Autor Wątek: Kobiety W Osp  (Przeczytany 91228 razy)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 20, 2006, 12:45:54 »
Panowie i panie - trzymać się tematu - bez OT :)
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 20, 2006, 20:41:22 »
oczywiście trzymamy się tematu
ale nie oszukujmy się, ze dziewczynom jest ciężko utrzymać się w OSP, bo nie dość, że traca w oczach facetów to jeszcze spotykają się zdwinami i wogole. Wiem o tym bo sama tak miałam. Dopiero od niedawna zaczełam być traktowana na równi ale i tak nie pozwalają mi jeżdzić więc szkolę młodych i już wiem, że paru z nich będzie dobrymi strażakami.
karola998

Offline GaTTa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 30, 2006, 15:06:50 »
W naszej jednostce jestesmy od 7 lat. najpier bylo nas 8 teraz juz zostalo 5, ale juz nie tworzymy MDP jak zaczynalysmy lecz tworzymy juz KDP.
JA nie wyobrazam sobie strazy bez nas strazacy juz nam to powtarzli ze co by oni bez nas zrobili :D no wiadomo bez kobiet jest zle :D

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 30, 2006, 20:55:57 »
Gatta to tylko pozazdrościć takiej grupy bo u mnie juz tylko 3 dziewczyny zostały ;((
a co do dziewczyn straży to u nas chłopaki maja podobne zdanie.
karola998

Offline em.jot

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 01, 2006, 14:57:13 »
A jak to wszystko Panie i Panowie ma się do tego:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 listopada 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków oraz zakresu ich obowiązywania w stosunku do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.
(Dz. U. z dnia 8 grudnia 1997 r.)
§ 52. 1. Przywileje przysługujące pojazdom pożarniczym mogą być wykorzystywane jedynie wówczas, gdy tego wymaga sytuacja na jezdni. Z uprzywilejowania w ruchu mogą korzystać tylko pojazdy prawidłowo oznakowane i stosujące - zgodnie z przepisami - łącznie ostrzegawcze sygnały świetlne i dźwiękowe w związku z akcją ratowniczą oraz w innych przypadkach na polecenie właściwego przełożonego lub stanowiska koordynacji ratownictwa (punktu dyspozycyjnego). W razie uszkodzenia choćby jednego z wyżej wymienionych sygnałów, dalsza jazda następuje bez prawa korzystania z przywilejów w ruchu drogowym.
2. Uruchomienie sygnałów należy do obowiązków kierowcy.
3. Zabrania się alarmowego przewożenia pojazdami pożarniczymi osób postronnych oraz członków młodzieżowych i kobiecych drużyn pożarniczych. ??

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 01, 2006, 15:35:16 »
Witam.

Art. 19. ustawy o ochronie przeciwpożarowej
1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych
straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają
aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych
oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.


Art 19 nie uzależnia możliwości wyjazdu do pożaru od tego czy jest się kobietą czy mężczyzną.

Poszukajmy w ustawie Prawo o stowarzyszeniach kto może być członkiem stowarzyszenia.
Art. 3.
1. Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną
zdolność do czynności prawnych i nie pozbawionym praw publicznych.
2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności
prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego
prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość
muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
3. Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do
stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w
głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i
biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka
organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać
i być wybierani do władz tej jednostki.

Również nie ma podziału na kobiety i mężczyzn.

Zatem w myśl tych przepisów każda kobieta i każdy mężczyzna (jeżeli spełniają warunki art. 19 ustawy o ochronie przeciwpożarowej) mogą wyjeżdzać do akcji ratowniczych.

Pamiętajmy, że rozporządzenie nie może być sprzeczne z żadnym zapisem ustawy.

Myślę, że należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest KDP (czy przypadkiem rozporządzenie, o którym mowa, KDP nie używa w znaczeniu - żeńskie młodzieżowe drużyny pożarnicze).

Myślę, że kwestia czy kobiety mogą uczestniczyć w działaniu ratowniczym stała się, po nieszczęśliwym wypadku śmiertelnym jednej z druhen, nieaktualną. Jeżeli się mylę, co do tej kwestii, to już, bądź niedługo, oficjalne stanowisko (interpretacja przepisów) będzie nam znane.

Pozdrawiam.



« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2006, 11:16:28 wysłana przez Krzyś Mila »

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 04, 2006, 20:39:41 »
ja również zastanawiałam się nad tym przepisem bo to jest trochę zaprzeczeniem sobie. a może poprostu chodzi o to by same kobiety nie jeździły do akcji nie wiem zobaczymy co bedzie dalej.
karola998

Offline Mada :)

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 05, 2006, 11:07:54 »
Ja ze strażą jestem związana od 2001 roku, najpierw była harcerska drużyna pożarnicza, potem już sama OSP, a co za tym idzie kursy. Od jakiegos czasu wyjezdzam na akcje i robi sie to coraz ciekawsze :) stanowczo zaprzeczam ze dziewczyny sie do tego nie nadaja, Nas w jednostce jest 2 i rodzimy sobie rownie dobrze jak faceci :) Pozdrawiam :) :wub:

Offline anka0805

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 05, 2006, 11:54:59 »
a może poprostu chodzi o to by same kobiety nie jeździły do akcji nie wiem zobaczymy co bedzie dalej.

Nie sadze zeby ustawodawcy przewidzieli taka sytuacje. Ja to tak rozumiem ze druzyna pozarnicza moze być młodzieżowa i kobieca (kobieca od 18 lat). Jak sie jest w kobiecej to chyba nie ma zadnych przeciwskazań do udziału w akcjach. 

Offline Damiano KC2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Fire - I'm lovin it!!!
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 08, 2006, 16:11:03 »
Jasne ze TAK. U nas w jednostce na poczatku roku przyjelismy 5 kobitek i wiem ze kolejne juz czekaja na slubowanie ^_^ Kazdy ma takie same prawa!!!
"Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga" Adam Mickiewicz

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 14, 2006, 19:32:37 »
ja tylko zazdroszczę tym dziewczyną co mieszkają blisko jednostki albo macie dyzury w OSP. Bo ja niestety zanim dobiegne to chlopaki juz wyjeżdzaaja albo wyjechali. nie dobrze mieć 2 km ;((
powodzenia w letnie wyjazdy do akcji bo zapowiada się ich sporo
karola998

Offline Paulina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #86 dnia: Maj 15, 2006, 15:18:50 »
tak sie składa że ja od 4 lat jestem w straży i zawsze brałam czynny udział w akcjach. w mojej straży jest 12 dziewczyn i nigdy nie mieliśmy problemu z tym czy kobiety mogą jeżdzic do akcji czy nie, zawsze byłyśmy traktowane na równi z facetami. nasza jednostka w wiekszosci zajmuje się powodziami gdyz mieszkamy na terenie gdzie rzeka wylewa przynajmniej raz w roku i kobiety zawsze na ruwni z facetami ładowały worki z piaskiem. a przy pożarach nie żadko stoja na rocie. ostatnio dostalismy volvo z drabiną 37 metrów i są plany gdy tylko bedą na to fundusze żeby przeszkolic tagże kobiety do obslugi tego sprzetu i zrobić im badania wysokościowe(tak obiecal naczelnik). jednak niedawno musialam tymczasowo sie przeniesc na drugi koniec polski (nad morze) i pierwszą rzeczą jaką chcialam zrobic to zapisać sie do tutejszego osp i dowiedziałam sie że istnieje podobno zapis że kobiet nie wolno przewoźic na sygnale co mnie strasznie zdziwiło. Z tego co czytałam to wydaje mi się jednak że kobiecie jako strażakowi, ratownikowi wolno jeżdzic do akcj. (poza tym to rozporządzenie jest z 1997 roku i o ile nie było to napewno za niedlugo bedzie nowelizacja albo jak wspomniał krzyś mila- "oficjalne stanowisko" bo przeciez kobiety są normalnie przyjmowane na szkoły pożarnicze) a co do umundurowania to mamy kompletne mundury galowe tj. spudnica, marynarka ze sznurami, koszula z sznurem, krawat, dystynkcje i czapka, oprucz tego mamy na stanie dresy ćwiczebne tj, spodnie, bluza, podkoszulek. A do akcji ubieramy ups (produkują rozmiary które nie są za duże na kobiety) lub koszarówki


strazak59b ładna stronka macie na stanie takiego samego mercedesa jak nasza jednostka nazywamy go naszą gwiazdeczką a oprucz tego mamy jeszcze denisa i volvo z kierownicą po prawej stronie :mellow: -_- -_- -_-
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2006, 11:01:51 wysłana przez Sylwek »

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #87 dnia: Maj 17, 2006, 18:36:01 »
strazak59b ładna stronka macie na stanie takiego samego mercedesa jak nasza jednostka nazywamy go naszą gwiazdeczką a oprucz tego mamy jeszcze denisa i volvo z kierownicą po prawej stronie :mellow: -_- -_- -_-
dzieki Paulina!
co do tematu kobiet to nie powinno byc zadnych rozgraniczen miedzy facetami a kobietami.czasem nawet bywa tak ze kobieta jest mocniejsza zarowno psychicznie jak i fizycznie.jesli tylko sobie radzi to nie powinno sie kobiecie rzucac klod pod nogi bo tak samo jak faceta, moze ja to krecic.i tyle mam do powiedzenia.kobiety wstepujcie masowo do strazy.jak gdzies was nie chca to zapraszam do mnie  ^_^
pozdrawiam
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..

