Autor Wątek: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak  (Przeczytany 17561 razy)

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Witam

Polecam obejrzenie filmiku pod adresem:

http://www.youtube.com/watch?v=IrQY-zAHL-4

Ja tego nie komentuje, ale jeżeli ktoś ma jakieś uwagi to prosze.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 16, 2007, 14:09:02 »
ale to państwo "tak, tak bo OSP to wolontariat" a dla ludzi straż to STRAŻ

ps..wielu takich baranów widziałem
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline rebel angel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
  • czując strach, ryzyko i adrenalinę zaczynam żyć
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2007, 22:19:14 »
co za zrąb go nagrywał?? 
czując strach, ryzyko i adrenalinę zaczynam życ

Offline grzejnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
    • http://
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 17, 2007, 00:02:34 »
Witam
Na początku chciałbym pogratulować druhom z OSP Goniądz wyszkolenia a także podziękować za piękną prezentacje pt  ,,Jak złamać podstawowe zasady BHP " będę miał na zbiórki z młodzieżą :D

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 17, 2007, 10:04:23 »
Dziwię się bardzo takiemu zachowaniu. Jeżeli mają kasę, żeby skarosować 266 to pewnie mają też z KSRG kasę na to, żeby wyłożyć 3600 złociszy na nowe ubrania specjalne. Drugie 3600 z dotacji i ma się świetne ubrania z membraną gore-tex  dla 6 chłopa.

No ale większości nie pomoże, bo koszarówki ładniej się prezentują. Częsty to niestety widok. W zeszłym roku, gdzieś w styczniu zawalił się w sąsiedniej miejscowości dach na stodółce.Przeróżne cuda na głowę lecą a tu chłopcy z pewnej OSP wpadają w koszarówkach i czapeczkach na główkach. Pewnie im się coś poknociło i zamiast do akcji to oni myśleli, że na piknik jadą. Dowódca z PSP wyegzekwował założenie hełmów ( świeżutkie i nie śmigane kaliszaki pokazali na światło dzienne wtedy, pewnie im szkoda było wyciągać, bo świeciły się jak psu jajca ), ubrania specjalne jak powiedział ich naczelnik  " zostały w remizie" !!!!

Moje zdanie takie jest - zanim zainwestujecie w sprzęt inwestujcie w pierwszej kolejności w  ochronę osobistą. Przyda się i może dzięki temu pożyjemy dłużej.
 
Pozdrawiam.
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

kacper88

  • Gość
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 17, 2007, 10:20:19 »
Film filmem to przecież ochotnicy dla niektórych to jedyne sensowne zdajecie w czasie wolnym i czasami „rozrywka”. Uważam ze odpowiedzialność spoczywa na ich bezpośrednich przełożonych, którzy odpowiadają za nich, większość to małoletni. Ja bardzo szanuje strażaków z OSP wiele razy poświęcają bezinteresownie swój czas i zdrowie a nawet pieniądze. W każdym stadzie są czarne owce, a ci którzy nie umieją się przystosować, powinno się im grzecznie podziękować.
Szkoda tylko ze takie sceny i zachowania odbijają się na wizerunku całej STRAŻY.
Dobrym pomysłem jest lepsze oznakowanie, niektóre OSP to przestrzegają  wtedy wiadomo kto jest kto. Czyli na mundurach z przodu i na plecach czerwony napis OSP na białych hełmach i koszulkach a nawet na autach dużymi literami OSP! Tak powinno być a nie jest!?.
W Niemczech jest to wyraźnie rozróżnione.
Czołem.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2007, 10:28:10 »
Bez komentarza, wysłałbym im pocztówkę, że cała polska wie i pozdrawia ...  :angry:
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2007, 13:06:14 »
ja tez jestem strazakiem osp ale jak patrze na to az mnie trafia,czy oni wogole nie myslą, no wiem ze dajmy na to lato pozar lasu jest bardzo gorąco i nie chce im sie zakładac NOMEXA ale tu chodzi o nasze bezpieczenstwo!!!!!!a oni tylko przynosza chanbe całej straży!
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2007, 13:09:57 »
Tu tez filmik z tej OSP.

http://www.youtube.com/watch?v=1cSpdo-x5-w

Absolutnie sie na nich nie uwziąłem, poprostu przegładałem filmiki wpisując OSP. Na tym widać,że chyba tylko w dwóch przypadkach mieli NOMEXY. Pozostałe to koszarówki

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2007, 13:31:25 »
Nie wiem czy może się zastanowiłeś nad tym, że nie każdą jednostkę stać na nomexy.
Po drugie, przy pożarze lasu czy traw, gdzie słońce daje w pałę, upał jak cholera ciężko jest wytrzymać w nomexie. Przy upale praca w nomexie jest chyba bardziej niebezpieczna dla zdrowia niż praca na golasa.
Jeżeli masz jakieś doświadczenie w tych sprawach to wiesz o co chodzi.   

