Autor Wątek: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG  (Przeczytany 22166 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 04, 2010, 11:22:58 »
KG powołuje się na rozporządzenie MSWiA w sprawie KSRG, że nie ma takowych działań jak zabezpieczeniu operacyjne terenu, to skąd się wzięło w SWD ST (Ewid ST), które jest integralną częścią i stworzone na podstawie cyt. rozporządzenia. Jak to się ma do instrukcja w sprawie zasad sporządzania i obiegu dokumentacji zdarzeń.
Jak nie można dokumentować takich działań, to nie może być takich wyjazdów i nie można dysponować jednostek OSP do zabezpieczenia  terenu i procedury poszły się  :fiuu:.

ale zauważ @grzela, że w przypadku zakwalifikowania zdarzenia w SWD ST jako "zabezpieczenie rejonu" NIE MA MOŻLIWOŚCI eksportowania do modułu EWID celem sporządzenia meldunku. A więc taki wyjazd nie jest traktowany jako "ratowniczo-gaśniczy" . Jest tylko mozliwość wydrukowania karty zdarzenia potwierdzającej udział w takich działaniach. 

Ja jestem w jednostce OSP w mieście powiatowym, u nas jest KP PSP i Dyżurny PSK jak wszystkie 2 rzuty wyjadą gdzieś dalej to zawsze załącza u nas selekt i sms i albo u nas siedzimy na remizie albo w PSP i powiem szczerze że już dużo razy podczas naszego zabezpieczania miasta ratowaliśmy życie i mienie ludzkie.
Nadmienię iż ekwiwalent mamy normalnie płacony, jak się kończy kwartał drukuje karty udziału w zdarzeniu idę na PSK tam mi dyżurny sprawdza z meldunkami a jak wchodzi w SWD to jest tam opis działań i tam umieszcza notkę o nas że dwa czy jedno auto jest na zabezpieczeniu operacyjnym i komendant gminny normalnie traktuje to jako wyjazd i nie ma żadnych zastrzeżeń ja u siebie piszę że jest to M-Z i w PSP też tak piszą i wszystko jest ok.
Pozdro  :rofl:

i to się kłóci z tym co napisałem powyżej. Bo nie ma możliwości zrobienia z takiego wyjazdu meldunku.
Po prostu Wasze wyjazdy NA ZABEZPIECZENIE "podciągane" są pod trwającą akcję i dlatego jest możliwość potwierdzenia udziału i przyporządkowania Waszemu wyjazdowi odpowiedniego numeru meldunku. A taki numer jest niezbędny do wpisania go na potwierdzenia składane w Urzędzie Gminy celem wypłaty ekwiwalentu...

I dlatego napisałem to:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,15350.msg157143.html#msg157143

Cytuj
Jeżeli zadysponujemy wszystkie siły PSP do zdarzenia i zaistnieje potrzeba zabezpieczenia rejonu, to najrozsądniejszym rozwiązaniem i najlepszą praktyką oraz wyjściem z całej sytuacji dla dobra Ochotniczych Straży Pożarnych byłoby bezpośrednie zadysponowanie zastępów OSP do działań oraz jednoczesny powrót jednego zastępu PSP do remizy.
Procedura jest spełniona, nikt nie kombinuje z meldunkami i dopisywaniem jednostek do zdarzeń, w których nie uczestniczyli.
Takim sposobem w mojej KP nie miałem jeszcze okazji wzywać OSP lub wstawiać ich w gotowości do zabezpieczenia terenu chronionego.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 04, 2010, 11:53:57 »
Cytuj
Jeżeli zadysponujemy wszystkie siły PSP do zdarzenia i zaistnieje potrzeba zabezpieczenia rejonu, to najrozsądniejszym rozwiązaniem i najlepszą praktyką oraz wyjściem z całej sytuacji dla dobra Ochotniczych Straży Pożarnych byłoby bezpośrednie zadysponowanie zastępów OSP do działań oraz jednoczesny powrót jednego zastępu PSP do remizy.
Procedura jest spełniona, nikt nie kombinuje z meldunkami i dopisywaniem jednostek do zdarzeń, w których nie uczestniczyli.
Takim sposobem w mojej KP nie miałem jeszcze okazji wzywać OSP lub wstawiać ich w gotowości do zabezpieczenia terenu chronionego.

ale chyba nie na tym sprawa polega bo jest to równie pokrętna kombinacja jak ściąganie OSP do bazy i wstawianie ich niby do akcji. Oczywiście chwała dyżurnym którzy w ten sposób sobie radzą ale to też chyba do czasu....
Poza tym to nie do nas jako do Dyżurnych należy decyzja o odesłaniu zastępu PSP do bazy ale do znajdującego się na miejscu kierującego akcją. Więc nie zawsze będzie możliwość odesłania zastępu PSP do bazy bo zakładamy, że ściągnięcie OSP na zabezpieczenie rejonu będzie konieczne w większości przypadków przy dość dużym zdarzeniu. Przy takim zdarzeniu i tak będzie dość dużo sił i środków rzuconych w pierwszym rzucie i to właśnie zastęp PSP, który chcesz podmieniać OSP, będzie kierującemu bardziej potrzebny niż zastęp OSP (z całym szacunkiem). Więc jeżeli zastęp własny będzie mu już niepotrzebny to nie będzie mu potrzebne ściąganie zastępu OSP na zabezpieczenie bo PSP wróci do bazy.
Reasumując (bo trochę skomplikowałem) - wydaje mi się, że specyfika zdarzeń przy których zastęp OSP jest ściągany na zabezpieczenie powoduje, że bardziej jest uzasadnione aby przyjechał do JRG albo "czuwał" w remizie OSP.
Ale wtedy wracamy do problemu z ujęciem go w działaniach...

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 04, 2010, 21:14:41 »
a ja 01 października rozliczałem kwartał w KP PSP i naczelnik wydziału operacyjnego na jednym potwierdzeniu udziału w zdarzeniu zrobił mi taką notkę "...brak numeru meldunku w programie EWID..." ale się podbił pod tym wyjazdem (chodzi o zabezpieczenie terenu chronionego) a komendant gminny powiedział że będziemy mieli normalnie za to zapłacone :)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 14, 2011, 15:06:20 »
parę dni temu podczas jednej z akcji na granicy powiatów w rozmowie z zaprzyjaźnionymi strażakami dowiedziałem się nieoficjalnie że istnieje jakiś dokument wydany przez KG PSP lub Śl KW PSP odnośnie klasyfikacji zabezpieczenia terenu chronionego.
Mianowicie mówili mi że pismo przyszło niby do ich komendy i jest w nim zapisane że każde wezwanie jednostki na zabezpieczenie rejonu należy wpisywać do meldunku z działań gdzie udział brały zastępy danej JRG. Czyli de facto nie należy tworzyć osobnego meldunku dla zadysponowanej OSP tylko wpisywać ją do zdarzenia obsługiwanego przez JRG (należy nas traktować tak jakbyśmy pozostali w odwodzie operacyjnym, czyli zadysponowano nas, podnieśliśmy gotowość do wymaganej, i czekamy na rozwój sytuacji i w razie czego możemy wyjechać - oczywiście możemy również obsłużyć inne zdarzenie w razie potrzeby).

Dlatego mam pytanie? Czy ktoś z Was spotkał się z takowym pismem?  Czy ktoś może je udostępnić?

Nie ukrywam że moja jednostka ma również problem z prawidłowym zakwalifikowaniem kilku zdarzeń (właśnie poprzez zabezpieczenie rejonu) jednakże nie posiadam argumentu na KP żeby sobie to wywalczyć zgodnie z wytycznymi. Pomijam już rozliczanie ekwiwalentu oraz fakt że gdy dojdzie do wypadku podczas takiego zabezpieczenia rejonu to nie otrzymamy odszkodowania
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2011, 15:12:08 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zabezpieczenie terenu chronionego przez OSP w zastępstwie JRG
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 15, 2011, 11:50:36 »

Dlatego mam pytanie? Czy ktoś z Was spotkał się z takowym pismem?  Czy ktoś może je udostępnić?


Chyba za bardzo twoi koledzy nie są zorientowani w temacie, albo robią ciebie w bambuko.

Pismo z KG "Instrukcja uzupełniania danych Rejestru Wyjazdów o Zdarzeniach z udziałem OSP oraz Zabezpieczeniach Powiatu" jest stosowane od maja 2010 r.

Cytuj
W przypadku potrzeby ZABEZPIECZENIA POWIATU należy w Rejestrze Wyjazdów utworzyć NOWE Zdarzenie o rodzaju "ZR ZABEZPIECZENIE REJONU", następnie jako Miejsce Zdarzenia podać dane JRG, w którym będą stacjonować zabezpieczające OSP.
W opisie zdarzenia wpisać "Zabezpieczenie Powiatu".

Tyle w temacie, oczywiście z takiego wyjazdu nie ma możliwości utworzenia meldunku.
Można ewentualnie wydrukować potwierdzenie udziału z takiego zdarzenia.

Cytuj
Jeżeli jednostka OSP dostała dyspozycję od WSKR o potrzebie wyjazdu do zabezpieczenia innego powiatu należy w Rejestrze Wyjazdów wpisać taki wyjazd jako "WG Wyjazd Gospodarczy", jako adres podać dane JRG do której jest dyspozycja, a w polu OPIS użyć zwrotu: "Zabezpieczenie Powiatu+nazwa powiatu".

Tyle w temacie, oczywiście z takiego wyjazdu nie ma możliwości utworzenia meldunku.
Można ewentualnie wydrukować potwierdzenie udziału z takiego zdarzenia.

W każdej KP/M takowa instrukcja powinna być na M/PSK (+ wydziale operacyjno-szkoleniowym).