Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Strzelający eternit mógł zaszkodzić strażakom

<< < (5/5)

barwa:
Dane z lipca:

--- Cytuj ---Z szacunkowych ocen wynika, że w Polsce na dachach i fasadach budynków znajduje się obecnie ok. 1,35 miliardy m2 płyt azbestowo-cementowych co daje blisko 15 mln. ton.
Innym rodzajem wyrobów azbestowych stosowanych w budownictwie zarówno mieszkalnym jak
i przemysłowym są rury azbestowo-cementowe, których ilość szacuje się na około 600 tys. ton.
Z danych przytaczanych w "Programie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest sto-
sowanych na terytorium Polski" wynika, że największe nagromadzenie wyrobów zawierających azbest występuje w województwie mazowieckim i lubelskim (powyżej 2 mln ton) natomiast naj-
mniejsze w województwach opolskim i lubuskim (poniżej 0,5 mln ton).
--- Koniec cytatu ---

cinek998:
To ja dorzucę coś efektywnie obrazującego pożar z eternitem na dachu... Film: http://pl.youtube.com/watch?v=J90BNZwQrTI  oraz prezentacja z fotek http://pl.youtube.com/watch?v=szO-PLm4VBo Dokładnie widać jak lata eternit i słychać jego pękanie, zauważyć też można leżące kawałki eternitu na jezdni.

Grzesiu:
Co tam robią te dzieciaki w hełmach?!



Dop. moderatora: Może nie sprowadzajmy tego wątku na poboczny (aczkolwiek ważny) temat - zostańmy przy eternicie./ Sylwek

eofywt:

--- Cytat: barwa w Czerwiec 29, 2008, 23:56:08 ---Zawartość wody między włóknami powoduje, iż eternit jest ognioochronnym materiałem.

Dlaczego czasami strzela, a czasami nie?
Bo raz jest starszy, a raz nie. Raz zawartość wody jest żadna, a czasami jeszcze trochę tej wilgoci jest. To skoleji jest uzależnione od wieku i warunków jakim został poddany. Fabrycznie eternit miał podaną żywotność jako 30 lat, a leży na dachach o wiele dłużej.

Niestety nie mogę znaleźć nic na temat zachowania samego eternitu w wysokich temp.

--- Koniec cytatu ---

Eternit jest niepalny może się co najwyżej stopić.

Właściwości fizykochemiczne:
barwa:   biała, szara, żółtawa, zielona (Toxicological...1995)
gęstość   2,5 g/cm3 (Toxicological...1995)
temperatura rozkładu   w temp. 800 ÷ 850 oC (Toxicological...1995)
temperatura topnienia   w temp. 1500 oC (Azbest....1990)
temperatura zapłonu   niepalny (Toxicological...1995)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej