Autor Wątek: Szkolenie Defiblyrator W Jrg  (Przeczytany 18846 razy)

Offline benekb

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
    • http://
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« dnia: Grudzień 12, 2004, 19:32:41 »
pytanko!!!!!!!!czy miał ktoś szkolenie i jaki ono mialo przebieg????

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 12, 2004, 21:00:04 »
chyba nie wolno nam używać takich rzeczy-tylko lekarz...

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2004, 21:21:56 »
chodzi o AED i zgodnie ze stosownymi przepisami strazacy moga ich uzywac po stosownym przeszkoleniu

polecam http://www.prc.krakow.pl/
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2004, 07:02:44 »
bulon, jeśli możesz to daj link do uchwalonych przepisów, które zezwalają na użycie AED nam strażakom, bo z mojej wiedzy (być może niezaktualizowanej) wynika, że tego typu urządzenia może w PL używać tylko lekarz (kiedyś taką informację otrzymałem od przedstawiciela jednej z firm, które zajmują się sprzedażą min. tych urządzeń) dla tego będę wdzięczny za link do przepisu, w którym jest zapisane, że możemy używać AED.
Link który podałeś przenosi na stronę Polskiej Rady Resuscytacji a tam dostałem tylko informację o organizowanym przez nich szkoleniu :(
Pozdrawiam
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2004, 13:53:21 »
Cytuj
jeśli możesz to daj link do uchwalonych przepisów
Defibrylator automatyczny jest na wykazie sprzętu ponadstandardowego dopuszczonego do użytkowania w PSP i podmiotach ratowniczych KSRG w nowych "Wytycznych....".
Wytyczne mówią:
"W ramach udzielanej pierwszej pomocy medycznej ratownicy KSRG zobowiązani są po wyszkoleniu  i zdaniu egzaminu końcowego lub sprawdzającego do wykonywania następujących czynności medycznych:
1/. Resuscytacji krążeniowo-oddechowej bezprzyrządowej i przyrządowej z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora automatycznego......."
Poza tym w ramowym programie nauczania w nowych "Wytycznych...." temat nr 3: "Zestawy ratownicze, defibrylator, dezynfekcja sprzętu"
Aby odświeżyć wiedzę proponuję zapoznać się z obowiązującymi wytycznymi i pogonić tempo szkolenia.
Link do wytycznych był zamieszczony w dziale szkolenie ale powtórzę :WYTYCZNE (format *.pdf - wymagany program acrobat reader -free)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2004, 14:02:42 wysłana przez Zubek73 »

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2004, 14:14:53 »
Cytuj
Aby odświeżyć wiedzę proponuję zapoznać się z obowiązującymi wytycznymi i pogonić tempo szkolenia.
Link do wytycznych był zamieszczony w dziale szkolenie ale powtórzę :WYTYCZNE
:angry: Zubek, sprawdź zanim coś napiszesz, bo po próbie odpalenia pojawia się komunikat
    BŁĄD STRONY
BRAK STRONY
  Żądany adres URL nie został odnaleziony. Jeśli wpisałeś adres ręcznie, sprawdź pisownię i spróbuj jeszcze raz. Jeśli uważasz że może być to błąd serwera, prosimy skontaktować sie z administratorem strony.

