Autor Wątek: Czy Nam Sie Nalezy?  (Przeczytany 26991 razy)

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 11, 2007, 18:04:58 »
a czy nam się należy (odchodzącym na zasłużoną emeryturkę) w całości urlop wypoczynkowy i dodatkowy ? :huh:
pani kadrowa przelicza po swojemu jeden i drugi urlop ale na jakiej podstawie może ktoś z forumowiczów jest bardziej obeznany w przepisach (prośba o informacje) :wacko:
ja myślałem, że gdy czekając na pierwszy urlop cały rok to do końca pracy należy mi się całość niestety myliłem się :huh: ^_^ :angry:
mogłem i nie mogłem przed wypisaniem raportu iść w całości na urlopisko i to był mój błąd że nie wykorzystałem go w całości -_-
pozdr
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2007, 18:07:12 wysłana przez stępień »
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 11, 2007, 20:21:00 »
Masz racje mogę pracować nawet 250godz. miesięcznie ,ale żeby nasz kochana straż dałaby zarobki takie abym mógł godnie utrzymać rodzinę ,pewnie powiedz , ze poszukaj innej roboty , ale ciężko rzucić coś co się lubi i ma się w tym zawodzie 18 lat służby . Nasze warunki pracy są nie złe , ale zarobki co do UE są kilka razy w tył .Więc najpierw zarobki a potem te projekty co są ustalane przez KG .. to jest moje zdanie.

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 11, 2007, 21:33:01 »
Ja też odchodzę na emeryturkę i kadrowa kazała wykorzystać cały urlop przysługujący na ten rok                ( wypoczynkowy i dodatkowy).       
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 11, 2007, 21:43:48 »
Swego czasu miałem taki problem na zmianie. Niestety wykładnia KW odsyłała w sprawie urlopu do Kodeksu Pracy, jako że nie reguluje tego nasza ustawa. KP zaś mówi, ze jeżeli pracdawca powziął informację o twoim przejściu na emeryturę (raport) to urlop przysługuje Ci w wymiarze proporcjonalnym. Jeżeli pracownik wcześniej wykorzystał całoroczny urlop to jego zysk.

Offline genius

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 11, 2007, 22:03:50 »
Witam!
Jestem pracownikiem 8-mio godzinnym. Stanowiska st. specjalisty nie przyjął żaden d-ca zmiany. Panowie takie są luksusy w biurze, a niektórzy zamiast nic nie robić przez 160 h wolą tyrać przez 216 godz.
Pozdrawiam

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 11, 2007, 23:25:42 »
Cytuj
Masz racje mogę pracować nawet 250godz. miesięcznie ,ale żeby nasz kochana straż dałaby zarobki takie abym mógł godnie utrzymać rodzinę

Zgodzę się lecz musi być zachowana odpowiednia kolejność. Aby wiedzieć ile masz np. nadgodzin to najpierw musisz znać swój normatyw do wypracowania (np. 40godz/tyg) Jest wielu KM/KP którzy chcieli by abyśmy pracowali np. 216 godz w miesiącu a za reszte (10 wolną służbę) oni płacili by jako za nadgodziny. Oczywiście stawkę chcieli by jeszcze negocjować :D

Najpierw usankcjonować 40 godz/tydzień a potem możemy rozmawiać o nadgodzinach.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 12, 2007, 11:11:15 »
Genius tu nie chodzi o luksusy tylko o czepianie się dołu a my się odgryzamy i koło jest zamknięte.

Offline JW23

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 19, 2007, 15:47:01 »
U nas w KM jest przyjęta zasada że odchodzący na emeryturę wybierają cały przysługujący na dany rok urlop.
Lepsze jutro, było wczoraj.

Offline EMER47

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 19, 2007, 16:47:12 »
do stępień    prawo do urlopu nabywasz z dniem 1 stycznia danego roku i należy się w całości tz. 26 dni roboczych a wasza kadrowa niech się doszkoli

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 19, 2007, 19:40:16 »
Witam  -_-
Do Stępień: Twoja kadrowa dobrze mówi, wcześniej urlop należał się cały przechodzącym na emeryturę ale (bodajże od lipca 2006 roku) przepisy się zmieniły i teraz urlop dostajemy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Jeśli chcesz przepisu który o tym mówi to daj znać jutro postaram się odszukać.
pozdrawiam wszystkich

Offline EMER47

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 19, 2007, 20:19:14 »
STĘPIEŃ NIE SŁUCHAJ BIÓRUWKI BO JAK MAMY TAKICH ZNAWCÓW PRZEPISÓW TO NIC DZIWNEGO
ZE W NASZEJ SŁUŻBIE JEST ŻLE TO CO TA OSOBA PISZE TYCZY SIĘ PIERWSZEGO URLOPU


Art. 153. (83)

§ 1. Pracownik podejmujący prace po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął prace, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

I TO BY BYŁO NA TYLE.............................. JAK SIE KOMUŚ COŚ DORADZA TO TRZEBA WIEDZIEĆ W KTÓRYM KOŚCIELE DZWONI

daxmen

  • Gość
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 19, 2007, 21:10:15 »
do Genius. U mnie jest ciekawiej bo nikt z podziału nie chce przejść na naczelnika operacyjnej. A to przecież taka fajna fucha. Nic nie trzeba robić tylko "bimbac" przed komputerem albo na mieście, grupa wysoka a jakie dodatki i nagrody. Doprawdy nie wiem czemu tak się dzieje? 

Pozdrawiam.

Offline s309

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
  • s309@op.pl
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #112 dnia: Luty 19, 2007, 21:52:36 »
Do EMERA .
Nie masz kompletnie racji. 8-mio godzinna dobrze mówi. Przytaczasz błędny przepis, który dotyczy tylko udzielania urlopów. Przepis w sprawie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop to co innego i jest gdzie indziej. Ale Twoja pewność jest zastanawiająca i bezczelna. Kiedyś napisałem  - nie jesteś pewny w 100% nie wypowiadaj się bo tylko narobisz ludziom złudnych nadziei,  zasiejesz złość i  nienawiści między 8 - mio godzinnymi a 24 - ro godzinnymi. AAA może Ci o to chodzi?. POZDRAWIAM. :huh:

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #113 dnia: Luty 19, 2007, 22:14:30 »
Ponownie witam!!!
No i EMER47 zmusił mnie jednak żebym poszukała tych przepisów na necie (a wogóle czemu jest taki zjadliwy???  :huh: i niemiły???) no ale wracajmy do tematu.

Ustawa o PSP mówi:

 Art. 71. 1. Strażakowi w służbie przygotowawczej i mianowanemu na stałe przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.
2. Strażakowi, podejmującemu służbę przygotowawczą lub stałą, przysługuje w roku kalendarzowym, w którym podjął tę służbę po raz pierwszy, prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca tej służby, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w ust. 1.

Art. 71a. 1. Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej "dodatkowym urlopem wypoczynkowym", w wymiarze do 18 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby, o którym mowa w art. 35 ust. 9, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.

oraz:

Art. 71e. 1. Urlopów, o których mowa w art. 71, 71a, 71c i 71d, udziela się w dni, które są dla strażaka dniami służby lub dyżuru, z wyjątkiem dyżuru domowego, o którym mowa w art. 35 ust. 8, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu służby, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi jego czasu służby lub dyżuru w danym dniu. Dzień urlopu odpowiada 8 godzinom służby lub dyżuru.

2. Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

a Kodeks Pracy w tej sprawie mówi:

Art. 1551. § 1. (93) W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
  1)  u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,


pozdrawiam wszystkich

Offline EMER47

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Czy Nam Sie Nalezy?
« Odpowiedź #114 dnia: Luty 19, 2007, 22:18:57 »
znam ten przepis jest on do obejścia. wszystko zależy od podejścia. przykładowo  planuję urlop na styczen dodatkowy na marzec w kwietniu składam raport o emerturkę i po ustawowym okresie odchodzę. i jest wszystko ok! co innego z zabespieczeniem odprawy.  Jest wszystko zgodnie z prawem. Sory nie chciałem nikogo obrazić pozdrawiam

1)  u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2007, 22:36:52 wysłana przez EMER47 »