Autor Wątek: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?  (Przeczytany 7227 razy)

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« dnia: Listopad 19, 2010, 16:49:06 »
Witam. W mojej jednostce OSP coraz czesciej mówi się o zakupie nowego GBA/ GCBA za wysłużonego Stara 244. Jednakże martwi nas sposób przeprowadzania przetargów. Chcielibyśmy aby gmina sama ogłosiła przetarg a nie odbywąło się to jak tradycyjnie przez ZW ZOSP, po prostu chcemy uniknąć zakupu Mercedesa Atego; "to co tanie zazwyczaj jest niedobre" i ma to uzasadnienie. Marzy nam się MAN TGM, ostatnio przeglądając oferty zabudowców porównałem dane techniczne rożnych marek i doszedłem do sposobu na podanie w specyfikacji technicznej wymaganej mocy silnika większej niz w MB a takiej która występuje w MANIE. Jednak mam do tego wątpliwości czy tego typu ustawianie przetargu jest zgodne z prawem?? Czy ktoś z was próbował już kiedyś wpłynąć na wynik przetargu i z jakim skutkiem?? Czy prawnie jedynym kryterium wyboru oferty musi byc zawsze cena??

Druga sprawa: poszperałem i znalazłem możliwość dofinansowania zakupu auta z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego UE. I tu jednak nasuwa się pytanie czy ktoś miał do czynienia z projektami w ramach RPO?? Czy poza pieniędzmi z Unii i gminy moze byc to finansowane także z innych źródeł np. dotacja ZW ZOSP??

Dużo tych pytan jednak mam nadzieje ze pomożecie. Pozdrawiam :D
F/StrazPszczolki

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2010, 16:55:56 »
Czy przeszukałeś forum? Na większość z tych pytań znajdziesz tu odpowiedzi w ciągu 15 minut.

Np poczytaj ten wątek: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,8471.0.html
potraktuj to jako uwagę moderatora, zapoznaj się z regulaminem i staraj się go przestrzegać


Co do specyfikacji to wszystko określa zamawiający - możesz kupić dokładnie taki samochód jak chcesz o ile zdobędziesz na niego fundusze i znajdziesz wykonawcę, który zechce Ci to wykonać (ostatnio to drugie robi się trudniejsze od pierwszego - tyle dotacji można znaleźć :)).

Natomiast ustawić przetargów nie wolno - wydając publiczne pieniądze musisz działać w ramach ustawy o zamówieniach publicznych.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2010, 16:59:25 »
1. Czy zamawiającym będziesz Ty czy ZW ZOSP?
2. Jeśli Ty to co napiszesz w SIWZ - czyt. wymagania techniczne - ma być spełnione przez oferenta!
Unikaj stronniczości aby ktoś nie zarzucił Ci tego udowadniając iż rozpisałeś SIWZ na konkretną markę i producenta - w takim przypadku odwołanie do KIO masz gwarantowane.
3. jeśli masz pytania to pisz na priv.... znajdziemy rozwiązanie :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline marker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2010, 00:22:56 »
Cytuj
Czy prawnie jedynym kryterium wyboru oferty musi byc zawsze cena??
Bardzo ale to bardzo rzadko jedynym kryterium rozstrzygania przetargu jest cena zawsze najpierw ocenia się czy czy oferta spełnia wymagania przetargu(SIWZ).

Najpierw zorganizuj dotację a później martw się o przetarg.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 21, 2010, 00:40:11 »
Kolego Mongo co do dotacji to uważaj, bo niektóre wykluczją się wzajemnie. NP fundusz z UE niemal całkowicie wyklucza dofinansowanie z ZOSP. Takich haczyków jest więcej.

Co do ustawienia przetargu. Jest to zabronione. Ale jak to Polak potrafi, to każdy przepis da się obejść. Jeśli tylko dokładnie wiesz, co chcesz dostać, to znajdź, coś porównywalnego, tylko dorżeszego, rozpisz specyfikację paującą tylko na 2 modele i po krzyku. Już kilka przetargów tak załatwiłem, w tym jeden z odwołaniem. Nic nie wskurali.

Ewentualnie pisz na PRIV.

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 21, 2010, 07:46:08 »
Wystarczy ze w przetargu napiszesz że ma być ma poduchach a nie na resorach i już atego odpada.
Tak na świeżo co mi do głowy przychodzi
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2010, 20:26:18 »
jeśli sie nie mylę to MAN jest jedynym średnim wozem, który spełnia normę Euro chyba VI bez dodatku płynu AdBlue, więc to też można uwzględnić w specyfikacji.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2010, 21:13:51 »
Czepiają się tego , nie wiem czy jeszcze Volvo za dopłatą również nie musi mieć Adblue . Może nie bezpośrednio ale można to wykorzystać, trzeba się jednak trochę rozpisać . MAM 4x4 ma również możliwości trakcyjne , nad którymi można się rozwodzić , podobnie zawieszenie , typ kabiny brygadowej ( fabryczna ) itd.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2010, 21:26:37 »
Scania wpisze silnik każdy jaki posiada ponieważ mogą być zasilany biopaliwami, poprawi wymogiem euro bez mocznika i pozamiatane mają wszyscy na około :)

Volvo nie posiada silników bez mocznika

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2010, 12:57:25 »
... a Scania nie jest zabudowywana pod GBA ;)
przynajmniej nie u nas.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2010, 13:03:53 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 22, 2010, 19:41:28 »
Najważniejsze jest to że na podwoziach Volvo nie wystepują w Polsce odmiany 4x4 a szosówka w naszym wypadku odpada. W rozmowie z komendantem ukierunkowano mnie na tworzenie specyfikacji pod GBA. A więc krąg zawęża się do 3 aut: MB Atego, Man TGM, Renault Midlum. Co do ostatniego pojazdu też niezbyt przychylne poznałem opinie. z MB jest taki problem że zabudowują go aż 4 firmy. Czy roznice w zawieszeniu między Atego i TGM są pewne??
Jakie kruczki byłyb dozwolone w specyfikacji?? Tak jak pisałem chyba byłoby możliwe podanie wymaganej mocy silnika, to ułatwiłoby sprawę.

Co do ceny nawet jeśli istnieje jakiś sposob na wybór oferty droższej gmina będzie chciała ciać maksymalnie po kosztach a chcemy żeby to był wybór nasz a nie finansów.
F/StrazPszczolki

Offline marker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2010, 20:33:31 »
Jeśli rozpisujecie przetarg to po jego rozstrzygnięciu nie macie już możliwości wyboru.

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2010, 22:41:04 »
Jeśli rozpisujecie przetarg to po jego rozstrzygnięciu nie macie już możliwości wyboru.
No co ty nie powiesz. Jakbyś przeczytał dyskusję wiedziałbyś o czym mowa.
F/StrazPszczolki

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 30, 2010, 19:38:16 »
Mongo_Psc Ja tylko wtrącę, że jeżeli faktycznie przymierzacie się do przeprowadzenia takiego przetargu, to wszelkie porady w tym temacie przyjmuj na PW, ponieważ producenci zabudów też czytają forum, później mogą wyciągnąć cytaty z forum, że to niby dotyczy tego konkretnego przetargu  i będą się odwoływać bez końca.
PZDR
OSP i wszystko jasne!!!

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 30, 2010, 22:02:12 »
Mongo_Psc Ja tylko wtrącę, że jeżeli faktycznie przymierzacie się do przeprowadzenia takiego przetargu, to wszelkie porady w tym temacie przyjmuj na PW, ponieważ producenci zabudów też czytają forum, później mogą wyciągnąć cytaty z forum, że to niby dotyczy tego konkretnego przetargu  i będą się odwoływać bez końca.
PZDR

Bez szaleństwa :)
Ale co prawda to prawda... pw bo Ziobro czuwa :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 01, 2010, 10:39:09 »
Cytuj
Bez szaleństwa

Ja tylko pisze ku przestrodze. A szaleństwem można nazwać to co, się dzieje teraz z przetargami.
I wcale nie musi być tak jak pisałem wcześniej, ale lepiej nie prowokować takich sytuacji.
Również zabieramy się jako jednostka do przetargu, jestem o tyle mądrzejszy, że na naszym terenie dwie jednostki przechodziły przez to wcześniej. Najbardziej niepokoi mnie czas trwania wszystkich procedur włącznie z przyznaniem dotacji.
Drugą niepokojąca rzeczą są środki finansowe zabezpieczone na inwestycję ponieważ ich ilość skłania do wyboru najtańszej oferty, a trudno jest przekonać władze gminy do zwiększenia rezerwy.
Tak nie powinno, być ponieważ o takich inwestycjach powinna decydować jakość, a nie niska cena. Ważne jest również żeby zakup samochodu był zgodny z naszymi wymaganiami, a kierując się niską ceną często to nie zostaje spełnione.
Podsumowując, nowy samochód to piękna sprawa, ale zanim stanie w garażu to jeszcze długa i wyboista droga.

Dla tego wszystkim którzy podążają tą drogą, życzę cierpliwości i powodzenia, i pamiętajmy o tym, że nie ma takiej sprawy z którą OSP sobie nie poradzi.
PZDR
OSP i wszystko jasne!!!

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 18, 2011, 12:46:41 »
Nie jestem do końca pewien czy kategorie M i N obejmują pojazdy specjalne (niby przy homologacji są zaliczane do M N lub O)  ale warto zwrócić na to uwage przy przetargach http://rpo.dolnyslask.pl/fileadmin/user_upload/documents/11lipiec/12/110712_Informacja_MRR_samochody.pdf
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2011, 13:51:19 wysłana przez max[] »

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 18, 2011, 23:50:19 »
Najważniejsze jest to że na podwoziach Volvo nie wystepują w Polsce odmiany 4x4 a szosówka w naszym wypadku odpada. W rozmowie z komendantem ukierunkowano mnie na tworzenie specyfikacji pod GBA. A więc krąg zawęża się do 3 aut: MB Atego, Man TGM, Renault Midlum. Co do ostatniego pojazdu też niezbyt przychylne poznałem opinie. z MB jest taki problem że zabudowują go aż 4 firmy. Czy roznice w zawieszeniu między Atego i TGM są pewne??
Jakie kruczki byłyb dozwolone w specyfikacji?? Tak jak pisałem chyba byłoby możliwe podanie wymaganej mocy silnika, to ułatwiłoby sprawę.

Co do ceny nawet jeśli istnieje jakiś sposob na wybór oferty droższej gmina będzie chciała ciać maksymalnie po kosztach a chcemy żeby to był wybór nasz a nie finansów.
tu sie z Tobą nie zgodzę jeśli chodzi o renówkę. i nie chodzi mi o awaryjność tylko o trakcję jazdy. nie prowadziłem mana ani mercedesa, ale renówka jest w miarę niska i bardzo dobrze się ją prowadzi . ma w miarę nisko środek ciężkości(nie mylić medlinaerem). Man jest wysoki czyli trzeba uważać na zakrętach. niestety u nas się nie buduje pojazdów pożarniczych od A do Z dla straży. Więc myślę ,że kazdy może coś powiedzieć o każdej marce coś innego. Wiem jedno panowie jak najmniej elektroniki i pneumatyki w autach pożarniczych. Zawory kulowe plus prosta autopompa i jest git. :straz:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 19, 2011, 10:22:49 »
Jeśli chcesz by MAN wygrał z Mercedesem to zaznacz, że chcesz silnik z normą Euro 5 bez AdBlue, minimum 290KM w samochodzie. Może jeszcze warto napisać/zadzwonić do Pana, który robi dany samochód i podpytać go.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 19, 2011, 11:58:19 »
System Zamówień Publicznych nie zawsze zdaje egzamin, bo niestety nie można kupić tego, czego się tak naprawdę chce. Bo jeżeli opiszemy przedmiot zamówienia, tak, aby to był MAN, to mogą nas oskarżyć o złamanie zasady konkurencyjności. Ale czy to Nasza wina, że takie auta jakie chcemy produkuje tylko np. MAN??
Samochody Strażackie, Policyjne jeżeli jest taka potrzeba, to powinny być z wolnej ręki zakupowane, jednak wyłonione w konkursie ofert firm.

Zawsze jest ryzyko, że ktoś nas posądzi o złamanie zasady konkurencyjności. Dlatego przy opisie warto czasami sprawdzić, czy dana norma jest spełniona dla kilku produktów. Niektórzy praktykują słowo "lub równoważne" albo zamieszczają na jakim przedmiocie bazowali tworząc SIWZ.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 19, 2011, 12:21:09 »
Dlatego piszesz o tym, co spełnia tylko ten samochód, który chcesz zakupić. Najbardziej jestem zorientowany na Manie, bo taki samochód mam w OSP i pod niego byłem 'współpisarzem' SIWZ. Dla przykładu jeśli napiszesz, że chcesz minimum 290KM i silnik bez AdBlue to automatycznie Mercedes nie spełnia wymagań. Chcesz sztywne schodki do kabiny, Mercedes odpada, bo dla kierowcy i dowódcy są ruchome.Nie wiem jak teraz Renault, ale 2 lata temu pisaliśmy, że chcemy blokady międzyosiowe i międzymostowe, czego nie miał ani Merc, ani Renault.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 19, 2011, 14:09:24 »
System Zamówień Publicznych nie zawsze zdaje egzamin, bo niestety nie można kupić tego, czego się tak naprawdę chce. Bo jeżeli opiszemy przedmiot zamówienia, tak, aby to był MAN, to mogą nas oskarżyć o złamanie zasady konkurencyjności.

Zawsze jest ryzyko, że ktoś nas posądzi o złamanie zasady konkurencyjności.

Ano widzi Kolega, że nie jest problemem to, że Kolega chce zabudowę na podwoziu MAN-a, ale to, że jak ją Kolega wyspecyfikuje to praktycznie wykonać ją może tylko pan M.S. "Miro".
Tu jest zasadniczy problem bo jak by wszyscy mieli do dyspozycji to podwozie to w czym byłby problem. Dlatego wasze dywagacje są całkowicie pozbawione sensu, a sytuacja patologiczna (by nie użyć pojęcia mafia) nie jest źle odbierana, natomiast dobór parametrów dokonywany przez strażaków w oparciu o parametry podwozia Man-a jest odbierany (w tej sytuacji bardzo słusznie) jako nieuczciwa konkurencja.
Takie jaja możliwe są tylko u nas, a koledzy z zachodu nie byliby w stanie tego pojąć.
A najciekawsze jest to, że wiedzą o tym w KGPSP, CBA, WSI i pewnie GRU, wiedzą o tym producenci zabudów i panowie w centrali Mana i nikomu to nie przeszkadza.
Tak działaja strukltury, które nazywają się .............
PS. A tak swoją drogą to Man nie jest wart takiej obróbki jaką oferuje MIRRRRO!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2011, 14:12:25 wysłana przez ktk »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 19, 2011, 14:47:54 »
System Zamówień Publicznych nie zawsze zdaje egzamin, bo niestety nie można kupić tego, czego się tak naprawdę chce. [...]
Samochody Strażackie, Policyjne jeżeli jest taka potrzeba, to powinny być z wolnej ręki zakupowane, jednak wyłonione w konkursie ofert firm.

A wiesz co by się działo gdyby można było kupować auta z wolnej ręki za nieswoje pieniądze? Na pewno PZP nie jest doskonałe ale jakieś musi być. Nawet pomimo jej funkcjonowania co jakiś czas słyszymy, że wykrywane są różne afery.

Ustawa PZP jest zmieniana, obecnie jest zdecydowanie poprawiona pod względem możliwości zakupu towaru pod kątem zamawiającego - jeśli tylko potrafi się coś uzasadnić i wykonawca potrafi to wykonać to nie ma większego problemu z zakupem. Np bez problemu można uzasadnić brak stosowania mocznika w układzie spalinowym taką właśnie potrzebą użytkownika.

Nie jest tak, że niektórzy praktykują "lub równoważne" - wynika to wprost z PZP, można opisać dokładnie to co potrzebujesz  pod warunkiem, że dodasz stwierdzenie "lub równoważne" przy czym obowiązek udowodniania, że dany produkt faktycznie jest nie gorszy i od tego który chcesz spoczywa na wykonawcy.

Dużo większe problemy są jeśli się chce kupić coś, czego CNBOP nie klepnęło lub coś co wykracza poza dokumenty przygotowane przez CNBOP (wytyczne czy prawdopodobnie rozporządzenie).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2011, 14:54:45 wysłana przez Sylwek »

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 20, 2011, 12:17:45 »
Sylwek ale Ty pisząc, że chcesz np: laptop TOSHIBA XZ3 lub równoważny już wskazujesz firmę, którą preferujesz.

Źle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to, że jak OSP chce GBA Man to pisze w przetargu GBA MAN i tyle.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Przetarg na samochód- jak kupić to co potrzebujemy?
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 20, 2011, 15:48:32 »
Sylwek ale Ty pisząc, że chcesz np: laptop TOSHIBA XZ3 lub równoważny już wskazujesz firmę, którą preferujesz.

Źle mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to, że jak OSP chce GBA Man to pisze w przetargu GBA MAN i tyle.
Rzecz w tym, że wtedy Ci zarzucą ustawienie przetargu. Musisz tak napisać SIWZ, by tylko to co Ty chcesz spełniało warunki. Teraz z Manem od Pana Mirka pojawił się problem, bo na tym podwoziu zaczął produkcję również Moto-Truck.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...