Autor Wątek: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy  (Przeczytany 26324 razy)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 12, 2010, 11:03:52 »
Jak sama nazwa wskazuje jest to umundurowanie KDS czyli (Kadry Dowódczo Sztabowej) moim zdaniem Komendant Gminny czy inne osoby funkcyjne takie jak naczelnik są osobami uprawnionymi do noszenia takiego munduru nigdzie nie jest zapisane że jest to twór dla PSP tylko umundurowanie KDS a KDSem może być np. Naczelnik danej jednostki czy komendant Gminny, Lub Prezes Powiatowy związku OSP

Offline Artur Kom.

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 382
    • OSP STARY BRUS
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 12, 2010, 11:13:14 »
no i jak pisze Rafał998 zgadzam się z nim. Ja się wcale nie usprawiedliwiam i nie mam żadnych kompleksów tak jak to piszesz Piotr_W. Jeśli chodzi o to co piszesz to może i masz po części rację ale regulamin staram się przestrzegać i nie napisałem
Cytuj
"Mam gdzieś regulamin, nie podoba mi się koszarówka, niech ją noszą szeregowi, kupie sobie KDSa i będę wyglądał dużo bardziej "cool" niż reszta strażaków".
A do akcji wyjeżdżam w pełnym umundurowaniu specjalnym a nie w KDSie. Więc nie rozumiem dlaczego to napisałeś.
Komendant Gminny
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam do odwiedzenia naszej strony: http://www.stary-brus.osp.org.pl/
oraz bloga http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 12, 2010, 11:21:17 »
Dowartościowywanie się mówicie?
No to zapraszam do linku http://www.zosprp.pl/?q=content/wyklad-w-szkole-glownej-sluzby-pozarniczej-o-osp-i-zosp

Piękny przykład "z góry".

Przy okazji śmieszy mnie zasada "ch... ale jednakowo" - gdybym się tego trzymał to musiałbym wszystkich ubierać w badziewiaste PH 5, buty z Lublina i ubrania specjalne z WUSu.
Kogo stać, żeby za jednym razem wymienić chociażby jeden artykuł ze sprzętu ochrony osobistej w całej jednostce? Dlatego jak tylko mamy możliwość kupić coś lepszego i nas na to stać to to kupujemy - fakt nie wszyscy na raz więc niektórzy się różnią między sobą ale na 1 miejscu jest bezpieczeństwo a nie wygląd.

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 12, 2010, 11:31:51 »
???
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2011, 22:55:04 wysłana przez strazakosposiek »

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 12, 2010, 11:37:12 »
???
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2011, 22:55:37 wysłana przez strazakosposiek »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 12, 2010, 11:38:28 »
Temat był już poruszany:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,9885.0.html

Do mod - można połączyć tematy.

Regulamin :kwit: swoje, a życie swoje.
Niestety złe przykłady idą z samej góry, dlatego nie ma , co się dziwić dowolności stosowania umundurowania w jednostkach OSP.

Ale może coś się w tej materii już za nie długo zmieni:
Cytuj
1 grudnia 2010 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych a Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej w sprawie dalszej współpracy w dziedzinach: stosowania środków ochrony indywidualnej oraz elementów umundurowania wspólnych dla obu formacji.

http://www.zosprp.pl/?q=content/podpisanie-porozumienia-pomiedzy-zosp-rp-a-kg-psp

Mod: zrobione/ Sylwek

« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2010, 11:55:16 wysłana przez grzela »

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 12, 2010, 13:41:44 »
??
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2011, 22:55:50 wysłana przez strazakosposiek »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:23:43 »
@grzela - porozumienie jest bardzo enigmatyczne. Tyle wiemy, że jest tak jak było wcześniej. Moim zdaniem nic nowego nie wprowadzono. W dlaszym ciągu ochotników obowiązuje regulamin umundurowania.
Roziwązaniem byłoby wprowadzenie KDS do umundurowania OSP z dokładnym opisem kto i w jakich okolicznościach mógłby go nosić.
Skoro nosimy takie same Ubrania Specjalne to możemy też nosić KDSy.
Ale w tej kolejności - najpierw zmiana regulaminu a potem kupowanie KDS.

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:27:23 »
???
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2011, 22:56:23 wysłana przez strazakosposiek »

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 12, 2010, 14:36:58 »
Heee....pewnie że jest łamane. Ale co z tego jak połowa tych biedniejszych OSP nie ma pieniedzy na pełene umundurowanie, 6 UPSów to szczyt i granica, to chyba lepiej do koszarówki iść w czarnych adidasach niż zielonych gumakach. Wiem że zostane zjechany że nie ma BHP, ale to co? Lepiej nie wyjeżdżać i nie gasić bo sie nie ma butów?!

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 12, 2010, 15:26:34 »
??
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2011, 22:56:38 wysłana przez strazakosposiek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 12, 2010, 18:13:40 »
Ja proponuję by zaspokoić chore ambicje jednej i drugiej strony :

Inne wzory UPS , Nomex , Koszarówek , KDS , kolory wozów również powinny być inne , węży również , możemy poza kolorami mieć inny jeszcze wzór hełmów , proponuje jeszcze hydranty poznaczyć te dla OSP i te dla PSP , a najlepiej byśmy się innymi drogami poruszali .

I do tego wielu poważnych ludzi bierze udział w tej pustej dyskusji  :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :tuba:.

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 12, 2010, 19:21:54 »
A tam dobrze jest jak jest. Samowolka :) Zamknąc lepiej temat bo i tak do niczego nie prowadzi

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 12, 2010, 22:17:05 »
Mam pytanie odnośnie munduru KDS w OSP..... Oczywiście wiem ze nie ma tego normalnie w umundurowaniu OSP.
A tam dobrze jest jak jest...... Zamknąc lepiej temat bo i tak do niczego nie prowadzi
To po kiego ..... odświeżałeś temat po 2,5 roku od ostatniego posta  :fiuu:

Offline strazakosposiek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 12, 2010, 22:55:40 »
Nie czytałem tego wczesniej bo nie znalazłem tematu. Ale ogólnie dyskusja burzliwa.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 13, 2010, 17:27:09 »
Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy.
Podczas dużych zdarzeń, grupy operacyjne oraz członkowie sztabu PSP są ubrani właśnie w KDS i ten typ mundury jest wyznacznikiem pewnej grupy, bo każdy funkcjonariusz PSP wie że w mundurze dowódczo-sztabowym chodzą właśnie członkowie sztabu co ułatwia rozpoznawanie się podczas zdarzenia. Ochotnik w KDS-ie to niepotrzebne zamieszanie i głupota. A pisanie że komendant gminny jest też kadrą dowódczo-sztabową i może chodzić w takim mundurze to po prostu kpina. Zapraszam do rozporządzenia o KSRG oraz przepisów PSP i OSP.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 13, 2010, 19:28:05 »
zapraszam poprzednika do lektury kim i czym są osoby funkcyjne w związku osp
http://www.kopaniec.osp.org.pl/index.php?pid=4&cid=2&show=3&PHPSESSID=59ldksv759qujg56gmrb41a461
I dalej się będę upierać że niestety jak i w PSP są  i w OSP takowe osoby a przy akcji łatwo rozpoznać PSP a OSP przykładowo jak i mówisz po regulaminach to PSP ma oznaczenia stopni żółte a OSP srebrne, ktoś kiedyś ustalił regulamin OSP i ktoś nadał strażakom takie stopnie i określił ich wzór, więc jak najbardziej strażak ochotnik (oczywiście od naczelnika wzwyż czyli chodzi mi o kadrę dowódczą OSP ) może wręcz powinna ubierać się w umundurowanie KDS, a tak na marginesie to komendant gminny kieruję po dotarciu do zdarzenia działaniami ochotników i inaczej nie będzie :)
Pozdrawiam  :rofl:

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 13, 2010, 20:18:09 »
zapraszam poprzednika do lektury kim i czym są osoby funkcyjne w związku osp
http://www.kopaniec.osp.org.pl/index.php?pid=4&cid=2&show=3&PHPSESSID=59ldksv759qujg56gmrb41a461
I dalej się będę upierać że niestety jak i w PSP są  i w OSP takowe osoby a przy akcji łatwo rozpoznać PSP a OSP przykładowo jak i mówisz po regulaminach to PSP ma oznaczenia stopni żółte a OSP srebrne, ktoś kiedyś ustalił regulamin OSP i ktoś nadał strażakom takie stopnie i określił ich wzór, więc jak najbardziej strażak ochotnik (oczywiście od naczelnika wzwyż czyli chodzi mi o kadrę dowódczą OSP ) może wręcz powinna ubierać się w umundurowanie KDS, a tak na marginesie to komendant gminny kieruję po dotarciu do zdarzenia działaniami ochotników i inaczej nie będzie :)
Pozdrawiam  :rofl:

A więc ja mam do Ciebie dwa pytania!

Po pierwsze kto zalicza się do kadry dowódczej w OSP powyżej naczelnika OSP

Po drugie na podstawie jakich przepisów prawa komendant gminny kieruje działaniami po dotarciu na miejsce (ustawa, rozporządzenie, zalecenie, postanowienie, decyzja, czyjeś marzenia, w wyniku otrzymania supergąbek na naszej klasie czy na innej podstawie - podaj mi akt prawny to regulujący)?

p.s. no i oczywiście straż z bramami zamykanymi na kłódkę! Super jednostka - jako wyznacznik co dobre a co złe w pożarnictwie
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2010, 20:23:19 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 13, 2010, 21:43:22 »
Ja się zastanawiam czy wy w ogóle kiedyś tą kadrę widzieli i pracowali przy obsłudze dużych zdarzeń w tym powiedzmy sztabie .  :gwiazdki:

Nadal uważam że dyskusja pusta, ale jak się trzymamy strony merytorycznej to kadrę - sztab akcji tworzą CI których powoła do niego Dowódca. I może być to Strażak, Generał, Naczelnik OSP i Komendant Gminny ZOSP , nawet Prezes ZW ZOSP. Problematykę można by rozwijać jeszcze długo, w każdym razie KDS, Koszarówka, Nomex niema wpływu kto jakie zadania realizuje i do czego został wyznaczony. Można jedynie oceniać czy dane odzienie jest właściwe i zgodne z BHP w danej chwili.

Po 12 godzinach szychty na lokalnej powodzi nie chce mi się dalej rozwijać tematu. W każdym razie dziś chodziłem w Nomex bo piździło , jak się ociepli może w polarku , a może w KDS , a może w koszarówce  :szalony:.   

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 13, 2010, 23:24:22 »
A mnie zastanawia Wasza wiara we wszelkiego rodzaju regulaminy,  ustalenia itp.  Z takim przekonaniem mówicie o nich , ze sam zaczynam wierzyc że one naprawdę są takie ważne.
Zastanawiam się jednak jak to jest że praktycznie WSZYSCY  nie stosują się właśnie do tych regulaminów, ustaleń itp.
Co rusz na forum widac przykłądy z róznego rodzaju uroczystości, wydarzeń itp z udziałem całego przekroju braci strażackiej, na których widac  jak się NIE PRZESTRZEGA owych regulaminów.  A na codzień większośc z nas też używa czegoś o czym nie ma mowy w regulaminach - polary, polówki z pagonami itp  Czemu więc  ochotnikowi nie wolno załozyc czasami KDSa  ?
 Jak dla mnie  bardziej się liczy to co ktoś faktycznie robi  i na ile jest użyteczny dla swego środowiska , niż to co akurat ma na sobie.  Pajac zawsze będzie pajacem , a dobry strażak nawet w dresie potrafi byc przydatnym dla innych. 
 

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 13, 2010, 23:55:58 »
Liczyłem, że ten wątek umrze naturalną śmiercią, bo... ochotnicy chcący się wyróżniać mundurem to dno i żenada.

Uczestniczymy w oficjalnej naradzie, pracujemy w PSP na odpowiednim stanowisku, akurat mamy KDSa na sobie i zastaje nas akcja... ujdzie, chociaż do roboty bardziej wolałbym nomex. Ale jak już powiedziano, ratować można i w gaciach. Nie o formę chodzi, lecz o treść.

Niestety są ochotnicy, którzy dadzą się pokroić, żeby tylko upodobnić się do zawodowców... loga, hełmy, kadeesy... czy w OSP są sami niespełnieni zawodowcy, którzy muszą podkreślać że są tak fajnymi ochotasami, że prawie jakby zawodowcami ? I na dodatek niespełnieni dowódcy: na mnie patrzcie, ja, ja, ja tu dowodziłem, a moich pięciu kolegów z zastępu było moim sztabem. I potem się dziwimy, że w wojsku jest 1 oficer na 1 szeregowego ;)

Nie pracuję w PSP, mam związki z OSP i ogólnie ratownictwem - nie mam kompleksów na tym tle - nie przyszłoby mi też do głowy, żeby swoją działalność jako ochotasa ubierać w państwowe łachy... od tego są inne mundury, oznaczenia, insygnia. Proponuję zbiórkę charytatywną dla niespełnionych i zazdrosnych - cel - zakup ubrań dowódczo-sztabowych do lansowania się na balach i prywatkach  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2010, 23:59:10 wysłana przez 085 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 14, 2010, 08:16:06 »
zapraszam poprzednika do lektury kim i czym są osoby funkcyjne w związku osp
http://www.kopaniec.osp.org.pl/index.php?pid=4&cid=2&show=3&PHPSESSID=59ldksv759qujg56gmrb41a461
I dalej się będę upierać że niestety jak i w PSP są  i w OSP takowe osoby a przy akcji łatwo rozpoznać PSP a OSP przykładowo jak i mówisz po regulaminach to PSP ma oznaczenia stopni żółte a OSP srebrne, ktoś kiedyś ustalił regulamin OSP i ktoś nadał strażakom takie stopnie i określił ich wzór, więc jak najbardziej strażak ochotnik (oczywiście od naczelnika wzwyż czyli chodzi mi o kadrę dowódczą OSP ) może wręcz powinna ubierać się w umundurowanie KDS, a tak na marginesie to komendant gminny kieruję po dotarciu do zdarzenia działaniami ochotników i inaczej nie będzie :)
Pozdrawiam  :rofl:

A więc ja mam do Ciebie dwa pytania!

Po pierwsze kto zalicza się do kadry dowódczej w OSP powyżej naczelnika OSP

Po drugie na podstawie jakich przepisów prawa komendant gminny kieruje działaniami po dotarciu na miejsce (ustawa, rozporządzenie, zalecenie, postanowienie, decyzja, czyjeś marzenia, w wyniku otrzymania supergąbek na naszej klasie czy na innej podstawie - podaj mi akt prawny to regulujący)?

p.s. no i oczywiście straż z bramami zamykanymi na kłódkę! Super jednostka - jako wyznacznik co dobre a co złe w pożarnictwie

Tak, komendant gminny ochrony przeciwpożarowej może przejąć dowodzenie, ale nie musi, gdyż takiego zapisu nie ma (ja nie znalazłem). Zgodnie z ustawą o ochronie ppoż. Art. 14. ust. 5: "Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) koordynuje funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze gminy w zakresie ustalonym przez wojewodę. Zadanie to wykonywane jest przy pomocy komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, jeżeli komendant taki został zatrudniony przez gminę." Nie ma tu oczywiście mowy o dowodzeniu. Ponadto mowa jest o komendancie gminnym ochrony ppoż. (etat w gminie), co nie jest równoznaczne z komendantem gminnym. Ale to jest temat na oddzielną dysputę.
Wydaje się logiczne, chociaż nie jest unormowane, że w przypadku, gdy na terenie akcji działają tylko jednostki OSP, to działaniami powinien kierować komendant gminny ochrony przeciwpożarowej do czasu przybycia jednostek zawodowych. Wynika to faktu, że on powinien najlepiej znać swój teren oraz siły i środki będące na terenie gminy. Nawet w przypadku, gdy pojawią się jednostki OSP z ksrg z innej gminy.
Zawsze dowodzenie ma obowiązek przejąć strażak z Państwowej Straży Pożarnej. Wynika to z Art. 20. ust. 1. ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej: "Akcję ratowniczą organizuje i kieruje nią Państwowa Straż Pożarna".
I teraz cytat z rozp. Ministra SWiA z 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym:
"§ 2. 1. Kierowanie działaniem ratowniczym rozpoczyna się z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych sił z jednostki.
2. Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć w kolejności:
1) dowódca zastępu,
2) dowódca sekcji,
3) dowódca plutonu,
4) strażak uprawniony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki,
5) strażak uprawniony do kierowania taktycznego.
3. Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia osoby posiadającej uprawnienia do przejęcia kierowania.
4. W przypadku przybycia jednostek ochotniczych i zawodowych, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
5. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania. "
I jeszcze cytat z rozporządzenia Ministra SWiA z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
"§ 25. 1. Uprawnionymi do kierowania interwencyjnego są w kolejności:
1) dowódca zastępu,
2) dowódca sekcji,
3) dowódca zmiany,
4) strażak wyznaczony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu.
2. W sytuacji gdy na miejscu zdarzenia są tylko siły systemu nie będące jednostkami ochrony przeciwpożarowej, kierującego działaniem ratowniczym wyznacza dyżurny powiatowego (miejskiego) stanowiska kierowania, jeśli nie określa tego plan ratowniczy danego powiatu.
§ 26. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć w kolejności:
1) uprawniony dowódca z jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania,
2) strażak wyznaczony przez komendanta jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, o której mowa w art. 15 pkt 1a-4a ustawy,
3) strażak wyznaczony przez komendanta powiatowego (miejskiego).
2. Kierowanie interwencyjne może przejąć również:
1) naczelnik ochotniczej straży pożarnej, właściwej dla miejsca zdarzenia, jeżeli w działaniu ratowniczym biorą udział tylko ochotnicze straże pożarne włączone do systemu,
2) komendant, kierownik, szef bądź inny kierujący, jeżeli w działaniu ratowniczym biorą udział tylko siły i środki jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, o której mowa w art. 15 pkt 1a-4a ustawy."
Faktycznie, jak widać powyżej, w przepisach powtarzają się niektóre zapisy, niektóre sprawy nie są szczegółowo unormowane. No cóż, czym dalej w las, tym więcej drzew. Inne służby też nie mają lepiej.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 14, 2010, 11:36:17 »
Popieram wypowiedzi @daro i @085.

Niespełnione marzenia, leczenie kompleksów, itp. to jedybe chyba wytłumaczenie na używanie KDSów, polarków i innych ubrań - przeznaczonych przecież dla konkretnych osób i funkcji.
Zresztą po wypowiedziach w tym temacie widać, że tylko osoby które mają ambicję bycia "prawie zawodowcami" popierają chodzenie OSP w KDSach... 
Ja przypomnę tylko, że nawet jeśli przeczytaliśmy mnóstwo książek, regulaminów, mamy za sobą setki akcji, itp to zawsze OSP to OSP a PSP to PSP.
I nie ważne czy chodzi o wady czy o zalety danej formacji bo każda ma i to i to. Nie chcę tu w żadnym razie budzić animozji - wręcz przeciwnie.

Jeśli nie spełnieni "dowódcy" OSP uświadomią sobie, że są ochotnikami, że mają przydzielone takie a nie inne ubrania, oznaczenia, itp - będzie im łatwiej to jakoś "przełknąć".
Mnie zawsze śmieszy i będzie śmieszyła chęć bycia świętszym od papieża.
Widzę często ochotników w KDSach, widzę też wiele innych naruszeń regulaminu umundurowania podczas uroczystości, imprez a także podczas akcji czy ćwiczeń.
Dlatego jest to forum żeby takie żeczy uświadamiać. W czasopiśmie "STRAŻAK" jest nawet taki kącik porad prowadzony bodajże przez dh. A. Kosibę - gdzie zwraca się uwagę na błędy popełniane przez strażaków ochotników. A mimo, że jest to pismo kupowane chyba przez wszystkie OSP w kraju i tak część OSP tego nie czyta. Bądź czyta ale nie stosuje.
I dla nich jest ten właśnie wątek.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 14, 2010, 16:23:06 »
Nie ma OSP i PSP jest jedno STRAŻ POŻARNA i szanujmy się wzajemnie.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Członek OSP, a mundur dowodczo-sztabowy
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 14, 2010, 19:05:40 »
W czasopiśmie "STRAŻAK" jest nawet taki kącik porad prowadzony bodajże przez dh. A. Kosibę - gdzie zwraca się uwagę na błędy popełniane przez strażaków ochotników. A mimo, że jest to pismo kupowane chyba przez wszystkie OSP w kraju i tak część OSP tego nie czyta. Bądź czyta ale nie stosuje.
I dla nich jest ten właśnie wątek.

Najbardziej mnie śmieszą właśnie te artykuły w strażaku. Bo dh Kosiba pisze powoli doktorat w co się ubierać, jak przypinać odznaczenia, jak wywijać sztandarem, a na każdej stronie w "Strażaku" znajdziesz zdjęcie nieregulaminowo poubieranych strażaków. No i potem to wyglada tak - szybko trzeba poprzypinać medale bo zaczyna się impreza to spogladamy na zdjęcia ze "Strażaka" bo tam zapewne są dobrze poubierani. No i tak właśnie generuje się ten rozpiździel
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz