Autor Wątek: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP  (Przeczytany 39560 razy)

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 05, 2013, 15:55:53 »
 KSR zakładał na samym początku stacjonowanie karetek na PB, w jej składzie byli RM. Wspólne wyjazdy do zdarzeń gdzie było prawdopodobieństwo użycia sprzętu medycznego. Jak sam powiedziałeś po kursie mają wiedzę teoretyczną, pod czyim okiem nabędą praktyki i nawyków, trening użycia sprzętu na fantomie to nie to samo co człowiek. RM odbywa praktyki, nie wiem jak teraz ale za moich czasów było to 6m-cy, w szpitalach i Pogotowiu, to nie truj że są bez jakiegokolwiek doświadczenia. Co do 1 cytatu jedynie mogę się zgodzić taki dowódca jest do ..... ale co ma robić jeżeli to jedyny człowiek który wie co robić??? Resztę bredni i insynuacji pozostawię bez komentarza
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline masiun1975

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 05, 2013, 16:38:14 »
tak jak Ty młody998 będąc na jogurcie bywało,że w ciągu jednej służby przeskakiwałem z wozu na wóz aby udać się do działań związanych rat-med(jestem RM z dyplomem). To były decyzje dowódcy wg którego komfort pracy obsady wozów był większy,że jadę z nimi i faktycznie to ja "brałem się za robotę". Jeszcze jedno-chłopakom z załogi również to pasiło,że mają ratownictwo med.z bańki
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 16:41:48 wysłana przez masiun1975 »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 05, 2013, 17:45:00 »
Cytuj
KSR zakładał na samym początku stacjonowanie karetek na PB, w jej składzie byli RM. Wspólne wyjazdy do zdarzeń gdzie było prawdopodobieństwo użycia sprzętu medycznego
i te kartki tam staly i tak se czekaly na ten jeden czy wyjazdy na tydzien gdy straz pracuje razem z pogo czy mialy byc zamiast pogo ?
co nam daje stacjonowanie karetek w jednostkach procz wiekszej socjalizacji ? w zasadzie nic.
Cytuj
M odbywa praktyki, nie wiem jak teraz ale za moich czasów było to 6m-cy, w szpitalach i Pogotowiu, to nie truj że są bez jakiegokolwiek doświadczenia
trucie truciem ale nie wiem o jakich 6 mc mowisz. 200 h na karetce to miesiac pracy, praktiki na oddziale takim srakim czy owakim nie maja zadnego znaczenia.

Cytuj
Co do 1 cytatu jedynie mogę się zgodzić taki dowódca jest do ..... ale co ma robić jeżeli to jedyny człowiek który wie co robić???
zwolnic ludzi skoro sie nie potrafia kilku rzeczy na krzy nauczyc. |
ostatnio wzialem sie za szkolenie zmian  w jrg przy ktorej pracuje i ludzie wiedza wszystko co potrzeba tylkko trzeba szlifowac diamenty. nawet ogniomistrze po 25 lat stazu w koncu zrozumieli ze trzeba umiec i potrafia. a moze maja dobtrych dowodcow ?
Cytuj
Resztę bredni i insynuacji pozostawię bez komentarza

mozesz od razu spasowac i tak napisac.
nadal nie wiem czego sie czepiasz ? ze nie ma ratmedow na podziale ? czlowiek z licencatem ma isc na podzial i byc od noszenia torby r1 z ktora moze zrobic tyle co kazdy ? litosc...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 05, 2013, 18:01:04 »
1 cytat - kompletna bzdura, nie wiesz o czym mówisz po prostu zamilcz.
2 cytat - wierutna bzdura, żeby nie użyć mocniejszych stwierdzeń, oraz kompletny brak podstaw wiedzy o temacie.
3 - cytat  nie warty słów
4 - cytat , jeżeli człowiek po 66h kursu potrafi tyle co RM po dwóch latach nauki i praktyki to po prostu jest żenujące i kończymy zbędną dyskusję.
Widzę że upodobałeś sobie moje posty więc musisz znaleźć nowego bo ja z twoimi bredniami już skończyłem.


Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 05, 2013, 18:19:00 »
Cytuj
1 cytat - kompletna bzdura, nie wiesz o czym mówisz po prostu zamilcz.
2 cytat - wierutna bzdura, żeby nie użyć mocniejszych stwierdzeń, oraz kompletny brak podstaw wiedzy o temacie.
3 - cytat  nie warty słów

ah kompletna bzdura bo ty tak powiedziales i juz ? ah to takie przepychanki z 5 klasy ? ty jestes glupi, nie bo ty ! nie bo ty jestes glupi zawsze  dwa razy wiecej ! no niezle. cos mowiles o milczeniu :) moze warto abys nad tym pomyslal
i jeszcze ciezko swtierdzic o jaki cyctat ci chodzi bo ja uzywam funkcji cytowania, ty niestety tego nie opanowales... naucz sie tego.
i jesli juz stawiasz tak mocno tupiesz nozką to badz laskaw uzywac ARGUMENTU.
W tej sytuacji ciezko sie jest odniesc co jest bzdura a nie  z tego napisalem ale zaloze ze wszystko, wiec oznacza ze zyjesz w jakies niezpelnionej fantazji a wiedze czerpiesz z ksiazek dla dzieci i swojego widzimisie.

Cytuj
4 - cytat , jeżeli człowiek po 66h kursu potrafi tyle co RM po dwóch latach nauki i praktyki to po prostu jest żenujące i kończymy zbędną dyskusję.
 

bardzo nie lubie, naprawde bardzo nie lubie uzywac sformulowania- czytaj ze zrozumieniem ale serio, czytaj przynajmniej dwa razy.
wytlumacze ci łopatologicznie/
czy bedziesz lekarzem anestozjologiem, czy ratownikiem medycznym, czy strazakiem ratownikiem, z torba R1 nie wywalczysz wiecej niz naucza cie na kursie ktory trwa 66h. DODARLO ?
to ze ktos jest ratmedem i powiedzmy nim zostal bo mial pasje ( choc w to watpie bo by sie uczyli a nie bąki zbijali) i chetniej atakuje zdarzenia rtmed nie oznacza ze zwykly strazak tego nie zrobi.

zrozumiales ?

Cytuj
Widzę że upodobałeś sobie moje posty więc musisz znaleźć nowego bo ja z twoimi bredniami już skończyłem.
owszem, twoje posty. sa bardzo ciekawe, mieszas kijkiem w blocie i cholera wie o co chi chodzi a jak dobralem sie do dupy twojej grupie zawodowej to krzyczysz ze bzdury.

zrobimy taki tets, ty z r1 i strazak z r1- zobaczymy co magicznego z nia wiecej zrobisz.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 18:26:40 wysłana przez bulon »
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 05, 2013, 18:43:18 »
Jeżeli dla ciebie lekarz=ratownik po 66h kursu to gratuluję myślenia, pewnie było długie. Do dupy to się dobrali strażakom, którzy w większości przypadków tego nie chcieli - widzę że się unosisz gniewem więc przystopuj bo żyłka pęknie i wtedy co zrobisz, czy wkroczysz jako moderator???Jeżeli cały czas dla ciebie najważniejszą rzeczą jest R1 i bez niej ratownik jest nikim, że wiedza lekarza,  czy RM, bez zestawu R1 = wiedzy ratownika po 66h teorii??? Dla RM zestaw R1 będzie dużo bardziej wyposażony niż jest obecnie chociażby ze względu na większe możliwości, większe kompetencje, większe wyszkolenie i wiedzę. Czego jeszcze nie rozumiesz???Jak wygląda teraz twój test???Przestań się rzucać i jeżeli nie rozumiesz podstaw to po prostu pozostań moderatorem - bez urazy oczywiście.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 05, 2013, 18:59:05 »
Cytuj
Jeżeli dla ciebie lekarz=ratownik po 66h kursu to gratuluję myślenia, pewnie było długie. Do dupy to się dobrali strażakom, którzy w większości przypadków tego nie chcieli - widzę że się unosisz gniewem więc przystopuj bo żyłka pęknie i wtedy co zrobisz, czy wkroczysz jako moderator???Jeżeli cały czas dla ciebie najważniejszą rzeczą jest R1 i bez niej ratownik jest nikim, że wiedza lekarza,  czy RM, bez zestawu R1 = wiedzy ratownika po 66h teorii??? Dla RM zestaw R1 będzie dużo bardziej wyposażony niż jest obecnie chociażby ze względu na większe możliwości, większe kompetencje, większe wyszkolenie i wiedzę. Czego jeszcze nie rozumiesz???Jak wygląda teraz twój test???Przestań się rzucać i jeżeli nie rozumiesz podstaw to po prostu pozostań moderatorem - bez urazy oczywiście.

