Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Strzelający eternit mógł zaszkodzić strażakom

<< < (4/5) > >>

zero-11:
Brawo panie Kamilu;)

Choć ja bym stwierdził, iż przy wszystkich działaniach ratowniczo-gaśniczych należy zachować szczególną ostrożność. A na pył azbestowy najlepszy jest aparat ODO  ^_^

barwa:
Zgadza się zero-11 i Kamil

Tym nie mniej trzeba również brać pod uwagę fakt, iż temperatura topnienia samego azbestu to 1500 st.C
Nie zawsze eternit musi strzelać. Jednak przy dużych pożarach, takich jak np pożar hali magazynowej, gdzie jeszcze nie daj Bóg są materiały łatwopalne temperatura znacznie przewyższa temperaturę topnienia azbestu.

Przy temp. 1000 st. włókna azbestowe zaczynają się rozciągać. W miarę wzrostu temp. dochodzi do zrywania cieniutkich włókien, a że spoiwem jest cement, który nie ulega rozciąganiu strzelanie mamy gotowe.

A ile stopni jest w górnych partiach podstropowych w czasie pożaru hali czy strychu?

zero-11:
Wszystko zależy od materiału, jaki się spala. Standardowe wyposażenie strychów - głównie drewno, jakieś śmiecie (może trochę tworzyw) da nam ok. 1000 st. C. (+/- 100)

madmax29:
Eternit traci swoje właściwości podczas pożaru, ale sam się nie pali ani nie podtrzymuje procesu spalania. co do strzelania to nie jestem pewien, ale zawsze wydawało mi się że przyczyną jest woda znajdująca się między włóknami i jej gwałtowne parowanie powoduje właśnie rozrywanie eternitu zwłaszcza że nie każdy pożar osiąga temperaturę 1000 st Celsjusza, a eternit pęka. Nie wiem czy zauważyliście, ale to strzelanie eternitu czasami jest a czasami nie,  lub jest słabe. Ma ktoś dostęp do materiałów opisujących zachowanie się eternitu  pod wpływem wysokiej temperatury? chętnie dowiem się czegoś, zwłaszcza że dużo jest tego jeszcze w okolicy na dachach i ścianach budynków

barwa:
Zawartość wody między włóknami powoduje, iż eternit jest ognioochronnym materiałem.

Dlaczego czasami strzela, a czasami nie?
Bo raz jest starszy, a raz nie. Raz zawartość wody jest żadna, a czasami jeszcze trochę tej wilgoci jest. To skoleji jest uzależnione od wieku i warunków jakim został poddany. Fabrycznie eternit miał podaną żywotność jako 30 lat, a leży na dachach o wiele dłużej.

Niestety nie mogę znaleźć nic na temat zachowania samego eternitu w wysokich temp.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej