Autor Wątek: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?  (Przeczytany 19030 razy)

strażak79

  • Gość
Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« dnia: Październik 31, 2006, 11:58:58 »
Witam!
Jestem strazakiem w PSP oraz OSP.
Na terenie mojego powiatu mam:
Gmin - 10
OSP w KSRG - 18
OSP inne - 125
Sprzęt w posiadaniu OSP:
GBA+GBAM - 38
GCBA - 10
GLM - 78
SRt - 6

Jak widać ludzi i sprzętu nie brak tylko że tak naprawdę polegać mogę na 10 - 15 jednostkach, które przedstawiają wartość bojową i wiem że chłopaki sprawnie wyjadą i dadzą sobie radę.
A co z resztą?
Czy nie szkoda pieniędzy na sprzęt, paliwo, utrzymanie remiz?
Czy nie lepiej w gminach stworzyć Zawodową Straż Gminną gdzie chłopaki mieli by placone za wyjazdy. Słyszałem że jest taka jednostka w Polsce gdzie chłopaki pełnią służby, są dobrze wyposażeni w sprzęt i to jest właśnie ich praca.
Nie chcę tutaj nikogo obrażać ale chciałbym poznać wasze opinie na ten temat.
POZDRAWIAM 
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2006, 12:08:21 wysłana przez strażak79 »

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2006, 12:45:22 »
Witam Ciebie druhu słuchaj powiem ci tak czy nielepiej aby komendant powiatowy PSP oraz przezes Powiatowy OSP wraz z komendantami gminnymi sie spotkali naczelnik wydziału operacyjnego PSP przedstawi ile i które jednostki najwięcej były powiadamiane nie licząc KSRG bo to inna bajka które jednostki nie wyjechały do zdarzeń informacja żeby byla od ostatnich co najmniej 3 lat i aby oni wszyscy razem wspólnie opracowali siatke powiatową tych jednostek najbardziej użytecznych i potrzebnych w sprawnym działaniu ratowniczo-gaśniczym i te jednostki które są niepotrzebne (przykładowo jednostki typu M oraz jednostki S1 które posiadają żuka poco te żuki wiadomo można jednego czy 2 lub 3 zostawić) i one dadza sobie zupełnie rade w zaopatrzeniu wodnym bo tylko do tego się nadają i na zasadzie statystyki sprzed 3 lat sporządzić tą sieć co prędzej wspomniałem i zobacz ile i jakie koszta są zaoszczędzone w przeciągu roku czyli mówię o tych co są zbędne-płacenie kierowcom za utrzymanie sprzętu oraz aut w gotowości i sprawności, przeglądy tych że aut ubezpieczenie, drobne remonty oraz wszystkie koszta jakie są z tym związane już nie wspomnę o paliwie i sprawa rozwiązana u nas w powiecie  czy w gminie tak samo było i już robi się to co napisałem i to jest potrzebne wiadomo nikt tu nie mówi o likwidacji tych jednostek przykładowo sołectwo też dostaje budżet na działanie wsi to jak wieś chce OSP choćby nawet do życia kulturowego czy propagandowego i sietlicowego we wsi to niech sobie sołectwo te koszta płaci, niech sobie chodzą ze sztandarem do kościoła czy pod jakiś tam pomnik czy na boże ciało bo przecież także o to tu chodzi ale jak niewyjeżdżają to po cholerę tam trzymać to auto , tak przy najmniej sie robi u nas i wszyscy są za tym.

Jeszcze raz to właśnie tak jak napisałeś że 78 -glm po co tyle zredukować przykładowo o połowę i zobacz jakie koszta są zaoszczedzone co można innego za te pieniądze kupić co będzie służyło wam jak i społeczeństwu.
Pozdrawiam


Dop. moderatora: 2 posty napisane jeden po drugim w ciągu kilku minut zostały scalone. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2006, 12:58:20 wysłana przez Sylwek »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 31, 2006, 12:55:02 »
Cześć,
każdy przyzna Ci rację, że lepiej mieć mniej ale lepszej jakości ale przedstawię Ci proste wyliczenie:

 - pobory strażaka powiedzmy 1500 zł miesięcznie,
- zusy, podatki ubezpieczenia kolejne 1500 zł, czyli strażak na miesiąc to 3000 zł
5 strażaków na zmianę x 3 zmiany daje 45 000 miesięcznie
czyli 540 000 na rok za samo utrzymanie stanu osobowego, bez paliwa, uzupełnienia sprzętu sprzętu ochrony osobistej i jeszcze bardzo wielu rzeczy.