I powtórzę nie interesują mnie wytyczne z KG ale podstawa prawna, dla wytycznych i użytkowania tego sprzętu, bo o ograniczeniach jakiś czas temu mówiła ustawa o służbie zdrowia, więc co zmieniło zapisy - może ustawa o ratownictwie medycznym?? bo wytyczne mają się do ustway jak nie przymierzając proca do armaty. Może wypowie się jakiś koordynator ratownictw amedycznego ponoć jest ich conajmniej kilkunastu w PSP  ;)  
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2004, 15:45:06 »
Witam!
Defibrylator AED jest mozliwy do zastowania przez przeszkolonego strazaka ratownika KSR-G i jest to zawarte w "Wytycznych do organizacji ratownictwa medycznego KSR-G" wydane przez KG PSP, Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludnosci oraz Biuro Szkolenia" opracowane przez lek. med. I. Baumberga i innych koordynatorow rat. med. w PSP.
Tak a propo na str. 5 ww. "Wytycznych ..." jest napisane:
"....Niniejsze wytyczne są spójne z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, a ponadto stanowią kontynuację „Koncepcji Organizacji Ratownictwa Medycznego w KSRG z 1998 r.” i „Wytycznych w sprawie realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego przez strażaków – ratowników KSRG z 17 marca 1999 r.” ..." zatwierdzone przez Komendanta
Głównego w rozkazie CKR. III - 013 / 465 / 2442 / 2004 z 07 lipca 2004 r.

Zostala wydana do tego ksiazka z ladnym opisem i zdjeciami - obsluga tego jest bardzo prosta.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2004, 19:05:12 »
No i znalazłem potwierdzenie na moje wątpliwości co do defiblyratora, czy AED - a nie znalazłem nadal przepisów wykonawczych które zmieniły by zaistniałą sytuację i panowie obym był złym prorokiem, ale kierujcie się wytycznymi a gdy gość zejdzie podczas udzielania przez strażaków pomocy z użyciem AED i zajmie się sprawą prokurator, ciekawe kto was wesprze w tłumaczeniu, że działaliście w dobrej wierze. bo na KG i Bamberga bym nie liczył.  :ph34r:

Przeczytajcie pismo skierowane do dyrektora departamentu prawnego w ministerstwie zdrowia przez konsultanta krasjowego w dziedzinie kardiologii

http://www.amwaw.edu.pl/kkk/list13.htm

 a najbardziej wymowny akapit z pisma poniżej:
....W Polsce, zgodnie z obowiązującymi przestarzałymi przepisami, AED posługiwać się może tylko lekarz albo pielęgniarka lub członek zespołu reanimacyjnego w obecności i na polecenie lekarza. Uprawnień takich nie mają nawet ratownicy medyczni ze stopniem licencjata – aktualnie szkoleni w wielu polskich uczelniach medycznych, nie wspominając już o straży pożarnej czy innych służbach mundurowych udzielających często pierwszej pomocy....

Jeśli jednak od maja ukazały się zmienione przepisy w tym zakresie to dajcie link, bo ja pomimo grzebania we wszystkich kolejnych dziennikach ustaw, rozporządzenia ministra zdrowia nie znalazłem  :(  
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2004, 23:04:07 »
Witam na forum, I. Baumberg, koordynator... W sprawie defibrylatorów automatycznych i półautomatycznych:
1/.sa to  to urządzenia, którymi, przy prawidłowym stosowaniu, nie można zaszkodzić poszkodowanemu
2/. przepisy dotyczące defibrylacji nie dotyczą defibrylatorów automatycznych i półautomatycznych
3/. jak zwykle prawo nie nadąża za życiem i rozwojem technologii, nie ma zreszta pewności, że szczegółowe rozporządzenia dotyczące AED są niezbędne
4/. po przeszkoleniu  ( wystarczy ok. 2 godz dla grupy 15 osób) wiele spraw się wyjaśnia
5/. nie ma możliwości prawnej, aby zwolnić strażaków od odpowiedzialności karnej i cywilnej za popełnione błędy
6/. szereg obaw związanych z ratownictwem medycznym w PSP można zrozumieć, jest to dziedzina, w której, mimo prawidłowego postępowania spotykamy się z niepowodzeniami, przykładem może być właśnie resuscytacja.... Każdy pożar w końcu zgaśnie, nie każdego poszkodowanego da się uratować...
7/. tym różni się ratownik od innych członków społeczności, że staje do walki życie tam, gdzie inni są bezradni.
8/. wiele razy pojawiały się niepokoje związane z aktywnością prokuratora w związku z  działaniami z zakresu rat med w PSP - nigdy w formie konkretnych zarzutów - w takiej sytuacji trudno dyskutować w sposób rzeczowy
9/. nikt nie odpowiada za śmierć człowieka, która jest zjawiskiem naturalnym, odpowiada się  za błędy, zaniechania, wykroczenia, przestępstwa , zbrodnie....  

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2004, 07:01:17 »
Panie Ignacy chciałbym podziękować Panu za zabranie głosu, jednakże szczerze powiem nadal mam obawy o odpowiedzialność. W świetle obowiązujących przepisów prawa, a znając już kilka poruszanych na stronach tego forum przypadków podejścia organów prokuratury do zagadnień przepisów, moje obawy wcale nie uległy zmniejszeniu.
Nie jestem sam przeciwnikiem używania urządzeń typu AED gdyż znam ich prostotę obsługi i zakres w jakich funkcjonują, jednakże prawo jest prawem, nawet jeśli jest przestarzałe i nie nadąża za życiem. Tak na marginesie to również nasza KG poprzez MSWiA powinna wystąpić do ministerstwa zdrowia o jak najszybsze zaktualizowanie zapisów, bo pojedyńczy głos krajowego konsultanta kardiologii może być wołaniem na puszczy.
I z całym szacunkiem jeśli chodzi o zapisy dotyczące użycia AED, bardziej zgodziłbym się z informacją od Krajowego Konsultanta d/s Kardiologii (zawartą w podanym linku), że prawo użycia urządzenia AED ma tylko lekarz, lub użyć można go pod nadzorem lekarza, niż z założeniem że rozporządzenie takie jest nie potrzebne.
Jeszcze jedna myśl która mi się nasuwa, to pytanie, czy po raz kolejny my tzn. PSP nie wychodzimy zbyt daleko przed obowiązujące przepisy i nie chcemy na siłę regulować wytycznymi, przepisów które najpierw powinien uregulować minister zdrowia. Bo znając "samouwielbienie" co poniektórych naszych decydentów i ich rozumowanie, może się okazać, że ratownicy medycznni i lekarze będą musieli przejść weryfikację nabytych uprawnień bo nie szkolili się w ośrodku PSP (tak jak ma to miejsce z ratonictwem wysokościowym, czy płetwonurkami)  :lol:
Pozdrawiam
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline Krzysztof37

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2004, 11:45:21 »
Witam.
Korzystając z obecnosci koordynatora mam pytanie czy wszyscy strażacy, powtarzam wszyscy, powinni miec ceryfikat z przeszkolenia medycznego.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2004, 13:29:23 »
witamy ignacy.
to chyba pierwszy odokumentowany przypadek ze ktos tak wysoko zszedl by niesiesc dobre slowo :D

mialem pisac do ciebie bys tu zajrzal i oswiecil nas madrm slowem jednak widze ze staly monit jest juz wprowadzony :)

oby wiecej panow z KG znalazlo chwile czasu by tu zajrzec bo watpliwosci jest widac co nie miara.....

pozdrawiam

bulon
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2004, 13:45:45 »
Witam,
jestem świeżo po kursie i egzaminie rat. medycznego KSRG (dla ochotników) i od lekarza prowadzącego zajęcia dowiedzieliśmy się, że na równoległym kursie dla strażaków PSP szkolono ich w zakresie posługiwania się defibrylatorem automatycznym. Znajomość obsługi tego sprzętu miała być także sprawdzana na egzaminie, więc chyba to już weszło do stosowania.

Sylwek

Offline smoczusia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2004, 14:19:35 »
Cytuj
........więc chyba to już weszło do stosowania.
Sylwek, ale nie ma przepisów wykonawczych czy zapisu w postaci rozporządzenia do Ustawy o Ratownictwie Medycznym który pozwala Wam STRAŻAKOM jako rat.med. na wykorzystanie tego sprzętu do ratowania zdrowia i życia ludzkiego w przypadkach bezpśredniego zagrożenia życia bez obecności lakarza.
Dopóki nie zostanie to uregulowane w drodze rozporządzenia, które powinno określić jasno zakres czynności dla ratownika med. co  może sam a co pod nadzorem lekarz a czego mu nie wolno, a nie wytycznych i choćby samego KG to nie macie obowiązku dotykać się sprzętu - no chyba że chcesz mieć prokuratora na głowie w przypadku zejścia pacjenta. Ja nie wątpię w Twoje umiejętności jako ratownika, domagam się jedynie jak i pielgrzym jasno określonych przepisów które zwolnią Was z odpowiedzialności  karnej za ewentualną śmierć pacjenta, co może mieć miejsce w sytuacji obecnej kiedy przepisy wykonawcze do ustawy nie istnieją.
Pozdro Panowie :) .
Największą bronią strachu jest jego zdolność czynienia nas ślepymi na wszystko inne...
J.Carroll

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2004, 20:01:41 »
Mysle, ze dr Baumberg wypowiedzial sie dostatecznie. Reszta wyjdzie w praniu. Jako ze nie moze sie rozczlonkowac musimy sobie radzic. Poczekajmy na szkolenia, wstep macie. Obsluga jest bardzo latwa i wszystko sie wyjasnia przy szkoleniu. Dostep AED ma byc powszechny (prawdopodobnie Grupa ORLEN ma udostepniac na swoich stacjach benzynowych), wiec bedzie mogl go zastosowac kazdy kto potrafi ocenic oznaki krazenia i ma 2 rece do przyklejenia elektrod i sie nie boi ratowac zycia i zdrowia. Jezeli ktos chce to mam materialy ze szkolenia AED dla instruktorow BLS-AED Europejskiej Rady Resuscytacji 2003 r. (ratolek@wp.pl)

I jeszcze jedno: tzw. zasada Dobrego Samarytanina - stosuja ja sądy na calym swiecie. Jezeli kazdy kto zostal przeszkolony, nie robil zadnych istotnych bledow odbiegajacych od szkolenia uzyska negatywny wynik swojego postepowania resuscytacyjnego nie powinien zostac pociagniety do odpowiedzialnosci, szczegolnie strazak podczas wykonywania swoich obowiazkow.

Offline Krzysztof37

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 14, 2004, 21:45:25 »
Witam!
Jakos sceptycznie podchodze do tego że nasze sądy podeszły by do tego zagadnienia tak optymistycznie jak napisał to ratolek. Prokurator też chyba nie byłby tak wspaniałomyślny.
Pozdrawiam.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 14, 2004, 22:06:32 »
wiec opowiem
polska rada resuscytacja powszechnie zaleca stosowanie AED, szkolui w tym kierunku i to jest jej oficjalne stanowisko. sadze ze jezeli kiedykolwiek ktos zostanie postawiony w stan oskarzenia poniewz uzyl AED rozpeta sie burza medialna a cle srodowisko ratowncize w tym polska rada resuscytacji stanie za nim murem.
za niezasadne uwazam twierdzenie ze KG PSP oleje takiego strazaka gdy wykona on prawidlowo dzialania, ktore zostal nauczony a stosowne narzedzie zostalo mu dostarczone do reki.

i teraz uwaga. z reszta juz o tym pisalem. z relacji moich instruktorow BLS poslkiej rady resuscytacji sa juz jrg wyposazone w AED. zwiazana z tym jest jedna historia. mianowicie majac na ywposazeniu aed strazacy znalezli sie na dachu budynku. poszkodowany mial zawal a lekarz karetki nakazal zniesienie go na dol poniewaz on sam nie wejdzie. strazacy olali madrego doktorka i zaaplikowali u strzala z AED. migotanie zostalo przerwane a delikwent zywy wsadzony do karetki.
niestety biedakowi zmarlo sie po drodze.
na chwile wysluchania tej relacji nie potrafiono postawic zadnych zarzutow strazakom.

pozdrawiam
bulon

dla mnie osoba ktora potrafi uzyc aed i majac go w lpach nie uzyje powinna stanac przed sadem z 162 KK i dostac maxa bez rozprawy
 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline smoczusia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 14, 2004, 22:18:36 »
Cytuj
Mysle, ze dr Baumberg wypowiedzial sie dostatecznie.
Wybaczcie Panowie  :unsure: jestem tylko psychologiem ale sensu i wyjaśnienia tzw clue problemu w słowach dr. Baumberga jak i pozostałych kolegów nie znalazłam, dla mnie te wypowiedzi nie są jasne i klarowne nie rozwiązano bowiem  jak dotąd "na górze" problemu legislacyjnego który zaczyna istnieć w sytuacji gdy dochodzimy do określania kwestii zakresu możliwych do wykonania czynności i zabiegów przez przeszkolony personel para-medyczny w celu ratowania życia i zdrowia pacjentów.
Z chwilą kiedy rozporządzenie Min. Zdrowia - bo ten może wydać stosowne a nie wytyczne KG to naznaczają - określi ramy i zakres świadczonej poszkodowanym prez straż pomocy, będę spokojną o kwestie bezpieczeństwa i właściwe  do sytuacji zachowanie spełniających swoje obowiązki ratowników.

Rozumiem że zasady obsługi i użycia AED są proste -  bo sama  je znam - nie to jednak jak widać spędza mi sen z powiek.
Pozdrawiam  
Największą bronią strachu jest jego zdolność czynienia nas ślepymi na wszystko inne...
J.Carroll

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 15, 2004, 00:17:23 »
Killka uwag:
1/. W Europie na ogół co nie jest zabronione jest dozwolone
2/. Wytyczne są zgodne z rozporządzeniami MSW i A określającymi zadania z zakresu rat-med dla ratowników PSP - to jest prawo zaakceptowane przez Min Zdrowia, skąd więc wątpliwości legislacyjne.....  
3/. Wytyczne były pozytywnie opiniowane przez autorytety medycyny
4/. Nie ma w Polskiej legislacji pojęcia personel para-medyczny
5/. Min Zdrowia dotąd nie określiło zakresu zadań dla ratowników medycznych ( jest taki zawód) - jak to wytłumaczyć poszkodowanym?...
6/. Zdobycie  określonych umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego należy do obowiązków wszystkich funkcjonariuszy i pracowników PSP - aktualnie szkolenia uzupełniające dobiegają końca, trwa recertyfikacja
7/. Użycie AED jest bezpieczniejsze, niż schładzanie oparzeń - niech ktoś skonstruuje zarzut prokuratorski przeciwko strażakowi, który schładał oparzenie u własnego dziecka przed wejściem w życie "Rozporządzenia MZ w sprawie zakresu czynności dozwolonych.... itd... ", za to na podstawie wiedzy, którą uzyskał w ramach szkolenia w/g Wytycznych....-   przepraszam za trywialny przykład, ale nie wszystkie dziedziny życia da się uregulować zawczasu kolejnymi przepisami
8/. Do dnia 25-09-2004 strażacy we Francji wykonali ponad 242 000 defibrylacji
9/. Dn. 10.10.2004 ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR wykonali skuteczną defibrylację przy pomocy AED
 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 15, 2004, 03:09:50 »
Cytuj
9/. Dn. 10.10.2004 ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR wykonali skuteczną defibrylację przy pomocy AED

jak to sie stalo ze nie trabia o tym w gazetach telewizji a na plakatach w calej polsce. pan naczelnik sie opuszcza w PR chyba :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 15, 2004, 08:35:40 »
Ktoś kiedyś parafrazując łacińskie powiedzenie powiedział o naszych przepisach "durne prawo ale prawo" i miał w tym olbrzymią rację dlaczego? ano dlatego, że w całym normalnym świecie prawo obowiązuje i jest przestrzegane, a jeśli jakiś zapis jest przestarzały to zainteresowani zmianą zapisu robią wszystko aby go zmienić.
Powtarzam jeszcze raz nie chodzi mi o negowanie konieczności użycia AED przez strażaków i sam jeżeli będzie taka potrzeba go użyję aby ratować życie. Problem tkwi w tym, że nawet jeśli pomoc udzielona przezemnie z użyciem AED okarze się skuteczna to i tak prokurator może mi postawić zarzut użycia sprzętu którego nie miałem prawa użyć zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Dlaczego? bo z wnioskiem takim do prokuratora wystąpi lekarz karetki, któremu przekazałem poszkodowanego a z którym mam na pieńku i będzie się chciał odegrać. I mam postępowanie prokuratorskie w toku, muszę się tłumaczyć itd. nawet jeśli zakończy się całość umożeniem postępowania to i tak do czegoś takiego nie powinno dojść, a umożeniem wcale nie musi się skończyć.  :ph34r:
A przykłady wydawanych wyroków w sprawach do których nie powinno nawet dojść do oskarżenia?
a proszę choćby temat sprzed jakiegoś czasu z naszej stronki
http://www.strazak.pl/index.php?option=con...id=33&Itemid=27
i co? ano to, że daj mi człowieka a paragraf sam się znajdzie.
pozdrawiam i obyśmy nie znaleźli się w głupiej sytuacji że będziemy się tłumaczyć, "za przepisy które nie nadążają za życiem".
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 15, 2004, 10:09:01 »
Cytuj
:angry: Zubek, sprawdź zanim coś napiszesz, bo po próbie odpalenia pojawia się komunikat
    BŁĄD STRONY
 
:angry: Zawsze sprawdzam zanim napiszę (sprawdziłem także po napisaniu) Link działał i to (nie chwaląc się  <_< ) po mojej interwencji u admina strony KG.
Poczytaj to: procedury
Jak widać naprawa nie starczyła na długo. Wyślę jeszcze raz info o niedziałającym linku do admina strony. (już wysłałem)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2004, 10:15:19 wysłana przez Zubek73 »

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 15, 2004, 14:20:31 »
Cytuj
Killka uwag:
1/. W Europie na ogół co nie jest zabronione jest dozwolone
2/. Wytyczne są zgodne z rozporządzeniami MSW i A określającymi zadania z zakresu rat-med dla ratowników PSP - to jest prawo zaakceptowane przez Min Zdrowia, skąd więc wątpliwości legislacyjne..... 
3/. Wytyczne były pozytywnie opiniowane przez autorytety medycyny
4/. Nie ma w Polskiej legislacji pojęcia personel para-medyczny
5/. Min Zdrowia dotąd nie określiło zakresu zadań dla ratowników medycznych ( jest taki zawód) - jak to wytłumaczyć poszkodowanym?...
6/. Zdobycie  określonych umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego należy do obowiązków wszystkich funkcjonariuszy i pracowników PSP - aktualnie szkolenia uzupełniające dobiegają końca, trwa recertyfikacja
7/. Użycie AED jest bezpieczniejsze, niż schładzanie oparzeń - niech ktoś skonstruuje zarzut prokuratorski przeciwko strażakowi, który schładał oparzenie u własnego dziecka przed wejściem w życie "Rozporządzenia MZ w sprawie zakresu czynności dozwolonych.... itd... ", za to na podstawie wiedzy, którą uzyskał w ramach szkolenia w/g Wytycznych....-   przepraszam za trywialny przykład, ale nie wszystkie dziedziny życia da się uregulować zawczasu kolejnymi przepisami
8/. Do dnia 25-09-2004 strażacy we Francji wykonali ponad 242 000 defibrylacji
9/. Dn. 10.10.2004 ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR wykonali skuteczną defibrylację przy pomocy AED
Ad.1 W Europie strażak zarabia5,10 krotnie więcej, jego umocowania prawne znacznie odbiegają od naszych...
Ad.2,3 Wytyczne jak zdąrzyłem poczytać, jak i większość twórczości KG PSP za rządów obecnego komendanta są opracowywane przez zespoły ale jak to się dziwnie składa nie sa przez nikogo fingowane konkretnym podpisem i jakoś tak dziwnie nie wchodzą w życie w formie rozkazu KG bądź też decyzji...
Szanowny Panie, przestańcie bawić się tam w polemikę i jak juz wydajcie konkretne rozporządzenie prawne, rozkaz KG albo inną decyzję na podstawie której strażaka zobligujecie do działania tego typu sprzętem , podpiszcie się ładnie pod tym a wtedy nikt z nas nie bedzie polemizował.....w razie czego bedzie się na co powołac....a nie na wytyczne przez nikogo osobiscie nie podpisane ...
Ad.4 Skoro nie ma takiego pojęcia to może pora scoś w tym kierunku zrobić...zmienić ustawę...ustalić odpowiedzialność...itp.
Ad.6Jak zwykle...Wy przeszkolićie....w Waszych archiwach bedą nasze świadectwa...sprzęt Nam wwalicie a w przypadku jego nieużycia , to Wy bedziecie nas karać...

Szanowny Panie, czy nie możecie w tej KG zrozumieć że grono fanatyków i zapaleńców to nie wszystko....wszystko w kraju jakim mieszkamy i na świecie musi być umocowane prawnie a tym bardziej kwestie dotyczace ratowania życia ludzkiego. Macie nas za idiotów, którzy jak cielaki na rzeź bedą namiętnie podkładać swoje dupy pod prokuratora.Nie było koordynacji medycznej i strażacy udzielali pomocy, pomagali poszkodowanym w wypadkach i jak nastała epoka koordynatorów to zdawało się że w końcu ktoś to pozbiera i ustanowi prawo do tego co i tak kazdy z nas wielokrotnie robił...
Okazało się cos innego...medialnie pokazujecie jak to jest super...ze mamy przeszkolonych ludzi ze jestesmy och i ach...tylko nie ma na to prawa...ciagle wprowadzacie tyle rzeczy na nie działającej ustawie o ratownictwie medycznym,cpr-ach itd...
Litosci...czy za wypisywanie takich bzdur Panu więcej płaca...
Dajcie nam prawa...obowiązki w związku z tym prawem a nie przykłady jakby to było dobrze.....potem podyskutujemy...
Ostatnio słyszałem na kursie medycznym ze powiedział Pan dowódcom JRG na szkoleniu że jakby jakikolwiek strażak miał problem z prokuraturą to Pan zrobi wszystko co w Pańskiej mocy aby nic mu się prawnie nie stało.....ale jeśliby nie to pójdzie Pan za niego siedziec??????????
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2004, 14:22:47 wysłana przez Ogniowy »
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline fuoco

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 15, 2004, 17:55:58 »
Cytuj
Ktoś kiedyś parafrazując łacińskie powiedzenie powiedział o naszych przepisach "durne prawo ale prawo" i miał w tym olbrzymią rację dlaczego? ano dlatego, że w całym normalnym świecie prawo obowiązuje i jest przestrzegane, a jeśli jakiś zapis jest przestarzały to zainteresowani zmianą zapisu robią wszystko aby go zmienić.

Tak, szczególnie w naszym normalnym polskim świecie np na Wisłostradzie gdzie jest organicznie do 50km/h a większość zapiernicza ile fabryka dała albo w środkach komunikacji miejskiej gdzie by jechać trzeba mieć bilet a nie wszyscy mają.
Więc wybaczcie Panowie i Panie, ale jeżeli mam przed sobą delikwenta, który zaraz odjedzie a mam dostęp do AED, który może mu uratować życie, to nawet przez chwilę nie będę zastanawiał się nad konsekwencjami naszego durnego prawa i głęboko gdzieś mam co mi potem będzie chciał zrobić pan prokurator.
Zgadzam się bulonem, iż na pewno całe środowisko stanie murem za mną bądź kimkolwiek kto użył AED zgodnie z jego przeznaczaniem i własnymi umiejętnościami. A jak nie to sam wymierzę sobie karę i strzelę w łeb albo ześle na bezludną wyspę gdzie nie ma AED.
Poza tym jak cały czas trąbi Ignacy, AED jest stworzony do ratowani a nie zabijania i ryzyko nieudanej reanimacji dlatego, że został użyty AED jest w ogóle dla czymś niedorzecznym.
Na koniec chciałbym tylko dodać, że też jestem ZA tym by prawo jednak nadążało za życiem i jak najszybciej uregulować sytuacje prawną AED w Polsce i jak tylko będzie trzeba się podpisać pod listem przypominającym o tym to ja się podpisuje dwie rękoma.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych i wesołych Świąt niech gwiazdor przyniesie nam wszystkim stosowne przepisy nadążające za życiem.

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Szkolenie Defiblyrator W Jrg
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 15, 2004, 18:41:33 »
Fuoko, czytaj dokładnie to co piszesz a potem zabieraj głos, bo wiernopoddańcze gesty w kierunku KG jakoś na forum nie bardzo są lubiane i słusznie zresztą, gdzie ty wyczytałeś, że negujemy konieczność użycia AED?  :blink: a tym bardziej odmawiamy używania sprzętu niosącego ratunek??
więc po pierwsze:
Cytuj
Poza tym jak cały czas trąbi Ignacy, AED jest stworzony do ratowani a nie zabijania i ryzyko nieudanej reanimacji dlatego, że został użyty AED jest w ogóle dla czymś niedorzecznym
aby bardziej zobrazować ci podejście prokuratora podam bardziej dosadny przykład. Kilka lat temu podczas skoków spadochronowych doszło do tragedii nie otwarł się spadochron główny i zapasowy też nie zadziałał więc skoczek z wysokości około 1 km uderzył w glebę, nie trzeba dużej wyobraźni aby wiedzieć co się z gościa zostało. W związku z tym że wypadek śmiertelny prokurator i .... zaczęła się jazda - instruktor który prowadził skoki oskarżony o niedopatrzenie obowiązków sprawa do sądu i skazany pozbawiony uprawnień instruktorskich + wyrok w zawiasach. Dlaczego? bo gość który się zabił nie miał zapiętego kasku pod szyją  (nieważne, że i tak ten kask gów... o by mu pomógł, miał być zapięty) więc jeśli nie widzisz pewnych analogii to i tak ich nie zauważysz. I przytoczenie dziesiątek innych sytuacji i tak cię nie przekona aż do momentu gdy przestaniesz mieć gzieś to co będziechciał zrobić prokurator z tym czymś  :P  
A co do przykładu z wisłostradą to co roboty drogowe, że na takiej drodze wprowadza się ograniczenie do 50 km/h? i skoro i tak wszyscy po Wa-wie mimo ograniczenia zapier.... znacznie więcej niż te 50 to dlaczego Ci którzy takie głupie ograniczenie wprowadzili chwalą się że spadła ilość śmiertelnych wypadków, bo na pewno nie dlatego że stoją znaki z wymalowaną 50, więc twój przykład pasuje do tematu jak wół do karety. A głowę daję, że jak pojedziesz na gwizdkach do pożaru przekraczając tą pięćdziesiątkę i rozwalisz inne auto, to masz prokuratora a na pomoc środowiska zwłaszcza decydentów bym nie liczył, dla nich w 95% winien jest kierowca.
I jeszcze jedno jeśli chodzi o solidarność środowiska, to po kilkunastu latach służby nauczyłem się że często nie możesz liczyć na innych strażaków a zwłaszcza tych którzy cię nie znają, a o środowisku lekarskim nie wspomnę, więc jak prokurator dobierze się do twojej d...py to inni conajwyżej po fakcie zaczną się domagać aby unormować to co powinno być unormowane.
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.