Autor Wątek: Ściąga Komendanta Głównego  (Przeczytany 213571 razy)

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #425 dnia: Luty 17, 2007, 13:39:17 »
Cytuj
Jak ja lubię taką demagogię w czystej formie. Przez te 20 lat strażacy pracowali 52 godziny tygodniowo. Teraz mają pełnić służbę do 48. Szanowny Panie MCH. Bardzo proszę o odpowiedź na proste zadanie matematyczne z zakresu 1 klasy szkoły podstawowej. Czy przejście z 52 na "do 48" jest wydłużeniem czasu, jak Pan sugeruje, czy skróceniem? Pozdrawiam. W. SKomra

Szanowny Panie KG chyba pogubił Pan niektóre dane do tego zadania. Najpierw było 52 godziny potem 40 godz/tyg a teraz jak nastał Pan KG to wychodzi 48 godz/tyg. Zaiste, bardzo skomplikowana matematykę Pan KG wprowadził, można ją śmiało nazwać właśnie demagogią. A tak na marginesie, jeśli przez 20 lat ktoś kogoś wykorzystywał to czyż nie warto byłoby zmienić tego stanu ? Kolega wyżej zadał pytanie na które ja próbuje uzyskać  odpowiedź od kilku stron. Czy Pan nie zauważył tego pytania czy może Pan nie umie lub nie chce na nie odpowiedzieć ?

Cytuj
Chciałbym zrównoważyć elementy uznaniowe z elementami zależnymi wyłącznie od samego strażaka. Za element motywacyjny uważam dodatek za wykształcenie wyższe niż wymagane na danym stanowisku, czy dodatek za zdany egzamin recertyfikujący.

A czemu to niby podatnik (często Pan się nim zasłania) miałby płacić więcej strażakowi który ma np. tytuł mgr historii a pracuje na stanowisku operatora sprzętu lub ratownika ? Jeśli ten strażak będzie miał predyspozycję to szybko przebije się na wyższe stanowisko które to będzie znacznie lepiej uposażone. A jeśli Pan lub jego przełożony mu zagwarantuje z tego tytułu dodatek to chłopakowi może szybko odejść ochota na stanowisko bardziej odpowiedzialne. Po co ? Skoro ma kasę nie dużo mniejszą i zero odpowiedzialności.

Również pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 13:51:55 wysłana przez MCh »

Offline strazakSam

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #426 dnia: Luty 17, 2007, 13:56:08 »
Panie Komendancie.
Dziękuję za odpowiedz na moje pytania... w mojej wypowiedzi nie było złośliwości ...jedynie wielka flustracja. I znowu muszę się odnieść krótko do Pana wypowiedzi...

"W 2005 r. służbę codzienną pełniło na podziale bojowym 5100 strażaków. Końcem 2006 r tylko 3900. W tym czasie wzrosła ilość strażaków, ich pobory i koszty ogólne PSP. I co z tego ma PODATNIK?"

I znowu z uporem maniaka podaję.... w Polsce pracuje 100 tysięcy policjantów.

100 000!
Jakie są ich koszty? Ilu krotnie wieksze?

I co PODATNIK otrzymuje w zamian?
WZROST przestępczosci....zwłaszcza tej drobnej tak bardzo uciązliwej...

Czy im się wydłuża czas pracy?
Ja nie słyszałem.

Przykre jest również to ze jeszcze nie przeczytałem choćby jednego zdania w którym stwierdziłby Pan że zrobi wszystko zeby strazakom zylo się lepiej a czyny póki co mówią same za siebie.
Naprawde to jest BARDZO PRZYKRE.
Z pewnością jest Pan wykształocony i ma kwalifikacje... natomiast brakuje Panu takie zwykłego ludzkiego podejscia do sprawy...w koncu to LUDZIE są na koncu tego łańcuszka. TYSIĄCE ludzi.
Pozdrawiam

Dopisek: Zgadzam się z poprzednikiem.... nie widzę póki co w założeniach Pana Komendanta jasnej, sensownej wizji dotyczacej dodatku motywacyjnego...ale rozumiem ze na siłę trzeba go bedzie jakoś dopasować... z jakim skutkiem?



« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 14:07:49 wysłana przez strazakSam »

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #427 dnia: Luty 17, 2007, 14:38:55 »
Panie Komendancie
Jeżeli chodzi o pańskie wyjaśnienie w sprawie nierówności urlopów-to czysta ironia, ale ktoś może pomyśleć że Pan naprawdę nie ma pojecia.Choć w tym przypadku to kolega sie mylił troszeczkę (pod warunkiem , że pracujemy 40 godzin i nie ma co mydlic oczu dodatkowym urlopem).Ośmiogodzinni żeby pracować 40 godzin mają zamiast wolnych służb wolne soboty i niedziele , a my na podziale , żeby pracować 40 godzin mamy wolne słuzby i uwzględniając je w urlopie ,przedłuża się on jak w przypadku soboty i niedzieli u osmiogodzinnych.przypadki innych dni wolnych od pracy osmiogodzinni mogą faktycznie zyskać ale o to chyba nikt z podziału nie ma az tak wielkich pretensji-taka jest specyfika naszej słuzby w podziale bojowym.

   Mam jeszcze jedno pytanie : dlaczego interpretuje Pan przepisy na niekożyść strażaków,jedna z interpretacji ustawy odnośnie godzin pracy opisałem na stronie 15, myśle że bardziej trafna.

I jeszcze jedno-ZZ nie pogorszyły bezpieczenistwa podatników przez zmniejszenie stanów na zmianach ,ZZ poprostu zrobiły to co powinny i zagwarantowały srazakom takie same warunki jakie mają inni obywatele w tym i mundurowi ,to Komenda Gł. nie stanęła na wysokości zadania i nie zrobiła nic aby dostosowac liczbę strażaków do takiego stanu aby mogli bezpiecznie i skutecznie działać przy 40 godzinnym tygodniu pracy.
Możemy pracować nawet 100 godzin w tygodniu ale tylko wtedy gdy za 60 zapłacone dodatkowo, nie uhylamy się od pracy jak wielu twierdzi lecz chcemy za nią godziwej zapłaty bo to my ryzykujemy własne życie
proszę o odpowiedz
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 16:15:01 wysłana przez balon »

Offline mars

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #428 dnia: Luty 17, 2007, 14:40:29 »
Panie Komendancie, jesli Pan pracował przy tworzeniu sutawy w tzw zespole "wrocławskim" to :

niech Panwymieni skład tego zespołu i reprezentacje naukową uniwersytetu wrocławskiego lub odpowie na prostsze pytanie jaka pieczatka była w lewym górnym rogu na każdej stronie pierwotnego ustawy O PSP?
Pisze to dla tego ze okazuje sie iz jest więcej "stwórców ustawy niz rzeczywistych jej twórców". Ci prawdziwi twórcy juz przktycznie nie służą w PSP i sa nad wyraz skromni, w przeciwmiestwie do większości "stwórców"
PS. Jresli Pan nie odpowie na postawione pytania zrobie to za pan przy najblizszej sposobności!

Offline arters

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #429 dnia: Luty 17, 2007, 16:11:24 »
Panie KG  dlaczego w straży zawsze podaje sie podwyżkę średnio i tak wszyscy wiedzą,że Ci na dole(czyt.zmianowi)zawsze dostaną najmniej.
Zmianowi muszą pracować dłużej o 8 godz.tygodniowo więcej i dlatego nie zasługuja na te 238zł.
Dlaczego Pan KG nas zmianowych tak nie szanuje przecierz to nam zawdzięczamy(wszyscy strażacy)wysokie zaufanie społeczne.
Dlaczego odpowiada pan tylko na wygodne pytania?
Czy np. stazysta po kursie i 2latach służby nie zasługuje na więcej niz ok100zł(mogę sie mylić)?
Czy ratownik po16 latach służby musi iść dorabiać na boku żeby mógł godnie żyć(jak człowiek)?
Czy dopiero pan zainteresuje się malućkimi jak ktoś zrobi to co policjańci....
     szukaj you tube    -policyjny rap
I jeszcze jedno:proszę odpowiedzieć bez owijania w bawełnę na chociaż jedno(niekoniecznie moje)
ale niewygodne pytanie.



Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #430 dnia: Luty 17, 2007, 16:28:52 »
Gdy powiało wiatrem wolności (zmiana ustroju) to podział domagał się płacenia za nadgodziny. Średni czas pracy ok. 216 godzin - ok.170 = 46 w miesiącu. Mineło wiele czasu przy takich samych rozmowach jak dzisiejsze. Nikt niechciał zapłacić za nadgodziny, to pozostało walczyć o  zmniejszenie czasu pracy, co w końcu się udało. Proszę dzisiaj nie mataczyć i nie oszukiwać ludzi,że dłuższy czas pracy pomoże nam osiągnąć np. większą płacę. Taka karma to tylko dla nieświadomych tego co się teraz dzieje. Bardzo chętnie popracujemy nawet 300 godzin, ale stała bazowa od której będzie sie naliczać nadgodziny to 40 h tygodniowo.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 18:15:43 wysłana przez cul2 »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #431 dnia: Luty 17, 2007, 17:09:00 »
Panie komendancie co pan myśli o tej sprawie :
Wrocław dnia 14 lutego 2007r.
Informacja Dolnośląskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków "Florian" we Wrocławiu.
W imieniu Zarządu Wojewódzkiego ZZS „Florian" we Wrocławiu informuję, że kwestia rozliczenia nadgodzin powstałych w zakończonych okresach rozliczeniowych po wprowadzeniu normy czasu pracy dla strażaków PSP w wymiarze 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym ma swój finał w Rejonowym Sądzie Pracy na terenie woj. dolnośląskiego.
Zarząd Wojewódzki zapewnił strażakowi, który wniósł pozew o wypłacenie dodatku za przepracowane godziny nadliczbowe, bardzo dobrą obsługę prawną łącznie z przekazaniem przez powoda / strażaka/ pełnomocnictwa prawnikowi, który reprezentuje go w sądzie pracy. Koszty związane z obsługą prawną ponosi Zarząd Dolnośląski Związku Zawodowego Strażaków „Florian" we Wrocławiu. Do dnia 15 lutego odbyły się trzy posiedzenia sądu w tej sprawie. Sprawa nie jest zakończona. Orzeczenie w pierwszej instancji zostanie wydane po dokładnym zbadaniu sprawy, ponieważ jest to pierwsza tego typu sprawa w kraju. Po jej zakończeniu i uprawomocnieniu się orzeczenia Dolnośląski Zarząd Wojewódzki po uzyskaniu opinii prawnej związanej ze skutkami prawomocnego orzeczenia przekaże Zarządom Wojewódzkim i Terenowym na terenie kraju szczegółowe informacje i instrukcje w zakresie postępowania w tej sprawie.
Jednocześnie informuję, że posługiwanie się przez osoby trzecie różnego rodzaju pismami i informacjami w tej sprawie może być nieprawdziwe i fałszywe. Istnieje możliwość, że niektóre dokumenty w tej sprawie zostały nabyte przez nieuprawnione do nich osoby w sposób niezgodny z prawem. Właścicielami i adresatami dokumentów w tej sprawie są: powód, pozwany, pełnomocnik powoda oraz za zgodą powoda Zarząd Wojewódzki ZZS „Florian" we Wrocławiu.
Z poważaniem
Z upoważnienia Zarządu:
Przewodniczący Aleksander Wesołowski
CZy to oznacza , że należy nam się nadgodziny wyzerowane za rok 2006 , jezeli sąd przyznał racje pokrzywdzonemu to nie ruszą  pozwy w całej POLSCE przeciwko komendantom  . Sprawa tak naprawdę wyglada nie ciekawie jeżeli wszyscy złożą pozwy do sądu ..
Z poszanowaniem fox.

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #432 dnia: Luty 17, 2007, 18:31:44 »
Panie Komendancie.
Dziękuję za odpowiedźna mój kolejny już post, ale pańska odpowiedź nie satyswakcjonuje mnie w zupełności.
  Odnośnie etatów cywilnych - dlaczego tylko w KW ? w KP już nie . Przy wsponianej powodzi w roku 97 jakoś nie widzieliśmy i nie było o nich słychać - pracowników kadr, sekretarek, pionu "techniczno- gacioego", aby przejmowali dowodzenie przy działaniach a wyżywienie dla działających załatwiano przy pomocy jednego telefonu do firm restauracyjnych podczas pracy tych fukkcjonariuszy od 8 do 16. Sztaby działały w oparciu o dowódców JRG, komendantów i ich zastepów lub służby liniowe. Nawet stanowiska kierowania wzmacniane były strażakami z podziału bojowego. To się sprawdziło / Dolny Śl.- nie biorąc pod uwagę Wrocławia to już inna historia./nie doszło do "zatopienia" wielu miast i miejscowości .
Parafrazując pańska wypowiedź przytoczę swoją opublikowaną w innym  temacie długo przed tym jak przystąpiono do "reorganizacji PSP".
Cytuję .

 "Ostatnio myślałem nad kilkoma sprawami związanymi z nadchodzącymi miejmy nadzieję zmianami w PSP i nasuwa mi się wiele wątpliwości i refleksji. Między innymi taka : mamy tylu wyszkolonych z publiczne grube pieniądze - oficerów , aspirantów - czy nie warto pomyśleć żeby się nie marnowali za biurkami , lecz robili to do czego zostali wyszkoleni- ratowanie ludzi i mienia . A pracę w administracji : sekretarki, behapowcy, prewentyści pracownicy kwatermistrzostwa, księgowość, kadr i dalej można by tak wymieniać ,przecież mogą być cywilami - a jeżeli taki cywil zechce , to sam się nauczy powierzonej mu roboty i terminologii strażackich, a jeżeli nie no to przy tym bezrobociu znajdzie się inny człowiek, który podoła powierzonym mu obowiązkom , tak jak jest u cywilnych pracodawców, bo nikt tam nie płaci za siedzenie za biurkiem,lecz za konkretną robotę / nie dajesz sobie rady to won/. No oczywiście ,ktoś by mógł powiedzieć że prewentyści muszą być strażakami- ja uważam że NIE- bo dobrze zorientowany w przepisach inżynier budowlany w zupełności by wystarczył, a nawet był by lepszy od niejednego nie douczonego ,,strażaka"- czytaj oficer, aspirant na ciepłym stołeczku, który załatwia w ten sobie sposób dobre fuchy po godzinach a także  w godzinach pracy i niema czasu na stałe podnoszenie swojej wiedzy i zapoznawaniu się z nowymi przepisami - a decyzje administracyjne to i tak wydaje komendant .

No ale niejeden z pracowników biura może stwierdzić ,, kto się uczył ten ma lżej" - a ja bym mu odpowiedział , iż po to się uczył i kończył szkoły strażackie aby pomagać ludziom , a nie tworzyć papiery.

Zagalopowałem się trochę , więc wrócę do sedna sprawy.

Koledzy we władzach , tworzycie / opiniujecie i dyskutujecie/ w tej chwili nowe rozporządzenia , może by pomyśleć nad tym aby coś w tej materii zrobić , aby znowu nie było tak ,że ,,krewni i znajomi królika" będą na etatach podziału / w domyśle dość wysokich/, a dalej będą siedzieć w komendach bo w tej chwili raczej jest to normalnością . Należy powstrzymać ten rozrost naszej administracji i samowolę komendantów w tej materii. Jednocześnie można by też załatwić pewne sprawy związane z obsadą stanowisk w administracji jeżeli nie cywile to po co etaty oficerskie po KP i tym samym dość wysokie pobory i dodatki służbowe o wiele za wysokie jak za stopień odpowiedzialności służbowej- bo nikt z nich nie przyjedzie do działań i tak kiedy ,,walka wre", a dopiero jak trzeba "posprzątać!".

LUB! Należało by przyporządkować stopnie służbowe do etatu. A niech sobie i nawet siedzi brygadier na stanowisku przewidzianym dla st.ogn. pod warunkiem że dodatek za stopień będzie za st.ogn.. A drugą sprawą, aby nie było tzw. wyrównywania strat -czyli sztucznego podnoszenia dodatku służbowego. / porównywalne grupy uposażenia z podziałem a dodatki o wiele wyższe w administracji- to praktyka nie fer ale dość powszechna/

A może po prostu, tak jak padło w jednym z komentarzy , który czytałem na jednej ze stron związkowych, aby stopnie przypisać na stałe do pełnionej funkcji. Ale na pewno należało by zmniejszyć ilość stopni w pożarnictwie , np. do takiej ilości jaka była w ,,strażach przed dekretowych " dla nie wtajemniczonych podaję z pamięci / strażak, sekcyjny, ogn. st.ogn, aspirant, mł. kpt, kpt, st.kpt, kpt.sztabu, kpt. szef./- tj. 10 może 11 stopni, nie pamientam  napewno , mogłem się pomylić o jeden lub dwa, a nie tak jak teraz19. Ale chyba to tylko pobożne życzenie, aby tak się stało bo przecież mamy za mało generałów- sic.

Kto uważnie analizował przepisy o dodatkach służbowych ten ma wiele wątpliwości i nie jasności- postulat kolejny nieszczęsne dodatki służbowe -czas coś z tym zrobić - myślę, aby sprawa była jasna i przejrzysta i nie było różnych kombinacji należało by stworzyć zamiast dodatku służbowego - dodatki funkcyjne uzależnione od zajmowanego stanowiska, a z tym związanej też odpowiedzialności za wykonywaną pracę z niewielką możliwością regulacji kwoty kilka % w jedną lub druga stronę. / to by ukróciło horrendalne dodatki / nawet 50%/w KP, a kilku lub kilkunastoprocetowe / najczęściej kilku/ w JRG czy na PSK.

Z wyrazami szacunku i uznania . Pozdrawiam całą strażacką brać JRG ."

 I cały czas podtrzymuję te swoja propozycje , którą dałem pod dyskusje na tym forum/temat: uwaga/ wiele miesiący temu.
Nie wiem dla czego Pan nie odpowiedział na problem- pytanie ,iż nadal na zawalniające sie  etaty administracyjne / ksiegowe, sekretarki, kadrowe ,gaciowe/ nadal przyjmuje się ludzi na etaty funkcjonariuszy zwłaszcza w KP/M. Cytując tu jednego z kolegów " czy do parzenia kawy "potrzebny jest oficer ",a ja dopisze jeszcze - czy do wypisywania decyzji i wprowadzania godzin-zestawień do komputera  są potrzebni funkcjonariusze.Jak dowodzi praktyka w stopniach dość wysokich / oficerskich, aspiranckich/, w takich to niestety stopniach bywają sekretarki czy kadrowe.
Pozdrawiam !I czekam na odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 18:53:43 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Semok

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #433 dnia: Luty 17, 2007, 20:33:49 »
Panie Komendancie mam pytanie czy w całej tej reorganizacji chodziło o to by strażacy wypełniali swoje obowiązki za mniejsze pieniądze. Bo z tego, co widać tak właśnie jest. W czwartek dostaliśmy z moimi kolegami decyzje o przeniesieniu na inne niższe stanowisko służbowe (o 3 grupy) w związku z wprowadzeniem regulaminów. Nadmieniam, że będziemy wykonywali te same czynności taka sama jest zależność służbowa, taki sam jest wymiar czasu pracy jedyne, co się zmienia to grupa zaszeregowania i pobory (nie jest rozwiązaniem utrzymanie pensji przez rok). Czy w tych przypadkach naprawdę nastąpiła likwidacja stanowiska czy jest to tylko fikcja mająca na celu znalezienie oszczędności?
Z całej tej tegorocznej podwyżki wychodzi, że to my strażacy w znacznej części sfinansujemy sobie podwyżki kosztem naszych kolegów.
Co więcej regulaminy nie zostały dostosowane do rozporządzenia  MSWiA w tej sprawie tylko o wiele bardziej zaostrzone.
Chciałbym się dowiedzieć, kto wydał polecenie tworzenia regulaminów aż tak bardzo zaostrzających rozporządzenie MSWiA. Czy jest to inicjatywa Komend Wojewódzkich czy też Komendy Głównej?
Chciałby również, aby Pan się ustosunkował do pisma BK-I-123/4/07, w którym pisze Pan ze strażakom posiadającym między 15 a 30 lat służby będzie udzielał Pan zgody na utrzymanie dotychczasowej grupy uposażenia, a co z pozostałymi z tymi, co mają np. 10 (lub ponad 14 a są i tacy) lat służby i z tymi, co mają ponad 30 lat służby gdzie tutaj jest równość w traktowaniu strażaków.
Z pozdrowieniem Komes.

« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2007, 20:47:38 wysłana przez Semok »

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #434 dnia: Luty 17, 2007, 22:10:59 »
Chciałby również, aby Pan się ustosunkował do pisma BK-I-123/4/07, w którym pisze Pan ze strażakom posiadającym między 15 a 30 lat służby będzie udzielał Pan zgody na utrzymanie dotychczasowej grupy uposażenia, a co z pozostałymi z tymi, co mają np. 10 (lub ponad 14 a są i tacy) lat służby i z tymi, co mają ponad 30 lat służby gdzie tutaj jest równość w traktowaniu strażaków.
Z pozdrowieniem Komes.


Do każdego złożonego wniosku w normalnym trybie się ustosunkuję. Te o których wspominam w piśmie mają być składane nie indywidualnie, lecz tabelarycznie po to by nie rozpatrywać indywidualnie np. 1400 dokumentów. Pozdrawiam Skomra

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #435 dnia: Luty 17, 2007, 22:19:57 »
Szanowny Panie
Jedno krótkie pytanko, i oczekuję krótkiej odpowiedzi a mianowicie DO KIEDY STRAŻACY BEDĄ JEZDZIC DO AKCJI W SILE TRZECH OSÓB - kierowca dowódca stażysta  lub kierowca st.ratownik stażysta ???
Proszę jednak o odpowiedz ! Bo problem jest bardzo istotny i na czasie.
W okresie zmniejszonej ilości zdarzeń jestem gotów tolerować stany osobowe na poziomie 57% skoro według komendantów jest to droga do zmniejszenia ilości nadgodzin. Od kwietnia przejdziemy na stany normalne czyli ok. 61- 62%, tyle że w praktyce to oznacza średni czas pracy strażaka 46 godzin tygodniowo, czyli tyle ile od zawsze obowiązywało na Śląsku i godzinę więcej niż obowiązywało na podkarpaciu. Jakie będą reakcje łatwo przewidzieć. Natomiast rozwiązaniem docelowym jest dodatek za ponadnormatywny czas służby. Wtedy dopiero komendanci będą mieli prawdziwą szansę elastycznego planowania służb. Pozdrawiam W. Skomra

Offline chorążyJRG

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #436 dnia: Luty 17, 2007, 22:23:29 »
Dobry wieczór panie KG i forumowicze.

Panie KG, po pana ostatnich wypowiedziach nasunęły mi się następujące pytania, proszę o ustosunkowanie sie do nich jeśli to nie sprawi kłopotu.


Cytuj
Już kilka razy wypowiadałem się na temat dyspozytorów, ale widzę, że ciągle temat wraca. Uważam że mają najdłuższy efektywny czas służby ze wszystkich strażaków systemu zmianowego ( przepraszam miało być " mają największe obciążenie psychiczne w czasie służby" bo paru forumowiczów nie pozwala mi używać pojęcia czas efektywny) za co dostają niższe wynagrodzenie (!!!)
Jeśli dobrze zrozumiałem pański tok myślenia na temat godzin pracy, to proponowałbym uściślić pańską wypowiedź do stwierdzenia: Uważam że mają najdłuższy efektywny czas służby ze wszystkich strażaków...za co dostają niższe wynagrodzenie (!!!) Nie wspominając o systemie zmianowym, gdyż uważam,  że dyspozytorzy, przy tym toku rozumowania, mają większe "obciążenie psychiczne" w czasie służby także od pracowników 8-godzinnych. Czy nie mam racji panie KG? A o nich jakoś nigdy pan KG nie wspomina. Zaznaczę, że nie jestem dyspozytorem. I najważniejsze pytanie: W jaki sposób naliczyłby pan "obciążenie psychiczne" dla naszych kolegów i koleżanek z biur? Bo jestem ciekawy (bez złośliwości) co zalicza im się do pracy a co nie? Kawa, internet, wyjazdy" na teren miasta"...
Co do grupy dyspozytorów to wg mnie powinni być na takiej jak d-ca sekcji, ale nie będę się upierał jak mi ktoś poda sensowne argumenty za zaszeregowaniem jak d-ca zmiany.


Cytuj
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.
Pojęcia nie mam. A co na to kadry w Pańskiej jednostce? Pozdrawiam Skomra
Czy mógłbym, w imieniu własnym i kolegów, poprosić pana KG o zainteresowanie się tą sprawą i podanie konkretnej odpowiedzi? Może pan KG podpowie nam co mamy robić i na co (kogo?) się powoływać w kadrach , aby mieć tyle samo urlopu co funkcjonariusze 8-godzinni.

Z góry dziękuję za odpowiedź (wierze, że ją uzyskam -_-)
" To, że milczę, nie znaczy , że nie mam nic do powiedzenia."

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #437 dnia: Luty 17, 2007, 22:34:23 »
Panie Komendancie, jesli Pan pracował przy tworzeniu sutawy w tzw zespole "wrocławskim" to :

niech Panwymieni skład tego zespołu i reprezentacje naukową uniwersytetu wrocławskiego lub odpowie na prostsze pytanie jaka pieczatka była w lewym górnym rogu na każdej stronie pierwotnego ustawy O PSP?
Pisze to dla tego ze okazuje sie iz jest więcej "stwórców ustawy niz rzeczywistych jej twórców". Ci prawdziwi twórcy juz przktycznie nie służą w PSP i sa nad wyraz skromni, w przeciwmiestwie do większości "stwórców"
PS. Jresli Pan nie odpowie na postawione pytania zrobie to za pan przy najblizszej sposobności!
Nie pracowałem w zespole wrocławskim, a jedynie byłem członkiem KSP, które wzięła na siebie przeprowadzenie procesu legislacyjnego. Nie czuję się też twórcą ustawy, zresztą z mojej wypowiedzi to chyba jasno wynika. Szkoda że nadmierne aspiracje kolegów z wrocławia rozbiły w końcowej fazie zespół pracujący nad ustawą, co skończyło się nieco zaskakującą nominacją na komendanta głównego. Mam jednak nadzieję, że minęło wystarczająco dużo czasu by się spotkać jeszcze raz i powspominać bądź co bądź wspaniały okres tworzenia czegoś nowego. Na 10 maja zaplanowana jest konferencja w muzeum w Mysłowicach. Spróbuję zaprosić wszystkich uczestników tamtych bojów. Zespół wrocławski też. A jeszcze jedno. Nie byłem jedynym w KSP znającym edytor TAG. Drugim pisarzem był Janek Oko. Ciągle w służbie - dowódca JRG Warszawa Żerań, choć nie widziałem go całe wieki. W. Skomra

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #438 dnia: Luty 17, 2007, 22:39:50 »
Cytuj
Od kwietnia przejdziemy na stany normalne czyli ok. 61- 62%, tyle że w praktyce to oznacza średni czas pracy strażaka 46 godzin tygodniowo, czyli tyle ile od zawsze obowiązywało na Śląsku i godzinę więcej niż obowiązywało na podkarpaciu. Jakie będą reakcje łatwo przewidzieć.

Skoro tak łatwo przewidzieć to jakie będą reakcje ?

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #439 dnia: Luty 17, 2007, 22:40:02 »
Cytuj
tyle że w praktyce to oznacza średni czas pracy strażaka 46 godzin tygodniowo, czyli tyle ile od zawsze obowiązywało na Śląsku i godzinę więcej niż obowiązywało na podkarpaciu.

Czyzby Śląsk i podkarpacie nie leżało w granicach terytorialnych  Polski ? Mógłby Pan sprecyzować ile to godzin tygodniowo pracowali strażacy na Śląsku i podkarpaciu ? Na poprzedniej stronie tegoż wątku twoerdził Pan, że pracowalismy do niedawna 52 godziny tygodniowo. Albo ja coś pochrzaniłem albo źle Pana zrozumiałem.

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #440 dnia: Luty 17, 2007, 22:44:28 »
Dobry wieczór panie KG i forumowicze.
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.

Do pracy wracam we wtorek. Wcześniej nie mam kogo zapytać. Pozdrawiam W. Skomra

Offline w_skomra

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #441 dnia: Luty 17, 2007, 22:55:24 »

Czyzby Śląsk i podkarpacie nie leżało w granicach terytorialnych  Polski ? Mógłby Pan sprecyzować ile to godzin tygodniowo pracowali strażacy na Śląsku i podkarpaciu ? Na poprzedniej stronie tegoż wątku twoerdził Pan, że pracowalismy do niedawna 52 godziny tygodniowo. Albo ja coś pochrzaniłem albo źle Pana zrozumiałem.

Minimalny stan etatowy ustala komendant wojewódzki w uzgodnieniu z głównym. Jako Podkarpacki Komendant Wojewódzki ustaliłem go na poziomie 61%. W praktyce dawało to w poszczególnych jednostkach 44-45 godzin pracy na strażaka (oczywiście bez dyspozytorów, bo ci pracują 40 godzin).  Przedłużenie powyżej 40 godzin odbywało się na podstawie art 35. ust. 9 ustawy. Z danych wynika, że na Śląsku ten czas wynosił średnio 46 godzin na strażaka. Czy teraz jasne? Pozdrawiam Skomra

Offline ZSZPF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #442 dnia: Luty 17, 2007, 22:58:57 »
Panie KG???
Jestem młodym funkcjonariuszem ale gdy byłem w SA PSP słyszałem od wykładowców że PSP to jedna wielka rodzina.
więc pytam co się stało???
do niedawno wprowadzaliśmy podział na biurowców i podziałowców teraz doszliśmy do tego że z podziału wykluczliśmy lub też sami się wykluczają dyżurni,dyspozyt.itp.
z tego nic dobrego nigdy nie wyjdzie jeśli bedziemy sobie wypominać ciągle kto ile zarabia, kto ile pracauje i jak, kto dorabia na boku itp.
jesli się nie opamiętamy to jedno jest pewne dobrze się to dla nas wszystkich nie skończy. tylko zgoda buduje.

« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 11:15:45 wysłana przez ZSZPF »

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #443 dnia: Luty 17, 2007, 23:00:54 »
Cytuj
Przedłużenie powyżej 40 godzin odbywało się na podstawie art 35. ust. 9 ustawy. Z danych wynika, że na Śląsku ten czas wynosił średnio 46 godzin na strażaka. Czy teraz jasne? Pozdrawiam Skomra

Jasne jeśli chodzi o o czasy teraźniejsze. Przypomnę tylko, iż użył Pan określenia "od zawsze"

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #444 dnia: Luty 17, 2007, 23:06:40 »
Panie Komendancie
ponowie pytanie -dlaczego interpretuje Pan art35pkt9 na niekożyść strażaków,może lepiej jak w moim poście na stronie 15 i nie byłoby tego krzyku?!

Offline waldek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #445 dnia: Luty 18, 2007, 08:19:55 »
   Panie Komendancie
Jestem strażakiem ze stażem ponad 25lat i mam takie  pytanie.
Dlaczego nie jest wprowadzany systemu 48g dla wszystkich strażaków w danej komendzie w której jest to wprowadzane  od stażysty do komendanta. Było by to sprawiedliwe i wytłumaczalne koniecznością zapewnienia ciągłością służby i nie byłoby świętych . Jeżeli i komendant by pracował 48 g z dowódcami i biurem byłoby to wg mnie bardziej sprawiedliwe.
Serdecznie pozdrawiam
PS. Jak w całym kraju to i PAN i cała komenda główna.
 :rolleyes:
POZDRAWIAM

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #446 dnia: Luty 18, 2007, 08:43:12 »
      Dziękuję za odpowiedz :
Szanowny Panie
Jedno krótkie pytanko, i oczekuję krótkiej odpowiedzi a mianowicie DO KIEDY STRAŻACY BEDĄ JEZDZIC DO AKCJI W SILE TRZECH OSÓB - kierowca dowódca stażysta  lub kierowca st.ratownik stażysta ???
Proszę jednak o odpowiedz ! Bo problem jest bardzo istotny i na czasie.
W okresie zmniejszonej ilości zdarzeń jestem gotów tolerować stany osobowe na poziomie 57% skoro według komendantów jest to droga do zmniejszenia ilości nadgodzin. Od kwietnia przejdziemy na stany normalne czyli ok. 61- 62%, tyle że w praktyce to oznacza średni czas pracy strażaka 46 godzin tygodniowo, czyli tyle ile od zawsze obowiązywało na Śląsku i godzinę więcej niż obowiązywało na podkarpaciu. Jakie będą reakcje łatwo przewidzieć. Natomiast rozwiązaniem docelowym jest dodatek za ponadnormatywny czas służby. Wtedy dopiero komendanci będą mieli prawdziwą szansę elastycznego planowania służb. Pozdrawiam W. Skomra

Ale chodziło mi o wątek prawny , jak skutecznie podejmować działania rat-gaśnicze, i czy jest to zgodne obowiązującymi  przepisami.
Nie wiedziałem że zależy to od zmiejszonej lub zwiększonej ilości zdarzeń i od tolerancji przełożonego.
Czy dobrze rozumiem - małe zdarzenie to może jechać nawet jeden strażak (kierowca)
- średnie 2-3 strażaków
- duże zastęp 4 lub więcej ?
Proszę o bardziej sprecyzowaną odpowiedz .
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 08:44:50 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline matjack998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #447 dnia: Luty 18, 2007, 10:04:53 »
Keram 998.
KG jest w stanie odpowiedzieć dopiero we wtorek gdy wróci do pracy
odpowiadał już butel ale albo nie czytałeś lub było to dla ciebie niejasne.Jeżeli moderator uwzględni moją odpowiedź to postaram się krótko i myślę,że jasno
1.26 dni urlopu x 8 h = 208 h
2.normatyw na marzec - 176 h
3.czas służby dla zmiany I - / 10x24 + 16h 31 marzec do godz 24/
  = 256h
4.256-176=80 nadgodzin
5.80-8/kończysz urlop dzień po służbie dlatego zdejmujesz z   nadgodzin 8/ = 72
6.Będąc na urlopie wypracowujesz normatyw
7.masz w marcu wypracowane 3 służby wolne
8.jeżeli byłaby możliwość dostajesz wszystkie trzy zaraz po urlopie
9.28.03.,31.03.,03.04.-służby wolne
10.Przychodziszna służbę 06.04.
Myślę,że wyjaśniłem w miarę jasno i dziwię się że nie ma uciebie kto tego wytłumaczyć czyżby rozliczali was inaczej.

Moje pytanie do KG.
Kilka lat temu podniesiono grupę d-cy zmiany na 10 pozostawiając d-cę sekcji na 7 /jrg kat.B 22 strażaków na zmianie/Czy Pan KG przewiduje przyjrzenie się tej sytuacji/zmniejszenie różnicy w grupach,
dodatek motywacyjny/.Dodam,że w skali roku pełnię służbę jako d-ca zmiany 51 razy / d-ca zmiany 69
Na tą liczbę składa się urlop d-cy zmiany 15 służb,służby wolne średnio 3 w miesiącu x 12 miesięcy=36

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #448 dnia: Luty 18, 2007, 10:16:31 »
Panie Komendancie ponawiam pytanie!
URLOPY!! 26 dni urlopu wypoczynkowego.
Jak to jest Panie Komendancie w tej naszej jednej straży
Mój kolega pracujący w systemie 8 godz.idzie na zasłużony urlop wypoczynkowy/26dni/,zaczyna urlop 1.03 i wraca do pracy 6.04.
Natomiast ja strażak podziału bojowego idę na zasłużony urlop /26 dni/
zaczynam urlop 1.03 i wracam juz na służbę 28.03.- Jak to jest ?.Proszę o odpowiedz.
Pojęcia nie mam. A co na to kadry w Pańskiej jednostce? Pozdrawiam Skomra

Sznowny Panie Komendancie wydaje się, że kadry nie mają z tym nic wspólnego, gdyż to Pańska decyzja spowodowała taką sytuację. Proste wyliczenie:

Biuro 40 godz. tydzień pracy:
26 dni x 8 h = 208 h       208 h : 40 h = 5,2 tyg.     5,2 tyg x 7 = 36 dni ( to bez świąt w okresie urlopu )

Podział bojowy 48 godz. tydz. służby:
26 dni x 8 h = 208 h       208 h : 48 h = 4,3 tyg.      4,3 tyg x 7 = 30 dni ( niezależnie, czy w czasie urlopu były dni ustawowo wolne od pracy )

Moja prośba: zamiast zwalać winę na Bogu ducha winne kadry proszę zająć się tym tematem.
Proszę również nie prawić mi o urlopie dodatkowym, bo ustawa wyraźnie precyzuje za co on przysługuje, (poza tym część pracowników 8 godzinnych również posiada do niego prawo, napewno nie za przedłużony czas służby)
Pozdrawiam

PS. w międzyczasie wskoczył post Matjacka998 pięknie wyliczone, jednak dla 40 godz. normatywu,(pozwolę sobie skopiować to wyliczenie i przedstawić w kadrach)  niestety wcześniej też podział walono na urlopach - na skutek niejasnej interpretacji - "urlop nie może kończyć się po dniu służby".
Panie Komendancie brdzo proszę o niezwłoczne zajęcie tematem. Dziękuję
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2007, 10:30:44 wysłana przez sam_go »

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Ściąga Komendanta Głównego
« Odpowiedź #449 dnia: Luty 18, 2007, 11:26:02 »
jako prosty człowiek i strażak PSP pozwolę sobie poprosić za kolegą który zadał to pytanie na poprzedniej stronie. Jaka jest różnica pomiędzy systemem dziennym, a zmianowym (24/48). że średnio w tygodniu w tym pierwszym pracuje się 40 godzin, a w tym drugim pracować się ma do 48 godzin.
To na rzut oka ludzi przytomnych jest porażką. Proponuję zapoznać się z uzasadnieniem do zmiany ustawy o PSP wprowadzającej tzw. 40 godzinny tydzień pracy. Tam wyraźnie jest zapisana myśl dlaczego się to robi.( ujednolicenie czasu służby w jednostkach mundurowych, zgodni z regulacjami funkcjonującymi już w policji, SG). Przyponę tylko tyle, że i policja i SG trzyma sztywno 40 godz/tydzień służby. KG SG polecił "nierozumiej ącym w terenie" iż istnieje zakaz zatrudniania ponad tę normę, a wszystkie tzw. nadgodziny należy oddać funkcjonariuszom.
Jakieś 46 czy 40 ileś godzin to urojenia. Choć zgadzam się że należy dokonać zmia idących do możliwości podwyższenia czasu służby przez strażaka za wynagrodzeniem.

..po drugie  zapis § 16 ust.3 rozporządzenia określa.
Obowiązujący strażaków wynmiar czasu służby w przyjętym okresie rozliczeniowym ustalany zgodnie z artykułem 35 ust. 1 oblicza się mnożąc 40 godzin przez ilość pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a nastepnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku.
MSWiA

To ilość godzin normatywna i na tej podstawie powinien pjawić się grafik służb określający ile służb w miesiącu i w jakie dni strażak podejmuje służbę. To co nazywane jest koniecznością zachowania ciągłości służby winno być naniesione dodatkowo na ten grafik. Do obliczania czasu przebywania na urlopie stosować winno się grafik uwzględniający tylko 40 godzinny tydzień służby. Dodatkowe służby nie powinny być brane pod uwagę do obliczania urlopów.
Taka metoda daje takie same uprawnienia systemowi dziennemu i zmianowemu.