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2007, 13:36:37 »
Wiem o co chodzi.

Ale nie ma wytłumaczenia na taki ubiór. Nieważne czy upał czy nie. Ja juz nie mówie o gaszeniu tej trawy, ale oni cięli drzewo w koszarówkach i bez chełmów.

Przepisy nie zezwalają na prace bez odpowiedniego ubioru w upałach. Nie ma żadnych odstępstw.

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2007, 14:09:44 »
wiem o co chodzi troche akcji sie przezylo, tylko ich to nie tłumaczy a jak juz tak robią ze bez zadnego zabespieczenia to niech sobie filmikow nie nagrywaja!!bo robia sami z siebie ....
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 17, 2007, 14:51:22 »
kurde jacy zwas bhppowcy

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2007, 11:35:27 »
łukasz, tu nie idzie o BHP, ale o instynkt samozachowawczy, o chronienie własnych czterech liter! dla mnie jeśli ktoś do pożarów budynków, albo uprzątnięcia wiatrołomów  nie zakłada hełmu (nie wspominam juz o UPSie) jest tak głupi, ze nie powinien należec do OSP. nawet przy banalnych pożarach traw nomex potrafi sie przydać, a na tych filmikach kolesie nie dość ze w koszarowkach,  bez hełmow, to nawet ciężko rękawice było ubrać  :angry:

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2007, 11:50:44 »
tu nawet nie chodzi oto
Ale to DOBITNY dowód że wiekszość OSP używają prądu gaśniczego w stylu "zasiali górale" i taktyka wygląda w ten sposób, że pali się telewizor a w mieszkaniu znalazło się całe GCBA wody.

Gdyby ci idioci weszli na normalną mieszkanióweczkę...już nigdy by im ups nie wadził
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2007, 11:55:25 »
Jacy BHPowcy. Bezmyślne postępowanie i tyle!!! U mnie raz koleś pojechał do wypadku w koszrówce bo było 350C, ale jak dowódca go zobaczył to chłopak siedział w samochodzie przez całą akcje! Wiadomo że wypadek ale przynajmniej jak ma się góre USP założoną to jakoś to wygląda. Ja w życiu do pożaru się nie pcham bez pełnego uzbrojenia bo pot może po dupie się lać, ale człowiek jest bezpieczny. Po akcji można sobie ściągnąć kurtke i sprzątać węże.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2007, 12:27:58 »
tu nawet nie chodzi oto
Ale to DOBITNY dowód że większość OSP używają prądu gaśniczego w stylu "zasiali górale" i taktyka wygląda w ten sposób, że pali się telewizor a w mieszkaniu znalazło się całe GCBA wody.

Gdyby ci idioci weszli na normalną mieszkanióweczkę...już nigdy by im ups nie wadził

Poza tym, że przykład jednej jednostki nie może (pod względem logicznym) stanowić dowodu (a już tym bardziej dobitnego) na zachowanie większości jednostek, to się z Tobą zgadzam...;)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2007, 14:06:18 »
to może tylko ja się TYLE razy sparzyłem na OSP
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2007, 14:47:57 »
No niestety… Czasami ułańska fantazja bierze górę nad rozsądkiem. ALE nie bądźmy tacy święci. Każdy popełnia błędy małe i duże. Kiedyś w TVP2 w programie Expres reporterów redakcja wyemitowała film nagrany kamerą VHS. Nagranie było autorstwa jakiegoś tam biernego widza. Filmował on akcję ratowniczą prowadzoną przez jakąś PSP z jakiegoś tam miasta. Zwykły niezwykły wypadek, niby codzienność dla służb ratunkowych. Cała afera zaczęła się w momencie, gdy nagranie trafiło do dziennikarzy, zarejestrowane było na nim jak w trakcie wykonywania różnych czynności chłopaki z PSP zapomnieli założyć nieprzytomnemu poszkodowanemu kołnierz. Człowiekowi głowa latała na wszystkie strony a w chwili, kiedy kładli go na ziemię jednemu z zawodowców głowa poszkodowanego wysmyknęła się z rąk i uderzyła o asfalt (może deskę nie pamiętam). I to na pewno nie rzutuję na wszystkich zawodowców….
Moje zdanie jest takie – kamera ustawiona przy każdej akcji w każdej sytuacji dostarczy ogromnego materiału na dyskusję…
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2007, 15:30:32 »
to może tylko ja się TYLE razy sparzyłem na OSP

W to akurat uwierzę. Sam jestem, ochotnikiem i wiem jak to często wygląda "na moim własnym podwórku". Ale grunt to nie generalizować.

