Autor Wątek: Lądowisko dla LPR  (Przeczytany 28501 razy)

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Lądowisko dla LPR
« dnia: Styczeń 17, 2012, 22:10:30 »
Nie znalazłem tematu który by pasował więc zakładam nowy. Jeżeli był podobno to przepraszam, nie znalazłem :cooo:


Interesuje mnie sprawa lądowiska dla śmigła. W mojej gminie jest jedno lądowisko gminne na którym śmigło siada w 90% przypadków, miejsce to niest oddalone od naszej miejscowości o 10km i dość często zdarza się, że osoby z naszego terenu są tam przewożone i tam zabierane przez LPR. Wszystko było ok do czasu aż, niestety śmigło musiało zabrać naszego gospodarza. No bo obcych jak obcych ale żeby naszego człowieka trzeba było wieść taki kawał i żeby sąsiednia jednostka zabezpieczała lądowisko to wstyd. Miejsc na lądowisko mamy nawet kilka  i chcielibyśmy zrobić u nas drugie (wiem, że w niektórych gminach w naszym powiecie są 2 lądowiska). I tu moje pytanie do kogo uderzyć z tą sprawą? Komendant powiatowy czy do kogoś z LPRu? Dodam, że jesteśmy w KSRG i śmigłowce też już zdarzyło się nam przyjmować.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2012, 22:36:59 »
Zgłoście się do podstacji LPR, pod którą podpadacie. Najprawdopodobniej sprawa obije się też o Urząd Lotnictwa Cywilnego, ale - Oni wszystko Wam wyjaśnią, dodatkowo przeprowadzone zostaną "obloty" nowego lądowiska, jeśli zostanie zaakceptowane. Generalnie sprawa to wypełnienie kilku kwitków (które będą też musiały przejść przez urząd gminy, ponieważ będzie to lądowisko gminne).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2012, 22:39:45 »
Wielkie dzięki, właśnie dowiedziałem się, że jutro będe w okolicy stacjonowania LPR więc podjadę i spróbuję się dowiedzieć wszystkiego;)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2012, 22:52:49 »
Dziwny zwyczaj – lądowiska Gminne wyznaczone są dla lotów nocnych – w normalnych warunkach sadzamy LPR gdzie popadnie byle by się  mieścił i było jak najbliżej zdarzenia . Czasami miedzy budynkami tylko z obawą spoglądamy by dachów nie zdmuchnęło z jakiejś szopki .

Wydaje mi się że jest jakiś brak komunikacji i uzgodnień w tym temacie .

Co ciekawe nie mamy nawet lądowiska Gminnego 5 km od centrum miasta mamy szpital z SOR i całodobowym lądowiskiem – a co z tym związane jeśli zajdzie konieczność dalszego transportu to i tak z tego miejsca . 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2012, 22:56:16 wysłana przez MIKO »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2012, 23:34:03 »
Pisząc o tym + oblotach miałem na myśli właśnie lądowania nocne  -_-
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 18, 2012, 09:29:45 »
Znajdujemy się w terenie sadowniczym, gdzie każdy kawałek ziemi jest obsadzony drzewami owocowymi dlatego nie zawsze obok miejsca zdarzenia jest gdzie posadzić śmigło. A gdy jest potrzeba wezwania śmigła to kierowca/lekarz z karetki pyta czy jest jakieś miejsce gdzie może usiąść śmigło, jak nie ma obok to jadą od razu na lądowisko gminne.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 18, 2012, 21:15:43 »
Cytuj
Znajdujemy się w terenie sadowniczym, gdzie każdy kawałek ziemi jest obsadzony drzewami owocowymi dlatego nie zawsze obok miejsca zdarzenia jest gdzie posadzić śmigło
Nie przesadzaj z tym miejscem. Pilot jak chce posadzi śmigło na ulicy w terenie zabudowanym, poza tym nie ma u was boiska piłkarskiego, albo innego placu około 30x30? to wystarczy.

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 18, 2012, 21:59:41 »
Wiem, że potrafi usiąść na ulicy w razie potrzeby bo już raz tak go przyjmowaliśmy ale u nas o miejscu dla niego zazwyczaj "decyduje" załoga karetki. To ona gdy jest na miejscu i nie widzi, miejsca dla niego to jedzie od razu na lądowisko gminne i tam śmigło siada. Mamy orlika(dość małe boisko) ale obok niego mamy plac który właśnie chcielibyśmy przeznaczyć pod to lądowisko.
Dziś niestety nie udało mi się niczego dowiedzieć, bo okazało się, że śmigło stacjonuje gdzie indziej niż myślałem(mój błąd). Planuje w najbliższym czasie przejechać do do naszego pogotowia i pogadać z załogami karetek.

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2012, 23:43:00 »
U mnie jest troszeczkę inaczej. To dowódca statu powietrznego (pilot) decyduje o tym, gdzie może bezpiecznie wylądować. Już kilkanaście razy byłem przy lądowaniu śmigła i przeważnie pilot stara się znaleźć miejsce jak najbliżej miejsca zdarzenia, żeby zaoszczędzić czas na przetransportowanie poszkodowanego. Zresztą jeśli załoga LPR nie ma rozpoznania w terenie to sami możecie nawiązać łączność radiową i pokierować go na odpowiednie miejsce, to nie przeszkadza, a wręcz pomaga. To my znamy teren i jesteśmy jako pierwsi na miejscu, a więc wcześniej możemy zbadać obszar lądowiska pod kątem bezpieczeństwa. Załogi karetek są od udzielania niezbędnej pomocy. W najgorszym wypadku pilot może podjąć decyzję, że nie usiądzie we wskazanym przez nas miejscu bo to do niego należy ostateczna decyzja. Co do lądowiska gminnego to jest takowe wyznaczone na stadionie, ale na szczęście nie było jeszcze potrzeby korzystania z niego. Nie bójcie się nawiązywać łączności ze śmigłowcem - to bardzo pomocne dla pilota, sam nam to mówił na szkoleniu.

Offline kamcio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 19, 2012, 11:51:19 »
@Lachu chyba trochę mnie nie zrozumiałeś.
 Pogotowie po dojeździe do pacjenta gdy stwierdza, że jest potrzeba przetransportowania go śmigłowcem pakuje poszkodowanego do karetki i pędzi z nim na nasze lądowisko gminne(po drodze informując o tym PSK który puszcza do tego jednostkę gminną-w której miejscowości znajduje się to lądowisko). My o tym, że kogoś z naszego terenu zabierało śmigło dowiadujemy się po kilku godzinach-dniach albo i po jeszcze dłuższym czasie.

Offline misza1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2012, 20:30:26 »
ja odsyłam tutaj wszystko opisane.
http://www.lpr.com.pl/pl/ladowiska.html

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 12, 2012, 16:49:00 »
Minister zdrowia chce wyjaśnień od lotniczego pogotowia.

Cytuj
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poprosił szefa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego o pilne wyjaśnienie w sprawie sobotniego incydentu, do którego doszło w Wielkopolsce.
.................
Według rzeczniczki Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na przewiezienie dziecka śmigłowcem nie pozwalały przepisy, które dopuszczają transport międzyszpitalny tylko z udokumentowanych miejsc i lądowisk.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/minister-zdrowia-chce-wyjasnien-od-lotniczego-pogo,1,5215642,wiadomosc.html

Cytuj
Ranne dziecko czekało kilka godzin. Nie było karetki, LPR odmówiło transportu


http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ranne-dziecko-czekalo-kilka-godzin-nie-bylo-karetki-lpr-odmowilo-transportu,270619.html

Cytuj
Dyrektor szpitala w Gostyniu, gdzie trafił ciężko ranny 5-latek, zapewnia, że jego placówka ma lądowisko dla helikopterów - na pobliskim stadionie sportowym.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/dyrektor-szpitala-mamy-ladowisko-na-stadionie-sportowym,270633.html

Szpital: LPR mogło lądować. Mamy dokument

http://www.tvn24.pl/szpital-lpr-moglo-ladowac-mamy-dokument,270633,s.html

Policja wkroczyła do szpitala.
Kto zawinił ws. rannego 5-latka?

http://www.tvn24.pl/policja-wkroczyla-do-szpitala-kto-zawinil-ws-rannego-5-latka,270666,s.html


« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2012, 19:00:19 wysłana przez grzela »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 12, 2012, 20:46:37 »
Polecam obejrzeć drugi film pod tym linkiem:
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ranne-dziecko-czekalo-kilka-godzin-nie-bylo-karetki-lpr-odmowilo-transportu,270619.html

Miałem trochę razy możliwość sadzać śmigła, i w dzień, i w nocy, wielokrotnie był czas pogadać z pilotami, trochę wypytać, ale takich bzdur, nie słyszałem dawno. Na siłę szukanie problemów co do wspomnianego lądowiska na boisku. Jeśli faktycznie ich przepisy są tak skonstruowane - albo należy je zdroworozsądkowo naginać (niestety), albo - po prostu zmienić. Ktoś dał ciała.
Sam kilkukrotnie widziałem śmigło lądujące przy "moim" szpitalu powiatowym, które zabierało pacjenta (często po kilku dniach) do bardziej wyspecjalizowanej placówki, jeśli jego stan się pogorszył i pomoc na miejscu nie była możliwa. Oficjalne, przepisowe lądowisko jest od bodajże miesiąca. Prędzej (część parkingu bez możliwości parkowania) po prostu od strony dwóch wjazdów zastawiana była chociażby przewozówkami - śmigło lądowało, zabierało/oddawało, startowało. Można? Można. Niiigdy nie było problemów. A tutaj...
Mam nadzieję, że wnioski z tej sytuacji będą wyciągnięte jak najszybciej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2012, 16:46:42 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 13, 2012, 08:36:43 »
Może powtórzą wypowiedż zastępcy dyr. LPR w telewizji, to będzie łatwiej zrozumieć. Jeżeli są to bzdury, to może kol. Sheldon wyjaśni, jak jest naprawdę. Proszę pamiętać, że w LPR nie funkcjonuje, niestety, zjawisko odstąpienia od zasad  powszechnie uznanych za bezpieczne.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 13, 2012, 08:41:57 »
Trzeba rozroznic sytuacje pomiedzy lotem w ramach hems a lotem transportowym.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 13, 2012, 12:21:58 »
Może powtórzą wypowiedż zastępcy dyr. LPR w telewizji, to będzie łatwiej zrozumieć. Jeżeli są to bzdury, to może kol. Sheldon wyjaśni, jak jest naprawdę. Proszę pamiętać, że w LPR nie funkcjonuje, niestety, zjawisko odstąpienia od zasad  powszechnie uznanych za bezpieczne.

Niech Sz. P. D. powie to matce tego umierającego dziecka.

http://www.tvn24.pl/5-latek-czekal-na-pomoc-rodzice-powinni-wytoczyc-proces,270730,s.html

Jaka jest różnica w lądowaniu na pastwisku, a lądowaniem na boisku sportowym podczas lotu ratującego życie ludzkie?

Mam nadzieję, że Prokuratura nie będzie pobłażliwa dla "obowiązujących procedur".   :kwit:  :wall:






Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 13, 2012, 13:00:17 »
Trzeba rozroznic sytuacje pomiedzy lotem w ramach hems a lotem transportowym.
To trzeba było  lot potraktowac jako hems.
 Wybacz troche ironii , ale dla mnie to wyglada mi mniej więcej tak że jak sie pali to pierwszy rzut wozów strażackich moze jechac w kazdych warunkach i wszedzie , ale jak akcja trwa dłużej i trzeba dowieźć np wode, ludzi i sprzęt na podmiane czy nawet paliwo, to wtedy już wozy dowożace owe "zaopatrzenie" powinny obowiązywac normalne przepisy , czyli ciezkie wozy tylko w określonych godzinach ( bo przecież cieżarówki maja zakaz poruszania się w okreslonych porach np. święta) , po określonych drogach ( różne dopuszczalne obciązenie ), odpłatnośc za przejazd odcinkami płatnymi itp ....  bo pierwszy rzut działa w ramach hems , a te kolejne już tylko wykonują usługę transportową.
Proszę pamiętać, że w LPR nie funkcjonuje, niestety, zjawisko odstąpienia od zasad  powszechnie uznanych za bezpieczne.
Może nie funcjonuje takie sformułowanie, ale czy ladowanie smigłowca w terenie przygodnym  np. na grząskim polu uprawnym , czy drodze komunikacyjnej nie jest odstąpieniem od owych  zasad  powszechnie uznanych za bezpieczne ?
Przecież śmiegłowiec powinien lądować wyłącznie w miejscach do tego przystosowanych, czyli z zachwowaniem wytrzmałości podłoża, odległości od  róznych obiektów, oświetlenia itp.  Może wiec inaczej się to u nich nazywa, ale  od strony pratycznej stosują taka zasade  bardzo często.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2012, 13:29:35 wysłana przez remfire »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 13, 2012, 13:55:27 »
Ja pierdolę - jestem ciekaw dlaczego nie jesteście tak oburzeni jak Komendant Skulich w piśmie do Polskiej Rady Ratowników Medycznych informuje że ma w d……….. noszenie i ewakuację poszkodowanych bo go nie obligują do tego przepisy . I tam jest ok. ? I jakby Pan Dyrektor szpitala  zwrócił się do PSP o taką pomoc i usłyszał odmowę – a ZRM ją słyszą często w stanach zagrożenia życia , a Pan Komendant sankcjonuje taką postawę profesjonalnej  formacji ratowniczej to jak byście to oceniali – a właściwie jak ocenialiście tocząc bój na kilka naście stron tego forum że my nie jesteśmy od tego i wówczas było ok ?   

To dlaczego nagle rusza Was sumienie .

W tym temacie można manipulować tragedią jak się czyni , albo odnieść się do przepisów . Z tego co wiem to Pan Dyrektor Szpitala przejął odpowiedzialność za poszkodowanego – ma oddział chirurgii dziecięcej i ma obowiązek zapewnić transport medyczny do innych placówek . Tak skonstruowano przepisy.  I najpierw należy spytać się Pan Dyrektora Szpitala co zrobił w tym zakresie . Czy ma umowę z firmą świadczącą transport medyczny i w jakim czasie , czy uzgodnił z miastem i LPR wyznaczenie lądowiska ( i niestety funkcjonuje coś takiego w przypadku lotów nie ratowniczych a transportowych )  a w tym przypadku jest to transport medyczny ponieważ poszkodowany trafił do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wyższych kompetencjach i możliwościach niż ZRM .

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 13, 2012, 14:57:00 »
Czyli zgodnie z obowiązującym prawem to dziecko powinno umrzeć! Tak?..

Przepraszam ale taka kontrowersyjna konkluzja mi się nasuwa z całego zamieszania.
Moim zdaniem po pierwsze Transport poszkodowanego powinien się odbyć ponieważ jego stan zagrażał poważnie jego życiu, po drugie zabrakło dobrej woli ze strony dyspozytorów. Przecież papier przyjmie wszystko trzeba było napisać ze był podjęty z wypadku i lecieć. Ale wcześniej lekarz decydujący o tym gdzie ma być transportowany poszkodowany mógł podjąć złą decyzję nie wynikającą z nierozwagi tylko np. nie możliwości ocenienia szczegółowo obrażeń wewnętrznych. Po zbadaniu w szpitalu tak się okazało i podjęto słuszną decyzję o transporcie.
Sytuacja obnażyła słabość i złe przygotowanie systemu.

Tak dla ciekawości odnośnie LPR i transportu poszkodowanego podam wam link do sytuacji jaka miała miejsce w sąsiednim mieście
http://www.nasze.fm/news,9658
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 14, 2012, 09:44:05 »
To dlaczego nagle rusza Was sumienie .
Teraz to ja tu czegoś nie rozumiem.  W wielu wątkach piętnujesz zachowania róznych osób, wytykajac im niechęć do niesienia pomocy potrzebującym , na zasłanianie się przepisami które nie przystają do zycia, podkreślasz że najważniejszym celem jest dobro osoby potrzebującej pomocy ( co w wielu przypadkach zgadza się z moimi odczuciami), a w tym przypadku krytykujesz tych którzy stawiaja właśnie dobro tego chłopca ponad suchymi zapisami w przepisach, procedurach itp. Dlaczego akurat w tym przypadku owe przepisy są ważniejsze od czyjegoś zdrowia ?  Dlaczego Twoje sumienie jest wrażliwe na wiele róznych sytuacji , a w tym przypadku widzisz to inaczej ?
Czy faktycznie ma być tak jak to podsumował @młody prezes w poście powyżej ?
 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2012, 09:47:32 wysłana przez remfire »

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 14, 2012, 12:23:52 »
Zastanawiam się tylko nad tym co by zrobili jak by to było ich dziecko. Dla mnie to jest chora sytułacja . Gubimy się w procedurch zapominając o tym do jakich celów powołane jest ratownictwo medyczne . 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2012, 12:29:32 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 14, 2012, 12:37:45 »
Transport sanitarny nie jest ratownictwem medycznym.
Jakby sie podczas lądowania smiglowiec sie rozbil to byla krotka pilka.
Lot transportowy nie jest lotem hems. rzadzi sie innymi prawami.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 14, 2012, 13:00:06 »
to w takim razie kto odpowiada za to że nie ma odpowiedniego do transportu lądowiska? Minister ?Fakt jest taki że coś nie działa jak należy w tym temacie :huh:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 14, 2012, 13:29:14 »
Wszystko działa tylko ktos nie dopilnował swojej działki.
Szpital ma miec chirurga dzieciecego na oddziale chirurgi dzieciecej a nie zwalac wine na lpr ze nie mają lądowiska.
jak to ma wygladac jest powiedziane, ale szpital olał temat a teraz zwala na innych.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Lądowisko dla LPR
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 14, 2012, 13:31:00 »
A ktoś wie dlaczego lot nie został potraktowany jako HEMS? Przecież zagrożenie życia było...