Autor Wątek: Ściąga Komendanta Głównego  (Przeczytany 213680 razy)

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #450 dnia: Luty 18, 2007, 11:46:55 »
Panie Komendancie mam pytanko a propos Ratownictwa Chemicznego

Ile będzie "dużych grup", ile małych?
Co z obsadami...tu przecież potrzeba jest większa...a my jako "pluton chemiczny" jeździmy w 6 -_-
Co ze sprzętem (kwestia wymiany starych SCRCh)?
i jaka sytuacja jest z rozpoznawczymi samochodami NBC...ile ich ma być i gdzie trafią?


z poważaniem
HAZMAT
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline ognio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #451 dnia: Luty 18, 2007, 11:49:23 »
Ponawiam pytanie jak ma Pan zamiar poradzić sobie z korupcją oraz gierkami politycznymi w obrębie naszej służby. Bo czy koniecznym jest aby za danym strażakiem musiał się wstawiać np. wojewoda lub ktoś inny mocno umocowany politycznie. Czy takie wsparcie nie świadczy o tym że tam dzieje się coś niedobrego?????????

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #452 dnia: Luty 18, 2007, 12:26:46 »
Panie Komendancie, proszę o jasną i zdecydowaną i oficjalna odpowiedź:

-co z nadgodzinami za drugie półrocze '06 ?!

Ponieważ wg niektórych przełożonych "ci co mieli niedopracowane to im sie udało a tym którzy mieli nadgodziny to przepadają"
Chiałbym raz na zawsze wyjasnić tą kwestię i ja zakończyć



Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #453 dnia: Luty 18, 2007, 14:01:07 »
   Panie Komendancie
Jestem strażakiem ze stażem ponad 25lat i mam takie  pytanie.
Dlaczego nie jest wprowadzany systemu 48g dla wszystkich strażaków w danej komendzie w której jest to wprowadzane  od stażysty do komendanta. Było by to sprawiedliwe i wytłumaczalne koniecznością zapewnienia ciągłością służby i nie byłoby świętych . Jeżeli i komendant by pracował 48 g z dowódcami i biurem byłoby to wg mnie bardziej sprawiedliwe.
Serdecznie pozdrawiam
PS. Jak w całym kraju to i PAN i cała komenda główna.
 :rolleyes:
Można tak, a można odwrotnie. Mianowicie skoro prawa do odpoczynku nie maja pracownicy 8-mio godzinni i dyspozytorzy to analogiczne zasady wprowadzić dla podziału bojowego. 12 godzin służby i do domu. Żadnych sypialni, łóżek, pościeli itd. Za to 40 godzin służby tygodniowo i praca 4-ro zmianowa. Oczywiście powyżej 40 godzin rekompensata finansowa.To wariant "B" na wypadek gdyby pomysł z nowelizacją ustawy nie przeszedł. Tyle, że ciągle upieram się, że 48 godzin licząc wraz z odpoczynkiem jest wygodniejszy zarówno dla strażaka jak i przełożonego. Oczywiście powyżej 48 godzin rekompensata finansowa tak jak poprzednio ok. 10 zł za godzinę. Pozdrawiam.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #454 dnia: Luty 18, 2007, 14:32:31 »
Szanowny Panie Komendancie.
Kto, jak kto, ale Pan powinien doskonale wiedzieć, że czasem pracy jest czas gotowości pracownika do podjęcia zadań służbowych, więc proszę nie wprowadzać forumowiczów w błąd, że pracownik 8 h pracuje 8 h, a służba 24 nie jest 24 godzinnym czasem pracy. Analizując nawet sprawę należnych przerw w pracy (wchodzących w czas pracy) nie naliczy Pan 8 godzin w tygodniu - o które zwiększył Pan normatyw PB.
Pozdrawiam

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #455 dnia: Luty 18, 2007, 14:33:11 »
Panie Komendancie, proszę o jasną i zdecydowaną i oficjalna odpowiedź:

-co z nadgodzinami za drugie półrocze '06 ?!

