Autor Wątek: Szybkie natarcie  (Przeczytany 42354 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Szybkie natarcie
« dnia: Wrzesień 18, 2006, 22:24:52 »
Chcieli nyśmy zamątować do naszego samochodu szybkie natarcie. Czy wiecie może gdzie mozna kupić komplet (zwijadło, wąż itd.)? Jezeli macie to dajcie namiary bądz linki na firmy, sklepy gdzie mozna to dostac. Z góry dziękuje! Pozdrawiam!

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2006, 08:36:09 »
Cześć,
na stronie Bocaru widziałem ogłoszenie że sami robią :
http://www.bocar.com.pl/

Myślę, że ważne jest czy to szybkie ma być na wysokim czy normalnym ciśnieniu - przy wysokim, pewnie są większe wymagania co do wytrzymałości węży.

Osobiście bym Wam radził zastosować  najdłuższy jak się tylko da wąż (z tego co widziałem to są do 90 m) - jak zainstalujecie to prawdopodobnie większość akcji będziecie tym załatwiać.

Ja bym podzwonił po firmach karosujących - myślę, że jak sami nie robią to na pewno skierują na producenta.

A i jeszcze zastanówcie się nad rodzajem prądownicy do tego, jeśli macie możliwość przygotowania roztwory woda + środek pianotwórczy to moim zdaniem dobrze jest mieć prądownicę z nakładką do piany.

Upewnijcie się, co do jakości łożysk - pewna firma sprzedał do pobliskiej JRG nowy samochód gdzie szybkie natarcie miało panewki z aluminium - a jako, że to była jedyna możliwość podawania środka gaśniczego w tym wozie i że był on pierwszym wyjazdowym to bardzo szybko się skończyły.

My mamy oryginalne szybkie w samochodzie z Holandii 2 x 60 m, praktycznie tylko tym gasimy. Dodatkowy atut naszego rozwiązania to szybko-złącza pozwalające łączyć dwie linie w jedną o długości 120 m - kilka razy się przydało. Zakończenie mamy na pistoletach NePiRo, nie mamy możliwości podawania piany.

Pozdrawiam, Sylwek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2006, 08:42:10 wysłana przez Sylwek »

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2006, 12:34:22 »
Wszystko ładnie i pięknie  z tym szybkim natarcirm  jeśli nie było go do tej pory  to wybijcie sobie z głowy szybkie na wysokim to nie ten typ autopompy . Nowe tak są 2 zakresowe  { wysokie i niskie} stare tylko niskie  za dużo roboty i pieniedzy na nową pompe.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 02, 2006, 17:32:32 »
W moim rejonie jest jednostka, której BOCAR karosował nadwozie (GBA). Samochód wygląda całkiem nieźle, autopompa jest z tyłu jest jedno "ale": ta autopompa jest jednostopniowa a samochód jest wyposażony w linię szybkiego natarcia. Powiem tak: to natarcie nadaje się do podlewania ogródka ale nie do gaszenia pożaru, średnica węża wynosi ok. 3/4 cala (po zewnątrz). Dla mnie takie urządzenie na pompie jednostopniowej nie spełnia swojego zadania.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2006, 12:03:40 »
Mogę się mylić, ale czy czasem ostatnich przetargów na samochody średnie dla OSP nie wygrywają samochody z jednostopniowymi autopompami (tylko niskie ciśnienie)? Wg wymagań ZG ZOSP RP muszą mieć szybkie natarcie. (może to własnie dlatego ten samochód o którym napisał pszczoła ma wlaśnie takie rozwiązanie - po prostu by dostać dotację jednostka musiała zrobić wóz wg wymagań związku).

Jakoś też nie widzę "szybkiego" wykonanego wężem małej średnicy na niskim ciśnieniu.

Jeśli już by istniała potrzeba by mieć szybkie natarcie w samochodzie z autopompą niskiego ciśnienia to ja bym to zrobił podłączając 1 lub 2 W52 zwijając je i dołączając prądownicę turbo, ewentualnie z przystawką do piany.

Sylwek

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2006, 12:10:07 »
Masz rację  niby przestarzały jelcz 004 a miał takie zwijadło na w 52 przy pulpicie autopompy.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2006, 11:37:37 »
Z całym szacunkiem Panowie ale nie porównujcie natarcia w jelczu 004 z obecnymi urządzeniami. Powiedzcie co to za "szybkie natarcie" kiedy trzeba rozwinąć cały odcinek węża? Wydaje mi się że istota tego urządzenia polega na tym, że jest ono gotowe do działań natychmiast (po otwrciu zaworu) i tutaj głównie o to chodzi. Jeżeli ZG ZOSP określił taki wymóg a jednocześnie sugeruje montowanie w samochodach Dla OSP pompy jednostopniowej to albo ci Panowie nie mają pojęcia o specyfice służby albo......

