Autor Wątek: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP  (Przeczytany 39559 razy)

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 04, 2013, 16:35:21 »
Cytuj
utaj rozważamy po prostu czy i jaki jest sens włączenia ratownictwa medycznego do PSP

ratownictwo medyczne nalezy do PSP od jakis 15 lat...
Oczywiście że należy - dokładnie od 1994 roku kiedy pierwsze roczniki ratowników medycznych ukończyły szkoły.,,Tutaj rozważamy po prostu czy i jaki jest sens włączenia ratownictwa medycznego do PSP, a może i przede wszystkim w jakim stopniu włączyć, przecież zajęć podczas działań i tak jest od chole.y." Dokłądniej  mówiąc : jaki jest sens w takim zakresie włączać rat.med. do struktur PSP, czy jest w ogóle sens w takim zakresie, a jeżeli jest sens to jak szkolić, na jakim sprzęcie,skąd na to kasę wziąć,  kto ma szkolić, jak mają wyglądać zespoły w PSP i wiele jeszcze innych pytań.... To wspaniale że są pomysły tylko szkoda że w wielu przypadkach nierealne, a robią to ludzie z przypadku.. w niektórych KW koordynatorzy to lek med nie mający w ogóle praktyk w zespołach Ratownictwa Medycznego. Tacy ludzie nie tylko szkolą strażaków, ale są w komisjach recertyfikacyjnych ..............To oni tworzą wytyczne, standardy postępowania, które nijak się mają do europejskich standardów. Standardy postępowania, które /mogę się niewiele pomylić/ w ostatnich 10-15 latach zmieniane były 4-5 krotnie. Europejska rada resuscytacji zmieniła je w tym czasie raz.
No właśnie RATOWNIKAMI, a wy wszystko sprowadzacie do Ratownika Medycznego, którym ma być Strażak. Ja już widzę, że tu Strażak w formacji PSP ma być bardziej ratownikiem medycznym niż strażakiem. No ale z doświadczenia wiem, że większość Ratowników Medycznych w szeregach PSP nie są Dobrymi strażakami jeżeli chodzi o gaszenie pożarów. Przyszli do PSP bo jest tam praca.
Być może w twojej JRG trafili ci się ze względu na pracę i nie są dobrymi strażakami, twój problem jak nie narzekać a zrobić z niego PRAWDZIWEGO strażaka. Jaki tytuł nosi twój certyfikat ratownik czy ratownik medyczny??? Recertyfikację masz z ratownictwa czy z ratownictwa medycznego???


Cytuj
Cewnik do nosowy: 1-6 litra na minutę daje wysycenie w granicach 24-45%
Maska twarzowa: przepływ 5 lit.na min. wysycenie 40-60% jeśli zwiększymy od 8-10 lit./min
Z tego co wiem nie jest to sprzęt używany w PSP. Poza tym dalej nie powiedziałeś jak zaszkodzić tlenem który według tego co napisałeś jest szkodliwy po kilku godzinach mając go zapas ledwie na kilkanaście minut, poza tym tlen do procedur w straży nie wprowadzał hydraulik, tylko lekarz i to nie wsiowy konował, ale człowiek mający duże doświadczenie w  ratownictwie, i naukowe badania na poparcia tego. Z tego co pamiętam, to gdy się te procedury ukazały wielu, wielu lekarzy i ratowników stwierdziła że strażacy będą zabijać tlenem ludzi. Znasz chociaż jeden taki przypadek? Dawno już była mowa o stworzeniu KSR w miejsce KSRG i PRM, ale na mówieniu się skończyło.
Jeżeli nie wiesz co to maska twarzowa to nie mamy o czym dyskutować, niestety. Szkodliwość długotrwałego podawania tlenu opisałem wcześniej - poczytaj.. Nie znam przypadków morderstwa tlenem w PSP tak samo jak nie słyszałem bzdur o rzekomych obawach lekarzy i ratowników medycznych w tej kwestii. Co do KSR jest moim zdaniem możliwy, pod warunkiem że zajmą się tym osoby mające pojęcie , wiedzę i praktykę - no i chęci...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2013, 17:15:10 wysłana przez Butel »
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 04, 2013, 17:28:04 »
Cytuj
Maska twarzowa: przepływ 5 lit.na min. wysycenie 40-60% jeśli zwiększymy od 8-10 lit./min

Cytuj
Maska twarzowa z zastawką zapobiegającą oddechowi zwrotnemu: może dać wysycenie tlenu nawet do 100% jeśli przepływ będzie 10-15lit/min

Tobieochodziło o tą pierwszą, my z tego co pamiętam używamy tej drugiej. Ale co tam, skoro według ciebie my nie podajemy leków w tym tlenu też  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2013, 17:32:29 wysłana przez madmax29 »

Offline masiun1975

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 04, 2013, 17:40:50 »
Czy chcecie czy nie to i tak nam wsadzą RM,tak jak zrobili ze 112.Co prawda te marne 112 to jest w formie każdy wie jakiej po swoim powiecie.A jak można się domyślić to i te RM będzie zapewne jak owe 112,czyli coś na "sztukę". Jestem RM z dyplomem i robiłem studia głównie dlatego,że skoro mam je zrobić to takie, które mnie "kręcą" jak również na coś się przydadzą w firmie.Jak patrzę do czego zmierzamy to wychodzę z założenia,że PSP mknie za daleko w tym temacie. Spójrzmy choćby na wytyczne wg których szkolimy się i obowiązują póki co dalej.ERC(europejska rada resuscytacji) kiedy to już dokonała zmian?A my dalej za lasem bambusowym. Wkrótce znowu zasiądą rozmyślać co zmienić ale nie my,PSP.
Tak więc nie podniecałbym się,że będziemy tacy profesjonalni.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 04, 2013, 17:53:28 »
Cytuj
Maska twarzowa: przepływ 5 lit.na min. wysycenie 40-60% jeśli zwiększymy od 8-10 lit./min

Cytuj
Maska twarzowa z zastawką zapobiegającą oddechowi zwrotnemu: może dać wysycenie tlenu nawet do 100% jeśli przepływ będzie 10-15lit/min

Tobieochodziło o tą pierwszą, my z tego co pamiętam używamy tej drugiej. Ale co tam, skoro według ciebie my nie podajemy leków w tym tlenu też  :rofl:
A my stosujemy obie oraz dodatkowo między innymi silikonowe, pompowane typu  Ambu UltraSeal i inne....ale nie mam ochoty dochodzić się z tobą o szczegóły,głównie dlatego  że czepiasz się szczegółów, myląc pojęcia, łapiąc za słówka - tracimy temat wątku. A jak to stwierdził masiun1975 i tak zrobią co zechcą, pewnie niewiele to będzie miało wspólnego z rozsądkiem. masiun1975 czy ty z dyplomem ratownika medycznego także bierzesz udział w recertyfikacji??

[załącznik usunięty przez administratora]
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline masiun1975

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 04, 2013, 17:56:31 »
Oczywiście,że przystępuję do egzaminu recertyfikacji.Studia z przedmiotem KPP nie zwalniałby mnie przy zatrudnieniu w PSP z potrzeby zrobienia kursu KPP.Tak to już jest,że KPP strażackie to jedno a np PCK to co innego.Ten temat jest mi doskonale znany

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 04, 2013, 18:14:42 »
Na podstawie której naszej procedury zastosujesz maseczkę numer jeden (bez rezerwuaru) ?
:wacko:
Cytuj
że czepiasz się szczegółów, myląc pojęcia, łapiąc za słówka
oj, ja to jestem mały pikuś, czekam kiedy do dyskusji włączą się prawdziwi wyżeracze  :rofl: Maski silikonowe, pompowane, czy też nie firmy X czy Y są tylko częścią większego zestawu.
Nie ja jeden zwróciłem ci uwagi o nieścisłości w tym co piszesz.
PS. Fakt  że tracimy temat, ale czasem z takich pobocznych dyskusji też coś ciekawego wynika.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2013, 20:51:14 wysłana przez madmax29 »

Offline masiun1975

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 04, 2013, 18:31:30 »
Temat idzie w bezsens.Nawet jeżeli zakupią KP maski LMA czy Combitube to ciekawe czy w ogóle je zakupią a i ciekawsze jakie będą wytyczne do ich użycia,czyt."lepiej nie używać z uwagi na koszt". Jak znam życie  pewnie tak jest ,że z tego typu problemem boryka się ZRM- używać czy też nie?(bo za drogo)

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 04, 2013, 18:53:26 »
Czy którakolwiek z 24 procedur nakazuje lub zakazuje używania takiego lub innego sprzętu.
 ,,Maski silikonowe, pompowane, czy też nie firmy X czy Y są tylko częścią większego zestawu".
Jasne że to część zestawu, ale czy nie można przez nie podać tlenu?????
 
Czy w tym wątku poruszałem temat emerytur, ZZ czy dodatków - cios poniżej pasa.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 04, 2013, 20:06:39 »
Kolego @boloyoung - proponuję spokojnie, bez zacietrzewienia wczytać się w proponowane przeze mnie materiały:

- Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG: (a propos mamy 22 procedury nie 24)
http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34375

- Ramowy program kursu w zakresie KPP:
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_1_kpp_19032007.pdf

Proponuję też przeczytać kilka tematów na forum poruszających temat KPP w straży pożarnej. Wiele ci to wyjaśni i może nawet uprzedzi kolejne wypowiedzi.

Offline strażak-ratownik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 04, 2013, 20:50:09 »
„Ratownictwo medyczne w jednostkach współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne – wczoraj, dziś, perspektywy rozwoju” - 23-24 maj 2013 SA Kraków
http://sapsp.pl/www/konferencje/ratownictwo_medyczne_maj2013/index.html

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 04, 2013, 20:58:15 »
Więc w maju może się dowiemy Quo vadis PSP

Offline lukijrg

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 04, 2013, 21:07:41 »
Ogarnijcie się z tym ratownictwem medycznym każdy przeżywa ,każdy zrobi to co umie,rozpożądzenie swoją drogą nabijanie postów.

Aspiryna1

  • Gość
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 04, 2013, 22:58:13 »
boloyung - co Ty robisz w PSP z taką wiedzą?

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 05, 2013, 10:34:18 »
boloyung - co Ty robisz w PSP z taką wiedzą?
Sam nie wiem a masz jakieś  propozycje?? -_-
A już całkiem poważnie mówiąc to  lukijrg nie każdy zrobi co umie tylko tu chodzi o życie ludzkie, więc musi być być zrobione zgodnie z procedurą, inaczej niestety prokurator może zmarnować komuś karierę, nie mówiąc już o zagrożeniu życia. Cały czas do tego zmierzam , że obecne 66 godzin kursu / +50%/nie zrobi z nikogo medyka-bez urazy dla nikogo- sami wiemy że takie kursy dają podstawy wiedzy KPP, dokształcanie  2x w miesiącu to także troszkę za mało....A wymagania coraz większe!!!!
Kolego Piotr_W, oczywiście że mamy 22 procedury +System START+JumpSTART - czy teraz dobrze???
Temat wątku : Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP, czy wcześniejsze pytania zaczepne:
przecież tlen to także lek, rodzaje masek - ta dobra a ta niezgodna z procedurami -_- , prowadzisz sympozjum medyczne?, co robisz w straży i moje ulubione że ratownik medyczny nie będzie dobrym strażakiem - chyba troszkę zboczyły z tematu wątku??? Pozdrawiam 
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 05, 2013, 10:40:29 »
Dziwne, w wielu krajach po takim kursie otrzymuje sie tytul EMT Basic i w zasadzie nierzadko jezdzi sie samym ambulansem jako firts responder. tylko u nas ciagle proboem bo strazak to nie lekarz i nic umie, jest glupi i sie nie nadaje
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 05, 2013, 12:56:49 »
Dziwne, w wielu krajach po takim kursie otrzymuje sie tytul EMT Basic i w zasadzie nierzadko jezdzi sie samym ambulansem jako firts responder. tylko u nas ciagle proboem bo strazak to nie lekarz i nic umie, jest glupi i sie nie nadaje
W USA program nauczania trwa 40h /First responder/ i obejmuje i RKO, unieruchomienie zlaman i co ciekawe odebranie niepowiklanego porodu. Nie ma mowy o użyciu jakiegokolwiek sprzętu,
EMT-B Emergency Medical Technican - basic - technik ratownictwa medycznego - podstawowy:
Kurs trwa 110h. Program obejmuje program Firs Responder+tlenoterapia,techniki uwalniania z rozbitego wraku, przenoszenia i przekladania pacjentow urazowych, wstepnej selekcji poszkodowanych. Niedawna poprawka wprowadzila 10h intybacji i defibrylacji automatycznej.
EMT-I Emergency Medical Technican - Intermediate - technik ratownictwa medycznego - posredni
Program to EMT-B+150h. Ich kompetencje koncza sie na podawaniu niektorych plynow infuzyjnych i lekow, stosowaniu rurek ustno-gardlowych. Dokladnie trudno stwierdzic wszystko zalezy od danego stanu.
 
EMT-P Paramedic - Ratownik Medyczny.
czas szkolenia to 1000h.
Dostep dozylny, podawanie lekow i plynow, intubacja, drenaz jamy opluconowej, EKG, defibrylacja, kardiowersja, podstawy stymulacji. Oczywiscie wymagane jest przejscie wszystkich wczesniejszych stopni szkolenia i w zaleznosci od stanu, kilkuletniego doswiadczenia jako
EMS-I. Szkolenie teoretyczne 200-250h, zajecia kliniczne 200-250h, staz 200-500h
Poza tym na CPR zachodnich w wielu przypadkach dyżuruje lekarz specjalista medycyny ratunkowej, mający bezpośredni kontakt z ratownikami.
A to czy strazak to nie lekarz i nic umie, jest glupi i sie nie nadaje, to już inna bajka. Klasyczny konflikt interesów dlatego próbują nas na każdym kroku zdyskredytować, udowodnić że się do tego nie nadajemy. Tylko dlatego by zająć nasze miejsca, stąd do tej pory nasz system nie funkcjonuje. Kasa a raczej jej brak i niemoc albo niechęć rządzących i jeszcze kilka innych przeszkód - szara rzeczywistość po prostu POLSKA.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 13:37:59 wysłana przez boloyung »
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 05, 2013, 13:31:29 »
no i ?
jest dokladnie tak jak powiedzialem. tyle ze oni maja taki kurs jak firstresnponder a ja to uzylem jako instytucja. poniewaz emt b nie jest pomocą definitywną w pomocy przedszpitalnej.
czyli wszystko sie zgadza. procz tego ze sie dluzej szkola na poczatku. u nas dalsze szkolenie zalezy od inicjatywy odowodcy.
i pytanie- czy jestes przekonany o intubacji ? a moze mowione jest o czyms innym...
aed jest od dawna. i masz racje- wszystko zalezy od stanu

co do emt masz jeszcze advance a np nowy jork masz jeszcze kilka.

podsumowujac
jaki masz zarzut ?
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 05, 2013, 13:45:27 »
EMT-B Emergency Medical Technican 11oh +40  wstępnego kursu. My posiadamy uprawnienia  do stosowaniu rurek ustno-gardlowych a więc EMT-I Emergency Medical Technican - Intermediate czyli dodatkowe +150h - razem290h.
I nie traktuj konwersacji i wymiany zdań jako zarzut, nie masz ochoty  rozmawiać to po prostu powiedz i absolutnie nie będę się ustosunkowywał do twoich wypowiedzi. Pozdrawiam
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 05, 2013, 14:04:14 »
nie tylko do stosowania rurek. w sprzecie ponadstandardowym od dawna byly jeszcze rurki krtaniowe chociaz nikt nie mial.
teraz sa obowiazkowe. i ja osobiscie nie widze w tym probpemu bo szkolenie z tego zakresu to 15 min na osobe + sprzet. my jestesmy dalej od nich w tym temacie i tyle.
moja wiedza mowi ze  first responder z emt basic nie jest polaczone. nie musisz robic jedno zeby zrobic drugie.  moze gdzies tak jest. moze sie myle.

ja rozumiem ze do mnie nie masz zarzutu. tylko do czego ? co jest nie tak ? za malo godzin ? za duzo roboty dla strazakow ?


Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline młody998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 05, 2013, 14:10:58 »
Nie wiem może się nie znam, ale wydaje mi się że jak np. facet po studiach chemicznych przydaje się nie raz przy akcji tak samo i RM. Sam jestem RM (z praktyką w pogotowiu) i wiem że nie raz przy wyjeździe do akcji zwłaszcza do wypadku dowódca sprawdza czy aby napewno siedze z tyłu. Nie jestem za tym żeby ze stażaków zrobiono lekarzy ale jeśli ktoś się na czymś zna to trzeba dać mu możliwości.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 05, 2013, 14:21:50 »
Ponieważ na rynku istnieje spora nadwyzka ratownikow medycznych mozemy oczywiscie wkladac ich na wozy ale ratownik medyczny bez doswiadczenia w wiekzosci przypadkow nie jest wiele wart od doswiadczonego strazaka bo sprzet do uzycia jest mimo wszystko znacznie ograniczony.
ale wkladanie ratmeda na woz bojowy z R1 to tak jak wkladanie lekarzy do karetek, ma taki sam sens z punktu widzenia radzenia sobie zespolu z takim osobnikiem na wozie.

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline młody998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 05, 2013, 14:28:19 »
Czemu twierdzisz że ratmed  jest mniej wart od doświadczonego strażaka?? Czy w straży są tylko doświadczeni strażacy i rat.medyczni z miesięcznym doświadczeniem bo tata kazali pójść do straży? Są tak samo szkoleni, przyjmowani i tak samo starają się wykonywać robotę strażaka.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 05, 2013, 14:45:58 »
na podstawie empirycznych doświadczeń, wykazu kwalifikacji jednego i drugiego i mozliwosci sprzetowych :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 05, 2013, 14:46:21 »
Ponieważ na rynku istnieje spora nadwyzka ratownikow medycznych mozemy oczywiscie wkladac ich na wozy ale ratownik medyczny bez doswiadczenia w wiekzosci przypadkow nie jest wiele wart od doswiadczonego strazaka bo sprzet do uzycia jest mimo wszystko znacznie ograniczony.
ale wkladanie ratmeda na woz bojowy z R1 to tak jak wkladanie lekarzy do karetek, ma taki sam sens z punktu widzenia radzenia sobie zespolu z takim osobnikiem na wozie.

Owszem kolejny przykład że z RM nie będzie dobrego strażaka?? Dokładnie rację ma młody998 pisząc  że nie raz przy wyjeździe do akcji zwłaszcza do wypadku dowódca sprawdza czy aby na pewno siedzi z tyłu. Dokładnie taki ma sens umieszczania RM na samochodzie bojowym.....No chyba że się ma takiego specjalistę-strażaka pewnego swoich wielkich umiejętności to rzeczywiście ratownicy medyczni są zbędni.Och.......Poza tym w PSP ratownicy medyczni to także strażacy, często ni tylko po kursach podstawowych ale po SA PSP jak i po oficerkach......Czy ty od razu miałeś doświadczenie rozpoczynajac służbę???? Tak samo jest z RM, chociaż coraz większa ich liczba przychodzi z mniejszą lub większą praktyką. Rurki ustno-gardłowe to był przykład.......bez komentarza. Każdy kolejny etap szkolenia wymaga ukończenia poprzedniego stopnia, first responder to początek i niezbędne minimum. Czy twoim zdaniem całe szkolenie w PSP jest OK???Ilość godzin, sposób kształcenia, wymagania stawiane po 66h szkolenia, odpowiedzialność w stosunku do poziomu wiedzy praktycznej i teoretycznej. Sprzęt specjalistyczny-obsługa i  parametry, chemia,ratownictwo drogowe, rat techniczne, osy,koty,  torfowiska, powodzie, rat wysokościowe, nurkowanie no i pożary.........to po co jeszcze pchać się w RM??? Może właśnie oddać to ludziom do tego celu wyszkolonym, wtedy nikt nie musiał by narzekać na poziom wykształcenia strażackiego takiego ratownika medycznego- to jest moja opinia prywatna, Taki też  był zamysł początkowy KSR.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 14:57:40 wysłana przez Butel »
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 05, 2013, 15:20:35 »
Cytuj
Dokładnie rację ma młody998 pisząc  że nie raz przy wyjeździe do akcji zwłaszcza do wypadku dowódca sprawdza czy aby na pewno siedzi z tyłu. Dokładnie taki ma sens umieszczania RM na samochodzie bojowym.

to jest dowod na koniecznosc ratmedow w wozie  ? to jest dowod ze ktos nie powiniene byc dowodca :)

Cytuj
No chyba że się ma takiego specjalistę-strażaka pewnego swoich wielkich umiejętności to rzeczywiście ratownicy medyczni są zbędni.
teoretycznie kazdy po kursie kpp jest takim specjalista ktory wystarcza do podjecia dzialana na poziomie kpp. niczego wiecej sie nie wymaga. skonczyles kurs podstawowy - umiesz gasic na poziomie podstawowym, skonczyles kurs kpp- umiesz udzielic pierwszej pomocy na poziomie kpp.
PROSTE ! a jak ktos chce byc lepszy w KPP to bardzo dobrze, na kazdej zmianie sa ludzie co sie lepiej czują z hydrauliką w reku i z ssakiem w wreku.

Cytuj
oza tym w PSP ratownicy medyczni to także strażacy, często ni tylko po kursach podstawowych ale po SA PSP jak i po oficerkach......
no są i co z tego ? ja nie twierdze ze nie moga, twierdze ze  NIE MUSZĄ!  bo ich wiedza i umiejetnosci (teoretycznie ) sa ponad kwalifikacje.

Cytuj
.Czy ty od razu miałeś doświadczenie rozpoczynajac służbę?
jak ja rozpoczynalem prace to mialem nad soba kolege/kolezanka ktora byla moim doswiadczeniem.
ratownik medyczny nie zrobi na wozie bojowym nic ponad ratownika po kursie kpp, nawet jak bedzie mial 100 lat doswiadczenia. a jesli bedzie swiezo po szkole czy po 5 latach pracy na transprotowce nie reperezentuje aboslutnie nic wiecej.


 
Cytuj
Czy twoim zdaniem całe szkolenie w PSP jest OK???Ilość godzin, sposób kształcenia, wymagania stawiane po 66h szkolenia, odpowiedzialność w stosunku do poziomu wiedzy praktycznej i teoretycznej. Sprzęt specjalistyczny-obsługa i  parametry, chemia,ratownictwo drogowe, rat techniczne, osy,koty,  torfowiska, powodzie, rat wysokościowe, nurkowanie no i pożary.........to po co jeszcze pchać się w RM???

ratoniwctwo medyczne w PSP to nie pchanie sie w cos. To cel kazdej sluzby ratowniczej, ratowanie ludzi to CEL formacji ratowncizej.
i jesli do uratowania ludzi trzeba uczyc sie pierwszej pomocy, to jesli sie nie podoba to pomyliles zawody.
czy ty sie uczyles nurkowania ? czy ty sie uczyles wysokosciowki ? wiec nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka bo to sa specjalistyki.
a ratownictwo medyczne nie ejst specjalistyką tylko jest fundamentem.

a czy moim zdaniem szkolenie jest ok ? moim zdaniem wszystko w tym kraju jest odwrotne ale zlapales za zly ogon.

Cytuj
oże właśnie oddać to ludziom do tego celu wyszkolonym, wtedy nikt nie musiał by narzekać na poziom wykształcenia strażackiego takiego ratownika medycznego- to jest moja opinia prywatna,

czy slyszales (slyszales bo juz raz to powiedzialem ) o posiadaniu kwalifikacji ponad stanowisko ?ja wiem ze to moz ekogos bolec ze ratownik medyczny sie tutaj wywyzsza ale to nie jest wywzszanie tylko ustalanie gdzie jest kogos miejsce. miejsce ratownika medycznego jest przede wszystkim  w ambulansie ratunkowym typu als.

w KSRG miejsce ratownika medycznego jest tam, gdzie umiescily go wytyczne, jako koordynatora powiatowego. nie na podziale tylko jako goscia ktory nadzorouje i pomaga ludziom z podzialu dojsc do odpoweidniego poziomu z kwalifikacjami nadanymi podczas skzolenia kpp.
niestety nowe wytyczne wymyslily sobie jakies instruktotra ktory wchodzi w sklad roty medycznej.
tym sposobem zalewamy nadwyzki ratownikow medycznych ale jak juz powiedzialem, nic lepszego po ratowniku med. dopiero po szkoleo od kazdego strazaka bez doswiadczenia klinicznego.

jesli wg ciebie zamyslem ksr bylo to, ze strazacy nie bede umieli udzielic pierwszej pomocy to gratukuje czytania ze zroizumieniem :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 15:24:00 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.