Autor Wątek: Kolory hełmów  (Przeczytany 13923 razy)

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 23, 2007, 12:48:45 »
Cytuj
w PSP to mają na hałerach stopnie

w jakiej PSP bo chyba nie w Państwowej Straży Pożarnej...
a może chodzi Ci o rosyjską PSP czyli Państwową Służbę Przeciwpożarową ?

Cytuj
w OSP skąd bedzie wiadomo kto jest kto?

OSP tez powinny mieć na USP przypiete dystynkce z oznaczeniem funkcji, jaka sie sprawuje

pozdr

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 23, 2007, 14:11:48 »
osp ma białe z tym że dowodca sekcji czy tez naczelnik prezes osp ma na hełmie brązowy pasek... po tym poznac dowodce...
jesli pasek jest srebrny to jest to ktos z zarzadu zdaje sie prezes powiatowego czy wojewodzkiego jakos tak a jesli zloty to prezes zarzadu glownego... dowodca osp nie powinien miec czerwonego hełmu

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 25, 2007, 16:10:07 »
Kiedyś było tak że dowódca zastępu OSP miał hełm czerwony, a reszta biały. Obecnie przepisy się zmieniły i dowódca zastępu OSP ma hełm koloru białego z brązowym otokiem. Przecież jak przepisy się zmieniaja to nikt z tego powodu nie będzie kupował nowego hełmu.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 26, 2007, 22:32:01 »
Ech....
Kolory hełmów, opaski, nakładki, pagony, identyfikatory, kamizelki i co dalej... ludzie nade wszystko!
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 26, 2007, 23:22:50 »
Panowie u mnie strażacy mają białe a dowódca czerwony kupiony chyba rok temu i teraz mam kupować nowy biały z otokiem  za rok zmieni się przeps i znowu nowy ? działamy z PSP i jakoś nikomu nie przeszkadza że dowódca OSP ma czerwony

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 26, 2007, 23:32:12 »
Skoro kupowaliście rok temu, czyli w czasie obowiązywania już obecnych przepisów, to nie trzeba było kupić taki, jaki powinien być ??
Dowódca czy nie dowódca nie jest funkcjonariuszem tylko druhem w czasie działań w OSP, nawet jak pracuje w PSP.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 28, 2007, 19:35:44 »
Skoro kupowaliście rok temu, czyli w czasie obowiązywania już obecnych przepisów, to nie trzeba było kupić taki, jaki powinien być ??
Dowódca czy nie dowódca nie jest funkcjonariuszem tylko druhem w czasie działań w OSP, nawet jak pracuje w PSP.

Taak, a skąd to czasem można wiedzieć, że takie coś weszło w życie - bałagan i jeszcze raz bałagan.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 28, 2007, 23:08:47 »
Porta miałem to wczoraj napisać , wyprzedziłeś mnie , w pełni popieram . niestety rozdzielnik KG nie obejmuje OSP . A z uwagi że takich wytycznych nie dostałem to kupuje to co mi się podoba , a akurat czerwony ładniej wygląda .
PZDR

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 28, 2007, 23:11:12 »
Porta,MIKO ja w pełni popieram was i innych że kolor to ma akurat najmniejsze znaczenie ale wiecie napewno dobrze że "nieznajomość prawa szkodzi" oraz nie zwalnia z przestrzegania owego. Ale w sumie to w IV RP wszystko może zaszkodzić:)pozdro
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 28, 2007, 23:22:38 »
Wole mieć na głowie czerwonego Galleta, niż starego, białego kaliszanka bez atestu na głowie.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 28, 2007, 23:35:05 »
Porta,MIKO ja w pełni popieram was i innych że kolor to ma akurat najmniejsze znaczenie ale wiecie napewno dobrze że "nieznajomość prawa szkodzi" oraz nie zwalnia z przestrzegania owego. Ale w sumie to w IV RP wszystko może zaszkodzić:)pozdro

Nie lubię tak odpowiadać , ale muszę wybacz .

No i co mi zrobią ??
Zdejmą mi hełm z głowy i podeptają ??
Może wyrzucą z KSRG moją jednostkę ?? ,
Może wyślą pismo do Burmistrza ??
No powiedz co ??

Wiesz co ??

Nic !!! bo jestem złotodajną krową zapierdalając ponad 400 godzin w roku za darmo dla chwały PSP , a by mnie do pracy zapędzić wystarczy kliknąć myszką w MSK na selektywne wywołanie . I dlatego noszę na głowie czerwonego Gallet i jeszcze długo , długo będę nosił . Chyba że twórca zarządzenia kupi mi nowego – białego .

PZDR   

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 29, 2007, 08:27:28 »
Miko ma rację! Nie wierzcie politykom... Jakiś idiota wydaje rozporządzenie nie analizując za i przeciw z: strażakami (oczywiście nie wszystkimi), producentami sprzętu oraz właściwymi Instytutami.
W Polsce problem polega na tym, że wydaje się rozporządzenie bez tak zwanego okresu przejściowego. Dlaczego ktoś postanowił zmienić kolory hełmów, skoro nie wszystkie jednostki nawet nie posiadają takich zgodnych z normami? Czy kolor ma znaczenie dla bezpieczeństwa? Dlaczego przygotowuje się rozporządzenie i do dnia jego publikacji nie wiadmomo na 100% co będzie obowiązywało? A jeżeli rozporządzenie wychodzi, to jaki ono ma związek z normami UNIJNYMI?

Niestety Polska KORUPCJĄ smierdzi. Podtrzymuje się sztuczne stanowiska w Instytutach, które wymyślają dziwne rzeczy, twierdząc że robią to dla ochrony naszego rynku - czy unifikacja sprzętu chroni rynek? Nie, bo wystarczy aby znalazł się dobry inwestor z kasą i postawil fabrykę w Chinach, która produkowała by bardzo duże ilości zunifikowanego sprzętu na potrzeby Polskiej straży.

Rzygać się chce. Minister Kaczmarek "wydaje" - podpisuje rozporządzenie, które było przygotowywane za czasów innego ministra, a dwa dni po jego ogłoszeniu już go odwołują.

Kpina!

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 29, 2007, 09:46:33 »
MIKO ale czemu się tak napinasz?:) Przecież napisałem że dla mnie kolor garka też nie ma znaczenia:)
Hełm to jeszcze nic ale ja miałem na kontroli gotowości bojowej takiego pana oficera co nie wiedział jakiej firmy są ODO na które patrzy. W rzeczywistości są FENZY a on wymalował w swoich kwitach "MSA Auer", a ZS-03 kupione w 2005 roku uznał za hełmy bez atestu już ale cóż, nie mi nasrało gwiazdek żeby się wymądrzać...
Pozdro
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 29, 2007, 18:12:01 »
Do wszystkich w sprawie hełmów, co nie znają rozporządzeń ------rzeczywiście jest takie rozporządzenie normujące jaki ma byc kolor hełmów w PSP oraz jaki ma być kolor w OSP. Te w PSP mają byc  CZERWONE.Te w OSP białe.
Jeżeli jak czytam widujecie hełmy białe w jednostkach PSP, czy u kolegów to znaczy, ze zostały zakupione jeszcze przed wejściem w zycie tego rozporządzeniai np. są z czasokresem bezterminowym, znaczy to  tyle, że możecie je jescze widywac wiele LAT. Komendanci wojewódzcy i inni wazniacy przejmujący dowodzenie mają tylko ponaklejane mieć otoki (np. złoty, czy brązowy) tylko taki otok ich wyróżnia i koniec. uff

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 29, 2007, 21:26:05 »
Do wszystkich w sprawie hełmów, co nie znają rozporządzeń ------rzeczywiście jest takie rozporządzenie normujące jaki ma byc kolor hełmów w PSP oraz jaki ma być kolor w OSP. Te w PSP mają byc  CZERWONE.Te w OSP białe.
Jeżeli jak czytam widujecie hełmy białe w jednostkach PSP, czy u kolegów to znaczy, ze zostały zakupione jeszcze przed wejściem w zycie tego rozporządzeniai np. są z czasokresem bezterminowym, znaczy to  tyle, że możecie je jescze widywac wiele LAT. Komendanci wojewódzcy i inni wazniacy przejmujący dowodzenie mają tylko ponaklejane mieć otoki (np. złoty, czy brązowy) tylko taki otok ich wyróżnia i koniec. uff

My nieoficjalnie bardo dobrze znamy to rozporządzenie , ale oficjalnie nie bo nikt mnie o nim nie poinformował . Zresztą o czym dyskutujemy czy w ogóle ktoś OSP o czymś informuje ?? Jest wrzesień, a poza jedną cienką kontrolą z operacyjnej nikogo więcej nie spotkałem z tej komórki oficjalnie.  O jakiejś naradzie , szkoleniu, chociaż jednostek z KSRG  mogę zapomnieć . Jedyna umiejętność to załączanie selektywnego , w moim powiecie dla jednostek KSRG dobrze ponad 3000 razy rocznie . 

A  co do Hełmu ZS-03 to nie miał on nigdy atestu . Żaden hełm z Kalisza go niema . Te zakłady chce obecnie przejąć ZG ZOSP i spróbować dopiero wyprodukować hełm  z atestem CE . Nawet nie wszystkie gallety mają taki atest . Tylko te najnowsze . Różnią się wielkością . Ostatnio wziąłem porównałem mój F1 i kolegów z PSP kupiony kilka lat temu . Mój jest o 1/3 większy , pomijam że ma inną wierzbę wewnętrzną . Akurat kilka dni później był u mnie dyrektor oddziału AUR w Poznaniu . I zadałem mu pytanie czym te Chełmy się różnią , okazało się że tylko mój ma atest CE zgodny z normą Europejską . Zresztą dowiedziałem się jeszcze kilka innych rzeczy . Np. że aparaty nadciśnieniowe które w zeszłym roku kupiłem z dotacją ZOSP AUR sprzedaje wyłącznie do przemysłu . I tak Nas wszystkich nabiją w butelkę , opowiadając co i jakie ma atesty . W Polsce żaden nowy wóz nie jest wykonany zgodnie z normą DIN , a dopuszczenia są czasowe . Akurat robię dużo zakupów sprzętu i lubię po drążyć takie tematy .

PZDR 

PS . Właśnie czytam ofertę jednej z firm i ZS-03 i PH-5 mają CE według DIN . Ciekawe że wszyscy mówią inaczej ???



« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2007, 08:47:59 wysłana przez MIKO »

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 30, 2007, 11:38:11 »
to interesujące co mówisz... zaczynam się zastanawiać czy ansze hełmy pab fire mają atest... hehe

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 30, 2007, 13:37:35 »
@ MIKO: Co do Galleta - faktycznie są dwa. Nie pamiętam dokładnych nazw, w każdym razie w mieście używane są oba rodzaje. Starsze modele, te fluorescencyjne są mniejsze, bardziej przylegają do głowy i nie mają atestów. Te drugie - większe, są na wyposażeniu szkoły. One posiadają wszelką dokumentację. Tych mniejszych już niby nie produkują, gdyż nie przeszły jednego z testów. Te "szczuplejsze" nie przeszły testu na uderzenie z góry. Ale moim skromnym zdaniem właśnie te świecące Gallety mają przewagę nad swoimi większymi następcami, np. sposób otwierania wewnętrznych okularów ochronnych. Stare mają dźwignię na zewnątrz hełmu, a te nowe mają tylko taki plastikowy cycek w środku - ciężko jest otworzyć te okulary. No i wizualnie lepiej wyglądają (wiem, że to najmniej ważne). Te nowe sprawiają, że masz łeb jak sklep :-)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 30, 2007, 15:00:37 »
ZS-03:
- wykonany w oparciu o warunki bezpieczeństwa zawarte w PN-EN 443 Certyfikat Nr 2254/2006
- Załącznik do Certyfikatu Nr 2254/2006 wydanego przez CNBOP w Józefowie k/Warszawy
- Aneks A1/2254/2006 wydany przez CNBOP w Józefowie k/ Warszawy
- CE-Certyfikat oceny typu WE nr WE/S/832/2006 wydany przez jednostkę notyfikowaną 1437 - CIOP - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

To wszystko, ale nie ma CE

ale po cholere te wszystkie certyfikaty i atesty???

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 30, 2007, 15:05:49 »
ZS-03:
- wykonany w oparciu o warunki bezpieczeństwa zawarte w PN-EN 443 Certyfikat Nr 2254/2006
- Załącznik do Certyfikatu Nr 2254/2006 wydanego przez CNBOP w Józefowie k/Warszawy
- Aneks A1/2254/2006 wydany przez CNBOP w Józefowie k/ Warszawy
- CE-Certyfikat oceny typu WE nr WE/S/832/2006 wydany przez jednostkę notyfikowaną 1437 - CIOP - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

To wszystko, ale nie ma CE

ale po cholere te wszystkie certyfikaty i atesty???


certyfikat oceny typu WE, to inaczej mówiąc certyfikat CE !
Jeżeli firma posiada certyfikat (świadectwo dopuszczenia) CNBOP, to i musi posiadać certyfikat CE, bo jest warunek konieczny. Więcej informacji znajdziesz w nowym Rozporządzeniu. W starym zresztą też tak było. Firma , która nie posiada certyfikatu CE nie otzryma świadectwa dopuszczenia !

Offline ester112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 26, 2008, 11:12:08 »
Koledzy a jak ja kupiłbym sobie taki czarny niebieski lub żółty hełm to co mi ktoś zrobi zabroni mi go nosić  ^_^bo jeśli są takie kolory hełmów w ofercie producenta i wprowadzone na rynek to znaczy się że są poto by je kupować i nosić .                                              pozdrowionka

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 29, 2008, 21:58:13 »
no to jak bedzie miał producent różowe koszarówki to też bedziesz je używał

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 29, 2008, 22:45:24 »
no to jak bedzie miał producent różowe koszarówki to też bedziesz je używał
Radzę sie zapoznać z regulaminem umundurowania a potem wypisywać jakieś bzdety.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 29, 2008, 23:52:43 »
Tylko kogo-jaki regulamin – bo w tym odwrotnym kraju jest ich kilka – i pomijam że tak do końca nie mają mocy sprawczej .

PZDR

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 01, 2008, 11:43:03 »
Ale się nam temat rozwinął  ^_^ Oki, dorzucam i ja swoje. MIKO dla mnie jesteś gość, bo często zgadzam się z Tobą. Chyba kończyliśmy te same kursu i czytamy tą samą literaturę fachową  -_-

Jeśli chodzi o hełmy to jako komendant gminny ZOSP informuję, że z tego co mi wiadomo to:

1. Hełmy Pab Fire /miałem je przez kilka lat i przekazałem do innej OSP na moim terenie/ są duże, średnio wygodne ale TANIE i dlatego jednostki je zakupiły. Prawda jest taka, że są to TRENINGOWE hełmy chorwackie i nie mają atestów. Kilka lat temu Komendant Glówny wydał rozporzadzenie, że nalezy je wycować. Potem okazało się, że biegają w nich nie tylko chłopaki z OSP ale zakupiły je też jednostki PSP /i to nie mało w kraju/. Zarządzenie poszło do szuflady i nikt mądry się nie czepia.

2. Gallety /jako naczelnik mam osobiście czerwony, a pozostałe fluorescencyjne/ produkowane są w dwóch typach:
- tzw. "S" - ma certyfikat CE, jest mniejszy i zgrabniejszy, nie ma CNBOP
- tzw. "F1" - certyfikat CE, CNBOP, wiekszy

Od kilku miesięcy w Galletach MSA-AUER zmieniła mocowanie i dzwignię okularów. Dawniejszy system rzeczywiście był gorszy, a aktualna regulacja osłony i okularów znajduje się na zewnątrz hełmu. Dodatkowo można zamocować 2 latarki np. Peli.

Kończąć powiem tak: Tylko ja /lub dowódca jak mnie nie ma/ biegam w czerwonym hełmie na terenie gminy, ze strażami z PSP znamy się i znają moje umiejętności. Jeszcze nikt /przy duzych akcjach współpracowałem z Komendantem Powiatowym PSP/ nie zwrócił mi uwagi, że mam czerwony hełm. Jak mi ktoś kupi nowy biały z otokiem to nie ma sprawy, zastąpię czerwony. Do tego czasu BĘDĘ używał czerwonego.

Jeszcze wiele PSP ma białe, żółte i pomarańczowe hełmy zakupione przed rozporządzeniem i aż się nie rozpadną będą je używać Nie przejmujmy się kolorami hełmów, gdyż są ważniejsze problemy np. niech "mądrale" z PSP zajma się, aby w każdej OSP KSRG były aparaty ODO, przeszkoleni ludzie i przeglady ODO co 6 miesięcy. Jak załatwią ten problem to wtedy zajmijcie się kosmetyką w strażach /kolorach hełmów, kamizelkach, naramiennikach itd/

I tyle z mojej strony



 

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kolory hełmów
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 01, 2008, 12:25:27 »

 niech "mądrale" z PSP zajma się, aby w każdej OSP KSRG były aparaty ODO, przeszkoleni ludzie i przeglady ODO co 6 miesięcy.
Jeżeli chodzi o przeglądy aparatów ODO. U mnie robi to gość,(nie strażak) który ma uprawnienia. Robi wpis do paszportu aparatu wystawia fakturę i gmina buli.