Autor Wątek: kontrola jednostek w ksrg  (Przeczytany 8284 razy)

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
kontrola jednostek w ksrg
« dnia: Marzec 06, 2007, 20:32:29 »
czy ktos wie cos na temat kontrolowania w wielkopolsce jednostek z ksrg przez komende wojewodzka???

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2007, 22:14:15 »
Nie wiem, ale chętnie bym się dowiedział .
Wiem że w wojewódzkiej powstała spec grupa , ale zajmuje się głównie JRG 

Offline fabiswlkp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2007, 14:37:45 »
nie wiem jak to wyglada w innych wojewodztwach ale w wlkp podobno jezdza właczaja syrene i czekaja  ilu przyjdzie i w jakim czasie i to robi jakas grupa z komendy wojewodzkiej

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2007, 15:02:02 »
nie wiem jak to wyglada w innych wojewodztwach ale w wlkp podobno jezdza właczaja syrene i czekaja  ilu przyjdzie i w jakim czasie i to robi jakas grupa z komendy wojewodzkiej
Witam!
No... coś przecież tylu>>> ludzi w KW /operac./ musi coś robić! ^_^ Nie można przecież wciąż tylko kontrolować JRG, bo się jeszcze zdenerwują i co? Kicha! ^_^ Trzeba sobie szukać później, nieraz /szybko/ innego miejsca pracy w PSP ?/Było już/.
Z tym wł. syren do pewnego stopnia racja. Jak inaczej zaalarmować cały stan OSP. Nie każda /jeszcze niewiele ma DSP, czy osobiste paagery/. Jednak wymaga to pewnego rozsądku i też doświadczenia, obycia, rozumienia, współpracy.. itd. z OSP. Tego niestety! Nadal nie uczą w SGSP,SA. Praktyka.  Kiedyś... "młodego" por. z KW, jakby był sam - niemal zapewne, by zlinczowali w pewnej miejscowości.. :angry:
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2007, 15:03:45 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2007, 16:36:29 »
U nas (woj. lubelskie) byli z KW pod koniec ubiegłego roku. W sumie wyglądało to podobnie jak wcześniejsze kontrole z KM - przyjechali, poprosili dyspozytora o załączenie syreny przez DSP i czekali. Jak koledzy się zebrali, przebrali się w ubranka i wyjazd na plac przed remizą. Potem jakieś założenia taktyczne, że się coś tam pali, podanie prądu wody, zasilenie z hydrantu i dalsza kontrola, szczególnie sprzętu zakupionego z dotacji. W protokole, czas dysponowania, wyjazdu, liczba gotowych do akcji (ze zrozumieniem podeszli do tego, ze w godzinach przedpołudniowych było tylko 5 osób, czyli niepełna obsada) realizacja zadania, sprawdzenie uprawnień kierowcy i cała reszta jak zwykle. Zalecenia pokontrolne zgodne z tym co sami wiemy i sukcesywnie uzupełniamy (braki hełmów, braki w zestawie rat. med.). W sumie ok - kontrolują to na co dają/opiniują dotacje.

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2007, 20:28:05 »
czy ktos wie cos na temat kontrolowania w wielkopolsce jednostek z ksrg przez komende wojewodzka???

Patrz na stronie www.straz.gov.pl (prawo) Zarządzenie Komendanta Głównego PSP Nr 6 z dnia 21 czerwca 2006 r. w sprawie sposobu przeprowadzania inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 08, 2007, 18:03:38 »
Kontrola OSP to delikatna sprawa. Źle przeprowadzona kontrola przez KW potrafi zniweczyć cały misterny układ strażaków z KP/KM, którzy muszą razem w akcji działać.

A co do włączania syren. Zastanawiam się po co? Skoro i tak to jest sprawa przypadku ilu druhów się zbiegnie (zależy to od dnia tygodnia, godziny, pogody i innych czynników) a MSK i PSK wie mniej więcej jak się średnio przedstawiają czasy. A co jeśli któryś z druhów ulegnie wypadkowi biegnąc/jadąc na kontrolę? Warto to tak lecieć na łeb na szyję?

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 08, 2007, 21:24:39 »
Kontrola OSP to delikatna sprawa. Źle przeprowadzona kontrola przez KW potrafi zniweczyć cały misterny układ strażaków z KP/KM, którzy muszą razem w akcji działać.

Nic z tego nie rozumiem… Jaka delikatna sprawa??  Jaki misterny układ?? Co próbujesz powiedzieć…

A co jeśli któryś z druhów ulegnie wypadkowi biegnąc/jadąc na kontrolę? Warto to tak lecieć na łeb na szyję?

Jeśli chodzi o tą sprawę – dźwięk syreny to nie sygnał do rozpoczęcia Wielkiej Pardubickiej!! 
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 08, 2007, 21:40:35 »
Kontrola OSP to delikatna sprawa. Źle przeprowadzona kontrola przez KW potrafi zniweczyć cały misterny układ strażaków z KP/KM, którzy muszą razem w akcji działać.
Nic z tego nie rozumiem… Jaka delikatna sprawa??  Jaki misterny układ?? Co próbujesz powiedzieć…

W dzisiejszych czasach ciężko o wolontariuszy (bo tak można nazwać druhów z OSP). Łatwo jest wytknąć błędy strażakom wymądrzając się co to nie zawodowy strażak potrafi. Należy pamiętać, że strażacy OSP napotykają bardzo często na bariery, typu brak sprzętu w jednostce nawet tego podstawowego, do tego jeszcze szkolenia w swoim prywatnym czasie (a każdy goni za pieniądzem) do tego pozyskiwanie środków na utrzymanie jednostki, do tego jeszcze jakieś prace zlecone przez burmistrza, wójta itp. itd. Pomimo takiego wkładu jeszcze jak ktoś ma pretensje, to jak można zareagować?
Ja jestem zdania, że strażak OSP powinien, ba nawet musi mieć takie samo wyszkolenie co strażak PSP, bo przecież ratują tych samych ludzi, ale do tego trzeba czasu, pieniędzy i odpowiednich uregulowań prawnych.
Już nie raz się spotkałem z sytuacją, że druh obraził się na dowódcę akcji, zwinął sprzęt i pojechał do domu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2007, 21:49:12 wysłana przez MGNACZUS »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 08, 2007, 22:15:44 »
Łatwo jest wytknąć błędy strażakom wymądrzając się co to nie zawodowy strażak potrafi.

Temat dotyczy kontroli jednostek w KSRG – kontrola taka ma za zadanie sprawdzenie – nazwijmy to – mobilności jednostki. Nie widzę związku między wymądrzaniem się a kontrolą. Jestem zdania, że wszystkie błędy i niedociągnięcia należy wskazać! Wskazać po to by je usunąć. Wynik kontroli to nie pretensje. Wynik to wynik. A jak zareagować?? Normalnie – pozbyć się niedociągnięć.

Już nie raz się spotkałem z sytuacją, że druh obraził się na dowódcę akcji, zwinął sprzęt i pojechał do domu.

To żart tak?? Co dom się pali a ktoś obraża się zwija manatki i jedzie do domu poskarżyć się mamuni?? Jeśli to prawda, co piszesz to…


„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2007, 23:24:14 »
MGNACZUS a co ty chcesz kontrolować , ja  statystycznie jestem kontrolowany co 30 godzin , gdy MSK wdusza klawisz selektywnego i jadę współpracować z JRG . Po części rozumiem kolegę , który napisał to KP i KM . Jest zaufanie , współpraca . Dowódcy z JRG bardzo dobrze znają nasze możliwości . Poza tym są ćwiczenia , manewry . Ja tylko dzisiaj i wczoraj ćwiczyłem z JRG i to nie ze swojego rejonu . Po prostu mnie zaprosili z zastępem .
Wczoraj popatrzyliśmy jak pracują pieski z grupy poszukiwawczej , dziś pooglądaliśmy i pojeździliśmy najnowszym w Polsce wysięgnikiem Bronto . Pogadaliśmy o straży , poćwiczyliśmy , było ok.  I co myślisz że Ci ludzie nie oceniali nas ?
Nie boję się kontroli , tylko nie lubię łapanek , a szanuje kontrolujących którzy coś sobą reprezentują , a nie chcą udowodnić co mają przed skrótem PSP . 

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2007, 23:34:26 »
MGNACZUS a co ty chcesz kontrolować 


Ja nic nie chcę kontrolować haha ^_^!!
 Wracając do tematu – taką kontrolę uważam za poniekąd pewną formę ćwiczeń. Jest czas na rozmowę zwrócenie uwagi na problemy z jednej jak i z drugiej strony. Tak to przynajmniej wygląda z mojej perspektywy i takie mam doświadczenie w tym temacie. Nie uważam za coś złego kontrolowanie OSP przez PSP.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2007, 23:54:01 »
MGNACZUS ja wszystko wiem , ja broń boże nie mam również nic do PSP
Mało tego wiem kto jeździ na kontrole , w tym konkretnym przypadku .
Tylko to taka czasem farsa jest ?  Jak przyjeżdża młody oficer , całe swoje krótkie życie spędził za biurkiem i tylko dlatego że może nie był nawet ambity a grzeczny zostaje , członkiem tzw. spec grupy  w KW i próbuje zmieniać świat .
A co ja na to , to sobie dopowiedz ………….
Pewnie już , za kilka dni się z nim spotkam   ….

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2007, 20:25:48 »
No święte słowa.
Masz rację. Niestety tak niekiedy jest. Nie zmienia to jednak <mojego zdania> faktu, że kontrole są potrzebne – jednak tylko takie przeprowadzane z głową i przez kompetentnych ludzi.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2007, 20:52:20 »
No Panowie obok mnie byli , szok totalny  ,alkomat od komendanta po strażaka wszyscy jak leci , założenie dla JRG nagrywane na kamerę. PSK przetrzepane !!!
Trochę głupio z tymi alkomatami , trzeba mieć nie pokolei w głowie ,aby sięgać w pracy po alkohol w dzisiejszych czasach , czy w KW są jeszcze tak naiwni że kogoś złapią.Ostatnio nawet "czakoladki nikt nie zjadł ", a panie częstowały ,bo przecież był dzień kobiet.

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 09, 2007, 21:08:04 »
No Panowie obok mnie byli , szok totalny  ,alkomat od komendanta po strażaka wszyscy jak leci , założenie dla JRG nagrywane na kamerę. PSK przetrzepane !!!
Trochę głupio z tymi alkomatami , ...
No mnie się też wydaje, że głupio. Kontrola, kontrolą, ale człowiek ma jakąś godność, a nie traktowanie jak przestępce. Może ktoś przemyśli sprawę i zlikwiduje te nikomu potrzebne badanie alkomatem i upokarzanie. Przecież jak ktoś jest pijany to widać, a wypicie jednego piwa ... zostawię to bez komentarza

Offline boszo

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 09, 2007, 21:12:45 »
Witam.
Cytuj
Jak przyjeżdża młody oficer , całe swoje krótkie życie spędził za biurkiem i tylko dlatego że może nie był nawet ambity a grzeczny zostaje , członkiem tzw. spec grupy  w KW i próbuje zmieniać świat.
Sorry za OT, ale:
Oni nie probuja zmieniac swiata - oni probuja "sie wykazac" - bylem kontrolowany przez oficera KW (jestem strazakiem PSP) i jestem zdania, ze my (strazacy - PSP I OSP) NIC nie umiemy i bierzemy pieniadze za NIC. Poza tym NIC nie jestesmy warci, niereformowalni i knabrni. Potrafimy tylko narzekac.
Cytuj
Kontrola, kontrolą, ale człowiek ma jakąś godność, a nie traktowanie jak przestępce...
Godnosc zakopalem w ogrodku u tesciowej (dopatrywanie sie sedna sprawy w Tesciowej jest bez sensu - darujcie sobie).
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło sie nudno, gdy umrzesz.
Julian Tuwim

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 09, 2007, 22:05:02 »
Zapomniałem ,mam jeszcze pytanie ,jeśli odmówię badania alkotestem i bedę chciał się poddać badaniu krewi , ciekawe kto za to zapłaci ?
Chyba nie ja  ^_^ ^_^ ^_^

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 04, 2007, 15:23:15 »
INSPEKCJE GOTOWOŚCI OPERACYJNEJ
Ochotniczych Straży Pożarnych
 Informujemy, że zespół inspekcyjny powołany przez Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu będzie przeprowadzał inspekcje w ochotniczych strażach pożarnych z krajowego systemu
ratowniczo – gaśniczego ( woj. dolnośląskiego).

Inspekcje będą prowadzone bez wcześniejszego powiadamiana OSP.


Offline hose

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 04, 2007, 15:57:15 »
Krótko. Jeśli przyjadą bez zapowiedzi to jak chcą skontrolować naczelnika? Może przecież być w pracy i nie przybędzie na sygnał syreny, bo takiego obowiązku nie ma, a szef może go nie zwolnić. Proszę też odpowoedzieć mi na pytanie: jeżeli x strażaków przybiegnie, czy dojedzie na syrenę (w naszych warunkach nawet po kilka kilometrów) na daremnie, to czy jak faktycznie trzeba będzie wyjechać do pożaru znów popędzi do remizy, czy uzna że znów robią sobie jaja i siedzi w domu? Niestety mieliśmy już taki przypadek że panowie z PSP załączyli syrenę do południa i zbiegła się obsada na trzy samochody, a pod wieczór był pożar to ciężko było zebrać ludzi na jedno auto. Następna rzecz, że w dziewięciu przypadkach na dziesięć po każdym niepotrzebnym załączeniu syreny do 24 godzin jest prawdziwy wyjazd alarmowy.
Jak chcą wiedzieć jaką mamy mobilność niech sprawdzą w PSK po jakim wyjeżdżamy od załączenia syreny. Najczęściej jeszcze wyje, a już przynajmniej jedno auto wyjeżdża.
Pozdrawiam i życzę zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocy.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 04, 2007, 17:01:08 »
To dziwne dlaczego się jesteście tak oburzeni kontrolą gotowości bojowej. Przecież podczas tej kontroli jednym z głównym założeń jest kontrola szybkości wyjazdów, a potem sprzętu ludzi itp. Ja jak jest taka kontrola to się nie obrażam że jest i nie zdarza się tak że nie przybiegne na następną syrenę. Denerwujący jest fakt że kontrole są w godzinach południowych gdy jest mało ludzi bo wszyscy pracują.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 04, 2007, 21:29:11 »
A ja wam powiem jak u nas to zrobiono

Zgodnie z umową mamy obowiązek poddać się 2 kontrolą w roku , druga obligatoryjna jest z jesiennymi przeglądami sprzętu . Wiec nasz wydział operacyjny poinformował KW , że będzie w tych i w tych dniach prowadził kontrolę. Niestety Panom z KW terminy nie pasowały . Wiec operacyjna przeprowadziła sama kontrolę , tak naprawdę zamykając chyba na ten rok temat , bo umowa jest umową , dwie kontrole i koniec .

Pozdrawiam

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 05, 2007, 09:38:08 »
A ja wam powiem jak u nas to zrobiono

Zgodnie z umową mamy obowiązek poddać się 2 kontrolą w roku , druga obligatoryjna jest z jesiennymi przeglądami sprzętu . Wiec nasz wydział operacyjny poinformował KW , że będzie w tych i w tych dniach prowadził kontrolę. Niestety Panom z KW terminy nie pasowały . Wiec operacyjna przeprowadziła sama kontrolę , tak naprawdę zamykając chyba na ten rok temat , bo umowa jest umową , dwie kontrole i koniec .

Pozdrawiam


Z tym, że to nie jest kontrola, tylko inspekcja :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 05, 2007, 12:42:11 »
A ja wam powiem jak u nas to zrobiono

Zgodnie z umową mamy obowiązek poddać się 2 kontrolą w roku , druga obligatoryjna jest z jesiennymi przeglądami sprzętu . Wiec nasz wydział operacyjny poinformował KW , że będzie w tych i w tych dniach prowadził kontrolę. Niestety Panom z KW terminy nie pasowały . Wiec operacyjna przeprowadziła sama kontrolę , tak naprawdę zamykając chyba na ten rok temat , bo umowa jest umową , dwie kontrole i koniec .

Pozdrawiam


Z tym, że to nie jest kontrola, tylko inspekcja :)

Przykro mi ale nie mam czegoś takiego jak inspekcja w naszej umowie KSRG , a ta mnie obowiązuje .
Więc proszę o przedstawienie wykładni prawnej na jakiej bazie muszę poddać się inspekcji gotowości bojowej , poza tym jak już inspekcja , to założenie odpada , bo to w moim rozumieniu już nie inspekcja , a kontrola
Pozdrawiam

Offline mlody.strazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: kontrola jednostek w ksrg
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 05, 2007, 13:00:56 »
A ja wam powiem jak u nas to zrobiono

Zgodnie z umową mamy obowiązek poddać się 2 kontrolą w roku , druga obligatoryjna jest z jesiennymi przeglądami sprzętu . Wiec nasz wydział operacyjny poinformował KW , że będzie w tych i w tych dniach prowadził kontrolę. Niestety Panom z KW terminy nie pasowały . Wiec operacyjna przeprowadziła sama kontrolę , tak naprawdę zamykając chyba na ten rok temat , bo umowa jest umową , dwie kontrole i koniec .

Pozdrawiam


Z tym, że to nie jest kontrola, tylko inspekcja :)

Przykro mi ale nie mam czegoś takiego jak inspekcja w naszej umowie KSRG , a ta mnie obowiązuje .
Więc proszę o przedstawienie wykładni prawnej na jakiej bazie muszę poddać się inspekcji gotowości bojowej , poza tym jak już inspekcja , to założenie odpada , bo to w moim rozumieniu już nie inspekcja , a kontrola
Pozdrawiam

No tego, że o inspekcjach nie masz nic w umowie to akurat wierze. Szczerze mówiąc zajrzałem do "Słownika języka polskiego" i jakoś dla mnie wiele się nie różni tam pojęcie inspekcji od kontroli.
Więc albo złamią umowę, albo nie będzie kontroli technicznej :)