Pozdrawiam

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline parafał

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2007, 17:52:47 »
Panowie a może dobrze się stało, że ten filmik ujrzał światło dzienne. Autorzy chcieli promować jednostkę, a tu taka jazda. Zwróćcie uwagę że druhowie z OSP Goniądz (czy też Uciekając) nie zdają sobie sprawy z tego, że naruszają elementarne zasady BHP. Pewnie tak było i jest, ale po takich krytykach wezmą się w garść. To nie tylko ich wina, ale funkcjonujących zasad w powiecie. Odnosi się to zarówno do nadzoru ze strony PSP, jak też polityki kreowanej przez władze OSP. Jeżeli kierujący działaniami ratowniczymi zaczną odsyłać jednostki OSP do bazy, za brak właściwego ubioru ochronnego - to szanujące się jednostki szybko doszlusują do obowiązującego poziomu, ale póki co, to trochę wody w Biebrzy jeszcze upłynie.
Podejrzewam, że osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy "staną na głowie" aby jak najszybciej zmazać tę plamę. A w sumie filmik taki sobie, fajna muzyczka !

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 18, 2007, 18:06:47 »
I tu pojawia się odwieczny temat – system szkolenia OSP. Teraz to generalnie wygląda tak – kurs podstawowy iii…. koniec. W większości OSP szkolenie najczęściej odbywa się w praktyce, a złe praktyki przekazywane są jak skaza, z pokolenia na pokolenie…. Panowie z PSP, chcecie to zmienić? No to szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić…, Co stoi na przeszkodzie by jakaś mądra głowa z danej PSP udała się do OSP, która działa w najczęściej w jej rejonie? Przeprowadzanie takich, nazwijmy to wewnętrznych szkoleń, nie jest chyba niczym złym? I wtedy wbijać wiedzę w nieraz nieświadome głowy. Koszt chyba nie wielki. Jednak to chyba dobra inwestycja??
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Matys

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 18, 2007, 21:48:05 »
No i prosze, chyba dotarło bo autor usunął filmik z serwera.

Pozdrawiam druchów z OSP Goniądz i życze powodzenia mimo wszystko. Róbcie swoje ale z głową.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2007, 22:43:54 »
to może tylko ja się TYLE razy sparzyłem na OSP


Szanowni koledzy najpierw kilka słów na temat samego tematu , potem do HAZMT

To co Koledzy widać na filmie to na dzień dzisiejszy czysta rzeczywistość wielu , jak nie w większości jednostek OSP . Chłopacy może nie są w 100 % w zgodzie z BHP , ale nie jest krytycznie . Pokazał bym wam leprze filmy i zdjęcia.  Pomijam fakt , że o odstępstwach od umundurowania decyduje dowódca , a sam równie często wyrażam zgodę na prowadzenie działań w niekompletnym , z różnych przyczyn , od potrzeby chwili po wygodę . Nie jest to film szkoleniowy , a chłopacy coś tam robią i mogą się tym pochwalić .
Martwi mnie bardziej , że w filmie występują zawodowcy i oni nie reagowali – czyli przejmowali odpowiedzialność za warunki BHP tych chłopaków .

A teraz do HAZMT .
Wiem że 6 uważają się za elitę , elit i OSP mają w głębokim poważaniu , a co do baranów to już sobie wypraszam . Ale z tego co wiem jeden z Naczelników  OSP sprowadził Was na ziemie jak mu do pokazu się wpi......... i Komendant Miejski musiał przepraszać . Macie go od niedawna na rejonie i teraz będziecie się kochać z błogosławieństwem góry . A ucieszę cię jeszcze bardziej że ZK1 planuje u nich utworzyć sekcje chemiczną o czym głośno się  mówi i współpraca będzie jeszcze bliższa . Więc życzę powodzenia i proponuje ćwiczyć sztuczny uśmiech bo mój szef  jest twardy i konsekwentny .   

 
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 23:02:09 wysłana przez MGNACZUS »

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Głupota- czyli nieprzepisowy ubiór bojowy a raczej jego brak
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 18, 2007, 22:56:34 »
Panowie… i Panie oczywiście.
W związku z tym, że miałem dzisiaj sporo wolnego czasu, zadałem sobie trud i przeglądnąłem naprawdę sporo stron internetowych o tematyce straż – ratownictwo medyczne. Skupiłem się na galeriach umieszczonych na stronach. Interesowały mnie przede wszystkim fotki z akcji – pożary- wypadki. Nie to, że się czepiam. Ale idąc tokiem rozumowania niektórych kolegów (ich wypowiedzi w temacie) z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że na 90% umieszczonych galerii, spokojnie można wyciągnąć materiał na dyskusję podobną, jak z tym filmikiem.
I zaznaczam, że nie były to TYLKO stronki OSP…
Linków nie podają. Ale jeśli mi nie wierzycie, sami sprawdźcie popularne strony. Zacznijcie  może od swoich stron, bo ,a nóż widelec, coś tam znajdziecie….?
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”