Moja gmina przeznacza na straż rocznie 100 000 zł gdzie jest 6 jednostek (2 dość aktywne, 2 średnio aktywne i 2 mało aktywne) posiadających na wyposażeniu 6 GBA i jeden GLM. Oczywiście pozwala to tylko na wegetację - nie ma mowy o poważnych zakupach dobrego sprzętu, sprzętu ochrony osobistej czy badaniach... ale skoro nikt nie zarzuca gminie nie wywiązywania się z ustawowych zapisów o badaniach, szkoleniach i wyposażeniu strażaków OSP to dalej tak będzie.

Likwidowanie jednostek OSP nie jest łatwe - to sama jednostka jest organem założycielskim i sama może się zlikwidować.
Poza tym jak się coś zlikwiduje to potem może być bardzo trudno to odbudować...

Sylwek

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2006, 12:57:56 »
Sylwek zgadzam się z toba w 100% ale nikt tu nie mowi o calkowitej likwidacji popatrz dobrze na moja odpowiedz co jest wyzej.
Pozdrawiam

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2006, 17:58:06 »
Panowie
Poruszony został na tym forum po raz kolejny temat…. Dotyczący tak naprawdę zasadności istnienia nieprzydatnych, nie mobilnych jednostek OSP. Sam osobiście zostałem kiedyś „skarcony” tu na tym forum za swoje poglądy na ten temat… Napisałem, co myślę i posypały się mejle.
Osobiście uważam, że nie ma potrzeby utrzymywać jednostek klasy mniej niż 0!! No, bo jaki sens? Rozwala się kasę, którą można by spożytkować znacznie lepiej na kilka wiodących ekip. Z drugiej strony jednak…. Za wszystkim kryją się ludzie. A niejednokrotnie dla chłopaków na wioskach straż to jedyna rozrywka.. I nie ma dla nich znaczenia czy swoim Żukiem pojadą raz do roku wypompować wodę ze studni sołtysowi. Straż w życiu takiej lokalnej społeczności również odgrywa wielką rolę i myślę, że można by środki przekazywać właśnie na takie cele. Czyli mundury wyjściowe! Chodzi o to by wszystko robić z rozsądkiem! Unikać idiotycznych sytuacji finansowych takich jak remont 20 letniego Żuka za 6000tyś PLN, zakup drabiny DW10 dla OSP dysponującej zaznaczam tylko Żukiem, zakup i rozdanie 60 par gumowych kaloszy (są oczywiście po domach)….
Jedno jest pewne spór w tej kwestii będzie istniał zawsze!! Ci, którzy mają ponad 100 akcji rocznie przyzwyczaili się już do jeżdżenia w starych popalonych NOMEXACH… A uwierzcie mi szlak człowieka trafia jak widzi, słyszy i wie o takich przekrętach….

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2006, 18:27:55 »
Ja też mam małe przemyślenia na ten temat. Praktycznie w każdej gminie są przynajmniej dwie jednostki które nic nie robią ale domagają się traktowania jak najlepsza jednostka OSP. U mnie taka sytuacja jest akurat. Mamy w gminie 8 jednostek i każda jednostka która nie jest w KSRG ma na rok 7 tyś zł., a te z KSRG mają 10 tyś zł. I oczywiście na tym tle też są kłutnie bo oni mają więcej. W sąsiedniej gminie są 3 jednostki i dwie w KSRG, ale wszystkie mają full sprzętu, ponieważ gmina bogata i kłutni nie ma. Czasem takie straże drobne się przydają, gdy rąk do pracy trzeba. W tym roku byłem na akcji która trwała 2 tygodnie ponieważ paliło się torfowisko i wtedy yo trzeba było tak wiele roboty że już każdy miał dość.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 01, 2006, 00:25:25 »