Offline dHMartynka

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Strażak to nie tylko zawód,ale i sposób na życie
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #88 dnia: Maj 27, 2006, 18:22:48 »
Ja jestem druhną w osp już 5 lat i jestem bardzo z tego zadowolona:-)Chętnie bym jeździła na akcje jak skończę 18 lat w przyszłym roku...tylko ciekawe czy będę mogła,bo jak tak to będzie super :rolleyes: mam nadzieję -_- a co wy myślicie o tym?Jesteście za czy przeciw?Dodam,że od 8 miesięcy jestem jedyną dziewczyną...ale mi to nie przeszkadza -_- baaaaaardzo lubie towarzystwo strażaków!Pozdrawiam wszystkich zapalonych ochotników i ochotniczek!!!Pa
"Jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie  uciekających ludzi?
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy" ...
Wiem, że są rzeczy, które bolą ...

Offline Patrycja13

  • " Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #89 dnia: Maj 28, 2006, 11:11:14 »
Witam!! Ja też się zastanawiam czy u mnie w osp przyjmą dziewczynę ( mam nadzieje, że tak). Jak narazie nie zapowiada się żeby któraś z moich koleżanek i nie tylko chciały wstąpić do osp :angry:. Po prostu  ta tematyka je  nie intersuje.  Więc jak narazie jestem sama. Z tego co słyszałam wiekszość mężczyzn jest przeciwko czynnemu udziału kobiet w osp czy psp no, ale oczywiście są wyjątki -_-.

POZDRAWIAM
" Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #90 dnia: Maj 28, 2006, 20:14:47 »
Patrycja13
no masz rację z facetami to tak jest, że jak dziewczyna się spisuje to dobrze, że jest. A jak tylko cos nawali to już jest źle znam to ze swojego doświadczenia.
karola998

Offline Patrycja13

  • " Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #91 dnia: Maj 28, 2006, 20:46:06 »
Chciałam jeszcze dodać, że zgadzam się z strażakiem59b i bardzo cieszy mnie fakt, że ktoś jeszcze tak uważa -_-. Karola998 jesteś już w osp??

POZDRAWIAM -_-
" Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "

Offline Paulina

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 29, 2006, 10:39:50 »
witajcie!! Nie chce mi się pisać drugi raz, napisałam maila i dostałam odpowiedź od bardzo miłego pana na temat tego przepisu, o którym wspomniał. em.jot tu jest ta odpowiedź; http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1142.200 Zapraszam. -_-
Patrycja13 mam nadzieje, że przekonają się u was do kobiet może jak będziesz pierwsza to później się znajdą jakieś chętne. -_- -_-




Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #93 dnia: Maj 29, 2006, 14:31:44 »
tak ja już jestem 5 lat w straży i w gruncie rzeczy sama (coć są 2 dziewczyny w moim wieku, to one już to chyba olały). A ja staram sie wszystko robić oki. Pojedziła bym sobie do pożaru ale niestety za daleko mam do niej ;((
Ale jak coś potrzeba to służe radą. Sama opiekuję się MDP i jest to czasem walka z wiatrakami ale coż. Mi się to podoba. Znam wiele dzieczyn w straży i dobrze się w niej spisują.
karola998

Offline Patrycja13

  • " Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 29, 2006, 16:24:41 »
Karola998 nie martw się na pewno jakos to będzie i będziesz mogła jezdzić do akcji. Ja co prawda mam dopiero 15 lat więc mam jeszcze trochę czasu do pełnoletności, ale od czegoś trzeba zacząć. Najbardziej ubolewam nad tym, że u nas w OSP nie ma MDP dziewcząt no i jestem jak narazie jedną dziewczyną, która chciałaby do niej wstąpić :angry:. Paulina dzięki za odp.

POZDRAWIAM -_-
" Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 29, 2006, 19:41:42 »
Patrycja, jaki jest problem w szkoleniu się razem z chłopakami??
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Patrycja13

  • " Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 29, 2006, 21:05:01 »
Niby żaden. Muszę przyznać, że ostatnio nawet byłam na treningach naszych chlopców jak przygotowywali się do zawodów -_- Ale wiadomo, że dużo łatwiej byłoby mi gdyby jednak była MDP dziewcząt.

Pozdrawiam  -_-
" Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #97 dnia: Maj 29, 2006, 21:37:11 »
To czy będzie Ci ciężko w dużej mierze będzie zależało od podejścia osoby szkolącej MDP do Ciebie, jako dziewczyny. Może traktować Cię "ulgowo" lub kazać Ci robić to samo co chłopcom.
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Patrycja13

  • " Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 29, 2006, 21:40:18 »
Zgadzam się z Tobą Maldrin i myśle też, że dużo może zależeć od mnie. No i przede wszystkich od mojej siły fizycznej jak i psychicznej.

Pozdrawiam
" Świadomie pójść w ślady św. Floriana ... "

Offline stejo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Kobiety W Osp
« Odpowiedź #99 dnia: Czerwiec 06, 2006, 18:32:41 »
 :wacko:Julija jak tak wyglądasz to ja Ciebie biorę do swojej drużyny.A tak pozatym to kobiety w OSP powinny być nawet tylko po to żeby ktoś miał nam podawać piwo. Pozdrawiam