Autor Wątek: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?  (Przeczytany 19029 razy)

Offline BOLO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 20, 2006, 22:43:55 »
pisze o takich jednostkach w których ludzie mają to gdzieś.Nie bede wymieniał miejscowości ale jeśli moja jednostka OSP przyjezdza do pożaru(ok 10km.) prędzej niż OSP miejscowości w której się pali to mówi wszystko.kierowca-konserwator Żuka cieszy sie bo troche dorobi,a stary prezes z naczelnikiem od czasu do czasu przyjadą na zebranie zarządu gminnego i pogadaja sobie z kolegami.I nigdzie nie napisałem o LIKWIDOWANIU OSP tylko o nie finansowaniu tych jednostek.
pozdrawiam

Offline Mariusz Pako

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 04, 2007, 23:11:42 »
Moim zdaniem powinni zlikwidować te małe jednostki, bo z tego nie bedzie   nic dobrego,szkoda tylko kasy. Lepiej doposażać te prężne jednostki. U nas w gminie są 4 OSP- 2 w KSRG. Tamte co nie są w systemie, wyjechały 3 razy przez 4 lata i jaki to sens utrzymywać te jednostki??? 


Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 05, 2007, 00:40:12 »
Jak już gdzięś pisałem zbyd duża ilość jednostek na terenie gminy nie jest dobra. Ale nikt nie może zlikwidować danej OSP może to tylko zrobić Walne Zgromadaenie Członków OSP. A którzy się na to zgodzą? Mój pomysł to przestać finansować te jednostki z budrzetu gminy, jeśli bedą chcieli to się utrzymają na poziomie reprezentacyjnym jeśli  nie to umrą śmiercią naturalną.

Offline Mariusz Pako

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 07, 2007, 21:25:50 »
Słyszałem, że dane jednostki na terenie gminy moze zlikwidować wójt jeżeli stwierdzi, że są one nie potrzebne i może ogłosic konkurs na najlepszą jednostkę gminną i może ja zostawic.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 07, 2007, 22:46:33 »
to akurat bzdura jednpstka OSP podlega prawie o stoważyszeniach i wójt nie moze jej zamknać moze conajwyżej nie dać jej pieniędzy

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 08, 2007, 10:43:44 »
................wójt nie moze jej zamknać moze conajwyżej nie dać jej pieniędzy
To tez nie do końca prawda  bo obowiązkiem gminy jest sfinansowanie umundurowania i podstawowych dodatków ( paliwo ,cześci do sam. ).
 Wójt jest przedstawicielem gminy i sam nic nie moze bo każdy grosik powinien konsultowac z rada gm.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2007, 13:49:16 wysłana przez wolicki1 »

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 08, 2007, 12:05:25 »
obowiązkiem wójta /burmistrza/ jest zapewnienie właściwej ochrony ppoż - jak to zrobi to już jego problem - wójt nie musi utrzymywac gotowości bojowej wszystkich jednostek wystarczy, że inaczej zorganizuje sobie ochronę ppoż bazując na 1, 2 czy 3 jednostkach i im zapewni utrzymanie gotowości bojowej na odpowiednim poziomie

w kwestii uprawnień - nieprawdą jest że wój niewiele może i każdy grosik musi konsultować z radą - od czasu gdy są wybory bezpośrednie i zlikwidowane zostały zarządy gmin  w 2002 roku (piszę o małych gminach) - to on ponosi pełną odpowiedzialność i w praktyce Rada Miejska ma dużo mniejsze znaczenie niż dawniej - oczywiście jeśli nie bedzie współpracował z Radą może się to odbić na jego zarobkach, na możliwościach wyjazdów na delegację - ale w praktyce wygląda to tak że jesli wójt ma większość to zadowoli popierających go radnych inwestycjami które ich interesują i jego pozycja jest niezagrożona

a w temacie, który jest tutaj poruszany (już chyba o tym kiedyś pisałem ale ciągle ten temat wraca)

- po pierwsze nikt nie może zlikwidować stowarzyszenia ! oprócz jego członków

- po drugie nigdy nie wiadomo czy w danej miejscowości nie znajdą się osoby które poczują w sobie impuls i odrodzą jednostkę do aktywnego działania - tak było u nas przez 10 lat był przestój - w 2004 roku mieliśmy tylko Żuka - teraz sytuacja wygląda ZDECYDOWANIE inaczej bo znaleźli się ludzie którzy pociągnęli za sobą młodzież mamy nowy SlRt i świetny w działaniu terenowy średni GBM i ludzi do działania - co najważniejsze :)

- po trzecie - jeśli są jednostki które nie działają a ktoś im jednak dokłada kasy (samorząd) to to jest ich problem - widocznie stać ich na to, nie ma sensu dywagować w tej kwestii - najlepiej dostać sie do samorządu i wpłynąć na Wójta / burmistrza aby określił pewne normy - "finansujemy gdy  działacie" - to jedyna droga :)

pozdrawiam
dat
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 08, 2007, 12:47:22 »
dat masz racje tak bylo w przypatku mojej jednostki nic przez wiele lat sie nie dzialo az wrescie wziela sie za to mloda osoba i postawila na mlodych a nie na starych co nic przez wiele lat nie robili i przez dwa lata zostalismy wzorowa jednostka w gminie mamy GCBA w tym roku mamy dostac GBA i mamy remize po calkowitym remacie jak sie komus chce to moze:)pozdrawiam.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline siwek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 22, 2007, 15:43:10 »
hmm to ja wam powiemjak jest u nas:
do tego roku mielismy starego żuka, miesiac temu wójt kupił nam mercedesa ( auto sprowadzone z niemiec, stan techniczny doskonały) ma zbiornik 1000l, dorobioną autopompę, duzo wolnego miejsca na podreczny sprzet, http://www.firecars.webpark.pl/CMerc408b.jpg
no iwszystko wydawało by sie ok ale, samochod to nie wszystko, oprócz kilku starych węży, prądwonic  i dwoch rozdzielaczy nie mam nic, nowe auto jest fajne wszyscy sie ciesza,ale to naprawde za mało, ludzi naprawdę nam nie brakuje, dużo mlodych chłopakow, ja sam intersuję sie pozarnictwem ( jestem  studentem sgsp tylko cywilnym)
w gminie mamy jedna prężnie działającą osp która jest w ksrg, no i zrozumiałe ze wiekszosc kasy idzie dla nich bo naprawde swietnie sie spisują
jednak wydaje mi sie ze cos jest nie tak cokolwiek nowego kupuje gmina idzie przez rece komendanta wlasnie tej jednostki, nasz komendant nie ma nic do gadania, nawet nowe  mundury    o ktore prosilismy wojta zostaly przbrane przez komendanta z tej osp, a dla nas dali 3 kurtki wyjsciowe, ktorych rozmiar jest chyba xxl, i tak jest ze wszystkim
wydaje mi sie ze skoro juz gmina kupila te auto dla nas to powini choc troche poswiecic nam uwagi bo jesli nie to kupno tego samochodu było wyrzuceniem pieniedzy w błoto
TAKIE PODEJSCIE DO SPRAWY JEST NIE BARDZO ZROZUMIALE
jesl0i ma byc tak jak do tej pory to trzeba było zosatwic tego zuka a pieniadze ktore poszly na to auto dac komus innemu :(
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2007, 16:35:39 wysłana przez siwek »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 30, 2007, 09:03:28 »
A jak tu planować rozmieszczenie i wyposażenie jednostek skoro nie ma w ustawie zapisu chociażby o czasie dojazdu do miejsca zdarzenia? Niektórzy proponują dwie jednostki w gminie. Przypomnijcie sobie powódź 1997, Kuźnię Raciborską lub zadania dla OSP w przypadku ptasiej grypy, ten pomysł nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem mieszkańców. W Niemczech czy Austrii np. sieć OSP jest bardzo gęsta, praktycznie w każdej wsi. A u nas ci którzy powinni planować sieć i wyposażenie a więc PSP myślą tylko o KSRG, zresztą zgodnie z ustawą. Na początku trzeba zmienić prawo, jak najszybciej, puki nie jest jeszcze za późno.
Każdy naczelnik powinien doskonalić swoich ludzi, a kto oprócz zarządu i zebrania go z tego rozlicza?
Zamiast się doskonalić i szkolić, swój czas, zapał i energię marnujemy na remonty remiz, sprzętu i walkę z urzędnikami o pieniądze, stąd między innymi nędzne przygotowanie niektórych jednostek, brak wyszkolenia.
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2007, 18:01:50 wysłana przez Fredek »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 30, 2007, 18:08:54 »
w mojej gminie jest jednostka na granicy upadku, mieli się juz rozwiązać ale że było to przed wyborami wójt naobiecywał pomoc... i jednostka jeszcze "wegetuje" bo inaczej tego nazwać nie mozna... często jednostki są utrzymywane sztucznie, maja zerową mobilnosć, tylkjo włodarze używaja ich jako skupisk szabelek do głosowania...

Offline matekStrazak

  • STRAZAK OSP- MOZE KIEDYŚ ZAWODOWY
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
  • SERCA ŻAR...GASI STRAŻ POŻARNA
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 07, 2007, 18:00:46 »
jestem z osp kamienica
woj. malopolskie
powiat limanowa

odnosnie likwidacji jednostek to oczywiscie popieram te ktore praktycznie nie dzialaja a nakladac na nie trzeba.w mojej gminie jest 5 jednostek w tym 2 w KSRG kolejne 2 dosc aktywne a pies pogrzebany na tej jednej.otoz ta jednostka wogole w nic sie nie angazuje zadne cwiczenia zadne zawody totalne 0.w ubieglym roku zaplanowane bylo zebranie walne NIKT NIE PRZYSZEDL.poszly plotki ze zarzad gminny chce rozwiazac ta jednostke, w nastepnym terminie przybylo 4 druhow.remiza postawiona jest w stanie surowym i NIEMA ZADNYCH SZANS aby cos sie tam dzialo czy zatem jest sens aby ta jednostka dalej funkcjonowala. moim zdaniem to jest po prostu parodia.

pozdrawiam

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 08, 2007, 14:46:17 »
Czy potrzeba tylu jednostek? Ostatnio zwiedzałem tereny Dolnego Śląska po drodze mijałem niektóre piękne zabytkowe remizy, w większości zaniedbane, zarośnięte podjazdy, pajęczyny na bramach jakby od kilku miesięcy nikt ich nie otwierał, jednostki wyglądały na "martwe". Nie wiem jakie są czasy dojazdu do zdarzeń w tych miejscowościach, ale nie chciałbym czekać na pomoc 23 czy 27 minut, jak pielgrzymi w Grenoble. Tam pewnie też kiedyś doszli do wniosku, że małe jednostki są niepotrzebne. Choć na wszystkich tych obiektach wiszą emaliowane tablice z nazwami.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2007, 09:17:08 wysłana przez Fredek »

Offline dat

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
    • http://www.protest.strazak.com
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 08, 2007, 15:02:31 »
hmm to ja wam powiemjak jest u nas:
do tego roku mielismy starego żuka, miesiac temu wójt kupił nam mercedesa (...)

(...)
TAKIE PODEJSCIE DO SPRAWY JEST NIE BARDZO ZROZUMIALE
jesl0i ma byc tak jak do tej pory to trzeba było zosatwic tego zuka a pieniadze ktore poszly na to auto dac komus innemu :(

Cierpliwości ... napisałeś że miesiąc temu został kupiony Mercedes - ktoś go musial "wychodzić" w samorządzie (chwała mu za to) i sądzę że kwestia wyposażenia samochodu, umundurowania to tyko kwestia czasu... jeśli udało Wam się wywalczyć samochód uda się na pewno więcej.Ja wiem że super byłoby mieć wszystko od razu i zdrowy rozsądek podpowiada że tak być powinno - skoro samochód to i wyposażenie do niego - ale "wyciąganie" kasy z samorządu rządzi się dziwnymi prawami. Trzeba chodzić, walczyć, prosić. Trzeba też zrozumieć że gminni włodarze bardzo rzadko wiedzą o co nam tak naprawdę chodzi - w większości nie czują pożarnictwa - często wydaje się im że to nasze takie zachcianki - nalezy ich maksymalnie często uświadamiac pokazując swoją pracę i zaangażowanie, że OSP to poważna sprawa i rowniez dla nich priorytet bo zapewniamy im w dużej mierze bezpieczeństwo za które ONI są odpwiedzialni.

W kwestii zachowania komendanta gminnego - pewnie takie ma nawyki z czasów gdy nie musiał się z nikim (bo nie miał z kim) dzielić, ale komendant gminny to nie władza absolutna - jest komendantem bo jest członkiem Zarządu Gminnego - Wasi przedstawiciele w tym Zarządzie powinni głośno pytać ... ie pieniędzy, dla kogo, dlaczego? :) Powodzenia
Zagłosuj w sondażu na temat zmian naszej ustawy emerytalnej w cywilnym serwisie:  www.nasz-parlament.pl/sondaz?id=1

dat | NIE ZMIENIA SIĘ ZASAD W TRAKCIE GRY !! | www.protest.strazak.com

Offline bialyKsiaze

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
  • "Jeśli chcesz być kimś najpierw musisz być sobą...
    • OSP LEŚNA JANIA
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 08, 2007, 16:41:55 »
Witam. W mojej gminie jest 6 jednostek : 3 jednostki M, 3 jednostki S. W jednostkach M nie mają praktycznie nic, sotykają się tylko na zebraniu sprawozdawczym i na obchodach dnia strażaka. Z pośród 3 jednostek S, dwie w KSRG zaś trzecia posiada GLM Żuk.

W budżecie gminy na ochronę ppoż w tym roku przewidziane jest 110 tysięcy złotych z czego 70% przygarnia dla swojej OSP Komendant Gminny a zarazem naczelnik tej jednostki. Reszta musi wtulić ogony, zamknąć mordy i podzielić się tymi ochłapami które on łaskawie rzuci. Od ponad roku kiedy został KOMEDIANTEM gminnym nie mówi o niczym innym jak o likwidowaniu jednostek M i dodatkowo za to jest szanowany i nazywany "wielkim pasjonatem" - śmiech na sali...
" Tylko ktoś kogo wdeptano w błoto i w śnieg, pozbawiono chleba, i kto własnymi pięściami wywalczył sobie prawo do życia, zdolny jest pokazać pewnego dnia, że jest NAJLEPSZY"

W.Suworow

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 09, 2007, 09:10:57 »
W mojej gminie w tym roku, dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji przez jednostkę typu M uratowano kilka budynków, likwidując pożar zboża na polach rozmieszczonych w pobliżu stodół i zagród, korzystając z sieci hydrantowej (spaliło się ok 20 arów). Cztery wozy, które dojechały z sąsiednich miejscowości i PSP nie miały już nic do roboty. Przez ostatnich co najmniej 10 lat ta jednostka nie uczestniczyła w żadnej akcji ratowniczej i kiedyś też ktoś z samorządowców wpadł na pomysł żeby ją zlikwidować. Życie pokazuje, że pomysł dość głupi. I tylko dzięki uporowi strażaków istnieje nadal 18 jednostek oraz dwie sekcje zamiejscowe, które powstały na miejscu słabych organizacyjnie jednostek  (organizacyjnie należą do sąsiednich OSP) na 29 sołectw, ok 12 tys. mieszkańców. W tym kilka typu M, przy dośc miernym budżecie ok 150 tys. i dużym zaangażowaniu środków zdobywanych przez same OSP (festyny, imprezy, zawody itp.) oraz ogromnym wkładzie pracy własnej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2007, 15:46:35 wysłana przez Fredek »