Autor Wątek: Kolory Hełmów Bojowych  (Przeczytany 17102 razy)

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Kolory Hełmów Bojowych
« dnia: Listopad 12, 2003, 13:59:49 »
Od jakiegoś czasu weszło (?) w życie rozporządzenie określające oznaczenia hełmów bojowych ich użytkowników. Odpowiednie paski, odpowiedniego koloru, na odpowiednich kolorach hełmu coś oznaczają. Kto mi pomoże dokopać się do w/w rozporządzenia?
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2003, 17:44:30 »
Hmm... już wiem, że prawdopodobnie chodzi o rozkaz nr 18 KG PSP z 26.07.2002, ale nie mam jak tego zweryfikować. Może któryś kolega zawodowiec ma wgląd w kwity?
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2003, 21:13:59 »
W weekend będę się nudził to wam zreferuję o co chodzi :)  

Offline bob

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 16, 2003, 18:49:50 »
Zgodnie z zapowiedzią podaje zasady oznakowania osób funkcyjnych SP:

*******************
1. Strażacy PSP (wszyscy) noszą hełmy czerwone, z tym że:

-   dowódcy na poziomie interwencyjnym (d-ca JRG, d-ca komp. obwodu operacyjnego, d-cy grup operacyjnych) noszą na hełmie otok koloru brązowego.

-   dowódcy na poziomie taktycznym ( kom. pow. lub miejski PSP,  d-ca batalionu centralnego obwodu operacyjnego, kom szkół podoficerskich PSP) noszą na hełmie otok koloru srebrnego.

-   dowódcy na poziomie strategicznym ( kom główny PSP, kom woj. PSP, kom SGPSP oraz SAPSP, dowódcy wojewódzkich brygad odwodowych, dowódca centralnego odwodu operacyjnego) noszą na hełmie otok koloru złotego.

2. Strażacy OSP (wszyscy) noszą hełmy koloru białego, z tym że:

-   prezes zarządu głównego ZOSP nosi otok złoty

-   prezesi zarządów wojewódzkich ZOSP noszą otok koloru srebrnego

-   dowódcy na poziomie interwencyjnym (jednostek innych niż PSP) ( kom gminny ZOSP, kom zakładowych straży pożarnych, kom lotniskowych straży pożarnych, naczelnicy OSP) noszą otok w kolorze brązowym

********************

Moim zdaniem wprowadzona zmiana wyróżnia tylko strażaków PSP od innych, i nic więcej nie daje.
Kiedyś było wiadomo „czerwony to dowódca” i można się było pomylić tylko który. A teraz to biali i czerwoni tylko kto będzie zwracał uwagę gdzie jest otok (zwłaszcza w nocy).
 

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2003, 08:24:16 »
GENIALNE!!!!!
Jak myślicie można nabić kasę. Sposób jest prosty. Trzeba tak zmienić wszystko, żeby było nieaktualne. Ponieważ wiekszość hełmów w Polsce jest biała, to trzeba wszystkie wyrzucić i KUPIĆ NOWE CZERWONE bo to najważniejsze jaki hełm ma kolor. To że masa ludzi chodzi w hełmach starych i zużytych, nie było powodem do ich wymiany. Ale teraz kolor jest tym powodem. Brak butów , podarte ubrania koszarowe i specjalne -to nic - kolor ponad wszystko. Nie można np. dodać tych opisywanych pasków do posiadanych białych hełmów, które np. zakupiono w zeszłym roku.
Już kiedyś wymieniono na raz wszystkie orzełki, czapki, mundury itd. teraz berety leżą w szafach, a nowe mundury i kurtki nawet nie wyjęte z worków. Mają być i koniec! Pomysł się powiódł więc dlaczego nie ponowić go znowu?
 Kalisz opracował nowy wzór hełmu, więc teraz "centralne zamówienie" nabije im kasę. Pamiętać również należy o cenie, która właśnie za chwilę zmieni się na wyższą o 22% VAT. Jak to się ma do ogólnie znanego stwierdzenia , że dla straży nie ma pieniędzy. Poza tym kto widział kiedykolwiek komendantów , dowódców odwodów i innych wymienionych powyżej w hełmach . Jeśli już komuś sie udało to jest szczęścirzem. Zwróćcie też uwagę  na kolory pasków. Złoty oczywiście dla gwiazdorów , a brązowe - dziwnie mi się kojarzą. Ciekaw jestem jak w nocy rozpoznacie brązowy pasek.
Pomysłodawcą gratuluję pomysłu.

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2003, 10:33:54 »
heh
Od razu przypomona mi sie obrazek z porannego apelu na 3 roku szkoly

4-ta kompania - sprane moro, skutery
3-cia kompania (my) popielate dresiki (pedałki), nogi - skutery
2-ga kompania dresiki ver. #2 z kieszenią, nogi -  plastykowe sofixy
1-sza mundur wyjściowy (po roku dostali koszarowki wer. #1),
ale ja już nie chodziłem na apele :)

Jeszcze ciekawiej było w 95 roku w Gdańsku jak zjechaliśmy się z Polski do wieżowca po wybuchu gazu, jak tam się gimnastykowała ta śmieszna TVP1 i ci smutni panowie z KG żeby nas nie zobaczć. Żadne wiadomości nie pokazały ani jednego z ok 40 łachmaniarzy noszących gruz.  Koledzy z innych szkół przyjechali w moro.  Pamiętam jeszcze Delę po wystrzeleniu budynku stał na najwyższym punkcie gruzowiska w napoleońskiej pozie , ten to miał płaszczyk cywilny. Zdawał się wydawać jakieś polecenia czy co, ale chyba telewidzom, bo robił to tylko do kamery.
Z moim dobrym kumplem Zbyszkiem zrobiliśmy eksperyment. Przebiegliśmy się obaj w różne strony tak, żeby nas Delicjusz i kamery musiały obejrzeć. i co ? jajco, powyłączali zabawki i sie du..mi poodwracali. Experyment udany ...!!
Nie muszę chyba dodawać, że po wykonanym zadaniu powrócilśmy do codziennych zajęć dydaktycznych w tych samych śmierdzących szmatach.

 
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2003, 10:58:51 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

mk

  • Gość
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2003, 11:54:37 »
Nie chodzi o zamówienia dla Kalisza. My dostaliśmy hełmy firmy Auer. Żeby było śmiesznie każdy ze srebrzystym paskiem! Nie szkodzi, że od wewnętrznej strony jest napis w języku niemieckim, który brzmi mniej więcej tak: Uwaga! Nie używać do natarć wewnętrzych! Nie stosować w kontenerach ogniowych (chodzi o komory rozgorzeniowe)!
Dziwne prawda!
Jeżeli chodzi o paski to brązowy bardzo dobrze kontrastuje z czerwonym!

Ps. Zapomnieliście dodać, że  na hełmie z przodu powinien być nr jednostki (dla komend, w których jest więcej niż jedna JRG).

Offline SONY

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
    • http://
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 27, 2003, 20:28:54 »
Cytuj
Moim zdaniem wprowadzona zmiana wyróżnia tylko strażaków PSP od innych, i nic więcej nie daje.
Kiedyś było wiadomo „czerwony to dowódca” i można się było pomylić tylko który. A teraz to biali i czerwoni tylko kto będzie zwracał uwagę gdzie jest otok (zwłaszcza w nocy).
Co tu dużo mówić zgadzam się z bobem.I mogę jeszcze dodać ze, jaki im tak bardzo zależało na odróżnieniu strażaków z OSP i PSP to nie musieli wprowadzać czerwone hełmy dla PSP tylko mogli na hełmach nakleić "znak(logo)"PSP czy coś w tym stylu. :huh:  :o
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2003, 20:30:08 wysłana przez SONY »
Milczenie jest złotem!

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2003, 15:16:20 »
Cytuj
Nie chodzi o zamówienia dla Kalisza.
 Nie szkodzi, że od wewnętrznej strony jest napis w języku niemieckim, który brzmi mniej więcej tak: Uwaga! Nie używać do natarć wewnętrzych! Nie stosować w kontenerach ogniowych (chodzi o komory rozgorzeniowe)!

Chodzi, chodzi bo już z paskami robią w Kaliszu i komendy kupują

Podaj jak brzmi po niemiecku cytowany napis na naklejce, bo w moim nie ma, a hełm taki sam używam, więc jestem żywo zainteresowany jego przeznaczeniem lub raczej wykluczeniem.

Offline DOSIA

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 17, 2003, 18:01:42 »
Jezeli wie ktoś  cokolwiek o nowych Kalisznkach to niech napisze?
Podobno lepsze od innych.
Czy coś wiecie?

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2003, 20:30:33 »
Właśnie wczoraj TVP 3 podała, że hełmy z Kalisza są takie świetne , że straż kupuje aż furczy. Ponadto dostały nagrodę na SAWO i mają w nich montować obiektywy na podczerwień, aby strażak mógł widzieć w ciemności i w dymie. Jeśli już wiadomo, że są takie świetne, to dlaczego nikt nie wypowiada się jako użytkownik. Myślę , że ta opinia pochodzi z CNBOP (kiedyś dali też atest na PH5  - tzw. kowbojski, chyba wszyscy znacie i macie zdanie na ten temat) i zakładu w Kaliszu(tylko). Aby móc hełm ocenić, trzeba ostrego używania przez co najmniej rok.
 Ja powiem, że wypadają wkręty mocujące więźbę - bo to nie są specjalne wkręty, tylko wkręty do drewna ,a wychwalana chowana przyłbica nie chce się zahaczyć na uchwycie ograniczającym, tylko wyjeżdża na całość.
Dodatkowo podano w programie TV, że zamówienia ze straży uchroniły zakład przed likwidacją, bo syndyk siedzi tam od kilku lat.
czyli wyszło szydło z worka
pzdro
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2003, 20:33:38 wysłana przez czerwonypies »

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 18, 2003, 20:48:42 »
ma ktos zdjecie tego nowego kalisza? nie widzialem, chetnie bym zobaczyl.
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2003, 09:52:23 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2003, 10:40:37 »
mam wolną chwilę więc wstawię zdjęcia na forum






Pozdrawiam, Sylwek

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 19, 2003, 11:04:00 »
dzieki za link i zdjecia.
co przeczytalem:
Warunki gwarancji.
Hełm ZS-03 zachowuje dobre warunki użytkowe do technicznego użycia. Producent udziala 10 lat gwarancji na skorupę hełmu oraz 24 miesiące na wyposażenie wewnętrzne. Okres gwarancji liczony jest od daty sprzedaży
czyli mozna uzwac przez 10 lat ale ile kosztuje wyposazenie wewnetrzne? jest moze w komplecie zapas?
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Młodzik

  • Gość
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 19, 2003, 14:50:35 »
Ile kosztuje taki helm?

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2003, 09:45:49 »
W Lublinie ok. 430 zł.  

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 22, 2003, 17:03:31 »
Cytuj
Jezeli wie ktoś cokolwiek o nowych Kalisznkach to niech napisze?

No więc ja miałem okazję przymierzyć sobie ten hełm i...
Nie przepadam za hełmami tej firmy gdyż mam złe wspomnienia spowodowane problemami jakie sprawiały mi te hełmy kilka lat temu! No ale z tym hełmem nie jest aż tak źle - napewno wygodną sprawą jest szybka regulacja obwodu głowy (wystarczy pokręcić takim guziczkiem i obwód zmienia się co 5 mm), następną miłą rzeczą było zapięcie które się nie wżynało w brodę lub szyję - wyścielone jest taką milutką gąbeczką! No i chyba plusy się u mnie skończyły! Wadą jest że są one dosyć płytkie (zmiana głębokości nasuwu na głowę jest katorgą i nie udało mi się tego zrobić (bałem się żeby czegoś nie zepsuć) nawet z użyciem instrukcji), są dosyć niewygodne a poza tym nie wiem czy mi się wydawało ale się rozluźniają gdy się kilka razy mocniej poruszy głową  :blink: Poza tym przyłbica jest taka jak w poprzednich modelach - dla mnie ona jest beznadziejnie wykonana i nie spełnia swojej funkcji w 100%!
Nie miałem okazji sprawdzić hełmu jak się sprawuje w akcji, więc trudno mi wystawić całkowitą ocenę! Ale na pierwszy rzut oka nie zrobiły na mnie dobrego wrażenia (oczywiście za punkt odniesienia ma hełm DRAGERA z którego byłem zadowolony w 100%)

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 12, 2007, 13:03:07 »
Witam
Mam pytanie do wszystkich oficerków z KG PSP. Dlaczego w "stolycy" ta przebogata straż pożarna nosi białe hełmy? Czy w Warszawie jest  może tylko OSP. Przecież są odpowiednie przepisy które to regulują i co w związku z tym ? kto odpowiada za ten bałagan?
Gdyby Policja zaczęła nosić np zielone czapki byłoby jeszcze ciekawiej.
A na prowincji wszystko musi być zgodnie z przepisami, wszystko musi się zgadzać oprócz kasy , która zostaje w stolicy, przykład:
fajną sobie stażnicę na ursynowie wybudowaliście i doposażyliście. Nie jeden powiat , ba województwo marzy o połowie tego co ma straż na ursynowie. Tak to można pracować i pokazywać się w telewizji.
Czemu nikt nie nakręci filmu o strażakach z innego dowolnego powiatu gdzie brak jest wszystkiego. Może warto pokazać całą prawdę o straży.Nie sztuka jest działać mając odpowiedni sprzęt i zaplecze.
 :wacko:
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2007, 13:04:43 wysłana przez robert28 »

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 15, 2007, 09:26:34 »
Jeszcze a propos kolorów:

Widziałem (co prawda 2 lata temu) akcje przy której PSP była w białych a OSP w czerwonych hełmach. Po prostu takie im gmina kupiła i tyle,a PSP miała jeszcze z poprzedniego zakupu.
Dzielenie  hełmów na kolory jest chore. Przeciez wiadomo (przynajmniej u nas), że hełm po skończeniu atestu przekazywany jest zazwyczaj do OSP - i co oni mają sobie przemalować hełmy?

Ale za to - tak jak ktoś tu napisał - powinny być odkręcane oznaczenia typu JRG1, JRG2 z nazwą miejscowości - bo nie zawsze się działa na swoim terenie. Po przekazaniu hełmu do OSP muisiałaby być możliwość odkręcenia oznaczenia.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 15, 2007, 09:59:19 »
Popieram Pedrosa

A tak najmądrzejszym dla mnie podziałem były jeszcze te stare – czerwony dowódca , białe ratownicy , , nie pamiętam już ale żółte chyba dowódcy plutonu . niebieskie kierowcy . Coś tak było . Co prawda trudno było zachować ten podział , bo raz można było być kierowcą innym razem dowódcą , a innym razem strażakiem . Jak hełmy ma się indywidualne to się robi kicha .

Ale na wzór zachodu , chyba już czas by było wprowadzić kamizelki , z oznaczeniem funkcji , z jakimś kompletem na każdym wozie . 

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 15, 2007, 11:28:45 »
kiedyś napisałem Głównemu, że w Polsce jest inaczej niż w Wawie...ja dostałem starego dragera, używanego przez naście lat...i teraz ja pewnie mu troszkę dołożę, aż mi się w końcu na łbie rozpierd.li i wtedy może wymienią...chociaż trzeba jeszcze to dobrze umotywować..a Warszawa biega w nowiutkich pacyfikach...
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 15, 2007, 12:30:13 »
Polecam hełmy firmy Schuberth.
(Kalisz wysiada ) :)

O ich zaletach poczytajcie tutaj: http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=4010.0


« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2007, 12:38:25 wysłana przez BRAVEHEART »

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 16, 2007, 19:09:47 »
chełmy czerwone dla PSP to dobra sprawa w srodku budynku w aparacie widze kolege ma on jeszcze naklejone nazwisko  lub ksywke i wiem kto to jest  a tak to to musze patrzec w maske aby poznac po twarzy kto to

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 17, 2007, 12:56:33 »
myślę , że kwestia koloru hełmów jest do uzgodnienia , lecz nie jest to akurat chyba najważniejsze. Zgodzę się z opinią że stare hełmy po wyjściu atestu przekazywane są do OSP, więc nie należy oczekiwać że te hełmy będą innego koloru niż w PSP.
Jeżeli  w "Kaczogrodzie" jest bieda i nie stać Straż na nowy sprzęt, to po cholerkę te durne rozporządzenia     którymi tylko nasze władze się ośmieszają.
LUDZIE ! OSP pracuje w sprzęcie nie atestowanym i jest o.k.? To tylko w tym kraju jest możliwe.
Przecież ochotnicy odwalają całą robotę za PSP, więc może powinno być odwrotnie. Zużyty sprzęt przekazywać
PSP.
P.S.
Pozdrawiam Warszawę , fajne filmy sobie kręcicie (mam na myśli 28 sekund), szkoda tylko że nie są o prawdziwej straży i ukazują pustotę i brak odpowiedzialności śmietanki oficerskiej .
Jak widać w naszym fajnym kraju - rządzić trzeba umieć  :rolleyes: