Autor Wątek: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy  (Przeczytany 54094 razy)

Młodzik

  • Gość
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #150 dnia: Październik 05, 2008, 16:13:42 »
[...] Wypada dodać że obecnie płaca minimalna wynosi ustawowo ok.6,50zł/h [...]

a wysokość ekwiwalentu jest z tym jakoś powiązana? istnieje dolna granica wysokości wypłat?

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #151 dnia: Październik 05, 2008, 18:55:29 »
I do odp sheldona już gdzies pisałem ale sie zrobie to jeszcze raz OSP powinny być podzielone na  JOT na OSP NP "KULTURA" na JOT jedna osobna pula a na orkiestry itp oddzielna bo tak to zawsze kasa na nową Fujarke będzie szła niż na sprzet a kazdemu wójtowi itp to na rąke bo medjalnie to fajnie wygląda straż zabespieczyła "pijacką impra" zagrała itp.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #152 dnia: Październik 05, 2008, 19:11:17 »
Podzielam Twoje zdanie :-)
Jednak jest to tak, że niecałe 300 000zł jest przeznaczone OGÓLNIE na OSP w naszej gminie. I te KSRG i te poza. Na szczęście nie mamy żadnej orkiestry itp., także ten problem odpada ;-) Pisząc o kulturze itp. mam na myśli ogólnie "kulturę w gminie", tą poza OSP ;-)


[...] Wypada dodać że obecnie płaca minimalna wynosi ustawowo ok.6,50zł/h [...]

a wysokość ekwiwalentu jest z tym jakoś powiązana? istnieje dolna granica wysokości wypłat?
Istnieje górna - max. 1/175 płacy minimalnej. Czyli 0,01zł też się łapie pod to...
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2008, 19:22:38 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #153 dnia: Październik 05, 2008, 21:11:12 »
I tu się Kolega myli. Pieniądze w budżecie gminy na Straż są zapisane w Dział754, Rozdział 75412 (tu są wszystkie środki związane z działalnością i funkcjonowaniem OSP) więc żadne przesunięcia nie są potrzebne,
Mam jeszcze pytanie bo nie jestem do końca w temacie. Czy gminy już muszą podejmować uchwalę w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu, czy może to nastąpić dopiero w przyszłym roku?
Zgadza sie z tymi Działami i Rozdziałami , ale piotr998 słusznie wspomiał jeszcze o paragrafach. Jeśli pieniądze są przeznaczone na wypłąty ekwiwalentów to są zapisane na zupełnie innym paragrafie niż te na zakup sprzętu.  Aby zakupić sprzęt za te pieniądze trzeba je najpierw przesunąć na ten paragraf "sprzętowy". Nie twierdze ze jest to niemożliwe, ale zawsze wymaga dodatkowego kłopotu.  A właściwie to chciałem zwrócić uwagę na coś innego. Jeśli rezygnujemy z ekwiwalentów to poprostu nie planuje sie pieniędzy na stosownym paragrafie. Oczywiście zamysłem strażaków było aby owa kwota powiększała sumę na paragrafie "sprzętowym". Zazwyczaj na początku tak bywało , ale w miarę upływu czasu (kolejnych lat) suma topniała z oczywistych powodów - dziura budżetowa, inne wydatki , inwestycje itp. Dlatego uważam że ekwiwalentów trzeba się domagać , a jak już zostaną wypłacone to wtedy można samemu decydować co z nimi zrobić. 
 Nowelizacja ustawy weszła w życie , więc teraz nie wolno wypłacać ekwiwalentów bez podjęcia uchwały przez Radę Gminy. Jeśli będą wypłacane to RIO może to zakwestionować.
[...] Wypada dodać że obecnie płaca minimalna wynosi ustawowo ok.6,50zł/h [...]
a wysokość ekwiwalentu jest z tym jakoś powiązana? istnieje dolna granica wysokości wypłat?
Dolna granica nie istnieje, a kwotę podałem jak przykład podczas ustalania kwot ekwiwalentów. Jeśli ustala się niższa kwotę to oznacza że pracę strażaków "wyceniamy" poniżej najsłabiej opłacanej pracy w naszym kraju :) Jednak nawet gdy ustalimy to na poziomie o którym wspominał Sheldon, to wszystko pozostanie zgodnie z prawem.
u nas jest 18 zł za godz akcji i 9 zł za szkolenia.
Macie już podjęta uchwałę przez Radę Gminy ustalającą taka stawkę ?
Jeśli tak to  jak to zrobiliście , skoro wg ostatnio ogłoszonej średniej krajowej może być max 16,84?

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #154 dnia: Październik 06, 2008, 10:41:19 »
... U nas w OSP jest to jak narazie 5 zł. za godzinę. Jaką stawke ustali Rada Gminy trudno powiedzieć, myślę, że niższej nie, sam jestem radnym więc będę oponował nad podwyższeniem do 7 zł. (...) Skutek roczny wypłat ekwiwalentu jest obecnie wobec moich szacunków na poziomie: około 1400 zł na kwartał czyli w skali roku 5600 zł. ...

ttomipsp jeśli możesz to podaj ile wynosi dieta radnego ?
Radni tak samo jak ochotnicy są społecznikami działającymi na rzecz swego społeczeństwa (nikt tu nikogo nie zmusza do wykonywania takich czy innych obowiązków).
Radni wiedzą z dużym wyprzedzeniem, kiedy mają się odbyć posiedzenia czy to w komisjach, czy samej rady. Ochotnicy nie wiedzą kiedy zawyje syrena i muszą być gotowi w każdej chwili do podjęcia swych obowiązków.
Podniesiednie kwoty ekwiwalentu z 5 zł. do 7 zł. to podwyżka aż o 40 %  :o
Nie uważasz, że kwota ta powinna być na poziomie ok. 15 zł. ?? (oczywiście jestem za zróżnicowaniem kwot ekwiwalentu w zależności od tego czy są to działania ratownicze, szkolenia w "ławkach" czy szkolenia\ćwiczenia praktyczne z użyciem sprzętu).
Roczny wydatek na wypłatę ekwiwalentu 6000 zł. to śmieszne pieniądze w całym budźecie gminy (Wójt, Burmistrz miesięcznie ma więcej) - tak jak już wcześniej wspomniano - sprzątaczka na etacie w gminie rocznie zarobi więcej a społeczeństwo kogo bardziej potrzebuje ?
Przepraszam, że tak najechałem, ale póki my strażacy (niejednokrotnie też Radni) nie będziemy się sami doceniać i żądać chociażby równego traktowania oraz uświadamiać innym Radnym, Wójtom, Burmistrzom czym jest ochotnicza straż pożarna w gminie to czarno widzę przyszłość ochotniczego pożarnictwa/ratownictwa, co w konsekwencji negatywnie odbije się na bezpieczeństwie nas samych.
A skoro jesteś Radnym to zapewne lwią część głosów otrzymałeś od strażaków i to powinno ciebie mobilizować do tej społecznej służby właśnie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego swoich wyborców.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2008, 10:49:10 wysłana przez piotrg »

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #155 dnia: Październik 06, 2008, 21:30:43 »
Dzięki za wypowiedziw temacie i pomoc w przyszłej negocjacji kwoty. Mam nadzieje, że uda mi się wywalczyć podwyżkę myśałem o kwocie 9 zł, ale zapewne nie uda się dobre będzie i 7 zł. Jak większość poprzedników jestem za rozgraniczeniem szkoleń  i ćwiczeń od akcji ratowniczo gaśniczych. Dieta radnego to u nas w Gminie obecnie 150 zł za posiedzenie w komisji i/lub sesję. Każdy (prawie) z radnych jest członkiem dwuch komisji no i sesja średnio raz na 2 miesiące. Dlaczego prawie każdy bo to jest taka mała klika i na 15 radnych 12 jest już weteranami i wiedzieli jak ustawić komisje,mnie i kolegę jako najmłodszych wybrali do  jednej komisji i na funkcję dwuch wiceprzewodniczących za co niema dodatkowej kacy ale to tak na marginesie. W sumie rocznie 13 radnych dostanie po 2700 zł no i my najmłodsi 2 x 1800 zł co daje 38 700 zł na wypłaty diet. Przewodniczycą Rady Gminy dostaje co miesiąc 1000 zł. Ot tak to wyglada po krótce.U nas ekwiwalent każdy bieże dla siebie ponieważ wychodzimy z założenie, że od utrzymania gotowości bojowej OSP opowiada Pan Wójt.Pozdrawiam!

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #156 dnia: Październik 07, 2008, 09:10:03 »
(...) Dieta radnego to u nas w Gminie obecnie 150 zł za posiedzenie w komisji i/lub sesję (...)

Niech posiedzenie komisji (sesji) trwa nawet 5 godzin, to stawka godzinowa wyniesie 30 zł. (a jest to również funkcja społeczna i też "ochotnicza")
Traktujmy siebie równo - skoro strażakom 5 zł./h udziału w działaniu ratowniczym to niech radni też biorą 5 zł./h za posiedzenie w komisji lub sesji (budżet gminy o wiele więcej zaoszczędzi).
1/175 przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale na ekwiwalent dla strażaków wynosi coś ponad 16 zł./h (prawie połowa 1/5 stawki radnego).
Niestety większości radnym (nie tylko w gminie dh ttomipsp) straż jest nie potrzebna a strażacy wręcz przeszkadzają bo żądają niewiadomo czego i trzeba jeszcze "płacić za pożary".
Ale są też gminy, gdzie nawet po ostrej walce w sądzie o wypłatę ekwiwalentu radni uchwalają jego wysokość na max. poziomie: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=1515&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Pozdrawiam

Młodzik

  • Gość
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #157 dnia: Październik 07, 2008, 12:00:35 »
a u nas znow stare zamieszanie bo doczepili sie

"3. Ekwiwalent, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie przysługuje członkowi ochotniczej
straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.
4. Członkowie ochotniczych straży pożarnych, za czas nieobecności w pracy z
przyczyn określonych w ust. 1, zachowują przewidziane w odrębnych przepisach
uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą."


i twierdza ze tylko tym ktorzy wynagrodzenie w pracy utracili sie nalezy   :wacko:

juz nie wiem jak ich przekonac na pokojowej scieżce..

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #158 dnia: Październik 07, 2008, 12:10:33 »
Młodzik:

Zapis który przytoczyłeś (czy przytoczyli radni) dotyczy tylko i wyłącznie osób będących w tym czasie w pracy. Nie po to ustawa była nowelizowana żeby do tego ciągle wracać.


Pytanie do wszystkich:

Czy od ekwiwalentu gmina musi odprowadzić jakiś podatek (lub inne opłaty?)

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #159 dnia: Październik 07, 2008, 12:13:33 »
(...)

juz nie wiem jak ich przekonac na pokojowej scieżce..

To do sądu z nimi.

Tu ochotnicy wygrali: http://www.czchow.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=36&Itemid=140
Powodzenia


Pytanie do wszystkich:

Czy od ekwiwalentu gmina musi odprowadzić jakiś podatek (lub inne opłaty?)

U nas wypłacają bez potrącania dodatkowych opłat, więc chyba nie.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2008, 12:18:38 wysłana przez piotrg »

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #160 dnia: Październik 07, 2008, 18:50:37 »
Jak dobrze się orientuje to nie jest potrącany żaden podatek bo kwota za pełnienie funkcji społecznych jest zwolniona od podatku. Wasze argumenty są jak najbardziej odpowiednie ja jako strażak ochotnik i zawodowiec , dodatkowow radny jestem między młotem a kowadłem!!! Dziś po rozmowie z P. WÓjtem ręce mi opady jak zapytałem jakie są plany to mi odpowiedział, że on będzie przy stawce symbolicznej!!!TZN.?? 1 zł!!! Argumentuje, że i tak płaci nam za energie, kupuje umundurowanie wyjściowe(w tym roku nasza jednostka nie dostała ani jednego!). Chyba że chcemy dostawać ekwiwalent i sami sobie mundury kupować. Brak słów!!!! :wall: Jesteśmy na nie ciekawej pozycji bo jako jednyna jednostka w gminie (podobno) ekwiwalent wypłacamy druhom, którzy brali udział w działaniu, reszta zbiera to do kasy OSP. Kolejny argument tym razem Przewodniczącego Rady Gminy, że to nasz problem bo inne jednostki i tak tego nie biorą do kieszeni tylko do wspólnej kasy wpłacają. Wynajmujemy budynek na sklepy  i stąd mamy pieniądze na dodatkowe remonty i zakup umundurowania,sprzętu(plus dotacja z KSRG), inne jednostki mniejsze nie mają takiego komfortu!Jak na złość Wójt jest jednocześnie prezesem ZG i wszystko do bani!!! Trzeba chyba pisać oficjalne pismo do Rady Gminy o ustalenie stawki na poziomie conajmniej 8 zł w moim odczuciu, bo gadanie w dzień podjecia uchwały nic nie da!!!

Jeżeli ktoś posiada uchwałę podjęta lub będącą projektem proszę o przesłanie na mój adres email: ttomipsp@poczta.onet.pl
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2008, 19:03:00 wysłana przez ttomipsp »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #161 dnia: Październik 07, 2008, 18:52:01 »
@Pedros - spokojnie, bez nerw. Te dwa zapisu akurat nie były nowelizowane.
@Młodzik, zaproponuj im żeby nauczyli się czytać.
Zapis ust.2 stanowi, że strażak nie może otrzymać dublującego się świadczenia tj. zachować wynagrodzenie w pracy i dodatkowo ekwiwalent. Natomiast zapis ust.3 stanowi, że zakład pracy może nie zapłać wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy, lecz ma obowiązek wypłacić wszystkie inne świadczenia tak jakby strażak był w pracy.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #162 dnia: Październik 07, 2008, 20:17:27 »
@Pedros - spokojnie, bez nerw. Te dwa zapisu akurat nie były nowelizowane.
@Młodzik, zaproponuj im żeby nauczyli się czytać.
Zapis ust.2 stanowi, że strażak nie może otrzymać dublującego się świadczenia tj. zachować wynagrodzenie w pracy i dodatkowo ekwiwalent. Natomiast zapis ust.3 stanowi, że zakład pracy może nie zapłać wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy, lecz ma obowiązek wypłacić wszystkie inne świadczenia tak jakby strażak był w pracy.

Piotr - to samo mniej więcej chciałem powiedzieć. Wiem co było nowelizowane a co nie. Obecny zapis też nie jest do końca jasny i nie dziwię się, że ktoś tam się czepia ale jednak brzmienie nowych punktów jest wg. mnie jasne. Więc jeśli radni się czepiają to nie dziw się, że mi ręce opadają.

Ostatnio na mojej sesji rady jeden radny utrzymywał, że o każdym zauważonym pożarze trzeba informować... komendanta gminnego ZOSP a nie 998... tak, że wszystko się może zdażyć. Niestety w naszym kraju każdy może zostać radnym nawet największe tłumoki byle by umiały kupić sobie wyborców. I jak tu z nimi rozmawiać na pewnym poziomie?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #163 dnia: Październik 07, 2008, 20:29:26 »
Panowie, przy najbliższych wyborach samorządowych trzeba w takim razie mówić, ze radny który de facto za nic nie odpowiada, na niczym się nie musi znać, może być (jak napisał poprzednik) największym tłumokiem, uchwala sobie taką i taką dietę i bierze w przeliczeniu na godzinę tyle i tyle złotych w sumie za podnoszenie ręki. A strażak który zapiernicza tu i tam, naraża siebie, musi mieć wiedzę i ciągle sie szkolić, niejednokrotnie odpowiada i wszyscy mu patrzą na ręce w przeliczeniu na godzinę bierze tyle i tyle. I zawdzięcza to właśnie często gęsto temu tłumokowi. Nazywajmy rzeczy po imieniu równiez tuż przed wyborami i wskazujmy tych ludzi palcem i wymieniajmy z imienia i nazwiska, że pan X lub Y będąc radnym w kończącej sie kadencji na śmieszne pieniądze wyceniał prace strażaka, a co za tym idzie zniechęcał go do pracy na rzecz własnego społęczeństwa co w konsekwencji może doprowadzic do braku służby ratowniczej na terenie danej gminy a co za tym idzie pogorszeniu się bezpieczeństwa jej mieszkańców.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #164 dnia: Październik 07, 2008, 21:14:50 »
Dobra dla przykładu podam podejście PSP. Jeden z kolegów od godziny 4 nad ranem zasuwał przy stodole. Godzina coś przed 8 telefon dzwoni z JRG (wszyscy dobrze wiedzieli, gdzie jest i co robi, bo był dowódcą), a w telefonie co? "Albo w 20 minut będzie w robocie, albo ma bumelkę, a ściągną kogoś innego". Oficjalnie ma zachować wszystkie inne świadczenia, a tu bumelka = strata prawie wszystkich dodatków na pół roku. I co jak pracodawca prywatny ma podchodzić do sprawy, skoro PSP tak wali w ...   :wall: Ale dla przykładu sąsiednia gmina. Wójt chce wypłacać, po nowelizacji RIO nieoficjalnie podało, że nie wolno (oficjalniej odpowiedzi jeszcze nie ma). Ale wójt i tak jest spoko, skoro kasę (może nie dużą, ale zawsze) na sprzęt łoży, ponadto chce dać na prawko i jeszcze 2 strażaków jednostki sąsiedniej od UG chce zatrudnić przy usługach komunalnych z założeniem, że jak zawyje, to bez słowa ich w pracy nie ma.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #165 dnia: Październik 07, 2008, 21:35:24 »
Jedyną grupą zawodową, która nie ma usprawiedliwionej nieobecności w pracy z tytułu działań ratowniczo-gaśniczych są strażacy PSP.
Patrz ustawa o PSP  :kwit: art. 72a. 3. Strażakowi nie przysługuje zwolnienie od zajęć służbowych:
1) na czas uczestniczenia w działaniach ratowniczych lub akcji ratowniczej, w ramach działalności społecznej w innych podmiotach prowadzących działania ratownicze, z wyjątkiem przypadków usprawiedliwionych przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę;
2) na szkolenie pożarnicze dla członków ochotniczych straży pożarnych.

Zapis dopuszcza co prawda możliwość usprawiedliwienia nieobecności przez komendanta, lecz jest to tylko możliwość.
I co wymagać od innych pracodawców, w tym prywaciarzy.  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #166 dnia: Październik 07, 2008, 21:41:10 »
Piotr998 tego to nie wiedziałem. To jestem zastrzelony tą informacją. A na mnie prywaciaża sie naciska, że powinienem ludzi puszczać i powołuje się na poczucie solidarności spolecznej. Ten kraj schodzi na psy :).

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #167 dnia: Październik 08, 2008, 22:46:34 »
Ustawę o PSP przeglądałem nie raz, ale szczerze mówiąc artykuł który zacytował Piotr998 trochę mnie zaskoczył. Nigdy nie miałem potrzeby korzystać z tego typu ustawowych uprawnień do usprawiedliwiania nieobecności ( sytuacje tego typu były zazwyczaj załatwiane "za porozumieniem stron"), więc nigdy nie wczytywałem się w tego rodzaju zapisy. Sięgnąłem więc po ustawę aby sprawdzić czy faktycznie jest tak jak zostało zacytowane. Upewniłem się i mogę tylko powiedzieć że od dzisiaj nigdy nie będę dyskutował na tematy zwolnień z pracy dla członków OSP.  Mam tak mieszane uczucia, że sam nie wiem czy mam się złościć, smucić czy może śmiać...

@ttomipsp
Sytuacja nie do pozazdroszczenia. Przy takich relacjach faktycznie trudno cokolwiek zmienić. Walczyć mozna wtedy gdy ma sie popracie innych osób, bo w pojedynkę to mozna tylko głowa w mur...
Doskonale rozumie Twoja pozycję miedzy młotem a kowadłem.  Zawsze ktoś nie bedzie zadowolony..
U mnie uchwała została już przegłosowana , ale nie mam jej jeszcze w wersji elektronicznej. Jeśli gdzies się ukaże to dam znać.

Dodam jeszcze że wg mojej wiedzy od ekwiwalentów nie płaci się jakichkolwiek podatków, ani ubezpieczeń ( społecznych , zdrowotnych itp czyli mówiąc popularnie ZUS-ów).  Nie ujmuje się wiec tych wypłaconych kwot w rozliczeniach rocznych ( PIT-ach). Nie ma to tez wpływu na wypłaty innych świadczeń typu "rodzinne", "bezrobotne" itp.
 

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #168 dnia: Październik 09, 2008, 08:28:59 »
Jedyną grupą zawodową, która nie ma usprawiedliwionej nieobecności w pracy z tytułu działań ratowniczo-gaśniczych są strażacy PSP.
Patrz ustawa o PSP  :kwit: art. 72a. 3. Strażakowi nie przysługuje zwolnienie od zajęć służbowych:
1) na czas uczestniczenia w działaniach ratowniczych lub akcji ratowniczej, w ramach działalności społecznej w innych podmiotach prowadzących działania ratownicze, z wyjątkiem przypadków usprawiedliwionych przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę;
2) na szkolenie pożarnicze dla członków ochotniczych straży pożarnych.

Zapis dopuszcza co prawda możliwość usprawiedliwienia nieobecności przez komendanta, lecz jest to tylko możliwość.
I co wymagać od innych pracodawców, w tym prywaciarzy.  ^_^
Piotr998 czy wiesz, za czasów którego to komendanta głównego został ten zapis wprowadzony? Czy może nie tego, który jest obecnie wiceprezesem ZG ZOSP?
Dzięki za ten kwiatek, będę walił nim po oczach przy każdej okazji, na każdym spotkaniu, może się komuś znudzi.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2008, 22:38:27 wysłana przez Fredek »

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #169 dnia: Październik 09, 2008, 20:46:30 »
Jedyną grupą zawodową, która nie ma usprawiedliwionej nieobecności w pracy z tytułu działań ratowniczo-gaśniczych są strażacy PSP.
Patrz ustawa o PSP  :kwit: art. 72a. 3. Strażakowi nie przysługuje zwolnienie od zajęć służbowych:
1) na czas uczestniczenia w działaniach ratowniczych lub akcji ratowniczej, w ramach działalności społecznej w innych podmiotach prowadzących działania ratownicze, z wyjątkiem przypadków usprawiedliwionych przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę;
2) na szkolenie pożarnicze dla członków ochotniczych straży pożarnych.

Zapis dopuszcza co prawda możliwość usprawiedliwienia nieobecności przez komendanta, lecz jest to tylko możliwość.
I co wymagać od innych pracodawców, w tym prywaciarzy.  ^_^

Ze zwolnieniem jest identyczna sprawa jak z sytuacją w której to strażak PSP bierze udział w działaniau ratowniczym będąc na wolnym, pełniąc funkcję strażaka OSP i nie jest brane to wogóle pod uwagę. Gdzieś na forum już o tym czytałem i jestem za zmianą zapisu aby funcjonariusz biorący udzuał z akcji i wyjeżdżający z jednostką OSP, której jest członkiem był traktowany jakby wypełniał obowiązki służbowe strażaka zawodowego i przez prawo tak właśnie był traktowany. Ja wiele razy uczestniczę (uczestniczyłem) z ramienie OSP bo w PSP jestem zwykłym kwatermistrzem, a lubię swój zawód więc wyjazd z moją jednostką jest tym jedynym co mi pozostało z "prawdziwego" pożąrnictwa. Dlaczego "uczestniczyłem" ponieważ uległem wypadkowi podczas akcji i jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim. Pozdrawiam!

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #170 dnia: Październik 14, 2008, 13:08:43 »
No i stało się!!! Dziś było zebranie prezydium ZG i przegłosowano stawkę ekwiwalentu w wysokości.................. 1 zł/h !!!! Paranoja!!! Wójt, a jednocześnie Prezes ZG ZOSP RP obiecał, że będzie zakupywał sprzęt i umundurowanie itd!!!! I małe jednostki o liczbie wyjazdów 0d 1 do 5 nie będące w KSRG zagłosowały za!!!Dotychczas była stawka 5 zł za godzinę. Teraz komisje stałe Rady Gminy będą nad uchwałą pracować, ale co powiedzą i jaką decyzję podejmą to jasna sprawa skoro straż tak chce to pewnie przyklepią! Jako radny dalej będę przekonywał conajmniej do powrotu do porzedniej stawki, ale pewnie na marne to będzie tylko sobie nerwów napsuje!!! OSP schodzi na psy!!!

Offline piotrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #171 dnia: Październik 14, 2008, 13:53:52 »
(...) 1 zł/h !!!! Paranoja!!! Wójt, a jednocześnie Prezes ZG ZOSP RP obiecał, że będzie zakupywał sprzęt i umundurowanie itd!!!! (...)

A Wójt zrezygnuje z dodatku funkcyjnego na rzecz np. naprawy dachu w remizie ??
No to rocznie aż o 5000 zł więcej na sprzęt dla straży w gminie - to was Wójt obkupi, że nie będziecie wiedzieli co z tym sprzętem zrobić :gwiazdki: (obym się mylił).
W razie narzekań tych jednostek, których reprezentanci zdecydowali o takiej stawce ekwiwalentu, przedstaw jaką kwotę przeznaczyli dla siebie na sprzęt i wyposażenie (5000 zł. / ilość jednostek OSP).
Oby radni mieli trochę więcej oleju w głowie i ustalili godną wysokość ekwiwalentu, bo sprzęt i tak będzie kupywany tak jak do tej pory. Gmina faktycznie zaoszczędzi.
Z osobistych doświadczeń wiem, że samowolne rezygnowanie z ekwiwalentu przez strażaków na rzecz kupna sprzętu kończy się brakiem wypłat ekwiwalentu i dalszym brakiem sprzętu. Na szczęście zmieniło się to po wyborach - mamy ekwiwalent, sprzęt jest sukcesywnie dokupywany i gmina nie zbiedniała.
Powodzenia
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2008, 14:07:21 wysłana przez piotrg »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #172 dnia: Październik 14, 2008, 17:10:37 »
A u mnie kompletne zaskoczenie. Prezydium zarządu gminnego do wstępnych negocjacji ostrożnie zaproponowało kwotę 10 i 15 zł. A burmistrz zamienił ją na pełną stawkę bez podziału na szkolenie czy akcje.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2008, 17:18:23 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #173 dnia: Październik 14, 2008, 23:19:28 »
No i stało się!!! Dziś było zebranie prezydium ZG i przegłosowano stawkę ekwiwalentu w wysokości.................. 1 zł/h !!!! Paranoja!!! Wójt, a jednocześnie Prezes ZG ZOSP RP obiecał, że będzie zakupywał sprzęt i umundurowanie itd!!!! I małe jednostki o liczbie wyjazdów 0d 1 do 5 nie będące w KSRG zagłosowały za!!!Dotychczas była stawka 5 zł za godzinę. Teraz komisje stałe Rady Gminy będą nad uchwałą pracować, ale co powiedzą i jaką decyzję podejmą to jasna sprawa skoro straż tak chce to pewnie przyklepią! Jako radny dalej będę przekonywał conajmniej do powrotu do porzedniej stawki, ale pewnie na marne to będzie tylko sobie nerwów napsuje!!! OSP schodzi na psy!!!
Moge tylko współczuć. Faktycznie to paranoja. Chyba juz lepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie stawki na poziomie 0zł/h ( przynajmniej nikt nie mógłby powiedzieć że ekwiwalenty są wypłacane), bo stawka 1 zł/h  jest raczej uwłaczająca czyjekolwiek godności.
Można sie domyslać że ktoś podpuścił strażaków z tych mniejszych jednostek coś im obiecując.  Skoro jednak chcą otrzymywać taki ekwiwalent to może w jakis spsob  umożliwić im częstszy udział w akcjach?
Trudno jednak będzie sprawę wyprostować.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Ekwiwalent-nowelizacja ustawy
« Odpowiedź #174 dnia: Październik 15, 2008, 23:23:45 »
Wg RIO i MF ekwiwalent należy się tylko wtedy gdy utraci będzie się brało udział w działaniu ratowniczym, a pracodawca nam za ten czas nie zapłaci!!!No, a jak już CI przysługuje to jeszcze trzeba okazać zaświadczenie o tym iż wynagrodzenie zostało utracone. Mam pewien projekt uchwały i jego uzasadnienie od kolegi Tiger i moge go udostępnić po wyrażeniu przez niego zgody! Więc w mojej jednostce napewno ekwiwalent nie będzie się należał strażakom. Trudno znaleźć takiego co z pracy wybiegnie na dźwięk syreny bo zaraz by wyleciał z roboty!!! Totalna PARANOJA niech sobie ten. ekwiwalent w d..... wsadzą!!! Tyko żebyśmy nie musieli zwracać tego co do tej pory pobieraliśmy!!! Gmina się nie pytała kto co robi tylko wszyscy równo otrzymywali od 2006 r. bezrobotny ,student, rolnik itd.! A jak było u was??