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2006, 11:59:52 »
No właśnie nie mają ci panowie bladego pojęcia bo jeśli chodzi o typowe szybkie  z możliwością dowolnego rozwiniecia to fak że w jelczu jest nie wykonalne . Co do typowego szybkiego  na niskim ciśnieniu z pompą  jedno stopniową jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić  jak tu ktoś napisał  to by służyło tylko w zieleni miejskiej do kwiatków ,paranoja . A może w Z G. OSP jest jakis ogrodnik z wyksztaucenia  :huh:
Pozdrawiam Cięń em.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2006, 16:31:20 »
Ja mam takie szybkie natarcie na pompie jednostopniowej i powiem że wogóle się tego nie używa chyba że do zalewania terenu po pożarze trawy. Mało funkcjonalne na jednostopniowej i jeszcze tylko 20m. Popieram przedmówce, że takie rozwiązanie dobre do zieleni miejskiej.

Offline Głogoviak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
szybkie natarcie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2006, 12:56:10 »
przeszukałem internet i nigdzie nie znalazłem materiałów na temat szybkiego natarcia. Może ktoś z was mi pomoże? interesuje mnie cyz istnieje jakaś definicja szybiego natarcia? plusy i minusy jego, do czego się go używa itd.

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2006, 19:39:31 »
Używa się go do wszystkiego, w mojej jednostce szczególnie przy pożarach traw i poszycia leśnego. Nadaje się do gaszenia mieszkań ze względu na duże ciśnienie, mały wydatek wodny (małe straty popożarowe), można z niego uzyskać praktycznie każdy prąd gaśniczy (od zwartego do mgły wodnej), przy pożarach mieszkań, piwnic dużo łatwiej manewrować (działać) takim sprzętem niż np: wężem w-52. Efekt gaśniczy tego urządzenia jest duży ze względu na duże ciśnienie wody, mały wydatek wodny pozwala na długotrwałe działanie przy użyciu jednego wozu. A obrazowy przykład: przeciągnięcie 60 metrów linii szybkiego natarcia wypełnionej wodą nie sprawia żadnych kłopotów czego nie można powiedzieć o 3 odcinkach w-52. Moje spostrzeżenia oparłem na urządzeniu szybkiego natarcia z RENAULT Midliner 4x4 jak również z Jelcza 010 z autopompą Rosenbauer.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 11, 2006, 09:28:21 »
Oferta szybkiego natarcie jednej z firm. Bardzo ciekawy sprzęt tylko ceny zabójcze dla większości jednostek OSP
http://compact.inc.pl/index.php?id_page=4&id_group=19

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2006, 12:38:32 »
panowie zapewne chodzi wam o autopompy dwuzakresowe :mellow:
co do długości szybkiego natarcia to przy niskim ciśnieniu (0,8 MPa) zapomnijcie o długości 90m straty ciśnienia bedą tak duże, ż z prądownicy bedzie tylko sikało. 40m to raczej max, starcza do małych po.żarów traw, śmietników, niewielkich pożarów mieszkań, dogaszania itp. szybkie natarcie na pompie dwuzakresowej (4 MPa) to juz inna sprawa ale i tak najczęściej stosuje się 60 metrowe i to w zupełności wystarcza.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2006, 12:53:00 »
Oferta szybkiego natarcie jednej z firm. Bardzo ciekawy sprzęt tylko ceny zabójcze dla większości jednostek OSP
http://compact.inc.pl/index.php?id_page=4&id_group=19
Tu mamy cos tańszego http://www.pilartech.pl/doc/honda/honda.pompy.straz.html
 Swoja droga mam pytanie do jakiego cieżaru mozna obciążyć samochód marki lublin i ewentualnie żuk ,cieżarem szybkiego natarcia (poj. zbiornika )+ wiadomo podstawowy sprzet na samochodzie  by nie przekroczyć cieżaru masy krytycznej ??
( da sie wrzucić zbiornik 400 l.  - moze wiekszy własnej konstrukcjii).

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 29, 2006, 14:23:53 »
to cały qgregat gaśniczy, ale równie dobrze możnba się nim podpiąć w do zbiornika GBAM, a całość wstawic nprzykład w miejsce motopompy, nie jestem pewien ale do niektórych polskich autopomp były produkowane przystawkize stopniem wysokiego ciśnienia, ale zapewne to bardzo droga inwestycja

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 30, 2006, 23:37:05 »
Mam pytanie bo u mnie jest szybkie natarcie na pompie niskiego ciśnienia 0,8 MPa przez co jest praktycznie nie używane. Czy mając autopompe dwuzakresową możną razem używać węży na niskie ciśnienie ( W-52, W-75) i szybkiego natarcia, czy tylko jednego z powyższych??

