Autor Wątek: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany  (Przeczytany 20755 razy)

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« dnia: Luty 15, 2014, 21:21:08 »
Witam. Nie odnalazłem podobnego tematu więc zakładam nowy wątek. Chciałbym zorientować się w swojej sprawie. Otóż będąc dowódcą zastępu od jakiegoś czasu kilka służb w miesiącu pełnię obowiązki dowódcy zmiany zastępując etatowego dowódcę podczas jego nieobecności. Nie prosiłem się o ten zaszczyt, ale jest to dla mnie też zawsze jakieś dodatkowe doświadczenie za którym jednak żadne gratyfikacje pieniężne nie poszły. Na zmianie normalnie jest 8 osób, a w rozporządzeniu o KSRG z definicji zastępu wynika że liczba osób w zastępie nie przekracza 6 razem z dowódcą. Mając skończoną szkołę aspirantów posiadam uprawnienia do kierowania na poziomie interwencyjnym, a to z kolei pozwala na kierowanie siłami do jednej kompani. W tym miejscu właściwie to nie wiem czy mogę pełnić taką funkcję czy nie bardzo. Przypomniałem sobie jeszcze że podpisując zakres obowiązków przy awansie na dowódcę zastępu miałem wypisane zastępowanie d-cy zmiany podczas jego nieobecności. Jeśli ktoś posiada wiedzę w tym temacie proszę o odpowiedź i naświetlenie czy moje rozumowanie jest poprawne oraz czy może odpowiedź wynika z innych przepisów. Jako ciekawostkę dodam że kolega w innej KP jako starszy ratownik pełnił funkcję d-cy zmiany co już w ogóle woła o pomstę do nieba. Pozdrawiam

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.367
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2014, 21:25:01 »
zadaj pytanie a nie opisujesz historie swojego życia...
Ja rok po szkole asp. byłem zastępującym d-ce zmiany (d-ca zastępu).
To do tej pory jest norma.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline hacek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 315
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2014, 21:36:19 »
Przecież nadal wielu aspirantów starszych (wiekiem) jest normalnie na stanowiskach dowódców zmian, więc w czym problem?
Chyba, że tak jest tylko w moim powiecie :fiuu:

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2014, 23:20:08 »
Oszczędności. Po co dawać zastępcę dowódcy zmiany lub sekcji jeżeli to samo zrobi d-ca zastępu.

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2014, 09:51:30 »
zadaj pytanie a nie opisujesz historie swojego życia...
Ja rok po szkole asp. byłem zastępującym d-ce zmiany (d-ca zastępu).
To do tej pory jest norma.
Historia mojego życia jest nieco dłuższa -_- Że takie rzeczy mają miejsce to wiem choćby przez przytoczony wcześniej przypadek st. ratownika jako d-cy zmiany. Pytanie więc moje jest takie czy jest to zgodne z przepisami?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2014, 11:50:23 »
Masz kwalifikacje, masz stanowisko dowódcze, zastępowanie d-cy zmiany masz wpisane w zakres czynności służbowych - w czym więc problem?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2014, 12:46:49 »
Masz kwalifikacje, masz stanowisko dowódcze, zastępowanie d-cy zmiany masz wpisane w zakres czynności służbowych - w czym więc problem?
Chciałbym znaleźć przepis, który jasno mi powie że mogę taką funkcję pełnić.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2014, 14:28:58 »
Po pierwsze, nie jesteś p.o. dowódcy zmiany, bo funkcja dowódcy zmiany jest obsadzona u ciebie, z tego co piszesz. Zastępujesz dowódcę zmiany pod jego nieobecność. Podobnie osoby na stanowisku z-cy dowódcy zmiany nie są p.o. dowódcy zmiany, bo to zupełnie coś innego.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Thor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Niezwykle zwykły
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2014, 14:14:17 »
zadaj pytanie a nie opisujesz historie swojego życia...
Ja rok po szkole asp. byłem zastępującym d-ce zmiany (d-ca zastępu).
To do tej pory jest norma.
Historia mojego życia jest nieco dłuższa -_- Że takie rzeczy mają miejsce to wiem choćby przez przytoczony wcześniej przypadek st. ratownika jako d-cy zmiany. Pytanie więc moje jest takie czy jest to zgodne z przepisami?

Straszny ratownik to jeszcze normalna rzecz, ale osobiście znam przypadek, gdzie obowiązki d-cy zmiany pełnili koledzy na niższym stanowisku. oszczędności  :wall:
Jeśli na niebo nie zasługuję, to w piekle przynajmniej nie będę bezrobotny

Offline fenixowo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 141
  • Z każdym dniem bliżej do emki :)
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2014, 11:18:40 »
zero-11 w 100% masz rację nie należy mylić tych pojęć p.o. a zastępowanie d-cy zmiany.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2014, 20:00:13 »
Odnośnie ratowników i starszych ratowników pełniących na danej służbie obowiązki dowódcy zmiany - podczas inspekcji gotowości operacyjnej, jeśli na obsadzonych autach wyjazdowych (przewidzianych do prowadzenia samodzielnych działań) nie ma ludzi z etatami dowódczymi (zastępu, sekcji, zmiany i zastępca, ew. d-ca jrg i zastępca) LUB zmianą danego dnia rządzi ratownik, starszy ratownik itp. - są to błędy krytyczne kończące kontrolę laczą.

Zresztą - gdyby KG chciała - pewnie w kilka minut  w SWD dałoby radę wyłapać wszystkie JRG gdzie danego dnia na zmianie rządzi nie-dowódca.  :fiuu:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2014, 20:56:54 »
sheldon: nie zgodzę się z Tobą, mieliśmy przez ostatnie lata wiele kontroli z KW i jedną z KG, ani razu nie było błędu krytycznego za st. ratownika, ratownika jako d-cy wozu wyjazdowego np. drugiego  - przypadki takie były (są) nagminne. Jeden tylko raz z KG poinformował, że jak wjeżdża na inspekcję JRG, gdzie d-cą zmiany jest podoficer (nawet jak ma etat d-cy zastępu) to daje błąd krytyczny. Swoją drogą nie za bardzo wiem na jakiej podstawie.
pozdrawiam 

Offline lampard

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 19, 2014, 12:26:32 »
Peterk najpierw dobrze przeczytaj post Sheldona. Napisał, że sytuacja taka ma miejsce gdy  st.rat lub rat. pełni danego dnia funkcję d-cy zmiany a nie d-cy zastępu np 2 wyjazdu lub drabiny.
Co do tego wymysłu tego oficera z KG. Nie przypominam sobie aby w przepisach dotyczących przeprowadzania inspekcji gotowości w punktach kiedy następuje punkt krytyczny był zapis, że pełnienie funkcji d-cy zmiany przed d-cę zastępu podoficera.
U mnie na na jednostce na każdej zmianie dowodzą podoficerowie ze stanowiskiem d-cy zastępu. Oczywiście, gdy nie ma d-cy zmiany.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 19, 2014, 12:43:05 »
Odnośnie ratowników i starszych ratowników pełniących na danej służbie obowiązki dowódcy zmiany - podczas inspekcji gotowości operacyjnej, jeśli na obsadzonych autach wyjazdowych (przewidzianych do prowadzenia samodzielnych działań) nie ma ludzi z etatami dowódczymi (zastępu, sekcji, zmiany i zastępca, ew. d-ca jrg i zastępca) LUB zmianą danego dnia rządzi ratownik, starszy ratownik itp. - są to błędy krytyczne kończące kontrolę laczą.

Zresztą - gdyby KG chciała - pewnie w kilka minut  w SWD dałoby radę wyłapać wszystkie JRG gdzie danego dnia na zmianie rządzi nie-dowódca.  :fiuu:

Może nie jest to błąd krytyczny, ale

Metodyka oceny inspekcji JRG

Cytuj
1.   Ocena stanu zmiany służbowej.
Ocena zagadnienia nie podlega ocenie punktowej. Wszelkie uwagi dotyczące stanu faktycznego ratowników zmiany służbowej, spełnienia wymaganego stanu minimalnego, zgodności stanu faktycznego zmiany z SWD-ST, stanu osobowego specjalistycznej grupy jeżeli została utworzona na bazie jednostki winny znaleźć odzwierciedlenie w uwagach dot. przedmiotowego zagadnienia.
W przypadku stwierdzenia braku dowódców (zmiany, sekcji, zastępu) lub ratowników – kierowców (operatorów) – zostaje wystawiona ocena negatywna jednostki.

Cytuj
1.1.   Błąd krytyczny – rozumie się przez to rażące naruszenie przez ratowników podczas inspekcji zasad bezpieczeństwa prowadzenia działań lub procedur ratownictwa medycznego, którego efektem jest rzeczywiste bądź potencjalne zagrożenie życia lub zdrowia osób. Skutkiem popełnienia błędu krytycznego jest negatywna ocena z prowadzonej inspekcji.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2014, 14:14:43 wysłana przez grzela »

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2014, 20:01:26 »
lampard
cytat z sheldona:
"......jeśli na obsadzonych autach wyjazdowych (przewidzianych do prowadzenia samodzielnych działań) nie ma ludzi z etatami dowódczymi......."
Tzw. drugi wyjazd lub drabina może wyjechać i wyjeżdża samodzielnie do działań.
Myślę, że dobrze przeczytałem post sheldona.
Zastanawiam się, jak interpretować status strażaka po kursie podoficerskim (uzupełniającym). Do jakiego szczebla dowodzenia jest uprawniony na podstawie programu jego szkolenia podoficerskiego ?? Tylko jednym wozem ? Jeżeli założyć, że aspirant po 3 latach dostaje d-cę zastępu to czy może pełnić obowiązki dowódcy zmiany - nie mówię o JRG "z jednym wozem wyjazdowym"- gdzie dowódca zmiany dowodzi wg. ostatniej interpretacji z KG na szczeblu interwencyjnym max 8 zastępami.
Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2014, 20:29:19 »
poczytajcie sobie kto i w jakiej kolejności jest zobowiązany (uprawniony!) do objęcia kierowania interwencyjnego... ergo: każdy strażak PSP po kursie uzupełniającym lub podoficerskim, jak również posiadający stosowne uprawnienia zdobyte w OSP (kurs dowódców), a nie będący podoficerem, ma uprawnienia do objęcia kierowania interwencyjnego; ale: nie ma zmiłuj i zgodnie z przyjętą praktyką na zmianie ma być tylu d-ców, ile jest obsadzonych rzutów w pełnej obsadzie (nie liczymy dalekich tyłów z rozpisanym tylko kierowcą); starsi ratownicy nie powinni być wyznaczani jako d-cy II rzutu, a już na pewno nie na I rzut; tak samo jak d-ca zastępu nie powinien być pozostawiany sam sobie, zwłaszcza gdy ma 3-4 lata służby; tyle mówi zdrowy rozsądek i oczekiwania czynników wyższych, ale życie niestety te oczekiwania niekiedy weryfikuje negatywnie - a będzie jeszcze gorzej:) za dwa-trzy lata zrobi się taka luka w kształceniu techników pożarnictwa, że geniusze na Podchorążych zaczną rozważać przywrócenie zał. nr 6 do przepisu kwalifikacyjnego, ewentualnie zaczną analizować strukturę nasycenia KP(M) dowódcami pod kątem ewentualnych przeniesień/oddelegowań; niestety ich ograniczenia intelektualno-mentalne na chwilę obecną nie pozwalają im tego dostrzec:) obudzą się z ręką w kiblu i będą szukali na gwałt protezy;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 19, 2014, 21:32:37 »
lang:
   Skoro podoficer po kursie uzupełniającym w swerze umiejętności zawodowych ma napisane że "ma umiejętność kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi  na poziomie interwencyjnym w ramach zastępu" to raczej jest mowa o jego zastępie, a nie o kilku zastępach np. 1 psp, 2 osp.
    Znam zasady przejmowania dowodzenia, ale kto dostanie po rajtach jak do ścierniska gdzie (odpukać !!!!) będzie poszkodowany strażak OSP wyjedzie GCBA z podoficerem dowódcą ? Niewydolny system ? dyżurny SK ? czy podpisujący rozkaz dzienny ??
    Oczywiście znam realia strażackie , pamiętam jak kilka lat temu działaniami cięcia drzewa, itp. "drobnymi akcjami" "dowodzili" stażyści i nikt z wyższych instancji nie zwracał na to uwagi.
pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 19, 2014, 21:47:01 »
poczytajcie sobie kto i w jakiej kolejności jest zobowiązany (uprawniony!) do objęcia kierowania interwencyjnego... ergo: każdy strażak PSP po kursie uzupełniającym lub podoficerskim, jak również posiadający stosowne uprawnienia zdobyte w OSP (kurs dowódców), a nie będący podoficerem, ma uprawnienia do objęcia kierowania interwencyjnego

Chyba coś przeoczyłeś  :kwit:
Cytuj
§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1)   członek ochotniczej straży pożarnej;
2)   komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3)   strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4)   dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5)   dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6)   zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Po-żarnej;
7)   dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8   zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;
9)   dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwo¬wej Straży Pożarnej.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 19, 2014, 22:51:20 »
U mnie jest tak:
zmianę prowadzi d-ca zmiany (podstawa)
jak go nie ma (ws, urlop,  inne sprawy) to jest zastępca dowódcy zmiany.
I nikogo to nie interesuje, że są braki. Mają się tak dogadać, żeby nie było możliwości wakatu na tym stanowisku. Nawet d-ca sekcji nie jest przewidziany do zastępowania w planowaniu (tj dowódca sekcji może jedynie zastąpić d-cę zmiany np jesli podczas pełnienia służby d-ca zmiany się rozchoruje (np kontuzja w czasie zajęć sportowych) i trzeba za niego dociągnąć służbę. Innej możliwości nie ma. W przypadku długotrwałych wakatów na zmianie dochodzi, że d-cy zmian (ew. z-cy) są zmieniani pomiędzy zmianami tak, aby zmianą zawsze dowodził d-ca lub z-ca.  Było trochę bólu na początek, teraz każdy wie jakie są zasady i tego się trzyma. I da się wytrzymać. KG nie po to ustanowiła stanowiska d-cy zmiany i z-cy dowódcy zmiany by te stanowiska były obsadzane przez d-ców zastępu czy nie daj Boże starszych ratowników. Coś tu jest nie halo i ktoś powinien pierd...ąć ręką w stół żeby zrobić porządek. Albo ludzie są na stanowiskach albo nie....
EGO = 1 / wiedza

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 20, 2014, 05:29:08 »
grzela - ale już punktu 3) to nie wytłuściłeś?
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2014, 12:55:06 wysłana przez Butel »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 20, 2014, 07:08:33 »
grzela - ale już punktu 3) to nie wytłuściłeś?

jakby pkt 3 w tym przypadku dotyczył PSP, to pozostałe punkty można byłoby swobodnie wykreślić  :szalony:

dla oświecenia

Cytuj
1) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć, według następującego porządku, ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym:
1) członek ochotniczej straży pożarnej,
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej,
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej.”;

2) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:

„5a. Z chwilą przybycia na miejsce działań ratowniczych jednostki będącej podmiotem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego kierowanie działaniem ratowniczym odbywa się na zasadach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.”;

« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2014, 12:55:56 wysłana przez Butel »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 20, 2014, 07:48:24 »
zgadza się, jeśli do działań dysponowane są zastępy PSP, to dowodzącym jest min. d-ca zastępu. Strażak jednostki ochrony p.poż. dotyczy np. ZSR, ZSP..
zmianę prowadzi d-ca zmiany (podstawa)
jak go nie ma (ws, urlop,  inne sprawy) to jest zastępca dowódcy zmiany.
I nikogo to nie interesuje, że są braki. Mają się tak dogadać, żeby nie było możliwości wakatu na tym stanowisku. Nawet d-ca sekcji nie jest przewidziany do zastępowania w planowaniu
W planowaniu u mnie jest podobnie, ale życie życiem. U mnie był przypadek: ja (zastępca d-cy zmiany) na urlopie za granicą, d-ca zmiany zachorował, na innych zmianach d-ca lub jego zastępca na urlopach (akurat trafiło w grudzień ;) ). I teraz na 3 zmiany zostało w sumie 2 d-ców zmian. Jakbyś nie podchodził do tego, d-ca sekcji musiał robić za d-ce zmiany. Choć faktycznie w planowaniu harmonogramu i grafików nie ma takiej opcji. Opcja pracy 24/24 przez dwóch dowódców jest dobra na okres 4 dni, ale nie na 9 w okresie przedświątecznym, bo wtedy mogłoby się okazać, że kolejny z dowódców zmian idzie na zwolnienie lekarskie.
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2014, 10:30:50 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 20, 2014, 09:01:26 »
sprawdź u siebie w SWD ile razy tylko od 2010 roku działaniami kierował starszy ratownik, ile razy był wpisany jako d-ca II rzutu; i jeśli dalej twierdzisz, że jest to niezgodne z przepisami, to postąp jak praworządny obywatel:) a ja tylko przypominam, że temat dotyczy zastępowania d-cy zmiany przez d-cę zastępu, a kwestia starszych ratowników pełniących funkcję KDR-a jest wątkiem pobocznym; jeszcze raz powtórzę - nie jest to niezgodne z porządkiem prawnym, a gdyby tak miało być, to znaczyłoby, że w wielu jednostach łamanie prawa jest zjawiskiem powszechnym.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2014, 12:56:58 wysłana przez Butel »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 20, 2014, 10:47:00 »
W planowaniu u mnie jest podobnie, ale życie życiem. U mnie był przypadek: ja (zastępca d-cy zmiany) na urlopie za granicą, d-ca zmiany zachorował, na innych zmianach d-ca lub jego zastępca na urlopach (akurat trafiło w grudzień ;) ). I teraz na 3 zmiany zostało w sumie 2 d-ców zmian. Jakbyś nie podchodził do tego, d-ca sekcji musiał robić za d-ce zmiany. Choć faktycznie w planowaniu harmonogramu i grafików nie ma takiej opcji. Opcja pracy 24/24 przez dwóch dowódców jest dobra na okres 4 dni, ale nie na 9 w okresie przedświątecznym, bo wtedy mogłoby się okazać, że kolejny z dowódców zmian idzie na zwolnienie lekarskie.
Tak, ale to jest wypadek jeden na wiele sytuacji, u mnie się dogadujemy na okresy świąteczne - żeby było lepiej, to nasz wojewódzki daje pismo, że w okresach świątecznych (lub innych newralgicznych) musi być d-ca zmiany na służbie i nie ma zmiłuj. Ratuje jedynie chorobowe lub wcześniej napisany urlop (wtedy może być z-ca d-cy zmiany). Ale na pewno w takich okresach nie będzie dowodził zmianą d-ca sekcji (i niżej). W przypadku wakatu i braku możliwości zastąpienia przez d-cę z innej zmiany ściągną do pełnienia służby z innej jednostki d-cę zmiany (w ramach tej samej KM). Jak to mówił nowożytny wieszcz: "taki mamy klimat"....
EGO = 1 / wiedza

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Dowódca zastępu p.o. dowódcy zmiany
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 20, 2014, 12:30:01 »
Otóż to, "taki mamy klimat". W największej KM w kraju mają taką zabawę, że jak zmiana służbowa wyłoży się na czymś (lub "ktoś" stwierdzi, że się wyłożyła), to przerzucają d-ce zmiany do wydziału za biurko (np. kadry). Na 3 miesiące. Bywa tak, że w tym samym czasie dwoma dowódcami zmian z jednej JRG są w stanie tak zagospodarować. Później przerzucają jednego z innej JRG i zaczynają się zgrzyty. I tak przez cały kwartał. A pewien "intieligenty" oficer z KM na odprawie z dowódcami zmian wszystkich JRG stwierdził, że krzeseł w biurach mają na tyle, że i kilkunastu na raz są w stanie przyjąć na "przeszkolenie kadrowe".

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!