zaprponowalem ci test- TY kontra strazak i torba R1. nie podjales rekaiwcy tylko belkoczesz cos na zmiane o moderatorze i o mysleniu ktorego w swoich postach przestales reprezentoewac.



tak samo lekarz z torba jak i bez jest nikim.  jakie mozliwosci ? jaka wiedza ? gdzie to wszystko ma sie do torby r1 ?

najpierw ustalamy kompetencje strazaka ratownika w zakresie ratmed, potem sprzet a potem ich szkolimy. i to wszystko gra a ty twierdzsz ze strazacy ratownicy sie nie nadaja. chlopie wez sie ogarnij bo strazacy w caLYM KRAJU RATUJA ZYCIE NA WYJAZDACH STRICTE MEDYCZNYCH I NIE MAJA NA PACE DRUGIEJ KARETKI I STADA RATOWNIKOW.

nie ma takiej potrzeby i empiryczne doswiadczenia dokladnie to pokazuja. ratownik medyczny na podziale z torba r1 to przerost formy nad trescia. NIE ZROBISZ NIC PONAD JEJ WYPOSAŻENIE BEZ TEGO KIM JESTES.


co chcialbys jeszcze do tej torby ? po noweli w ktorej kilka rzeczy to juz porzadna przesada co chcesz tam wkladac abys mogl sie realizowac jako ratownik medyczny w PSP ? czego ci potrzeba ?  moze chcialbys troche lekow ? moze juz sie palisz do intubacji ? tez chcesz porody odbierac ?

Cytuj
Do dupy to się dobrali strażakom, którzy w większości przypadków tego nie chcieli - widzę że się unosisz gniewem więc przystopuj bo żyłka pęknie i wtedy co zrobisz, czy wkroczysz jako moderator???

co to za belkot...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 05, 2013, 19:44:44 »
Niestety jeżeli ktoś ma klapki na oczach to nie mam zamiaru mu ich ściągać, może ci w nich wygodnie. Bez sensu jest dyskutować z tobą, jeżeli bełkoczesz na różnych frontach i o byle czym. Jako że to mój ostatni post w tym temacie to zakończę to stwierdzeniem: różnimy się tylko jednym, ja wiem o czym mówię ale tobie się tylko zdaje że wiesz. Przykre ale taki po prostu już jesteś-niereformowalny niestety.Pozdrawiam
PS Po napisaniu tekstu po prostu poprawiaj błędy literowe bo potęgujesz swój bełkot.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2013, 19:55:24 wysłana przez boloyung »
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 05, 2013, 19:51:37 »
aha, poniewaz kilka razy napisales - bzdury ! znacz to ze ja jestem niereformowalny a ty masz recepte na miod cud i orzeszki.
caly czas pisze o tym samym ale skoro nie rozumiesz slowa pisanego i nie objąłeś swoim umyslem pojecia logika to nie mozesz rozumiec, ze miejsce ratownika medycznego jest w ambulansie a nie pace gba.
a jedynym powodem dla ktorego sie tak spinasz na tym punkcie jest, mam podejrzenie graniczace z pewnoscia, chec posiadania roboty gdzie bedziesz ogl brylowac jaki to jestes medyczny i umiesz podac tlen..
zalosne egosityczne a przy pozbawionego jakiejkolwik znamion inteligencji.
jestes ponoc ratownikiem medycznym a nie masz pojecia czym sie roznisz od strazaka ratownika.
nie zripostowales w zaden sposob zadnego mojego argumentu.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 05, 2013, 20:03:18 »
Podaj choć jeden logiczny i na twój sposób inteligentny argument do którego miałby się ktokolwiek ustosunkowywać ^_^
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 05, 2013, 20:04:14 »
okej przepraszam, wzialem cie za doroslego rozmowce.

mozesz sie tak bawic i udowadniac ze nie potrafisz nic powiedziec, mozesz tez wskazac co zrobisz wiecej z torba R1 bedac na wozie bedac ratownikiem medycznym.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 05, 2013, 20:05:56 »
Inteligentne-oczywiście na twój sposób.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 05, 2013, 20:09:45 »
czyli nie potrafisz...trudno
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 05, 2013, 21:43:22 »
spróbuje wytłumaczyć to łopatologicznie :wall: ratownik medyczny, tak samo jak lekarz, będąc strażakiem nie jest w stanie zrobić nic więcej niż zwykły strażak bo ma do dyspozycji jedynie zestaw R1, to tak jakby koleś mając prawo jazdy C+E jeździł rowerem. Może? Może, ale nie pojedzie szybciej niż mu na to rower  i własne nogi) pozwolą  :rofl:

gość222

  • Gość
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 05, 2013, 22:08:49 »
Jeszcze raz piszę, że Turbo Ratownicy Medyczni w straży to wizjonerzy niczym fantaści i pseudo fanatycy :tuba:

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 05, 2013, 23:23:34 »
Tutaj dość jasno określone są zasady i kompetencje osób z tytułami w zakresie kwalifikowanej pomocy medycznej. Odsyłam do Zasad organizacji ratownictwa medycznego w KSRG

Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych,
strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu
ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa
medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Lekarz ma większe uprawnienia, może wykonywać inne czynności ratunkowe zgodne z uprawnieniami - niestety przy możliwościach technicznych czyli wyposażeniu torby PSP R1, czy R2 to nie poszaleje.
EGO = 1 / wiedza

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 06, 2013, 06:07:09 »
i apropo twojej wizji 120+40 popytałem dla upewnienia kolegow ze stanów i co mi odpisał jeden

\
Cytuj
No, you don't have to be a first responder first, you just go to EMT basic. First responder is designed for people who do not do transport and who would be first on scene, like police or rural firefighters.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #67 dnia: Kwiecień 06, 2013, 11:40:29 »
SP realizuje coraz to szersze zadania. Logicznym jest wykorzystywanie specjalistów w danej dziedzinie.

Specjalizacje nie są niczym nienaturalnym. Prawnicy się specjalizują - jedni w prawie handlowym inni w karnym, cywilnym czy ubezpieczeniach. Nawet kucharze - kuchnia włoska, francuska, hinduska itd...

To, że ktoś jest medykiem czy chemikiem nie jest jednoznaczne z tym, że jest gorszym strażakiem. Jak w każdym zawodzie i w SP będą lepsi i niekoniecznie dobrzy. Sam miałem wątpliwą przyjemność wchodzić do ognia ze strażakiem, po którym można było się spodziewać różnych wyskoków np. przy jednej z akcji podłączył odwrotnie rozdzielacz.

Społeczeństwo ocenia SP za skuteczność działania. Jeśli zatrudnienie specjalisty zwiększa skuteczność działań - cóż, naszym pracodawcą jest społeczeństwo, zatem społeczeństwo ocenia jak surowy pracodawca.

@bulon

Znam ratmedów, którzy zasiadają z tyłu, za kierownicą, w prewencji, operacyjnej a i takich, którzy są 01 czy 02. Na PB każdy, czy to medyk, chemik, fizyk kwantowy, murarz, cieśla, botanik, górnik, jest zwykłym strażakiem. Jeśli dowódca zadecyduje, że dany strażak ma preferencje ma prawo zaproponować ścieżkę awansową.

tak samo lekarz z torba jak i bez jest nikim.  jakie mozliwosci ? jaka wiedza ? gdzie to wszystko ma sie do torby r1 ?

Nie zgodzę się z powyższym. To twierdzenie jest bardzo krótkowzroczne i prezentuje brak widzenia perspektywicznego.
Medyk posiadając doświadczanie w PRM posiada się też biegłość w zabiegach ratowniczych. To jak porównać zawodowego muzyka z klubowej kapeli z muzykiem z orkiestry symfonicznej. Tylko ten drugi zagra w obu miejscach. 

Zadajesz pytanie jakie możliwości i jaka widza? To dowodzi, że zbytnio się nie orientujesz albo celowo kpisz z podjętego tematu.

