Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Strzelający eternit mógł zaszkodzić strażakom

<< < (3/5) > >>

Raddemenes:

--- Cytat: grzela w Czerwiec 25, 2008, 15:37:09 ---Ostatnio coraz więcej miast i gmin opracowuje wieloletnie programy usuwania wyrobów zawierających azbest i związanych z tym zwrotów kosztów
Niektóre gminy w kraju , korzystając z dotacji z funduszu WFOŚiGW podjęły decyzję o dofinansowaniu wymiany eternitu na pokrycie ekologiczne.
Wymiana tak wielkiej ilości dachów potrwa wiele lat. W Polsce proces ten musi być zakończony do 2032 roku. Zobowiązani do tego są właściciele budynków. Mogą oni jednak oczekiwać pomocy ze strony samorządów gmin, które o dotację na ten cel mogą występować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Posiada on bowiem opracowany specjalny program. Niezbędne jest jednak posiadanie "gminnego programu usuwania azbestu".


--- Koniec cytatu ---

Nie pamiętam dokładnych stawek, tyle co mi w głowie pozostało, ale....

Gdybyś się zdecydował na wymianę to po wszystkich zapomogach i programach gminnych - Koszt utylizacji 1m to ok. 250-300 zł!!!
Chyba nie wpompujesz w pokrycie dachowe kilkudziesięciu tys. zł za to aby sobie po wpompowaniu kolejnych zmienić poszycie dachowe na bardziej ekologiczne?

Stąd po łąkach i lasach spotykamy górki eternitu...

zero-11:
Nie tylko na wsiach, również w miastach to się zdarza. Wiele budynków nadal wyłożonych jest płytą eternitu.
A działania.. no cóż, trzeba je prowadzić. ODO dla ratowników to podstawa.
Ewakuacja ludzi. standardowo, trzeba po nich wejść do środka - tu niczego innego nie da się wymyślić.
Dachy można gasić z podnośników.
Tak czytając wzmiankę o ścianach wyłożonych palącymi się płytami, można by wykorzystać działka (monitory) przenośne nowej generacji, dające nawet prądy mgłowe wody. Działania gaśnicze + ochrona dla pracujących ratowników.

rafal.bula:
http://rafalbula.nets.pl/aalbumy/20080411mszczonowska/

Kolejna akcja, podczas której jedną z głównych ról odgrywał eternit. Zagrożenie było zarówno ze strony toksycznego dymu jak również pod wpływem temperatury eternit pękał i jego fragmenty spadały wokół budynku. Nie był więc OGNIOTRWAŁY, aczkolwiek na pewno niepalny.

barwa:
No i proszę sami widzicie, że to nie jakiś odosobniony przypadek:

http://www.wirtualny.bialystok.pl/_archiwum/index.php?popen=news&&id_art=2884

--- Cytuj ---W ubiegłym tygodniu, w nocy ze środy na czwartek, spłonął - prawdopodobnie na skutek zaprószenia ognia - położony po sąsiedzku pustostan. Był oddalony zaledwie kilkanaście metrów od domu państwa Osińskich.

Myśleli, że to napad

Opuszczony budynek należy do Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku. Pokryty był eternitową dachówką. W czasie pożaru wydawała ona charakterystyczne odgłosy: pękała, kruszyła się i odskakiwała.

--- Koniec cytatu ---

Można takich przypadków znaleźć wiele, ale czy faktycznie wszyscy maja świadomość co potrafi zrobić z człowiekiem azbest?

Kamil:
Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i miedzybłoniaka opłucnej.
Pylica azbestowa-jest to choraba płuc nazywana potocznie azbestozą. Jej przyczyną jest wieloletnie wdychanie włókien azbestowych. Następuję zwłoknienie płuc, często również i opłucnej ponieważ włókna azbsetu działają silnie drażniąco na drodze chemicznej i mechanicznej. Powikłaniem azbestozy jest często nowotwór płuc.
Miedzybłoniak opłucnej-jest to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek błony wyścielającej jame opłucnową.
Więc azbest jest bardzo niebezpieczny i podczas działań ratowniczo-gaśniczych należy zachowac szczególną ostrożnośc.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej