Autor Wątek: stanowiska i dodatki.  (Przeczytany 80948 razy)

Offline tomek1610

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
stanowiska i dodatki.
« dnia: Październik 20, 2016, 14:35:17 »
Witam forumowicze. Mam dwa pytania.
1. Wstąpiłem do służby w czerwcu 2012 r. razem z dwoma kolegami, z którymi byłem na kursie podstawowym.  Koło lutego 2014
 dowiedziałem się, że moi dwaj koledzy z kursu dostali mł. rat. już w grudniu, czyli po 1,5 roku. Wybrałem się do dowódcy z zapytaniem, dlaczego ja nie dostałem. Odpowiedź dostałem taką, "nie wiem, ale teraz nie ma pieniędzy i nie dostaniesz." Co jakiś czas przypominałem się, czy ktoś o mnie pamięta, ale odpowiedź zawsze była taka sama "nie ma pieniędzy". Po po zakończeniu stażu dostałem tzw. papier o zakończeniu stażu. Wszystko ładnie pięknie tylko jedno się nie zgadzało mianowicie stanowisko. Komendant postanowił, iż pozostawi mnie na stanowisku stażysty. Czy tylko uważam, ze to nie normalne?? stażysta w służbie stałej?? Moja odpowiedź na otrzymane pismo, była następująca, " Nie podpisze tego i dowiem się czy to jest prawnie możliwe."
Na następnej służbie dostałem nowy "papier", który był już z dobrym stanowiskiem i dostałem +250zł do wypłaty. Wychodzi na to, mój dodatek służbowy nadal wynosił 50zł (stały od początku służby). W listopadzie 2015 ukończyłem kurs podoficerski i z tej okazji otrzymałem mega podwyżkę +/- 17zł. Teraz mam pytanie. Jak to wszystko jest możliwe?? Jednemu się, należy a drugiemu nie?? Tym bardziej, że nikt nie miał i nie  ma obiekcji co do mojego pełnienia służby. Uważam, że wykonuje swoje obowiązki dobrze. Co jakiś czas, przypominam się dowódcą o mojej sytuacji, ale odpowiedź jest taka sama, nie ma pieniędzy. Jak to przy zmianie opcji politycznej zmienił się 01 i teraz moje pytanie. Czy warto jest napisać jakoś notatkę służbową do nowego komendanta, żeby zwrócił uwagę na moje wynagrodzenie? Oczywiście zachowując drogę służbową. Notatka przejdzie przez dowódców z podpisem.

Pytanie 2
Z początkiem października tego roku kolega ukończył staż i otrzymał nowe, a zarazem stare stanowisko, czyli " wieczny stażysta". Nikt nie wiem kiedy zejdzie z tego "stażu" i otrzyma nowe stanowisko.

Proszę o jakąś poradę. Czy możemy coś zrobić i zawalczyć??
Czytałem wcześniejsze tematy i od razu mówię, że nie interesują mnie odpowiedzi typu " ledwo 4 lata przepracował już myśli,że wszystko mu się należy".

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2016, 14:52:38 »
Dziwi słonia trąba? Jak nie masz stary pleców to zapomnij o jakiejkolwiek gratyfikacji. Nikt Ci o tym nie powiedział? Sorry taki mamy klimat ,jak by to powiedziała pewna pani(nie obrażając pań)

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2016, 15:12:18 »
Mogę pocieszyć-  znam przypadek 7 lat na MŁ.Ratownik-u, bez "podpadziochy", więc Twój przypadek,nie najgorszy.
Pewne przywileje, wynikające z powiązania znajomości,czy rodzinnego- obecnie nazywają -nepotyzmem.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2016, 15:14:42 »
http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Wywiad-z-komendantem-glownym-PSP/idn:36070 Teraz będzie jeszcze lepiej . Nie tylko nie dostaniesz większego dodatku , ale jeszcze będzie Ci można odebrać to co pozostało .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Strażak90

  • Gość
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2016, 15:26:56 »
http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Wywiad-z-komendantem-glownym-PSP/idn:36070 Teraz będzie jeszcze lepiej . Nie tylko nie dostaniesz większego dodatku , ale jeszcze będzie Ci można odebrać to co pozostało .
Z dnia ,a dzień przerażają mnie wizje 01  :gwiazdki:

Offline tomek1610

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2016, 15:46:14 »
Zabrać mi mogą 49zł, także wielkiej straty nie będzie. A co z tym stażem?? Mozna kogoś zostawić po teoretycznym ukończeniu go??

Offline kiligoznales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2016, 15:58:57 »
powiem tak w mojej komendzie jest podobnie nie ma kasy, nie ma na awansy z 2 na 3 grupę (śmiech )chłopaki nie mogą awansować w stopniu( z sekc. na st.sekc) bo nie ma kasy stanowiska , a u góry w komendzie przetasowania i wtedy są pieniążki ,ja już powtarzam od kilku lat góra  patrzy tylko jak nachapać dla siebie najwięcej (wiem nie odkryłem ameryki), no ale cóż takie życie
ja robię swoje co mi każą to zrobię (miałem to szczęście ze awansowałem na 4 grupę i jak to mówimy dożywocie na niej :):)

Pozdrawiam

Online SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2016, 15:59:20 »
Kolejny emeryt wizjoner. :gwiazdki:

Offline kiligoznales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 20, 2016, 16:08:09 »
nie jestem emerytem a podoficerem z 10 letnim stażem (jestem świadom żę służby tyle co gwarancja oranżady )
SIUSIEK też kocham swoja prace

Offline ToNy!

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 20, 2016, 18:20:40 »
@kiligoznales, Siusiek mówiąc o emerycie wizjonerze miał na myśli KG...
"Parcere Subiectis Et Debellare Superbos" ~Vergilius

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2016, 18:37:20 »
Pytanie 2
Z początkiem października tego roku kolega ukończył staż i otrzymał nowe, a zarazem stare stanowisko, czyli " wieczny stażysta". Nikt nie wiem kiedy zejdzie z tego "stażu" i otrzyma nowe stanowisko.

Proszę o jakąś poradę. Czy możemy coś zrobić i zawalczyć??
Czytałem wcześniejsze tematy i od razu mówię, że nie interesują mnie odpowiedzi typu " ledwo 4 lata przepracował już myśli,że wszystko mu się należy".
Nie lubię takiego działania, bo każde województwo ma swoje prawa.
Ale daj skan decyzji o przyjęciu i decyzji po 3 latach a gwarantuje że będzie mł. ratownikiem.
Tylko daj na PM aby nie było kwasu na forum ogólnopolskim.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 20, 2016, 19:08:25 »
nie jestem emerytem a podoficerem z 10 letnim stażem (jestem świadom żę służby tyle co gwarancja oranżady )
SIUSIEK też kocham swoja prace
Sorry ale napisałem o emerycie 01...

Offline Adonis06

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 20, 2016, 19:39:32 »
http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Wywiad-z-komendantem-glownym-PSP/idn:36070 Teraz będzie jeszcze lepiej . Nie tylko nie dostaniesz większego dodatku , ale jeszcze będzie Ci można odebrać to co pozostało .
Z dnia ,a dzień przerażają mnie wizje 01  :gwiazdki:
No widać, że idą zmiany: system pracy 12 godz. dla podziału bojowego, d-cy jrg zmianowo, dodatki służbowe............... :fiuu:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 20, 2016, 19:42:52 »
No widać, że idą zmiany: system pracy 12 godz. dla podziału bojowego, d-cy jrg zmianowo, dodatki służbowe............... :fiuu:
I nic z tego nie wporwadzonoooooooo ale przerażająca wizja.... Buhhahahahahahahhaaaaaa.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fish

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2016, 19:47:02 »
Jeszcze parę lat i nie będzie chętnych do służby/pracy w PSP. Więcej od nas chcą wymagać, i coraz więcej nam zabierać/nie dawać.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 20, 2016, 20:34:20 »
Tomek1610 pyta o sytuację, w której po upływie 3 lat służby przygotowawczej nadal jest stażystą a powinien z automatu dostać młodszego ratownika i przeskoczyć z grupy I na II (największy skok w hajsie - około 250 zł), ale "znawcy tematu" odpisują jak t na II czy III grupie są już od kilku lat. On o niebie wy o chlebie. Jak jeden z drugim nie wiesz o co chodzi to nie mieszaj w głowie innym, bo później jeden za przeproszeniem baran coś palnie a stado potem powtarza...Tak jak mówi eginox nie ma innej opcji!

Offline tomek1610

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 20, 2016, 20:54:19 »
Dzięki Janosik za zrozumienie. Uważam że to nie jest śmieszne, mówiąc o swoim przykładzie. Moi koledzy dostali w stanowisku 250 i jeszcze w dodatku coś. Przez te 1.5 roku jestem w plecy 250zł+ dodatek służbowy. Szczerze, to łudziłem się , że po ukończeniu kursu podoficerskiego dostane ratownika, bo tak było wcześniej, ale niestety. Uważam, że wielką niesprawiedliwością jest traktowanie ludzi na podziale. Szczególnie takich jak ja z kilkuletnim stażem, którzy boją się za wiele odezwać, bo kochają to co robią. Szlachta w komendzie bierze nagrody co miesiąc lub dwa, a nam żałują trochę kasy, która należy się, że tak powiem "jak psu zupa"

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 20, 2016, 21:33:35 »
Tomek1610 pyta o sytuację, w której po upływie 3 lat służby przygotowawczej nadal jest stażystą a powinien z automatu dostać młodszego ratownika i przeskoczyć z grupy I na II (największy skok w hajsie - około 250 zł), ale "znawcy tematu" odpisują jak t na II czy III grupie są już od kilku lat. On o niebie wy o chlebie. Jak jeden z drugim nie wiesz o co chodzi to nie mieszaj w głowie innym, bo później jeden za przeproszeniem baran coś palnie a stado potem powtarza...Tak jak mówi eginox nie ma innej opcji!

