Autor Wątek: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie  (Przeczytany 24694 razy)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 15, 2008, 20:19:39 »
a wyobraźcie sobie sytuację że komisja lekarska MSWiA orzeka Wam niezdolność do służby na PB w związku ze stanem zdrowia a niestety latka jeszcze nie pozwalają uciec na emkę. I co wtedy z takim delikwentem? Dzisiaj może zostać przeniesiony do biura a jak etaty będą cywilne to co wtedy?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 15, 2008, 23:08:55 »
a wyobraźcie sobie sytuację że komisja lekarska MSWiA orzeka Wam niezdolność do służby na PB w związku ze stanem zdrowia a niestety latka jeszcze nie pozwalają uciec na emkę. I co wtedy z takim delikwentem? Dzisiaj może zostać przeniesiony do biura a jak etaty będą cywilne to co wtedy?
I tak na prawdę to jest jedyny powód którego obawiają się strażacy. Że jak dopadnie strażaka choroba to zawsze może jakoś uciec do biura i dopracować do emki.
Niestety nikt nie ma zagwarantowanego zdrowia, że będzie mu ono służyło w podziale np 25 lat. A taka ucieczka do biura ratuje trochę sytuację. pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline artix

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 16, 2008, 06:46:21 »
a wyobraźcie sobie sytuację że komisja lekarska MSWiA orzeka Wam niezdolność do służby na PB w związku ze stanem zdrowia a niestety latka jeszcze nie pozwalają uciec na emkę. I co wtedy z takim delikwentem? Dzisiaj może zostać przeniesiony do biura a jak etaty będą cywilne to co wtedy?
I tak na prawdę to jest jedyny powód którego obawiają się strażacy. Że jak dopadnie strażaka choroba to zawsze może jakoś uciec do biura i dopracować do emki.
Niestety nikt nie ma zagwarantowanego zdrowia, że będzie mu ono służyło w podziale np 25 lat. A taka ucieczka do biura ratuje trochę sytuację. pozdr


No ja jeszcze się nie spotkałem z taką sytuacją ,aby zabrano do biura. Choć było kilka przypadków przez lata mojej pracy. Zawsze było do cywila marsz, lub renta w związku utratą zdrowia wynikającą ze specyfiki służby.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 16, 2008, 08:28:11 »
Pytanie powtarzające się od lat. Moim zdaniem etaty funkcjonariuszy winny być w podziale i w pionie operacyjnym. Cała obsługa i logistyka winna być cywilami, a prewencja wyprowadzona ze straży i działająca podobnie do nadzoru budowlanego. Otwartym od lat pozostaje również pytanie czy 01 musi być strażakiem, czy raczej dobrym menadżerem z zastępcą operacyjnym strażakiem.  :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kolo998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 17, 2008, 01:16:30 »
no ok skoro may tak dalej dyskutowac to zadam pytanie do moich przedmówców czy strażak musi byc funkcjonariuszem? nie musi a czy kierowca musi byc funkcjonariuszem? nie musi więc może rozwiążmy Państwową Straż Pożarną niech powstanie straż pożarna np powiatowa lub gminna i sprawa załatwiona do tego paru cywili kilku z pośredniaka do przyuczenia kulania węży i po sprawie. Ludzie na jakim świecie wy żyjecie myslicie że co, ze jak odejdzie kilku kwatermistrzów i księgowych to pensja wam wzrośnie dwukrotnie? 

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 17, 2008, 03:06:20 »
Cytuj
Ludzie na jakim świecie wy żyjecie myslicie że co, ze jak odejdzie kilku kwatermistrzów i księgowych to pensja wam wzrośnie dwukrotnie?
nie, pensja nam nie wzrośnie, tego tez jestem pewien. Ale w końcu zawód strażaka będzie naprawdę strażacki a nie jak teraz jest się strażakiem i nosi mundur a w działaniach operacyjnych czy też interwencyjnych się nie bierze udziału. Trzeba mieć też trochę pokory przed społeczeństwem. Prewentysta nie będący w życiu przy akcji ... czy to jest strażak? A no jest, bo tak w ustawie kiedyś zapisali. I tez ma wszystkie plusy wynikające z tego że jest strażakiem. Ale tak być nie powinno.
EGO = 1 / wiedza

Offline intruder

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 17, 2008, 22:49:52 »
i naszła na mnie króciutka refleksja, przecie wszystko , no prawie ,to co piszemy za i przeciw to tak naprawdę sranie na własny ogródek.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 18, 2008, 08:50:40 »
Jeżeli wypowiadanie własnych, w miarę rzeczowych opinii jest sraniem we własne gniazdo ...
Może częściej powinny padać wyważone opinie i propozycje dot. naszej służby z uwzględnieniem realiów. Jeżeli nie tylko rząd szuka oszczędności i normalności > m.in. ustawy pomostowe, to należy przenieść to na nasze podwórko a nie tylko czekać aż inni pójdą tą drogą dalej i zrównają wszystkich. :rolleyes:
Czy na prawdę osoby które znają działalność ratowniczą z lektury i filmu winny mieć takie same uprawnienia jak ratownicy. Czym przykładowo kadrowa w PSP różni się od kadrowej w Urzędzie Gminy?
Wcześniejsza emerytura jest dla ratowników, którzy wypalą się w działaniach a nie za biurkiem.  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 18, 2008, 10:30:21 »
Wcześniejsza emerytura jest dla ratowników, którzy wypalą się w działaniach a nie za biurkiem.  ^_^
To chyba najlepsze podsumowanie tematu, jeśli chodzi o kwestię emerytur. Jestem tego samego zdania.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline kolo998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 19, 2008, 06:59:23 »
tak ok zgodzę sie z tym ale te pieniądze które idą na emerytury i tak idą z budżetu więc nie ma to wpływu na nasze pensje a co do wizerunku w całej służbie mundurowej tak jest że jeżeli chodzi o MON wszyscy sa żołnierzami i sie nikt nie pyta czy ta Pani psycholog jest żołnierzem skoro nosi mundur podobnie jest w policji i tak samo u nas a co do wizerunku to w głównej mierze my sami ratownicy wyrabiamy sobie opinie w społeczeństwie nie kadrowa czy kwatermistrz więc oni do tworzenia wizeunku nic nie maja a po drugie jeszcze w społeczeństwie są opinie że stażacy nic nie robią tylko piją wódke i grają w karty a skąd się takie opinie wzięły z biura nie z PB sami kiedyś taki wizerunek wykreowaliśmy a że czasy sie zmieniły to i wizerunek zmieniamy tylko że to co złe długo sie pamięta a co dobre długo musi być aby się przyjęlo w pamięci

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 19, 2008, 14:48:40 »
Nie jest prawdą, że w MON-ie i w Policji wszyscy są mundurowymi > jest duży odsetek cywili.
Jeżeli ktoś nosi mundur to jest żołnierzem (funkcjonariuszem) - pytanie czy musi / powinien nim być?  :rolleyes:
Jeżeli chodzi o wizerunek i potoczne opinie, to dlaczego z "luksusu" wcześniejszych emerytur (40% o czym mało kto wspomina) może skorzystać kadrowa KP PSP a nie może kadrowa UGm.  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kolo998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 20, 2008, 11:43:18 »
kolego tylko dlatego że w latach 90 straż była najmniej opłacalnym zawodem strażacy najmniej zarabiali i ci z PB i z biura a do pracy przyciągały tylko przywileje takie właśnie jak wcześniejsza emerytura (strażacy zwalniali sie prawie masowo i szli do bardziej opłacalnych pracy) a teraz warunki się zmieniły jezeli chodzi o zarobki ale..... np Pani księgowa jezeli ma byc dobra jako cywil bedzie chciała konkretną kasę i wątpię czy przyjdzie za tę kasę którą ma teraz funkcjonariusz-księgowa mówimy cały czas o głównej księgowej wiadomo że dziewczyna po studiach nie ma jeszcze wygórowanych aspiracji ale taka z 10 letnim stażem już wie ile księgowa powinna zarobić aby prowadzić całą księgowość. Myślę że w większości KM/KP i KW głównymi księgowymi sa Panie funkcjonariuszki bo one mając przywileje zarabiają ile zarabiają a cywilne pomoce księgowe dopiero sie uczą a już mają solidne wymagania jezeli chodzi o pensje. Dodam że piszę ze szczecina i tak pani ksiegowa cywil z doświadczeniem za 3000 zl odpowiada ze mamy sobie sami pracować za te pieniądze więc ponawiam pytanie czy Pani księgowa w strazy zarabia 3000 zł ? nie i dlatego korzysta z przywilejów 

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 20, 2008, 13:50:21 »
... np Pani księgowa jezeli ma byc dobra jako cywil bedzie chciała konkretną kasę i wątpię czy przyjdzie za tę kasę którą ma teraz funkcjonariusz ... i tak pani ksiegowa cywil z doświadczeniem za 3000 zl odpowiada ze mamy sobie sami pracować za te pieniądze więc ponawiam pytanie czy Pani księgowa w strazy zarabia 3000 zł ? nie i dlatego korzysta z przywilejów 
Jeżeli na rynku pracy nie pozyska się księgowej za mniej niż 3000 zł, to należy jej tyle zapłacić i ma pracować jako cywil - globalnie i tak to będzie korzystniejsze dla budżetu państwa. Jeżeli masz do czynienia z księgowością w PSP to wiesz, że gł. księgowa w budżecie a gł. księgowa w firmie to dwie różne osoby > z ukłonem dla tej która główkuje w firmie a nie wypełnia rubryki w budżecie.  :rolleyes:
I nie odpowiedziałeś na wcześniejsze pytanie, czym się różnią kadrowe ?  :wub:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 20, 2008, 18:45:54 »
Też jestem za cywilnymi stanowiskami w biurach. Kolejarze też idą ( a raczej szli) a wcześniejszą emeryture. Tam tez emke dostawały bileterki, sprzątaczki i bagażowi. Jak zrobił sie szum wszyscy zrozumieli, że TYLKO pracującym w szkodliwych warunkach ona się należy. Tak też powinno być u nas.

Dlaczego ktoś kto nigdy nie powąchał dymu, nie naraził swojego zdrowia, dla ratowania innych ma takie same przywileje?, a do tego dostanie wyższą emke ( bo jego stanowisko jest na wyższej grupie) niż PB?

Cytuj
kolego tylko dlatego że w latach 90 straż była najmniej opłacalnym zawodem strażacy najmniej zarabiali i ci z PB i z biura a do pracy przyciągały tylko przywileje takie właśnie jak wcześniejsza emerytura (strażacy zwalniali sie prawie masowo i szli do bardziej opłacalnych pracy)

teraz się nie zwalniają?

po moim odejsciu na emke w KP są wakaty i na 5 miejsc było 4 chętnych w tym 2 odpadło na badaniach lekarskich.

Cytuj
I nie odpowiedziałeś na wcześniejsze pytanie, czym się różnią kadrowe ?
 
racja -_-
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 20, 2008, 19:36:59 »
A co powiecie na taką sytuację: lekarz nie dopuszcza do służby człowieka z PB ze względów zdrowotnych (obecnie przy próbie wysiłkowej coraz częstsze przypadki). Jest dobrze jeśli delikwent nabył prawa emerytalne, gorzej jeśli nie, nie mówię już o tym, że odejście na 40% emkę nie było jego szczytem marzeń. Dotychczas przynajmniej teoretycznie była możliwość przesunięcia gościa na 8h i pozwolenie na godne dosłużenie. Ślepe ucywilnianie KP/M może narobić więcej szkód niż korzyści. Poza tym jak potraktować strażaka, który przesłużył 14 i pół roku na podziale, a następnie z ww powodów został np. technikiem (a co będzie jak techników ucywilnimy?). Do tematu proponowałbym podchodzić ostrożnie, bez emocji typu ja mam, ale dlaczego ktoś ma mieć? Nikt nie zna dnia ani godziny. Poddaję pod rozwagę.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 20, 2008, 21:45:20 »
sam_go z całym szacunkiem dla PODZIAŁU na, który ja pragnę wrócić, czy Ty uważasz, że każdy z podziału jest wstanie pracować w biurze??? Ja jakoś sobie nie potrafię tego wyobrazić.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 20, 2008, 21:50:25 »
Nie za bardzo rozumiem co to ma do rzeczy? Czy próbujesz wprowadzić w ten wątek trochę wojenki PB - Biuro?
Przeczytaj dokładnie o czym napisałem. Nie ma w tym żadnych podtekstów. Chciałem tylko wyrazić opinię, że niewłaściwe ucywilnianie może  odbić się czkawką wszystkim, w tym również PB.

Offline kolo998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 21, 2008, 00:46:46 »
co do kadrowych to moge podzielić wasze zdanie że może byc to cywil ale jak poprzedni rozmówca zauważył co zrobic z ludzmi którym zdrowie odmówiło posłuszeństwa? etat biurowy jest wyjsciem na dosłużenie roku czy dwóch lat. Druga sprawa jak dzielić PB bo i tak mozna skoro są JRG gdzie wyjazdów w roku jest wszystkich 300 lub 200 a takich co jest wyjazdów 1000 i wiecej? czy ci pracujący w JRG majc 200 wyjazdów z czego 50 to pożary z czego 30 wypalanie trawy i 18 smietniki 1 pożar stodoły i 1 pożar piwnicy czy na równi go traktować z strażakiem pracującym w JRG gdzie jest 1000 wyjazdów z czego 300 pożarów z czego 200 pożarów mieszkań i piwnic który z nich powąchał więcej dymu i któremu sie więcej nalezy. Właśnie zadnemu więc po co robić podzialy dalej moje zdanie jest proste jeżeli przepisy na to pozwalaja niech ta kadrowa i ksiegowa ma sobie te przywileje mi to nie przeszkadza (sam jestem na emce od pół roku) nie chcę byc tym co daje lub zabiera jak się nalezy jak psu buda to niech maja i nie ma co rozważac czy ten pies może spac bez budy bo może ale czy komus to przeszkadza. Przypominają mi sie historie właśnie z PB jak jeden z drugim opowiadał a Pani kadrowa to studiuje i dostanie pewnie oficera a po co takie pracują w straży itd itp więc mówie chłopie idz tez na studia i tutaj odpowiedz a po co a na co a za 10 lat może pójde na emeryturę to mi się nie opłaca. Więc ja się pytam czemu ci to przeszkadza. To tak jakbym miał pretensje do kogos że go stać i jeździ nowym mercedesem a ja 10 letnim  - powiem krótko życie nikt nikomu nie bronił iść po szkole do SGSP i zostrać oficerem i normalnie zarabiać , nikt nikomu nie broni podczas służby sie kształcić i mieć mozliwośc awansu trzeba tylko miec cel i go realizować a nie kłasc laskę na wszystko i tylko narzekać że ja też bym chciał albo zabierzcie im bo ja też nie mam

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 21, 2008, 08:59:43 »
Cytuj
czy Ty uważasz, że każdy z podziału jest wstanie pracować w biurze??? Ja jakoś sobie nie potrafię tego wyobrazić.

powiem szczerze że podzielam tu Twoje zdanie. Niestety nie każdy z PB (z szacunkiem dla PB) nadaje się do pracy w biurze. Chociażby np (mówiąc bardzo łagodnie) z uwagi na predyspozycje intelektualne...
A jak zauważyłem to właśnie w głównej mierze ONI podważają zasadność pracy funkcjonariuszy w biurze. Może właśnie dlatego że oni raczej szans na biuro nie mają... Biuro to nie tylko bezsensowne przekładanie kwitów. Tu często trzeba myśleć...

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 21, 2008, 11:04:12 »
Wydatki na emki i inne przywileje związane ze służbą w naszej firmie to tylko kropelka w morzu wydawanych pieniędzy z budżetu państwa. Ograniczenie przywileji służb mundurowych, ucywilnianie stanowisk, ograniczenia etatów to tylko mydlenie oczu opinii społecznej. Większość z nas wie ile pieniędzy z budżetu państwa jest marnowanych w świetle obowiązującego prawa. Idąc tym tokiem myślenia to może zlikwidować większość instytucji państwowych i samorządowych. Bo po co nam państwowe szkoły, szpitale, uczelnie wyższe, PSP( wystarczy OSP), wojsko (wystarczy coś ala gwardia narodowa USA), kilkuset posłów, senatorowie itd. Ba zasiłki dla bezrobotnych, matek samotnie wychowujących dzieci, ulgi podatkowe itd. Jeśli prawo nam pozwala mieć funkcjonariuszy na wszystkich szczeblach PSP to trzeba z tego korzystać i się cieszyć że mamy taki możliwości. W prywatnej firmie tego mieć nie będziemy a w OSP już na pewno.
Jeśli idąc tym tokiem myślenia jeśli tylko PB zostanie w mundurze to kto będzie się liczył z tymi kilkoma tysiącami strażaków rozsianych po całym kraju. W ilości siła i tylko od nas zależy czy PB dogada się z biurem i w końcu zaczniemy tworzyć jedną formację, z którą trzeba się liczyć.
Pozdrawiam
 
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 21, 2008, 11:43:50 »
... tylko od nas zależy czy PB dogada się z biurem i w końcu zaczniemy tworzyć jedną formację, ...
Przynajmniej w tym temacie nie chodzi o to czy podział dogada się z biurem, a o to jakie będzie przyzwolenie społeczne i co najważniejsze decyzje polityków. Pewne fakty trzeba wyprzedzać i wybierać mniejsze zło.  -_-
co do kadrowych to moge podzielić wasze zdanie że może byc to cywil ale jak poprzedni rozmówca zauważył co zrobic z ludzmi którym zdrowie odmówiło posłuszeństwa? etat biurowy jest wyjsciem na dosłużenie roku czy dwóch lat. ... nikt nikomu nie broni podczas służby sie kształcić i mieć mozliwośc awansu ...
Dobrze że podzielasz zdanie odnośnie kadrowych, analogicznie powinieneś podejść do księgowych itp.
I małe pytanko, jak przeniesiesz tego strażaka na etat biurowy jeżeli jest on zajęty przez innego > utrzymywać cały czas wakat?  ^_^ I co zrobić jeżeli takich potrzebujących "przechowalni" będzie np. trzech?  :rolleyes:
Zgadzam się, że w większości nikt nikomu nie zabrania się kształcić, ale prawdą jest również iż mało który komendant pomaga w kształceniu, nie mówiąc już o skierowaniu i ponoszeniu kosztów szkoły (wyjątek potwierdza regułę).  :wub:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Alchemik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 21, 2008, 14:46:28 »
Cytuj
Dotychczas przynajmniej teoretycznie była możliwość przesunięcia gościa na 8h i pozwolenie na godne dosłużenie. Ślepe ucywilnianie KP/M może narobić więcej szkód niż korzyści. Poza tym jak potraktować strażaka, który przesłużył 14 i pół roku na podziale, a następnie z ww powodów został np. technikiem (a co będzie jak techników ucywilnimy?). Do tematu proponowałbym podchodzić ostrożnie, bez emocji typu ja mam, ale dlaczego ktoś ma mieć? Nikt nie zna dnia ani godziny. Poddaję pod rozwagę.

