Autor Wątek: Kolory hełmów  (Przeczytany 13923 razy)

Offline Bronq

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Kolory hełmów
« dnia: Sierpień 06, 2007, 19:26:31 »
Witam. Pytanie jak w temacie: czy kolory hełmów strażackich mają jakieś konkretne znaczenie?

Pozdrawiam Paweł

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2007, 19:42:19 »

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2007, 19:46:34 »
Od kiedy zostało wprowadzone rozporządzenie KG PSP w tej kwestii kolory hełmów bojowych mają "znaczenie" a właściwie odpowiednie kolory przypisane są różnym rodzajom pełnienia służby ,t.j.:
- hełm czerwony - funkcjonariusze PSP
- hełm biały - strażacy OSP

Dodatkowo wprowadzone zostały kolorowe otoki hełmów bojowych dla dowódców szczebla interwencyjnego.

Z tego co gdzieś wyczytałem dopuszczalne jest używanie hełmów innego koloru niż w takim o którym mowa w rozporządzeniu do utraty ważności bądź też zużycia jeżeli znajduje on się na wyposazeniu już przed wprowadzeniem tego rozporządzenia.
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2007, 19:57:57 »
Tylko szkoda, że gdzie nie gdzie nie jest to przestrzegane.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2007, 20:30:13 »
Powiem tak. Dla mnie jako strażaka kolor hełmu ma znaczenie, ale dla mojej mamy to już znaczenia nie ma. Prościej już chyba sie nie da, ale sąsiednich OSP też są ludzie którzy mają czerwone. Lepiej mieć coś na głowie niż latać bez hełmu.
Jeszcze małe pytanko bo nie jestem pewny :D
Czy strażak, który jest jednocześnie w PSP i OSP i jadąc na wyjazd wozem z OSP może mieć czerwony hełm na głowie bo idąc tropem, że to funkcjonariusz PSP to może mieć. Pytam bo nie wertowałem tego rozporządzenia :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2007, 20:34:59 wysłana przez miggru »

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2007, 21:36:39 »
u nas w osp na kazdym samochodzie jest helm czerwony dla dowodcy a reszta białe... jak dotąd nikt się nie czepiał o to...

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 06, 2007, 21:42:53 »
U mnie w osp są hełmy koloru białego(dowódca ma czerwony).Kumple z PSP mają czerwone.Tylko ich dowódca ma jakiś tam inny.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 06, 2007, 21:47:06 »
miggru no to pojechałeś teraz przypadkiem hardcore'owym i jak znam życie to każdy miałby tu inne zdanie co do tego - ja się nie wypowiadam dla bezpieczeństwa:)

U mnie w osp są hełmy koloru białego(dowódca ma czerwony).Kumple z PSP mają czerwone.Tylko ich dowódca ma jakiś tam inny.

Maniek11 sorki ale nie jestem Twoim fanem od samego początku i uważam że komentarze w takim stylu jaki zaprezentowałeś powyżej niczego do dyskusji nie wnoszą i są na naprawdę niskim poziomie merytorycznym a nawet ortograficznym... A minusów to możesz mi dawać do woli koleżko...
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline maniek11

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2007, 21:56:02 »
Do biały książe.Nie będe ci dawał minusów bo sznuję kazdego użytkownika tego forum.A tak między nami to też cie za bardzo nie dażę sympatią alemuwi się trudno.Pozdrawiam

Offline głos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 07, 2007, 16:05:42 »
Szkoda, że nie jest to przestrzegane, bo to jeden z lepszych pomysłów. Była by to wygoda dla kierującego akcją, zwłaszcza przy dużych zdarzeniach. Po to ktoś wymyślił te kolorki hełmów i otoki na nich, szkoda.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2007, 17:08:36 »
Witam masz rację kolego szkoda że tego nikt nie przestrzega dla mnie przykładowo może być tak jak koledzy wyżej pisali że osp mają białe a jest jeden na aucie dla dowódcy z danej remizy i prawidłowo tak powinno być bo nie zawsze i nie wszędzie jest na zdarzeniu PSP

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 09, 2007, 18:01:23 »
milicz popieram - również uważam że zasada czerwonego hełmu w OSP powinna być zachowana. Byłoby łatwiej koordynować działania wraz z przyjazdem kolejnych zastępów ( gaśnicze, rat. tech. rat.drog. oficera operacyjnego) na miejsce zdarzenia. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak że przyjeżdza oficer operacyjny na miejsce zdarzenia gdzie działa jednostka OSP i biega i pyta kto dowodzi -a z boku ludzie patrzą i co gorsza wyciągają wnioski...
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 09, 2007, 18:15:39 »
Zgadza się mało takich przypadków jest ile razy wszyscy ubiorą białe hełmy i już się robi młyn wg mnie w osp także kierowca-mechanik powinien mieć inny kolor hełmu.
Tylko że w wielu jednostkach lub nie mają hełmów lub ich nie zabieraja a zabrać zawsze należy bo możesz być wezwany z jednego zdarzenia np.nieużytki na drugie zdarzenie np.stodoła a tam już bez hełmu się nie obejdzie.
Pozdrawiam

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2007, 18:17:48 »
WhitePrince jak wyżej wspomniałeś, na białych hełmach OSP są kolorowe otoki, po to właśnie aby zidentyfikować kierującego akcją dowódcę z OSP. U mnie na GBA w kabinie jest wożony stale biały hełm z brązowym otokiem i wkłada go każdy siadający po prawej stronie od kierowcy, czyli biorący na siebie obowiązki dowódcy ( z reguły jest to naczelnik).

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2007, 18:54:00 »
fireman no niby tak jest ale mogę się założyć że pewnie na 10 OSP hełmy z otokiem ma nie więcej niż 3-4.
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 09, 2007, 19:04:09 »
No i w tym problem. Ja przypuszczam, że niektórzy nawet nie znają tego rozporządzenia KG. Poza tym hełmy z otokami nie zawsze są dostępne w sprzedaży. My nasze sprowadzaliśmy bezpośrednio z Kalisza

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 10, 2007, 13:20:59 »
Wszystko byłoby ok jakbyśmy mieli porządnych i prężnie działających komendantów gminnych a u nas jest tak mówię o Miliczu że komendant gminny pilnuje interesów gminy a nie strażaków bo pełni 2 funkcje Komendant gminny i gminny inspektor ochrony  ppoż.

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 10, 2007, 15:21:01 »
milicz - u mnie to samo, KOMEDIANT GMINNY a zarazem naczelnik drugiej OSP będącej w KSRG całą kasę z puli na ochronę ppoż ładuje w swoją OSP a nam rzuca ochłapy. Dochodzi do tego, że już w styczniu wydał 20 tysi na ODO a nam żałuje 1tyś zł na officery...pozdro
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 10, 2007, 17:06:19 »
Zgodzę się że podział na kolor czerwony i biały dla PSP i OSP jest słuszny, ale te otoki to też są dobre tylko największych odległościach prawie nie widoczne.

Co do nie zachowania kolorów hełmów i że OSP jeździ np. w czerwonych to tu już można dyskutować bo prawo w naszym kraju szybko ewoluuje, a OSP ze względu na niski budżet nie kupuje hełmów co roku tylko raz na kilka lat i są to pozostałości jeszcze z poprzedniego rozporządzenia.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 11, 2007, 11:14:16 »
Tak migurru ale widzisz taka jest nasza kochana Polska i nic na to nie poradzimy wszędzie brakuje pieniędzy wszystko się obraca wokół jednego kasy :)) ale żeby jeszcze ci komedianci gminni byli jacyś spoko i umieli chociaż u siebie w gminie zrobić porządek z hełmami to by było super (w końcu hełmy te nie kosztują nie wiadomo ile :))
Pozdro:)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 11, 2007, 11:32:21 »
I znów muszę wyrazić swoje może kontrowersyjne zdanie .

Podział nic nieznaczący, a dość kosztowny i bezsensowny.

Pominę że np. w Poznaniu PSP ma hełmy zielone fluorescencyjne , a są OSP które mają np. żółte Galet lub PH-5 i jakoś się rozpoznajemy .

Ale mam bardzo proste pytanie i oczekuje konkretnej odpowiedz : czemu ten podział na głowie ma służyć ? W czym pomagać , a w czym przeszkadzać i pokażcie takie przykładowe odpowiedniki zagranicą w Niemczech , Holandii , Belgii , Austrii itp. .

Jest to kolejny idiotyczny wymysł jak kiedyś kolory tła napisów – żółte i pomarańczowe, które i tak nigdy nie były respektowane.

Pominę fakt, że rzadko się zdarza by ludzie na akcji się nie znali, a na pewno kolory hełmów w tym poznaniu nie dopomogą.

Podobnie z otokami, na różnych akcjach się pełni różne funkcje i w konsekwencji otoki to bardzo mylny sposób znakowania. I chyba już czas na wzór krajów zachodnich wyposażyć każdy samochód bojowy w zestaw odpowiednich kamizelek funkcyjnych za 100 zł , a nie wymagać różnych kolorów hełmów po 800 zł .

Poza tym co do przynależności do danej jednostki mogą bez problemu świadczyć naszywki na ramieniu które i tak już większość stosuje a kosztują 10-20 zł .

PZDR   

Offline głos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 13, 2007, 22:51:27 »
     Skoro jest przepis to powinien być respektowany albo... zostać zmieniony.
  Jadąc do akcji znam i jestem pewien tylko swoich kolegów na 100%, niektórych kolegów z OSP znam, znam z widzenia, nie znam i jeżeli mam polecić komuś coś odpowiedzialnego, to zawsze w pierwszej kolejności koledze z PSP.
   Kiedy jest nas np.55, kiedy jest ciemno, mamy takie same ubrania, naszywki widoczne na parę kroków, hełmy..., 
   Nie wyobrażam sobie na Nomex, aparat powietrzny, jeszcze kamizelka- chyba, że kierowanie taktyczne albo strategiczne (  ^_^ i najlepiej wprowadzić od razu limit kamizelek w akcji, np nie więcej niż 3 do kierowania przy pożar b.duży)
   Hełmy można pomalować( choć głupotą byłoby to zrobić na fluoroscencyjnym).
 Ale rzeczywiście nie ma dobrego sposobu oznaczenia tego który jest głównodowodzącym, może nosić chorągiewkę  :huh:

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 13, 2007, 23:12:27 »
Cóż... Może niektórym te kolorowe hełmy ułatwią życie. Ale tak całkiem szczerze - czy to ma aż tak istotny wpływ na prowadzone działania?

Offline fokusmok998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 14, 2007, 07:23:48 »
Ja widziałem kilka razy sekcje PSP w białych chełmach, nawet w programie 28 sekund występują w białych. -_-
Im więcej potu na treningu, tym mniej krwi w akcji.

Offline darcio

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Darek- Dowódca OSP
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 23, 2007, 12:29:02 »
Co do kolorów to pewnie jest tak że PSP Czerwone a OSP białe ale pewny to nie jestem bo znam przypadki gdzie strazacy z OSP maja białe ale ich dowódca czerwony wiec jak jest prawidłowo to nie wiadomo do końca w PSP to mają na hałerach stopnie a w OSP skąd bedzie wiadomo kto jest kto? Dlatego Dowódca ma czerwony. Pozdrowionka