Co to znaczy powinien z automatu??
Nie ma takiego przepisu, że ktoś powinien otrzymać wyższe stanowisko po zakończeniu stażu.
Młodszego ratownika może dostać po roku, ale nie musi nawet po trzech.

Offline tomek1610

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 20, 2016, 21:40:33 »
Tomek1610 pyta o sytuację, w której po upływie 3 lat służby przygotowawczej nadal jest stażystą a powinien z automatu dostać młodszego ratownika i przeskoczyć z grupy I na II (największy skok w hajsie - około 250 zł), ale "znawcy tematu" odpisują jak t na II czy III grupie są już od kilku lat. On o niebie wy o chlebie. Jak jeden z drugim nie wiesz o co chodzi to nie mieszaj w głowie innym, bo później jeden za przeproszeniem baran coś palnie a stado potem powtarza...Tak jak mówi eginox nie ma innej opcji!

Co to znaczy powinien z automatu??
Nie ma takiego przepisu, że ktoś powinien otrzymać wyższe stanowisko po zakończeniu stażu.
Młodszego ratownika może dostać po roku, ale nie musi nawet po trzech.

Przepisu nie ma, ale na zdrowy rozsądek, stanowisku stażysty przeznaczone jest dla osoby będącej w służbie przygotowawczej. Człowiek na em-kę będzie odchodzić i też będzie odchodził ze stanowiska stażysty? takie tłumaczenie jest bez sensu.

Offline Adonis06

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 20, 2016, 21:48:51 »
No widać, że idą zmiany: system pracy 12 godz. dla podziału bojowego, d-cy jrg zmianowo, dodatki służbowe............... :fiuu:
I nic z tego nie wporwadzonoooooooo ale przerażająca wizja.... Buhhahahahahahahhaaaaaa.
Jak to mówią pożyjemy to zobaczymy.
A odnośnie awansu stażysty po 3 latach to chyba faktycznie nie ma takiego przepisu, że trzeba go przeszeregować ale wypadało by to zrobić :tuba:

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 20, 2016, 22:15:34 »
Hehe z automatu to można było dostać w ...(dowcip rasistowski) :)
A tak na poważnie, to jest taki przepis. A nazywa się on rozporządzeniem kwalifikacyjnym, i przewiduje stanowisko stażysty dla strażaka w okresie służby przygotowawczej.
Więc po roku może dostać grupę młodszego ratownika, ale po zakończeniu służby przygotowawczej - musi. A jeżeli nie dostanie, jest to niezgodne z prawem działanie przełożonego uprawnionego do mianowania.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 20, 2016, 23:05:04 »
Młodszego ratownika może dostać po roku, ale nie musi nawet po trzech.
Musi po 3 latach idę o zakład na bardzo dobre whiskey, piszesz się ?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 20, 2016, 23:07:45 »
czy tak ciężko zajrzeć w przepis i dostrzec że grupa stażysty zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla osób będących na stażu.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 21, 2016, 08:01:58 »
Ok. mój błąd. Za szybko napisałem bez sprawdzenia przepisu. Młodszego ratownika można dostać po roku. Stażystą można być maksymalnie przez okres służby przygotowawczej.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: stanowiska i dodatki.
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 21, 2016, 10:35:07 »
Tomek1610 pyta o sytuację, w której po upływie 3 lat służby przygotowawczej nadal jest stażystą a powinien z automatu dostać młodszego ratownika i przeskoczyć z grupy I na II (największy skok w hajsie - około 250 zł), ale "znawcy tematu" odpisują jak t na II czy III grupie są już od kilku lat. On o niebie wy o chlebie. Jak jeden z drugim nie wiesz o co chodzi to nie mieszaj w głowie innym, bo później jeden za przeproszeniem baran coś palnie a stado potem powtarza...Tak jak mówi eginox nie ma innej opcji!

Co to znaczy powinien z automatu??
Nie ma takiego przepisu, że ktoś powinien otrzymać wyższe stanowisko po zakończeniu stażu.
Młodszego ratownika może dostać po roku, ale nie musi nawet po trzech.

Mylisz się Tomku. Po roku owszem przeszeregowanie nie jest obligatoryjne, ale przy mianowaniu na stałe już jest. Pierwszą grupę można zajmować jedynie w okresie służby przygotowawczej. Dobrym zwyczajem wynikającym z zasad racjonalnego zarządznania zasobem ludzkim, szczególnie zasady motywowania, jest przeszeregowywanie do najwyższego możliwego stanowiska wynikającego z angażu i przepisu kwalifikacyjnego. Stąd w dobrze zarządzanych komendach strażak zajmujący stanowisko st. rat. (wg angażu) po roku jest mł. rat, po trzech latach rat., a po pięciu wskakuje na czwartą grupę, na której ma "dożywocie" o ile nie dostanie nowego zakresu czynności.

Edit: pisałem z pierwszej strony topicu - nie wiedziałem, że już się naprostowałeś
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie