Autor Wątek: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie  (Przeczytany 24692 razy)

Offline Krasnoludek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« dnia: Czerwiec 26, 2008, 15:25:05 »
W dniu 25 czerwca br odbyło się w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie spotkanie kierownictwa PSP - jednym z tematów było ucywilnianie stanowisk - co o tym sądzicie.
Proszę o swoje wypowiedzi i przemyślenia.
link
http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/news/&n=30657
pozdrawiam.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2008, 18:18:57 »
szkoda że w newsie nie ma żadnych konkretów...

Ale wracając do meritum - na pewno dla kilku stanowisk biurowych ucywilnienie w żadne sposób nie wpłynęłoby na "sposób" wykonywania obowiązków służbowych. Jednak kwestia rozwiązania tego problemu jest bardzo ciężka. "Wyrzucić" do cywila prewentystów, kadrowych, księgowych, "gaciowych" raczej się nie da i jest to słuszne bo jakim prawem pozbawiać ludzi mających ileś lat służby nabytych praw i świadczeń. Przeniesienie ich na PB celem wzmocnienia nie rozwiąże problemu chyba że komendy dostaną dodatkowe etaty cywilne na uzupełnienie tych zwolnionych stanowisk w biurze. Ale z drugiej strony to też pozorna oszczędność bo kto przyjdzie pracować na stanowisku w administracji państwowej za 1000 zł bez perspektyw.
Jedyne rozsądne wyjście to zakaz zatrudniania na pewne określone stanowiska biurowe funkcjonariuszy w przypadku zwalniania się dotychczasowych zajętych stanowisk (np odejście na emkę).
Tylko jest jedno "ale" - porządny "prawdziwy" komendant powinien przejść na swojej drodze zawodowej zarówno PB jak i pewne wydziały komendy żeby mieć pojęcie o tym co go może spotkać - a w przypadku zakazu obejmowania stanowisk biurowych przez funkcjonariuszy będzie to nie do zrobienia (oczywiście nie dotyczy to dowódców jednostek którzy w jeszcze większym stopniu sa w stanie liznąć każdej biurokratycznej działki) .

Oczywiście to moje skromne zdanie. ;)

Offline Oomphiak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2008, 20:42:20 »
W policji dążą żeby wszystkie stanowiska były "obstawione" mundurowymi, ale przeciaż cywile
to oszczędność nie ma problemu np. z wcześciejszymi emeryturami.... [dużo ironii]

"Są dwie rzeczy nieskonczone wszechświat i głupota ludzka,
choć nie jestem pewien co do tej pierwszej" A.Einstein

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2008, 21:19:02 »
Baaa, a wojsko (oni mają jeszcze większe zarobki niż strażacy i policjanci)
a  mundurowych jak mrówków.
Patrz np. w klubach sportowych (biegacze, piłkarze itp.) Noszą mundur tylko po to żeby reprezentować wojskowe kluby sportowe.

My jako formacja, jak zwykle musimy być świętsi od papieża.

 

Offline czeles

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2008, 21:40:55 »
To ucywilnienie to w tym momencie trochę lipa, przychodzą cywile do biura z korpusu służby ciwilnej i zarabia brutto tyle co odchodzący funkcjonariusz, a nie wyślesz nowej pani na zawody OSP i nie wpiszesz jej na dyżur domowy do grupy operacyjnej. Tak naprawdę to cała oszczędność po prostu na tym że cywil nie ma przywilei mundurowego np. wcześniejsza emerytura, sorty itp. W KM/P PSP są to oszczędności trudne do odczucia, a roboty dla 8-godzinnych strażaków przybywa.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2008, 23:27:23 »
U mnie w komendzie osoby na etatach KSC wcale tak dużo nie biorą, tym bardziej, że są to cywile na etatach naczelnikowskich (w KW). W pewnym sensie jest to dobre (ucywilnianie), ale wiekszość stanowisk naczelniczych zostawiłbym strażakom, między innymi z powodów, o których mówił mario68. Ewentualnie starszy spec no max to z-ca n-ka, ale nie we wszystkich wydziałach oczywiście. O ile opera, prewa to tzw oczywiste oczywistosci, to księgowość można niemal całkiem ucywilnić, nieco kwat bo przetargi, zamówienia publiczne itp to też oddzielna bajka, no i srodki europejskie. Kadry można nieco, organizację, bhp raczej nie i wiadomo, szkoleniówka tez jakos nie bardzo. Jeśli podział ma być docelowo wzmocniony (nawet po przewinięciu się "pokolenia" strażaków, powiedzmy kilka lat) to ucywilnianie rozbudowanej machiny biurokratycznej jest koniecznością. Do niektórych rzeczy naprawdę nie trzeba wykształcenia pożarniczego, wystarczy bystrość, głowa na karku i nieco rozumu (mówię tu o "strażackich biurach"). Pozdro
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2008, 00:34:32 »
Ja bym proponował w wielu przypadkach UCZŁOWIECZENIE niektórych na stanowiskach a potem dopiero ewentualnie ucywilniać stanowiska

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2008, 08:14:20 »
Sam jestem kwatermistrzem w Komendzie gdzie jest 57 funkcjonariuszy i nie widzę żadnego powodu by tę funkcje pełnił właśnie człowiek w służbie. Pożarnicza wiedzę jaka na tym stanowisku jest potrzebna można nabyć na tygodniowym szkoleniu.
Ale to tylko moje zdanie.

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2008, 16:14:02 »
,,ucywilnianie machiny biurokratycznej jest koniecznością,, ... nie wiem czy pracujemy w tej samej strazy pozarnej , nota bene panstwowej. gdzie ta machina w komendach powiatowych czy miajskich, ja jakos po ostatnich zmianach kadrowych jej nie widzę.
wwielu jednostkach  ucywilnianie znaczy - pistolet komendanta, bo; ,, my cie tu kolego ucywilnimy,, oczywiście wypaczajac sens całego ucywilniania w psp. ja jestem daleki od ucywilniania... bo z cywila nie ma przeozenia na dodatkowe czynnosci zwiazane ze sluzbą, to tak jak jeden z kolegów wczesniej powiedział; słuzby , wyjazdy , zawody, itd... zawsze to obsługuje ... ta biurokratycna machina, która jest teraz w szczatkowych ilościach. a jescze jak jest w powiecie ponad 100 osp... i wyslij tam cywila... ha ha ha .
ktos pisał o przetargach... pewnie cywile tez to moga robić... ale na pewno nie za 1200 zl... no i co z odpowiedzialnością... no i zamiast jakości może byc... byle jakoś.

Offline Krasnoludek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 28, 2008, 18:23:14 »
Dziękuję za podjęcie szanowni koledzy tematu.
Moim skromnym zdaniem nie ma odpowiednich ustaw, które pozwalają ucywilniac etaty strażackie zgodnie z logiką. Ustawa o PSP nie pokrywa się z ustawą modernizacyjną i ustawą o służbie cywilnej. Nigdzie nie ma zapisane na jakich stanowiskach może byc zatrudniony pracownik cywilny i jakie musi miec wykształcenie, staż pracy tak jak to jest określone w ustawach strażackich. Jeden akt jest sprzeczny z drugim a są równorzędne. który jest ważniejszy bo ja myślę że nasz. Proszę o odpowiedz. Nie mówi się też o tym że strażaka można ucywinic przenieś go o np kilka grup niżej a na jego miejsce przyjąc cywila.
Tak więc ucywilniamy swoich nie oferując im równorzędnych stanowisk nawet na PB.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 28, 2008, 23:14:10 »
Jestem w kwatermistrzowstwie od miesiąca na zwolnieniu zastępuje mnie księgowa wg regulaminu KP no i technik 1/2 etatu (cywil) i stażysta, (który 3 miesiące patrzył na moją pracę i się uczył) no i dają sobie  radę. Kwat , księgowość i kadry dla cywili bez zbędnego problemu. Może dopiero wtedy niektórzy docenili by prace strażaka - biurowca. No i problem jest jak przedstawiają powyższe wypowiedzi , jakie stanowiska dla przeniesionych na PB bo napewno róznorzędne się nie znajdą? No i jakie pieniądze dla pracowników cywilnych, bo w korpusie służby cywilnej jest lipa, u nas inspektor ds. organizacyjnych (sekretarka-cywil- jakieś z 800 zł netto). Nie chciał bym być Komendantem i pracowac w sytuacji gdzie ponad połowa to cywile. A dodatkowo i na pierwszym miejscu szanowna KG PSP niech pomyśli na ucywilnieniu Szanownych Księży Kapelanów PSP!!!!Ot tyle w temacie......

Offline Krasnoludek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 29, 2008, 12:32:27 »
Nie mam nic przeciwko ucywilnianiu stanowisk bo jestem strażakiem i robotę też mogę robic lepiej czy gorzej na PB. Problemem jest utrata grupy zaszeregowania i dodatku. Kiedyś ktoś mnie posadził na danym stanowisku. Mam nienaganną opinię liczne nagrody ale jak to ktoś pisał widzimisie komendanta. Teraz po roku tracę kilka grup - a Pan Kubiek pisał modernizacja z zasadami - ale jakimi komendanckimi.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 29, 2008, 23:04:54 »
No właśnie.... Wg. mnie powinno to się odbywać na zasadzie :po odejściu na emeryturę strażaka dane stanowisko "ucywilnia" się i przyjmuje się na ten etat cywila. W inny sposób można zrobić wielu ludziom krzywdę. No chyba że zaproponuje im się równorzędne stanowisko w tej samej Komendzie.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 30, 2008, 13:27:28 »
Ja uważam, że jak ktoś chce przejść na podział to też nie krzywdzący sposób, by stanowisko zajął cywil.

Offline Krasnoludek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 01, 2008, 21:30:46 »
Tak jak piszesz to nie krzywdzący sposób by stanowisko zajął cywil.
ale jak masz np. 12 gr uposażenia to dla jakich celów masz je traci. Dla takich np. że nie podpiszesz komendantowi lewego przetargu na VW. I przyjmuje suię cywila znajomego. pytam

Offline diablo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 01, 2008, 22:05:18 »
Krasnoludek112 - wyjdź w końcu z krzaków i powiedz głośno o co ci chodzi. Od jakiegoś czasu wtrącasz jakieś wpisy na forum, z których nic nie wynika. Widzę, że jesteś dobrze zorientowany (nowi KW, jakieś ustawione przetargi itp.), tylko że na tym forum poza tobą nikt nic z tego nie rozumie. Odwagi i konkretów życzę.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 02, 2008, 00:50:56 »
Jak na mój gust troll
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 02, 2008, 10:03:57 »
co prawda jestem już na emce ( ufffffffffffff) ale zabiogre głosik.

Uważam za jak najbardziej sluszne ucywilnianie stanowisk w biurzach. Kadrowa, organizacyjna, kwartemistrz i księgowa mogą być na etacie cywilnym. Stanowistka jakie zajmują powinny przejsć na PB.
Grupy np. naczelnika wydziału kwatremistrzowskiego i glownej księgowej można dać na PB finansowo podnieść od d-cy zmiany do starzysty ( każdy podskoczyłby ok np. 1 grupę)
Do czasu odejscia na emke obecnych pracowników pozostaje bez zmian, a nowo przyjmowani do biura na te etaty tylko cywlile.

Mam jeszcze pytanie poza tym temetam. Czy nie uważacie że jest kilka  etatów w KP, bez których można się obejść?
np. zastępca d-cy JRG w jednostce z 10 etatami na zmianie. ^_^
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline Krasnoludek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 02, 2008, 10:10:44 »
diablo poczytaj to się zorientujesz.
o panu mówiącym o trolach nie komentuje bo to d.....

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 02, 2008, 11:20:18 »
A co miały znaczyć jakieś twoje bliżej niezidentyfikowane wypowiedzi??
Niektóre owszem były z sensem, ale tylko niektóre.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2008, 11:22:00 wysłana przez Michaszs »
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 02, 2008, 12:10:04 »
ekhem.Bardzo prosze, aby zaprzestać flejmu.
Problemy proszę zgłaszać moderatorom za pomocą
specjalnej opcji. pozdrawiam :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 02, 2008, 13:34:36 »
Jestem w kwatermistrzowstwie od miesiąca na zwolnieniu zastępuje mnie księgowa wg regulaminu KP no i technik 1/2 etatu (cywil) i stażysta, (który 3 miesiące patrzył na moją pracę i się uczył) no i dają sobie  radę. Kwat , księgowość i kadry dla cywili bez zbędnego problemu. Może dopiero wtedy niektórzy docenili by prace strażaka - biurowca. No i problem jest jak przedstawiają powyższe wypowiedzi , jakie stanowiska dla przeniesionych na PB bo napewno róznorzędne się nie znajdą? No i jakie pieniądze dla pracowników cywilnych, bo w korpusie służby cywilnej jest lipa, u nas inspektor ds. organizacyjnych (sekretarka-cywil- jakieś z 800 zł netto). Nie chciał bym być Komendantem i pracowac w sytuacji gdzie ponad połowa to cywile. A dodatkowo i na pierwszym miejscu szanowna KG PSP niech pomyśli na ucywilnieniu Szanownych Księży Kapelanów PSP!!!!Ot tyle w temacie......

Po pierwsze.
Ktoś wcześniej podał dobry przykład, że strażacy pełniący służbę w systemie codziennym jeżdżą także na inspekcje OSP, obsługują zawody strażackie, zebrania OSP, uroczystości OSP, pełnią dyżur domowy jako oficer operacyjny lub członek grupy operacyjnej, itp, itd. więc pytam czy to wszystko załatwi cywil??? Powiecie zaraz, że przecież chodzi tylko o niektóre etaty żeby je ucywilnić - owszem tylko żeby to nie przybrało rozmiarów niepokojących bo czy tych 5-6 strażaków w KP łącznie z dowódcami JRG będzie w stanie to wszystko załatwić? NIE! Najprostszy przykład: max. 88 godz. dyżuru domowego w miesiącu i do tego przeznaczonych będzie np. 5-6 osób - rachunek prosty - mało (a gdzie urlopy, choroby, delegacje, itp.).   
Po drugie.
Jak w cytacie. Jakim prawem księża zatrudnieni w PSP są oficerami, i to często na wysokich stanowiskach? Po co mi w województwie kapelan, który jest st. kpt. czy też majorem?! SKANDAL! Dla mnie wystarczyłby ksiądz cywil! Ale który wtedy przyszedłby do straży???? Za takie pieniądze, żaden!!! A gdzie tu miejsce na służbę Bogu i bliźniemu? Czysty śmiech!


Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 02, 2008, 14:18:58 »
Po drugie.
Jak w cytacie. Jakim prawem księża zatrudnieni w PSP są oficerami, i to często na wysokich stanowiskach? Po co mi w województwie kapelan, który jest st. kpt. czy też majorem?! SKANDAL! Dla mnie wystarczyłby ksiądz cywil! Ale który wtedy przyszedłby do straży???? Za takie pieniądze, żaden!!! A gdzie tu miejsce na służbę Bogu i bliźniemu? Czysty śmiech!

Ja wogóle nie rozumiem sytuacji że kapelan jest "stanowiskiem w służbie". Nie dajmy się zwariować.
Przecież bycie kapelanem powinno być dla takiego księdza funkcją prestiżową - elementem jego posługi duszpasterskiej.

Offline mario 1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 02, 2008, 18:04:07 »
Niszczymy się sami my strażacy bo nie umiemu walcz o swoje. Każdy z nas powinien mie stanowiski strażackie nie żaden cywil.

Offline kolo998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 02, 2008, 20:11:45 »
Sam jestem kwatermistrzem w Komendzie gdzie jest 57 funkcjonariuszy i nie widzę żadnego powodu by tę funkcje pełnił właśnie człowiek w służbie. Pożarnicza wiedzę jaka na tym stanowisku jest potrzebna można nabyć na tygodniowym szkoleniu.
Ale to tylko moje zdanie.
brawo moze masz i troche racji ale...... jeśli chodzi o sprawy techniczne to życzę powodzenia z nauczeniem cywila w tydzień działki technicznej