Autor Wątek: Równowaznik za mieszkanie. problem  (Przeczytany 19334 razy)

Offline raflo_22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Równowaznik za mieszkanie. problem
« dnia: Marzec 15, 2016, 13:21:19 »
Od 7 lat biore równoważnik za brak mieszkania w  sierpniu biorę ślub moja przyszła żona ma mieszkanie w kredycie.   Co zrobić żeby nie stracić tego równoważnik za mieszkanie? ?  Może rozdzielczości majatkowa pomoże? ?    Pomoże ktoś? ?? 

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2016, 14:03:49 »
Może i pomoże... Właściwie rozbija się o "tytuł prawny"  do zajmowanego lokalu... A jest to pojęcie tak szeroko interpretowane że szkoda się zagłębiac (zdarza się że wynajem) jest tak interpretowany że daje ci tytuł prawny mimo że nie masz żaden sposób praw do lokalu. Tak obiektywnie to kwestia tego kto przyznaje... I sprawdź definicje tytułu prawnego

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2016, 14:13:20 »
Ja zapytam bez zakładania nowego tematu bo widzę że @strazak_poznan ogarnia temat:
Jak wygląda sprawa jeśli piszę wniosek o pomoc finansową na zakup mieszkania i w jednym ze zdań jest : Nie korzystałem z innych pomocy finansowych
A mieszkanie chce zakupić z dofinansowaniem dla młodych ( MDM) . Ktoś wie czy można się starać wtedy o pomoc finansową czy jest to sprzeczne i karane ?

Offline Strazak123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 15, 2016, 21:07:47 »
Obecnie pobieram rownowaznik za brak lokalu. Mieszkam razem z rodzicami w TBS. Rodzice będą się wyprowadzać do swojego domu jednorodzinnego. Aby przepisać na mnie mieszkanie muszę wpłacić partycypacje. Mieszkanie nadal nie będzie moje. Jest to mieszkanie lokatorskie inna forma umowy najmu.
Teraz moje pytanie. Czy mogę pobierać dalej rownowaznik za brak lokalu ( bo dalej nie jest to moje mieszkanie) czy starać się mogę o pow c finansową za brak lokalu. Jak rozwiązać ta sprawę.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2016, 21:21:15 »
Kolego z tego co się orientuję, to zgodnie z polskim prawem wszelkie mienie jakie małżonek posiadał przed zawarciem małżeństwa nie wchodzi do majątku wspólnego.

Offline straz88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 15, 2016, 22:16:45 »
Strażak_ poznań dobrze zauważa, że pojęcie tytułu prawnego do władania nieruchomością w tym przypadku lokalem mieszkalnym jest szeroko rozumiane w psp w wielu wyrokach NSA daje się to zauważyć (patrz poprzednie wątki w sprawie równoważnika) może być to umowa najmu, dzierżawy a nawet umowa użyczenia.  Biorąc pod uwagę te szeroko rozumiane tytuły prawne wynika z nich że wszyscy strażacy którzy zamieszkują z rodzicami i nie pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie mają z w/w rodzicami ustną umowę użyczenia co już w tej chwili nie uprawnia ich do pobierania równoważnika za brak lokalu. Wracając do tematu odnośnie mieszkania, którego właścicielką jest przyszła małżonka to po zawarciu związku małżeńskiego we wniosku powinieneś zaznaczyć, że jednak twój małżonek posiada lokal mieszkalny, a czy należy on do majątku wspólnego czy do majątku osobistego jednego z małżonków to nie ma znaczenia nie chcę być złym prorokiem ale moim zdaniem powinieneś zasięgnąć porady prawnej a udając się po taką poradę weź ze sobą ustawę odnośnie przyznawania lokali itd ponieważ może akurat rozdzielność majątkowa lub co innego pozwoli zachować Ci ten równoważnik. Pamiętaj, że duże znaczenie ma w jakiej odległości znajduje się to mieszkanie od miejsca pracy ile czasu zajmuje Ci dojazd i jaki ma metraż (doczytaj w przepisach)

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2016, 05:15:49 »
Rozdzielność majatkowa nie ma znaxzenia. Małżonka posiada lokal mieszkalny koniec kropka. Chyba że znajduje sie ono poza miejscem pełnienia słuzby a dojazd w jedna strone srodkami komunikacji publicznej udokumentowany rozkładem jazdy zajmuje ponad godzinę.

Offline raflo_22

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2016, 12:53:03 »
Czyli nie da rady nic zrobic???

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2016, 13:45:39 »
Ja zapytam bez zakładania nowego tematu bo widzę że @strazak_poznan ogarnia temat:
Jak wygląda sprawa jeśli piszę wniosek o pomoc finansową na zakup mieszkania i w jednym ze zdań jest : Nie korzystałem z innych pomocy finansowych
A mieszkanie chce zakupić z dofinansowaniem dla młodych ( MDM) . Ktoś wie czy można się starać wtedy o pomoc finansową czy jest to sprzeczne i karane ?


Możesz wg mnie bo tu chodzi o pomoce finansowe np z tytułu świadczeń np MSWiA lub pochodnych.

Offline strazak_poznan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2016, 13:49:49 »
Strażak_ poznań dobrze zauważa, że pojęcie tytułu prawnego do władania nieruchomością w tym przypadku lokalem mieszkalnym jest szeroko rozumiane w psp w wielu wyrokach NSA daje się to zauważyć (patrz poprzednie wątki w sprawie równoważnika) może być to umowa najmu, dzierżawy a nawet umowa użyczenia.  Biorąc pod uwagę te szeroko rozumiane tytuły prawne wynika z nich że wszyscy strażacy którzy zamieszkują z rodzicami i nie pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie mają z w/w rodzicami ustną umowę użyczenia co już w tej chwili nie uprawnia ich do pobierania równoważnika za brak lokalu. Wracając do tematu odnośnie mieszkania, którego właścicielką jest przyszła małżonka to po zawarciu związku małżeńskiego we wniosku powinieneś zaznaczyć, że jednak twój małżonek posiada lokal mieszkalny, a czy należy on do majątku wspólnego czy do majątku osobistego jednego z małżonków to nie ma znaczenia nie chcę być złym prorokiem ale moim zdaniem powinieneś zasięgnąć porady prawnej a udając się po taką poradę weź ze sobą ustawę odnośnie przyznawania lokali itd ponieważ może akurat rozdzielność majątkowa lub co innego pozwoli zachować Ci ten równoważnik. Pamiętaj, że duże znaczenie ma w jakiej odległości znajduje się to mieszkanie od miejsca pracy ile czasu zajmuje Ci dojazd i jaki ma metraż (doczytaj w przepisach)

I tu się z kolegom zgadzam że warto pogadać z prawnikiem. Wszędzie są tacy co trochę ogarniają zakres przepisów psp (może niewielu ich ale da się znaleźć).
Rzeczywiście może nie warto walczyć z pojęciem tytułu prawnego a warto iść w część "dojazd". Przemyśl tą kwestię

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 17, 2016, 06:28:37 »
Od 7 lat biore równoważnik za brak mieszkania w  sierpniu biorę ślub moja przyszła żona ma mieszkanie w kredycie.   Co zrobić żeby nie stracić tego równoważnik za mieszkanie? ?  Może rozdzielczości majatkowa pomoże? ?    Pomoże ktoś? ??

Rozdzielnosc majatkowa nie ma znaczenia. Twoja sytuacje reguluje art. 78 ust. 1 ustawy o PSP. Twoja żona stanowić bedzie członka Twojej rodziny w rozumieniu art 75 ustawy. Ponieważ posiadać będzie lokal mieszkalny na podstawie przysługującego jej tytułu prawnego tj. własności, Ty nie bedziesz należał do osób uprawnionych do równoważnika za brak lokalu. Chyba, że lokal nie bedzie spełniał warunków pod względem przysługujacej Ci powierzchni mieszkalnej (bezdzietne małżeństwo to 21m2 powierzchni samych pokojów) lub położony będzie w miejscowości, która nie jest miejscowością pełnienia służby lub nie jest miejscowoscią pobliską (czas dojazdu wg rozkładu jazdy środka publicznego przekracza dwie godz. w obie strony ).

Offline kxf2007

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 17, 2016, 12:15:06 »
witam.
kolejny raz w sprawie równoważniika, ale przeszukałem forum i nie znalazłem sytuacji podobnej do mojej.
Tak się złozyło ze formalnie ,,na papierze,, jestem własciicelem dwóch lokali mieszkalnych które spełniają normy zalydnienia dla mojej rodziny z tym ze te lokale znajdują się poza miejscowoscią pobliską  gdzie czas dojazdu do jednostki w obie strony przekracza 2 godziny. Jestem również włascicielem wraz z żoną lokalu w miejscowosci w której pełnię służbę z tym że jest to kawalerka i nie spełnia ona norm zaludnienia dla mojej trzyosobowej rodziny. Zaznaczam że mieszkam w tej kawalerce.  Z tego co czytałem podobne wątki na innych forach według mnie należy mi się i taki wniosek w komendzie złożyłem. Dostałem odpowiedź w formie pisma a nie decyzji administracyjnej że taki dodatek mi nie przysługuje.
Jaka jest Wasza opinia.
Proszę o odpowiedź znawców tematu ;)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 17, 2016, 15:36:21 »
witam.
kolejny raz w sprawie równoważniika, ale przeszukałem forum i nie znalazłem sytuacji podobnej do mojej.
Tak się złozyło ze formalnie ,,na papierze,, jestem własciicelem dwóch lokali mieszkalnych które spełniają normy zalydnienia dla mojej rodziny z tym ze te lokale znajdują się poza miejscowoscią pobliską  gdzie czas dojazdu do jednostki w obie strony przekracza 2 godziny. Jestem również włascicielem wraz z żoną lokalu w miejscowosci w której pełnię służbę z tym że jest to kawalerka i nie spełnia ona norm zaludnienia dla mojej trzyosobowej rodziny. Zaznaczam że mieszkam w tej kawalerce.  Z tego co czytałem podobne wątki na innych forach według mnie należy mi się i taki wniosek w komendzie złożyłem. Dostałem odpowiedź w formie pisma a nie decyzji administracyjnej że taki dodatek mi nie przysługuje.
Jaka jest Wasza opinia.
Proszę o odpowiedź znawców tematu ;)
Powinno być w formie decyzji....
Ale poproś o podstawę prawną odmowy....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 20, 2016, 13:35:54 »
Mam problem z interpretacją dojazdu.
Mam mieszkanie tzn. żona ma bo dostała przed ślubem więc równoważnik się nie należy. Jest jeszcze dojazd, który mówi o 2 godzinach, natomiast u mnie wygląda to tak, że do pracy mam ok 12 km jednak autobus PKS kursuje tylko w dni nauki szkolnej a na czas wakacji jest zawieszany.
Coś to zmienia?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 20, 2016, 14:10:18 »
Mam problem z interpretacją dojazdu.
Mam mieszkanie tzn. żona ma bo dostała przed ślubem więc równoważnik się nie należy. Jest jeszcze dojazd, który mówi o 2 godzinach, natomiast u mnie wygląda to tak, że do pracy mam ok 12 km jednak autobus PKS kursuje tylko w dni nauki szkolnej a na czas wakacji jest zawieszany.
Coś to zmienia?
Nie ma innego publicznego środka transportu? Typu bus, pociąg itp. ?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 20, 2016, 14:18:43 »
Nie. Tylko ten,, czasowy,,  autobus.

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 20, 2016, 14:38:21 »
Które przepisy mówią o czasie 2h, co to reguluje?

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 20, 2016, 17:55:56 »
Które przepisy mówią o czasie 2h, co to reguluje?
Art.78 ust 1 w związku z art. 74 ust. 3 ustawy o PSP.

Offline Babol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 20, 2016, 19:03:39 »
Przeczytaj sobie kilka wyroków w tej kwestii a będziesz wiedział wszystko. Polecam sprawę Lęborka Pną Z. I Wejherowska Pana R. Były jeszcze inne wszelkie kwestie sąd rozważał. Wystarczy poczytać i wyciągnąć wnioski.

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 20, 2016, 20:19:21 »
We wcześniejszych postach kolega straz88 napisał:

" Biorąc pod uwagę te szeroko rozumiane tytuły prawne wynika z nich że wszyscy strażacy którzy zamieszkują z rodzicami i nie pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie mają z w/w rodzicami ustną umowę użyczenia co już w tej chwili nie uprawnia ich do pobierania równoważnika za brak lokalu."

Jest dokładnie odwrotnie. Otóż strażacy zamieszkujący z rodzicami tracą uprawnienie do równoważnika za brak lokalu, ale wówczas, kiedy rodzice stanowią ich członków rodziny w rozumieni art.75 ustawy o PSP, a więc pozostają z nimi także we wspólnym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie (syt.opisana przez straz88) strazak może równoważnik otrzymać. Inna jest sytuacja wówczas kiedy strażak zajmuje lokal rodziców (ich własność), ale rodzice w tym lokalu nie zamieszkują. Wówczas strazak zajmuje lokal mieszkalny na podstawie przysługującego jemu tytułu prawnego (najcześciej użyczenia). Zaznaczam, ze pomijam tutaj zagadnienia położenia i metrażu lokalu, także istotne dla ustalenia uprawnienia.

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 20, 2016, 21:21:17 »
Przeczytaj sobie kilka wyroków w tej kwestii a będziesz wiedział wszystko. Polecam sprawę Lęborka Pną Z. I Wejherowska Pana R. Były jeszcze inne wszelkie kwestie sąd rozważał. Wystarczy poczytać i wyciągnąć wnioski.
Gdzie to przeczytam?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2016, 21:32:01 wysłana przez cam »

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 20, 2016, 21:33:45 »
Z orzeczeniami sądów możesz zapoznać się na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl. Twoja sytuacja jest bardzo nietypowa. Przepisy nic o niej nie mowią i szczerze mówiąc nie przypominam sobie także żadnego wyroku sądu rozstrzygającego podobny problem. Ale poszukaj sam... może coś znajdziesz.

Offline cam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 20, 2016, 21:52:24 »
Tylko jak sobie pomyślę, że miałbym wchodzić na drogę sądową z kp to mi się odechciewa tego równoważnika. Do końca dni z poczuciem bycia pomijanym przy nagrodach i awansach...

Offline Babol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 20, 2016, 22:12:57 »
Tylko jak sobie pomyślę, że miałbym wchodzić na drogę sądową z kp to mi się odechciewa tego równoważnika. Do końca dni z poczuciem bycia pomijanym przy nagrodach i awansach...

Albo walczysz o swoje albo nie. Każde odwołanie będzie sygnałem dla twojego przełożonego.  W Lęborku ogniomistrz walczył z KP o niecałe 40 tyś pln. Po 5 latach batali sądowych  wypłacili mu ponad 100 tyś pln. Albo walczysz albo nie zawracaj gitary. Niestety komendantom się to opłaca bo zabierze rownowaznik 10 strażakom a może jeden się odwoła. U mnie to przerabiali i ci co poszli di sądu wygrali. Reszta nie dostaje i komendant kasę ma.

Offline Aide

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Równowaznik za mieszkanie. problem
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 20, 2016, 22:21:59 »
Tylko jak sobie pomyślę, że miałbym wchodzić na drogę sądową z kp to mi się odechciewa tego równoważnika. Do końca dni z poczuciem bycia pomijanym przy nagrodach i awansach...
Szczerze? Nie wydaje mi się, żeby istniały podstawy prawne do uzyskania uprawnienia w Twoim przypadku. Odpuść sobie. Takie jest moje zdanie...ale oczywiscie mogę się mylić.