Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Strzelający eternit mógł zaszkodzić strażakom

<< < (2/5) > >>

BRAVEHEART:

--- Cytat: Raddemenes w Czerwiec 25, 2008, 00:28:16 ---Jak wiadomo eternit posiada związki azbestu... a tej cholery nie udało się w stanie zapłonu ugasić nawet ciekłym azotem.... Tempratura ponad 2000 stopni...

--- Koniec cytatu ---

Na wiki piszą że eternit jest materiałem ogniotrwałym???

cyt. "...Eternit – nazwa handlowa, która z czasem stała się nazwą potoczną dla określenia materiałów budowlanych azbestowo-cementowych. Z eternitu wykonywano płyty pokryciowe - elewacyjne i dachowe - oraz rury. Był to materiał ogniotrwały..."

Czy to prawidłowa informacja Waszym zdaniem?

barwa:
Owszem, ale pod warunkiem, że jest nowy.
Stary eternit, o którym tu mówimy jest już przesuszony, a to właśnie zawartośc wody w płytach umożliwia ogniotrwałość.
Przy temp. do 350 stopni jego trwałość spadała! jedynie do 20%. Przy temp. 700 st woda ulegała juz całkowitemu wyparowaniu, a włókna azbestowe ulegają wówczas pękaniu.

Jak wiadomo eternit, który możemy spotkać u nas w kraju był produkowany w latach 70-tych. I powiedzmy sobie szczerze już dawno stracił swoje pierwotne właściwości. dlatego też możemy zapomnieć o ogniotrwałości.

PiotrekMDP:
a wiecie co z tym zwrotem na wymiane pokrycia dachowego to jakaś bajka chyba ja byłem sie zapytać to powiedzieli mi abym poczekał jeszcze troche bo w gminie brakuje na to środków finansowych i tak czekam 4 lata :angry: tylko w moim przypadku koszt był by spory bo mam tymi płytami pokryte większość budynków gospodarczych na części mieszkalnej wymieniłem za swoja kase ze wzgledu na zdrowie swoje i innych mieszkańców oczywiście bez pomocy kolegów ze straży się nie obeszło

grzela:
Ostatnio coraz więcej miast i gmin opracowuje wieloletnie programy usuwania wyrobów zawierających azbest i związanych z tym zwrotów kosztów
Niektóre gminy w kraju , korzystając z dotacji z funduszu WFOŚiGW podjęły decyzję o dofinansowaniu wymiany eternitu na pokrycie ekologiczne.
Wymiana tak wielkiej ilości dachów potrwa wiele lat. W Polsce proces ten musi być zakończony do 2032 roku. Zobowiązani do tego są właściciele budynków. Mogą oni jednak oczekiwać pomocy ze strony samorządów gmin, które o dotację na ten cel mogą występować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Posiada on bowiem opracowany specjalny program. Niezbędne jest jednak posiadanie "gminnego programu usuwania azbestu".

barwa:
 -_-
No dobra koledzy - eternit wymieć trzeba tak czy siak, ale nie o tym tu chcieliśmy rozmawiać.  -_-
A nam sie tu obiekt pali, a w nim są ludzie do ewakuacji. Eternitowe ściany zaczęły strzelać. Wszędzie azbest fruwa. A wy o wymianie?

Jest prawdopodobne, że wsiach będziecie się spotykać z palącymi się dachami pokrytymi strzelającym eternitem.

I co wtedy??

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej