Autor Wątek: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG  (Przeczytany 22160 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Wiem, że taki wątek jest w forum zawodowców, ale w sumie dotyczy on OSP wiec piszę o tym tutaj. Jak moderatrzy uznają że się tu on nie nadaje i go przeniosą to im z góry wybaczam.

W maju napisałem pismo do KG PSP o wyjaśnienie nurtujących mnie kwesti w sprawie wyjazdu do zabezpieczenia rejonu chronionego. Oto treść pisma:

7 maja 2010 r.



                           Komenda Główna
                           Państwowej Straży Pożarnej


Dotyczy: wyjazdów zastępów OSP do zabezpieczenia rejonu chronionego.

    W związku z wątpliwościami proszę o wyjaśnienie poniższych kwestii. Zgodnie z art. 28 ust 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, strażak OSP biorący udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Zgodnie z art. 26 ust 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, strażakowi OSP, który w związku z udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach doznał uszczerbku na zdrowiu, przysługuje m.in. jednorazowe odszkodowanie. Wszystko jest jasne, do momentu kiedy mamy do czynienia z działaniami ratowniczymi lub ćwiczeniami. Jednak sytuacja staje się nie jasna w sytuacji, kiedy zastęp OSP wyjeżdża do zabezpieczenia rejonu chronionego. Do czynienia z taka sytuacją mamy wtedy, kiedy np. zastępy z JRG wyjeżdżają do działań w dalszej odległości od swojej siedziby lub kiedy prowadzone przez nich działania będą wykonywane w dłuższym okresie czasu. W takiej sytuacji na ich miejsce jest dysponowany zastęp z OSP. I tu pojawia się problem. Ten zastęp OSP tak naprawdę nie bierze udziału w działaniach ratowniczych. W związku z tym proszę o jasną odpowiedź na poniższe pytania:
1.Jak wypłacić ekwiwalent, zgodnie z prawem, strażakowi OSP biorącemu udział w zabezpieczeniu terenu, kiedy wspomniany art. 28 ust 1 wymienia sytuacje kiedy takowy ekwiwalent się należy i nie ma w nim żadnej mowy o zabezpieczeniu terenu?
2.Co w sytuacji, kiedy strażak OSP ulega wypadkowi licząc od momentu alarmowania do momentu powrotu do remizy. Zgodnie z wspomnianym art. 26 ust 1 strażakowi przysługuje m.in. odszkodowanie w określonych sytuacjach i nie ma wśród nich wymienionego zabezpieczenia rejonu chronionego?
3.Jak ująć w dokumentacji zabezpieczenie terenu przez zastęp OSP? W kraju spotyka się różne rozwiązania wypełniania dokumentacji. Są dwa modele uczestnictwa jednostek w zabezpieczeniu terenu: zabezpieczenie przez przebywanie we własnej remizie i zabezpieczenie przez przebywanie w jednostce JRG. Są różne sposoby wpisywania w SWD zastępu OSP zabezpieczającego rejon. Jedni dopisują do meldunku, że brali udział w działaniach, choć tak naprawdę zabezpieczali rejon a nie uczestniczyli w działaniach. Inni robią sztuczny meldunek z miejscowego zagrożenia, w którym niby uczestniczył zastęp OSP, choć faktycznie nigdzie nie uczestniczył. Jeszcze inni wpisują w SWD prawdę, tzn. iż zastęp OSP zabezpieczał rejon. W mojej ocenie ten ostatni sposób jest prawidłowy, jednak taki zapis przekreśla zgodną z prawem możliwość wypłaty ekwiwalentu i ewentualnych roszczeń wypadkowych.
4.Jak ma otrzymać OSP dotację za wyjazd zastępu do działań (w moim województwie OSP będąca w KSRG otrzymuje dotację za każdy wyjazd do działań), kiedy zastęp jadący na zabezpieczenie rejonu chronionego wpisywany jest w SWD jako zabezpieczający rejon chroniony, przez co nie jest ujmowany jako biorący udział w działaniach i co za tym idzie nie liczy mu się tego wyjazdu do statystyki, która jest podstawą do przeliczania dotacji?
   Obecny stan zmusza wszystkich do kombinowania, nie zawaham się tego powiedzieć, za cichym przyzwoleniem PSP. Na pewno najlepszy rozwiązaniem jest nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej  i ujęcie w art 26 i 28 zapisu o zabezpieczeniu rejonu. Zdaję sobie sprawę, że jest to droga długa i mozolna. Dlatego może rozwiązaniem jest takie ujmowanie w dokumentacji zastępów OSP biorących udział w zabezpieczeniu rejonu, aby wynikało z niej wprost, że są to jednak jakieś działania ratownicze. Ale takie wytyczne, w moim odczuciu, muszą wyjść z góry czyli z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Dla nas, strażaków OSP, jest bez znaczenia gdzie jedziemy, do czego i jak to nazwiemy. Chcielibyśmy tylko, aby nasz wyjazd był traktowany w ten sposób, aby nikt nie musiał kombinować, aby nikt nie musiał sie martwić o ekwiwalent, a co najważniejsze aby nikt nie musiał się wahać, kiedy usłyszy że jedzie na zabezpieczenie rejonu, czy kiedy przytrafi mu się wypadek to dostanie jakieś odszkodowanie czy też nie. Jesteśmy od tego aby nieść ratunek, ale potrzebujemy do tego rozwiązań takich, które będą nas chronić i nie będą nas pozbawiać pewnych praw.

Czekałem na odpowiedź prawie dwa miesiace ale się doczekałem. Oto odpowiedź:

http://www.pw-zalewski.pl/ospsobin.html zakładka = aktualności = dokumenty inne = pierwszy wiersz tabeli - Pismo z KG PSP w Warszawie w sprawie wyjaśnień dotyczących wyjazdów zastępów OSP do zabezpieczenia rejonu chronionego z 30 czerwca 2010


I teraz pytanie do druhów. Co sądzicie o stanowisku KG PSP.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2010, 20:59:12 »
KG wymyśliła sobie procedury:

Cytuj
II. ZASADY DORAŹNEGO OPERACYJNEGO ZABEZPIECZENIA
POWIATU PO ZADYSPONOWANIU ZASOBÓW
RATOWNICZYCH DO ZDARZEŃ

- postawienie w stan gotowości operacyjnej zastępu z jednostki OSP
włączonej do ksrg (o potencjale określonym w pkt 3) w siedzibie OSP w
przypadku, gdy zlokalizowana jest ona w miejscowości stanowiącej siedzibę
JRG,
- zadysponowanie zastępu z OSP włączonej do ksrg z terenu powiatu do JRG
PSP na podstawie oceny sytuacji dokonanej przez dy9urnego MSK/PSK
dotyczącej potencjału sił powiatu w danej chwili,

W SWD zaznaczamy Zabezpieczenie Operacyjne Rejonu", czyli wszystko się zgadza z cytowaną odpowiedzią KG.
Wynika z tego, że nie należy się za taki wyjazd ekwiwalent.

Co robić - nie zgłaszać się na sygnał syreny i nie wyjeżdżać na zabezpieczenia JRG.
Niech procedury wymyślone przez KG zostaną tylko na papierze.



Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2010, 00:11:52 »
Trochę sobie zaprzecza Pan Komendant i znów można się pokusić o dość płynna interpretacje …. każda czynność podjęta w celu ochrony życia …… itd.  to zabezpieczenie rejonu w jakim celu się wykonuje jak nie zadan opisanych ?  Jeśli wali się MZ z zabezpieczenia imprez masowych i to przechodzi to można pisać MZ z zabezpieczenia rejonu , bo w jakim celu się je wykonuje ??? jak nie ochrony życia itd. No jakiś powód jest , chyba nie braku stróża w JRG ?

Ale jak zawsze najłatwiej wybrnąć z niezręcznej sytuacji dla KG okręcając kota ogonem .

Pozdrawiam kolegów świadczących darmową siłę roboczą dla ochrony d………. KG . Dodam tylko że w Poznaniu w ramach tego dobrobytu OSP ściąga się na zabezpieczenie rejonu nawet podczas ćwiczeń PSP np. kilka zastepów http://www.psp.wlkp.pl/?art=3850

PZDR
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2010, 10:19:41 wysłana przez MIKO »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2010, 07:56:05 »
Wynika z tego, że nie należy się za taki wyjazd ekwiwalent.

Ekwiwalent ekwiwalentem. Ale co w sytuacji kiedy w tym czasie strażak ochotnik ulegnie wypadkowi? Tu KG nie raczyła nic wspomnieć.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2010, 10:12:07 »
i znowu kasa, kasa, kasa...
Ja od 20 lat nie wziąłem grosza z OSP....
Zawsze myślałem, że OSP = wolontariat.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2010, 10:20:14 »
Kolego kamaras u mnie nikt ekwiwalentu nie bierze, ale popatrz na pewien przykład. Jedziecie na zabezpieczenie terenu JRG. Jesteście tam powiedzmy 4h, jest Was 6 osób, ekwiwalent wynosi powiedzmy 8zł od godziny. Proste obliczenie: 4x6x8=192zł czyli na przykład para dobrych rękawic dla jednostki. Mieć parę rękawic a nie mieć to jest trochę różnica. Tak samo za powódź skasowaliśmy prawie 3tys zł. Dwa sygnalizatory bezruchu z MSA już są.
Moim zdaniem powinien być pisany wyjazd jako MZ i dziękuję. Przecież to normalne alarmowanie i normalny wyjazd, różnicą jest brak BEZpośredniego udziału w akcji.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2010, 10:44:09 »
No to pan komendant  napisał się przez dwa miesiące ale tak, żeby za wiele nie napisać, aczkolwiek chętnie powołuje się na zapisy prawne. To powiedzcie mi na jakiej podstawie prawnej wzywa się jednostkę na zebezpieczenie (Chodzi mi o zapis w ustawie, rozporządzeniu. Nie ma czegoś takiego albo żle szukałem.).
Jeśli już się wzywa to rozumiem jako odwód taktyczny, bo dalej innej podstawy nie widzę.
Jeśli odwód taktyczny to bierze udział w działaniu ratowniczym, jednym z tych, w których biorą udział siły PSP i tyle. Nic również nie stoi na przeszkodzie aby siły tego odwodu skierować do innych działań, jeśli będzie taka potrzeba.
Zaalarmowanie OSP i pozostawienie w remizie, powinno być tak samo traktowane. Bo po co alarmowano?
Jeśli nie było takiej potrzeby strażacy mogli spokojnie funkcjonować i czekać na alarm, tak jak zawsze na co dzień funkcjonują.
To jednak nie związek a PSP powinna posprzątać u siebie, panie komendancie.


« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2010, 23:17:01 wysłana przez Fredek »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2010, 10:59:41 »
Cytuj
8zł od godziny. Proste obliczenie: 4x6x8=192zł czyli na przykład para dobrych rękawic dla jednostki. Mieć parę rękawic a nie mieć to jest trochę różnica.

Takie rzeczy  powinna Wam zapewnić Gmina (Miasto).
U Nas burmistrz stwierdził, że kasa na ekwiwalenty będzie wypłacana z puli p-poż. Albo bierzemy kasę za wyjazdy do ręki albo mamy więcej kasy na sprzęt i wyposażenie...

Moderator: Wątek o ekwiwalencie jest tu: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,401.120.html.
Proszę się trzymać tematu wątku./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2010, 11:16:33 wysłana przez Sylwek »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2010, 15:35:59 »
i znowu kasa, kasa, kasa...
Ja od 20 lat nie wziąłem grosza z OSP....
Zawsze myślałem, że OSP = wolontariat.

Druhu kamaras, tu nie chodzi tylko o ekwiwalent. Tu również chodzi o sprawy ewentualnego wypadku, o kasę dla jednostek z KSRG.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2010, 16:54:20 »
Procedury KG, to bicz na komendantów KM/P.
Przy tworzeniu przez nich procedur na szczeblu powiatu nie mieli nic do powiedzenie (lub prawie nic) przy zatwierdzaniu ich przez KW.
Grupa osób z KG+KW, która tworzyła te procedury oparła się wyłącznie na funkcjonowaniu PSP w dużych miastach lub aglomeracjach miejskich, gdzie funkcjonuje w nich kilka lub kilkanaście JRG, a przemieszczanie się pomiędzy nimi trwa kilka minut.
CI PAnowie zapomnieli, że w naszym kraju funkcjonują komendy z jedną JRG, a na zmianie jest od 5-8 osób.
Właśnie te komendy przy realizacji procedur mają się opierać wyłącznie na jednostkach OSP.
Pismo - odpowiedź KG na zadane pytania przez @kwas jest strzałem do własnej bramki PSP, a koszty zmyślonych przez siebie procedur chcą zrzucić na samorządy i barki strażaków-ochotników, a niedoskonałe przepisy prawne na ZG OSP RP.

KG powołuje się na rozporządzenie MSWiA w sprawie KSRG, że nie ma takowych działań jak zabezpieczeniu operacyjne terenu, to skąd się wzięło w SWD ST (Ewid ST), które jest integralną częścią i stworzone na podstawie cyt. rozporządzenia. Jak to się ma do instrukcja w sprawie zasad sporządzania i obiegu dokumentacji zdarzeń.
Jak nie można dokumentować takich działań, to nie może być takich wyjazdów i nie można dysponować jednostek OSP do zabezpieczenia  terenu i procedury poszły się  :fiuu:.





Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 14, 2010, 13:37:27 »
u mnie to jest normalnie liczone jako MZ, czy jedziemy do JRG, czy siedzimy w remizie (choćby w tamtym roku mieliśmy i taki i taki przypadek) i tak powinno być, bo jaki interes ma OSP w tym, żeby wyjechać gdzieś właściwie bezcelowo (bo ani to interwencja, ani wyjazd gospodarczy, ani ćwiczenia itd.)? pan Skulich niech sam sobie wyjeżdża zabezpieczać teren w taki sposób.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 14, 2010, 16:46:08 »
Zgoda kolego Michale. Prosty przykład, wyobraź sobie, że nas postawią w gotowość, że mamy czekać w remizie. Co jeśli nas wyślą na drugi koniec miasta? Czas dojazdu z JRG jest mniej więcej podobny w każdą stronę, a z mojej wsi dojechać np. do Chwałowic czy Niewiadomia to dobre 25-30 minut jazdy alarmowej. W niektórych przypadkach jest sens ściągania do JRG, nieprawdaż?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 14, 2010, 16:51:51 »
Ja jestem w jednostce OSP w mieście powiatowym, u nas jest KP PSP i Dyżurny PSK jak wszystkie 2 rzuty wyjadą gdzieś dalej to zawsze załącza u nas selekt i sms i albo u nas siedzimy na remizie albo w PSP i powiem szczerze że już dużo razy podczas naszego zabezpieczania miasta ratowaliśmy życie i mienie ludzkie.
Nadmienię iż ekwiwalent mamy normalnie płacony, jak się kończy kwartał drukuje karty udziału w zdarzeniu idę na PSK tam mi dyżurny sprawdza z meldunkami a jak wchodzi w SWD to jest tam opis działań i tam umieszcza notkę o nas że dwa czy jedno auto jest na zabezpieczeniu operacyjnym i komendant gminny normalnie traktuje to jako wyjazd i nie ma żadnych zastrzeżeń ja u siebie piszę że jest to M-Z i w PSP też tak piszą i wszystko jest ok.
Pozdro  :rofl:

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 20, 2010, 15:29:51 »
U mnie jest że jak jedziemy na zabezpieczenie to jestesmy w SWD zaznaczani jako biorący udział w akcji w której działają zastępy ktore zastepujemy. Potem w opisówce jest to zaznaczone. pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 20, 2010, 15:48:47 »
W mojej ocenie jest to błędna praktyka. A jak rozpisujecie taką sytuację. Jesteście na zabezpieczeniu rejonu. Wpisani jesteście jako zastęp biorący udział w akcji. Na rejonie coś się wydarza. Zostajecie skierowani z zabezpieczenia do zdarzenia. Załatwiacie sprawę i wracacie na zabezpieczenie. I jak to rozpisujecie? Jedziecie ze zdarzenia do nowego zdarzenia i potem wracacie do starego zdarzenia?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 20, 2010, 16:34:51 »
Jeżeli zadysponujemy wszystkie siły PSP do zdarzenia i zaistnieje potrzeba zabezpieczenia rejonu, to najrozsądniejszym rozwiązaniem i najlepszą praktyką oraz wyjściem z całej sytuacji dla dobra Ochotniczych Straży Pożarnych byłoby bezpośrednie zadysponowanie zastępów OSP do działań oraz jednoczesny powrót jednego zastępu PSP do remizy.
Procedura jest spełniona, nikt nie kombinuje z meldunkami i dopisywaniem jednostek do zdarzeń, w których nie uczestniczyli.
Takim sposobem w mojej KP nie miałem jeszcze okazji wzywać OSP lub wstawiać ich w gotowości do zabezpieczenia terenu chronionego.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 20, 2010, 16:41:50 »
I to jest chyba najlepsze rozwiazanie z tej patowej sytuacji. Chociaż nie zawsze się je da zastosować. Ale to już coś

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 25, 2010, 13:04:12 »
Problem w tym, że w większości przypadków, gdy wyjedzie cała obsada kilkoma samochodami ze zdarzenia wraca tylko kierowca.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 26, 2010, 22:41:51 »
Problem w tym, że w większości przypadków, gdy wyjedzie cała obsada kilkoma samochodami ze zdarzenia wraca tylko kierowca.
a co reszta zginęła podczas akcji?  :rofl:

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 06, 2010, 18:04:05 »
Problem w tym, że w większości przypadków, gdy wyjedzie cała obsada kilkoma samochodami ze zdarzenia wraca tylko kierowca.
a co reszta zginęła podczas akcji?  :rofl:

Nie wyraziłem się zbyt jasno, mój błąd.
Dajmy na to, że mamy pożar, jedzie GBA i GCBA w JRG zostaje jeden kierowca, po opanowaniu sytuacji przeważnie wraca jeden samochód z kierowcą.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 06, 2010, 19:38:17 »
Nie wyraziłem się zbyt jasno, mój błąd.
Dajmy na to, że mamy pożar, jedzie GBA i GCBA w JRG zostaje jeden kierowca, po opanowaniu sytuacji przeważnie wraca jeden samochód z kierowcą.

A czemu po opanowaniu sytuacji wraca tylko kierowca??

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline marker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 06, 2010, 22:29:30 »
Reszta była niegrzeczna i z buta idzie bo w GBA się miejsca skończyły ;-)

Offline Antonio998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 283
  • By inni mogli żyć.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 07, 2010, 04:50:52 »
Nie wyraziłem się zbyt jasno, mój błąd.
Dajmy na to, że mamy pożar, jedzie GBA i GCBA w JRG zostaje jeden kierowca, po opanowaniu sytuacji przeważnie wraca jeden samochód z kierowcą.

A czemu po opanowaniu sytuacji wraca tylko kierowca??


Nigdy w to nie wnikałem, prawdopodobnie dlatego, że na miejscu w JRG jest OSP w odwodzie i osoby ściągnięte z dyżurów domowych.
"Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych"

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 07, 2010, 10:37:22 »
Antonio, nie w tym rzecz.
Piszesz o opanowaniu sytuacji. A więc wracają wszyscy, jeśli jest już po robocie, ewentualnie zostaje jeden zastęp jeśli są takie potrzeby. Jak do jednostki wraca samochód z kierowcą, to śmiało może wracać z obsadą.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 07, 2010, 11:02:45 »
Zero-11 są rożne lokalne zwyczaje – i niema czego się dziwić wręcz był czas przywyknąć – zresztą wspominałem Ci kilka razy , nie patrz przez pryzmat W-wy bo to niekoniecznie odzwierciedla to co się dzieje w Polsce . Dla ciebie rzeczy oczywiste – niekoniecznie są oczywiste w innych rejonach i wcale nie znaczy że w W-wie robi się źle lub w Polsce .

U mnie zasady są różne nie tylko zależnie od JRG , ale od zmiany , dowódcy, DOM/MSK , a nawet miejsca zdarzenia i nie koniecznie ma tu znaczenie rodzaj i wielkość tego zdarzenia i długo by o tym pisać . W każdym szaleństwie jest jakaś metoda i uzasadnienie – zależnie kto uzasadnia i jakie argumenty bierze pod uwagę .
 
Podobnie jest w opisywanym przypadku – Zastęp można przerzucić  z akacji na akcję , a kierowca w bazie dojedzie z tym co potrzebne dodatkowo – może SRT , a może SD , a może SW . Jakaś metoda lepsza gorsza , ale metoda .

W mojej ocenie rola JRG w powiecie jest głównie specjalistyczna , a GBA nie powinno opuszczać terenu miasta powiatowego i jego gminy i taki docelowy standard powinien mieć miejsce . Do akcji w terenie powinien jechać jedynie sprzęt specjalistyczny SH , SD , SRT , GCBA itp.  i znikło by większość problemów z zabezpieczeniem terenu . Ale że tak nie jest również jest wiele powodów i również można by długo o tym pisać - od słabych OSP z małą obsadą w niektórych godzinach , po chore ambicje komendantów . Ale to również lokalne problemy i trudno je komentować oraz rozstrzygać czy optymalnie wykorzystuje się SIS .