Nie mogę się niezgodzić, proces ucywilniania być może jest nieuchronny, ale ważne jest to, żeby był przeprowadzany w maksymalnym stopniu bezboleśnie dla "ofiar".
W tej kwestii mówiąc szczerze jestem optymistą, myślę, że istnieje droga kompromisu między "humanitarnym ucywilnieniem" stanowisk w PSP i że humanitarne ucywilnienie to nie oksymoron, tylko możliwa do zrealizowania sprawa.

 :mellow:
KCKRiOL

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 21, 2008, 17:53:50 »
cyt. @Mario:
Cytuj
powiem szczerze że podzielam tu Twoje zdanie. Niestety nie każdy z PB (z szacunkiem dla PB) nadaje się do pracy w biurze. Chociażby np (mówiąc bardzo łagodnie) z uwagi na predyspozycje intelektualne...

Oj to byś się zdziwił.
Czyżbyś nie zauważył, że w PB coraz więcej ludzi legitymuje się dyplomem wyższej uczelni? Na mojej JRG jest to mniej więcej 1/3 stanu - i nie są to tylko oficerowie, ale również stażyści. Oczywiście dyplom nie jest delegacją do umiejętności myślenia, ale zawsze to coś jednak jest. Być może właśnie podwyższenie wykształcenia ogólnego ludzi z PB jest solą w oku co niektórych przełożonych - ludzie są świadomi swoich praw pracowniczych i coraz głośniej się ich domagają (wide czas służby).

Wracając jednak do tematu.
W skali kraju ucywilnienie może dotyczyć kilkuset osób (kilkaset KP/M, po 2,3 etaty na komendę)- czy to dużo? sądzę że nie jest to aż taki ogrom zjawiska. Za to sam pomysł i oddźwięk urósł do rozmiarów być albo nie być PSP.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 21, 2008, 19:28:49 »
@sam_go - oczywiście masz rację, i biję się w piersi za nieprecyzyjność. Pisząc to miałem na myśli tych z nas którzy już niejako z automatu w tej chwili kwalifikowali by się do ewentualnego \\\"dosłużenia\\\" w biurze (czyli tych z 13-14 letnią wysługą) i przyjąłem za pewnik że wszyscy mnie zrozumieją. Chodziło mi o tych wiecznych, wszystko wiedzących lepiej malkontentów, takich naszych podziałowych omnibusów typu \\\"kadrowa-księgowa-kwatermistrz-komendant w JEDNYM\\\"

Tu masz rację - \\\"młoda gwardia\\\" ma zdecydowanie inne podejście do służby. Poczynając od poziomu wykształcenia, stosunku do obowiązków służbowych czy dokształcania. 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2008, 20:04:53 wysłana przez mario68 »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ucywilnianie strażackich stanowisk - co o tym sądzicie
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 21, 2008, 20:21:27 »
Jak zawsze miło mi z Tobą dyskutować.
Mój błąd, odczytałem Twoje "nie każdy" jako nikt z PB. Owszem dużo jest jeszcze "omnibusów" wg definicji, którą przedstawiłeś. Nie można jednak populistycznie kasować etatów, które mogą również dla nich okazać się ostatnią deską ratunku. Tak jak napisałem: "nikt nie zna dnia, ani godziny". Dzisiaj będą krzyczeć, ze do wydawania gaci można być cywilem, jutro ( oby nie było takiej potrzeby) będzie płacz, że przecież mógłby jeden z drugim dosłużyć jako "mundurowy "technik - 13-14 latkowie mają wykształcenie średnie, więc spełniają wymagania. O takie pułapki związane z ucywilnianiem mi chodziło.