Autor Wątek: Kolory Hełmów Bojowych  (Przeczytany 17101 razy)

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 18, 2007, 12:49:33 »
robert28 olej to...tym u góry koło chuja to lata w czym podział pracuje, najważniejsze to że jak coś się stanie to zrobić tak, żeby było na ciebie. Ja jak się przyjąłem pare lat temu to 2 tygodnie jeździłem bez UPS (bo poco...a traf chciał że trafiłem mieszkanie...i zostałem przy samochodzie), potem już dostałem ale po roku się okazało, że mój UPS nie spełnia wymagan i jest wadliwy od nowości PO ROKU PRACY!!! Jak miałem dziurę w kciuku w rękawicy to mnie opierdolili że sprzęt niszczę...o hełmie już pisałem


aha pościeli nie mam od kilku lat i śpie we własnym śpiworze...I co można o tym powiedzieć...a przetargi na drogi sprzęt komputerowy i nowe meble (bo te 2 letnie są JUŻ ZA STARE) idą na bierząco...WNIOSEK...w pizdzie mają podział i tyle...i dobrze by się im pracowało gdyby nas nie było...

Pozdrawiam
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 18, 2007, 13:36:12 »
Hazmat – rozgoryczenie przez ciebie przemawia , to też wyssałeś z mlekiem matki , przepraszam ojca ( Przemka ) ? Ja już pomijam że on UPS nie lubił , a ty koszarówki .

Ale to tak dla rozluźnienia atmosfery , bo mocno się stresujesz .

Fakt jest taki , że prawdę prawisz  , z drugiej strony to trochę wina twoja , że na swoim nie postawisz . W którymś wątku , na tym forum ktoś opisywał , jak kolega przyszedł na służbę w ubraniu wyjściowym , zbiegli się komendanci , ale nic nie mogli zrobić bo raport na UPS leżał , a on nie miał w czym pracować , więc przyszedł w tym co miał . Na następną służbę uzbrojenie już było .

Straż i ta zawodowa i ochotnicza cierpi jednak na co innego . Łatwiej kupić super wóz , zrobić uroczyste przekazanie , poklepać się po plecach . Tylko jak przychodzi do utrzymania , przeglądów , napraw , to zaszczyty się kończą i kasa również . W naszej komendzie razem PSP i OSP mamy pewnie z 50 zestawów R1 i do dziś nie rozwiązaliśmy problemu napełniania butli . Przepompowujemy z butli do buli , ciśnienie żadne . Dzisiaj rano na wypadku może 10 min podawałem tlen i już do jutra popołudnia go nie mam , bo wtedy w zaprzyjaźnionym szpitalu koś mi przetłoczy . Ile to kosztuje ? 5 tyś zł w skali roku , na całą komendę ?

Ale nie stresuj się , bo i tak jest ekstra , niż 20 lat temu , może to nie powód do zachwytów , bo zawsze trzeba dążyć do lepszego , ale nie jest źle .   

Pozdrawiam

Offline paliwoda

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 18, 2007, 14:53:18 »
HAZMAT – normalnie Cię nie poznaję. Daję Tobie oficjalnie plusa, za tą subiektywną lecz jakże niesamowicie prawdziwą wypowiedź na w/w temat. Jest takie powiedzionko: :wub:
W PSP było by SUPER - gdyby nie ten Podział Bojowy.

Pozdrawiam 21 lat służby.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2007, 14:55:59 wysłana przez paliwoda »

Offline robert28

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 295
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 18, 2007, 17:06:25 »
i ja ci  HAZMAT też daje plusa za te mocne i prawdziwe słowa. Należałoby jeszcze opisac ośrodki szkolenia strazy , gdzie uczą bzdur i posiadają przedawniony materiał. Ludzie siedzą miesiącami daleko od domu i marnuja czas na pierdoły i wymysły oficerków starej daty. Szanuje doświadczenie ale trzeba uwzględnic postęp a w szkołach uczą staroci dawno nieaktualnych.
Warto aby ktoś pomyślał o reformie w szkolnictwie pożarniczym. Ja jestem zwolennikiem amerykańskiego systemu szkolenia na oddziałach.
             Pozdrawiam :mellow:
P.S.
paliwoda, szacunek dla stażu. -_-
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2007, 17:09:56 wysłana przez robert28 »

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2007, 18:20:01 »
na temat szkolnictwa jest już wiele postów i jest to temat rzeka, ja tylko powiem, że polskie szkolnictwo pożarnicze schodzi na psy...kupa nie potrzebnej teorii, zero potrzebnej praktyki i bezsensowne ustalenia...jakieś egzaminy z przedsiębiorczości...żenada
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline stratny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 18, 2007, 19:43:55 »
hazmat całkowicie popieram i podzielam  twoje w......... bo najpierw trzeba odpowiednio ubrać ludzi a potem zadbać o sprzęt a nie opowiadać o kolorach jak znaczna część strażaków w kraju walczy z żywiołami w kufajkach (niby UPS) zamiast atestowanych na odpowiednim poziomie UPS-ów, Hełmów, Butów i rękawic.  A szlachta balule, bryluje na salonach. Trwają walki o stołki it..........
A prawdziwych strażaków trafia. 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2007, 20:47:42 »
Ja was chłopaki , naprawdę bardzo szanuje , z dwoma z was spotykam się , jeżdżę na akcję , ale przestańcie płakać . Owszem takiego może bezprawia , rozluźnienia  nigdy nie było . Ale że was góra ma w dup…. , to trochę winy jest waszej . Macie w k……  związków zawodowych , które mają was w d…….. tak jak Komendanci . Postawić się nie chcecie , niekiedy się boicie , a czasem honorem unosicie . 
Znacie prawo i przepisy , to je stosujcie , jak przeciwnik zobaczy , że potraficie się postawić i egzekwować co robicie to może zacznie was szanować . I Hazmat i Paliwoda mają jednego z kolegów który walczy z Komendantem po sądach od lat i jakoś żyje , nikt go nie zwolnił , a może wręcz przeciwnie . Tylko jeden świata nie zmieni .

Pozdrawiam       

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 18, 2007, 21:10:32 »
Ja nie płaczę...poprostu jestem narratorem sytuacji w PSP...a nie mam zamiaru ganiać się po sądach albo pokazywać że ja istnieje...wychdzę z założenia, że co mnie nie zabije....
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 19, 2007, 15:57:00 »
Czy te przepisy o kolorach hełmów juz obowiązują, bo u nas
na razie nikt nie wymienia w PSP. A mam obiecane obecne Galetty
dla swojego OSP.

Offline FR998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 19, 2007, 20:09:32 »
Witam, już jakiś czas temu o tym było pisane (2003r) a chodzi mi o oznaczenia na hełmach PSP.
Opisane tam są funkcje dosyć wysokie z na PB d-ca sekcji,d-ca grupy specjalistycznej, d-ca zmiany ma jakieś oznaczenia??
"Sens istnienia straży pożarnej to podział bojowy"

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 19, 2007, 20:59:01 »
zastanwiam sie czemu po skonczonym atescie hely nie ida do kasacji tylko do osp.
czy glowa strazaka ochotnika jest mniej warta niz zawodowca?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 19, 2007, 21:39:12 »
Chodzi o kasę :)
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 19, 2007, 22:02:15 »
no niewatpliwie ale ... sa zasady w psp a w osp ich niema?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 19, 2007, 22:41:34 »
Cytuj
Chodzi o kasę :)

Właśnie. Zamiast kupić centralnie porządne hełmy, to zakupili jakieś g.... z ... co pęka przy upadku. Co bardziej obrotny KP po ze złomowaniu tego szmelcu dokonał zakupu na własną rękę żeby za 5 lat znów nie wpaść w koszty, dlatego w całej Polsce każdy ma inny; Polski, Niemiecki, Francuski, Słoweński i h.. wie jaki jeszcze. Do tego jakiś p.... wymyślił, że mają być czerwone i jeszcze w paski, w nocy ciężko jest rozróżnić złoty od brązowego z odległości kilku metrów.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 20, 2007, 09:31:33 »
zastanwiam sie czemu po skonczonym atescie hely nie ida do kasacji tylko do osp.
czy glowa strazaka ochotnika jest mniej warta niz zawodowca?


