Autor Wątek: Szybkie natarcie  (Przeczytany 42467 razy)

Offline gruszek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 17, 2007, 13:29:39 »
A ja mam pytanie bo nie jestem pewny. Czy autopompa może jednocześnie pracować na wysokim i niskim ciśnieniu jednocześnie? Czy ma to jakiś wpływ na linie gaśnicze i skuteczność działania?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 17, 2007, 13:38:43 »
o ile wiem to może, wirniki wysokiego i niskiego cisnienia sa rozdzielone

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 17, 2007, 15:19:13 »
Panowie nie idzie tak czegoś przerabiać . Wypada zachować jakieś parametry .
Prąd wysoko ciśnieniowy by był skuteczny powinien mieć ok. 200 l/min przy 40 bar dla tego większość rozwiązań polskich ( 120 l/min ) to kpina .
Jak chcecie drugą linię dołożyć to pompa musi mieć min 400 l/min na wysokim , z reguły na zachodzie wąż jest średnicy fi 18 , te stosowane na Jelczach 14 , 10 , to przesada , jednak przy zwiększonej tam wydajności pompy parametry są ok. tylko za ciężkie , zbyt mało poręczne i właśnie czasem za dużo wody . Na zachodzie z reguły 2 x 60 m , czasami 2 x 90 m . Stosujemy łączenie 2 x 60 m , jest ok. tylko trzeba paru chłopów by je pociągnąć .
Problem powstaje gdy , dogaszamy lub działamy prądem przerywanym , w pompie bardzo szybko rośnie temperatura wody ,
Panowie co do pracy jednocześnie na niskim i wysokim ciśnieniu , mówicie o czystej teorii , lub nie zachowamy parametrów . Pompa wysoko ciśnieniowa z reguły , podbija tylko ciśnienie wytworzone na pierwszym stopniu ( nie pisze o polskich wynalazkach ) . Z reguły by na górnym mieć 40 bar na dolnym mamy 10-12 bar . No nie bardzo idzie pchać wodę pod takim ciśnieniem do węży . Przy 4-5 barach na dole , będziemy mieli ok. 18-20 bar do góry , a to już nie jest prąd skuteczny .
A teraz taka uwaga z doświadczenia , jak macie pompy łączone nisoko/wysko ciśnieniowe , radzę wywiercić w pokrywach nasad tłocznych otworki 2-3 mm , bo można się zdziwić .

Wszystkim polecam stosowanie wysokiego ciśnienia , skuteczność naprawdę doskonała – może trzeba trochę potrenować .

Pozdrawiam     
 

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 17, 2007, 20:07:27 »
miko nie zgodze się z toba , racja, pompa na zakresie wysokiego ciśnienia rzeczywiście podbija ciśnienie które wytworzyła pompa niskociśnieniowa (zwykłe łączenie szeregowe pomp odśrodkowych)i tyle zgodności z toba bo pompa niskiego ciśnienia ma zazwyczaj wydajność min 1600 litrów na minute przy ciśnieniu nominalnym,  wysokie ciśnienie 250-400 l/min  z prostego obliczenia wynika że autopompa może podac teoretycznie na klasyczne linie 1200, a na wysokim ciśnieniu400 l/min na szybkie natarcie. po uwzglednieniu strat cisnienia itp. itd śmiało mogę stwierdzic ze można jednocześnie zbudowac linie gaśnicze oraz uzywać jednocześnie szybkiego natarcia, chociaz sam jakoś sobie nie mogę przypomniec bym sam tak kiedys robił.
z otworkami w nasadach zgadzam się w 100%  :wacko:
PS. dzięki za prezentacje, bardzo interesujaca...

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 17, 2007, 20:40:25 »
Panowie mamy DAFA 2 x szybkie natarcie po 60 m kiedyś testowaliśmy po połączeniu w-52 pod 2 wyjścia autopompa dawała i niskie i wysokie ciśnienie a wspomnę że mamy autopompe rosenbalera o wydajnosci 2500 l

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 17, 2007, 21:06:11 »
czyli moja teoria zdadza się z praktyką   :wacko:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 17, 2007, 21:20:47 »
miko nie zgodze się z toba , racja, pompa na zakresie wysokiego ciśnienia rzeczywiście podbija ciśnienie które wytworzyła pompa niskociśnieniowa (zwykłe łączenie szeregowe pomp odśrodkowych)i tyle zgodności z toba bo pompa niskiego ciśnienia ma zazwyczaj wydajność min 1600 litrów na minute przy ciśnieniu nominalnym,  wysokie ciśnienie 250-400 l/min  z prostego obliczenia wynika że autopompa może podac teoretycznie na klasyczne linie 1200, a na wysokim ciśnieniu400 l/min na szybkie natarcie. po uwzglednieniu strat cisnienia itp. itd śmiało mogę stwierdzic ze można jednocześnie zbudowac linie gaśnicze oraz uzywać jednocześnie szybkiego natarcia, chociaz sam jakoś sobie nie mogę przypomniec bym sam tak kiedys robił.
z otworkami w nasadach zgadzam się w 100%  :wacko:
PS. dzięki za prezentacje, bardzo interesujaca...

Czytaj uważnie
Ja nie , podważam wydajności na naszym wozie pompa ma akurat 3200/400 , ale o ciśnienie . Jak na wysokim uzyskamy 40 bar to na niskim będziemy mieli 12 bar i co takim ciśnieniem chcesz robić , węże rozrywać ?? Ja na niskim zejdziesz do 4-5 bar to na wysokim będziesz miał 18-20 co nie jest już prądem skutecznym , bo leci jak z polewaczki . I dlatego mówiłem o otworach w pokrywach nasad . Używając wysokie ciśnienie , jak będzie , a z reguły tak jest przepuszcza jakiś zawór , to na nasadzie masz 12 – 15 bar , jak będziesz chciał otworzyć pokrywę , to daleko będziesz jej szukał .
I nie obraźcie się ale wysokie ciśnienie używam od 10 lat , zebrałem jakieś doświadczenia .
Więc powtarzam , w teorii tak – da się podawać jednocześnie na wysokie i niskie , w praktyce nie bo nie zgramy ciśnień , nie wydajności .   

Pozdrawiam

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 17, 2007, 23:05:58 »
Miko i tu masz racje nie chodzi o wydajność ale o ciśnienie na wysokim i dlatego najlepiej stosować w-52 lub szybkie natarcie które urzywamy najczęściej.Pozdrawiam

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2007, 21:54:08 »
miko jakiej pompy uzywacie?

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 20, 2007, 16:24:36 »
miko nie zgodze się z toba , racja, pompa na zakresie wysokiego ciśnienia rzeczywiście podbija ciśnienie które wytworzyła pompa niskociśnieniowa (zwykłe łączenie szeregowe pomp odśrodkowych)i tyle zgodności z toba bo pompa niskiego ciśnienia ma zazwyczaj wydajność min 1600 litrów na minute przy ciśnieniu nominalnym,  wysokie ciśnienie 250-400 l/min  z prostego obliczenia wynika że autopompa może podac teoretycznie na klasyczne linie 1200, a na wysokim ciśnieniu400 l/min na szybkie natarcie. po uwzglednieniu strat cisnienia itp. itd śmiało mogę stwierdzic ze można jednocześnie zbudowac linie gaśnicze oraz uzywać jednocześnie szybkiego natarcia, chociaz sam jakoś sobie nie mogę przypomniec bym sam tak kiedys robił.
z otworkami w nasadach zgadzam się w 100%  :wacko:
PS. dzięki za prezentacje, bardzo interesujaca...

