Autor Wątek: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy  (Przeczytany 26322 razy)

Offline BnS

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« dnia: Maj 22, 2008, 22:18:04 »
Jako członek OSP interesuje mnie czy "ochotnik" ma prawo nosić mundur dowódczo - sztabowy PSP. - Chodzi tu o bluze i spodnie. Czy mogą wyniknąć z tego jakieś problemy ?

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2008, 22:24:48 »
Po pierwsze - po co miałby je nosić?
Po drugie wzór umundurowania członków OSP określają stosowne przepisy w których nigdzie w przypadku "formacji" OSP nie występuje KDS.
Oczywiście KDS-a możesz sobie kupić i nikt Ci łba nie urwie za jego noszenie z dystynkcjami OSP

Tu masz fajnie wszystko opisane:
http://www.oleszyce.org/osp/poradnik_umundurowanieosp.html
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2008, 22:27:55 wysłana przez mario68 »

Offline BnS

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2008, 18:15:58 »
Yyy... no dzięki za odp. ale myślę ze nie zrozumieliśmy sie. Chodzi mi o mundur dowódczo-sztabowy (koszarowy) nie chodzi mi o mundur galowy/wyjściowy. Mundur d-s ma podobny krój do wojskowego tyle tylko ze jest czarny bez miejsca na napisy STRAŻ posiada jedynie miejsce na pagony na ramieniu. Bluza zapinana jest na guziki.

polecam link http://www.kreatortorun.pl/psp.htm

Pzdr.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2008, 18:18:01 wysłana przez BnS »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2008, 14:12:41 »
To jest dla oficerów PSP, nie dla ochotników.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2008, 17:56:52 »
Czy dla PSP czy dla ochotnika toż to jedno i to samo mi się wydaje ze naczelnik danej OSP może się wyposażyć w taki ubiór i śmiało jechać na akcje i nikt mu nic nie powie. wiadomo będzie śmiech na początku z PSP ale będzie wszystko ok:) Pozdrawiam

Offline Alan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2008, 17:24:35 »
Noś swoje ubrania to nikt się nie będzie z ciebie śmiał. W moje gminie dwie jednostki OSP posiadają takie mundury i tylko płakać się chce jak wysiadają z auta. Myśle że jak ktoś określił dany typ ubrania dla danej formacji to tego sami nie zmianiamy, a może będziesz gonił do akcji w policyjnym też fajny :wacko:.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 01, 2008, 22:28:16 »
Witam!
mam na stanie takie ubranie dowódczo-sztabowe i nikt mi głowy nie urwał.Byłem w nim na kursie w Kirach i tam też nie urwali głowy.Jest miejsce na dystynkcje i na imiennik, na kurtce jest napis STRAŻ i są elementy odblaskowe. Jak wymyślą ubranie /koszarowe/ dla Zarządów to się zaopatrzymy w takie ubranie.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 01, 2008, 23:11:04 »
Yyy... no dzięki za odp. ale myślę ze nie zrozumieliśmy sie. Chodzi mi o mundur dowódczo-sztabowy (koszarowy) nie chodzi mi o mundur galowy/wyjściowy. Mundur d-s ma podobny krój do wojskowego tyle tylko ze jest czarny bez miejsca na napisy STRAŻ posiada jedynie miejsce na pagony na ramieniu. Bluza zapinana jest na guziki.

polecam link http://www.kreatortorun.pl/psp.htm

Pzdr.

kolego BnS - ja Cię zrozumiałem doskonale i nie musisz mi tłumaczyć co to jest KDS ani go opisywać.
Problem jest w tym że Ty nie bardzo wiesz o co pytasz. Ubranie dowódczo -sztabowe to nie jest tzw "koszarówka" - po prostu mylisz pojęcia.


Ale mnie cały czas nurtuje pytanie - po co OSPowiec miałby nosić KDS-a który jest totalnie niepraktyczny pod NOMEXA.
Dla szpanu?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2008, 23:18:21 »
Zależy mario68 co to za „OSPowiec” , czym się zajmuje i do czego używa ten kubraczek  -_-.

Osobiście pod Nomex nie polecam, kiedyś w jednym nogawka mi się stopiła gdy za blisko pożaru podszedłem. :angry:

Ale jak „OSPowiec” ma używać ubranie zgodnie z przeznaczeniem , to znaczy do zadań dowódczo sztabowych, to nie mam nic przeciwko temu  -_-.

Pozdrawiam MIKO

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 02, 2008, 08:12:16 »
Miko - w pewnych kwestiach masz 100% racji ale jeżeli poniżej kol. Rafał998 sugeruje kol. BnS wyjeżdżanie do akcji w KDS-ie to mi to wygląda na najzwyklejsze "pajacowanie" - KDS nie do tego służy.
Oczywiście, tak jak piszesz, nie ma przeciwwskazań aby funkcyjni OSP (naczelnik, komendant) takich ubrań używali bo trudno od nich wymagać żeby załatwiając sprawy "służbowe" chodzili po urzędach w koszarówce lub mundurze galowym (bo niestety munduru "służbowego" nikt dla OSP jeszcze nie wymyślił :) ).


Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 03, 2008, 14:56:40 »
Witam kolego mario dlaczego odrazu "pajacowanie"?? Jeżeli jedzie przykładowo naczelnik danej osp na akcję w ubraniu dowódczo-sztabowym nie nie bierze bezpośredniego udziału w gaszeniu pożaru tylko dowodzi jednoosobowo swoimi ludźmi Przecież też tak może być -_- Pozdrawiam

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2008, 15:19:07 »
Nie może tak być ;)
Nie można dowodzić ciągle przebywając w bezpiecznym miejscu, więc trzeba mieć odpowiednie umundurowanie. Przeczytaj wcześniejszy post MIKO, to będziesz wiedział dlaczego KDS się do tego nie nadaje. Ma on zupełnie inne przeznaczenie. Mówiąc bardzo ogólnie jest mu bliżej do munduru wyjściowego niż do bojowego, więc dla własnego bezpieczeństwa raczej nie należy w nim jeździć do akcji ;) 
 

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 03, 2008, 18:27:14 »
kol. @rafał998
po pierwsze - napiszę tak: mundur KDS ma złą "sławę".  Zapytaj swoich znajomych strażaków z PB jakimi nazwami określają przyjeżdżających w nich na akcje strażaków (głównie z grup operacyjnych lub d-ców jrg). Wtedy może zmienisz zdanie w kwestii noszenia ich przez ochotników.

po drugie - nie rozumiem naczelnika (komendanta) OSP który przybiega do remizy i zamiast wskoczyć w NOMEXA wskakuje w KDS-a - no bo on PRZECIEŻ PRZYJECHAŁ DOWODZIĆ. Coś tu chyba jest nie tak. Czy widziałeś kiedyś przyjeżdżającego na miejsce dowódcę zmiany (tego który kieruje akcją) w KDS-ie?? I to właśnie nazywam "pajacowaniem"

po trzecie - wydaje mi się że właśnie takie próby przejmowania stylu umundurowania (nie przewidzianego dla OSP) w przypadku zwykłych strażaków OSP są próbami zaleczania niczym nie uzasadnionego kompleksu OSP w stosunku do PSP lub przypadkami swoistego szpanowania - "popatrzcie jaki ze mnie ważny strażak!!" I to też nazywam "pajacowaniem".

Oczywiście nie neguję przypadków w których "sztabówka" przyda się naczelnikowi (komendantowi) OSP - ale tylko jemu a nie połowie ochotników z OSP. Ale o tym już napisałem w poprzednim poście.


PS. A poza tym może rzeczywiście naczelnik musi przyjechać w KDSie bo wcześniej sprzedał swojego NOMEXA :wacko:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2008, 18:34:10 wysłana przez mario68 »

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 03, 2008, 22:36:48 »
Witam!
Nikomu nie każe się jeździć w takim ubraniu do akcji ratowniczych.Tak jak pisałem mam takie ubranie i używam je tylko do wyjazdów służbowych jeżeli istnieje potrzeba lub na zawody lub ćwiczenia. Do akcji mam na wieszaku nomexa jak każdy strażak który jedzie do zdarzenia.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 04, 2008, 02:31:38 »
Naprawdę słów mi czasem brak jak czytam tego typu posty. KDS w OSP to taka sama bzdura jak przerobione logo PSP z napisem KSRG lub OSP. Niektórym naczelnikom i prezesom to się w głowach przewraca od władzy i na każdym kroku chcą błyszczeć i się wyróżniać. Do szacunku nie tędy droga.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2008, 08:30:43 wysłana przez MIKO »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 04, 2008, 08:34:30 »
Naprawdę słów mi czasem brak jak czytam tego typu posty. KDS w OSP to taka sama bzdura jak przerobione logo PSP z napisem KSRG lub OSP. Niektórym naczelnikom i prezesom to się w głowach przewraca od władzy i na każdym kroku chcą błyszczeć i się wyróżniać. Do szacunku nie tędy droga.



Mi również słów brakuje ja czytam takie posty .

KDS ma swoje przeznaczenie i dla mnie nieważne kto go używa. Wyposażenie jest przeznaczone do danego celu , a nie grupy ludzi. Osobiście nie zdarzyło mi się w KDS jeździć do akcji, co nie znaczy, że nie mam takiego kubraczka , mało tego mam dwa komplety i używam z powodzeniem na co dzień. I mimo że reprezentuje w nim OSP , ZOSP lub Samorząd lokalny, to jeszcze nikt nigdy nie zwrócił mi uwagi z PSP, że nie jestem właściwie umundurowany i to od Komendanta Wojewódzkiego w duł. Więc zakończcie tą dyskusje, bo zaczniemy się bezsensu obrażać, a i tak nic nie zmienicie jak akceptują to z powodzeniem przełożeni.

Pozdrawiam MIKO   

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 04, 2008, 11:40:28 »
Witam!
"MIKO" napisał
Cytuj
KDS ma swoje przeznaczenie i dla mnie nieważne kto go używa. Wyposażenie jest przeznaczone do danego celu , a nie grupy ludzi. Osobiście nie zdarzyło mi się w KDS jeździć do akcji, co nie znaczy, że nie mam takiego kubraczka , mało tego mam dwa komplety i używam z powodzeniem na co dzień. I mimo że reprezentuje w nim OSP , ZOSP lub Samorząd lokalny, to jeszcze nikt nigdy nie zwrócił mi uwagi z PSP, że nie jestem właściwie umundurowany i to od Komendanta Wojewódzkiego w duł. Więc zakończcie tą dyskusje, bo zaczniemy się bezsensu obrażać, a i tak nic nie zmienicie jak akceptują to z powodzeniem przełożeni.
Faktycznie pora już skończyć ten temat bo niema to sensu dalej ciągnąc.
Pozdrawiam
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 04, 2008, 12:39:03 »
Myślę, że warto czasem poszukać w przepisach co komu i dlaczego. Zgadza się że nikt jeszcze nikogo za coś takiego nie ścignął, ale może.
Art. 61, ust. 2 ustawy o PSP - "Umundurowanie, dystynkcje i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone wyłącznie
dla strażaka"
. I dla jasności ustawa ta mówi o strażakach PSP - Art. 1, ust. 3 - Służbę w Państwowej Straży Pożarnej pełnią funkcjonariusze pożarnictwa, zwani dalej „strażakami”.

Więc skoro jest to prawnie zastrzeżony wzór, to żadna inna formacje nie powinna tego używać pod rygorem złamania prawa.

OSP - jako jednostki ochrony przeciwpożarowej mają swój regulamin umundurowania, a jeśli chcą mieć takie ubranka to powinni wystąpić do ZG niech ktoś im takie wzory zaprojektuje i będzie po kłopocie.

Co zaś się tyczy używania KDS do działań, to jest to poroniony pomysł. Ktoś kto tego używa nie powinien być w ogóle dopuszczony do działań.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2008, 12:40:45 wysłana przez firek998 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 04, 2008, 17:40:36 »
Witam ponownie -_-
He he MARIO masz racje z tym "pajacowaniem" u nas w gminie też tak jest, szkoda gadac jak się patrzy na tych niektórych "bronków" z innych OSP podchodzisz do nich zeby coś wytłumaczyć a oni swoje he he normalnie serce się kraje....
 wytłumaczyłeś mi dostatecznie że faktycznie naczelnik powinien robić robotę i świecić przykładem wśród innych swoich podwładnych w OSP.
I faktycznie nie powinien nosić tego ubrania do pożaru,
Pozdrawiam

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 12, 2010, 02:36:28 »
,,,
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2011, 22:53:53 wysłana przez strazakosposiek »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 12, 2010, 08:06:41 »
KDS jest przeznaczony dla kadry oficerskiej w PSP.
Dlatego używanie go przez kogoś innego (czy to funkcjonariuszy PSP czy ochotników) jest moim zdaniem dużym nadużyciem.
Sam widziałem kilku ochotników - zazwyczaj z funkcją naczelnika bądź komendanta gminnego noszących KDSy ale uważam, że to leczenie kompleksów...  Niech każdy nosi taki mundur jaki jest mu przeznaczony. I wtedy będzie prawidłowo.  Nie wiem dlaczego komendanci gminni wyobrażają sobie że będą "lepiej wyglądali" w KDSie. Ja uważam, że wyglądają śmiesznie.

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 12, 2010, 08:40:46 »
Nikt do tej pory nie wymyślił ubrania dla takich osób funkcyjnych jak komendant gminny. Owszem jest to ubranie dla kadry PSP ale jeśli UG zakupił mi takie ubranie to w nim chodzę jeśli jest taka potrzeba,a zresztą większość ludzi z zarządów gminnych bynajmniej w naszym powiecie ma takie ubrania i nikt nie mówi że ktoś wygląda jak to napisał Piotr_W
Cytuj
Ja uważam, że wyglądają śmiesznie.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 12, 2010, 08:48:18 »
@piotrze - masz rację w całej rozciągłości. Też zawsze byłem tego zdania, że to jest troche takie "pajacowanie" ze strony chłopaków z OSP.
Ale z drugiej strony w czym (w miarę wygodnym) ma taki funkcyjny OSP reprezentować jednostkę? W koszarówce? To są ludzie których pasja jest straz pożarna więc w naturalny sposób ułatwiają sobie zycie - po prostu szukają rozwiązań które ułatwiają im życie (analogicznie do "naszych" koszulek polo z pagonami)
Więc jeżeli do KDS-a "zastosuje" dystynkcje OSP to dlaczego nie?
Oczywiście nie powinno to przekraczać granic zdrowego rozsądku (np jeżdżenie w KDS-ie do akcji)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 12, 2010, 08:54:17 »
KDS jest przeznaczony dla kadry oficerskiej w PSP.
A od kiedy tak jest że tylko dla kadry oficerskiej? Jak sama nazwa wskazuje jest to ubranie dowódczo - sztabowe więc mogą go używać wszyscy strażacy którzy pełnią te funkcje. Oczywiście przeznaczony jest dla PSP więc jakoś w OSP dziwnie wygląda. Poza tym KDSy posiadają pagony nie po to aby szyć na nich ogniki, a stopnie pożarnicze których w OSP nie ma.

Odnośnie pytania właściwego zadanego przez strazakosposiek to proponuję żeby w OSP trzymać się starej wojskowej zasady "ch*jowo ale jednakowo". Sprawdza się to w 100%. Dla mnie nawet najlepsza jednostka w kraju gdzie każdy ubrany jest wg własnego widzimisię wygląda przekomicznie śmiesznie. Do pierwszych najważniejszych zasad które należy przestrzegać w OSP należy dbałość o mundur, gdyż on jest wyróżnikiem tej elitarnej służby jaką jest pożarnictwo. Ubieranie się w ciuchy wg własnego widzimisię to czyste pajacowanie

Jak napisał Piotr_W zakładanie przeróżnego umundurowania to właśnie leczenie kompleksów
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 12, 2010, 09:54:39 »
Artur Kom. - nie jest usprawiedliwieniem pisanie, że "UG mi kupił" - urząd gminy nie decyduje o tym jak ma być umundurowany strażak. Także stwierdzenie że "inni też takie noszą" nie wnosi tutaj nic poza to co napisałem. Znam takich komendantów gminnych któtrzy na prywatnych samochodach mają niebieskie koguty, w domu po kilka radiostacji plus skaner nasłuchowy itd...   jak napisał @mario - jest to ich pasja i w pewnym sensie rozumiem, że chcą się wyróżnić w tłumie "zwykłych" strażaków, ale jak to doskonale podsumował @daro - będąc członkiem OSP strażak otrzymuje prawo do noszenia munduru reprezentującego jego organizację. Jest nawet regulamin określający jaki mundur może nosić strażak OSP. Jest to:
- mundur wyjściowy
- ubranie koszarowe
- ubranie specjalne
i należy być dumnym z tego, że mamy taki a nie inny mundur, dawać przykład młodszym strażakom że szanujemy nasz mundur.
Zwłaszcza naczelnik czy komendant gminny powinien pokazywać że przestrzega regulamin umundurowania, bo w przypadku opisanym przez @Artur Kom - widać jedno: "Mam gdzieś regulamin, nie podoba mi się koszarówka, niech ją noszą szeregowi, kupie sobie KDSa i będę wyglądał dużo bardziej "cool" niż reszta strażaków".