Autor Wątek: Ochotnicy Uzupełnią Stany ?  (Przeczytany 30247 razy)

Offline rtoip

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« dnia: Wrzesień 28, 2005, 22:00:04 »
Witam
W mojej KM przeprowadzono analizę, z której wynika że:
- statystycznie w ciągu kilku ostatnich lat najmniej interwencji jest w soboty  
  niedziele i  inne święta
- natomiast te interwencje które w tych dniach statystycznie występują mają mały  
  ciężar gatunkowy

W związku z tym d-ca JRG polecił dowódcom zmian by wyrazili opinie co sądza o tym gdyby np. w takich dniach na 24 godzinne służby przychodzili ochotnicy.
Pozwoliło by to zmniejszyć stan zawodowców i powysyłać ich na zaległe wolne.

Nie podano na jakich zasadach taka służba ochotnika miała by wyglądać, jakie by  miał obowiązki, co by mógł robić, na jakiej podstawie prawnej by się to odbywało.

Czyżby jakieś nowe przymiarki ?? czy u kogoś z was takie pomysły się pojawiły ??
 

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2005, 22:10:51 »
To nie jest głupi pomysł!
W OSP jest wielu ambitnych (i z reguły młodych wiekiem) chłopaków którzy nawet za darmo chcieliby pełnić takie służby. Oczywiście wykluczone moim zdaniem jest aby 90% zmiany w te dni stanowili tacy ochotnicy ale 5-6 na zmianie powinno być OK. Tylko że  musieliby być to ludzie naprawdę dobrze wyszkoleni i z tym może być kłopot.

Offline jasio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2005, 22:29:43 »

Miros - podcinasz gałąź na której siedzisz ...

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2005, 22:38:30 »
Jasio
Przepraszam-ale nie rozumiem...

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2005, 07:55:08 »
jasne to był by dobry pomysł bo o ile by nas w takiej sytuacji odpowiednio wyszkolili to dla PSP była by to "ulga" a dla OSP doświadczenie i podniesienie wyszkolenia tak bardzo nam potrzebnego

i jak zawsze jest ALE
bo np. po pewnym czasie jeśli mieli byśmy mieć za to nie płacone to poprostu był by oddziwiek niezadowolenia poniewaz świadczyło by to o nierównym traktowaniu członków OSP i PSP
musieli by to oczywiscie urególowac prawnie a w naszym kraju to wiadomo ze by to było ciężkie (chyba ze nowy sejm będzie mądrzejszy ale w to wątpie)
zwiększyło by to stopień przenikania sie OSP i PSP (a to jest akurat jak wg mnie duzy PLUS

jednak ogólnie to fajny pomysł
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2005, 10:07:11 »
jasio - pomyśl sobie że idziesz na zasłużony urlop (w JRG w mojej miejscowości są osoby które o tym marzą od dawna).

Po drugie - jak ambitny ochotnik posłuży u was na podziale powiedzmy kilka miesięcy to myślę że da sobie radę także z trudniejszymi akcjami. A wtedy nie tylko w weekend będzie wam mógł pomóc.

Np. w mojej jednostce mam ratowników medycznych, którzy na niejednej akcji się sprawdzili.
Z drugiej strony współczuje tym ochotnikom którzy musieliby współpracować z zawodowcami z założenia źle nastawionymi do OSP. A przecież takich na naszym forum nie brakuje.

Pozdrawiam i ustawiam się w kolejce do służby.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2005, 10:26:16 »
No zawsze troche doświadczenia ochotnikom by się przydało. Podstawa prawna jest, wystarczy zajrzeć do umowy między PSP a OSP z KSRG. I na tej podstawie to by mogło się odbywać. Nie wyobrażam tylko sobie żeby to trwało 24h. Ochotnicy też gdzies pracują, nie każdy jest w stanie aby poświęcić cały dzień, chociaż "dla chcącego nic trudnego". Napewno znacie takie przypadki że OSP wzywają by udała się do JRG, bo tam nie ma już żadnej wolnej ekipy do wyjazdu. Inaczej tego nie widzę, bo kto powierzy ochotnikom sprzęt należący do JRG. Ale jeśli by ochotnicy przyjechali swoim wozem to czemu nie. Płacil by im Urząd Miejski, normalnie tak jak za pożar.
I na tej podstawie to by mogło się odbywać.
Niektóre niedziele mógłbym ja np. poświęcić, soboty napewno już by odpadały.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2005, 11:12:16 »
Hehe...pomysł nie jest nowy..:)

Ochotnicy W Jrg?

Jestem za (praktykami).

Witek
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2005, 15:44:42 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2005, 12:23:35 »
Pomysł niczemu sobie! Ale na miejscu zawodowców bym uważał. Jasio ma rację - najpierw pójdziemy na zastępstwa, a potem ograniczą etaty do kierowcy, dowódcy i jeszcze jednego na wóz - a reszta?? Po co - będą ochotnicy jeździć

p.s. lepszym rozwiązaniem było by zatrudnić do PSP tyle osób, co faktycznie ma być na zmianie - i wtedy wszyscy by mieli wolne wg przepisów - albo przenieść tych wielkich strażaków co całe życie nie widzieli ognia tylko siedzą za biurkiem
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2005, 12:28:41 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2005, 12:55:45 »
pomysły wasi dowódcy mają orginalne  :D (może i ich trzeba zamienić na prezesów i naczelników OSP ;) ). Statystyki statystykami ale JRG nie równa JRG. Przypominają się mi  czasy i komendy gdy dyżurny  z kierowcą byli etatowi a reszta to ochotnicy. Czy przypadkiem wasi dowódcy nie biorą przykładów z komuny i czy przypadkiem nie chcą pozbawić się pracy ?? :ph34r:
To może wspólnie działać w JRG z OSP nawet ich autka garażować z naszymi - naprawdę chore pomysły !! :angry:
Pozdr

P.S Zatrudnić nowych na pełnych etatach.
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline grom@

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 128
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2005, 13:39:21 »
Pomysł może i dobry ale tylko po to aby nie zapłacić strażakom z podziału bojowego nadgodzin (które to nagromadzą się do końca roku), ale z czasem ktoś dla obniżenia kosztów może posłużyć się tym pomysłem i powoli zostną obniżone stany osobowe JRG, by za jakiś czas zlikwidować mniejsze jednostki.
Wniosek nasuwa się sam "Nie podcinajmy gałęzi na której siedzimy"

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2005, 14:05:46 »
Stępień przesadzasz :(
Po pierwsze. Nie wszystko co ma związek z komuną jest głupie!!! Właśnie za komuny wiele spraw rozwiązanych było o wiele mądrzej niż obecnie. Po drugie. Co masz do wspólnego działania OSP z PSP???Zastanów się człowieku bo tylko niepotrzebnie wywołujesz wojnę pomiędzy zawodowymi i ochotnikami.  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 29, 2005, 15:19:27 »
Cześć

Ciekawe czy to przejdzie i się rozprzestrzeni?
Z jednej strony byłoby ciekawie pojechać do JRG i się czegoś nauczyć... z resztą już teraz zdarza nam się jeździć od czasu do czasu swoim samochodem na zabezpiecznie miasta jak coś się dzieje i się robi pusto na garażach. Ale z drugiej strony to wydaje mi się to dość trudne do zrealizowania, przecież jak się jest ochotnikiem to też trzeba z czagoś żyć i czasem iść do pracy... może faktycznie wieczorki albo weekendy i święta dałoby się obskoczyć ale też nie wszystkie bo w końcu każdy też chce pomieszkać czasem w domku.

Piszę to bo ostatnio miałem problem żeby zebrać 6 ludzi na wyjazd od godziny 9 do 12 właśnie na zabezpieczenie miasta - ja i jeden kolega załatwiliśmy sobie wolne, mój brat akurat miał na później do szkoły, trzech kolegów zamieniło się w pracy na inne zmiany... reszta z około 20 czynnych nie mogła nic załatwić.

Ale może spróbować to jakoś policzyć - np. w mieście jest 3 JRG, powiedzmy, że w każdej jako uzupełnienie miałoby służyć 4 ochotników na 24 godzinnej zmianie i że ochotnik może służyć 2 razy w miesiącu wyjdzie, że potrzeba (30 x 4 x 3 )/2 = 180 osób. Ktoś potrafiłby to ogarną i dopasowac wszystkim służby tak żeby to jakoś pogodzić z pracą albo szkołą?
Spróbujmy dla weekendów - czyli tylko 8 dni w miesiącu, czyli (8 x 4 x 3)/2 = 48 osób. Tu już prościej, bo mniejsze prawdopodobieństwo kolizji z pracą.
Pozostaje tylko przeszkolić tyle osób, przebadać, uzbroić (raczej nie mam złudzeń jak na używanie sprzętu kupionego przez gminę do pracy poza nią w dłuższym okresie czasu zareagowałyby samorządy) ciągle uzupełniać stany, zatrudnić kilka osób do biura, żeby miał kto to koordynować...  moim zdaniem zawodowcy raczej na razie mogą spać spokojnie - ochotnicy ich nie zastąpią.

Inna sprawa to rodzaj praktyk albo stażu na JRG dla ochotnika. Można by to zrobić tak, że przeszkolony (na równi ze stażystą po kursie podstawowym PSP) z uzbrojeniem i ubezpieczeniem ze swojej jednostki OSP po uzyskaniu zgody gminy (w końcu chca mieć wyszkolonych ludzi) idzie do dowódcy JRG, dowiaduje się czy jest miejsce. Jeśli tak to w takiej sytuacji przez jakiś czas odbywa służbę pod okiem zawodowców podobnie jak stażysta po kursie podstawowym PSP i zdobywa doświadczenia, które potem zaprocentują przy akcjach w OSP. Od czasu do czasu w zależności od możliwości będzie mógł znowu iść do dowódcy i znowu wziąść jakieś służby żeby sobie "odświeżyć wiadomość" ale nie etatowo, regularnie i przez kilka lat zastępować zawodowców. Zawsze decyzja powinna należeć do dowódcy JRG albo dowódcy zmiany - jak nie będzie chciał delikwenta to go nie weźmie, na początek może go posadzić gdzieś na 2 wóz potem pogonić albo pozwolić pojechać na 1...

Sylwek  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 29, 2005, 16:56:42 »
Myślę, że nie ma co mówić o "Podcinaniu gałęzi..." bo rozumiem, że w obecnej chwili większość jednostek nie ma po prostu kasy na zatrudnienie wystarczającej ilości ratowników. Uzupełnianie stanów ochotnikami byłoby możliwe tylko do czasu zdobycia dofinansowania. Czyli jakieś pół roku...

 

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 29, 2005, 17:35:51 »
Powinniśmy skończyć z prowizorkami.
Ten pomysł też jest rozwiązaniem prowizorycznym, więc nie jest dobry.

Musi znaleźć się kasa na 4 zmianę i innego wyjścia nie ma, żeby PSP funkcjonowało tak jak powinno.
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 29, 2005, 17:51:44 »
Cytuj
Musi znaleźć się kasa na 4 zmianę i innego wyjścia nie ma, żeby PSP funkcjonowało tak jak powinno.
Ale tu nie chodzi tylko o PSP. Z punktu widzenia OSP to świetne rozwiązanie. Często jest tak, że ochotników nie wysyła sie do pewnego rodzaju akcji twierdząc, że nie mają wystarczająco dużo doświadczenia - co oczywiście jest zgodne z prawdą. Z drugiej strony ochotnicy nie mogą nabrać doświadczenia, bo nie są wysyłani do akcji. I koło sie zamyka. A praktyki w JRG umożliwiłyby przynajmniej stopniowe wyjście z tego błędnego koła.
Warunek jest taki, że powinien być zakaz zapychania ochotnikami dziur w zawodowcach. Innymi słowy, musiałyby być utrzymane stany osobowe wśród zawodowców, a ochotnicy ewentualnie jako dodatek.

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 29, 2005, 18:06:35 »
Cytuj
Musi znaleźć się kasa na 4 zmianę i innego wyjścia nie ma, żeby PSP funkcjonowało tak jak powinno.
:lol:  ale się uśmiałem.
Wodnik -nic nie musi. nie znajdzie się kasa i co? co zrobisz? zwolnisz się w proteście?

system mieszany IMHO jest nieunikniony. nie wszędzie ale nieunikniony..

zgadzam się z Tobą w drugiej części zdania.. "żeby PSP funkcjonowało"..(też chcę żeby funkcjonowało jak najdłużej..)
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2005, 18:33:14 »
Wszystko się zgadza! Zaczynąjąc służbę właśnie za tzw. komuny tak to właśnie w mojej KP wyglądało - pisałem już o tym na tym kiedyś na tym forum  ;) Czy bylo dobre? Trudno to jednoznacznie określić. Inne były czasy, warunki, mentalość, trochę zadania itd..
Chyba jednak tak nie powinno być. OSP jako bezpośrednie wzmocnienie JRG szczególnie w miastach, gdzie istnieją wspólnie - jak najbardziej na jakiś "zdrowych" zasadach, ale w pozostałych przypadkach jakoś sobie w obecnym stanie prawnym, organizacyjnym itp...  tego za bardzo nie wyobrażam. Choć z drugiej strony widzę jednak, że ku temu w jakiś tam sposób powoli zmierzamy. To może być początek końca JRG,  szczególnie w mniejszych miejscowościach i nie jest to moje odosobnione zdanie. Wg. mnie mimo wszystko to nie idzie dobrą drogą i powstanie kolejna "partyzantka". :( Cofamy się w imię czego - pozornych oszczędności? W rzeczywistości trzeba ich szukać raczej gdzie indziej   :angry: .
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2005, 21:21:53 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2005, 11:55:09 »
Uważam, że nie jest to mądry pomysł. Przełożę go na moje podwórko, nie chcąc urazić nieznanych mi członków OSP.
Podczas pełnienia ostatniej służby oficera w dyspozycji pojechałem do dwóch pożarów poddaszy budynków mieszkalnych. Przed PSP przybyły na miejsce miejscowe jednostki OSP. Mimo posiadania sprzętu ochrony dróg oddechowych nie przeprowadzili natarcia wewnętrznego. Przeprowadzili go dopiero nasi. Gdy pytałem czemu nie weszli, odpowiedzieli mi, że nie można było. PSP pokazało, że można. Reasumując, gdyby nie nasi, to OSP uratowałoby - przysłowiowe - fundamenty. Czy ktoś chciałby wchodzić do zadymienia w rocie z takimi strażakami? Czy można liczyć, że wyciągnęliby strażaka, gdyby go coś w środku przywaliło?
Co do analizy kalibru, zdarzeń w soboty i niedziele, to u nas poważne zdarzenia mają miejsce również w te dni. I to często.
Na marginesie dowódca, który to wymyślił, działa na szkodę PSP narażając ludzi, sprzęt i jej dobre imię.
Moim celem nie jest obrażanie tych członków OSP, którzy są strażakami "z krwi i kości". Ilu takich jest???

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2005, 13:47:58 »
Miros
Cytuj
Po pierwsze. Nie wszystko co ma związek z komuną jest głupie!!!
Wcale takich żeczy nie napisałem a twoje rozumowanie i interpretacje zostaw dla siebie, napisałem że biorą przykład z komuny jak to dawniej za dobrych czasów bywało. Dawniej też wiele rzeczy robiło się w czynie społecznym a i obowiązków było znacznie mniej taki i dla zawodowców jak i ochotników.
Cytuj
Po drugie. Co masz do wspólnego działania OSP z PSP???Zastanów się człowieku bo tylko niepotrzebnie wywołujesz wojnę pomiędzy zawodowymi i ochotnikami.
Człowieku jaka wojna czy Ty w Iraku nie byłeś przypadkiem :D . Poczytaj sobie obowiazujące ustawy i rozporządzenia a sam sobie dasz odpowiedź na twoje  :P wywody na tym forum.
Jaka wojna a na wspólne działanie jesteśmy zobowiazani ustawowo!!
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 30, 2005, 13:48:40 »
Witam.
Pomysł ma wiele „za” i „przeciw”.
Analizując wypowiedzi w tym temacie, należy podkreślić, że większość tych „za” to ochotnicy, przeciwni są natomiast zawodowcy. Potrafię zrozumieć argumenty chłopaków z JRG. Siłą zastępu jest jego zgranie i zrozumienie – „obcy” powoduje zachwianie więzi, ponadto tak naprawdę nie wiadomo co ten ktoś potrafi i na co go stać. W akcji nie ma czasu na wzajemne docieranie. To zrozumiałe i nie podlegające dyskusji. O pracę natomiast nie powinniście się obawiać, przynajmniej do czasu, kiedy ktoś nie zechce babrać się przy ustawie, próbując usankcjonować taką sytuację.
Z perspektywy ochotnika, pomysł dowódcy rtoip’a, wydaje się naprawdę atrakcyjny. Bo cóż tak naprawdę nas różni – tylko praktyka.(mówię tu o jednostkach z KSRG S2, S3 , nieźle wyposażonych). Wypowiadałem się już w tym temacie, proponując jako uzupełnienie JRG kierowców, jednak w świetle wypowiedzi azotoxa, może należało by się zastanowić nad taką praktyką dla strażaków uczestniczących w kursach d-ców OSP, nawet, jeśli miałby tylko uczestniczyć w nich ze statusem obserwatora. Podglądanie profesjonalistów przy pracy – to też forma nauki.
Wróćmy jednak do pomysłu pierwotnego.
Sensey, powiedział o podstawie prawnej takiego działania, wynikającej z porozumienia OSP i PSP w ramach KSRG. Zgoda, ale tylko w ramach współdziałania przy akcjach i ew. zabezpieczenia obszaru chronionego (to te nasze wyjazdy na zabezpieczenie miasta). Nijak nie uda się tego przypiąć ani zaadoptować do realizacji pomysłu na praktyki. Aby taki ochotnik mógł w świetle ustawy wziąć udział w takim przedsięwzięciu, musiałby zostać zadysponowany przez MSK, a takich procedur, dotyczących jednostki (jako osoby) jak wiecie u nas w straży nie ma.
Inna sprawa, to dodatkowe porozumienia między KP a Urzędami Gmin, bo jak wszyscy wiemy ochotnikowi za udział w akcji płaci gmina. Czy taka praktyka, to udział w akcji, czy w ćwiczeniach? Wierzcie, że Burmistrz, czy Wójt, niechętnie wyłoży ze swojej kiesy pieniążki, aby opłacić 24 godzinną w jego mniemaniu zabawę w strażaka. Pominąwszy dalszy busz wątpliwości związanych z ubezpieczeniami, odszkodowaniami itd., itp., sądzę, że pomysł – choć oryginalny w swojej istocie a może nawet wręcz rewolucyjny – nie doczeka się realizacji.
 
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 30, 2005, 13:51:17 »
Pomysł nie byłby taki zły gdyby nie to, że jest niewykonalny.  Już widzę reakcję burmistrzów, którzy nagle słyszą, że mają oddelegować swoje (bardzo nieliczne) wozy bojowe do dyżurowania w KP zamiast w swojej gminie.  W mojej gminie jest tylko 1 (słownie jeden) porządny wóz gaśniczy i nie widzę możliwości żeby stał o 20 km dalej. Po to jesteśmy na miejscu żeby skrócić czas dojazdu.  Druga sprawa to praca ochotników. U nas dzięki Bogu prawie wszyscy pracują, różnie - na lewo i prawo, najczęściej do wieczora, również w weekendy. Nie za bardzo dałoby się to pogodzić z jakimś grafikiem dyżurów.  Obecny system jest niezły, z zastrzeżeniem - kursy dla ochotników to totalna sztuka.  Może dyżury wypaliłyby w miejscowościach gdzie jest i JRG i OSP.  W przypadku dyżurów płatnych zrobiłaby się z tego dodatkowa praca - co by zostało z idei ochotnictwa. I która gmina chciałaby płacić za dyżury ochotników w innej gminie.  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 30, 2005, 14:11:40 »
OK. Azotox, nikt tu się nie obraża - bo podałeś przykład, który faktycznie jest dość częsty. Dodając do tego jeszcze inne opisy złych działań ratowników OSP możemy powiedzieć, że ogólny poziom wyszkolenia a raczej doświadczenia nie jest zadowalający.

Z tym, że Ty widziałeś  samodzielne działania zastępu czy sekcji OSP. Bez dowodzenia w postaci PSP. Zawinił tak na prawdę tylko dowódca akcji (OSP) bo wiedząc, że aparaty ODO są na wyposażeniu (i zakładając że wymiana powietrza i kontrola techniczna były aktualne) powinien jak najszybciej zarządzić natarcie. Zakładam że dopływ prądu został w porę odcięty.
Myślę, że gdybyś przyjechał jako dowódca PSP na miejsce i kazał im to zrobić to zrobiliby to bez zastrzeżeń.

I teraz właśnie przydałoby się żeby taki dowódca OSP popracował trochę na podziale. Wyobraź sobie że  masz do czynienia NIE z całym zastępem OSP tylko bierzesz sobie jednego do wozu - to co, myślisz, że nie będzie wykonywał prawidłowo wszystkich rozkazów? Ja uważam, że będzie. A po powrocie do swojej jednostki przekaże zdobyte doświadczenie pozostałym. I dlatego jestem za tym, żeby chociaż strażacy pełniący funkcję dowódcy mieli możliwość praktyki w PSP.  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 30, 2005, 15:49:48 »
No tak problemów robi się coraz to więcej. Myśle że dodatkowy problem jaki może sie pojawić to alkohol. Przeciez jak się wyśle ekipę z OSP np 6 osobową na 24h, to nie wierze żeby odmówili sobie wyjścia do pobliskiego sklepu żeby kupić coś niecoś. Sprzętu bym im nie powierzył napewno. Jedynie ze swoim samochodem i tu się rodzi kolejny problem że samochód ten powinien byc gdzies w terenie, czyli w odległej OSP, wójtowie i burmistrzowie też by robili problem - to pewne.
Jeżeli już to rzeczywiście tylko nieliczni winni tam iść, np naczelnicy, ewentualnie dowódcy sekcji. Napewno tam całej chołoty (przepraszam za wyrażenie) z OSP nie można wysyłać do JRG, bo oni tą JRG zdemolują.
Myślę że to własnie chłopaki z JRG, każdej JRG, powinni zadecydować, znaja oni wielu ochotników, wiedzą komu można zaufać a komu nie. W końcu to oni najbardziej odczują amatorstwo ochotników, a wiadomo że jest ich dużo.
Ochotnicy na tym tylko zyskają. Poniekąd i wójtowie na tym zyskają bo będą mieli więcej mądrzejszych strażaków.
 

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 30, 2005, 16:03:51 »
No i tutaj dotarliśmy do sedna sprawy. Tak jak słusznie zauważył Sensey jak to będzie z zachowaniem trzeżwości większości zwłąszcza tych po 30- stce ochotników. Bo pamiętam jak u mnie w JRG odbywał się skoszarowany kurs dla OSP. Większość ochotników interesowała tylko gorzała. Nie ćwiczenia, nauka, treningi ale właśnie gorzała. Owszem 2 czy 3 chłopaków było naprawdę w porządku-zawsze trzeźwi, ambitni, ale reszta...