Autor Wątek: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?  (Przeczytany 19027 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 11, 2006, 23:08:08 »
Jestem zdania, że na terenie gminy powinna być 1-2 silne jednostki OSP (zależy to oczywiście od charaktery gminy) Reszta jednostek w gminie nie może być oczywiście rozwiązana bo nie po to obywatele danej wsi zbierają się i zakładają jednostkę, żeby ich jakoś odgórnie "rozwiązywać". Chodzi jedynie o to, żeby dofinansowanie tych jednostek było znacznie niższe niż tych "bojowych".
Przecież skoro dana jednostka OSP ma od 0 do 3 wyjazdów w ciągu roku to i tak jej głównym zadaniem jest co najwyżej udział w różnych uroczystościach gminnych i może jeszcze organizowanie takich uroczystości u siebie. Wystarczy więc 10% tego co na jednostkę "bojową".
W ten sposoób w krótkim czasie mielibyśmy doskonałe wyposażone jednostki. Po kilku latach dobre jednostki będą tak wyposażone, że będzie można pomyśleć o dodanie kolejnej OSP do tyc "bojowych".
Ale ja sobie mogę mażyć a realia są jakie są.
Dwa lata temu dostaliśmy mniej pieniędzy niż OSP, która miała 0 wyjazdów i nie ma samochodu!
Ale ma za to dużo mieszkańców a wybory niedługo... :(

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 12, 2006, 08:25:50 »
Tak czytam Wasze posty i coś mi się wydaje, że szczególnie te ostatnie to nic innego jak tylko nawoływanie do kategoryzacji:
http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=dzial&id_dzial=22&id_poddzial=133
http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=dzial&id_dzial=22&id_poddzial=82
Czy się mylę?
Dzielenie ludzi na lepszych (należących do jednostki wyższej kategorii) i gorszych może być krzywdzące i rodzić konflikty. Przy akcji zamiast współpracować będziemy na siebie bluzgać.
Sam nie wiem co o tym myśleć, na szczęście to ode mnie nie zależy bo to twardy orzech jest...
Może jakiś system dotacji - np to i to chcemy kupić, mamy ileś środków piszemy wniosek o dofinansowanie reszty, wniosek jest rozpatrzony merytorycznie (oceniona faktyczna potrzeba jednostki i przeszkolenie osób), albo coś chcemy zrobić, zakaszemy rękawki, mamy trochę kasy ale potrzebujemy wsparcia.
Wszystko rozbija się o kasę.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 12, 2006, 11:09:35 »
mysle ze znalazlo by sie pare sposobow na podniesienie jakosci osp i eliminacje najslabszych.
jedna z najlepszych bedzie kwestia dofinsowan.

jesli jednostka wyjezdza do zdarzen 200 razy ale bylo to 200 stodol i nieuzytkow dostaje np kwote X. mogł wyjechac tylko do takich zdarzen bo maja jelonka i nic poza tym.
ale jesli osp ma 50 wyjazdow ale wyjezdzaja do zdarzen typu wypadki samochodowe a na wozie maja piane, zestaw rt, odo, psp r1 to oni beda dostawac np 3X.
chodzi oto by dawac typ co inwestuja w siebie, maja mozliwosci, perspektywy, ale nie zapominac o takich co przydaja sie w mniej wymagajacych sytuacjach.


wyposazenie jednostek z reguly sklada sie na kilka czesci:
armatura + woda+ piana+ ODO
i tutaj jesli masz samochod z piana jestes w wyzszej kategorii bo mozesz wiecej- dostajesz wiecej kasy

zestawy Rt-
piła do drewna+ pila do betonu+ kombi+ itd
w zalenosci im wyzszy poziom sprzetu posiadasz na wozie tym wiecej kasy dostajesz

zestawy medyczne
jesli posiadasz R1 lub R2 lub R3 to tez sa rozne kategorie- im wyzej tym lepiej.
i tu uwaga- zadne zestawy r0 czy inne takie wymysly- to sa zwykle apteczki i tyle.

itd....
dodatkowo- WYSZKOLENIE !
co po tym ze osp ma ODO skoro nikt nie byl szkolony. a to jest czesta sprawa w osp.
a nawet jesli ktos byl szkolony to co z tego skoro i tak nie jezdzi na akcje

i w zaleznosci od osiagneicia gotowosci sprzetowej, gotowosci wyszkolenia, gotowosci do interewencji dostaje sie kase z ksrg badz gmin.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2006, 11:12:38 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline jachusam

