Autor Wątek: Ściąga Komendanta Głównego  (Przeczytany 213209 razy)

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #650 dnia: Marzec 06, 2007, 09:06:59 »
Do pytania Fuher`a dodałbym jeszcze, że Komendant, jako strażak powoływany na stanowisko mógłby podlegać ocenie społecznej (radzie pracowniczej, lub jakiejś niezaleznej komisji), która mogłaby okreslić, czy w trakcie urzędowania dany komendant nie łamał prawa i której ocena mogłaby wpłynąć na to czy przełożony wyższego szczebla puści delikwenta na emeryturę z grupy komendanta, czy z ostatnio zajmowanej grupy przed powołaniam? Wiem trochę to jest utopia, ale wyobrażam sobie, że przy istnieniu takiego przepisu, niejeden komendant zastanowiłby się 3 x zanim podjąłby jakiekolwiek decyzje niezgodne z prawem?
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline ffredd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #651 dnia: Marzec 06, 2007, 10:21:46 »
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.
Próbowałem ustalić w jakim przypadku Pański urlop mógłby się zakończyć 28.03, ale w żaden sposób takie wyliczenie nie wychodzi. Prawdopodobnie Pańskie służby harmonogramowe przeliczono po 48 godzin tygodniowo, co jest kompletną bzdurą. Harmonogram roczny służb jest sporządzany według naliczenia 40 godzin tygodniowo i tylko tak może być użyty do rozliczania urlopu. Tak czy inaczej Pański urlop został najprawdopodobniej źle naliczony. Pozdrawiam Skomra.

PANIE KOMENDANCIE !
Pozdrawiam Pana i proszę o głębsze poznanie problemu wyliczania urlopu.
Urlop o którym pisze poprzednik został naliczony zgodnie z BROSZURĄ wydaną przez KG PSP BIURO KADR "Ewidencja czasu służby strażaka" w dniu 8 maja 2006 wg.rozdzielnika itd.
Jest tam przedstawione wyliczenie urlopu dla systemu zmianowego i codziennego oraz zwolnienia lekarskie, kursy...
Po głębszej analizie wszystko sie zgadza z powyższym porównaniem, co ciekawsze strażak z systemu zmianowego przebywając na urlopie 26-cio dniowym wypracowuje ok. 56 nadgodzin!!!
Proszę o głębsze przeanalizowanie wytycznych Biura Kadr KG PSP z dnia 8 maja 2006.
Czekam na odpowiedź.
Z powarzaniem STRAŻAK Z PODZIAŁU

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #652 dnia: Marzec 06, 2007, 11:51:22 »
Cytuję: Zmiany te mają za cel główny przywrócenie stanu bezpieczeństwa obywateli sprzed 2005 r.

Panie KG a może by Pan podniósł stan bezpieczeństwa w inny sposób:
- likwidacja KOMENDY GŁÓWNEJ - obywatele po zapoznaniu się z waszymi zarobkami napewno poczują się bezpieczniej.
- likwidacja KOMEND WOJEWÓDZKICH  - obywatele J/W
Uzyskane środki przenieść do KP i KM . Mam pytanie ilu będzie wtedy ludzi do wyjazdów? :wub:
Niech Pan KG tego niesłucha, dobrze Pan robi, że dobrze nam tak. Niech Pan jeszcze zmobilizuje KG Policji, żeby wprowadził w swoich szeregach stan sprzed 1980 co poprawi nam bardzo bezpieczeństwo przy pomocy pałowania. Komend strazy niech Pan nielikwiduje tylko zmniejszy płace do 2000 zł i przekaże na etaty podziału bojowego. W społeczeństwie bieda, bezrobocie, a Prezydent kraju, Sejm, rząd jakoś nie może wpaść na tak proste rozwiązania jakie Pan KG straży sypie jak z rękawa. Po co trudzić się i coś sensownego stworzyć skoro lepiej zabrać, dodać, przygiąć karku, zbesztać, poskromić itp.
A życie mogłobybyć takie proste tylko co Ci ludzie chcą?
Życzę zdrowia.

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #653 dnia: Marzec 06, 2007, 14:42:45 »
Panie Komendancie
   nie docierają do pana żadne argumenty , wiec może zleci pan analize ilu strazaków za pańskich rządów ucieka na emeryture i co najbardziej ciekawe ilu odchodzi ze służby jeszcze przed nabyciem praw emerytalnych.
W moich okolicach jest takich kilku , poza tym prosze zwrócic uwage na zjawisko trudnosci pozyskania nowych funkcjonariuszy czego nie było jeszcze rok wstecz. dochodzi do sytuacji , że przyjmowani są ludzie którzy nie sa wstanie nawet zaliczyc testów sprawnosciowych .


A tak nie dawno w takiej mieścinie jak moja praca w PSP była marzeniem wielu.

Może te fakty skłonia pana do działania na korzyść strażaków a nie uporczywe działanie tylko i wyłącznie na własna korzyść, wiemy że strazacy nic próczewentualnym szacunkiem nie moga panu dac ale przecierz pańska funkcja jest stworzona dla strażaków a nie przeciw  im.

Może po zebraniu tych danych w reszcie pan "zaświeci " bo narazie to tylko kopcenie -a może już dogasanie?!

Nie chciałem byc złośliwy , ale pan nie daje nam wyboru, naprawde mamy dośc pańskich rządów które prowadza do miedzy innymi sytuacji w której przyjdzie czas , że nie bedzie miał kto pracować.
APELUJĘ O ROZSĄDEK!!!!!!

Offline sekc

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #654 dnia: Marzec 06, 2007, 15:29:56 »
Panie KG kiedy naszej zaszczytnej służbie raz na zawsze pryśnie czar sprytnych kolesi co to tu mają tego a tam tamtego zanjomego i za ich pomocą wszystko im się udaje załatwić oczywiście dla siebie?????????????
Czy jest Pan na tyle mocny aby stać na szczycie strażackiej rodziny i sprawiedliwie nagradzć i karać ale robić to będąc po strażackiej stronie.
Bo jak tak dalej będzie szło to nas media wezmą sobie na języki i sami siebie od wewnątrz zniszczymy.

Offline chyba_uczciwy

  • Chyba Uczciwy
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #655 dnia: Marzec 06, 2007, 15:34:33 »
Panie Komendancie

Żeby Pan widział smutną minę OPRACYJNEGO z mojej komendy - bo moja jest niepoważna jak ta cała reorganizacja - po prostu przestałem sie przejmować  :wacko:. Szkoda, że Pan nie słyszał pochwał jakie na Pana cześć mój Komendant prawie śpiewał i zobaczył "światełko w tunelu". Stwierdziłem jasno w ten sam dzień - oby to nie był pociąg jadący z naprzeciwka. Inny kolega stwierdził, że takie światełko widoczne jest w czasie śmierci klinicznej (o czym napisano wiele książek wcale nie naukowych)  :mellow: 
Szkoda mi tylko moich kolegów na podziale bojowym, a zwłaszcza tych nowych garnących sie do pracy w PSP. Żeby oni wiedzieli ...  :wacko:
Reasumując ... mógłby Pan częściej odpowiadać rzeczowo na pytania, a nie toczyć jad.

Pozdrawiam Chyba Uczciwy

PS. Informuję Pana, ze mój Komendant od jakiegoś czasu nie widzi w Panu Mesjasza PSP.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2007, 15:37:36 wysłana przez chyba_uczciwy »

Offline strazak wojtek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #656 dnia: Marzec 06, 2007, 22:19:38 »
Witam!
Znów musze się odezwać; APELOWAĆ.
Otóż to co napisał "balon" jest niestety gorzką prawdą. Masa ludzi doświadczonych nie wytrzymuje istniejącego stanu prawnego dotyczącego toku służby, na to nakłada się widoczna niechęć a raczej chęć Pana KG do zabierania strażakom uposażeń i przywilejów, a w zamian za to podwyższanie czasu służby.
Niestety sytuacja gospodarcza kraju powoduje, że nikt młody wykształcony i sprawny fizycznie nie będzie służył za 1000zł. A jak będzie to odbębni żeby dorobić na prywacie!
Żeby nie być gołosłownym przytoczę paranoje, jaka ma miejsce w mojej JRG. Mam zaległy urlop, który według wytycznych KW na polecenie KG musi być wykorzystany (a raczej wyzerowany) Jak to się odbywa. Harmonogram na marzec 2(24); 5(24); 8(24); 11(ws); 14(ws), dostaje urlop 9 dni od 2.03 do 10.03 tj 10 dni a 11-go i 14-go zostaje mi wyznaczona dodatkowa służba GRATULACJE POMYSŁODAWCOM!!!jeszcze 2 lata do 15 i spadam w takich warunkach nie da się pracować.


Offline szwd77

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #657 dnia: Marzec 06, 2007, 23:42:25 »
   Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy uprzejmie informuje:


   Zasady funkcjonowania zawodowej straży pożarnej reguluje ustawa  z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006r. nr 96 poz.667 ze zm.).  Czas pracy reguluje szczegółowo rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia
29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków państwowej straży pożarnej (Dz. U. z 2005r. nr 266 poz. 2247). Zgodnie z § 10 ust. 2 czas wolny udzielony w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie strażak jest obowiązany wykorzystać w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić. W świetle powyższego za tzw. nadgodziny, strażakowi należy się czas wolny, który musi być udzielony do końca okresu rozliczeniowego (w przypadku strażaków wynosi on 6 miesięcy: od 1 stycznia do 30 czerwca i od 1 lipca do 31 grudnia). Rozporządzenie z dnia 29 grudnia 2005r. (weszło w życie 1 stycznia 2006r.) poprzedzone było rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lipca 1997 r. w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 1997r. nr 82 poz.530 ze zm.). W świetle § 2 ust. 8 ww. regulacji (obowiązującej do 31 grudnia 2005r.) za służbę pełnioną poza rozkładem, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze. W tym przypadku rozporządzenie nie określa do kiedy ma być udzielony czas wolny w zamian za czas służby przekraczający normę. Należy więc stwierdzić, że nadgodziny powstałe pod rządami starego rozporządzenia powinny być zrekompensowane czasem wolnym pomimo upływu okresu rozliczeniowego.
Biorąc pod uwagę całokształt regulacji dotyczących przedawnienia roszczeń, należy stwierdzić, że okresem przedawnienia roszczenia o udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany ponad obowiązujący pracownika wymiar będzie okres trzyletni. Przy czym należy pamiętać, że w myśl § 5 rozporządzenia z dnia 21 lipca 1997 r. czas wolny w zamian za czas przepracowany ponad obowiązujący wymiar, nie przysługuje strażakowi, który otrzymał dodatek specjalny określony w przepisach o uposażeniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
W tym miejscu należy podkreślić, że żaden ze wzmiankowanych wyżej aktów prawnych nie przewiduje wypłaty wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. O zwrot czasu należy zwrócić się w zależności od miejsca pełnienia służby: w Komendzie Głównej do  Komendanta Głównego; w komendzie wojewódzkiej do komendanta wojewódzkiego; w komendzie powiatowej (miejskiej) do komendanta powiatowego (miejskiego); w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i pozostałych szkołach do komendanta szkoły; w jednostce badawczo-rozwojowej do dyrektora jednostki; w Centralnym Muzeum Pożarnictwa do dyrektora muzeum.

 Rozumiem, że w tej sytuacji mamy zgłaszać się do swoich komendantów o wydanie czasu wolnego za nadgodziny, ponieważ strażacy nie otrzymywali dodatku specjalnego za nadgodziny.

Proszę Pana Komendanta o ustosunkowanie się do tego pisma

Pozdrawiami czekam na odpowiedź.

Offline JerbaJerba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #658 dnia: Marzec 07, 2007, 09:29:01 »
Chciałbym zabrac głos po raz pierwszy, bo czytając poszczególne wątki dochodzimy do jakichś absurdów. Chodzi o potężne rozdmuchanie czasu służby w systemie zmianowym, zapominając o pozostałych sprawach dotyczących służby, całej reorganizacji czy innych możliwości polepszenia służby. Zadaję więc pierwsze pytania : dlaczego wliczamy w 40 - godzinny tydzień służby - 8 godzin odpoczynku przysługujące w czasie 24-godzinnej służby, nie mówiąc o 8 - godzinnym czuwaniu, dlaczego nie wliczamy w 40 godzinny tydzień służby dyżurów domowych - wszakże też są czuwaniem i to 24 godzinnym..., dlaczego system codzienny nie ma 8 godzin wypoczynku w tych 40 - godzinach w tygodniu. Odpowiedzi na te pytania powinny zamknąc całą dyskusję o czasie służby, bo jeżeli mówimy o strażakach to myślmy o ogóle PSP a nie wybiórczo o poszczególnych systemach. Z pozdrowieniami.

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #659 dnia: Marzec 07, 2007, 09:52:26 »
W pełni zgadzam się z modereatorem, dlatego wykasowałem swój wcześniejszy post i juz nie będą pisał, że JerbaJerba ma idiotyczne pomysły  :mellow:

A skoro to jest wątek do zadawania pytań naszemu ulubionemu KG, to nie zaszkodzi zapytać (i tak nie odpowie), bo zapytac zawsze można:

Szanowny Panie Komendancie Główny Państwowej Straży Pożarnej!
Wprawdzie na temat, który chcę zapytac napisano juz dziesiątki, a może i setki postów oraz pism słuzbowych, ale odpowiedzi zarówno od Pana Komendanta, jak i innych naszych przełożonych nie wyjaśniają jednoznacznie nurtującego nas wciąż pytania:

- jaki normatyw czasu służby obowiązuje obecnie w PSP :40, czy 48 godzin w rozliczeniu 6 miesięcznym?