  Jeżeli uważasz, że u ciebie w gminie jest za dużo jednostek OSP, to doprowadż do tego abyś
  rozwiążał swoją jednostkę. Może o tę 1 jest za dużo.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 01, 2006, 09:20:53 »
dobre osp lichnowy !
bo liczy sie ich ilosc a nie jakosc
ale skoro jednak jest ich za duzo to zlikwidujmy te najwieksze bo zra najwiecej kasy
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 01, 2006, 11:40:18 »
Panowie przestancie co wy gadacie jak mozna zlikwidowac te najwieksze ?????? WY pewno jesteście z tych najmniejszych Trudno ale co poradzicie zrozumcie jedno ze jednostka KSRG tam juz sie zarty skonczyly to nie jest juz OSP taka jak wasza ale można ja nazwac jak PSP bo taka jest prawda niektore jednostki KSRG maja taki sprzet co nawet PSP o tym marzy a po drugie jak mozna rozwiazac tak mobilna jednostke wlasnie trzeba zacząc od tych malych niemobilnych ale nie zrozumcie mnie zle nie chodzi tu o calkowita likwidacje a o tylko zabranie samochodu i skasowanie go bo po cholere trzymac stare rupcie i juz zobaczcie jakie finanse zostaja na inne cele .
Pozdrawiam

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 02, 2006, 07:27:00 »
A co my mamy powiedzieć?! Jesteśmy nieduża jednostką, posiadamy jeden dobry samochód, rocznie mamy ok. 140 -160 różnych akcji. Remiza się nam rozpada, ale o remoncie czy budowie nowej nawet niema co marzyć bo i tak się nie uda, gmina jest biedna jak ta przysłowiowa mysz kościelna.

W tym roku druga jednostka z naszej gminy (KSRG, typ: S 2) powinna dostać nową remize, bo ta którą mają grozi zawaleniem, inspektoriat stwierdził, ze na wiosne przyszłego roku ich remiza może się zawalić. Do tej pory materiały budowlane na ich nową remize pozstają w kwestii marzeń.

A jeżeli chodzi o usówanie jednostek to stanowczo jestem temu przeciwny, bo OSP to nie tylko instytucja, ale to jest tradycja, a jak można pozbyć się tradycji?!!

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 02, 2006, 10:52:05 »
 Widze ze temat powraca jak bumerang i gryzie nie jednego !!!
Marka Żuk oficjalnie na tym forum jest od dziś marką zakazaną  w mowie i piśmie każdy kto ją wypowie lub jeszcze napisze ze taki samochód ma na stanie bedzie uznany za "0" -zero i w ogóle do du..y :wacko: <dzika ironia>
 Z tego wnioskuje ze trzeba bedzie pukać do gminy o nowego Forda , bo czym sie różnią jednostki S-1 z Zukiem od tych z Fordem w sąsiedniej gminie przez 5 lat zamieniono 3 jednostkom Żuki na Fordy i z tego wniosek ze są "lepsze" :angry:
 Ktoś tu pisał zeby zabrac i wyrzucić na szmelc  GLM-y z tych jednostke bo te tylko na uroczystości i zawody jeżdzą a ewentualnie zostawić im pompe 
- to ja sie pytam na czym pojadą na te uroczystości na pompie  :huh:  :rolleyes:
czy na koniach .
 Mądre głowy na wyższych stołkach mogłyby pomyśleć nad preferencyjnymi ubezpieczeniami dla samochodów OSP bo ubezpieczenia ciągną najwięcej kasy .
A koszty paliwa dla zuczków są smiesznie małe sami dostajemy kasę na 40 litrów a reszte musimy brać z puli rocznej dla każdej jednostki co uniemożliwia rozwój , za garaż służy nam blaszak ocieplony troche bo stara drewniana remiza czeka na wichure zeby sie rozłożyć - jednostka w systemie ma 3 boksy ocieplane , 4 samochody ,sale na 150 ludzi na piętrze i inne luksusy kąciki pamięci , ogrzewane kible swiecące nowością więc szlak mnie trafia jak ktos mówi ze mniejsi maja lepiej .  :angry:
 To znaczy ze albo macie kiepskich prezesów i komendantów którzy powinni dbać albo ludzi w gminie niepełnosprytnych.

 A i jeszcze jedno jeżeli jeden z drugim tak szybko i łatwo chcą przekreślić historie innych (niejednokrotnie i całej wsi) to może są na tyle oświeceni by znaleźć pomysł co na miejscu OSP mogłoby się tam znajdować ???
 Za jedną mądrą odpowiedz jeden + ode mnie.

Dop. moderatora. Połączono dwie wiadomości.
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2006, 11:04:36 wysłana przez Witold »

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 02, 2006, 14:02:55 »
więc temat wrócił.
Cięzko jest zlikwidować jednostkę, albo wcale jset to niemożliwe bo jednostka musiąła by się sama rozwiązać, a znajdźcie większość która za tym zagłosuje. A moim zdaniem jak jednostka chce to niech istnieje, bo kto powiedział że gmina ma utrzymywać wszystkie OSP na swym terenie. Gmina jest zobowiązana ustawowo o dbania o ochronę przeciwpożarową na swym terenie, więc może wybrać jedną, dwie lub więcej (w zależności od potrzb) jednostek i je finansować w odpowieni sposób.
Z rozmowy z wójtem gminy ( jak dobrze pamiętam z powiatu tarnowskiego) gmina wybrała dwie jednostki na swym terenie i je utrzymujw w pełnym wyosażeniu, posostałym zostały zakupione lub wymieniane samochody na sprowadzone z zachodu busy i jeżdrzą saobie na wszystkie uroczystości.
podobno wyszyscy są zadowoleni.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 03, 2006, 23:28:07 »
Co do ilości jednostek - jest za dużo (opieram sie na obserwacjach mojego, silnie zurbanizowanego województwa). Co do likwidacji, łączenia, doposażania itp. to widzę dość poważny problem. Prężność jednostki zależy od ludzi a ci wiadomo angażują się, potem rezygnują, przeprowadzją się itd. Po tegorocznych przeglądach okazuje się że niektóre jednostki stawiane kilka lat temu za wzór, doposażane i dopieszczane obecnie przedstawiaja obraz nędzy i rozpaczy a te które kilka lat temu były w totalnej rozsypce przeżywają renesans. Z tego wszystkiego dla mnie nasuwa sie jeden wniosek (za który pewnie posypią się gromy od wzburzonych druhów) - jednostki OSP należy wyposażać w sprzęt dobry jakościowo, możliwie zaawansowany technologicznie ale podstawowy (czytaj: najczęściej wykorzystywany). Bo serce się kraje jak się patrzy na np. zestawy hydrauliczne kupione kilka lat temu za naprawdę ciężkie pieniądze a obecnie pier..... gdzieś na garażu bo nie ma się kto zająć konserwacją (oczywiście ani razu nie wykorzystywane w akcji bo też za bardzo nie ma kto).

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 05, 2006, 12:30:02 »
Tak masz racje serce sie kraje jak sie widzi takie cos u mnie w gminie jest pare jednostek takich dostali hydraulike i maja GLM zuka i lezy wszystko na garazu aile juz by moglo istnien ludzkich uratowac jak by gdzies to przekazali do mobilnej jednostki .
Pozdrawiam

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2006, 15:39:49 »
Tak masz racje serce sie kraje jak sie widzi takie cos u mnie w gminie jest pare jednostek takich dostali hydraulike i maja GLM zuka i lezy wszystko na garazu aile juz by moglo istnien ludzkich uratowac jak by gdzies to przekazali do mobilnej jednostki .
Pozdrawiam
Takie małe dziwne pytanie jeżeli wasze gminy mają kasę na zestawy typu sprzet hydrauliczny LUKASA koszt zakupu  ok.25 000zł  dla jednostek które i tak nie wykorzystają tego urządzenia to czy nie lepiejby przeznaczyć kasę na nowy samochód dla tej osp ???
 Mozna i powinno sie pchać kasę dla jednostek ale z głową na to co rzeczywiście danej OSP jest najpotrzebniejsze wg. mnie na 1 miejscu dobry samochód i względnie dobra remiza.
 Specjalistyczny sprzęt jak np. te zestawy bardzie pasuja do jednostek majacych doczynienie z tego typu zdarzeniami i w zwykłych S-1  nie majacych wyjazdu do tych akcjii jest niepotrzebne.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 05, 2006, 17:21:02 »
dobra ale my remize mamy po kapitalnym remoncie a samochod taki jest drogi za 25 nie kupisz auta a o dotacje ciezko

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 06, 2006, 11:49:56 »
dobra ale my remize mamy po kapitalnym remoncie a samochod taki jest drogi za 25 nie kupisz auta a o dotacje ciezko
Wszystko idzie jakoś załatwić wcześniej czy później wystarczy popatrzeć jakie cudeńka maja inni na stanie   http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=660.0
 o których mała jednostka (bynajmniej u nas moze tylko marzyć).
 Więc widać ze duże jednostki są dobrze wyposarzane trzeba tylko miec dobrych gospodarzy i troche szczęscia do gminnych radnych.
 A małym jednostką nie należy zazdrościć tego co im skapnie raz "na ruski rok"
-(widac ze ktoś sie tam stara o to ) zazdrość wszak jest poważną wadą. -_-

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 06, 2006, 14:37:12 »
Tak wolicki masz racje ale normalinie co zrobic jak sie ma zla wladze u siebie w zarzadzie powiatowym osp i gminnym od 20 lat te same twarze co nic nie umia zalatwic  ja niewiem jak to sie dzieje ze ich na nowo wybieraja tam powinni siedziec mlodzi ludzie znajacy sie na fachu i myslacy wg.potrzeb operacyjnych jednostek a nie stare pryki co za komuny sie dostali do wladzy i spotykaja sie i tylko pieprza smuty na tych zebraniach
Pozdrawiam

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 06, 2006, 16:16:19 »
Tak wolicki masz racje ale normalinie co zrobic jak sie ma zla wladze u siebie w zarzadzie powiatowym osp i gminnym od 20 lat te same twarze co nic nie umia zalatwic  ja niewiem jak to sie dzieje ze ich na nowo wybieraja tam powinni siedziec mlodzi ludzie znajacy sie na fachu i myslacy wg.potrzeb operacyjnych jednostek a nie stare pryki co za komuny sie dostali do wladzy i spotykaja sie i tylko pieprza smuty na tych zebraniach
Pozdrawiam

Co do tego to teraz ja przyznaje ci racje dobrze mówisz to co sie dzieje na zarządach woła o pomstę ..... nieszczególnie do nieba. :wacko:

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 06, 2006, 16:25:06 »
tak ale co my możemy nic zmienić zarząd powiatowy?? chyba najlepszy pomysł ale jak ??
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2006, 16:26:40 wysłana przez OSP MILICZ »

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 06, 2006, 17:36:47 »
to chyba wszedzie tak jest widze ze zarzady gmine i powiatowe polegaja na spotkaniach towazyskich i gadaniu o niczym a my sami musimy kombinowac jak tu kase zdobyc na sprzet czy remonty.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline raf(firemans team kz II)

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Siła drzemie w dżemie
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 07, 2006, 01:09:37 »
u mnie w gminie działa 6 OSP,z czego naprawdę powyżej 10 (chyba mógłbym  napisać nawet 5)wyjazdów mają tylko w sumie 3 jednostki.nie chciałbym sobie narobić wrogów i nie bede wypisywał że trzeba zlikwidować te mniej aktywne OSP ( bo w sumie NIE MA TAKIEJ POTRZEBY).z jednej strony postawmy sie na ich miejscu(odniosę się do słów MGNACZUSA(POZDRO ZAŁOGA Z JEDYNKI)..)-dla sympatyków pożarnictwa ochotniczego na wioskach ten żuczek,te wypompowywanie wody,zabezpieczenia posesji i szreg innych działań podczas wiosennych roztopów i letnich opadów(bo w sumie najczęsciej do tego ograniczają sie ich działania) naprawde maja wielkie znaczenie.cieszy mnie fakt ,że zamiast siedziec pod sklepem i przechylać nalewkę chłopaki chcą  iść doremizy i pogrzebać przy żuczku,pompie ,podziałać coś w sprawach remontu strażnicy itp,itd.jednak druga strona medalu wygląda tak,że apetyt rośnie i są zamierzenia na kupno przez te jednostki sprzętu,który jednak puźniej nie jest  potrzebny i nie wykorzystywany w zakresie ich działań-i pieniądze zamrożone!!,gdzie mogłyby skorzystać z tego te jednostki prężniejsze.z całym szacunkiem dla tych jednostek ale moim zdaniem na samochodzie takich(pozwolę sobie określić) mniej prężnych OSP niech znajdzie sie pompa,wężę,pilarka,parę łomów i stojak hydrantowy  i to chyba by było na tyle.jesli sami pozyskają sponsorów to niech doposażają sie w odpowiedni dla nich sprzęt,a większość funduszy przeznaczonych na ochronę p.poż. z urzedu gminy  podzielić między te jednostki mobilniejsze wg.ilosci wyjazdów i zapotrzebowania (zawsze idzię się dogadać..wy w tym roku robicie dach,więc zabieracie większą część kasy,za to my kupujemy szlamówke za rok nastepny itp.)mam nadzieje że nikogo nie uraziłem ale wg mnie jakos tak to powinno wyglądać
..Czytałem będąc młodym chłopakiem, jak Wojtek został Strażakiem...

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 10, 2006, 16:20:56 »
ja równiez jestem strażakiem z PSP i z OSP i mam podobne przemyslenia, z tym że nie rozmiar jednostki jest najważniejszy, ale jej mobilność. przecież są strażacy z niektórych OSP są zagrożeniem dla ratowanych, strażaków z innych jednostek i siebie samych! zero mobilności, zero wyszkolenia, o ubraniach ochronnych ( które są często, ale w remizach) nie wspomne. jednostki małe powinny zostać, ale powinny być normy na sprzęt posiadany przez nie. powinien być sprzęt podstawowy którego czasami potrzebne są duże ilości przy większych akcjach. ale tam gdzie brak jest ludzi po prostu powinno obciać się fundusze, a jednostka umrze sama.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 10, 2006, 19:07:01 »
Prężność jednostki zależy od ludzi a ci wiadomo angażują się, potem rezygnują, przeprowadzją się itd. Po tegorocznych przeglądach okazuje się że niektóre jednostki stawiane kilka lat temu za wzór, doposażane i dopieszczane obecnie przedstawiaja obraz nędzy i rozpaczy a te które kilka lat temu były w totalnej rozsypce przeżywają renesans.
Dlatego też nie śpieszmy się z rozwiązywaniem jednostek. Odrębną sprawą jest wyposażenie sprzętowe oraz potecjał ludzki poszczególnych jednostek OSP. Jeżeli sprzęt stanowi własność gminy, to przecież można go przesuwać w sposób sensowny pomiędzy jednostkami. Jeżeli chodzi o ludzi, to dużym problemem mogą być strażacy nie przygotowani do bezpośrednich działań (wyszkolenie, stan zdrowia) co w kosekwencji może stanowić zagrożenie dla nich samych i innych uczestników akcji ratowniczo-gaśniczej.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 11, 2006, 19:09:29 »
widzę piotrze ze się zgadzamy:-) a więc szkolić szkolić i jescze raz szkolić