Autor Wątek: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych  (Przeczytany 21757 razy)

Offline ja_chce_do_psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« dnia: Lipiec 20, 2007, 18:11:01 »
Głosujcie i wypowiadajcie się na ten temat. Podyskutujmy o mocnych i słabych stronach naszych wozów bojowych. Do jakich aut wsiadacie z uśmiechem na twarzy, a do jakich wchodzice z grymasem na twarzy. W głosowaniu uwzględniajcie tylko samochody bojowe, a nie samochody operacyjne.
"My wyruszamy do akcji nie po to, aby ogień gasić, lecz aby zachować mieszkanie, zapewnić egzystencję i zachować społeczne struktury"

straz98

  • Gość
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2007, 18:35:53 »
Pytanie nie precyzyjne, dużą rolę odgrywa kto robi zabudowę,  a Ci potrafią zepsuć każdą markę :)

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2007, 19:04:18 »
dokładnie, zgadzam się z przedmówcą
można nawet najlepsza markę zepsuć zrobieniem bylejakiej zabudowy (miejscem rozmieszczenia sprzetu, wyposażenia kabiny, komfortem pracy i jazdyitp.). uważam więc ze ten wątek jest bez sensu... Na stronach http://www.ratownictwo.org.pl/ mozna sobie popatrzeć: niby te same samochody a jak się od siebie różnią.... pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 20, 2007, 19:06:25 »
W ankiecie uwzględniono Scanie, która jest dość rzadko spotykanym pojazdem pożarniczym w Polsce, a nie podali Mercedesa ? Trochę dziwne, niemniej jednak głos oddam, na pozycje "inny", mając na myśli Mercedesa.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2007, 19:08:33 wysłana przez Mariusz_43 »

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2007, 19:44:39 »
W ankiecie uwzględniono Scanie, która jest dość rzadko spotykanym pojazdem pożarniczym w Polsce, a nie podali Mercedesa ? Trochę dziwne, niemniej jednak głos oddam, na pozycje "inny", mając na myśli Mercedesa.

Zgodnie z życzeniem jest i mercedes
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline naczelnik darek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2007, 21:08:12 »
i nie dodałeś dafa

Już jest.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2007, 21:14:21 wysłana przez Butel »

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2007, 11:16:17 »
W ankiecie uwzględniono Scanie, która jest dość rzadko spotykanym pojazdem pożarniczym w Polsce, a nie podali Mercedesa ? Trochę dziwne, niemniej jednak głos oddam, na pozycje "inny", mając na myśli Mercedesa.

Zgodnie z życzeniem jest i mercedes

Hymmm... daj możliwość zmiany głosu, bo chciałbym zaznaczyć Mercedesa :-)

PS: Proszę także o dodanie pojazdu marki Żuk.  ^_^

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2007, 12:52:01 »
@Mariusz_43

Cytuj
PS: Proszę także o dodanie pojazdu marki Żuk.

Nie wiem jak to potraktować, serio czy żart ?
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Mariusz_43

  • Gość
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2007, 14:54:35 »
@Mariusz_43

Cytuj
PS: Proszę także o dodanie pojazdu marki Żuk.

Nie wiem jak to potraktować, serio czy żart ?

Oczywiście, że serio. Chociaż jest to smutne, Żuk wciąż należy do naszej Polskiej elity w samochodach pożarniczych. Jak widać dodanie Mercedesa to "strzał w 10", bo prowadzi w ankiecie :-)

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 22, 2007, 13:31:26 »
Dużą role odgrywa kto robi całą zabudowę oraz do czego ma być ten samochód przeznaczony!!! Przykładowo samochód marki Star w terenie sprawuje się niezawodnie i bez mniejszych problemów radzi sobie, gdzie inne samochody już dawno są zagrzebane. Ale ten sam Star na drodze już nie radzi sobie tak dobrze na asfalcie jak w terenie i inne samochody są od niego lepsze, szybsze oraz zwrotniejsze. Więc typ samochodu też ma dużą wartość i znowu trzeba by było rozdzielić na samochody miejskie oraz terenowe.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 24, 2007, 09:15:33 »
Trzebaby najpierw ustalić które z wymienionych w ankiecie marek produkuje samochody gaśnicze!
Przecież oni robią tylko podwozie a całą karosacje przeprowadza specjalistyczna firma.

Poza tymbardzo mało jest w tej ankiecie prawdziwych pojazdów gaśniczych. Czyli takich, które od początku, czyli juz w biurze projektów zostały przeznaczone do tego celu. Takie pojazdy, produkowane między innymi przez firmy: Dennis, Bedford, Chevrolet, Magirus, Chubb, LDV, DAF mają specjalne podwozia z bardzo nisko osadzonym środkiem ciężkości i oczywiście nadwozie.

U nas wygląda to tak, że na zwykłym podwoziu Merca czy Renault robi się w różnych firmach (Wawrzaszek, Stolarczyk) różne, dziwne nadwozia i potem takie dziwo jeździ po drogach i się przewraca przy byle zakręcie.

W Wielkiej Brytanii samochody gaśnicze wchodzą w zakręt z taką prędkością, że nasze karosowane musiałyby już dawno się turlać. A mimoto nisko osadzony środek ciężkości i specjalnie zaprojektowane stabilizatory sprawiają, że autko prowadzi się jak osobówkę.
Ale i u nas kiedyś(mam nadzieje) do służby wejdą prawdziwe pojazdy gaśnicze a nie ich tanie podróbki.

strażak79

  • Gość
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 24, 2007, 17:18:30 »
Przykładowo samochód marki Star w terenie sprawuje się niezawodnie i bez mniejszych problemów radzi sobie, gdzie inne samochody już dawno są zagrzebane.

Niestety STAR, którego mamy w jednostce nie radzi sobie ani na drodze ani w terenie. Kompletny niewypał a auto ma 9 lat. Jedyna plus tego padła to naprawdę dobra zabudowa

Jest to STAR P142CJ
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2007, 21:25:22 wysłana przez strażak79 »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 24, 2007, 20:01:34 »
No tak ale zależy jakie macie te stary.
Są szosowe, uterenowione i typowo terenowe.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 25, 2007, 00:20:05 »
Na temat polskich producentów wozów ratowniczych , niema co się wypowiadać bo sto lat za murzynami są i jeszcze nie widziałem autka które by mnie poruszyło , może dlatego że jestem na bieżąco  z tym czym jeździ się na zachodzie .
Co do podwozi to niema większych różnic ,  MAN , DAF , VOLVO itd.. to marki porównywalne .

PZDR 

Offline Matti

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2007, 10:15:03 »
W naszej jednostce mamy Stara 266. Uważam je jest najlepszy, pod każdą góre wyjedzie i jego zaleta ciągnie 6x6 -_-. Ale to jest moje zdanie każdy ma swoje. :-)

Offline ballack-fajerman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
  • KOOOOOKS
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 31, 2007, 14:33:19 »
jak dla mnie Star 244  z napędem 4x4 to auto potrafi wjechać chyba w każde miejsce,jedyną jego wadą(przynajmniej u nas) jest to że jak jest zimny to cięzko go bujnąć ale jak pochodzi z 3-4 minuty albo jak woda podniesie sie do 80 stopni to idzie jak burza :mellow: Również Star 266 duuuuzo potrafi w terenie spisują sie bardzo dobrze te auta oczywiście jeżeli posiadają napędy na wszystkie koła,bo ja mówię że jeżeli jednostka OSP zlokalizowana na wsi nie posiada auta z napędami to niewiele albo nic nie może zrobić przy pożarach zbóż lub lasów gdy trzeba wjechać w grząski teren.Także należy zwrócić uwagę na auta typu Kraz lub Ural które niesety są mało spotykane w naszych remizach,choć moć można na nie wrzucić duzo wody, z którą radzi sobie bardzo dobrze podwozie na trzech osiach które mają napędy... -_-
Gdy obowiązek wezwie mnie tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mi, o Panie siłę daj bym życie ludzkie ocalił.
Pozwól niech dziecko póki czas z płomieni cało wyniosę.
Przerażonego starca daj ustrzec przed strasznym losem.  Daj Panie, czujność abym mógł najsłabszy słyszeć krzyk  Daj sprawność i przytomność bym ugasił pożar w mig.  Swe powołanie pełnić chcę i wszystko z siebie dać. A jeśli taka wola Twa bym życie dał w ofierze.  Ty bliskich mych w opiece miej, o to Cię proszę szczerze.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 31, 2007, 23:08:43 »
tak to prawda że stara 244 ciężko bujnąć na zimnym silniku, ale już przy wyższej temperaturze leci.

Offline jemal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 16, 2007, 19:23:13 »
U nas w jednostce mamy stara 266 i forda transita  star hodzi jak marzenie odpala z 1 razem niechodził mkilka miesięcy i brym za pierwszym razem w zime wcale ne ma z nim problemu. Auto nie dop zdarcia. i bardzo bym prosił o dodanie na sonde forda tronsita

Offline el Fuego

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 16, 2007, 19:36:31 »
A ja uważam, że najlepsze samochody pożarnicze to Denis.

Offline matthus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • OSP Kończyce Wielkie
    • OSP Kończyce Wielkie
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 17, 2007, 19:53:57 »
w naszej jednostce mamy stara 266 jesteśmyz niego zadowoleni, wynika to chodźby z faktu że to drugi w całej historii star 266, jednak za każdym razem karosacje samochodu robiła inna firma... w dodatku ten typ samochodu nadaje sie idealnaie na górzysty teren, dokładnie taki jaki znajduje się w moim rejonie (śląsk cieszyński)

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 17, 2007, 20:34:03 »
bez apelacyjnie denis no i kilka amerykanów
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 01, 2007, 15:08:05 »
W ankiecie uwzględniono Scanie, która jest dość rzadko spotykanym pojazdem pożarniczym w Polsce...

Już nie... Faktycznie tak było, ale na dzień dzisiejszy realia bardzo mocno się zmieniły.
Wśród ciężkich samochodów Scania w tym roku spełniła zapotrzebowania w 90% dostarczając ponad 50 aut dla potrzeb straży w kraju.
Należy wspomnieć że każde z tych aut spełnia normę Euro4 bez mocznika (AdBlue) - Jako jedyne...

________________________________________________________________________

Trzebaby najpierw ustalić które z wymienionych w ankiecie marek produkuje samochody gaśnicze!
Przecież oni robią tylko podwozie a całą karosacje przeprowadza specjalistyczna firma.

Poza tymbardzo mało jest w tej ankiecie prawdziwych pojazdów gaśniczych. Czyli takich, które od początku, czyli juz w biurze projektów zostały przeznaczone do tego celu. Takie pojazdy, produkowane między innymi przez firmy: Dennis, Bedford, Chevrolet, Magirus, Chubb, LDV, DAF mają specjalne podwozia z bardzo nisko osadzonym środkiem ciężkości i oczywiście nadwozie.

W Europejskich warunkach to poza Magirusem nie dostrzegłem żadnej z marek produkującej specjalnie dla Straży pojazdów... Więc nie rozumiem twojej wypowiedzi...
Mało tego - kto w Polsce posiada pojazd na bazie DAF nie strarszy niż 10 letni? Ta marka w straży nie istnieje i długo jeszcze nie zaistnieje - z kilku wiadomych powodów...

@ Moderator - dziękuję
« Ostatnia zmiana: Listopad 01, 2007, 15:56:49 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline YODA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 02, 2007, 20:23:14 »
ja głosuje na stara

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 02, 2007, 21:23:51 »
ja głosuje na stara

Masz rację... Tylko, że ON już nie istnieje...

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Najlepsza marka samochodów ratowniczo-gaśniczych
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 02, 2007, 21:47:50 »
W Europejskich warunkach to poza Magirusem nie dostrzegłem żadnej z marek produkującej specjalnie dla Straży pojazdów... Więc nie rozumiem twojej wypowiedzi...
Acha, czyli np. Dennis Sabre, Denis Dagger to tylko samochody pomalowane przypadkiem na czerwono-żółto?
Poza tym zauważ, że firma Dennis oprócz własnego podwozia robi tez pojazdy gaśnicze na podwoziach Man, Mercedes, Scania, Volvo - ale zerknij JAK oni to robią!!! Wyglada na to, że na Manie mozna zrobić samochód strażacki Dennisa i pseudo samochód strazacki Stolarczyka.