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 31, 2006, 09:35:10 »
Miggru możesz używać wszystkiego naraz. U nas w samochodzie mamy dwa zwijadła 60 i 120 metrów używamy głównie 120m (dwa węże po 60m) jest bardzo praktyczne jak trzeba się przemieścić to układamy wąż na dachu i jedziemy dalej.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 31, 2006, 10:14:02 »
panowie zapewne chodzi wam o autopompy dwuzakresowe :mellow:
co do długości szybkiego natarcia to przy niskim ciśnieniu (0,8 MPa) zapomnijcie o długości 90m straty ciśnienia bedą tak duże, ż z prądownicy bedzie tylko sikało. 40m to raczej max, starcza do małych po.żarów traw, śmietników, niewielkich pożarów mieszkań, dogaszania itp. szybkie natarcie na pompie dwuzakresowej (4 MPa) to juz inna sprawa ale i tak najczęściej stosuje się 60 metrowe i to w zupełności wystarcza.
  Drogi kolego nie pisz najczęściej stosuje się szybkie 60 m bo SHL Kielce , Wawrzaszek , Stolarczyk  w nowych powozach stosują na ogół szybkie 40 metrowe. znam to z autopsji.  Co do  kolegi Walickiego  to spotałem lublina właśnie ze zbiornikiem  400l i elektrycznym zwijadłem szybkiego  co prawda miałem obiekcje co do napędu elektr. Ale chłopaki na tym działają i zapewnili mnie że nie ma problemów ze zwinięciem.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2006, 10:19:17 wysłana przez Cień »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 31, 2006, 10:37:40 »
ok.skoro tak mówisz więc tak jest, nie widziałem najnowszych dzieł tych firm, ale i tak sie skłaniam do 60m szybkiego natarcia, wydaję mi się ze to jest kompromis pomiedzy dłygoscią, gabarytami i stratami ciśnienia.
Antonio 08 120m? i jak ie sprawuje? czy strumień gaśniczy ma dobre parametry? to oryginalne rozwiązanie czy przeróbka i czy moze masz zdięcia ?

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 31, 2006, 11:44:12 »
Zgadzam się z tobą  nie raz i u mnie przydało by się  jeszcze ze 20m to faktycznie optymalne nie przeczę że niejednokrotnie brakowało ociupinkę i trzeba było rozwijac W52, co do szypkiego z niskim  twierdzę że to pomyłka i obojętnie o jakiej średnicy  mówimy  bo do tego o czym piszemy trzeba dodać jeszczę wydajnośc auto czy moto pompy dopiero rozwijać temat o  jednoczesnym działaniu na niskim i wysokim i ilości linji i jej długości. Bo przy montażu tego przez te firmy jest to uwzględniane { bilans poboru i wydatku}  by się nie okazało że pojazd wyposażony jest w 3 nasady tłoczne  a po otwarciu tej trzeciej nie okazało się że brakuje ciśnienia , jest to trochę teoretyzowanie  ale przy przerubkach zamiany pomp we własnym zakresie bardzo istotne.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 01, 2007, 14:18:12 »
Madmax29 samochód kupiliśmy z PSP i mówili, że długość węża wynosi 120 metrów - dwa odcinki po 60 metrów skręcone w połowie. Jęśli chodzi o prace to nie porównam Ci tego z drugą sześćdziesięcio metrową linią bo ma uszkodzony wąż i jej nie używamy, ale na stu dwudziestu metrach przy dopuszczalnym ciśnieniu osoba operująca prądem wody mysi się dobrze zaprzeć i włożyć sporo siły żeby utrzymać prądownice.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 01, 2007, 16:59:26 »
wykozystaliście kiedyś cała?
 moze lepiej byłoby połowe zdjąc i wstawić na drugie zwijadło zamiast uszkodzonego
pozdrawiam

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 01, 2007, 17:09:33 »
Przydało się i to nie raz, najlepiej spełnia swoje zadanie przy pożarach traw, nieużytków i ściernisk wystarczy rozwinąć kawałek węża i włączyć pompę. W tym roku planujemy wymiane uszkodzonego węża.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 02, 2007, 11:14:14 »
Madmax29 samochód kupiliśmy z PSP i mówili, że długość węża wynosi 120 metrów - dwa odcinki po 60 metrów skręcone w połowie. Jęśli chodzi o prace to nie porównam Ci tego z drugą sześćdziesięcio metrową linią bo ma uszkodzony wąż i jej nie używamy, ale na stu dwudziestu metrach przy dopuszczalnym ciśnieniu osoba operująca prądem wody mysi się dobrze zaprzeć i włożyć sporo siły żeby utrzymać prądownice.
Mam nadzieję że mówisz o szybkim  z wysokim ciśnieniem czyli 40 bar
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 02, 2007, 20:37:05 »
Oczywiście, że tak. Postaram się zrobić zdjęcia i je gdzieś wrzuce.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"