Bardzo Ci dziekuję za zauważenie tej "drobnej" sprawy. Ale niestety taka jest szara rzeczywistość. PSP ma obowiązek działać na sprzęcie atestowanym. Tymczasem atest jest drogi i niejednokrotnie bardziej opłaca się kupić nowe hełmy niż je powtórnie atestować.
Poza tym na ateście na pewno trzeba będzie wymienić wszystkie paski pod brodę, szybkę, powtórnie odmalować itp.

A OSP, jak ma jeździć w starych "srebrnych" to woli z pocałowaniem ręki te od PSP, bo są i bezpieczniejsze i nowocześniejsze.
A o nowych atestowanych przynajmniej w moim powiecie nie ma mowy.

Druga sprawa to sam atest. Czy faktycznie hełm z PSP po utracie atestu jest niebezpieczny?
Ja myślę, że największa cena nie jest za wymianę części i stwierdzenie że czasza hełmu jest bezpieczna tylko o samą odpowiedzialność za wydanie takiego atestu.
Np. mój hełm w OSP jest w dobrym stanie, paski pod brodą trzymają mocno, kilka małych rysek na szybie nie przesłania widoczności, jeżdżę na nim już 10 lat więc mógłbym go spokojnie polecić innemu strażakowi.
Przecież to nie jest margaryna i po upływie daty ważności nie jełczeje...


Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 20, 2007, 09:48:40 »
Przyznaję, że mnie zaskoczyliście tym, że hełmy wycofane z PSP trafiają do ochotników. W naszej gminie obecnie mamy akcje wymiany wszystkich kaliszaków w OSP, bo właśnie skończył im się atest. Komendant gminny postawił się ostro skarbnikowi i wójtowi, powiedział, że on nie bierze na siebie odpowiedzialności za to, że strażacy pracują w nieatestowanym sprzęcie i zażyczył sobie, żeby w gminie wystawili papier, że przejmują na siebie odpowiedzialność w razie wypadku. Oczywiście nic takiego nie dostał, ale że rzecz działa się na sesji rady, to wszystko jest w protokole. Ale nieważne. W każdym razie polecenie a przynajmniej zalecenie, że hełmy mają mieć aktualny atest, dostał od Komendant Miejskiego PSP i dlatego dziwie się, ze u was jest inaczej.
Pozdrawiam M.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 20, 2007, 17:24:59 »
Ale te hełmy mają jeszcze ważny atest.

Offline stratny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 20, 2007, 21:54:33 »
grzela co bym ja nie był niegrzeczny jaki atest one maja jak w PSP  się wyrobiły (Ichłopie co tyu tu)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 20, 2007, 22:18:14 »
Niektóre mają 2,3 lata.
Ale ze 40 szt. można wybrać 10 szt. wystrczająco.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 20, 2007, 22:23:02 »
Chciałem zwrócić wam uwagę na jedną sprawę, ale uprzedził mnie Tiger. PSP ma przekazać do OSP sprzęt sprawny. Jeżeli skończył się atest na hełm to nie jest on już sprawny, musi być poddany atestacji i to nie przez biorącego, tylko dającego. Kiedyś tak było jak piszecie, ale wtedy i u nas specjalnie przepisy nie były przestrzegane. Jeżeli jestem w błędzie to pokażcie przepis zezwalający OSP pracować w nieatestowanych hełmach, pasach, na przeterminowanych linkach, sprzęcie bez przeglądu i badań, itp. Może nie każde OSP zdaje sobie z tego sprawę, ale ich przepisy dotyczące wyposażenia też obowiązują.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 27, 2007, 12:15:58 »
 A tak wracając do kolorów to śmiech ciśnie się na usta, bo czy ktoś widział przy zdarzeniu prezesa ZG lub ZW, no chyba że się myle. Tak samo brązowy otok zagwarantowany dla naczelika, to jak naczelnik nie wyjedzie do zdarzenia, to dowódca kierujący działaniami musi się domyśleć który jest dowódcą zastępu który dotarł właśnie na miejsce? Nawiązuje to do OSP. Wprowadzono kamizelki odblaskowe ,,kierujący działaniem ratowniczym" , ale to nadal nie rozwiązuje problemu dowódców zastępu, już nie wspominając o sytuacji kiedy to przy zdarzeniu dowodzenie jest prejmowane przez dowództwo wyższego szczebla, wychodzi na to że kamizelka musi ,,zmieniać właściela". Moim zdaniem dowódcy do szczebla dowódcy zmiany w PSP i naczelnika w OSP powinni urzywać jednego koloru np. czerwonego, ratownicy białego, dowódca JRG komendanci kadra oficerska na szczedlu powiatu koloru np. żółtego itd. komendanci doatkowo pasek wyrózniajacy niech mają a co tam. A czy to OSP czy PSP to są identyfikatory na mundurach, powiny też być znaczki z nazwą jednostki na chełmach. Ale to tylko moja opinia.
PZDR 
OSP i wszystko jasne!!!

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 27, 2007, 15:51:54 »
No właśnie! Panowie do góry bawią się w zamianę kolorów - a w niektórych jednostkach brakuje podstawowego sprzętu lub pracują na starym.

Ale tak właśnie działa "góra" przecież te wszystkie rozporządzenia i zmiany są robione tylko i wyłącznie na pokaz. Tam nie ma żadnej sensownej treści. Takie rzezcy jak kolor zmienia się najłatwiej - a ile teraz szumu wokół tego. Gdyby zajęli się bardziej poważną sprawą nie mielibyśmy teraz o czym dyskutować... a tak znowu 2 tygodnie z 4 letniej kadencji wycięte. A po 2 tygodniach co... może znowu jakieś głupkowate zarządzenie? Może takie, żeby wszystkie wozy bojowe przemalować na żółto albo zarządzenie, że drabiny powinny mieć o 1 szczebel więcej i wszystkie należy wymienić >>>....

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 28, 2007, 09:53:01 »
  A tak na marginesie to odnosze wrzażenie, że niektóre rozporządzenia dotyczące sprzętu wydawane są na zasadzie, że zakłdy produkujące sprzęt preferowane przez ZG i KG wyprodykują jakiś sprzęt, wtedy wprowadza się rozporządzenie, a zanim reszta dostosuje się do nowych przepisów to ci preferowani czerpią zyski. To jest sztuczne podtrzymywanie zakładów, które nie mogą poradzić sobie z wolnym rynkiem. Czy ktoś myśli podobnie?
PZDR
OSP i wszystko jasne!!!

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 28, 2007, 12:18:56 »
  A tak na marginesie to odnosze wrzażenie, że niektóre rozporządzenia dotyczące sprzętu wydawane są na zasadzie, że zakłdy produkujące sprzęt preferowane przez ZG i KG wyprodykują jakiś sprzęt, wtedy wprowadza się rozporządzenie, a zanim reszta dostosuje się do nowych przepisów to ci preferowani czerpią zyski. To jest sztuczne podtrzymywanie zakładów, które nie mogą poradzić sobie z wolnym rynkiem. Czy ktoś myśli podobnie?
PZDR

Zgadzam się dogłebnie :) Myślę, że Ty myslisz o tym samym co ja mysle i inni na tym forum też o tym też myślą :)

Offline elangatus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Kolory Hełmów Bojowych
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 06, 2007, 22:00:26 »
Wydaje mi się że kolory hełmów  nie mają żadnego znaczenia ,widziałem czerwone, żółte, srebrne , białe , brązowe jeżeli chodzi o kolory poziomów dowodzenia najczęściej są to samoprzylepne otoki na hełmach reguluje to Rozkaz nr 4/2000 KG PSP    -  cytat   " Występujące na niektórych oznaczeniach metaliczne kolory : złoty, srebrny i brązowy
(pomarańczowy) nie są stosowane na planach. Znajdują zastosowanie jako tła emblematów
dowódców kierujących działaniami ratowniczymi poziomu strategicznego, taktycznego i
interwencyjnego.
Sory znalazłem jeszcze jedną podstawę prawną rozkaz Kg nr14 2002 http://www.straz.gov.pl/binaries/pdf/kg%20rozkaz%20numery%20operacyjne.pdf

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2007, 22:06:41 wysłana przez elangatus »