Proszę uniżenie o odpowiedź, Pana jako szefa i jako specjalistę w dziedzinie prawa administracyjnego, ale tez jako strażaka, a przede wszystkim człowieka wrażliwego.
Mam również uprzejma prośbę, aby Panśka odpowiedź (ewentualna) była z uwagi na  małe małe zdolności percepcyjne naszych (strażaków PB) móżdżków - możliwie krótka, najlepiej sama liczba określająca obowiązujący normatyw.
Nadmienię jednoczesnie, że Pańska odpowiedź (ewentualna) umożliwi nam zrozumienie (może?) geniuszu ludzi, którzy wydają coraz to nowe polecenia odnośnie sposobu rozliczania czasu służby strażaków PSP.
Jestem, jako zdyscyplinowany pracownik głęboko przekonany, że przełożony ma zawsze rację (dlatego jest przełożonym) i dlatego nie przejmuję się, że często spływają do nas na dół (do PB - czytać: podział bojowy, to takie jednostki interwencyjne, dzieki którym jest Pan tak poważany na warszawskich salonach) sprzeczne informacje, taka jest widocznie wola władzy.
Ze szczerą pokorą przyjmę Pańską (ewentualną) odpowiedź i wcale nie jest to żaden sarkazm, ani ironia i niech Pan chociaż z mojego powodu nie traci kontaktu z podwładnymi.
Czekam na Pańskie słowo, jak spragniona dżdżu, spalona słońcem ziemia. Proszę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2007, 17:26:29 wysłana przez robard »
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline EMER47

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #660 dnia: Marzec 07, 2007, 14:54:14 »
Panie komendancie
Czy zdaje sobie Pan sprawę z powagi sytuacji jaka zaistniała w PSP!!!!!
Czy zdaje sobie Pan sprawę, iż KSRG przestanie funkcjonować!!!!!
Czy zdaje sobie Pan sprawę co będzie za rok czy dwa.!!!!!
Czy zdaje sobie Pan sprawę z tego, iż ludzie nie mogą się czuć bezpieczni.!!!!!!

Ilość strażaków drastycznie maleje i niema chętnych do służby zwłaszcza na podziale gdzie są najniższe zarobki. Mamy coraz więcej wakatów. A tak dzisiaj można podzielić strażaków:

1.   Strażacy z kilku letnim stażem odchodzący ze służby wybierający inną lepiej płatną  pracę lub emigrację zarobkową.         
2.   Strażacy, którym brakuje rok czy dwa do 15 chcą do niej dociągnąć i ani dnia dłużej. I wówczas podjąć pracę za godziwe pieniądze.
3.   Strażacy FANATYCY z większą wysługą czekają z podaniami o EMKE, które leżą w szafkach bez daty lub w niedługim czasie takowy raport napiszą.
4.   ............................................................................

A Pana działania w tym kierunku idą. Jak zwykle podwyżki dzieli pan według żołądka. Ci co mają dużo dostaną więcej. A Pan chyba należy do 4 grupy, aby do maja i lampasy ,a potem EMKA i niech się już inni martwią!!!!!! Czy trzeba nam powodzi jakiegoś kataklizmu żeby Pan i Pana zwierzchnicy  to zrozumieli i zaczęli działać, bo za rok może być za późno.

Nadmieniam iż zaliczam się do 3 grupy i takiej sytuacji w Straży nie pamiętam

Pozdrowienia dla wszystkich, którym zależy na dobru naszej służby.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #661 dnia: Marzec 07, 2007, 16:10:01 »
panie komendancie, wczoraj wypełnialismy słynną już na ankietę i w zwiazku z tym doszło do dyskusji na temat nadgodzin, braków ludzi itp... ze strony jednego z kolegów padł ciekawy pomysl, bo skoro niemal każdy z nas z podzialu jeszcze gdzies pracuje, dlaczego nie zatrudnić strażaków  dodatkowo na kontrakt w czasie służb i dni wolnych. podejrzewam ze wielu skorzystałoby z tego. przyjmujac nowego strażaka trzeba go wyszkolic, umundurować itp itd. a w takim założeniu to wszystko odpada

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #662 dnia: Marzec 07, 2007, 17:06:00 »
Bardzo dobry pomysł z tymi kontraktami , warto  pomyślec Panie Komendancie, no chyba , że to tez zaboli osmiogodzinnych a przeciez pan jest bardziej po tamtej stronie-choć mam nadzieje , że się mylę.

PS.
myślę , że obecne trendy w polityce KG nie pozwolą na to by coś było na korzyść strażaka z podziału bojowego , wg. KG jestesmy prawie strażakami i takie też należa się warunki pracy i płacy , ale miejmy nadzieję , że to już nie długo!!!!!!
 POD SEJM PANOWIE ,POD SEJM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #663 dnia: Marzec 07, 2007, 22:06:48 »
WCz Panie Komendancie:
W sprawie pisma :
http://www.skpnszz.org/downloads/2007r/Marzec/pismo%20o%20opr.harm.pdf
Może Pan wyjaśnić ostatnie zdanie :

"W celu ułatwienia opracowania harmonogramów proponuję uwzględnić miedzy innymi:
- możliwość obniżenia obsady minimalnej w okresach obniżonej wyjazdowości
- wykorzystanie jednostek OSP włączonych do KSRG."

I jak można rozpoznać co to jest ten :'okres obniżonej wyjazdowości'
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2007, 00:55:29 wysłana przez Geddeon »

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #664 dnia: Marzec 08, 2007, 11:21:46 »
 Witam
Cytuj
Czas służby wynosi 40 godzin i tylko w przypadku konieczności zapewnienia ciągłości służby może być przedłużony do 48 i tylko te godziny są rekompensowane urlopem dodatkowym. W każdym innym przypadku 41 godzina jest ponadnormatywną. W 2006 było dokładnie tak samo. Pozdrawiam W. Skora

Szanowny Panie Komendancie
 Czy ktoś z biura prawnego KG może nam jaśniej wytłumaczyć  ,, JAK CHŁOP KROWIE NA ROWIE,, co znaczy zdanie :
koniecznośc zapewnienia ciągłości służby,
bo jak narazie to wprowadza się 1000 interpretacji tego zdania w KP, oczywiście na niekorzyść strażaka.
Przykład: strażak niewykorzystał w ostatnim okresie rozliczeniowym 256 godzin, wynika z tego że nie wykorzystał 10 służb i 16 godzin z przyczyn niezależnych od niego, (wolne służby chorobowe itp innych strażaków) . Teraz zwracając się do komendanta z wnioskiem o odebranie wolnego, mówi się mu że może odebrać tylko 3 służby czyli 72 godziny.Ponieważ tamten okres został rozliczony jako 48 godzin .Więć pytanie gdzie podziały się 256-72= 184 godziny ? Jak przychodził do służby to mówiono mu że odda mu się te wolne .
A teraz odwrotnie , jeżeli wykorzystał by te 11 wolnych  służb zgodnie z 40godz. to co teraz by musiał  je odrabiać ?

Więc ponawiam pytanie co to znaczy ciągłość służby i wjakich konkretnych przypadkach się ją stosuje ?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2007, 11:27:02 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #665 dnia: Marzec 08, 2007, 19:39:19 »
To moje zapytanie z 25.02.2007r.
Dotychczas KG unikał odpowiedzi.
Cytuj
....... Otóż tak podnoszona przez Pana ciągłość służby jest pojęciem enigmatycznym, znanym tylko Panu, lub bardzo wąskiemu gronu w KG. Czy ciągłość służby była zachowana, gdy w JRG był 1 strażak, 2,3....czy może 50% stanu zmiany........


Panie Komendancie, dołączam się do chóru przedmówców i z utęsknieniem czekam na naukowe wyjaśnienie tego pojęcia.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #666 dnia: Marzec 08, 2007, 23:35:03 »
To moje zapytanie z 25.02.2007r.

Panie Komendancie, dołączam się do chóru przedmówców i z utęsknieniem czekam na naukowe wyjaśnienie tego pojęcia.
Naukowe wyjaśnienia na nic się zdadzą. Proponuję lekturę projektu nowelizacji ustawy, a zwłaszcza projektu rozporządzenia w sprawie służby strażaka. Tam zespół który powołałem wyjaśnił co to jest ciągłość służby. Pozdrawiam.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #667 dnia: Marzec 08, 2007, 23:52:27 »
Na ostatniej sluzbie zrobilem podliczenie godzin dyzurow domowych od chwili ich wprowadzenia...
W zwiazku z tym mam pytanie, te godziny to: ku chwale ojczyzny...?
Nie jest ich niewiadomo ile, srednio ( srednia jak z naszymi podwyzkami ) ok 300 na osobe, gdzie rekordzisci podchodza pod 380...
Czy godziny dyzurow domowych spelniaja wymogi, by moznaby je uznac za czas kiedy to jestesmy w dyspozycji pracodawcy... (obowiazkowosc przy telefonie, sprawdzana przy kontrolach z KW, dojazd do JRG w czasie do 20 min...) Czy mozna to uznac, za dyspozycyjnosc wzgledem pracodawcy, czy jeszcze nie...?

To jedno, drugie, to czy skierowanie do SGSP jest rownoznaczne z wymagana zgoda na przejecie na studia wydawana przez odpowiedniego komendanta. Jezeli to jest to samo, to wszyscy, ktorzy studiuja dostana awans bez wzgledu na to, czy beda miec stanowisko oficerskie, czy nie. Jak w koncu wyglada sytuacja, czy zgoda na studia jest skierowaniem...??

Po trzecie podwyzki... Nadal prosilbym nad zastanowieniem sie, czy nie oplacaloby sie dac wszystkim po rowno...??

z powazaniem
solosar

Propozycję wszyscy po równo lansują policjanci. Tyle, że w policji jest 10 różnych dodatków które później różnicują wynagrodzenia. Przykładowo dodatek funkcyjny wynosi 30 %. Po równo wcale w policji nie oznacza po tyle samo. Na temat podwyżek dla komendantów już parę razy się wypowiadałem, ale jeszcze raz powtórzę. Pozbawienie komendantów od powiatowego po głównego podwyżek pozwoli podnieść wszystkim pozostałym płace o 4 zł 58 groszy. Co do zgody przełożonego na podjęcie studiów, to szczerze mówiąc nie bardzo wiem co to za tryb. Ale w tym przypadku kolejność działania będzie następująca. Z SGSP ma być przesłany wykaz osób, które ukończyły uczelnię (tak w systemie dziennym jak i zaocznym), a następnie od poszczególnych komendantów ściągniemy treść decyzji czy pisma na podstawie której dany student podjął zaocznie naukę. To trafi do prawników. Rzecz w tym, że ostateczną decyzję będzie podejmował minister na podstawie opinii  biura kadr MSWiA i nie mogę gwarantować, że moja opinia zostanie uwzględniona. Osobiście uważam, że mamy za mało oficerów będących inżynierami pożarnictwa i kryzys ten będzie się pogłębiał jeszcze przez parę lat. Tych 60 czy 100 dodatkowych oficerów w statystyce nic nie zmieni, a są to właśnie ci funkcjonariusze na których powinno służbie zależeć najbardziej. Mam nadzieję, że moje intencje są czytelne, ale to nie ja jestem uprawniony do podejmowania decyzji. Pozdrawiam.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #668 dnia: Marzec 08, 2007, 23:59:48 »
Panie Komendancie , korzystając z okoliczności , że Pan jest - zgłosił Pan do prokuratury fakt zastraszania strażaków przez D-cę JRG w Ustce???
To że aspirant sztabowy (mniejsza o nazwisko) toczący świętą wojnę z dowódcą JRG trafił na okazję i postanowił udowodnić kto tak naprawdę rządzi w Ustce, to jeszcze nie powód do uruchamiania prokuratury. Zresztą wniosek musiałby złożyć poszkodowany. Pozdrawiam

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #669 dnia: Marzec 09, 2007, 00:07:35 »
Panie Komendancie  kolejne moje pytanie - choć wątpię ,aby udzielono na nie odpowiedzi .Mam dziwne przeczucie ,że nie zaszczyci już Pan nas swoją obecnością i odpowiedziami na zadawane pytania/ chyba zbyt trudne i skomplikowane , albo niewygodne?/. Ale spróbuje i zadam je :
   Co z pozyskiwaniem dodatkowych ,brakujących  etatów dla PSP .Po zakończonej reformie miały one stopniowo być pozyskiwane ,oprócz oczywiście tych co spadają nam z KP/M , w przeciągu dwóch lat miano uzupełniać je.Reorganizacja już prawie zakończona , a pańskie dotychczasowe poczynania świadczą o tym ,iż niema Pan zamiaru wcale się o nie upominać u ministra SWiA .
 Jeszcze chce nawiązać do problemów z wyliczeniami urlopów, zaproponuje proste rozwiązanie  :nie prościej byłoby  wrócić do systemu liczenia urlopów dniami kalendarzowymi . Przy okazji zmian w ustawie o PSP można zmienić ten feralny zapis .Podczas obowiązywania tego zapisu przed nowelizacją ustawy, nie było problemów z naliczaniem urlopów.Można by do jego powrócić i tak wyliczając urlop o długości obecnej 26 dni roboczych ,w dniach kalendarzowych wynosił by  35 dni urlopu ,za dodatkowe święta w tygodniu adekwatnie 1 dzień za każdy świąteczny dzień/ . Liczenie proste i jasne i wszyscy zadowoleni, brak problemów itp.
 Pozdrawiam.
Zatrudnianie dodatkowych strażaków to najgorsze rozwiązanie z możliwych. O wiele lepiej zapłacić tym co są za ponadnormatywny czas  służby. Rozwiązania ustawowe sprzed 2005 faktycznie były proste, ale łatwiej coś popsuć niż naprawić. Konieczność jednoczesnego uwzględnienia postanowień konstytucji i dyrektywy unijnej powoduje, że musimy łapać się prawą ręką za prawe ucho wokół głowy. Prawnicy od dłuższego czasu debatują jak uprościć zapisy, ale tak by była szansa ich przeforsowania w sejmie i efektów nie widać. Pozdrawiam.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #670 dnia: Marzec 09, 2007, 00:14:04 »
Panie Komendancie

Chciałbym zwrócić Pana uwagę na skutki reorganizacji komend powiatowych w odniesieniu do liczby etatów w pionach operacyjno-szkoleniowym i kontrolno-rozpoznawczym. Podam przykład komenda powiatowa III kategorii (9 gmin - około 145000 mieszkańców), na terenie są 3 JRG w tym 1 w siedzibie KPPSP. Poprzednio w pionie operacyjnym było 2 oficerów - po reorganizacji 1, natomiast w pionie kontrolno-rozpoznawczym było 2 oficerów z czego jeden dodatkowo prowadził sprawy bhp - po reorganizacji 1 zajmujący się wyłącznie prewencją.
W moim odczuciu poprzednia obsada etatowa była optymalna i zapewniala ciągłość działania obu pionów.
W związku z powyższym prosze Pana Komendanta o odpowiedź czy poprawiony zostanie w najblizszym czasie system naliczania liczby etatów dla takich komend jak moja, gdyż uważam, ze obecny jest niedoskonały i nie uwzględnia specyfiki dzialania pionow operacyjno-szkoleniowego oraz kontrolno-rozpoznawczego.
Dla porównania sąsiedni powiat posiada sytuacje komfortową gdyż obejmuje 4 gminy, posiada 1 JRG, a wymieniane na wstepie piony posiadaja takie same obsady etatowe.

Z pozdrowieniami Chyba_Uczciwy
Rozporządzenia tak szybko się nie zmieni (w normalnym trybie rok). Ale rezerwę 1% trzeba uruchomić zaraz po ocenie skutków reformy. Myślę, że do września powinniśmy mieć zatrudnienie docelowe w komendach. W tym roku więcej osiągnąć się nie da. Pozdrawiam.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #671 dnia: Marzec 09, 2007, 07:43:29 »
Panie Komendzncie dziękuje z poprzednia odpowiedź choc mnie jak i wielu innych strażaków nie satsfakcjonuje. W tym miejscu zadam kolejne pytanie / powtórze je ze sytrony 31 / odnośnie urlopów dodatkowych.
Obecny zapis  w ustawie brzmi , a nowy będzie brzmiał  podobnie zwłaszcza w tej dalszej częśći /pkt 3,4 i 5/,która mnie nurtuje podobnie więc zacytuję obecny zapis :

   "Art. 71a. 1.     Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej "dodatkowym urlopem wypoczynkowym", w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.
2.                Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby wynosi:
1)                   5 dni w roku - dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze,
2)                   9 dni w roku - dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze,
3)                   18 dni w roku - dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.
Jeżeli strażak w ciągu roku kalendarzowego pełni służbę w różnych warunkach szkodliwości lub uciążliwości, dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu w wymiarze proporcjonalnym do długości okresów służby w tych warunkach.
3.                Dodatkowy urlop wypoczynkowy, przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego wieku, wynosi:
1)                   5 dni w roku - po ukończeniu 40 lat życia,
2)                   9 dni w roku - po ukończeniu 45 lat życia,
3)                   13 dni w roku - po ukończeniu 55 lat życia.
4.                Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia określonego stażu służby wynosi odpowiednio:
1)                   5 dni w roku - po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby,
2)                   9 dni w roku - po osiągnięciu co najmniej 20-letniego stażu służby,
3)                   13 dni w roku - po osiągnięciu co najmniej 25-letniego stażu służby.
5.                W razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych, ze względu na przedłużony czas służby z uprawnieniami do dodatkowych urlopów wypoczynkowych z tytułu osiągnięcia określonego wieku życia lub określonego stażu służby, dni przysługujących dodatkowych urlopów wypoczynkowych sumuje się, jednak łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 18 dni w roku.”

   W moim wypadku /i w wielu innych przypadkach strażaków nie tylko z mojej JRG / to dodatkowy urlop z tytułu przedłużonego czasu służby rekompensowanego w tym urlopie   ze względu na przedłużony czas służby kurczy się do 4 dni, na wszystkie inne składniki  urlopu dodtakowego się "łapiemy"  .
 I tu mam pytania do Pana KG :
  1. Czy strata moja będzie  zrekompensowana w inny sposób ?. Bo na tę samą ilość urlopu dodatkowego załapuje się wielu ludzi  z KP, choć nie będą mieli przedłużonego czasu służby do 48 godzin tygodniowo.
  2 .Czy zamierza Pan zrekompensować nam, ludziom z podziału kolejnymi dniami urlopu ,czy też likwidacją zapisu art.71a pkt.3 i pkt.4. Jeżeli nie, to uważam takie posunięcie za czystą dyskryminację jednej  grupy ludzi, w tym samym środowisku zawodowym.
   Tu dalej nie muszę uzasadniać, gdyż każdy myślący , który ukończył 40 rok życia i ma co najmniej 15 lat służby zauważy różnicę w  zapisach  ustawy, a interpretacją Pana Komendanta.

 Pozdrawiam starym strażackim hasłem i czekam na wyjaśnienie.
                   Czuwaj!
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #672 dnia: Marzec 09, 2007, 08:22:38 »
Cytuj
To że aspirant sztabowy (mniejsza o nazwisko) toczący świętą wojnę z dowódcą JRG trafił na okazję i postanowił udowodnić kto tak naprawdę rządzi w Ustce, to jeszcze nie powód do uruchamiania prokuratury. Zresztą wniosek musiałby złożyć poszkodowany.
Więc to tylko chodzi o jednego człowieka ??
Podobno zastraszono kilku. Czy Pan zasięgnął informacji tylko od jednej ze stron ??
Jeśli tak ma wyglądać rozpatrywanie spraw w PSP to nie wesoło....
W takim wypadku trzeba się mocno zastanowić jeżeli chce się iść ze skargą na swojego przełożonego.
Za chwilę okazać się może, że samemu jest się winnym bo wszystko zależy kogo Komendant uzna za bardziej wiarygodnego w jego oczach.
A co do "świętej wojny" aspiranta z dowódcą.. to czy w końcu kazał podpisywać się na anonimowych ankietach czy nie kazał. Wie Pan coś na ten temat ? Czy akurat to nie jest istotne?

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #673 dnia: Marzec 09, 2007, 09:54:51 »
Szanowny Panie Komendancie!

Niedługo mija okres dwóch miesięcy od powołania Pana na jakże zaszczttne stanowisko Komendanta Głównego PSP. Okres wydawałoby się, że dosyć krótki, który obfitował w wiele - moim zdaniem - pańskich kontrowersyjnych decyzji. Jako pierwszy Komendant Główny, dzięki temu forum, podjął Pan bezpośrednią polemikę z podwładnymi, co jest w mojej ocenie znaczącym plusem na pańską korzyść. Dzięki uczestnictwu w dyskusji na forum, ma Pan jednoczesnie możliwość poznania naszych opinii (nie zawsze pochlebnych, przyznaję), w związku z tym chciałbym Pana zapytać, jak Pan  ocenia swoje dotychczasowe działania?
Rozumem, że pańska subiektywna ocena, może odbiegać od tego, w jaki sposób pańską dotychczasową pracę postrzega większość z nas.
Dodam jeszcze, że nie jest to żadna złośliwość z mojej strony, ciekawi mnie tylko, jak wygląda to wszytsko w pańskiej ocenie, tak poprostu.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline fermon

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #674 dnia: Marzec 09, 2007, 14:18:30 »
Panie KG dlaczego pan wprowadza w bląd strazaków jesli chodzi o rzekome rekompesaty za nadgodziny w formie pieniężnej? Wg pana maja być placone za  wszystkie godziny ponad 48. Wiadomo , że w rzeczywistości nikt nie osiagnie tych nadgodzin, także to tylko fikcja z tym placeniem , powiem więcej zamydlanie oczu strażakom. Jeżeli nadgodziny będą obowiazywaly ponad 40 godzin to wtedy tak staje sie to realne.pozdrawiam