Czytaj uważnie
Ja nie , podważam wydajności na naszym wozie pompa ma akurat 3200/400 , ale o ciśnienie . Jak na wysokim uzyskamy 40 bar to na niskim będziemy mieli 12 bar i co takim ciśnieniem chcesz robić , węże rozrywać ?? Ja na niskim zejdziesz do 4-5 bar to na wysokim będziesz miał 18-20 co nie jest już prądem skutecznym , bo leci jak z polewaczki . I dlatego mówiłem o otworach w pokrywach nasad . Używając wysokie ciśnienie , jak będzie , a z reguły tak jest przepuszcza jakiś zawór , to na nasadzie masz 12 – 15 bar , jak będziesz chciał otworzyć pokrywę , to daleko będziesz jej szukał .
I nie obraźcie się ale wysokie ciśnienie używam od 10 lat , zebrałem jakieś doświadczenia .
Więc powtarzam , w teorii tak – da się podawać jednocześnie na wysokie i niskie , w praktyce nie bo nie zgramy ciśnień , nie wydajności .   

Pozdrawiam

  Nie mogę się z tobą zgodzić nie raz używaliśmy i tego i wysokiego przy komurkach i jakoś nigdy nie rozerwało węża . Cały pic polega na tym by  nie wykożystywać  wydajności autopompy w 100 proc zostawić jakiś zapas wtedy starczy wody i na niskie i wysokie  czy wiesz jekie jest ciśnienie rozrywające dla klasycznych w 52 i w75 . Co do trudności owszem są przy podaniu wysokiego na max niskie trudno utrzymać  ale zawsze możesz zdławić prądownicą . Na koniec  operowałem wielokrotnie równocześnie tym i tym i awaryjność węży nie była nigdy większa niż gaszenia tylko niskim.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 20, 2007, 21:38:25 »
Znalazłem zdjęcie tego zwijadła o którym mówiłem (120m). Zwijadło po drugiej stronie jest o ok. 1/3 węższe (60m) niestety nie ma zdjęcia.

"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 24, 2007, 13:18:21 »
miko jakiej pompy uzywacie?


Holenderskiego Baherta 3200/400 

Cien ja nigdy nie powiedzialm ze nie idzie , tylko coś kosztem czegoś

Każde urządzenie ma parametry pracy , jak wiesz jaki jest prąd skuteczny wody na niskim i na wysokim , to wierz również że nie masz racji bo nie uzyskasz tych parametrów .
Poza tym  stosując ciśnienie 10 bar w standardowych wężach  ryzykujesz może nie uszkodzenie węża co wyrwanie kłów w połączniku , gdy nie będą prawidłowo skręcone . Jak Ci się to jeszcze nigdy nie stało to niebawem Cię to spotka  . Byle by w okolicy nie była głowa strażaka

Pozdrawiam

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 26, 2007, 17:25:54 »
Co do wyrwania kłów nie raz się  mi to zdarzyło przy działaniach w pepsi bywało pare razy  lecz nigdy przy opisywanym  wcześniej   pracy z szybkim na wysokim i niskim .. Lecz na tym sprzęcie działam od 2001 roku jak przyszedł do mojej jednostki bardzo często robią to u mnie i na innych zmianach daje to czas na rozwiniecie normalnej lini podczas gdy część już gasi. Co do głowy innego strażakaka to odpowiem ironicznie  czy o to samo czyli bezpieczeństwo zabiegają  Wawrzaszek , SHL Kielce czy Stolarczyk montując nasady tłoczne w obrębie pompy w tej samej skrytce przy pulpicie sterowniczym na wprost obsługującego i jakoś nikt się nie odzywa począwszy od Józefowa a skończywszy na komendancie  . Co do podawania wody to zawsze możesz przytłumić zaworem odpowiednią linie po to są zawory to nie tak że jak dasz ciśnienie to pompa pracuje w caqły świat i nie ma kontroli nad ciśnieniem pewnie że nie ma ciśnienia zegarowego czyli dokładnego ale można przymknąć  by odcinek nie był napięty jak baranie jaja tu nie potrzeba wielkiej filozofji nigdy nie naciskałeś nogą na odcinek.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 26, 2007, 20:00:26 »
jsli wasza pompa ma za dużego "pałera" proponuje wstawic przed zaworami kryze zmniejszająca przepływ. słyszałem o podobnym wypadku rozrywania węzy i strażacy zastsowali właśnie taka metodę

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 27, 2007, 12:31:21 »
Też o tym słyszałem  lecz jak narazie koledzy nie czują takiej potrzeby bo jak się przydusi może nie starczyć podania na piętro lub drabkę.  Co do rozrywania kłów to nie przesadzajmy  bo nie było by możliwości podać wody na BRONTO - 68m podłączony na 2 nasady na 75 normalne nasady żadne udziwnienia. Widzę że poniektórzy teoretyzują zbytnio to ostatnie tak dla informacji innym niedowiarkom.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 27, 2007, 15:39:42 »
Też o tym słyszałem  lecz jak narazie koledzy nie czują takiej potrzeby bo jak się przydusi może nie starczyć podania na piętro lub drabkę.  Co do rozrywania kłów to nie przesadzajmy  bo nie było by możliwości podać wody na BRONTO - 68m podłączony na 2 nasady na 75 normalne nasady żadne udziwnienia. Widzę że poniektórzy teoretyzują zbytnio to ostatnie tak dla informacji innym niedowiarkom.
Nie chce mi się dalej podnosić tematu opisywanych wyżej , ale nie przekonaliście mnie do pewnych rzeczy . A przede wszystkim od początku mylicie kwestie wydajności z ciśnieniami.
Od początku zresztą twierdzę , że w teorii jest to możliwe , tylko ma się nijak do oczekiwanych parametrów pracy . I naprawdę nie mówcie że , praca prądownika na 1 odcinku 52 , zakończonym prądownicą  , przy ciśnieniu 12 bar jest normalna .
Co do Bronto , Cień to nie jest sprawa wcale taka prosta i kłania się Hydrodynamika . Występują takie zjawiska choćby jak uderzenie zwrotne , które może w tym przypadku przekroczyć możliwości węży i połączników . Przy podawaniu wody na takie wysokości przy pomocy  suchych pionów , operator pompy musi mieć poukładane w głowie . Pracy takiej nie wytrzymują np. często standardowe zbieracze prądów wodnych. Pękają w miejscu mocowania klapki .

Pozdrawiam       

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 28, 2007, 10:14:13 »
A no właśnie poruszyłeś bardzo istotny aspekt , bo wiele żeczy można zrobić z ciśnieniem - udeżeniem gdy  obługujący pompe ma poukładane w głowie ,co do suchego pionu np. bronto to też występuje tam okresowy wrost ciśnienia przy zamykaniu chyba że lejesz  na zatopienie  wtedy nie musisz zamykać wody na monitprze.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 26, 2008, 19:14:44 »
 Mam takie pytanie o alternatywie dla drogich agregatów, co myślicie koleżanki i koledzy o zastosowaniu pompy wysokociśnieniowej o wydajnosci 350l/min i wysokosci podnoszenia 90m podłączonej do zbiornika 400l oraz linii utworzonej z wezy W-25 zakonczoną prądownica turbo 25. Czy ma prawo to sie sprawdzic??? Czy ktoś stosuje takie rozwiązanie??

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 26, 2008, 20:00:05 »
a coś więcej??
jakie ciśnienia, jakie węże?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 26, 2008, 20:07:01 »
Pompa:
Typ pompy QP-205SX
Medium czysta woda
Wydajność 350 l/min
Maksymalna wysokość podnoszenia 90 m
Maksymalna wysokość ssania 8 m
Średnica króćcy przyłączeniowych
ssawny 2 cale
tłoczny 2 cale
Typ silnika GX 160
Moc silnika 3,6 kW (4,8 KM) 3600 obr/min
Pojemność zbiornika paliwa 3,1 l
Zużycie paliwa 1,5 l/h
Wymiary (dł x szer x wys) 545 x 410 x 490 mm
Masa 27,6 kg


Węże standardowe: W-25
Ciśnienie robocze: 12 bar
Ciśnienie próbne: 25 bar
Ciśnienie rozrywające: 50 bar

Prądownica:Turbo 25, wydajność 40-150 l/min

A może coś w tym zestawie zmienić, tak aby to funkcjonowało....

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 26, 2008, 20:19:43 »
90m? czyli jakieś 9bar? to przecież nie pompa wysokociśnieniowa. pompy wysokociśnieniowe pracują w zależności od konstrukcji w zakresach ciśnień dla pomp dwuzakresowych i niektórych agregatów wysokociśnieniowych od 40 do 180 bar to całkiem inny rząd wielkości. 9 bar uzyskasz na zwykłej motopompie i jeśli chcesz sprawdzić jak to działa podłącz sobie do niej przez przełączniki jeden W-25. w tych węzach są zbyt duże straty ciśnienia by miały one większe praktyczne zastosowanie. w OSP na GBAM mamy szybkie natarcie z gumowego węża przekładkowego węża  fi 25 , linia ma 40 metrów i praktycznie nadaje się do bardzo niewielkich pożarów. miałem kiedyś okazję pracować na wężach szwedzkich o średnicy fi 38.  były dożo lżejsze niż W-52 a jednocześnie wydajność była na tyle duża że można było gasić tym niemal każdy pożar, o ile się nie przesadziło z długością linii. jednak co wysokie ciśnienie to wysokie ciśnienie  ^_^
pozdrawiam,
 PS. co u ciebie słychać MAX?
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2008, 21:01:22 wysłana przez madmax29 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 26, 2008, 20:24:53 »
Ciśnienie robocze 12 atm. - to nie do końca układ wysokociśnieniowy.
Poza tym kwestia przewożenia węży? Jeśli to ma być alternatywa dla szybkiego natarcia to powinny być na bębnie, ale skoro standardowe W-25 to należało by rozwinąć na całą długość, żeby woda przeszła - a to już nijak ma się do szybkości działania.
Trudno mi znaleźć zastosowanie dla tego zestawu. Mała wydajność jak na działania w terenie otwartym, znowu co do pożarów wewnętrznych ciśnienia znacznie niższe od linii wysokociśnieniowych.
Trzeba by było sprawdzić i się wypowiedzieć.

Ostatnio ćwiczyliśmy z wężami i i prądownicami o średnicy 38mm - wydają się najlepszym rozwiązaniem do mieszkaniówki (układ niskiego ciśnienia).

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 26, 2008, 20:32:14 »
szybkie natarcie to nie tylko bęben z nawiniętym wężem. można również złożyć wąż w harmonijkę , np. 2 odcinki, z prądownicą i przyłączone do nasady pompy. tez sie sprawdza, tylko dużo roboty przy ponownym składaniu

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 26, 2008, 21:25:52 »
Wiec dużo nie mówiąc pomysł niestety kiepski... wiec może jakieś inne pomysły panowie??? konkretnie chodzi mi tutaj o "zamontowanie wody" na fordzie... oczywiscie jak najmniejszym kosztem.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Szybkie natarcie
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 26, 2008, 21:41:36 »
szybkie natarcie to nie tylko bęben z nawiniętym wężem. można również złożyć wąż w harmonijkę , np. 2 odcinki, z prądownicą i przyłączone do nasady pompy. tez sie sprawdza, tylko dużo roboty przy ponownym składaniu

Zgadza się, tylko i w jednym i w drugim przypadku standardowe węże (płaskie) należy rozwinąć na pełną długość;)

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!