Autor Wątek: KAT D a zdoloność do pracy w PSP  (Przeczytany 27235 razy)

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« dnia: Luty 12, 2010, 23:22:26 »
Witam Was wszystkich bardzo gorąco i serdecznie.

Proszę przeczytajcie mój temat do końca.
Pisząc wiadomość  mam nadzieje, że nie narażę się adminom za to że poruszam temat wałkowany na forum od dawna, wiem że macie troszkę gdzieś indywidualne podejście do tematu bo jak ktoś napisał tu ,,wszyscy jesteśmy wyjątkowi a problemy są ogólne", ale nie każdy jest taki sam dlatego proszę błagając wręcz o informacje i pomoc.

Mam 24 lata i od zawsze marzeniem było zostać strażakiem, na razie tylko OSP od 18 roku życia ale to zawsze jakaś namiastka spełniania się w życiu i powołaniu.

Niestety (wtedy nie wiedziałem jak mi to zmarnuje życie) otrzymałem kat,,D",  nie mam żadnej wady wzroku,postawy kręgosłupa czy czegoś tam, miałem kiepskie wyniki badań i Pan z komisji powiedział ,,ucz się chłopaku lepiej bo po co wojsko teraz" i wklepali ,,D" bez żadnych paragrafów( podobno to rzadkość ale ja się nie znam), nie mam też wpisu o przeniesieniu do rezerw :huh:
Dziś byłem złożyć papiery w KM PSP i tu zdziwko.. bo kat D nie jest dopuszczalna. Czy kat zdrowia nie określa komisja podczas testów w PSP?piszecie że nie ale dlaczego jakieś bzdurne wyniki badań mają z@$^ać mi życie i spełnienie marzeń. Oczywiście nie mogę w WKU zmienić kategorii.

Zapytam możne głupio ale czy ,,znajomości" w PSP mogą coś tu zdziałać?? czy można to jakoś obejść? Nie jestem gorszy od innych kandydatów, którzy przychodzą z ulicy bo nie mają gdzie się podziać, idą bo kasa będzie spoko(nie każdy jest taki ale dużo takich już słuchałem), jak to słyszę to mi się niedobrze robi, albo czujesz powołanie albo idziesz dla kasy.. ja chce tylko tego pierwszego.

Jak macie jakieś pomysły piszcie proszę bo nie pozostawię niczego niespróbowanym. do 30 roku życia mogę walczyć o to tak jak walczę z gminą obecnie o nowe auto dla swojej OSP, którą mają gdzieś.

Jest tu wielu doświadczonych ludzi, możne w innym mieście są większe szanse bądź warunki, jestem zdesperowany, przygotowywałem się na ten rok by wreszcie spełnić się a tu za pierwszymi drzwiami już nóż w plecy :'( za każdą formę pomocy będę niezmiernie wdzięczny. pozdrawiam  :straz:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2010, 23:38:46 »
Napisz do WKU o ponowną komisje lekarską bo zdrowie Ci się polepszyło . 

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2010, 23:44:49 »
MIKO sądzisz, ze takie pismo może mieć sens (spróbuje wszystkiego ) tylko czy to nie wyląduje od razu w koszu i czy WKU w ogóle z punktu prawnego może zmienić mi kategorie?

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2010, 23:50:06 »
a czasem to nie było tak że załatwiłeś sobie kat. D żeby nie pójść do wojska i mieć święty spokój a teraz jak już nie jest obowiązkowa zasadnicza to jednak się okazuje żeby dobrze mieć kat A? Bo dla mnie trochę dziwnie to wygląda...

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2010, 23:58:53 »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2010, 00:21:39 »
a czasem to nie było tak że załatwiłeś sobie kat. D żeby nie pójść do wojska i mieć święty spokój a teraz jak już nie jest obowiązkowa zasadnicza to jednak się okazuje żeby dobrze mieć kat A? Bo dla mnie trochę dziwnie to wygląda...

Dlatego prosiłem o indywidualne potraktowanie mojej sytuacji, nie nie załatwiałem sobie niczego wtedy bym się w lustrze nie mógł przyglądać 

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2010, 00:32:16 »
no to jeżeli chodzi o tę komisję rejonową to powodzenia  życzę! Z własnego doświadczenia wiem, że to banda niekompetentnych nierobów.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2010, 00:35:17 wysłana przez ślizki »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2010, 12:52:38 »
nawet jesli nie chcial iac do woja to co ? nie moze byc strazakiem ? straz to nie instytucja militarna. nie trzeba chciec byc zolnierzem zeby byc strazakiem.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2010, 13:37:55 »
moim zdaniem!!! Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić zgodnie z ustawą o PSP "obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby." Każde rozszerzenie naboru o m.in. wiek do 30 lat, kategoria A z wojska, posiadanie prawa jazdy kat "B" itp jest niezgodne z prawem! W tym przypadku zgodnie z KPA możesz się odwołać do wyższej instancji (Komendant Wojewódzki PSP), a w przypadku odrzucenia wniosku, w następnej kolejnosci złóż skargę na decyzję Komendanta Powiatowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Bo ustawa jasno stanowi jakie sa wymagania i nikt ich rozszerzać nie może wg własnego widzimisię.

Jeżeli ustawodawca chciałby mieć strażaków z prawem jazdy, czy musiałby posiadać inne wyszkolenie to zapisałby to wprost w ustawie.

Pamiętam jak kiedyś pięknego dzionka za takowe rozszerzone wymagania unieważniono nabór w KM PSP w Żorach (woj. śląskie)
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2010, 13:53:17 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2010, 13:40:16 »
nawet jesli nie chcial iac do woja to co ? nie moze byc strazakiem ? straz to nie instytucja militarna. nie trzeba chciec byc zolnierzem zeby byc strazakiem.
i tu się z tobą nie zgodzę. straż pożarna jest służbą mundurową i jest wiodoca w obronie cywilnej. fakt nie posiadamy broni , ale podlegamy pod MSWiA , a to ministerstwo ma też na celu obronę(szeroko pojętą) ludności na terenie naszego kraju.
dodatkowo podam dość ciekawy link
www.mswia.gov.pl/download.php?s=22&id=362

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2010, 14:10:50 »
Napiszę OT ale co tam

Obrona Cywilna podlega pod MSWiA od 1996r. wcześniej podlegała pod MON i miało to sens ponieważ jest różnica między obroną, a ochroną

obrona (wg słownika języka polskiego) to 1. odpieranie napaści; bronienie; 2. strzeżenie kogoś lub czegoś przed niebezpieczeństwami ; ochrona; 3. coś, co stanowi osłonę przed niebezpieczeństwem; 4. działania wykonywane przez adwokata oskarżonego, zmierzające do wykazania niewinności lub zmniejszenia odpowiedzialności podejrzanego

ochrona (wg słownika języka polskiego) to strzec, pilnować, zabezpieczać

Widać z tego, że ochrona to działania nakierowane na zabezpieczanie, prewencje. Obrona zaś to działania skierowane na odparcie niebezpieczeństwa.

Więc jak by nie patrzeć Obrona Cywilna nie bardzo nie pasuje pod PSP i dlatego też stwierdzić można, że OC w Polsce nie istnieje.

I według mnie Straż Pożarna nie powinna (nie ma?) mieć nic wspólnego z obroną. Jeżeli już to z ochroną. Tym bardziej, że założenia obrony cywilnej są z lat 60, 70 i dotyczą głownie zagrożeń militarnych, gdzie udział Straży Pożarnej jest znikomy.

Informacja o wynikach kontroli organizacji i funkcjonowania obrony cywilnej

A wracając do tematu, to popieram to co powiedział kol. bulon
to, że na wku dostało się kat.D np dlatego, że jest pacyfistą nie znaczy, że żywi się także niechęć do innych mundurów. Nie wszyscy pacyfiści muszą wypisywać na murach JWP 100%, JP 100% lub JSP 100%.

Natomiast wypowiedź kol.daro jest bardzo interesująca. Wielokrotnie myślałem nad tym, że w wymaganiach wypisana jest odpowiednia kat. prawa jazdy, wiek, itp. Dlaczego do PSP nie może wstąpić osoba w wieku 40-45 lat ?


Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 13, 2010, 14:11:01 »
pomijajac fakt ze takie wymaganie jest niezgodne z prawem to wlasnie, PSP podlega pod MSWia a nie pod MON. bo pod kogo innego ma podlegac ? MSPiR podlega pod infrastrukure to wtedy bys inaczej na to patrzyl ?
kategorie zdrowia sa zolnierzy a wojsko nie ma nic wspolnego ze straza pozarna. obrona cywilna to nadal nie wosjko, to cywilna pomoc w razie W wiec nadal nic z wojskiem.
 

Wosjko polskie to jedna wielka strata czasu i wor bez dna z naszych pieniadzy a wszystko jest marnotrawione. zalatwianie sobie lipnej kategorii wobec zeby nie isc do wojska nie tracic czasu to pomijajac kwestie niezgodnosci tego z prawem, nic co moze miec cokolwiek wspolnego z PSP. pierw musisz udowdnic ze ktos zlamal prawo i faktycznie ja sobie na lewo zaltwil a dopiero wtedy mozesz mu zabrac nie isc do strazy, a nie z powodu innej niz A kategorii.

ja mam kategorie A i ciesze sie ze udalo mi sie nie stracic czasu w tej dziurze.
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Gustav

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 13, 2010, 14:37:20 »
Przedemną dopiero pomiędzy marcem a kwietniem komisja poborowa WKU, wiem, że będzie kategorie zdrowotne wydawać komisja powiatowa, mam nadzieję, że nic nie schrzanią... Jeśli natomiast przytrwfiłby mi się pech to już dyskwalifikuje mnie to do naboru w SA/CS ? Czy oni w szkołach nie patrzą na to a patrzą na ocenę komisji MSWiA?

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 13, 2010, 14:54:35 »
do bulon ja nie napisałem w moim poście ,że PSP ma podlegać pod mon , bo i z jakiej racji. napisałem tylko , że jesteśmy jednak formacją mundurową , a nie cywil bandą. A tak na marginesie czy do policji , straży granicznej też mają przyjmować bez kategorii? przecież też są w MSWiA, a nie w MON-ie.
 A co do ograniczeń wiekowych , to u nas już wykreślili ten punkt , bo jest nie zgodny z konstytucją, a za prawko dodawali tylko , albo aż punkty dodatkowe.
 I jeszcze jedno co do kategorii. Nawet jak przejdzie pomyślnie weryfikację w KM lub KP to na bank nie dostanie obiegówki na badania w poliklinice MSWiA , BO tam niestety pani doktor orzecznik patrzy po pierwsze na opinię psychologa i książeczkę wojskową i jaka jest tam wbita kategoria. jak jest inna niż "A" to nawet nie chce wydać obiegówki do specjalistów.
więc najlepiej jest załatwić sobie zmianę kategorii. a potem zgubić książeczkę i znowu wyrobić nową , bo już jest wbita tylko ostatnia kategoria.
Życzę powodzenia Marcin 1986 -_-
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2010, 15:04:44 wysłana przez bart73 »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 13, 2010, 15:28:41 »

więc najlepiej jest załatwić sobie zmianę kategorii. a potem zgubić książeczkę i znowu wyrobić nową , bo już jest wbita tylko ostatnia kategoria.
Życzę powodzenia Marcin 1986 -_-
bardzo cenna uwaga. obecnie znalazła się osoba, która ma sporo do powiedzenia w wojsku, zobaczymy za 2 dni co uda się zdziałać w WKU.. dziekuje wszystkim za tak liczne wypowiedzi i informacje oczywiscie temat dalj otwarty dopóki nie będę miał ,,A" ...

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 13, 2010, 15:31:45 »
Cytuj
A tak na marginesie czy do policji , straży granicznej też mają przyjmować bez kategorii? przecież też są w MSWiA, a nie w MON-ie.

No właśnie...skoro Policja, PSP, SG są pod MSWiA, to po kiego grzyba bierze się pod uwagę kat wojskową z MON ?
Nie powinna być brana pod uwagę kat. wojskowa. Po to jest komisja lekarska MSWiA w procesie rekrutacji, żeby stwierdzić, czy się nadajesz czy nie..

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 13, 2010, 15:36:29 »
Natomiast wypowiedź kol.daro jest bardzo interesująca. Wielokrotnie myślałem nad tym, że w wymaganiach wypisana jest odpowiednia kat. prawa jazdy, wiek, itp. Dlaczego do PSP nie może wstąpić osoba w wieku 40-45 lat ?

właśnie też mnie to zawsze zastanawiało. A że jestem studentem kierunku prawniczego to zaczynam na to wszystko patrzeć z innej strony. Bo moim zdaniem każdy może być strażakiem niezależnie od wieku a ewentualne ograniczenia mogą wynikać tylko i wyłącznie z ustawy. W innym przypadku jest to dyskryminacja. Oczywiście przemawiają pewne względy za młodym wiekiem strażaków - ratowników (wszyscy je dobrze znają), ale to nie moze sie odbywać na zasadach "bo mam pomysł". Większa część powie że ratownik PSP by miał problem z osiągnięciem wieku emerytalnego. Ale przecież emeryturę dostaje się z różnych okresów składkowych. Ten np. 40 latek może mieć przecież za sobą 22 lata pracy w hipermarkecie. Ja chciałbym żeby do straży przyjmowali młodych - ale niech to wynika z przepisu
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 13, 2010, 15:41:57 »
Cytuj
A tak na marginesie czy do policji , straży granicznej też mają przyjmować bez kategorii? przecież też są w MSWiA, a nie w MON-ie.

No właśnie...skoro Policja, PSP, SG są pod MSWiA, to po kiego grzyba bierze się pod uwagę kat wojskową z MON ?
Nie powinna być brana pod uwagę kat. wojskowa. Po to jest komisja lekarska MSWiA w procesie rekrutacji, żeby stwierdzić, czy się nadajesz czy nie..
a wiesz dlaczego, bo tak jest ten świat zorganizowany. bo najważniejsze dla każdego kraju jest wojsko. ono jest wytyczną dla mężczyzn i jak się na nich patrzy. ale to już inna sprawa.
a z tego co wiem to nie tylko u w kraju nas patrzą na kat.wojskowe.                 dla pracodawcy zawsze lepiej jest przyjąć gościa z kat. A niż z D.

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 13, 2010, 22:01:52 »
a z tego co wiem to nie tylko u w kraju nas patrzą na kat.wojskowe.                 dla pracodawcy zawsze lepiej jest przyjąć gościa z kat. A niż z D.

 ale pracodawcy nie musisz pokazywać ksiażeczki wojskowej
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 917
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 13, 2010, 22:26:34 »
I jeszcze jedno co do kategorii. Nawet jak przejdzie pomyślnie weryfikację w KM lub KP to na bank nie dostanie obiegówki na badania w poliklinice MSWiA , BO tam niestety pani doktor orzecznik patrzy po pierwsze na opinię psychologa i książeczkę wojskową i jaka jest tam wbita kategoria. jak jest inna niż "A" to nawet nie chce wydać obiegówki do specjalistów.

No i dlatego w kadrach patrzą na kategorię. Po co wywalać kasę na badania psychologiczne gościa, który zostanie w przedbiegach odrzucony przez komisję lekarską MSWiA? Lekarzy nie interesuje, że ktoś kiedyś nie chciał do wojska. A w dzisiejszych czasach komendanci oglądają każdą złotówkę po kilka razy zanim ją wydadzą.

A co do wieku, to chyba już na forum było coś o jakimś wyroku dotyczącym akurat obywatela Niemiec, który odwoływał się od decyzji władz, że jest za stary do straży pożarnej. Trybunał Europejski uznał, że w pewnych zawodach można wprowadzić ograniczenia wiekowe przy przyjęciu. Tylko więc czekać aż i u nas będą to stosować, bo w naszym kraju bardzo dążą do wprowadzenia wszystkich przepisów zgodnie z dyrektywami UE, co nie zawsze jest normalne.
Si vis pacem, para bellum

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 14, 2010, 11:55:52 »
masz rację! Uznał że można wprowadzać w pewnych zawodach ograniczenia wiekowe, ale powinno tego sie dokonać w przepisach, a nie w cudownych pomysłach komendantów jak obciąć listę kwalfikacyjną.

No i skoro komisja MSWiA odrzuca wszystkich co mają inną kat wojskową niż "A" to też działa niezgodnie z prawem (chyba że ma tak w wytycznych w co wątpię), a co za tym idzie można się od tego odwołać do wyższej instancji. A potem skarga do WSA, następnie do NSA, sądu UE, odszkodowanie i po sprawie. Przynajmniej będziecie mieli satysfakcję i kiedyś powiesz swojemu dziecku że tatuś próbował ale władza robiła pod górkę
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 14, 2010, 18:07:17 »
www.straz.gov.pl/page/index.php?str=952
to jest ze strony kom. głównej i macie rację co do kat. nigdzie nie ma o tym ani słowa.
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2010, 18:17:01 wysłana przez bart73 »

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 14, 2010, 22:39:10 »
www.straz.gov.pl/page/index.php?str=952
to jest ze strony kom. głównej i macie rację co do kat. nigdzie nie ma o tym ani słowa.
faktycznie nic nie pisze o kategorii ale jest zapis taki:
Cytuj
Mianowanie strażaka może nastąpić po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub po przeniesieniu do rezerwy bez odbycia tej służby albo po zwolnieniu od obowiązku służby wojskowej. Warunku tego nie stosuje się do kobiet.
co jest jednoznaczne z tym że tą kategorie A trzeba posiadać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: KAT D a zdoloność do pracy w PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 14, 2010, 23:11:54 »
www.straz.gov.pl/page/index.php?str=952
to jest ze strony kom. głównej i macie rację co do kat. nigdzie nie ma o tym ani słowa.
faktycznie nic nie pisze o kategorii ale jest zapis taki:
Cytuj
Mianowanie strażaka może nastąpić po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub po przeniesieniu do rezerwy bez odbycia tej służby albo po zwolnieniu od obowiązku służby wojskowej. Warunku tego nie stosuje się do kobiet.
co jest jednoznaczne z tym że tą kategorie A trzeba posiadać.

Może kolega przedstawić tok rozumowania prowadzący do takiej konkluzji?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie