Autor Wątek: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie  (Przeczytany 24761 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #75 dnia: Lipiec 21, 2008, 21:31:20 »
jestem chyba ostatnim z tego forum który rzucałby kamieniami w \"biuro\" jako że trochę lat tam przepracowałem i zdaję sobie sprawę ze specyfiki tej pracy.
Jeżeli by to ode mnie zależało wogóle nie ucywilniałbym biura. Jednak zupełnie inaczej rozmawia się z kolegą/koleżanką w mundurze niż z urzędnikiem służby cywilnej. Niestety kiedyś będzie już za późno....

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 21, 2008, 22:22:32 »
Witam!
 
Moim zdaniem, niektóre stanowiska powinny być  jak najbardziej cywilne (księgowa, sekretarki, bibliotekarki, "Panie z dziekanatu/rektoratów" itp).
Jednak nie rozpędzałbym się z ucywilnianiem wszystkich wydziałów i pozostawieniu np.: tylko operacyjnej w mundurze (z wiadomych względw). Bo tak jak wspomniał Mario:

j zupełnie inaczej rozmawia się z kolegą/koleżanką w mundurze niż z urzędnikiem służby cywilnej.

Znam kwatermistrza (w stopniu strasznego strażaka :wacko: ) , który sporo się nawojował jak komenda szykowała się do zakupu nowych "nomexów". Dostał na ten cel  od 01 więcej kasy niż zwykle, a dodatkowo negocjował z firmami jak najlepsze warunki zakupu. Dowiadywał się w innych komendach co i gdzie kupowali oraz jak im się mundury sprawdzają w warunkach bojowych . Zależało mu na tym żeby PB chodził w porządnych "ubrankach".  Z własnego doświadczenia wiedział, jakie znaczenie ma  to w jakich mundurach działa się podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.
Osobiście wątpię by jego "cywilny odpowiednik" walczyłby o nie z podobnym zapałem. Nie ta sama motywacja.  Przecież nie wszystko co ważne w książkach  napisano.  -_-

Pozdrawiam,

Garrity
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2008, 22:24:26 wysłana przez Garrity »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 22, 2008, 08:48:39 »
... Osobiście wątpię by jego "cywilny odpowiednik" walczyłby o nie z podobnym zapałem. Nie ta sama motywacja.  ...
Jeżeli sądzisz, że każdy kwatermistrz mundurowy tak postępuje to wyjaśnij dlaczego strażacy w innych komendach mają odmienne odczucia. Wydaje mi się że jest to kwestia podejścia do tematu/pracy czyli jakim jest się pracownikiem, a nie fakt czy chodzi się w mundurze lub garniturze.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 22, 2008, 10:13:04 »
Wtrącając swoje 5 groszy do tematu: uważam, iż w Komendach występuje mnóstwo etatów, które można by przekształcić na cywilne i wcale nie doprowadziłoby to do jakiegoś wielkiego chaosu.
Czytając wasze wypowiedzi naszła mnie jedna myśl którą chciałbym się podzielić: w naszych KG/W/M/P większość osób jest na etatach mundurowych (widać to na imprezach wręczania medali awansów itp) ale jeżeli chodzi o pełnienie takiej funkcji jak Oficer Operacyjny to jakoś nie wszystkich tam widać - czy wtedy już nie są mundurowymi???? (być może są wytyczne które wykluczają pana czy panią X z grona osób mogących pełnić tą funkcję) Ale ja osobiście uważam, iż skoro posiada etat mundurowy, nosi mundur i jest oficerem to co jeszcze taką osobę może wykluczyć???
Wiec powinniśmy się zastanowić czy napewno nie powinniśmy część etatów zrobić cywilnymi:)
PS witam po długiej bezaktywności.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 22, 2008, 10:21:04 »
Wiec powinniśmy się zastanowić czy napewno nie powinniśmy część etatów zrobić cywilnymi:)

A może po prostu powinniśmy (my??) sie zastanowić nad tym jak wyegzekwować od "biurowych" funkcjonariuszy pełnienie służby a nie odwalanie roboty....

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 22, 2008, 14:46:37 »
Już widzę (bez urażenia niektórych) jak na miejsce działań przyjeżdża oficer specjalizujący się na co dzień w trudnych i ważnych dla PSP tematach, lecz nie związanych z działalnością operacyjną i w imieniu komendanta przejmuje dowodzenie.  :rolleyes:
Przecież najlepszy nawet strażak wyłączony na dłuższy okres z działki operacyjnej staje się wtórnym analfabetą pozostając wysokiej klasy specjalistą w tym co robi.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 22, 2008, 15:02:22 »
Piotrze.
Z całym szacunkiem. Nie dyskutujemy nad "możliwościami taktycznymi" oficerów KP/M, lecz nad zasadnością ucywilniania niektórych stanowisk. Zgadzam się, że stanowisko sekretarki nie musi być "mundurowe". Jednak nadal twierdzę, że "dzika" cywilizacja może przynieść więcej złego, niż dobrego. Etaty cywilne można traktować jako wsparcie działalności PSP, przekazując ucywilnione etaty mundurowe na działania tzw. liniowe.  Jakiś rok temu toczyła się podobna dyskusja. Podałem wtedy za przykład dyrektora szpitala (marketingowca), który w celu redukcji kosztów, zakupywał tańszy sprzęt, przypominający tylko dotychczas używany. Wyolbrzymię teraz problem, ale nie chciałbym, aby kwatermistrz, czy też "cywilny komendant (nawet takie głosy słyszałem) zakupił mi na PB nożyce do blachy zamiast Holmatro - bo taniej. Poza tym, tak jak wcześniej napisałem utrzymanie etatów mundurowych na niektórych stanowiskach może być (wbrew pozorom ) korzystne dla strażaków z PB.

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 22, 2008, 15:10:11 »
Przecież najlepszy nawet strażak wyłączony na dłuższy okres z działki operacyjnej staje się wtórnym analfabetą pozostając wysokiej klasy specjalistą w tym co robi.  -_-
Wytłumacz mi kolego po co wyłączać strażaka z działki operacyjnej, bo tego nie rozumiem skoro był dobry w tym co robił??
w moim poście chodziło mi raczej o to, że są etaty mundurowe, które zajmowane są przez osoby w stopniu oficera, ale nie posiadają wiedzy aby pełnić funkcję OO, więc można by taki etat ucywilnić.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 22, 2008, 15:35:36 »
Zapytam czysto hipotetycznie: Czy wykładnią do ucywilnienia stanowiska ma być zdolność strażaka je zajmującego do pełnienia służby OO? Co jeśli w kraju znajdzie się komenda, gdzie komendant nadaje się do kierowania akcją jak przysłowiowa d..a do trąbki - ucywilnić stanowisko?

Offline Garrity

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 22, 2008, 17:06:04 »
... Osobiście wątpię by jego "cywilny odpowiednik" walczyłby o nie z podobnym zapałem. Nie ta sama motywacja.  ...
Jeżeli sądzisz, że każdy kwatermistrz mundurowy tak postępuje to wyjaśnij dlaczego strażacy w innych komendach mają odmienne odczucia. Wydaje mi się że jest to kwestia podejścia do tematu/pracy czyli jakim jest się pracownikiem, a nie fakt czy chodzi się w mundurze lub garniturze.  -_-

Piotrze.
Zgadzam się z Tobą, że "jest to kwestia podejścia do tematu/pracy czyli jakim jest się pracownikiem." Podając za przykład tego kwatermistrza, chciałem tylko pokazać, że dzięki temu iż ma on wiedzę praktyczną (zdobytą w boju)  ma większą świadomość, jaki ważne jest by na PB był dobry sprzęt. Ktoś bez tej wiedzy mógłby się, aż tak się nie angażować, tylko szukać oszczędności. (Np. tak jak napisał sam_go o nożycach do blach i Holmatro).
Wiem też, że nie każdy kwatermistrz tak postępuje. Niestety.


Zapytam czysto hipotetycznie: Czy wykładnią do ucywilnienia stanowiska ma być zdolność strażaka je zajmującego do pełnienia służby OO? Co jeśli w kraju znajdzie się komenda, gdzie komendant nadaje się do kierowania akcją jak przysłowiowa d..a do trąbki - ucywilnić stanowisko?

Ucywilnić Komendanta  :wacko: 
(Wiem, wiem. Marzenia ściętej głowy... -_-)


A może po prostu powinniśmy (my??) sie zastanowić nad tym jak wyegzekwować od "biurowych" funkcjonariuszy pełnienie służby a nie odwalanie roboty....

Wprowadzenie takiej rotacyjnej służby na PB "biurowym" niekoniecznie byłoby takie złe, a i obsady na wozach byłyby pełne. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że taki nieobyty "biurowiec" mógłby narobić na wyjeździe niezłego bigosu. Poza tym, jeżeli ktoś sporo za biurkiem przesiedział, to ma prawo zapomnieć niektórych rzeczy z czasów pełnienia służby na podziale. Czyli zanim zaczniemy uzupełniać nimi braki na zmianach, trzeba by zorganizować kursy "przypominająco/doszkalające"  -_-

Pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2008, 17:15:00 wysłana przez Garrity »

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 23, 2008, 08:26:41 »
Cytuj
Wprowadzenie takiej rotacyjnej służby na PB "biurowym" niekoniecznie byłoby takie złe, a i obsady na wozach byłyby pełne.

Pewnie, tylko weż pod uwage to, że w mniejszych komendach jest dużo tzw samodzielnych stanowisk pracy. Jesli weźmiesz takiego biurowca na podział (co jakiś czas) to przysługuje mu później 48 godz. wolnego, a robota biurowa leży, bo nie ma go kto zastąpić. Poza tym jesliby to (ta robota) było np przygotowanie jakichś dokumentów związanych z pieniędzmi dla ludzi, to znając mentalność ludzką - powiesiliby go na "jajach", bo co ich to obchodzi, że miał służbę w PB, skoro obi nie mają w teminie wpływu na konto.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 23, 2008, 09:01:33 »
... twierdzę, że "dzika" cywilizacja może przynieść więcej złego, niż dobrego. ... nie chciałbym, aby kwatermistrz, czy też "cywilny komendant (nawet takie głosy słyszałem) zakupił mi na PB nożyce do blachy zamiast Holmatro - bo taniej. ...
Zgadzam się, że jak to określiłeś "dzika cywilizacja" przyniesie więcej szkód niż pożytku. Dlatego też działania takie powinny być dobrze przygotowane i przeprowadzone.
Temat nie jest nowy - pamiętam czasy kiedy strażaków rozbierano z mundurów (ucywilniano) i po jakimś niezbyt długim czasie ponownie robiono z nich mundurowych. Jeżeli po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw przyjmie się jakiś kierunek działania to należy go konsekwentnie realizować. 
I pytanko, jaką różnicę sprawi Ci sugerowany przez ciebie zakup zrobiony przez kwatermistrza/komendanta cywila lub mundurowego. I tak będzie do d..y. Zgodzisz się chyba, że mundur nie zawsze jest oznaką prawidłowego myślenia - gdyby tak było to ta dyskusja byłaby bezprzedmiotowa.  ^_^ :rolleyes: ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 24, 2008, 08:55:50 »

Cytuj
Pewnie, tylko weż pod uwage to, że w mniejszych komendach jest dużo tzw samodzielnych stanowisk pracy. Jesli weźmiesz takiego biurowca na podział (co jakiś czas) to przysługuje mu później 48 godz. wolnego, a robota biurowa leży, bo nie ma go kto zastąpić. Poza tym jesliby to (ta robota) było np przygotowanie jakichś dokumentów związanych z pieniędzmi dla ludzi, to znając mentalność ludzką - powiesiliby go na "jajach", bo co ich to obchodzi, że miał służbę w PB, skoro obi nie mają w teminie wpływu na konto.
W szkołach pożarniczych jakoś działa takie przychodzenie biurowych na PB i nikt nie narzeka - oczywiście nie przychodzi księgowa, czy kasjerka ale np wykładowcy obsługa techniczna itp więc dlaczego nie mogliby przychodzić u nas panowie z wydziału technicznego, operacyjnego czy kwatermistrzowskiego??
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2008, 09:14:45 wysłana przez mario68 »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 31, 2008, 23:05:31 »

W szkołach pożarniczych jakoś działa takie przychodzenie biurowych na PB i nikt nie narzeka - oczywiście nie przychodzi księgowa, czy kasjerka ale np wykładowcy obsługa techniczna itp więc dlaczego nie mogliby przychodzić u nas panowie z wydziału technicznego, operacyjnego czy kwatermistrzowskiego??

Pewnie mogliby gdyby wasz komendant to polecił, pracuję w komendzie w tórej pełnienie służby tzw"biurowych" w SK jest normą a nie marginesem a i w PB też służby jak trzeba to sie obejmuje. Przy czym nie wiem dlaczego nie działa to w drugą stronę dlaczego np.: d-ca zmiany nie rozpisze przetargu, czy też dlaczego nie poprawi planów operacyjnych?? Tego nie wiem dlaczego to ma działać w jedną stronę ?

Offline Spell

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 06, 2008, 12:51:57 »
Witam
Tak krótko:
Sekretarka, kadrowe, finanse- cywile
Operacyjna, prewencja. kwatermistrzowsko-technicznia- mundurowi (z tym, że kwatermistrzowsko-technicznej można by też dać cywilne etaty poza naczelnikiem oczywiście)
Jestem zdania, że tam gdzie nie trzeba stopnia to nie powinno go być, a te stopnie i kasę dać chłopakom z podziału.

Offline kiler

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 06, 2008, 19:05:36 »
Co za różnica mundurowy czy cywil
Czy uważacie że gdyby podział bojowy był by nie mundurowy to by nie gasił pożarów.
to dlaczego udaje się to zakładowym służbom ratowniczym.
Więc jeśli formacja mundurowa to mundurowi
a jeśli cywilna to cywile.
i tej zasady się trzymajmy a nie mówmy że jedni robią coś lepiej od drugich bo wszystko zależy od profesjonalnego podejścia do pracy pracownika.


Offline owad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 06, 2008, 22:56:04 »
Moim zdaniem trzeba w PSP ucywilnic.
1 - zlikwidowac szkoły dzienne pożarnicze SAP-y , SGSP , inne niesie to za sobą duże oszczędności dla państwa, i pewnośc przyjęcia niewypaczonych szkołami dziennymi oficerów,
2 - przeprowadzac badania szczegółowe pod względem zdrowia psychicznego wychodzących po powyższych szkołach stanowiących później kadrę kierowniczą ,  doprowadzającą do stanu ucywilnienia, bo stwierdzili iż po tych szkołach nie nadają się na stanowiska strażackie i trzeba przyjąc cywila zdrowego na umyśle.
3- zmienic rozporządzenie i zapis by komendantem Powiatowym, wojewódzkim i głównym był cywil menadzer bo narazie tylko te stanowiska nie mogą by cywilne np w biurze bo jaby to komendant mógł siebie najbardziej zapracowanego człowieka ucywilnic



Offline kordzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 07, 2008, 09:31:22 »
Minimalna obsada KP PSP V kat. to 10 ludzi  w systemie codziennym z cywilami włącznie, najczęściej 9+1. jeżeli odjąć K-ta i jego Z-cę, to do służby w dyspozycji zostaje 7, z czego np. 2 to kobiety-podoficerowie. Do pełnienia dyżurów domowych zostaje więc 5 oficerów i aspirantów, czyli ledwo mieszczą się w granicach określonych przez rozp. o pełnieniu służby przez strażaków PSP. A jeszcze łatają dziury na SK. Jeżeli więc coś można jeszcze ucywilnić, to tylko etaty podoficerskie zajmowane przez kobiety. Pytanie co z nimi zrobić skoro zawsze pracowały w biurze? Podział odpada z przyczyn oczywistych,a na SK też jest coraz więcej wymagań i nie jest dziwne, że panie nie bardzo chcą- płacz, stres itd. Tak więc może w większych KM/KP jest jeszcze co ucywilniać, bo liczba etatów strażackich na to pozwala, lecz w kat. IV-V KP 2 etaty cywilne to max i trzeba się naprawdę zastanowic jak to ustawić, żeby wszystko działało. Jednak moim zdaniem jest to prawidłowe, że osoby nie mające nic wspólnego z działalnością ratowniczą nie musza być strażakmi, a właśnie cywilami.

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 07, 2008, 14:33:44 »

W szkołach pożarniczych jakoś działa takie przychodzenie biurowych na PB i nikt nie narzeka - oczywiście nie przychodzi księgowa, czy kasjerka ale np wykładowcy obsługa techniczna itp więc dlaczego nie mogliby przychodzić u nas panowie z wydziału technicznego, operacyjnego czy kwatermistrzowskiego??

Pewnie mogliby gdyby wasz komendant to polecił, pracuję w komendzie w tórej pełnienie służby tzw"biurowych" w SK jest normą a nie marginesem a i w PB też służby jak trzeba to sie obejmuje. Przy czym nie wiem dlaczego nie działa to w drugą stronę dlaczego np.: d-ca zmiany nie rozpisze przetargu, czy też dlaczego nie poprawi planów operacyjnych?? Tego nie wiem dlaczego to ma działać w jedną stronę ?
dlatego to działa w jedną stronę gdyż strażak jest kształcony na wszystkich po kolei kursach szkołach do podjęcia działań w celu ratowania życia i mienia a nie do wystawiania faktur czy do ustawiania przetargw od tego co się orientuję są inne kursy i szkoły (napewno nie mundurowe) a mundur do czegoś zobowiązuje.

Offline klementyna133

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 10, 2008, 12:45:17 »
Witam
Powiedzcie Panowie, czy w związku z ucywilnieniem kadr,organizacji, finansów i przeniesieniu etatów funkcjonariuszy na koszt PB, widzicie kobiety na podziale? Jaki macie do tego stosunek? A może znacie takie przypadki przeniesienia kobiet.  Proszę o konkrety.  :klol:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 10, 2008, 13:35:41 »
jeśli nie na podział to może na PSK? kiedyś pewna pani aspirant sie skarżyła na forum na takie właśnie przenosiny

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 10, 2008, 19:24:19 »
Witam
Powiedzcie Panowie, czy w związku z ucywilnieniem kadr,organizacji, finansów i przeniesieniu etatów funkcjonariuszy na koszt PB, widzicie kobiety na podziale? Jaki macie do tego stosunek? A może znacie takie przypadki przeniesienia kobiet.  Proszę o konkrety.  :klol:

"....koszt PB...." - koszt to coć negatywnie odbieranego :) a obdzielenie PB dodatkowymi etatami to już pozytyw:).
Osobiście pod nomex nie zaglądam i płeć na podziale bojowym jest mi obojętna - warunki stawiane strażakom PB są mniej więcej równe i to bez względu na płeć. Zatem jeżeli ktoś jest strażakiem to czy w biurze czy na PB da sobie radę. Natomiast w sposób naturalny wykruszą się osoby, które posiadają tylko "status strażaka".
Przypadki znam 2 ale nie będę ich opisywał na forum - jak to mówią zbyt wąskie towarzystwo :). Tak czy inaczej oba przypadki mimo wielkiego larum podniesionego na początku okresu po przeniesieniu sprawdziły się na swoich nowych stanowiskach. :) - przynajmniej tak mówią.

Pozdrawiam służby w PB nie należy się bać wszystko co nowe - trochę strasznie wygląda.

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 10, 2008, 23:10:47 »
Cytuj
- warunki stawiane strażakom PB są mniej więcej równe i to bez względu na płeć

"mniej więcej" - stanowi dla mnie wielką różnicę.

Jestem jak najbardziej, żeby kobiety mogły pracować na PB pod jednym warunkiem, a mianowicie, że będą tam pracować jako strażak, a nie jako obecnie "strażaczka - ozdoba zastępu". 

Chodzi mi o to by wszyscy wykonywali pracę za którą im płacą.
Jak kobieta chce być ratownikiem to niech robi to co ratownik i niech ma stawiane takie same wymagania jak ratownik - a nie "mniej więcej"

pozdrawiam hakowy

Offline Motorola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 10, 2008, 23:31:54 »
Witam kolegów ,dziwne piekiełko co niektórzy zrobili by a i tak nic by nie zyskali tak zwanym ucywilnieniem .Tak jak kilku kolegów napisało jest to służba mundurowa i tego się należy trzymać ,naiwnością jest to że będzie więcej kasy ,bzdura totalna .Dlaczego sramy we własne gniazdo i zamiast bronić jeden drugiego to bardzo szybko wytykamy innym ich nieprzydatność .Przypomina mi to ciągłą walkę podziału bojowego z pracownikami biurowymi .Zacznijcie wszyscy głośniej mówić o fatalnych zarobkach ,Jesteśmy strażakami z wieloma kwalifikacjami,wymagania rosną z roku na rok a kotłujemy się i wyliczamy grupy, ciekaw jestem co ratownik by zrobił w wydziale księgowym,widziałem takich cwaniaków ,lecz gdy przychodzi cokolwiek załatwić w biurze to niczego nie potrafi napisać.Jesteśmy grupą zawodową najwyżej cenioną i co ,cieszymy się z podwyżek w wysokości 30-50zł przecież to nawet nie pokrywa inflacji.Gwarantuje wam wszystkim że nie było by tego tematu gdybyśmy zarabiali w granicach 4tyś.Może całkiem zlikwidować KP,KM? a zostawić KW z etatami cywilnymi dla kwatermistrza ,księgowości ,destrukcja stanowisk trwa tylko do czego to doprowadzi?.Mamy tyle związków zawodowych może też je ucywilizujemy.
Pozdrawiam.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 10, 2008, 23:34:40 »


"mniej więcej" - stanowi dla mnie wielką różnicę.


Za "mniej więcej równe" autor rozumie iż zadania wykonywane przez poszczególnych strażaków podziału bojowego są różne. Inne zadania wykonuje kierowca inne d-ca zastępu. I wcale się nie dziwię @hakowy, że robi Ci to różnicę bo i powinno.

Chodzi mi o to by wszyscy wykonywali pracę za którą im płacą.
Jak kobieta chce być ratownikiem to niech robi to co ratownik i niech ma stawiane takie same wymagania jak ratownik - a nie "mniej więcej"

Jestem tego zdania również choć również dopuszczam, że jak się kobitka zna na rzeczy jak dla mnie oddam się pod jej dowodzenie, o czym kolega @hakowy zapomniał - tak myślę :) bo nie wzięcie pod uwagę funkcji dowódczych w ramach akcji przesiedlenia z biur na PB byłby dla kobiet dyskryminujący. Raczej wiele z nich nie byłyby skłonne tych funkcji objąć ale szansę takową należałoby pozostawić.