Dwa zawody medyczne działają na podstawie ustawy o zawodzie. O ile RM nie może działać poza PRM to lekarz i pielęgniarka tak.
I przychodzi mi na myśl rzeczywisty i mój sztandarowy przypadek na takie okoliczności: dyspozycja PSP przez CPR do epilepsji, która okazała się tężyczką hiperwentylacyjną gdzie wystarczyło założyć maskę do biernej O2-terapii bez odkręcania O2 - czy KPP zakłada takie działanie? Czy po KPP można posiadać taką wiedzę? Czy strażak może prowadzić terapię zubożoną w tlen mieszaniną oddechową?

Kilkukrotnie byłem świadkiem gdzie strażacy uznali gasping za prawidłowy oddech czy układali nieprzytomnych w pozycji horyzontalnej - oczywiście jest to winą złego szkolenia tudzież braku właściwego doskonalenia zawodowego. Lecz tutaj w służbie wykorzystywane jest doświadczenie zawodowe i biegłość, którego strażak bez wykształcenia medycznego nie posiada i posiadać nie będzie.

Analogia na przykładzie warsztatów samochodowych. Warsztat garażowy z mechanikiem po "zawodówce" nie dorówna ASO. Ale, jeśli do tego warsztatu wejdzie mechanik szkolony w koncernowych strukturach z doświadczeniem w ASO z całą pewnością skuteczność w diagnostyce usterek i sprawność w naprawie będzie większa aniżeli wcześniej.

W założeniu organizacji RM w KSRG nie chodzi o wyręczanie strażaków w KPP przez medyków. Ten medyk ma być liderem, który podnosi poziom udzielanej pomocy.

Pamiętajmy, że Konstytucja RP w Art. 38 gwarantuje przez Państwo prawną ochronę życia, stąd prawo jest konstruowane tak aby zapewnić ochronę rzeczywistą -> §1 Rozp. o szczeg. zas. org. KSRG określa dziedziny w jakich PSP udziela pomocy.
Jest to działalność podstawowa PSP obok gaszenia pożarów, więc dążenie do poprawy jakości jest pozytywnym zjawiskiem.

Część dotycząca szkolenia EMT:
EFR (Emergency First Response)  - to kurs zwykłej pierwszej pomocy i nie jest to etapem EMT.
Dla USA:
EMT-B - etap pierwszy
EMT-I - etap drugi
EMT-P - etap trzeci


Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 06, 2013, 12:00:55 »
Cytuj
Znam ratmedów, którzy zasiadają z tyłu, za kierownicą, w prewencji, operacyjnej a i takich, którzy są 01 czy 02. Na PB każdy, czy to medyk, chemik, fizyk kwantowy, murarz, cieśla, botanik, górnik, jest zwykłym strażakiem. Jeśli dowódca zadecyduje, że dany strażak ma preferencje ma prawo zaproponować ścieżkę awansową.

ja mowie o czyms troche innym, o celowym zatrudnianiu ratmedow aby wykonywali zadania ratmed. to jest ponad kwalifikacje i niepotrzebne/

Cytuj
Zadajesz pytanie jakie możliwości i jaka widza? To dowodzi, że zbytnio się nie orientujesz albo celowo kpisz z podjętego tematu.

no oczywiscie mozesz mnie obrazic i chciec dalej kontynowac dyskusje, ma ona wtedy sens. oskarzenie mnie o brak orientacji w temacie jest kpiną.

Cytuj
I przychodzi mi na myśl rzeczywisty i mój sztandarowy przypadek na takie okoliczności: dyspozycja PSP przez CPR do epilepsji, która okazała się tężyczką hiperwentylacyjną gdzie wystarczyło założyć maskę do biernej O2-terapii bez odkręcania O2 - czy KPP zakłada takie działanie? Czy po KPP można posiadać taką wiedzę? Czy strażak może prowadzić terapię zubożoną w tlen mieszaniną oddechową?

a tlenoterapia ze zubozona iloscia tlenu to faktycznie postepowanie w takiej sytuacji i jedyne ?
a moze procedura- wsparcie psychologiczne ? o ile przytomny. o ile nie to wybacz. nierpoznajesz tego.

i mozesz na pewno znalezc jeszcze kilka bardziej wydumanych przykladow co by czlowieka ktorego wyksztalcenie kosztowalo 30 tys zlotych wysylac do epilepsi bo to moe nie epilepsja.

Cytuj
Kilkukrotnie byłem świadkiem gdzie strażacy uznali gasping za prawidłowy oddech czy układali nieprzytomnych w pozycji horyzontalnej - oczywiście jest to winą złego szkolenia tudzież braku właściwego doskonalenia zawodowego. Lecz tutaj w służbie wykorzystywane jest doświadczenie zawodowe i biegłość, którego strażak bez wykształcenia medycznego nie posiada i posiadać nie będzie.

a ja bylem swiadkiem jak strazacy wbrew rodzinie podjeli rko i uratowali czlowieka.
i widzialem jak ratowniki robia jeszcze ciuekawsze cuda niz nie rozpoznanie gaspingu bo o gaspingu to sie glosno mowi od niedawna.
tak wiec szkolmy to co mamy. a nie wlaczajmy wysoko wykwalifkowane kadry do prostych zadan. nie robmy ze strazakow DEBILI

Cytuj
Analogia na przykładzie warsztatów samochodowych. Warsztat garażowy z mechanikiem po "zawodówce" nie dorówna ASO. Ale, jeśli do tego warsztatu wejdzie mechanik szkolony w koncernowych strukturach z doświadczeniem w ASO z całą pewnością skuteczność w diagnostyce usterek i sprawność w naprawie będzie większa aniżeli wcześniej.

jesli porownujesz strazakow po kpp do ludzi po zawodowkach ktorzy nic nie potrafia to brawo :) dobry kierunek.
btw nie ejden po zawodowce robi wecej niz szkolony w koncernie i ta analogia jest naprawde niezla. przyklady tak w psp jak i pogo na peczki.


Strazak PSP udzieli tak samo dobrej opieki medycznej jak i ratownik medyczny posiadajac torbe r1 jeslki tylko chce.

Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Kasper

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 06, 2013, 12:58:50 »
ja mowie o czyms troche innym, o celowym zatrudnianiu ratmedow aby wykonywali zadania ratmed. to jest ponad kwalifikacje i niepotrzebne/
Nie bardzo to jasne: Ratmed ma wykonywać zadania ratmed i ma to być ponad kwalifikacje?

no oczywiscie mozesz mnie obrazic i chciec dalej kontynowac dyskusje, ma ona wtedy sens. oskarzenie mnie o brak orientacji w temacie jest kpiną.

Jeśli czujesz się urażony, to biorę pod uwagę, iż mogłem wyrazić się niejasno. Pozostaje mi przeprosić, bowiem nie to jest moją intencją.
Wyjaśniam: Prezentujesz stanowisko, z którego mogę wnioskować to co w poprzednim poście. Zawsze też biorę przeciwny biegun pod uwagę. W tym przypadku założyłem, że się orientujesz, więc jedynym powodem jaki przyszedł mi na myśl, była chęć zakpienia sobie z tematu. Mogę się też mylić.

a tlenoterapia ze zubozona iloscia tlenu to faktycznie postepowanie w takiej sytuacji i jedyne ?
a moze procedura- wsparcie psychologiczne ? o ile przytomny. o ile nie to wybacz. nierpoznajesz tego.
Ten przykład miał na celu zaprezentowanie sytuacji co może medyk mając R1 + wiedzę i doświadczenie.
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym lek. i piel. mogą działać zgodnie na podstawie przepisów zawodowych + R1.
Strażak w KPP jest szkolony w zakresie najczęstszych stanów zagrożenia życia. Dlatego KPP trwa 66h a szkolenia rat. med. i piel. na poziomie licencjackim min. 3800h. + 3 lata stażu aby spełnić warunki Ustawy o PRM.

i mozesz na pewno znalezc jeszcze kilka bardziej wydumanych przykladow co by czlowieka ktorego wyksztalcenie kosztowalo 30 tys zlotych wysylac do epilepsi bo to moe nie epilepsja.
Tutaj się zgadzamy.
Zatem, "ktoś" pomyślał, podobnie i założył, że PSP może nie trwonić środków a mieć funkcjonariuszy już przeszkolonych aby podnieść jakość = przygotować się na nietypowe, nie ujęte w programie KPP sytuacje.


a ja bylem swiadkiem jak strazacy wbrew rodzinie podjeli rko i uratowali czlowieka.
i widzialem jak ratowniki robia jeszcze ciuekawsze cuda niz nie rozpoznanie gaspingu bo o gaspingu to sie glosno mowi od niedawna.
tak wiec szkolmy to co mamy. a nie wlaczajmy wysoko wykwalifkowane kadry do prostych zadan. nie robmy ze strazakow DEBILI
Nit nie robi z nikogo "debili". Strażak jest przeszkolony w pewnym zakresie w kontekście KPP. To nie jest 100% medycyny. Nawet lekarz nie jest w stanie znać 100% medycyny. Ale, jeśli KPP to mała jej cząstka, to ratmed zna tych cząstek kilka.


jesli porownujesz strazakow po kpp do ludzi po zawodowkach ktorzy nic nie potrafia to brawo :) dobry kierunek.
btw nie ejden po zawodowce robi wecej niz szkolony w koncernie i ta analogia jest naprawde niezla. przyklady tak w psp jak i pogo na peczki.
Mam nadzieję, że w kolejnym poście nie będziesz prześmiewał mojej wypowiedzi. Myślę też, że doskonale wiesz co miałem na myśli.

Strazak PSP udzieli tak samo dobrej opieki medycznej jak i ratownik medyczny posiadajac torbe r1 jeslki tylko chce.
Zgadza się. Dobrze wyszkolony strażak tak. Tylko co zrobić aby ten strażak był dobrze wyszkolony?
Jak obecnie wygląda doskonalenie KPP w KM/KP? O ile takie zajęcia są realizowane, to najczęściej polegają na oficjalnym odczytaniu rozdziału z podręcznika i tyle.
Ratmed, przed którym tak się bronisz, w założeniu "Zasad organizacji RM w KSRG" ma być liderem, którego zadaniem jest utrzymanie na wysokim poziomie wiedzy i umiejętności Twojego strażaka z R1. To ma być rozwiązaniem dla KSRG w tym zakresie. Doskonalenie musi prowadzić lider. Od zarania dziejów ucznia szkoli mistrz -> przekładając na współczesność -> ktoś o wyższych kompetencjach aniżeli szkolony.
Wszak każdy dydaktyk wie, jak bardzo potrzebne jest stałe powtarzanie. Jeśli spojrzymy na sztandarowy przykład to uzasadniający będzie wszystko jasne: Zapominanie, Krzywa zapominania.
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare. Cyceron.

Oceniając człowieka pomyśl, co byłby wart, gdyby nie był na stanowisku. Oscar Wilde

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 06, 2013, 13:49:11 »
,,Rat med, przed którym tak się bronisz, w założeniu "Zasad organizacji RM w KSRG" ma być liderem, którego zadaniem jest utrzymanie na wysokim poziomie wiedzy i umiejętności Twojego strażaka z R1. To ma być rozwiązaniem dla KSRG w tym zakresie. Doskonalenie musi prowadzić lider. Od zarania dziejów ucznia szkoli mistrz -> przekładając na współczesność -> ktoś o wyższych kompetencjach aniżeli szkolony."
Tylko niektórzy uważają się za mistrzów i nie potrzebują ani RM ani lekarzy. Dla niektórych ratownik z R1 jest lepszy od każdego z nich. Jak takich czegokolwiek nauczyć???Na początku muszą być chęci, a nie duma i wiara tylko we własne siły........Jak ma być lepiej jeżeli sami sobie tworzymy bariery????

EMT-B - etap pierwszy
EMT-I - etap drugi
EMT-P - etap trzeci

Czy okres szkolenia także jest tak krótki jak w PSP?? Z tego co mi wiadomo w niektórych stanach w/w etapy trwają nawet kilka miesięcy??? Popraw mnie Kasper jeżeli się mylę.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline masiun1975

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 06, 2013, 15:56:17 »
daję sobie na luz z czytaniem tego wątku bo widzę,że drapanie między sobą najlepiej wam wychodzi.temat zszedł na dalszy plan.to staje się nudne i typowe dla forów 

ciekawy998

  • Gość
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 07, 2013, 09:36:05 »
Wątek jest bardzo ciekawy ale nasuwa mi się jedna uwaga. Jeżeli zaczniemy zatrudniać fachwoców w poszczególnych dziedzinach: nurka do wody, chemika do chemika, taternika do wysokościówki i medyka do medycznych, poza tym postawimy kierowców przy samochodach to mam jedno pytanie : "Kto ma kurna gasić pożar trawy"?
Panowie zastanówmy się dokąd zmierza PSP w swojej specjalistyce.
I na zakończenie - zastanawiacie się nad EMT takim i owakim, schorzeniami bardziej lub mniej rozpoznawanymi a czy nie wydaje się Wam, że obecnie przepisy mówią o wspomaganiu PRM a nie o zastępowaniu. Kwestią czasu będzie jak ktoś pozwie jednego czy drugiego o złe udzielenie pomocy medycznej bo świecąc dyplomami będziecie chcieli wyjść przed szereg i biorąc przykład z dzielnych amerykańskich strażaków na filmach będziecie robić tracheotomie (nie wiem czy to dzobrze napisałem) - tylko że tam gość od RM zajmuje się tylko tym, ma karetkę a od węży są inni.
Sare przysłowie mówi Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Zadbajmy o dobre wyszkolenie w zakresie podstawowym w różnych dziedzinach ratownictwa a jak ktoś jest lepszy w krórejś dziedzinie to chwała mu za to ale niech nie wmawia innym, że to jest standard.

Offline boloyung

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 07, 2013, 10:35:14 »

Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych,
strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu
ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa
medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.


Czyli jasno wynika, iż poziom wiedzy i kwalifikacje są różne, barierą nie jest zestaw R1, lecz legislacja jak to w naszym kraju często bywa. Bez zestawu R1 można także wykonywać inne czynności jak choćby szybsze rozpoznanie, ale do tego trzeba poza praktyką mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną.

Lekarz ma większe uprawnienia, może wykonywać inne czynności ratunkowe zgodne z uprawnieniami - niestety przy możliwościach technicznych czyli wyposażeniu torby PSP R1, czy R2 to nie poszaleje.
[/quote]


Przecież od samego początku nie tylko ja o tym pisałem: obsada z RM to także inne wyposażenie R1, tylko do tego wystarczy zmienić prawo, do tego trzeba mieć po prostu chęć, wizję i ludzi odpowiednio wyszkolonych. Tylko tyle i aż tyle. 
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy ze świnią w błocie.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 07, 2013, 13:12:37 »
Temat też był poruszany w tym wątku:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,18648.msg202571.html#msg202571
I dalej zachodzi kwestia: czy PSP chce się pchać w ratownictwo medyczne (ze wszelkimi konsekwencjami).
Wypowiedź
tak jak Ty młody998 będąc na jogurcie bywało,że w ciągu jednej służby przeskakiwałem z wozu na wóz aby udać się do działań związanych rat-med(jestem RM z dyplomem). To były decyzje dowódcy wg którego komfort pracy obsady wozów był większy,że jadę z nimi i faktycznie to ja "brałem się za robotę". Jeszcze jedno-chłopakom z załogi również to pasiło,że mają ratownictwo med.z bańki

jest dla mnie porażająca, bo wyszkolić solidnie strażaków na poziom KPP to nie jest wielki problem (prócz problemu motywacji, chęci, podejścia do obowiązków). Dowódca powinien zrobić wszystko, żeby unormować taki stan. Od wielu lat były głosy (a ten przykład pokazuje że dalej tak jest), że: zatrudnienie ratowników medycznych zabiło ratownictwo medyczne w PSP. Bo
Cytuj
chłopakom z załogi również to pasiło,że mają ratownictwo med.z bańki

Moja wizja ratownictwa medycznego jest następująca:
KPP jest wystarczająca dla PSP, muszą być tylko wszyscy przeszkoleni i doskonalenie zawodowe powinno być ciągłe i systematyczne (a nie tylko przed recertyfikacją uprawnień).
Instruktorzy powinni być wyselekcjonowani (po 1 osobie na zmianę służbową) - i oni powinni w ramach doskonalenia zawodowego uczyć ratownictwa medycznego z zakresu KPP. Poza tym w każdych ćwiczeniach, szkoleniu powinna być "wstawka" z przypadkiem na działania medyczne. Zapewniam, że strażacy szybko by się nauczyli i oswoili z tym tematem.

EGO = 1 / wiedza