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 12, 2006, 13:31:04 »
moim zdaniem jest nam wiecej ptrzeba OSP niz PSP dlaczego bo my to robimy z serca a oni dla piniedzy oczywiscie nie wszyscy

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 12, 2006, 13:51:53 »
jahusam  ale walnąłeś moralizatorski slogan...... szkoda tylko, że tak bardzo zalatujesz tantedą i demagogią

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 12, 2006, 14:23:25 »
moim zdaniem jest nam wiecej ptrzeba OSP niz PSP dlaczego bo my to robimy z serca a oni dla piniedzy oczywiscie nie wszyscy
Cytuj
Piniondze to nie wszystko, ale wszystko bez pieniędzy to ch.. ;)
A wracając do tematu - temat trudny, ja jestem zagorzałym przeciwnikiem likwidacji jednostek. W mojej okolicy niedawno z popiołów powstała, dzięki uporowi, determinacji i cięzkiej pracy jej członków, OSP, której teraz pozostałe wiele mogą pozazdrościć - a kilka lat temu chciano ich likwidować. A jest też inna, której wszystko z nieba kapie, bo to siedziba gminy - nowe auto, remiza - praktycznie bez wysiłku. Myślę, że nie jest złą praktyką, jeśli Zarząd Gminny zatwierdza zakupy danej OSP, żeby nie dochodziło do zbędnych i przesadzonych zakupów, które nijak się mają do chociażby poziomu wyszkolenia i mobilności  tejże.

strażak79

  • Gość
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 12, 2006, 15:08:27 »
Oj z tymi zarobkami w PSP to przesadziłeś. Strażak w służbie przygotowawczej otrzymuje około 900 zł i trwa to 3 lata. Jeśli uważasz że młody, wykształcony i sprawny człowiek idzie do PSP dla kasy to jesteś w wielkim błędzie.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 12, 2006, 16:34:03 »
moja jednostka jest w siedzibie gminy, wójt jest członkiem zarzadu OSP ni i co z tego. pieniądze i tak idzą do innych jednostek mimo ze mamy wyjazdów tyle ile te pozostałe razem wzięte. przezcztery lata walczylismy żeby dostac tak podstawowy sprzęt jak drabina!!! dobrze że były wybory, bo dzięki temu chyba ja dostaliśmy to co mamy to tylko dzieki własnej inicjatywie i pomysłowości. zypełnie nie rozumiem takiej sytuacji. mamy duzą jednostkę, wyszkolonych ludzi, podobno poparcie w gminie a pieniędzy słabo bo kupuje się sprzęt jednostkom które i tak go marnują

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 12, 2006, 22:25:30 »
mamy duzą jednostkę, wyszkolonych ludzi, podobno poparcie w gminie a pieniędzy słabo bo kupuje się sprzęt jednostkom które i tak go marnują

Właśnie dlatego pisałem, że może to zarząd na szczeblu gminnym powinien decydować, na co pójdą pieniądze. Widzisz madmax29, w naszej gminie jest sytuacja zupełnie inna - ci z siedziby gminy, mimo najnowszego auta, remizy zresztą też, posiadanego sprzętu - często nie zgłaszają się nawet na alarm (selektywne). Mają mniej wyjazdów niż niejedni GLM'em, bo MSK często już ich nawet nie wzywa, a jak wezwią, to nie wyjadą. no ale wójt jest członkiem tej OSP. (nawiasem mówiąc - jak to niektórzy powiadają, członkiem to można sobie  być w mieście - na wsi co najwyżej jest się zwykłym ch...m ;) ).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2006, 22:30:59 wysłana przez Tiger »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 13, 2006, 16:21:25 »
unas zarząd gminny ma udział w dzieleniu pieniędzy, ale to przecież członkowie wszystkich osp i nie ndadzą sobie odebrać kasy. nasz prezes będąc cłonkiem zarządu gminnego nie chodzi na zebrania bo mu się nie chce poprostu

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 13, 2006, 17:21:23 »
unas zarząd gminny ma udział w dzieleniu pieniędzy, ale to przecież członkowie wszystkich osp i nie ndadzą sobie odebrać kasy. nasz prezes będąc cłonkiem zarządu gminnego nie chodzi na zebrania bo mu się nie chce poprostu

Fatalnie jak prezes olewa sprawe - kłaniaja sie nowe wybory.
 W tej sytuacji nie powinieneś miec pretensjii do innych jednostek
(w twojej sytuacjii mniejszych) ze tamci maja kase bo o kase z gminy toczy sie cały czas bój i normalnym odruchem jest ze kazda chce dla swojej jedn. jak najwiecej i najlepiej.
 To tak jak w przypowiesci - pretensje krzywego ze czyjes dzieci są proste.

 A w sumie dziwie sie ze u was "najwieksza miejscowośc gminna ' to i najwiecej radnych jest automatycznie (zależna od liczby mieszkańców), najwiecej ludzi w zarzadzie wiec ludzie od was powinni wpierac wasza inicjatywe chyba ze jak wasz prezes olewaja was.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2006, 17:23:24 wysłana przez wolicki1 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 16, 2006, 16:54:14 »
wójt ma większość, więc co powie to przechodzi. jeśli budrzet na osp zostaje pozytywnie zaopiniowany( a zawsze tak jest) przegłosowanie jest tylko formalnością .
Pozdrawiam

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 16, 2006, 19:32:02 »
sądzę że nie powinniśmy rozwiązywać tego czego nie zawiązywaliśmy
Nażekacie na małe słabe jednostki, każda jednostka ma swoje wzloty i upadki może jest w tej chwili mała i słaba ale dajmy jej żyć własnym życiem może wśród młodzieży pojawi sie kilku "fanatyków" pożarnictwa którzy ruszą tą jednostkę i wyniosą ją na wyżyny, dzisiaj słaba- w bliższej lub dalszej przyszłości pręzna i silna.....

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 17, 2006, 12:35:04 »
ale nakłady na taka jednostke powinny byc zmniejszone do niezbednego minmum, aż do czasu gdy nie znajda sie tacy ludzie

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 17, 2006, 13:44:53 »
Cytuj
ale nakłady na taka jednostke powinny byc zmniejszone do niezbednego minmum,

"niezbednego minimum" to chyba żadna osp w kraju nie dostaje :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 17, 2006, 15:29:53 »
zależy co się przyjmie za niezbędne minimum
Jeżeli podcinanie skrzydeł tym co chcą coś zrobić to każda otrzymuje....
Bo jeśli mówimy o pieniądzach to z nimi różnie bywa ale zazwyczaj wszędzie ich brakuje

Offline BOLO

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 17, 2006, 23:09:14 »
witam

Moje zdanie jest takie,że:w dobie emigracji zarobkowej gdzie kolwiek oprócz Polski,coraz trudniej bedzie o prawdziwych strażaków ochotników.A już napewno nie wierze w to że OSP która teraz posiada starego Żuka kiedys się odrodzi.Wg mnie to nie realne,wszystkie jesdnostki które miały szanse wybicia się nad inne już to zrobiły,a jednostki w wsiach zabitych deskami już nigdy nie odżyją.Uważam,że należy inwestoać w jednostki prężne,w których są ludzie odpowiedzialni za powierzone im funkcje,zadania.Jednostki które bardzo rzadko,lub wcale nie wyjerzdzają do akcji pozostawić samych sobie.Może w taki sposób z inwestowania w 16jednostek(moja gmina)wybierzemy 1,2 w które można włożyć pieiądzę,a nie marnować na remonty Żuków czy motopomp po5

pozdrawiam

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 18, 2006, 13:48:18 »
Uważam,że należy inwestoać w jednostki prężne,w których są ludzie odpowiedzialni za powierzone im funkcje,zadania.Jednostki które bardzo rzadko,lub wcale nie wyjerzdzają do akcji pozostawić samych sobie.Może w taki sposób z inwestowania w 16jednostek(moja gmina)wybierzemy 1,2 w które można włożyć pieiądzę,a nie marnować na remonty Żuków czy motopomp po5
Idąc tym tropem rozumowania, zlikwidować ochotnicze straże pożarne - w tym twoją - i przejść na zawodowe straże pożarne lub zawodowe służby ratownicze > będą bardziej mobilne.
Zastanów się chłopie co proponujesz :huh:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 18, 2006, 13:59:27 »
Bolo ma trochę racji ... Są jednostki, które należy zlikwidować, które nic z Sobą nie reprezentują, a kase czerpią - pytanie na co. Inwestować w jednostki, które mają wyjazdy, są ambitne - tak winno być. W mojej gminie jest wiele jednostek, bodajże 7, a winny zostać 3.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 18, 2006, 14:37:50 »
Uważam,że należy inwestoać w jednostki prężne,w których są ludzie odpowiedzialni za powierzone im funkcje,zadania.Jednostki które bardzo rzadko,lub wcale nie wyjerzdzają do akcji pozostawić samych sobie.Może w taki sposób z inwestowania w 16jednostek(moja gmina)wybierzemy 1,2 w które można włożyć pieiądzę,a nie marnować na remonty Żuków czy motopomp po5
Idąc tym tropem rozumowania, zlikwidować ochotnicze straże pożarne - w tym twoją - i przejść na zawodowe straże pożarne lub zawodowe służby ratownicze > będą bardziej mobilne.
Zastanów się chłopie co proponujesz :huh:

No to ty też się trochę zastanów co piszesz... przecież mówimy w tym wątku nie o likwidacji a o dużo mniejszym finansowaniu jednostek typu "M" lub nie mających wogóle samochodu. Czy takie jednostki są dyponowane? NIE! Więc tak naprawdę finansując porządnie silne jednostki nie zmniejszamy a raczej zwiększamy siłę bojową gminy.
To jest brutalna prawda. Ale tak jak pisał Porta, BOLO i inni - jeśli działacze słabej jednostki siedzieli przez ostatnie 10-20 na d..ie zamiast działać to teraz nagle sposobu działania nie zmienią.

Powiem więcej. Z moich obserwacji wynika  (działam w OSP od 20 lat) że większość słabych OSP liczy tylko i wyłącznie na pieniądze od gminy nie robiąc nic w kierunku poprawy stanu własnych finansów.
Dobre jednostki w mojej gminie organizują loterie fantowe, opłatki i inne dochodowe imprezy które zasilają konto ich jednostki.

Pozdrawiam

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 18, 2006, 14:57:39 »
cyt. Pedros
.."No to ty też się trochę zastanów co piszesz... przecież mówimy w tym wątku nie o likwidacji a o dużo mniejszym finansowaniu jednostek typu "M" lub nie mających wogóle samochodu. Czy takie jednostki są dyponowane? NIE! Więc tak naprawdę finansując porządnie silne jednostki nie zmniejszamy a raczej zwiększamy siłę bojową gminy.
To jest brutalna prawda.
Pozdrawiam"
---------------------
 Jednostek "M" ?? ja mam wrażenie ze mowa o wszystkich z samochodem bez zbiornika .
 No dobra jak juz chodzi o emki Powiedzcie ile taka jednostka typu "m" moze wyciągnąc kasy z budżetu?  wie ktos. ze tak nerowowo reaguja jednostki wieksze.
 (w naszym rejonie takie dostaja na "przeżycie " czasem raz na 5 lat coś wiecej jak np. na koszarówki).
 ale z ta siła bojowa popieram w całości.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2006, 15:00:30 wysłana przez wolicki1 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 18, 2006, 16:13:49 »
nie mozna stawiac krzyzyka na tych jednostkach które mają tylko GLM-anigdy wam sie nie zdarzyło że były bardzo potrzebne motopompy, albo węze albo ludzie?
ale co z jednostka która nie wyjeżdza bo zginoł akumulator z żuka, albo ktoś spuścił paliwo z pomp, nie mówiąc juz o pompie czy pilarce, która wsiąkła bo włamał sie ktoś do jednostki a brak zauważono po pół roku?

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 18, 2006, 19:08:09 »
Ja myśle że jednostki które nie mają samochodu to nie powinny istnieć, a przynajmniej nie powinny ciągnąć kasy z gminy, chyba że z logistycznego punktu widzenia zaleca się aby taka jednostka dysponował sprzętem. W takiej sytuacji trzeba dać im odpowiedni sprzęt i oczywiście samochód. W innej sytuachi gdy jednostka jest tylko statystą w gminie nawt złamanego grosza bym nie dał, ale oczywiście tak się nie da.

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 19, 2006, 09:39:20 »
NIE LIKWIDUJMY CZEGO NIE TWORZYLIŚMY
Sądzę że inne jednostki chcą likwidować członkowie prężnych i bogatych jednostek
ale osp to nie tylko ilość samochodów i innego sprzętu ale także działalnośc kulturalno-oświatowa


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Czy potrzeba tak dużo jednostek OSP?
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 20, 2006, 16:54:06 »
tak, ale jeżeli jerdnostka nie ma żadnej działalności nawet tej kulturalnej? dawanie pieniędzy takiej jednostce tylko przedłuza jej agonie, przy mojej jednostce PSP jest OSP i to prężna nie ma żadnego sprzętu, ale ma orkiestrę, nakłady na taka jednostke rozumiem, ale dla takiej która nie robi zupełnie nic, to zwykłe marnotrawstwo