Ponieważ wg niektórych przełożonych "ci co mieli niedopracowane to im sie udało a tym którzy mieli nadgodziny to przepadają"
Chiałbym raz na zawsze wyjasnić tą kwestię i ja zakończyć

Panie Komendancie

Brak reakcji Pana na wyżej postawione m.inn. przezemnie pytanie jest tylko z Pana strony przeoczeniem a nie celowym brakiem reakcji, Jednak coraz bardziej skłaniam się do stwierdzenia, iż KG nie ma jasno opracowanego stanowsika w związku z tą sprawą, nie potrafi odpowiedziec konkretnie a tym bardzie uzasadnic swoja wypowiedź. Może Pan tego nie widzi ale co komenda, co jednostka to inaczej się postrzega i impretuje prawo, powiem wprost Aktualny totalny bałagan brak komunikacji i jednolitej interpretacji, nawet Pańskich wytycznych, jest konsekwencją barku jasno postawionych spraw przez KG.

Pozdrawiam

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #456 dnia: Luty 18, 2007, 14:42:14 »
Tak jak napisał Szanowny EMER każda komenda inaczej interpretuje pisma spływające chociażby z KG.
Przykład z mojego podwórka:
Ostatnie pismo Pańskiego zastępcy w sprawie awansów - wydawałoby się przejrzyste i klarowne po dotarciu do KM już takie nie było i trwają dywagacje " co autor chciał przez to powiedzieć"
Całkiem możliwe, że część ludzi straci w tym roku na awansach , bo dla niektórych "A" to nie zawsze "A", a "B" niekoniecznie znaczy "B". Na przyszłość prosiłbym wszystkie decyzje Pana Komendanta przesyłać w teren z instrukcją obsługi dla mniej rozgarniętych.
Pozdrawiam

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #457 dnia: Luty 18, 2007, 14:48:01 »
Panie Komendancie
dlaczego taką solą w oku jest dla pracowników ośmiogodzinnych sypialnia podziału bojowego (może dlatego że uważaja sie za inteligencję i opoke PSP, a z podziału to robole i trzeba ich wykorzystac maksymalnie) , przecierz definicja czasu pracy dokładnie mówi , że czas oczekiwania na wykonywanie obowiązków też jest czasem pracy.
Wielu już nie może sie doczekac kiedy będą 12-stki dla podziału , ale gdyby kiedykolwiek pracowali w podziale bojowym i mieli jakies doświadczenie praktyczne rozumieliby ze jest to bezsensowne , a nawet niebezpieczne .
Jak Pan wyobraza sobie pełnienie służby w nocy ? , bez możliwości odpoczynku po powiedzmy 8 godzinach takiej służby strażak nie bedzie wstanie racjonalnie myślec nie wspominając o wysiłku fizycznym ,przecież dobrze wiemy , że natury nie oszukamy i nie da się zamienic dnia na noc żeby przyjść do pracy wypoczetym.
Idąc dalej Pańskim tokiem myślenia wychodzi na to , że służba pełniona w niedziele lub święta , w całości nie byłaby liczona do czasu pracy bo przecież nie ma wtedy zajęć- a więc odpoczynek-chyba , że wyjazd.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #458 dnia: Luty 18, 2007, 14:58:25 »
To ilość godzin normatywna i na tej podstawie powinien pjawić się grafik służb określający ile służb w miesiącu i w jakie dni strażak podejmuje służbę. To co nazywane jest koniecznością zachowania ciągłości służby winno być naniesione dodatkowo na ten grafik. Do obliczania czasu przebywania na urlopie stosować winno się grafik uwzględniający tylko 40 godzinny tydzień służby. Dodatkowe służby nie powinny być brane pod uwagę do obliczania urlopów.
Taka metoda daje takie same uprawnienia systemowi dziennemu i zmianowemu.
 
Święte słowa. Dodać tylko należy, że grafik oparty o 40 godzin na tydzień powinien być zrobiony w układzie rocznym (dla zachowania zgodności z rocznym planem urlopów). Z tak zrobionego grafiku strażakowi można wykreślić do 8 służb w okresie rozliczeniowym, o ile wynika to z konieczności zapewnienia ciągłości służby. Te 8 dodatkowych służb w okresie rozliczeniowym oznaczają, że strażakowi wolno przedłużyć służbę maksymalnie do  - no właśnie do ilu? Może kolega fireman przeliczył? Szacunkowo wychodzi mi że 46, a 47 godzina to już czas ponadnormatywny, ale warto by wziąć kalkulator i przeliczyć dokładnie. Pozdrawiam Skomra

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #459 dnia: Luty 18, 2007, 15:12:38 »
Panie Komendancie, proszę o jasną i zdecydowaną i oficjalna odpowiedź:

-co z nadgodzinami za drugie półrocze '06 ?!

Ponieważ wg niektórych przełożonych "ci co mieli niedopracowane to im sie udało a tym którzy mieli nadgodziny to przepadają"
Chiałbym raz na zawsze wyjasnić tą kwestię i ja zakończyć
NIe ma takiego pojęcia jak godziny "niedopracowane". Strażak pracuje zgodnie z grafikiem 40-to godzinnym. Nawet jak jest na chorobowym czy na delegacji to i tak do rozliczenia idzie "grafikowe" 40 godzin. Co do czasu ponadnormatywnego, to należy go zwrócić w naturze. Owszem szukamy możliwości zapłaty, ale pewnie trzeba się będzie uciec do umów cywilno - prawnych (np. ugoda pozasądowa) bo nasza ustawa nie daje możliwości wypłaty pieniędzy. To chcę i muszę zmienić. Komendanci powinien mieć pozycję w budżecie - rekompensata za nadgodziny i to koniecznie w par. 406 inne świadczenia, żeby nie obciążać płac. Mam nadzieję, że jest to dostatecznie jasne stanowisko. Pozdrawiam Skomra

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #460 dnia: Luty 18, 2007, 15:20:32 »
Witam Pana KG
Cytat firemana
Cytuj
jako prosty człowiek i strażak PSP pozwolę sobie poprosić za kolegą który zadał to pytanie na poprzedniej stronie. Jaka jest różnica pomiędzy systemem dziennym, a zmianowym (24/48). że średnio w tygodniu w tym pierwszym pracuje się 40 godzin, a w tym drugim pracować się ma do 48 godzin.
To na rzut oka ludzi przytomnych jest porażką. Proponuję zapoznać się z uzasadnieniem do zmiany ustawy o PSP wprowadzającej tzw. 40 godzinny tydzień pracy. Tam wyraźnie jest zapisana myśl dlaczego się to robi.( ujednolicenie czasu służby w jednostkach mundurowych, zgodni z regulacjami funkcjonującymi już w policji, SG). Przyponę tylko tyle, że i policja i SG trzyma sztywno 40 godz/tydzień służby. KG SG polecił "nierozumiej ącym w terenie" iż istnieje zakaz zatrudniania ponad tę normę, a wszystkie tzw. nadgodziny należy oddać funkcjonariuszom.
Jakieś 46 czy 40 ileś godzin to urojenia. Choć zgadzam się że należy dokonać zmia idących do możliwości podwyższenia czasu służby przez strażaka za wynagrodzeniem.
   Panie Komendancie
Jestem strażakiem ze stażem ponad 25lat i mam takie  pytanie.
Dlaczego nie jest wprowadzany systemu 48g dla wszystkich strażaków w danej komendzie w której jest to wprowadzane  od stażysty do komendanta. Było by to sprawiedliwe i wytłumaczalne koniecznością zapewnienia ciągłością służby i nie byłoby świętych . Jeżeli i komendant by pracował 48 g z dowódcami i biurem byłoby to wg mnie bardziej sprawiedliwe.
Serdecznie pozdrawiam
PS. Jak w całym kraju to i PAN i cała komenda główna.
 :rolleyes:
Można tak, a można odwrotnie. Mianowicie skoro prawa do odpoczynku nie maja pracownicy 8-mio godzinni i dyspozytorzy to analogiczne zasady wprowadzić dla podziału bojowego. 12 godzin służby i do domu. Żadnych sypialni, łóżek, pościeli itd. Za to 40 godzin służby tygodniowo i praca 4-ro zmianowa. Oczywiście powyżej 40 godzin rekompensata finansowa.To wariant "B" na wypadek gdyby pomysł z nowelizacją ustawy nie przeszedł. Tyle, że ciągle upieram się, że 48 godzin licząc wraz z odpoczynkiem jest wygodniejszy zarówno dla strażaka jak i przełożonego. Oczywiście powyżej 48 godzin rekompensata finansowa tak jak poprzednio ok. 10 zł za godzinę. Pozdrawiam.
Tu bardzo wyraźnie widać jak Pan Komendant patrzy na podział. Proszę tylko niech Pan nie robi odwrotnie. Powyżej 48 godzin w dużej części jednostek nie bedzie nadgodzin lub bardzo mało. 40h tyg. to optymalne rozwiązanie. Całym sercem wierzę, że w duchu i Pan tak myśli, tylko nie wiem dlaczego nie możemy tego usłyszeć.
Pozdrawiam



Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #461 dnia: Luty 18, 2007, 15:21:42 »
   Panie Komendancie
Jestem strażakiem ze stażem ponad 25lat i mam takie  pytanie.
Dlaczego nie jest wprowadzany systemu 48g dla wszystkich strażaków w danej komendzie w której jest to wprowadzane  od stażysty do komendanta. Było by to sprawiedliwe i wytłumaczalne koniecznością zapewnienia ciągłością służby i nie byłoby świętych . Jeżeli i komendant by pracował 48 g z dowódcami i biurem byłoby to wg mnie bardziej sprawiedliwe.
Serdecznie pozdrawiam
PS. Jak w całym kraju to i PAN i cała komenda główna.
 :rolleyes:
Chyba Pan słyszał ten dowcip, dlaczego w Polskim piekle nie ma strażników? Bo Polak nie dopuści, żeby ktoś miał lepiej niż on. Jak Pan ocenia - ile przesady jest w tym dowcipie? Żona właśnie wyliczyła, że od chwili powołania do chwili choroby pracowałem  średnio 56 godzin na tydzień - bez odpoczynku w czasie służby. Mam nadzieję, że humor się Panu poprawił. Życzę miłej niedzieli.

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #462 dnia: Luty 18, 2007, 15:28:06 »
Panie Komendancie.
Przytaczam KP

DZIAŁ SZÓSTY
Czas pracy

Rozdział I
Wymiar i rozkład czasu pracy

Art. 128. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Nie ma tu nic o pozycji (lezacej, stojacej) pracownika w tym czasie....

Skoro łóżka to  problem...proponuje je zlikwidowac.... swoje moge wyniesc na najblizszej sluzbie.
Proponuje również sprawdzić jak biura wykorzystuja swój czas pracy i ile godzin poświecaja na prace z tych 8. Skoro PB tak skrupulatnie się rozlicza to chyba trzeba równiez zrobić to z 8-godzinnymi.... czy znowu inaczej będzie sie ich rozpatrywać. Czas pracy w biurach w rzeczywistości bardzo odbiega od teorii....ale to nie nasza specjalność... tak sie pracuje w całej administracji.
Pozdrawiam

Ps:Z całym szacunkiem Panie Komendancie za połowe Pana poborów kazdy strazak na PB pracowałby znacznie dłuzej bez mrugnięcia okiem.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 15:32:07 wysłana przez strazakSam »

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #463 dnia: Luty 18, 2007, 15:33:53 »
Witam Pana KG
Tu bardzo wyraźnie widać jak Pan Komendant patrzy na podział. Proszę tylko niech Pan nie robi odwrotnie. Powyżej 48 godzin w dużej części jednostek nie bedzie nadgodzin lub bardzo mało. 40h tyg. to optymalne rozwiązanie. Całym sercem wierzę, że w duchu i Pan tak myśli, tylko nie wiem dlaczego nie możemy tego usłyszeć.
Pozdrawiam
Bardzo proszę bez tego typu insynuacji. Konieczność zwiększenia ilości osób na podziale wynika z 2 przesłanek. PO pierwsze strażacy wyjeżdżają do działań w niepełnym składach, a po drugie przy akcjach długotrwałych nie ma kto ich zastąpić. Zarówno minimalny wyjeżdżający skład osobowy jak i dopuszczalny czas pracy ciągłej ma się znaleźć w nowym przepisie BHP.  Równolegle ma się pojawić rekompensata finansowa za ponadnormatywny czas służby i obowiązek zorganizowania przez komendantów systemu podmian w oparciu o strażaków z wolnego. Tych 48 godzin braknie, ale życie i zdrowie strażaków cenię przede wszystkim.To że jeden czy drugi internauta psy na mnie wiesza, to trudno, ale jak ktoś zginie przez moje zaniedbanie, to sumienie (a może i prokurator) żyć mi nie dadzą. Do tego nie dopuszczę. pozdrawiam Skomra

Poprawiono sposób zagnieżdżenia znaczników cytowania. Moderator.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 16:58:41 wysłana przez Witold »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #464 dnia: Luty 18, 2007, 15:43:03 »
Błąd w cytowaniu został skorygowany. Moderator.
____________________________________________________________
Choć w dalszym ciągu nikt nie podjął się nawet próby wyjaśnienia różnicy w ustalaniu czasu służby w systemie codziennym średnio 48 godz tyg, a w systemie codziennym 40 godzin tyg. To wsklazuje, że są strażacy i ... strażacy. Bytł czas się przyzwyczaić. Są oficerowie i oficerowie :)
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 17:01:34 wysłana przez Witold »

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #465 dnia: Luty 18, 2007, 15:52:40 »
Myślę, że nikt na Panu nie wiesza psów i nikt nie ma nic złego na myśli. Pan KG też człowiek i nikomu nie zależy, żeby  komukolwiek dokuczać. Każdy stara się hamować, ale jak to w dyskusji bywa, czasami źle zabrzmi. I tak należą się Panu wyrazy szacunku, że tak długo  i aktywnie bierze udział na tym forum. Jeszcze proszę o malutką odpowiedź na poniższe pytanie.
Kiedy strażak z podziału może spodziewać się 50% dodatku służbowego?

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #466 dnia: Luty 18, 2007, 17:35:13 »
Panie Komendancie, proszę o jasną i zdecydowaną i oficjalna odpowiedź:

-co z nadgodzinami za drugie półrocze '06 ?!

Ponieważ wg niektórych przełożonych "ci co mieli niedopracowane to im sie udało a tym którzy mieli nadgodziny to przepadają"
Chiałbym raz na zawsze wyjasnić tą kwestię i ja zakończyć
NIe ma takiego pojęcia jak godziny "niedopracowane". Strażak pracuje zgodnie z grafikiem 40-to godzinnym. Nawet jak jest na chorobowym czy na delegacji to i tak do rozliczenia idzie "grafikowe" 40 godzin. Co do czasu ponadnormatywnego, to należy go zwrócić w naturze. Owszem szukamy możliwości zapłaty, ale pewnie trzeba się będzie uciec do umów cywilno - prawnych (np. ugoda pozasądowa) bo nasza ustawa nie daje możliwości wypłaty pieniędzy. To chcę i muszę zmienić. Komendanci powinien mieć pozycję w budżecie - rekompensata za nadgodziny i to koniecznie w par. 406 inne świadczenia, żeby nie obciążać płac. Mam nadzieję, że jest to dostatecznie jasne stanowisko. Pozdrawiam Skomra

Dziekuje za odpowiedź, jedyne co mam do dodania to mała sugestia aby oficjalnym pismem poinformować o takim stanowisku KM i JRG bo naprawde tam panuje totalna samowolka i co jednostka inne panują regóły-i taka sytuacja powoduje tylko same niesmaki i irytacje strazaków. Niestety tak to wygląda, iż każda służba zaczyna się od rozmów i irytacji dlaczego my pracujemy tak a inna jrg tak, dlaczego u nas sie godziny nalicza tak a gdzie indziej inaczej , skoro wszuscy pracujemy na podstawie tych samych aktów prawnych, itd itp.... wiele by trzebabyło napisac 
Ujednolicenie interpretacji przepisów zakończy te niepotrzebne spory i nieporozumienia.

Pozdrawiam

Offline kazio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #467 dnia: Luty 18, 2007, 17:46:39 »
Mam pytanie do Pana Komendanta, czy naprawdę nie ma Pan wpływu na to co wyprawiają niektórzy KM; KP w związku z obsadzaniem stanowisk wg. nowych regulaminów. Bardzo często zdarza się, że na stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami  rat. np. d-ca JRG, z-ca d-cy JRG, d-ca zmiany - powołuje się oficerów po cywilnych studiach nawet wtedy, gdy w danej jednostce jest wielu oficerów spełniających wszystkie wymagania (SGSP).
Czy nie uważa Pan, że nawet w przypadku kiedy dopuszcza się brak wykształcenia SGSP na danym  stanowisku związanym z kierowaniem działaniami - to do obsadzenia tego stanowiska powinno się brać w pierwszej kolejności ludzi którzy mają największe kwalifikacje zawodowe?
Nadmienię , że takie decyzje Komendantów skutkują tym, że dany etat zablokowany zostanie na wiele lat i zamknie drogę awansu ludziom, którzy posiadają naprawdę odpowiednie kwalifikacje i poświęcili wiele lat na kształcenie, a zaniedbali np. podlizywanie sie szefowi.
Myślę, że odpowiednia dyspozycja Pana Komendanta zlecająca nadzór tego zagadnienia przez właściwych Komendantów Wojewódzkich zapobiegłaby swawoli niektórych KP; KM uznających koleżeńskie zobowiązania za nadrzędne.
Pozdrawiam.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #468 dnia: Luty 18, 2007, 18:40:42 »
Panie Komendancie.
W jednej z wcześniejszych wypowiedzi napisał Pan, że można byłoby kierować dobrych strażaków bezpośrednio do szkoły apirantów, pomijając kurs podoficerski.
Czy ma Pan już jakiś konkretny pomysł w tej kwestii?

A swoja droga czy nie należałoby zreformować całkowicie system szkolenia PSP, począwszy od kursu podstawowego aż do SGSP. Mam tu na myśli:
1) uaktualnienie programu szkolenia do dzisiejszych potrzeb i realiów,
2) niepotrzebne powtarzanie tego samego materiału na kolejnych szczeblach szkolenia (dosłownie przepisywanie książek) przez co długość kursów wydłuża się i dzięki czemu możnaby zaoszczędzić pare etatów.
Z góry bardzo dziękuje.

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #469 dnia: Luty 18, 2007, 18:49:03 »
Panie Komendancie !!
Jeszcze o dyżurnych.
Pan będzie stał na stanowisku iż służba na PSK/MSK będzie w dzień 2 osobowa a w nocy 1 osobowa - tak.
Czy to będą etaty oficerskie/aspiranckie czy też podoficerskie.
Jak Pan widzi dyżurnych : na której grupie zaszeregowania.
Moim skromnym zdaniem to powinna być conajmniej d-cy zmiany ?
Uważam to za bardzo dobre wyjście.
Pozdrawiam

Prosiłbym abyś zostawił kolor czerwony moderatorom.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 21:08:33 wysłana przez bulon »

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #470 dnia: Luty 18, 2007, 19:29:50 »
Cytuj
Owszem szukamy możliwości zapłaty, ale pewnie trzeba się będzie uciec do umów cywilno - prawnych (np. ugoda pozasądowa) bo nasza ustawa nie daje możliwości wypłaty pieniędzy. To chcę i muszę zmienić. Komendanci powinien mieć pozycję w budżecie - rekompensata za nadgodziny i to koniecznie w par. 406 inne świadczenia, żeby nie obciążać płac. Mam nadzieję, że jest to dostatecznie jasne stanowisko. Pozdrawiam Skomra

Po Pańskiej wypowiedzi tym bardziej nie rozumiem przedstawionego projektu zmian w naszej ustawie - dot. par. 35. Gdyby naprawdę była chęć uczynienia tego o czym Pan pisze wystarczyło zapis o czasie służby upodobnić do ustawy policyjnej. W obecnym projekcie tego nie ma
Pozdrawiam

Offline waldek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #471 dnia: Luty 18, 2007, 19:30:36 »
Szanowny Panie Komendancie bardzo dziękuje za odpowiedź na mój post i wcale nie twierdziłem że pan pracuje tylko40 godzin i jak napisałem pracuje w straży ponad 25lat więc wiem że jako Komendant pracuje pan dużo więcej i pare osób w komendach ale większa część tzw 8-godzinnych pracuje 8 i koniec w większości komend i prosze przynajmniej chwile się nad tym tematem zastanowić.
Bardzo dziękuje za życzenia miłej niedzieli.
Życze Panu szybkiego powrotu do zdrowia i tego samego co i Pan życzył mi i mojej  rodzinie tego samego Pańskiej RODZINIE i PANU z wyrazami szacunku
                                                                                   Waldek1
POZDRAWIAM

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #472 dnia: Luty 18, 2007, 19:35:45 »
Cytuj
Bardzo proszę bez tego typu insynuacji. Konieczność zwiększenia ilości osób na podziale wynika z 2 przesłanek. PO pierwsze strażacy wyjeżdżają do działań w niepełnym składach, a po drugie przy akcjach długotrwałych nie ma kto ich zastąpić. Zarówno minimalny wyjeżdżający skład osobowy jak i dopuszczalny czas pracy ciągłej ma się znaleźć w nowym przepisie BHP.  Równolegle ma się pojawić rekompensata finansowa za ponadnormatywny czas służby i obowiązek zorganizowania przez komendantów systemu podmian w oparciu o strażaków z wolnego. Tych 48 godzin braknie, ale życie i zdrowie strażaków cenię przede wszystkim.To że jeden czy drugi internauta psy na mnie wiesza, to trudno, ale jak ktoś zginie przez moje zaniedbanie, to sumienie (a może i prokurator) żyć mi nie dadzą. Do tego nie dopuszczę. pozdrawiam Skomra.


Panie KG tylko mam prośbę niech ta rekompensata będzie na tyle wysoka ,aby mogła pokryć mi koszty dojazdu na system podmiany .
Chcę zaznaczyć ,że nie każdy w SP może korzystać z samochodu służbowego , chyba w swoich założeniach ma Pan świadomość ,że nie każdy ma swoją jednostkę za płotem. Dużo ludzi dojeżdża i to dość daleko.

A może wrócimy do starych czasów i strażacy zaczną mieć płacony "ekwiwalent pieniężny za dojazd do pracy" tak jak mają pozostałe służby mundurowe.

Jeśli chodzi o to że Pana żona wyliczyła że pracuje Pan średnio 56 godz./tyg to powiem Panu że ja pracuję 48 godz./tyg za 1500 zł. brutto miesięcznie i nie będę już pisał w jakich warunkach,ani co robię,a mam jeszcze dzieci na utrzymaniu i żonę.

                                                   Z poważaniem.


Użyj funcji "Umieść cytat". To taki żółty dymek.   

« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 21:07:09 wysłana przez bulon »

Offline Jan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #473 dnia: Luty 18, 2007, 20:30:27 »
    Szanowny Panie Komendancie wiele Pan mówi o dobru służby i dobru osób ratowanych (do tego przecież PSP jest powołana). Ja chciałbym zwrócić szczególną uwagę Pana Komendanta na problem rejonów działania poszczególnych JRG. Wiem, że w większych miastach nie ma to większego znaczenia ale Polska to nie tylko duże miasta ale przede wszystkim obszary niezabudowane, drogi i małe miejscowości. W Polsce tak dziwnie się składa, że rejony działania JRG są wyznaczane granicami powiatów, a nie daj Boże jednocześnie granicą województwa. Mimo, że Straż Pożarna jest utrzymywana z pieniędzy podatników i każdy podatnik powinien mieć pewność, że pomoc przyjdzie mu w jak najkrótszym czasie (czas jest najbardziej determinującym czynnikiem w ratownictwie), to u nas do zdarzenia jedzie jednostka ta na której rejonie jest zdarzenie, a nie ta która ma najbliżej. Proponuję wyznaczać rejony działania poszczególnych jednostek tyko i wyłączne czasem dojazdu, a nie granicami województw, czy też powiatów. Będzie to z korzyścią dla wszystkich potrzebujących naszej pomocy.
    I jeszcze jedno proponuję, aby wszystkie radiostacje miały zakodowane również częstotliwości sąsiednich rejonów, aby można było przejść na ich częstotliwości i bez problemów porozumiewać się drogą radiową (obecny kanał współdziałania nie spełnia oczekiwań, ponieważ samochody pracują zazwyczaj na jednym kanale bez skaningu).

Bardzo proszę Pana Komendanta o zwrócenie uwagi na ten poważny problem i podjęcie odpowiednich kroków likwidujący ten problem dla dobra służby i osób ratowanych.

P.s. Taka przynajmniej sytuacja panuje w województwie podlaskim.

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #474 dnia: Luty 18, 2007, 20:55:59 »
Panie komendancie 3 pytania zero odpowiedzi ..Dziękuje za wyrozumiałość (w końcu jestem tylko podoficerem)

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."