Autor Wątek: Koniec z nadgodzinami  (Przeczytany 26374 razy)

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Koniec z nadgodzinami
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 22, 2008, 09:39:04 »
Będziemy pracować nawet 65 godzin w tygodniu
"Polska": szef będzie mógł dłużej trzymać nas w firmie. Unia Europejska chce od przyszłego roku wydłużyć dopuszczalny tygodniowy czas pracy w krajach członkowskich z 48 do 65 godzin.
Obecnie podstawowy czas pracy w większości państw UE wynosi 40 godzin tygodniowo. Ale gdy wymaga tego firma, można go wydłużyć jeszcze o osiem godzin. Wejście nowych przepisów dla pracowników oznacza, że szef będzie mógł wymóc aż 25 dodatkowych godzin - czytamy w "Polsce".

Bruksela nie zamierza jednak dawać pracodawcom władzy absolutnej. Nie będą mogli przedłużać czasu pracy w każdym tygodniu. Podstawowy obecnie obowiązujący przepis pozostaje bowiem bez zmian - pracownik bez dopłaty za nadgodziny może pracować tylko 160 godzin w miesiącu (cztery tygodnie po 40 godzin). Nowe dyrektywy dają więc możliwość wydłużenia czasu pracy w jednym tygodniu, ale równocześnie zobowiązują pracodawcę do zmniejszenia poniżej 40 godzin w kolejnym lub dania zatrudnionemu dni wolnych - informuje "Polska".
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Koniec z nadgodzinami
« Odpowiedź #101 dnia: Lipiec 22, 2008, 15:54:49 »
Wydłużenie tygodnia pracy dotyczy łącznej ilości godzin z nadgodzinami. My też mamy ustawowo zagwarantowany 40-godzinny tydzień służby. Wszystko co powyżej traktowane jest jako NADGODZINY, wykazywane w rozliczeniach. Dla strażaków nie powinno być problemem wydłużenie tygodnia służby (wymagałoby to zmiany naszej ustawy), lecz nowelizacja dająca możliwość zapłaty za te nadgodziny - które teraz też mamy i za które nikt nie chce/ nie może zapłacić.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Koniec z nadgodzinami
« Odpowiedź #102 dnia: Lipiec 23, 2008, 22:08:41 »
Tu jest cały tekst.
Unia Europejska chce od przyszłego roku wydłużyć dopuszczalny tygodniowy czas pracy w krajach członkowskich z 48 do 65 godzin. Obecnie podstawowy czas pracy w większości państw UE wynosi 40 godzin tygodniowo.
Ale gdy wymaga tego firma, można go wydłużyć jeszcze o osiem godzin. Wejście nowych przepisów dla pracowników oznacza, że szef będzie im mógł wlepić nie 8, a aż 25 dodatkowych godzin.

Nowe przepisy na pewno ucieszą deweloperów i firmy budowlane, które będą mogły zatrzymać robotników w pracy, gdy gonią terminy i trzeba się zmieścić z zakończeniem inwestycji. Zadowoleni będą również inni przedsiębiorcy działający w branżach charakteryzujących się sezonowym natężeniem robót.
Ale Bruksela nie zamierza dawać pracodawcom władzy absolutnej nad podwładnymi. Nie będą mogli przedłużać czasu pracy w każdym tygodniu. Podstawowy obecnie obowiązujący przepis pozostaje bowiem bez zmian - pracownik bez dopłaty za nadgodziny może pracować tylko 160 godzin w miesiącu (co równo daje cztery tygodnie po 40 godzin). Nowe dyrektywy dają więc możliwość wydłużenia czasu pracy w jednym tygodniu, ale równocześnie zobowiązują pracodawcę do zmniejszenia poniżej 40 godzin w kolejnym lub dania zatrudnionemu dni wolnych.

Jeśli zatrudniony zostanie na stanowisku ponad 160 godzin w miesiącu, jego szef będzie musiał zapłacić dodatkowe pieniądze za nadgodziny - komentuje Witold Polkowski, ekspert ds. prawa pracy z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Na wprowadzenie nowego prawa zgodziły się już rządy wszystkich krajów Unii. Po wakacjach ma nad nim głosować Parlament Europejski. Wszystko wskazuje więc na to, że przepisy wejdą w życie od pierwszego stycznia przyszłego roku.

Dziś dopuszczalny czas pracy we wszystkich krajach Unii, czyli także w Polsce, nie może przekroczyć 48 godzin tygodniowo. Jeśli jest dłuższy, a podwładny nie wyraził zgody na pracę po godzinach, to w Polsce inspekcja pracy traktuje pracodawcę jak przestępcę i nakłada na niego 2 tys. zł kary. Natomiast dla pracodawców recydywistów, którzy permanentnie wykorzystują pracowników, prawo przewiduje nawet 30 tys. zł kary. Jednak średni minimalny czas pracy w Europie wynosi 40 godzin tygodniowo. Tego się trzymamy w Polsce. Holendrzy pracują 35,5 godz. w tygodniu, a Brytyjczycy 40,6 godz. We Francji 35-godzinny czas ustalony 10 lat temu. Ale jest właściwie fikcją, bo i tak większość Francuzów bierze nadgodziny. Prezydent Nicolas Sarkozy zapowiada, że usunie martwy przepis. Uważa, że zbyt krótki czas pracy ma fatalne skutki dla gospodarki.

Polska ma jak na razie bardzo złe doświadczenia z unijnym prawem o czasie pracy. Klauzula wydłużająca czas pracy powyżej 48 godzin (tzw. opt-out) już obowiązuje od 1 stycznia. Dotyczy tylko lekarzy. Wielu z nich w zamian za zgodę w nagłych wypadkach na dłuższą pracę zażądało podwyżek pensji nieraz o kilka tysięcy złotych miesięcznie. W lubelskim szpitalu klinicznym początkowo lekarze zobowiązali się do pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Jednak w kwietniu aż 300 lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out. Uznali, że dyrekcja szpitala za taką dyspozycyjność ma dać im wyższe wynagrodzenie.
Wprowadzenie nowych przepisów chce zablokować Europejska Konfederacja Związków Zawodowych. Związkowcy twierdzą, że dłuższe godziny pracy niszczą bezpieczeństwo pracy, a szef ma w rękach potężną broń i może szantażować podwładnych, np. ucięciem premii lub nawet wyrzuceniem z pracy. Takie szantaże mogą zdarzyć się także w Polsce.
Ps. Ciekawe dlaczego część strażaków uważała i uważa, że przedłużony czas pracy do 48h tj. o 8h więcej tygodniowo ma być za friko. Czyżby kłopoty ze zrozumieniem przepisów czy udawanie, że nie wie się o co chodzi czy zwykła złośliwość, zawiść.
Przecież jaśniej już nie można tłumaczyć: 40h tygodniowo z możliwością przedłużenia o 8h za które trzeba zapłacić lub oddać.
Ktoś na tym forum krzyczał, że w innych krajach mają wydłużony czas pracy nawet do 56h, tylko zapomniał lub niewiedział, że tam też obowiązuje 40h a przedłuzenie o 16h do 56h jest do zapłaty lub oddania.
Po to wprowadza się takie limity, żeby nie powróciły czasy XVIIIw. (np. praca po 16 godzin dziennie).

leszno

  • Gość
Odp: Koniec z nadgodzinami
« Odpowiedź #103 dnia: Lipiec 25, 2008, 00:06:05 »
tylko nieh zz dopilnuja zeby nam godziwie zaplacili za nadgodz a nie np 5,00 brutto bo nas wycyckaja za kazda nadgodz 1/160 z dodatkami i pasi a w soboty i niedziele 200 %