu.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #172 dnia: Luty 03, 2008, 18:46:57 »
Czegoś tu nie rozumiem. Czyli cały ambaras o to, że dziennikarz nie napisał, że dostajemy cały czas kasę? Jeżeli o to się rozchodzi to i moim zdaniem dobrze - bo zaraz będzie gadanie ludzi, że 'dostają kasę to czego im jeszcze dawać'.
Wcześniej toczyła się zadyma na forum, że co to za strażacy-ochotnicy, którzy pobierają (należny im) ekwiwalent?
A teraz chcecie się chwalić, że go cały czas pobieraliście (nie w każdym przypadku)?
Jakoś nie mogę do końca zrozumieć co macie na myśli.

Ktoś już tam napisał komentarz, że zwiększy się liczba podpalaczy - prawda, bo ludzie zaczną w tym widzieć jeszcze większy interes.

Słusznie napisał Mgnaczus. Nie wszyscy biorą, (chociaż im się należy), a to już zmienia wizerunek wśród ludu.

Emil
Cały kłopot w tym jak za pisanie na temat straży biorą się ludzie, którzy nie mają pojęcia, o co tak naprawdę chodzi.. No, bo jak w 382 wyrazy przelać bez skazy zawiły temat? Skoro nawet środowisko strażaków ochotników w tej kwestii jest podzielone?
Mnie osobiście irytuje tworzenie problemów i sztuczne rozdmuchiwanie spraw i tyle.

Po za tym to nie my interpretujemy błędne prawo.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #173 dnia: Luty 03, 2008, 19:10:06 »
Myślę, że powinniśmy dostawać pieniądze za wyjazdy ale trafić powinny one na konto OSP lub pozostać w gminie do wykorzystania.
Np. OSP XY w 2007 r przy akcjach przepracowała 120 godzin razy 6 osób = 720 godzin razy 10 zł/godzina = 7200 zł na OSP na sprzęt lub remont strażnicy i problem świrów podpalaczy za pieniądze załatwiony chyba zeby sie "patriota lokalny" trafił to problem.
A tak do ręki trochę godzi w idee strażaka ochotnika nie sądzicie??
Tylko gorzej jak są straże ktore mają bardzo duzo wyjazdow ale to powinny być tworzone pododziały na co jednak nie ma kasy :(
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Pieniądze za wyjazdy
« Odpowiedź #174 dnia: Luty 03, 2008, 19:52:44 »
Teoretycznie masz rację, bo zawsze tej kasy by było więcej w budżecie OSP.
Ale praktycznie, idąc na taki układ, do akcji przestanie wyjeżdżać 50% ochotników,
lub na dźwięk syreny będą przybiegać znacznie rzadziej.
Powinno być tak, żeby w budżecie gminy spokojnie starczało i na ekwiwalent i na zakup sprzętu, czy remont remizy, niestety tak nie jest.
A z resztą....
Ogólnie temat rzeka. Nie będę tu się znowu rozpisywał na temat radnych, ich pracy społecznej oraz ich diet. Dawaniu, czy zabieraniu pieniędzy.
Wystarczy przeczytać kilka wcześniejszych postów.