Autor Wątek: Czy Nam Sie Nalezy?  (Przeczytany 26986 razy)

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 26, 2006, 10:06:50 »
Strzak69:

kilka spostrzezeń, po Twojej wypowiedzi:
1. jesli chodzi o to czy nam sie nalezy..... kazdy powie ze tak, ze nie sa zarobki adekwatne do  pracy, ale tak samo moze powiedziec, lekarz, policjant, kolejarz, murarz, górnik czy wiele wiele innych grup społecznych w tym kraju. Ja osoboscie uwazam, ze i tak jak na warunki polaskie zarabiamy nie najgorzej, a co najwazniejsze ze mamy stabilnośc, kazdny z nas wie ze na 1 dostanie kase i wie ile, wiec moze sobia wiele zeczy zaplanowac, praca jest pewna, co nie znaczy ze bez ryzyka ale na to kazdy sie swiadomie decydował, Jęsli chodzi o warunki socjalne to naprawde mamy wszystko, bardziej czy mniej odpowiadające niektórym ale mamy! pozatym teraz naprawde mamy tyle wolnego ze nikt nie powinien narzekac. Ja tez wolałbym zarabiac kilka stów wiecej...ale trudno, chcac robic kase to na giełde a nie do psp. Jeszcze jedna uwaga, jak  zaznaczyles "cywile" maja do nas pretensje ze niewiele pracujemy a kase dostajemy, wczesniejsza emerytura ...... tak to frudtruje społeczeństwo, a teraz wyobraz sobie, że wychodzi jeden pan minister czy inny gości z Wiejskiej i z trybuny sejmowej mówi ze strazacy beda pracowac 24/72..... i co.... oburzenie społeczeństwa murowane!! domysle sie jakie bedzie odebranie tego u ludzi, ich nie interesuje w jakich warunkach my pracujemy, jakie akcje ile wysiłkku itp, oni będa tylko mówic ze strazak idzie 4 razy w miesiącu do pracy (urlopy, wolne itd) zarabia tyle samo albo i wuiecej jak ten co zapieprza 16 godzin w supermarkecie! i tego sie obawiam , zeby nie było oburzenia społeczeństwa, a do tego to wszystko zmierza, tylko narazie o tym sie nie mowi, gdyz władza jest zaslepiona tworzeniem państwa policyjnego, a inne słuzby na margines.2. co do tych oficerów... tez sie spotkalem z takimi osobami, które jakos zapomniały jak to jest po uszy sie ubrudzic i zmęczyc jak cholera, i maja to gdzies, ale nic to nie zwracam na takich uwagi, "zapomniał wół jak cielęciem był".

Ja tutaj nie chce narzekac, cieszy mnie to co robie, i chce to robic nadal i pozdrawiam tych którzy tez tak myslą

Pozdrawiam

Ps. mnie tez ze stołka rusza jak słysze za oknem jakiś wozik na sygnalach.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 10:08:07 wysłana przez emer »

Offline strazak69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 26, 2006, 10:25:39 »
wiesz mam dość duże porównanie zarobków, natomiast na pewno musza chłopaki dostać podwyżkę
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2006, 12:22:32 wysłana przez strazak69 »

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 26, 2006, 11:38:03 »
emer.A ja nie do końca  zgadzam się z twoją opinia,ponieważ rozumiem że mam swoją stałą pensję,ale od kilku lat dodają nam obowiązków a pensje wzrastają tylko o współczynnik inflacji.Wyszkolenie strażaków często jest nie adekwatne do ich zarobków i nie tylko wykształcenie chodzi też o zaangażowanie danego strażaka który powinien byc wynagrodzony za jego wkład w służbie,czy to w akcjach rat-gaśn. , czy w pracy za swój wkład w funkcjonowanie naszych służb np.utrzymanie wozów bojowych i innego sprzętu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 11:38:45 wysłana przez Maślak »

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 26, 2006, 11:45:57 »
Maslak, teraz to ja nie dokońca sie z toba zgodze:)  masz troche racji w tym ze zarobki powinny byc adekwatne do pracy, ale tak mówi kazda grupa społeczna, a my nie jestesmy pepkiem swiata i trzeb asie dostosowac do aktualnych warunków społecznych, tez chce wiecej zarabiac ale od gadania nikt mi nie zwiekszy kasy. a co do utrzymania wozu i sprzetu... to jest twoj obowiazek, straz to nie tylko jazda na sygnałach , to tez dbanie o sprzet, utrzymywanie go w czystości, konserwacja, szkolenia itd itp więc nie wymagaj zeby za to ktos nam dawal podwyzke


Pozdrawiam

Offline Maślak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 26, 2006, 12:00:30 »
Wiesz ja myślę o swojej inwencji twórczej i zaangażowaniu,bo jakby nie to to zawsze mogę powiedzieć że to sie zepsuło czy tamto i było by dalej zepsute bo nie ma kasy na naprawy.Cały ten nowy system to psuje,bo na wcześniejszym to wszystko jakoś chytałem na biżąco a teraz za dużo wolnego i nie wszystko chytam,tj.nie mogę wszystkiego zrobić bo za dużo wolnego,i pewne sprawy uciekają,albo są odłożone na póżniejszy czas.Trzeba chyba trochę czasu żeby wszystko doszło do normy jak to się mówi,my sami musimy się nauczyć robić wszystko i za wszystkich a wtedy może to jakoś pójdzie.Ale jeszcze jedno pytanie nasówa mi się na myśl:kiedy to wszystko ktoś w końcu zauważy??Bo jeżeli nikt to jaki sens?Można dużo żeczy zrobić zaoszczędzając kasę państwową,tylko żeby to chciał ktoś zauważyć i dać większe zrozumienie temu co się robi,a nie tylko patrzeć na to że tak jest bo musi być i już.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 12:20:09 wysłana przez Maślak »

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 26, 2006, 12:51:47 »
Witam.
Czytając niektóre posty mam wrażenie że coś chyba jest jednak nie tak....
Niektórzy bardzo tęsknią do starego układu 240 godzin 1 służby bo są przekonani że pracując w tym systemie mieliśmy zagwarantowane przywileje typu wcześniejsza emerytura itp. "Ktoś" im powiedział że teraz nam wszystko pozabierają....a wszystko to przez Związki Zawodowe czyli zło które stwożyli krnąbrni strażacy aby zepsuć wszystko co dobrego oferują nasi przełożeni.
O zabieraniu tych przywilejów słyszałem już pod koniec lat 90'-tych gdzie jeszcze pracowaliśmy tyle ile podobało się Komendantom ( czas pracy normowany wymogiem służby) Poprostu co jakiś czas temat wraca. A winny jest zawsze ZZ. Taka tradycja.
Dziwne że strażaków-pracowników biurowych nikt nie straszył że przez to że pracują mniej odbiorą im przywileje....
 do strazak69-
Cytuj
KOMU NA BOGA W SZEREGACH PSP PODZIALU BOJOWEGO NIE PODOBAL SIE SYSTEM W FORMIE 216 GODZIN SLUZBY? TZN 24/48 W TYM 1 SLUZBA WOLNA.. .... NIE ZNAJDZIECIE TAKIEGO, w mojej JRG JEST 100 strazakow, tez nie znalalem ha ha.
a zauważyłeś że później piszesz ;
Cytuj
ja proponuje 2 10w i systemie 24/48
no to dlaczego proponujesz coś innego ??  Nie znajdziemy takiego ?? Już widać Tobie się to nie podobało skoro chcesz dwóch wolnych służb.

A ja proponuję żeby Komendant wprowadził zarządzenie że pracujemy 7 służb w miesiącu (168 godz) a pozostałe służby możemy przychodzić dobrowolnie i społecznie ale za te służby oficjalnie nie bierzemy wynagrodzenia.
Wszyscy którzy tęsknią za  240 godzinnym miesiacem będą szczęśliwi a Ci którzy chcą pracować zgodnie z 40 godzinnym tygodniem będą tyle pracowali.
Nie będzie problemu. Pogodzi się jednych i drugich.

Myślę że cały problem dokładnie opisali w swych postach :jacol, seba1, fireman5 oraz norman czy stępień.
zgadzam się z nimi prawie w 100%.
Zrobią 12-stki będą nie pocieszeni dojeżdzający, 24/72 będą niepocieszeni cywile że za mało pracujemy, chociaż uważam ze wszystko zależy od przekazu dla społeczeństwa bo przecież przy tej opcji nie pracujemy więcej niż inni.
Jak się nie obrócisz - dupa zawsze z tyłu....
Jak ktoś chce zrobic ferment to powie że tylko 7 razy w miesiącu(bez zaznaczania ile godzin). Jak ktoś chce zrobić ferment to powie że po 15 latkach idziemy na emeryturkę (bez zaznaczania że to tylko 40% uposażenia).
Cytuj
Niech Pan szczerze napisze, ok wywalczy Pan 24/72 i co dalej, gwarantuje Pan uczciwa duza podwyzke, struktury MSWiA, dodatki , itp? KTO NAM TO DA, I ZA CO? JESZCZE OSTATNIE PYTANIE KTO BEDZIE ODPOWIADAł KIEDY Z POWODU ZBYT MALYCH OBSAD W MAłYCH JRG BEDA GINAC STRAZACY, CYWILE?
Nie jest to pytanie do mnie ale ja też mam pytanie:
Czy przejście na poprzedni system pracy mamy gwarancję na dużą podwyżkę ???Napewno nas nie wywalą z MSWiA i pozostaną nam przywileje ???
Nie sądzę....
Otóż podwyżki to nam nikt nie zagwarantuje (SLD już pokazało obietnice) jak sami sobie nie wywalczymy....
Ale kto nas będzie traktował poważnie skoro chcemy pracować więcej za te same pieniądze, sr..my na ZZ i obwiniamy je za wszelkie nieszczęścia. Związki mamy tak liczne że aż strach. Mocni jesteśmy tylko na forum i pokątnie na koszarach jak nikt nie słyszy...  Jak coś jest źle to wysocy rangą przełożeni puszczają famę że to związki tak chciały i już się znajdują tacy co łykają te "sensacje" jak młode pelikany i już jest wilk syty i owca cała.
Cytuj
[size=8]DAMY TYM NA DOLE DO MYSLENIA I ZROBIMY IM 40 I MOZE JESZCZE ZMIANE SYSTEMU JAKIES REGULAMINY KOM. POWIATOWYCH,MIEJSKICH I TAK DALEJ. I POCZEKAJA CO Z TEGO WSZYSTKIEGO WYJDZIE,CZY MY NA DOLE SIE POZABIJAMY Z ZZ I BEDZIEMY ZWALAC NA NICH,BO CO ZŁEGO TO NIE MY,A JAK MY SIE JUZ Z TYM UPORAMY TO ONI WTEDY PRZYKLASKNA I POWIEDZĄ NO WIDZICIE MOZNA BYŁO TO ZROBIC.[/size]
KTO BEDZIE ODPOWIADAł KIEDY Z POWODU ZBYT MALYCH OBSAD W MAłYCH JRG BEDA GINAC STRAZACY, CYWILE? czyżby Związki Zawodowe ??? Zgadłem ?
A tak na marginesie to kto odpowiadał jak stany były o 3-4 osoby większe ??
Jak dojdziemy do stanu 1 strażak na 1000 mieszkańców nie będzie problemów narazie przynajmniej u mnie jest chyba 0,7. Więc kto odpowiada za to że takiego stanu nie ma ??
Wracając do tematu Czy nam się należy?
Należy nam się ekwiwalent za sorty , urlop dodatkowy za uciążliwe warunki służby, wolne lub kasa nadgodziny, emerytura po 25 latach służby(ta po 15 latach z 40 % też ), czas pracy zgodny z innymi służbami w MSWiaA.
Natomiast "13" wg. mnie należałoby rozbić na 12 czesci i włożyć w miesięczne pobory. Zresztą ona właśnie z naszych poborów pochodzi (przeciez nie z zysku z produkcji )Wiec po co ją przetrzymywać cały rok?
 
Myśle że funkcjonariusze innych służb mundurowych czytający ten temat mają niezły ubaw... ciekawe czy im tez przychodzi do głowy powrót do dawnych systemów pracy?? Więcej i za tyle samo..
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 15:15:07 wysłana przez Geddeon »

Offline norman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 26, 2006, 13:04:02 »
Geddeon masz moje 100 % poparcie. System służby to nie jest jakieś fiu-bździu. Problem tkwi, oczywiście moim zdaniem, w ilości etatow na podziale. Jednak żeby to rozwiązać potrzebna jest nie tyle debata, co zdrowy rozsądek i jak by nie było dbałość o swoich podwładnych. I nie interesuje mnie licytacja ilością zdarzeń. strarażak z w-awy, katowic itd. jest takim samym strażakiem jak ten z "Pcimia Wlk". pozdrawiam

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 26, 2006, 13:39:40 »

Cytuj
Natomiast "13" wg. mnie należałoby rozbić na 12 czesci i włożyć w miesięczne pobory. Zresztą ona właśnie z naszych poborów pochodzi (przeciez nie z zysku z produkcji )Wiec po co ją przetrzymywać cały rok?


nie zgadzam sie z Tobą, gdyż istnieje ryzyko że przez to wchłonięcie 13 do normalnej pensji z perspektywy czasu stracimy. Pojawi się widoczny wzrost wynagrodzenia miesięcznego,a nasze argumenty osłabną. Dodatki powinny być rozdzielone. Owszem ma to znaczenie przy odchodzeniu na emeryturę i w tym kontekście należałoby analizowac zjawisko - ile potencjalny emeryt zyska.

pozdrawiam
 
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 26, 2006, 13:45:43 »
Przekonałeś mnie co do wzrostu wynagrodzenia miesięcznego - masz rację.
Zresztą miło jest dostać taki zastrzyk gotówki.
Przy emeryturze byłoby jednak lepiej.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 26, 2006, 13:54:17 »
Cytuj
Jak coś jest źle to wysocy rangą przełożeni puszczają famę że to związki tak chciały i już się znajdują tacy co łykają te "sensacje" jak młode pelikany i już jest wilk syty i owca cała.
wg moich informacji to się gwałtownie zmienia, a potem luz  - związkowiec nie będzie napuszczał nikogo na związkowca. <_<
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 26, 2006, 15:01:33 »
Wszystko ogólnie ok. Geddeon tylko coś mi nie pasuje:
Cytuj
Jak dojdziemy do stanu 1000 strażaków na 1 mieszkańca nie będzie problemów narazie przynajmniej u mnie jest chyba 0,7.

Chyba odwrotnie? ;)
Cytuj
emerytura po 25 latach służby(ta po 15 latach z 40 % też )

Chyba 30 pełna? Może nie jestem w temacie i już mnie dawno nie powinno być również TU :D
W sumie masz rację - tyle, że do "wtapiania" wszelkich "dodatkowych" świadczeń w pensje, również byłbym trochę choć sceptyczny. Zaraz decydenci krzykną zapewne jakie to podwyżki Nam dali! Z drugiej strony jednak patrząc, odchodząc na emeryture było, by to może nawet korzystne. jednak wszystko obecnie tak się zmienia - więc niczego w sumie jutro nie można być  na 100% pewnym. To jednak nadal nieco egzotyczny kraj <_<
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 26, 2006, 15:13:02 »
Cytuj
Chyba odwrotnie?
;) napewno odwrotnie.....  :lol: to by dopiero było ..... już poprawiam.
i 30 lat to pełna ja napisałem o wg. mnie rozsądnej ;)

do azotox:
Cytuj
wg moich informacji to się gwałtownie zmienia, a potem luz - związkowiec nie będzie napuszczał nikogo na związkowca.
- możesz szerzej opisać swoje informacje o gwałtownych zmianach??

Offline strazak69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 26, 2006, 15:48:25 »
GEDDEON, z całym szacunkiem ale propozycja 24/48 w tym 2 10w jest uczciwa propozycja dla podziału bojowego, natomiast 24/72 NIE,dodatkowe etaty dla PSP ok, ale wszystko to będzie kosztem juz służących strażaków, zapłacić musisz za kursy , wyposażenie, następne wynagrodzenia i tak w kółko, myślę ze to jest w tej chwili błędne koło , bez poprawy sytuacji w tym kraju, wiec skąd maja być te podwyżki i z jakich źródeł będę pochodzić??MOJE WYPOWIEDZI SA TYLKO MOJA OSOBISTA MYSLA , NIC WIECEJ, dalej jednak widze ze kłótnie tu na forum nie znają granic, ja tez chciał bym zarabiać kilka set złotych więcej, ale tak jak juz ktoś tu napisał,  górnicy hutnicy i wiele ciężkich zawodów, Oni tez chcą, a  ciężko pracują 160 godzin...... ale bez telewizora , zajęć sportowych, czasu własnego ... łóżka, każdy z was liczy cholerne 160 godzin, odliczcie czas snu....nie zawsze jest w nocy wyjazd, odliczcie  spokojne służby.. itp, ja tez wolał bym iść po służbie prosto do domu, ale nie mogę ,bo każdy z nas musi dorabiac, ale kogo to obchodzi, myślę zakończmy juz  ta rozmowę w temacie CZY NAM SIE NALEZY?. Poczekajmy zobaczymy , ja naprawdę wolał bym sie mylić słowo honoru, serdecznie pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2006, 12:26:40 wysłana przez strazak69 »

Offline grzech

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 26, 2006, 19:03:29 »
Witam wszystkich
Mam pewne sprostowanie dotyczace wypowiedzi Roberta Osmyckiego. Nie chce byc Robercie zle odebrany przez Ciebie ale :
system 24 x 48 obowiazywal w Zawodowej Strazy Pozarnej jeszcze przed 81 r.
Pracowalem w tym systemie ( lata 70 ) zanim powstala Solidarnosc w ZSP.  Masz racje co do 10 sluzby wolnej. W tamtych latach zmiana dowodzil szef, mial 2 d-cow sekcji 4 kierowcow i 12 strazakow :-)))))))))),
Ale dlaczego to pisze ?  Nie jestem przeciw zmianom w PSP. Mam juz kilka :-) lat pracy w Strazy Pozarnej i to od poczatku w podziale. Ale krew mnie zalewa jak dojezdzam do pozaru gdzie trzeba ewakuowac ludzi z palacego sie mieszkania i klatek schodowych a ja nie mam z kim postawic dewotki. W jakim swietle jestesmy postawieni przed ludzmi ?.Ich nie interesuja nasze sprawy lub najzwyczajniej ich nie znaja. Widza tylko ze przyjezdzaja piekne samochody wypada z nich grstka ludzi i stara sie cos dzialac. Za moment przyjezdzaja nastepne piekne samochody i wypada z nich jeszcze mniejsza garstka ludzi.
Wszystko jest dobrze dopuki nie dojdzie do nieszczescia. Ale wtedy to my bekniemy. Pisanie ze niedlugo bedzie lepiej, na dzien dzisiejszy- przepraszam ale mnie drazni. My mamy dzialac sprawnie  nieprzerwalnie, niezaleznie od systemu. A narazie podzial jest poprostu w rozsypce. Mysle ze dopuki nie bedzie dokladnie przemyslany plan poprawy nie powinno byc nic zmieniane.
Takie jest moje zdanie. Z powazaniem Grzesiek Strojwas

Offline kz69

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 26, 2006, 20:57:23 »
Szanowny strażak 69
Zadałeś pytanie w tym wątku czy nam się należy ?
OCZYWIŚCIE ŻE TAK.
Czemu mamy więcej pracować niż np. Policja czy Pogotowie albo nasi biurowi koledzy?
I niech nikt nie mówi że nasza praca jest łatwiejsza bo mamy telewizor czy świetlicę.
Znam ból małych stanów osobowych może nawet bardziej niż Ty.
Mam nadzieję że to szybko minie.
Należy stworzyć 4 zmianę .U Ciebie w jednostce akurat nie ma problemu 25x3:4=24
Jeżeli zaś chodzi o system
24/72 może być zły odbiór społeczny, więc nie bójmy 12/24 12/48- ja też dojeżdzam i po zmianie na taki system  na pewno nie pójdę na emeryturę(chociaż już bym mógł)
PANIE ROBERCIE
Niech Pan w końcu idzie do KG , walnie pięścią w stół i powie że strażacy mają ratować a nie siedzieć i rozliczać godziny.
 
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Offline pompi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 26, 2006, 21:05:10 »
norman
twoje porównanie jest conajmniej śmieszne strażak w Pcimiu ma 200 interwencji ( 1-2 pożary "duże" przy dobrych wiatrach reszta stodoły trawy i zmycia jezdni) a Katowice i inne powyżej 250 tyś 2000-3000 gdzie ewakuacjia ludzi, udzielanie pomocy medycznej i drogówka to na porządku dziennym
facet Pcim przez 15 lat służby nie zobaczy i nie wyrobi tylu zadarzeń co inny strazak j/w więc ochłań i nie porónuj rzeczy nieporównywalnych.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2006, 21:11:16 wysłana przez pompi »

Offline Geddeon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.427
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 26, 2006, 21:17:01 »
W Pcimiu nie ma chyba nawet OSP (... chyba że jest...)

Offline pielgrzym

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
    • http://
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 26, 2006, 22:51:01 »
Tak czytam i ........... znów schodzimy na pyskówki o ile "większym i dzielniejszym" jest strażak z wa-wy, Katowic i innej aglomerowni a maluczkim ten z Pcimia.................
Panowie kurde troche więcej pokory wobec zawodu i kolegów. Tak, w dużych aglomeracjach jest więcej interwencji (ale i większe obsady więcej jednostek itd, a o ilości śmietników i zsypów w tych interwencjach nie wspomnę) Pcim przysłowiowy ma ich 300 na rok i proporcjonalnie tyle samo mniej więcej: śmieci i innych duperel, ale jak mu się trafi mieszkanie to jadą GBA w 5 ludzi i działają sami przez 15- 30 minut zanim ktoś z sąsiadów dojedzie im pomóc, nie zawsze mają w poblizu OSPa, więc i im roboty nie zazdroszczę (autopsja - co prawda nie z Pcimia ;) )
Nadal martwimy się za "górę" bo jest nas mało, bo co ludzie pomyślą, (a co tak naprawdę myślą? ile razy sami spotkaliście się z opinią ,że "wy to w tej straży to tylko leżycie i pijecia a potem po 15 latkach idziecie na emeryturkę a my to musimy robić" co nigdy? wcale?, to albo jesteście nieszczerzy albo nie w RP (już sam nie wiem w której 3, 4 a może 26 ;) ) mieszkacie i pracujecie.
Może niech każdy robi swoje, to co do niego należy jak najlepiej a chyba będzie lepiej, bo komendant będzie odpowiadał za siebie i otworzy dzioba na odprawie w komendzie powyżej, bo napisze to co powiedział na papierze a przełożony to przyjmie i albo zmieni albo nie powie w razie zadymy: "ja nic nie wiedziałem, nie miałem pojęcia itp.", a kwatermistrz i komisja nie będą ślepi i nie kupią kominiarek których producent pisze, że nie poddawać działaniu wysokich temperatur i płomieni,  dowódca JRG wypełni swoje obowiązki............. a wtedy na podziale strażak nie będzie musiał martwić się za innych a skupi się na swojej robocie, szkoleniu itd. Przestanie sam sobie papiery kadrowe prowadzić, martwić się za rzecznika o prasę i media, za komendanta o sprzęt i kasę na etaty.
Za mocno przyzwyczailiśmy innych, że myślimy za nich, że nadstawiamy własne dupy przy akcji ryzykując często własnym życiem, a gdy przyjdzie do nieszczęścia to jak zginiesz to powiedzą sam tam wlazł nikt mu nie kazał, wyróżnisz się, zrobisz swoje i za innych, bo jedziecie w 3 zamiast pełnej obsady,To usłyszysz... "a nic nie robiłeś a w ogóle to po co cie nagradzać jak i tak odchodzisz do innej jednostki" (bo bliżej i "normalniejsze" relacje pomiędzy zmianą i z przełożonym)
Czasem myślę, że przez te kilkanaście lat zmieniło się zbyt wiele i pora albo umierać (jak ostatni mamut), albo odejść i dać se siana a pasje to z druhami OSP realizować.
Przynudziłem ale ulało mi się
Pozdrawiam
Pomyśl zanim coś powiesz, jeśli nie masz czasu zamilknij.

Boże chroń mnie od "mundrych" którzy są wszystkowiedzący i uważają, że nikt i nic już ich niczego nie nauczy.

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 02, 2006, 11:40:29 »
Cytuj
KOMU NA BOGA W SZEREGACH PSP PODZIALU BOJOWEGO NIE PODOBAL SIE SYSTEM W FORMIE 216 GODZIN SLUZBY? TZN 24/48 W TYM 1 SLUZBA WOLNA

Ręce opadają jak co jakis czas trzeba od nowa uświadamiać nieuświadomionych. Zrozum w końcu, że nie o system tu idzie gra a o właściwy zapis w ustawie o czasie służby. Można pracowac w różnym systemie lecz ważne jest aby unormowac czas służby w skali miesiąca.

Cytuj
mysle ze taka podwyka jest mozliwa ale tylko pod jedym warunkiem , nie mydlic ludziom oczu 40 godzinami sluzby przy systemie 24 godzin,to jest nienormalna sytuacja by JRG, gdzie jest 100 strazakow, na danej sluzbie pelnilo ich 15, przeciez kazdy normalny podatnik powie gdzie do cholery jest 85 ludzi? jak to gdzie powie pan x... w domu bo maja wolne naddgodziny itp, jestesmy w tej chwili jedyna firma w tym kraju gdzie tak duza ilosc ludzi jest na wolnym,

Jak podwyżka ? o czym ty chłopie tu prawisz. Żadna podwyżka nie załatwi Tobie tej sprawy. Jaką podwyżkę by nie wprowadzili to i tak po pewnym czasie znajdzie się ktoś kto powie " czemu my "strażacy" mamy pracować dłużej niż np. policjant, straż graniczna czy służba więzienna ? Moży ty mnie przekonasz, czemu ma tak być ?

Widzisz moim zdaniem własnie sytuacja dojrzewa do tego aby wprowadzać normalność w struktury PSP. Dlatego też w pierwszej kolejności musimy unormować miesięczny wymiar czasu służby strażaka (co juz zostało dokonane) do wymiaru norm obowiązujących w tym kraju a w dalszej kolejności możemy mówic o jakichkolwiek nadgodzinach oraz finansach z tym związanych. Czy to tak trudno zrozumiec, norma to 40 godz/tyg a jeśli komuś wyszło więcej to są to nadgodziny za które trzeba zapłacić lub dac wolne. Prawda, że proste i nieskomplikowane ?

Cytuj
bo za 160 godzin służby dostajemy takie same wynagrodzenie jak za 216, Po prostu mnie zatkało, i w zasadzie oni maja racje, wiec będzie tak Panie Robercie, pójdziemy na emerytury jak dziady.

Ależ się uśmiałem jak to przeczytałem, to tak jakbym słyszał swojego komendanta. Chłopie w którym miejscu mają rację ? Jeżeli Ty twierdzisz, że strażak systemu zmianowego w tym momencie otrzymał dużą podwyżkę to ja twierdzę, że strażacy systemu codziennego tą podwyżkę konsumują od zawsze razem z tymi urzędnikami z tego urzędu. Jeśli już poruszyłeś tę kwestię to może wytłumacz jeszcze dlaczego tak się dziwnie składa, iż jakie by nie płacili pieniądze w PSP to zawsze średnia w systemi codziennym jest dużo wyższa niż w systemie zmianowym ? Dlaczego tak się dzieje. I nie chodzi mi tutaj to, że w systemie codziennym są wyższe stanowiska, chodzi mi o porównywalne stanowiska ze stanowiskami w systemi zmianowym.

Cytuj
Pana generala Deli zaczynajac tez tak obecnie mysla, ze ich praca, naprawde ciezka praca pojdzie na marne, bo tylko idiota nie doceni tego czym bylo powstanie PANSTWOWEJ STRAZY POZARNEJ,jak bardzo poszlismy do przodu, najlepiej sie krytykuje wszystko i wszystkich,

Widzę, że widzisz tylko dobre rzeczy a o złych wiedzieć nie chcesz. Piszesz coś o idiotach ? a powiedz no mi który z tych idiotów "zapomniał" wpisać normę czasu służby strażaków zmianowych do Ustawy o PSP z 1992 r  ? Jest tam wpis o sytstemie lecz nie ma najważniejszego, czasu słuzby strażaka zmianowego. Oczywiście zupełnie przypadkowo znalazł się tam zapis o 40 godz/tyg służby dla strażaka systemu codziennego. Dlaczego nie raczysz zauważyć tych dysproporcji ? Dalej twierdzisz, ze wszystko jest ok ? Jesli tak to wytłumacz mi proszę, dlaczego ten sam strażak ma służyć w miesiącu o jakieś 53 godziny więcej niż strażak systemu codziennego ? przy średnio wyższym uposażeniu na korzyść strażaka systemu codziennego. Czy to jest ta Twoja sprawiedliwość społeczna ?


Cytuj
Te jednostki to bufony ze ZZ, które uważają że uchyliły nieba strażakom. Czas pokaże kto ma rację.

Nastepny wolnomysliciel. Drogi kolego po fachu, czas już pokazał kto ma rację  Zdecydowana większość strażaków popiera te dzaiłania ZZ które w  prostej lini prowadzą do ustabilizowania oraz unormowania prawnego kwestię czasu służby w struktórach PSP.

P.s

Częto na tymże forum strażacy mylą pojęcia odnoszące sie do regulacji czasu służby strażaka oraz systemu służby strażaka. Chcę tylko nadmienic, że są to dwie różne sprawy, oczywiście zmiana jednego nie wyklucza drugiego. Jak się okazuje można słuzyć w PSP w ststemie 24/48 lub 24/72 itp jednocześnie zachowując 40 godz/tydz służby. Naturalnie jak wspomniał kolego Robert zachodzi tu potrzeba pilnej reorganizacji struktur PSP oraz dodatkowych etatów o czy nasi przełożeni wiedzieli już od bardzo dawna a mimo tego do tej pory w zasadzie niewiele uczynili aby zmienić ten stan rzeczy. A ja się pytam dlaczego ?
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2006, 11:44:42 wysłana przez MCh »

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 02, 2006, 12:52:18 »
Witam! Muszę przyznać, że jestem zaskoczony tym całym lamentem.
Przecież o tym że ZZ walczą o 40 godzinny tydzień pracy było wiadomo od dawna. Jakoś nikomu to nie przeszkadzało! Nikt nie prezentował przed rokiem a tym bardziej wcześniej !  Myślę że powód jest jeden - nikt tak naprawdę nie dawał wiary że taka zmiana ustawy przejdzie. Ale przeszła i należy cieszyć się z tego, a nie utyskiwać i snuć czarne wizje! Jeśli dla kogoś sytuacja strażaków w USA tak fascynuje to niech nie martwi się przyjścia na garnuszek samorządów.
Wywalczenie równego czasu pracy to największy sukces strażaków!
To prawda że w małych jednostka jest problem z gotowością z zapewnieniem obsady. Ale to są początki. To jest zupełnie nowa sytuacja. Wszyscy jesteśmy nią trochę zaskoczeni. Jednak uważam że ZZ nie spoczną na laurach jestem pewny że następnym krokiem będzie zwiększenie ilości etatów (też dzięki restrukturyzacji komend- ale to za mało, trzeba walczyć o konkretne zwiększenie ilości etatów strażaków).
Po ustabilizowaniu sytuacji z etatami trzeba zacząć raban o zarobki służby o największym zaufaniu społeczny, cieszącej się najlepszą opinią i co tu gadać najlepszej służby ! Przecież strażacy tak praktycznie są dobrzy do wszystkiego! Każdy o tym wie że jeśli jest problem jaki by on nie był to najlepiej udać się do straży - strażacy na pewno pomogą!
Przecież na całym świecie zarobki strażaków należą do najwyższych. Jestem przekonany że wspólnym wysiłkiem to wywalczymy. Ale nie możemy z byle powodu na siebie naskakiwać zwłaszcza na tych którzy robią wszystko aby służba w PSP była na odpowiednim poziomie!
pozdrawiam
leszek

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 02, 2006, 14:09:15 »
Cytuj
Pisanie ze niedlugo bedzie lepiej, na dzien dzisiejszy- przepraszam ale mnie drazni. My mamy dzialac sprawnie nieprzerwalnie, niezaleznie od systemu. A narazie podzial jest poprostu w rozsypce. Mysle ze dopuki nie bedzie dokladnie przemyslany plan poprawy nie powinno byc nic zmieniane.
Takie jest moje zdanie. Z powazaniem Grzesiek Strojwas


Przepraszam ale Twoja postawa mnie również drażni.

Z Twojego tekstu wynika, ze te uwagi kierujesz do Roberta Osmyckiego, Przewodniczącego SK NSZZ Solidarność, czy słusznie ? Czy większość z tych piszących tu negatywnie o zaistniałej sytuacji nie myli czasem adresatów ? Wydaje mi się , że zdecydowanie tak.

Panowie, przypomnę wam tylko, że statutowym obowiązkiem ZZ jest dbanie o interesy pracowników  w nich zrzeszonych co zresztą czynią w sposób moim zdaniem zadawalający. Sytuacja o której piszesz zachodzi nie tylko w Twojej jednostce a odpowiada za nią bezpośrednio Twój pracodawca (Komendant Miejski/Powiatowy) w dalszej kolejności KW czy KG. Myśle, że do nich powinieneś kierować swoje uwagi w pierwszej kolejności. Dość już mam płaczu nad rozlanym mlekiem Dowódców JRG, Komendantów Miejskich/Powiatowych itp. Może spytajmy się co oni uczynili aby choć trochę poprawić sytuację w tej materii ? Zaraz usłysze, że "a co oni mogą"  A mogą i to sporo, mogą rzucić raport na temat zabezpieczenia powiatu (za który odpowiadają) pod wzgledem ochrony p.poż , moga ten temat poruszać na odprawach w KW czy nawet z KG. Pytanie tylko który z nich skorzystał z tego co może ?

Tak dla przypomnienia nadmienię tylko, że jak w sejmie uwczesny v-ce min MSWiA Pan Brachmański odpowiadał posłom na ich zapytanie  "ile będzie kosztować państwo wprowadzenie poprawek do ustawy o PSP" to Pan minister twierdził stanowczo, że nic , że będzie to robione za pomoca reorganizacji aktualnych struktur. Jak myslicie, kto mu naopowiadał takich rzeczy, że będzie to możliwe ? Mi się wydaję, że Pan Brachmański miał takie informację od kierownictwa KG. Dlatego teraz ja się pytam, kto odpowiada za taki stan rzeczy jaki mamy dzisiaj w PSP ? Zdaniem niektórych tu piszących to ZZ a zdaniem moim odpowiedzialność ponosi kierownictwo KG począwszy od roku 1996 i to do nich proszę adresować podobne uwagi.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 02, 2006, 14:29:14 »
Leszku! czy ty aby nietrafiłeś do zawodu przypadkiem? Myślenie tylko o czasie pracy nie jest na miejscu, bo w głównej mierze chodzi nam o nasze bezpieczeństwo podczas działań i oto aby mieć tą świadomość ,że wyjeżdżając do działań zapewnisz ich skuteczność i to że wrócisz znich cało - myśle ,że nie chciał byś sam wchodzić do np.  silnie zasdymionej  kamienicy i zadymionej piwnicy, gdzie drugi ratownik przeprowadza ewakuację budynku, dowódca wykonuje zasilanie z najbliższego hydrantu, kierowca pomaga przy sprawianiu lini gaśniczych i zasilających itp. Jak widzisz wszystko jest wbrew BHP itd, przeczy temu co uczą cię na kursie ,ale to rzeczywistośc PSP.
Z ostatnich wieści -z KW dostaliśmy jako powiat /3jrg/ 6 etatów  - 1/2 to uzupełnie po emerytach co odeszli, a nie wolno było przyjąć na ich wakaty nikogo ,gdy zapotrzebowanie jest na 6x tyle  . Jaka sobie pojeździsz do działań w 4 osoby to może zrozumiesz nasze obawy i to oczym cały czas piszemy.
Drugą sprawą jest to ,że ci nowi ludzie trafią do jednostek za conajmniej około pół roku, pod warunkiem ,że komisje lekarskie/unas czas oczekiwania na komisje około 4 miesięcy/ się wyrobią i będzie w niedługim okresie kurs szeregowych. Kolejną sprawą jest to ,że niema co porównywać statystyk, suma sumarum obciążenia wyjazdowe na statystycznego strażaka, będą bardzo zbliżone czy to w w mieście M czy K ,to tak w nawiasie na uwagi pana popmpi :angry: .
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2006, 14:39:18 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Polifon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 02, 2006, 17:27:03 »
Mam pytanka do sznownych kolegów strażaków. Czy w sytauacji kiedy stan na zmianie jest  obniżony do 50% widzicie możliwość funkcjonwania sekcji specjalistycznych (wysokościowcy, nurki)? Czy też odnosicie wrażenie że, nikt się tym problemem nie przejmuje?
Jesli ktoś z Was boryka sie z podobnymi problemami niech da zanć.
W całej dyskusji o czasie służby chyba warto o tym wspomnieć. Jakoś nie słyszałem żeby ktoś wspominał że po zmianie systemu na cztero zmianowy stan zmiany miał być taki sam jak przed przedtem. Może są gdzieś w Polsce jednostki które mają więcej etatów tylko daltego że utrzymują sekcje specjalistyczne? Może tylko u mnie jest nienormalnie!?!

Gorące pozdrowienia!

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 02, 2006, 18:32:46 »
Cytuj
1. D-ca sekcji zarobki 2000 netto

Nic - tylko pogratulować  ;) Ja mam tyle po ponad ćwierć wieku służby. Widac idzie lepsze :) Może nie dla wszystkich, ale jednak....
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline leszek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 03, 2006, 12:09:16 »
witam
Cytuj
czy ty aby nietrafiłeś do zawodu przypadkiem? Myślenie tylko o czasie pracy nie jest na miejscu, bo w głównej mierze chodzi nam o nasze bezpieczeństwo podczas działań i oto aby mieć tą świadomość ,że wyjeżdżając do działań zapewnisz ich skuteczność i to że wrócisz znich cało - myśle ,że nie chciał byś sam wchodzić do np. silnie zasdymionej kamienicy i zadymionej piwnicy, gdzie drugi ratownik przeprowadza ewakuację budynku, dowódca wykonuje zasilanie z najbliższego hydrantu, kierowca pomaga przy sprawianiu lini gaśniczych i zasilających itp.
"mirek1" nigdy nie mówiłem że bezpieczeństwo nie ma znaczenia, ale do pełnego sukcesu trzeba drogę podzielić na etapy i przejść je kolejno jeden po drugim. myślisz że łatwiej byłoby najpierw domagać się dodatkowych etatów a później zgodnego z kodeksem pracy i dyrektywą czasem pracy?
zastanów się co piszesz!
na marginesie:

Cytuj
Z ostatnich wieści -z KW dostaliśmy jako powiat /3jrg/ 6 etatów - 1/2 to uzupełnie po emerytach co odeszli, a nie wolno było przyjąć na ich wakaty nikogo ,gdy zapotrzebowanie jest na 6x tyle
czy u was emeryci odchodząc na emeryturę zabierają ze sobą etata tak jakby to była szczoteczka do zębów?